Запрошуємо на урочистості з нагоди сторіччя Вільного козацтва Запрошуємо громаду на прем’єру вистави за мотивами найвідомішої драми Лесі Українки "Лісова пісня" Запрошуємо на концерт Українського Народного хору імені Станіслава Павлюченка Засідання Громадської ради при виконавчому комітеті міської ради Виконавчий комітет міської ради оголошує про намір передати в оренду майно комунальної власності територіальної громади м. Борисполя Оголошено конкурс на розробку Дорожніх карт розвитку малого та середнього підприємництва (МСП) Запрошуємо усіх бажаючих долучитися до міжнародного флешмобу «Global Shevchenko» у День народження видатного українця, великого письменника, громадського діяча Тараса Григоровича Шевченка До уваги суб’єктів господарської діяльності! У рамках Шевченківських днів до Борисполя завітає відомий письменник Мирослав Дочинець Про міжнародні ярмарки, форуми для бізнесу ПАТ "Київобленерго" впровадило та пропонує громадянам дистанційні сервіси повідомлення показників лічильника без необхідності особистого звернення в РП Безкоштовне використання автоматизованої системи побудинкового обліку для ОСББ До уваги громади інформація Бориспільського міськрайонного відділу (з питань пробації) Управління містобудування та архітектури міської ради повідомляє про результати розгляду та врахування пропозицій громадськості у проекті містобудівної документації «Детальний план території, обмеженої вулицями Філатова, Робітнича, Київський Шлях, Бориса Дробинського в місті Борисполі Київської області» Запрошуємо на святковий концерт з нагоди Міжнародного жіночого дня Департамент економічного розвитку і торгівлі Київської облдержадміністрації запрошує представників вітчизняних підприємств до участі в міжнародних ярмарках та форумах У бібліотеці відбудеться зустріч з братами Капрановими та презентація їх роману "Забудь-річка" Запрошуємо на інформаційну годину "Від розділення до співпраці - 500 років Реформації" Складено список кандидатів до складу громадської ради при виконавчому комітеті Бориспільської міської ради на 2017-2018 роки, які братимуть участь в установчих зборах Про скликання двадцять другої сесії міської ради VІІ скликання 20 лютого відбудуться міські заходи з вшанування пам’яті Героїв Небесної Сотні Представництво міжнародної організації з міграції (МОМ) реалізує проекти, направлені на підтримку внутрішньо переміщених осіб Інформація для підприємців та осіб, які мають намір започаткувати власну справу На передодні Дня Святого Валентина запрошуємо усіх закоханих і не тільки на мюзикл "Кохати час"! До уваги учасників АТО та їх сімей! Надання матеріальної допомоги з міського та обласного бюджетів у 2017 році Запрошуємо любителів духовної музики на концерт пам’яті народного артиста України ОЛЕКСАНДРА ЗЮЗЬКІНА. Виконавчий комітет міської ради оголошує про намір передати в оренду майно комунальної власності територіальної громади м. Борисполя Запрошуємо усіх бажаючих для участі у зйомках тревел-шоу Нового каналу "На виліт" УВАГА! ЗБИРАЄМО ДОПОМОГУ У ЗОНУ АТО! ШАНОВНІ БОРИСПІЛЬЦІ, ДОПОМОЖІТЬ ВРЯТУВАТИ ДИТИНУ! Графік планових відключень електроенергії у Борисполі з 1 по 24 лютого До уваги молоді! Запрошуємо вас на міські заходи з нагоди відзначення 178-ої річниці від Дня народження видатного громадського діяча, вченого-етнографа,фольклориста, автора слів Державного Гімну України Павла Чубинського Повідомлення про початок процедури розгляду та врахування пропозицій громадськості у проекті містобудівної документації «Детальний план території, обмеженої вулицями Філатова, Робітнича, Київський Шлях, Бориса Дробинського в місті Борисполі Київської області» Інформація Бориспільської міської ради Київської області про проведення конкурсу з відбору виконавців послуг з виконання робіт із землеустрою Інформація Бориспільської міської ради Київської області про проведення конкурсу з відбору виконавців послуг з проведення земельних торгів Виконавчий комітет міської ради оголошує про намір передати в оренду майно комунальної власності територіальної громади м. Борисполя Запрошуємо громаду на міські заходи, присвячені 178-й річниці від Дня народження нашого видатного земляка Павла Платоновича Чубинського! Щодо ставок та сплати податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, на території м. Борисполя в 2017 році Запрошуємо до співпраці спеціаліста з обслуговування світлофорних об’єктів у місті Борисполі Виконавчий комітет Бориспільської міської ради запрошує на міські заходи з нагоди відзначення Дня Соборності України Зміни у складі ініціативної групи з підготовки установчих зборів за участю інститутів громадянського суспільства для утворення громадської ради при виконавчому комітеті Бориспільської міської ради на 2017-2018 роки Про скликання двадцять першої сесії міської ради VІІ скликання Запрошуємо бажаючих виступити у рамках X Всеукраїнську науково-практичної краєзнавчої конференції «Бориспільщина у процесі історичного розвитку та державотворення України 1917 – 1921 років» Інформація для суб’єктів підприємництва «Як вести бізнес з Німеччиною» Запрошуємо на культурно-розважальний святковий захід "Щедрий вечір, добрий вечір, мати Україно!" Повідомлення ініціативної групи з підготовки установчих зборів за участю інститутів громадянського суспільства для утворення громадської ради при виконавчому комітеті Бориспільської міської ради на 2017-2018 роки Засідання Громадської ради при виконавчому комітеті міської ради Перелік об’єктів нерухомого майна комунальної власності територіальної громади м. Бориспіль, що підлягають відчуженню у 2017 році КИЇВЩИНА ОТРИМАЛА 26 ШКІЛЬНИХ АВТОБУСІВ

Регламент

Рішення Бориспільської міської ради від від 17 грудня 2015 року № 33-2-VII «Про затвердження Регламенту Бориспільської міської ради VIІ скликання»

Внесено зміни відповідно до рішення міської ради від 31 січня 2017 року № 1595-21-VII (стаття 70)

 

Заслухавши пропозиції постійної комісії міської ради з питань регламенту та депутатської етики, контролю за виконанням рішень ради, законності, правопорядку, взаємодії із засобами масової інформації, відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 26 та п. 14 ст. 46 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» міська рада ВИРІШИЛА:

1. Затвердити Регламент Бориспільської міської ради VIІ скликання (додається).

2. Визнати таким, що втратило чинність рішення міської ради від                       23 листопада 2010 року № 73-2-VI «Про затвердження Регламенту міської ради VI скликання».

3. Контроль за виконанням цього рішення покласти на постійну комісію міської ради з питань регламенту та депутатської етики, контролю за виконанням рішень ради, законності, правопорядку, взаємодії із засобами масової інформації.

Міський голова                                                                  А.С.Федорчук

 

 

ЗАТВЕРДЖЕНО
Рішення міської ради
17 грудня 2015 року
№ 33-2-VII

Регламент Бориспільської міської ради VIІ скликання

Розділ І
Загальні положення

Стаття 1. Міська рада

1. Бориспільська міська рада (далі – міська рада) є виборним представницьким органом місцевого самоврядування, що складається з депутатів і відповідно до закону представляє територіальну громаду міста та здійснює від її імені та в її інтересах функції та повноваження місцевого самоврядування.

2. Порядок діяльності міської ради, її органів та посадових осіб визначається Конституцією України, законами України "Про місцеве самоврядування в Україні", "Про статус депутатів місцевих рад", іншими законодавчими актами України, цим регламентом та іншими рішеннями Бориспільської міської ради.
3. Загальний склад Бориспільської міської ради – 34 депутата міста Борисполя.

Стаття 2. Предмет регламенту
1. Цим регламентом встановлюється порядок скликання сесій Бориспільської міської ради, підготовки і розгляду нею питань, проведення засідань, прийняття рішень міської ради, порядок формування та організації роботи постійних та інших комісій Бориспільської міської ради, порядок формування виконавчих органів міської ради, здійснення депутатської діяльності, обрання та затвердження посадових осіб та інші процедурні питання діяльності, пов’язані з виконанням повноважень міської ради.
2. Міська рада, у випадках процедурної необхідності розгляду питань, щодо яких цим Регламентом не встановлено конкретної процедури їх розгляду і вирішення, або в інших невідкладних випадках за рішенням не менш як від більшої половини складу міської ради може прийняти рішення про особливу процедуру розгляду питання на сесії міської ради.

Стаття 3. Мова роботи міської ради
1. Робота міської ради та її діловодство ведеться українською мовою.

Стаття 4. Відкритість та гласність в роботі ради
1. Засідання міської ради,  постійних та тимчасових контрольних комісій є відкритими і гласними. У разі необхідності  рада може прийняти рішення про проведення закритого пленарного засідання.
2. Відкритість та гласність роботи міської ради забезпечується:
доведенням до відома громадськості інформації про план роботи міської ради;
можливістю висвітлення її засідань засобами масової інформації;
публікацією звітів пленарних засідань ради, публікації її рішень нормативно-правового характеру в газеті “Трудова слава, на офіційному сайті Бориспільської міської ради та у інший визначений радою спосіб;
можливістю громадянам спостерігати за роботою міської ради.
3. На засіданнях міської ради можуть бути присутніми народні депутати України, представники центральних органів виконавчої влади, депутати та посадові особи обласної ради, голова та посадові особи Київської обласної державної адміністрації, громадяни міста Борисполя  на визначених для них місцях із обов’язковою реєстрацією на початку засідання.
4. В залежності від актуальності або значності питання для територіальної громади, що розглядається на сесії та великої кількості бажаючих бути присутніми на цій сесії, приймається рішення про забезпечення проведення сесії у відповідному для цього приміщенні. Таке рішення може прийняти міський голова та сама міська рада.
5. Місця для депутатів міської ради відводяться в залі засідань (ліва сторона з 2-го по 8-й ряди) окремо від місць для інших осіб, присутніх на засіданні, і не можуть бути зайняті іншими особами. Під час засідання міської ради, особи (за винятком технічних працівників), які не є її депутатами, не повинні знаходитися в місці розміщення депутатів.
6. На початку засідання сесії головуючим оголошуються всі акредитовані на дану сесію засоби масової інформації.
7. Право бути присутніми на пленарному засіданні ради може бути обмежено лише по відношенню до особи, яка в ході засідання здійснила протиправні дії (ініціювання бійки, хуліганських дій, виступи та репліки, що заважають роботі засідання, перебувають у нетверезому стані тощо).
8. Гласність в роботі ради забезпечується шляхом проведення громадянами та представниками ЗМІ фото- і кінозйомки, відео-, звукозапису із застосуванням стаціонарної апаратури, а також може здійснюватися відео- та аудіо- трансляція засідань, через Інтернет,  гучномовці, аудіо озвучувальну техніку, радіо, телебачення.

Стаття 5. Запрошені на засідання міської ради
1. На пленарні засідання сесії міської ради можуть запрошуватися гості та службові особи,  керівники управлінь та відділів виконавчого комітету міської ради (далі – виконкому), керівники підприємств, установ, організацій, розташованих або зареєстрованих на території міста.
2. Міська рада та її постійні комісії можуть визнати за необхідне присутність на засіданні міської ради будь-якої посадової особи установ і організацій, розташованих на території міста Борисполя, або які знаходяться в адміністративно-господарському підпорядкуванні. Виклик на планерне засідання здійснюється міським головою безпосереднім зверненням до вказаних осіб або через вищестоящих їх керівників. Присутність на засіданні міської ради викликаних таким чином осіб є обов'язковою.
3. Головуючий  на  засіданні  повідомляє депутатів про осіб, присутніх на засіданні за офіційним запрошенням і за викликом.
4. Комісія міської ради може запросити посадових осіб та службовців органу місцевого самоврядування, експертів, фахівців на засідання Бориспільської міської ради, на яких розглядаються питання, що опрацьовуються цією комісією або стосуються предмету діяльності для розробки проектів рішень міської ради.
5. На вимогу міської ради та її посадових осіб керівники розташованих або зареєстрованих на території міста підприємств, установ та організацій незалежно від форм власності зобов'язані прибути на засідання міської ради або її органів для подання інформації з питань, віднесених до відання міської ради та її органів, відповідей на запити депутатів.
6. Особи, присутні на засіданнях міської ради та її органів, повинні утримуватися від публічних проявів свого ставлення до того, що відбувається на засіданні, і не порушувати порядок. У разі порушення порядку їх, після попередження головуючого, а у разі грубого порушення - негайно, за розпорядженням головуючого на засіданні, (а при потребі – за підтримки правоохоронних органів) може бути випроваджено з приміщення, де відбуваються засідання.

Стаття 6. Встановлення державних символів

1. Державний прапор України на будинку міської ради  встановлюється постійно.
2. На час пленарних засідань міської  ради державний прапор встановлюється в залі, де проходить засідання.

 

Розділ II
Депутати, посадові особи й органи міської ради

Підрозділ 1

Депутати

Стаття 7. Діяльність депутатів.

1. Обов’язки (діяльність) депутата під час сесії включають:
1) участь у засіданнях міської ради;
2) участь у засіданнях комісій міської ради, їх підкомісій та робочих чи підготовчих груп;
3) виконання доручень міської ради та її органів;
4) роботу у виборчому окрузі.
2. Діяльність депутата, зазначена в пунктах 2) – 4) частини першої цієї статті, здійснюється у період між пленарними засіданнями міської ради, за винятком випадків виконання невідкладних доручень міської ради.
3. Участь у засіданнях міської ради є підставою для відкладення депутатом усіх інших службових справ.
4. Депутат зобов'язаний перед початком роботи сесії або її пленарного засідання зареєструватися і бути присутнім на пленарних засіданнях сесії та засіданнях постійної комісії, до якої його обрано. Депутати, присутні на пленарному засіданні міської ради, повинні, як правило, мати нагрудний знак і посвідчення депутата.
5. Депутат зобов'язаний брати участь в голосуванні за винятком випадків, коли приймається окреме рішення щодо нього персонально.
6. Відсутність депутата на пленарних засіданнях сесій ради, засіданнях постійних комісій допускається лише з поважних причин.
7. Поважною причиною відсутності депутата на пленарному засіданні сесії, на засіданні постійної комісії вважається тимчасова непрацездатність, відпустка, виконання доручень сесії, міського голови, секретаря міської ради, доручень постійних та інших комісій ради, виконання інших, передбачених законодавством, державних обов'язків, а також наявність дозволу ради для відсутності у зв'язку з виконанням невідкладних службових чи виробничих обов'язків та у разі виникнення непередбачених обставин.
8. Депутат, який не може взяти участь в одному чи кількох пленарних засіданнях, повинен письмово, із зазначенням причин, повідомити завчасно про це міського голову, секретаря ради, а про неможливість бути присутнім на засіданні постійної комісії - голову цієї комісії.
9. Дані про відсутність депутатів на сесіях ради, засіданнях постійних комісій без поважних та з невідомих причин періодично аналізуються для підготовки і прийняття відповідного рішення, яке доводиться до відома депутатів на сесіях ради.
10. У разі невиконання депутатом своїх обов'язків у раді та її органах, систематичного порушення ним встановленого порядку їх роботи, рада, за попередніми висновками визначених радою комісій, відповідно до законів України "Про місцеве самоврядування в Україні", "Про статус депутатів місцевих рад" та в порядку, встановленому цим регламентом, може прийняти рішення про:
повідомлення виборців про ставлення депутата до виконання своїх обов'язків;
звернення до виборців з пропозицією про відкликання такого депутата у встановленому законом порядку.  

Стаття 8. Права та обов’язки депутата

1. Депутат міської ради користується правом ухвального голосу з усіх питань,  що розглядаються на засіданнях ради  та  її органів, до складу яких він входить. Депутат місцевої ради набуває права ухвального голосу з моменту визнання його повноважень.

 Кожний депутат міської ради у раді та її органах,  до складу яких він входить,  має один голос. Депутат міської ради, який не входить до складу відповідного органу ради, може брати участь у його роботі з правом дорадчого голосу.

 2. Депутат міської ради має право:

  •  обирати і бути обраним до органів відповідної ради;
  •  офіційно представляти  виборців у відповідній раді та її органах;
  •  пропонувати питання для розгляду їх радою та її органами;
  •  вносити  пропозиції і зауваження до порядку денного засідань ради та її органів, порядку розгляду обговорюваних питань та їх суті;
  •  вносити на розгляд ради та її органів пропозиції з питань, пов'язаних з його депутатською діяльністю;
  •  вносити на розгляд ради та її органів проекти рішень з питань, що належать до їх відання, поправки до них;
  •  висловлюватися щодо персонального складу утворюваних радою органів і кандидатур посадових осіб, які обираються, призначаються або затверджуються радою;
  •  порушувати питання про недовіру міському голові, розпуск органів, утворених радою, та звільнення посадових осіб місцевого самоврядування;
  •  брати участь у дебатах, звертатися із запитами, ставити запитання доповідачам, співдоповідачам, головуючому на засіданні;
  •  вносити пропозиції про заслуховування на пленарному засіданні ради звіту чи інформації будь-якого органу або посадової особи, підзвітних чи підконтрольних раді, а також з питань, що віднесені до компетенції ради, інших органів і посадових осіб, які діють на її території;
  •  порушувати в раді та її органах питання про необхідність перевірки  роботи підзвітних та підконтрольних раді органів, підприємств, установ, організацій;
  •  виступати з обґрунтуванням своїх пропозицій та з мотивів голосування, давати довідки;
  •  ознайомлюватися з текстами виступів у стенограмах чи протоколах засідань ради та її органів до їх опублікування;
  • оголошувати на засіданнях ради та її органів тексти звернень, заяв, пропозицій громадян або їх об'єднань,  якщо вони мають суспільне значення;
  •  об'єднуватися з іншими депутатами місцевої ради в депутатські групи, фракції,  які діють відповідно  до  регламенту ради.

 3. Депутат міської ради може передати головуючому тексти свого   невиголошеного виступу, пропозицій і зауважень з обговорюваного питання  для включення до протоколу засідання ради або її органу, в якому він бере участь.

4. Депутат міської ради зобов'язаний:

 додержуватися Конституції та законів України, актів Президента України,  Кабінету Міністрів України, регламенту ради та інших нормативно-правових актів, що визначають порядок діяльності ради та її органів;

 брати участь у роботі ради, постійних комісій та інших її органів, до складу яких він входить, всебічно сприяти виконанню їх рішень;

 виконувати доручення ради, її органів, міського  голови, інформувати їх про виконання доручень.

5. Депутату видається посвідчення депутата міської ради та нагрудний знак.

 

Підрозділ 2
Депутатські групи та фракції міської ради

Стаття 9. Добровільні об'єднання депутатів
1. Депутати міської ради мають право на об'єднання, відповідно до норм цього регламенту, у депутатські групи та фракції.
2. Депутати міської ради з метою більш ефективної діяльності у виборчих округах можуть добровільно об'єднуватися у депутатські групи за умови, якщо до складу кожної з них входить не менш як п’ять депутатів, виборчі округи яких межують між собою чи об'єднані спільними елементами міської інфраструктури.
3. Депутати міської ради, на основі єдності поглядів та/або партійного членства, можуть об'єднуватися в депутатські фракції за умови, якщо до їх складу входить не менше трьох депутатів міської ради.
4. Порядок роботи депутатської групи/фракції, умови вступу депутата до них, його виходу чи виключення з них визначаються відповідною депутатською групою чи фракцією.
5. Депутат не може входити до складу більш як однієї зареєстрованої депутатської групи та фракції. До складу групи можуть входити депутати, що є представниками різних партій та позапартійні.
6. Реорганізація та формування нових депутатських груп можуть проводитися протягом повноважень міської ради.

Стаття 10Утворення депутатських груп та фракцій
1. Депутатські фракції чи групи можуть бути утворені в будь-який час протягом строку повноважень ради.. На визначений ними період, але не більше ніж на строк повноважень ради.
Депутат повідомляє шляхом подання заяви керівнику фракції чи групи про бажання входу (виходу) до (із) фракції чи групи, після чого фракція чи група приймає відповідне рішення.
2. Депутатські групи/фракції утворюються на засіданні депутатів, що виявили бажання створити групу/фракцію.
3. Рішення про утворення групи/фракції, обрання осіб, що уповноважені   представляти групу/фракцію, оформляється протоколом, який підписують депутати-засновники групи/фракції.

Стаття 11. Реєстрація депутатських груп та фракцій
1. З метою реєстрації депутатської групи/фракції уповноважена особа від групи/фракції, подає секретареві міської ради подання /письмове повідомлення/, до якого додається протокол засідання в оригіналі, про утворення депутатської групи/фракції, в якому міститься назва групи/фракції, а також відомості про персональний склад, партійну належність депутатів-членів групи чи фракції, прізвища осіб, уповноважених представляти групу/фракцію.
2. Секретар міської ради оголошує на найближчому пленарному засіданні міської ради про утворення депутатської групи чи фракції та оголошує її склад.
3. З моменту оголошення депутатська група/фракція вважається зареєстрованою.
4. Інформаційні матеріали про депутатську групу/фракцію після її реєстрації поширюються серед депутатів: в тому ж порядку повідомляється про зміни в складі депутатських груп.
5. Про зміни в складі депутатської групи/фракції її уповноважений представник невідкладно письмово повідомляє секретаря міської ради.
6. У разі, коли склад депутатської групи/фракції стає меншим від встановленого, вона після двотижневого терміну вважається розпущеною, про що секретар міської ради інформує депутатів на найближчому засіданні міської ради.
7. Розпуск (саморозпуск) депутатської групи/фракції не є підставою для перегляду персонального складу органів міської ради.

Стаття 12. Права депутатських груп та фракцій
1. Депутатські фракції мають право на пропорційне представництво в постійних та тимчасових комісіях міської ради.
2. Депутатські групи/фракції можуть попередньо обговорювати кандидатури осіб, які  пропонуються для обрання, затвердження, призначення або погодження радою із запрошенням цих осіб на засідання відповідної групи/фракції.
3. Депутатські групи/фракції мають гарантоване право обов'язкового виступу їх представника з будь-якого питання, що розглядається радою.
4. Жодна депутатська група/фракція не має права виступати від імені територіальної громади та ради.
5. Депутати і депутатські групи/фракції можуть вільно співпрацювати між собою шляхом утворення депутатських об'єднань і неформальних груп, які не підлягають реєстрації і не мають прав, встановлених цим регламентом.
6. Депутатські фракції мають право об'єднувати зусилля з іншими групами, фракціями для створення більшості в міській раді чи опозиції.
7. Депутатські групи/фракції проводять свої засідання відкрито і гласно. За рішенням депутатської групи може бути проведено закрите засідання.
8. Керівництво депутатської групи/фракції може в письмовій формі доручити виконання закріплених за представником групи цим регламентом функцій будь-кому з членів відповідної депутатської групи.
9. Міський голова забезпечує зареєстровані депутатські групи/фракції можливістю користуватися приміщенням, необхідним обладнанням тощо для здійснення ними передбачених законами і цим регламентом функцій.
10. За зверненням уповноваженого представника депутатської групи/фракції, секретар міської ради поширює серед депутатів підготовлені нею матеріали про її діяльність, як офіційні від депутатської групи або фракції.
11. Реорганізація та формування нових депутатських груп або фракцій можуть проводитись протягом повноважень ради із збереженням їх пропорційного представництва в органах ради.
При зміні в cкладі депутатської групи або фракції її уповноважений представник повідомляє письмово міського голову. Це повідомлення підписує і депутат ради, щодо якого воно подається, або лише уповноважений представник депутатської фракції чи групи, якщо депутата виключено з неї.

Підрозділ 3
Посадові особи міської ради

Стаття 13. Міський голова
1. Міський голова є головною посадовою особою територіальної громади.
2. Повноваження міського голови починаються з моменту оголошення Бориспільською міською виборчою комісією на першому пленарному засіданні Бориспільської  міської ради рішення про його обрання і закінчуються в момент вступу на цю посаду іншої обраної відповідно до закону особи, крім випадків дострокового припиненим його повноважень.
3. Повноваження міського голови визначаються чинним законодавством і можуть бути припинені достроково у випадках, передбачених чинним законодавством.
4. При здійсненні наданих повноважень міський голова є відповідальним перед радою, а з питань здійснення виконавчими органами міської ради повноважень органів виконавчої влади - також підконтрольним відповідним органам виконавчої влади.
5. Міський голова очолює міську раду та її виконавчий комітет, головує на їх засіданнях, підписує їх рішення і протоколи.
6. Рішення міської ради протягом 5-денного терміну з моменту їх прийняття можуть бути зупинені міськими головою і внесені на повторний розгляд Бориспільської міської ради з обґрунтуванням зауважень до цих рішень.
7. Міський голова своїм розпорядженням може зупинити дію рішення виконавчого комітету і внести його на розгляд міської ради.
8  Рішення виконавчого комітету міської ради з питань, віднесених до власної компетенції виконавчих органів міської ради, може бути скасовано рішенням міської ради.
9. Міський голова не рідше ніж один раз у рік звітує про свою роботу перед територіальною громадою міста на відкритій зустрічі з громадянами. За вимогою не менш половини депутатів міської ради міський голова зобов'язаний відзвітувати перед радою про роботу виконавчих органів  міської ради у встановлений ними термін.

Стаття 14. Секретар міської ради
1. Секретар міської ради працює в раді на постійній основі. Секретар міської ради обирається радою з числа її депутатів на строк повноважень ради за пропозицією міського голови. Пропозиція щодо кандидатури секретаря ради може вноситися на розгляд ради не менш як половиною депутатів від загального складу відповідної ради у разі, якщо:
1.1. На день проведення першої сесії міської ради, обраної на чергових виборах, не завершені вибори міського голови.
1.2. Рада не підтримала кандидатуру на посаду секретаря ради, запропоновану міським головою.
1.3. Протягом тридцяти днів з дня відкриття першої сесії міської ради міський голова не вніс кандидатуру на посаду секретаря ради.
1.4. На наступній черговій сесії після виникнення вакансії секретаря ради у зв'язку з достроковим припиненням його повноважень міський голова не вніс на розгляд ради кандидатуру на посаду секретаря ради.
1.5. Посада секретаря ради стає вакантною під час вакантності посади міського голови у зв'язку з достроковим припиненням його повноважень.
У разі якщо рада не підтримала кандидатуру, внесену на її розгляд не менш як половиною депутатів від загального складу ради згідно з підпунктом 1.2., наступну пропозицію щодо кандидатури секретаря ради вносить міський голова.
2. Секретар міської ради не може суміщати свою службову діяльність з іншою посадою, у тому числі на громадських засадах, займатися іншою оплачуваною (крім викладацької, наукової і творчої діяльності, медичної практики, інструкторської та суддівської практики із спорту) або підприємницькою діяльністю.
3. Секретар міської ради:
3.1. У випадку, передбаченому частиною першою статті 42 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», здійснює повноваження міського голови.
3.2. Скликає сесії ради у випадках, передбачених частиною шостою статті 46 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»; повідомляє депутатам і доводить до відома населення інформацію про час і місце проведення сесії ради, питання, які передбачається внести на розгляд ради.
3.3. Веде засідання ради та підписує її рішення у випадках, передбачених частиною шостою статті 46 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні».
3.4. Організує підготовку сесій ради, питань, що вносяться на розгляд ради, забезпечує оприлюднення проектів рішень ради відповідно до Закону України "Про доступ до публічної інформації" та інших законів.
3.5. Забезпечує своєчасне доведення рішень ради до виконавців і населення, організує контроль за їх виконанням, забезпечує оприлюднення рішень ради відповідно до Закону України "Про доступ до публічної інформації", забезпечує офіційне оприлюднення рішень ради, які відповідно до закону є регуляторними актами, а також документів, підготовлених у процесі здійснення радою регуляторної діяльності, та інформації про здійснення радою регуляторної діяльності.
3.6. За дорученням міського голови координує діяльність постійних та інших комісій ради, дає їм доручення, сприяє організації виконання їх рекомендацій.
3.7. Сприяє депутатам ради у здійсненні їх повноважень.
3.8. Організує за дорученням ради відповідно до законодавства здійснення заходів, пов'язаних з підготовкою і проведенням референдумів та виборів до органів державної влади і місцевого самоврядування.
3.9. Забезпечує зберігання у відповідних органах місцевого самоврядування офіційних документів, пов'язаних з місцевим самоврядуванням територіальної громади, забезпечує доступ до них осіб, яким це право надано у встановленому порядку.
3.10. Вирішує за дорученням міського голови або міської ради інші питання, пов'язані з діяльністю ради та її органів.

Підрозділ 4
Постійні комісії міської ради

Стаття 15. Постійні комісії
1. Постійні комісії міської ради є її органами, що утворюються для попереднього розгляду та підготовки питань, які належать до її відання, а також здійснення контрольних повноважень щодо виконання рішень міської ради, діяльності виконавчих органів міської ради у сфері компетенції комісії.
2. Кількість членів комісії не може бути меншою трьох депутатів міської ради. Повноваження постійних комісій міської ради, порядок їх створення та діяльності визначаються чинним законодавством, цим регламентом та положенням про постійні комісії міської ради.
3. Письмовий виклик або телефонограма депутатові для участі в засіданні комісії є підставою для звільнення депутата від виконання ним виробничих чи службових обов'язків.
4. Рішення про запрошення на засідання постійних та інших комісій посадових осіб чи окремих спеціалістів приймається як головою відповідної комісії, так і самою комісією.
5. Голови комісій, у разі неодноразової неявки депутата на засідання комісії, інформують про це постійну комісію з питань регламенту та депутатської етики, контролю за виконанням рішень сесій, взаємодії із засобами  масової інформації - можуть ставити питання про виведення його зі складу комісії.
6. Висновки і рекомендації постійної комісії, протоколи її засідань є відкритими та оприлюднюються і надаються на запит відповідно до Закону України "Про доступ до публічної інформації".
7. На одну із постійних комісій ради може бути покладено функцію з питань запобігання корупції, або при постійній комісії може бути створена тимчасова комісія з питань запобігання корупції в функціональні обов’язки якої входить - вивчення та надання висновку про відповідність проекту рішення, яке подається на розгляд сесії міської ради,  антикорупційному законодавству.
Стаття 16. Утворення постійних комісій
1. Постійні комісії міської ради обираються з числа її депутатів на першій (другій) сесії міської ради нового скликання на термін її повноважень.
2. Робоча група, яка утворюється на першій сесії міської ради, розглядає запити депутатів та узагальнює і систематизує пропозиції щодо кількості комісій, їх назв та персонального складу і готує попередні проекти рішень міської ради.
3. Уточнення проекту рішення міської ради здійснюється після формування депутатських груп/фракцій та отримання пропозицій від їх керівників.
4. Рада приймає рішення про кількість та найменування постійних комісій, затверджує їх кількісний та  персональний склад.
5. Перелік, функціональна спрямованість і порядок організації роботи постійних комісій визначається даним Регламентом і Положенням про постійні комісії, прийнятим більшістю депутатів від загального складу міської ради на пленарному засіданні.
6. Персональний склад комісії визначається пропозиціями депутатських груп/фракцій за згодою депутата, та вимогами щодо мінімальної чисельності депутатів у комісії.
7. У разі необхідності може бути створено нові постійні комісії, скасовано або реорганізовано раніше створені, змінено їх кількісний склад, переобрано персональний склад, за умови дотримання норм цього регламенту.
8. Рада обирає постійні комісії у складі їх голів і членів.
9. У разі висунення двох чи більше кандидатур на посаду голови постійної комісії чи тимчасової комісії проводиться таємне голосування. Заступник голови та секретар обираються шляхом відкритого голосування на першому засіданні відповідної комісії.
10. Для обрання голів постійних та інших комісій міський голова подає кандидатури в порядку, передбаченому чинним законодавством та цим регламентом.
11. Голова обираються шляхом відкритого голосування на першому засіданні міської ради за пропозицією міського голови та депутатів від політичних партій, які увійшли до складу ради.
12. До складу постійних комісій міської ради не можуть бути обрані міський голова, секретар міської ради.

 

 

 

Підрозділ 5
Тимчасові контрольні комісії міської ради

Стаття 17. Тимчасова контрольна комісія міської ради
1. Рада може створювати тимчасові контрольні комісії міської ради для підготовки та попереднього розгляду, доопрацювання проектів рішень та інших документів міської ради з питань контролю за дотриманням конкретних рішень міської ради, а також інших конкретних питань, визначених радою, що належать до компетенції органів місцевого самоврядування міста.
2. Питання про створення тимчасової контрольної комісії включається окремим пунктом до порядку денного сесії міської ради за ініціативою міського голови або не менше половини депутатів від складу міської ради, якщо інше не встановлено цим регламентом.
3. Тимчасова контрольна комісія здійснює свою діяльність відповідно до порядку, встановленого для постійних комісій міської ради.

Стаття 18. Створення тимчасової контрольної комісії міської ради
1. Тимчасова контрольна комісія міської ради утворюється шляхом прийняття відповідного рішення, якщо за це проголосувало не менше 1/2 депутатів від загального складу ради.
2. Рішення міської ради про створення тимчасової спеціальної комісії повинно визначати:
назву комісії;
кількісний склад комісії;
обрано радою голову (співголів) комісії;
персональний склад членів комісії;
термін діяльності комісії (на заздалегідь визначений час або на час виконання певної роботи);
додаткові права у межах чинного законодавства (якщо це необхідно), надані радою цій комісії;
обсяг коштів (та їх джерела), попередньо виділених у розпорядження комісії для оплати робіт чи послуг, виконаних або наданих юридичними і фізичними особами, залученими комісією для виконання завдання;
заходи щодо кадрового, матеріально-технічного, інформаційного, організаційного забезпечення роботи комісії.
3. Головою або членом тимчасової контрольної комісії міської ради не може бути депутат, щодо якого може мати місце конфлікт інтересів, а саме: комісія розглядає питання, що стосується діяльності депутата, пов'язаних з ним осіб в розумінні українського законодавства або юридичних осіб, до керівництва якими чи щодо власності над якими він або пов'язані з ним особи мають безпосереднє відношення.
4. Тимчасова контрольна комісія обирається з числа депутатів міської ради, які дали на це згоду і які відповідають вимогам частини третьої цієї статті. У складі тимчасової контрольної комісії мають бути представлені за їх бажанням усі депутатські фракції міської ради.
5. Голосування щодо утворення та персонального складу кожної тимчасової контрольної комісії здійснюється окремо.
6. На підставі заяви депутата, який входить до складу тимчасової контрольної комісії, він може звільнятися секретарем міської ради від обов'язку бути присутнім на засіданнях постійної комісії міської ради, членом якої він є, і його відсутність з цієї причини не впливає на кворум у постійній комісії.

Стаття 19. Припинення тимчасової контрольної комісії
1. Тимчасова контрольна комісія у визначений радою термін подає раді звіт про виконану роботу, а також підготовлені нею проекти рішень міської ради та інші матеріали, які поширюються серед депутатів.
2. Після обговорення результатів роботи тимчасової контрольної комісії в постійних комісіях міської ради та на пленарному засіданні рада приймає щодо цих результатів остаточне рішення або доручає комісії продовжити роботу і визначає для цього новий термін.
3. Повноваження тимчасової контрольної комісії припиняються з прийняттям радою остаточного рішення щодо результатів роботи цієї комісії, а також у разі припинення повноважень міської ради, яка створила цю комісію.

Розділ ПІ
Сесії міської ради

Підрозділ 1.
Скликання, відкриття і закриття сесії

Стаття 20. Сесія міської ради
1. Міська рада проводить свою роботу сесійно.
2. Сесія (чергова і позачергова) складається з пленарних засідань, а також засідань постійних комісії.
3. Комісії міської ради або їх робочі групи можуть проводити своє засідання  одночасно з пленарними засіданнями міської ради у тому разі, коли прийняття рішення, що вноситься на розгляд, визнано невідкладним, чи за дорученням міської ради, якщо в цей час пленарне засідання не пов'язане з прийняттям рішень, проведенням виборів, призначенням або затвердженням посадових осіб.

 

Стаття 21. Скликання сесії міської ради
1. Сесії, наступні після першої, скликаються міським головою.
Сесія ради скликається в міру необхідності, але не менше одного разу на квартал, а з питань відведення земельних ділянок та надання документів дозвільного характеру у сфері господарської діяльності - не рідше ніж один раз на місяць.
2. У разі немотивованої відмови міського голови або неможливості його скликати сесію ради сесія скликається секретарем міської ради.
У цих випадках сесія скликається:
1) якщо сесія не скликається міським головою у строки, передбачені Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні»;
2) якщо міський голова без поважних причин не скликав сесію у двотижневий строк після настання умов, передбачених пунктом третім цієї статті.
3. Сесія міської ради повинна бути також скликана за пропозицією не менш як однієї третини депутатів від загального складу ради, виконавчого комітету міської ради.
4. Сесія ради скликається для розгляду електронної петиції, що набрала необхідну кількість підписів, протягом строку, встановленого для її розгляду.
5. У разі якщо посадові особи, зазначені у пунктах першому та другому цієї статті, у двотижневий строк не скликають сесію на вимогу суб'єктів, зазначених у пункті третьому цієї статті, або у разі якщо такі посади є вакантними сесія може бути скликана депутатами ради, які становлять не менш як одну третину складу ради, або постійною комісією ради з питань регламенту.
6. Рішення про скликання сесії ради відповідно доводиться до відома депутатів і населення не пізніш як за 10 днів до сесії, а у виняткових випадках - не пізніш як за день до сесії із зазначенням часу скликання, місця проведення та питань, які передбачається внести на розгляд ради.
7. Сесія ради є повноважною, якщо в її пленарному засіданні бере участь більше половини депутатів від загального складу ради.

Стаття 22. Відкриття та закриття сесії міської ради
1. Відкриття сесії міської ради оголошується головуючим на початку першого пленарного засідання.
2. Відкриваючи сесію, головуючий повідомляє номер сесії, скликання міської ради та оголошує підставу її скликання відповідно до цього регламенту.
3. Сесії міської ради відкриваються і проводяться, якщо на них присутня кількість депутатів, яка становить більшість від загального складу ради.
4. Сесія не може бути закрита, якщо рада не визначилась щодо всіх питань порядку денного.
5. Постійні комісії міської ради можуть продовжувати роботу після закінчення сесії без прийняття комісіями офіційних рішень.
6. При відкритті сесії та після її закриття виконується Державний гімн України та гімн міста Борисполя.

Підрозділ 2.
Робочі органи сесії міської ради

Стаття 23. Лічильна комісія
1. Лічильна комісія - робочий орган сесії міської ради, що створюється  для підрахунку голосів депутатів при голосуваннях.
2. Лічильна комісії формуються з числа депутатів міської ради. До складу комісії обов’язково входять голова та секретар комісії.
3. Лічильна комісія обирається радою за пропозицією головуючого і не може складатись тільки з членів однієї депутатської групи чи фракції. Підрахунок голосів при обранні першої лічильної комісії здійснюється головуючим.
4. Лічильна комісія обирає зі свого складу голову. Засідання лічильної комісії проводяться гласно і відкрито.
5. У роботі лічильної комісії не можуть брати участь депутати, кандидатури яких включені до бюлетенів для таємного голосування.
6. Рішення лічильної комісії приймається більшістю голосів членів комісії.
7. Після підрахунку голосів за результатами відкритого голосування, голова лічильної комісії оголошує кількість депутатів, що голосували "за", "проти" чи "утримались", а також прийнято рішення чи ні.
8. Голосування проводиться бюллетенями у разі таємного голосування.
9. Голова лічильної комісії перед голосуванням представляє депутатам форму бюлетеня, його зміст і роз'ясняє порядок його заповнення.
10. Лічильна комісія самостійно робить підрахунок голосів, оформляє відповідні протоколи й оголошує результати голосування на пленарному засіданні сесії міської ради.
11. Час, відведений  на проведення  голосування  за допомогою бюлетенів,  визначається за рішенням більшості депутатів міської ради.

Підрозділ 3.
Перша сесія міської ради нового скликання

Стаття 24. Скликання першої сесії
Першу сесію новообраної міської ради скликає міська виборча комісія не пізніше як через місяць після обрання міської ради у правомочному складі шляхом публічного оголошення в засобах масової інформації, іншими способами, що забезпечують публічність оголошення.
Стаття 25. Документи, що надаються депутату
1. Депутату не пізніше як за десять днів до першої сесії надсилається повідомлення про час та місце першого пленарного засідання:
2. Депутат не пізніш як за тиждень до початку сесії подає на ім'я новообраного міського голови письмову згоду:
2.1. назви комісій, в яких він згоден працювати:
2.2. прізвище депутата, який міг би представляти його в підготовчій депутатській групі.

Стаття 26. Підготовча група
1. Для підготовки першої сесії новообраної міської ради утворюється  підготовча депутатська група.
2. Персональний склад підготовчої депутатської групи формується міським головою (новообраним) з числа представників політичних партій (блоків) пропорційно їх представництву в новообраній міській раді.
3. Підготовча депутатська група на підставі пропозицій міського голови та депутатів міської ради готує:
3.1.  проект порядку денного першої сесії міської ради нового скликання;
3.2. проект рішення про перелік постійних комісій та їх функції;
3.3. пропозиції щодо організації роботи першого пленарного засідання.
4. Перше засідання підготовчої депутатської групи міський голова скликає не пізніше як за шість днів до початку першої сесії міської ради нового скликання.
5. Група здійснює роботу на засадах,  встановлених для тимчасових контрольних  комісій міської ради, і припиняє свою діяльність із створенням постійних комісій.

Стаття 27. Порядок проведення першої сесії міської ради
Першу сесію міської ради відкриває і веде голова міської виборчої комісії: він інформує раду про підсумки виборів депутатів і міського голови, визнання їх повноважень.

Стаття 28. Порядок скликання і проведення наступних сесій міської ради
Наступні сесії міської ради скликаються  міським головою. 
Не пізніше,  ніж  на другій сесії ради обов'язково затверджуються:
регламент міської ради;
положення про постійні комісії міської ради.
 

 

Стаття 29. Особливості ведення першої сесії за не обрання міського голови
1. У разі, коли обрано правоспроможний склад міської ради, але не обрано міського голову, головує на сесії чинний міський голова попереднього скликання.
2. У цьому випадку рада обирає секретаря міської ради та голів постійних комісій міської ради.
3. Після обрання нового міського голови обрання посадових осіб Бориспільської міської ради здійснюється відповідно до цього регламенту.

Підрозділ 4.
Порядок денний сесії

Стаття 30. Формування проекту порядку денного сесії міської ради
1. Порядок денний сесії включає два розділи: перший - питання, які повністю підготовлені для розгляду на пленарних засіданнях сесії, другий - питання, що вносяться при затвердженні порядку денного і підготовку та доопрацювання яких при необхідності здійснюють постійні комісії та галузеві відділи виконавчого комітету міської ради відповідно до вимог Регламенту.
2. Проект порядку денного міської ради, не пізніше як за сім днів до дати проведення пленарного засідання міської ради, формує міський голова на основі:
затвердженого радою плану роботи міської ради;
пропозицій секретаря міської ради;
пропозицій депутатів  міської ради;
пропозицій постійних комісій міської ради;
пропозицій, поданих громадою в порядку місцевої ініціативи;
пропозицій виконавчого комітету, його структурних підрозділів.
3. Не рідше одного разу в квартал до порядку денною вноситься питання про заслуховування інформації:
про роботу виконавчою комітету;
про виконання бюджету та рух коштів у позабюджетних фондах;
про роботу постійних комісій та про виконання рішень міської ради;
про виконання доручень виборців, що були включені радою в перелік доручень, що піддягають виконанню.
4. Пропозиція щодо кожного питання, яке пропонується включити до проекту порядку денного сесії, подається з проектом рішення, яке пропонується прийняти за цією пропозицією, підготовленим згідно з вимогами Регламенту.
5. Міська рада може окремим рішенням попередньої сесії визначити обов'язкові питання порядку  денного наступної сесії міської ради.

6. До першого розділу переліку питань порядку денного сесії включаються інше, а також питання, проект рішень щодо яких підготовлені згідно з вимогами цього Регламенту і додержані терміни забезпечення депутатів відповідними матеріалами.
7. Проект порядку денного пленарного засідання міської ради з основних питань повідомляється депутатам не пізніше як за  3 дні до дати проведення пленарного засідання, а у виняткових випадках – не пізніше як за день до дати проведення пленарного засідання.
8. До проекту порядку денного позачергової сесії вносяться лише ті питання, розгляд яких визначено у пропозиціях про скликання позачергової сесії.

Стаття 31. Затвердження порядку денного
1. Проект порядку денного підлягає затвердженню на початку першого пленарного засідання сесії міської ради, для чого головуючий оголошує розгляд питання "Про порядок денний сесії міської ради" у такій послідовності:
внесення та обговорення пропозицій про вилучення окремих питань з розгляду;
внесення та обговорення пропозицій про можливість включення до проекту порядку денного додаткових питань, якщо вони підготовлені відповідно до вимог цього регламенту;
голосування проекту порядку денного за основу - більшістю від присутніх на засіданні;
вилучення окремих питань з розгляду - більшістю від присутніх на засіданні;
включення додаткових  питань до розгляду, якщо вони підготовлені відповідно до вимог цього регламенту - більшістю від присутніх на засіданні;
затвердження порядку денного в цілому - більшістю  від складу депутатів міської ради.
Наприкінці розгляду порядку денного пленарного засідання міської ради відводиться не більше  30 хвилин  на оголошення, заяви, пропозиції і інше.
2. При наявності пропозицій про внесення до проекту порядку денного додаткових питань (які погоджені з відповідною профільною постійною комісією і управлінням юридично-кадрового забезпечення виконавчого комітету), про внесення змін до порядку їх розміщення або депутатських запитів головуючий ставить проект порядку денного на голосування за "основу".
3. Після прийняття проекту порядку денного "за основу" головуючий ставить на голосування пропозиції, доповнення та зміни до проекту порядку денного, депутатські запити у порядку їх надходження на пленарному засіданні сесії міської ради. Після голосування по кожній пропозиції, доповненню, змінам, депутатському запиту, що надійшли, головуючий ставить проект порядку денного на голосування "в цілому". Якщо проект порядку денного "в цілому" не приймається, він ставиться на голосування "по пунктах". Порядок денний, сформований з прийнятих пунктів, вважається прийнятим «в цілому».
4. Якщо порядок денний не прийнятий "за основу", на голосування ставиться окремо кожен пункт порядку денного з доповненнями, змінами, що надійшли. Прийняті сесією міської ради пункти включаються до порядку денного сесії, і він вважається прийнятим "у цілому".
5. Порядок денний, до якого не надійшли доповнення чи зміни, ставиться на голосування "у цілому". Порядок денний не прийнятий "у цілому", ставиться на голосування "за основу", і надалі застосовується процедура голосування, передбачена даною статтею.
6. Питання ще не затвердженого в цілому порядку денного сесії міської ради можуть розглядатися в іншій, ніж передбачено проектом порядку денного, послідовності, за рішенням міської ради, яке приймається простою більшістю голосів.
7. Рішення про перенесення розгляду питання на наступну сесію, приймається лише 1 раз щодо одною і того ж питання порядку денного.
8. Порядок денний сесії не може змінюватись після початку розгляду питань по суті.
9. Щодо пропозицій порядку денного, що були подані в порядку місцевої ініціативи, то вони вважаються включеними в порядок денний без голосування.

Стаття 32. Розгляд питань порядку денного
1. Питання затвердженого порядку денного сесії міської ради, як правило, розглядаються у  тій черговості, у якій вони були затверджені.
2. В окремих випадках черговість розгляду питань може бути змінено за рішенням міської ради, прийнятим більшістю голосів від складу міської ради після  обговорення за скороченою процедурою.
3. При цьому заслуховується виступ ініціатора такої пропозиції з її обґрунтуванням, опонента пропозиції, а також заслуховується  виступ з цього питання секретаря міської ради і представника відповідної комісії.
4. Виключення питання із затвердженого порядку денного приймається радою більшістю голосів від загального складу міської ради.
5. Для внесення до порядку денного сесії питань про відміну рішення міської ради, прийнятого на поточній сесії, внесення доповнень та поправок до нього, а також до регламенту необхідна більшість голосів депутатів від загального складу міської ради.

Підрозділ 5.
Підготовка питань на розгляд сесії

Стаття 33. Попередній розгляд проекту рішення
1. Включенню питання до проекту порядку  денного та його винесенню на розгляд пленарного засідання  міської  ради  для   прийняття   не   процедурного  рішення   передує  попередній  розгляд  цього   проекту рішення  у   постійних   комісіях міської ради, до сфери повноважень яких належать ці питання, з обов’язковим погодженням та візуванням постійною комісією з питань регламенту та депутатської етики, контролю за виконанням рішень ради, взаємодії із засобами масової інформації щодо відповідності вказаного питання вимогам чинного законодавства України.
2. При прийнятті невідкладних рішень на вимогу міського голови за погодженням не менше двох третин зареєстрованих на засіданні депутатів, засідання відповідної комісії з розгляду ініційованого головою питання може бути проведене під час пленарного засідання.
3. Підготовку питань на розгляд сесії міської ради організовує секретар міської ради.

Стаття 34. Порядок підготовки проектів рішень
1. Підготовка проектів рішень на розгляд міської ради здійснюється відповідно до Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні".
2. Проекти рішень повинні бути оформлені відповідно до вимог цього Регламенту та Положення про постійні комісії.
3. Пропозиції щодо питань на розгляд міської ради можуть вноситися міським головою, постійними комісіями, депутатами, депутатськими групами/фракціями, виконавчим комітетом міської ради та іншими особами, встановленими частиною 12 статті 46 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» в наступному порядку:
3.1. Проект рішення готується відповідними відділами, службами та управліннями виконавчого комітету міської ради на підставі поданих документів протягом 2-х тижнів з дня їх отримання. Підготовлений проект рішення підписується його розробником (виконавцем).
3.2. Підготовлений виконавцем проект рішення на електронних носіях подається відділу забезпечення роботи міської ради для перевірки його на відповідність вимогам до проекту рішення, встановлені цим Регламентом. До проекту рішення додаються відповідні документи, пояснювальні записки, довідкові матеріали, а при розгляді питань за заявами громадян – акти обстежень або пропозиції депутата відповідного територіального виборчого округу.

3.3. Після перевірки проекту рішення відділом забезпечення роботи міської ради проект подається управлінню юридично-кадрового забезпечення виконавчого комітету міської ради для перевірки його на відповідність чинному законодавству.
3.4. Проекти рішень, що стосуються земельних та будівельних питань, підлягають обов’язковому погодженню з управлінням містобудування та архітектури міської ради.
3.5. Проекти рішень, що стосуються коштів місцевого бюджету, обов’язково погоджуються фінансовим управлінням.
3.6. Підписаний виконавцем, відділом забезпечення роботи міської ради та управлінням юридично-кадрового забезпечення, а в окремих випадках – управлінням містобудування та архітектури та фінансовим управлінням, проект рішення подається для візування заступнику міського голови відповідно до розподілу обов’язків.
3.7. У разі, якщо хтось із осіб, вказаних у графі візування не погоджує проект рішення міської ради, то обов’язково пишуться зауваження, в якому вказується причина. Під час погодження проекту рішення міської ради зауваження викладаються на зворотній стороні останнього листа рішення під графою візування.
3.8. Після візування проект рішення проходить перевірку в комісії з питань запобігання корупції, яка забезпечує підготовку висновку про відповідність даного проекту антикорупційному законодавству.
3.9. На пленарному засіданні ради голова комісії з питань запобігання корупції доповідає депутатам  про висновок антикорупційної експертизи щодо відповідності проекту рішення антикорупційному законодавству.

Стаття 35. Вимоги до проекту рішення міської ради
1. Проект рішення, що планується винести на розгляд сесії міської ради, подається секретарю міської ради на паперових та електронних носіях.
2. Друкований примірник проекту рішення оформляється відповідно до  Інструкції з діловодства у міській раді та її виконавчих органах і повинен мати такі реквізити:
Державний герб України, розміщений в центрі бланку;
назва установи (автора документа) – БОРИСПІЛЬСЬКА МІСЬКА РАДА КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ;
назва виду документа – РІШЕННЯ;
назва проекту рішення, розміщена в центрі бланку;
текст проекту рішення;
підпис посадової особи, яка підписує документ;
погодження рішень посадовими особами і постійними комісіями міської ради виводиться на зворотну сторону останнього листа проекту рішення міської ради;
перелік осіб, з якими погоджуються проект рішення, за поданим нижче зразком:
Секретар міської ради                                  ___________ /_________/
Голова постійної комісії
з питань регламенту                                     ___________ /_________/
Голова постійної комісії (профільної)
Заступник міського голови                          ___________ /_________/
Начальник управління
містобудування та архітектури                  ___________ /__________/
Начальник фінансового
управління                                                 ___________/__________/
Начальник управління
юридично-кадрового забезпечення                ___________/__________/
Начальник відділу
забезпечення роботи ради                         ___________ /__________/
Начальник управління (відділу)
 - розробник                                                ___________ /__________/

3. Проект рішення повинен мати обов'язкове посилання на нормативний акт, конкретну назву, не допускається вживання невстановлених скорочень.
4. Текст проекту рішення повинен складатися з таких частин:
мотивуючої, в якій містяться посилання на Закон, інший нормативний акт або документ, обставини, якими викликана необхідність прийняття цього рішення;
вирішальної, в якій конкретно і чітко формулюються доручення, рішення, виконавці поставленого завдання;
заключної, в якій зазначено термін дії рішення та вказані посадова особа або постійна комісія міської ради, на яких покладається контроль за виконанням рішення;
до проекту рішення додаються передбачені текстом додатки в оригіналі.
5. У разі потреби до проекту рішення додається пояснювальна записка, в якій вказується:
характеристика стану речей у ділянці, яку унормовує рішення;
потреба і мета прийняття рішення;
прогнозовані суспільні, економічні, фінансові та юридичні наслідки прийняття рішення;
прогноз щодо можливого зменшення надходжень або збільшення видатків місцевого бюджету.
6. У разі внесення на розгляд сесії міської ради проекту регуляторного акта без аналізу регуляторного впливу, відповідна постійна комісія міської ради приймає рішення про направлення проекту регуляторного акта на доопрацювання виконавчому комітету чи особі, яка внесла цей проект. 3а мотивованим поданням депутата міської ради, постійної комісії міської ради, відповідна постійна комісія міської ради може прийняти рішення про забезпечення підготовки експертного висновку щодо регуляторного впливу проекту регуляторного акта.
7. Проекти рішень міської ради виготовляються та оприлюднюються виконавцями у строки визначені чинним законодавством з дня отримання відповідних документів для підготовки цих проектів.
Підготовлений та оприлюднений проект рішення виконавцем передається на візування до посадових осіб виконавчого комітету міської ради та постійних депутатських комісій.
8. Проект рішення нормативно-правового характеру розробником проекту оприлюднюється не пізніше як за 20 робочих днів до дати його розгляду з метою прийняття колегіального рішення  ради.

Стаття 36. Подання проектів рішень на розгляд постійних комісій та внесення їх на розгляд сесії міської ради
1. Проекти рішень, погоджені (завізовані) посадовими особами виконавчого комітету міської ради в порядку, передбаченому статтею 35 цього Регламенту, подаються секретарю міської ради для внесення їх на розгляд постійних комісій.
2.  Секретар міської ради на підставі отриманих проектів рішень формує порядки денні засідання відповідних постійних комісій щодо розгляду підготовлених проектів рішень.
3. Постійна комісія міської ради проводить засідання за питаннями, які відносяться до компетенції відповідної комісії та за порядком денним, який сформований секретарем ради, з розгляду поданих проектів рішень.
 4. Результатом розгляду постійними комісіями проектів рішень є винесення всіх питань на розгляд сесії міської ради з відповідними пропозиціями та оформляється протоколом комісії.
5. На підставі погоджених постійними комісіями міської ради проектів рішень формується порядок денний сесії міської ради.
6. Секретар міської ради відповідає за забезпечення депутатів електронними варіантами проектів рішень, які направляються на електронні адреси депутатів не пізніше, як за п’ять днів до відповідного пленарного засідання.
7. Висновки і рекомендації комісій щодо проекту рішення подаються у письмовій формі. Обговорення кожного проекту рішення у постійних комісіях триває не більше двох тижнів.
8.Узагальнення зауважень і пропозицій до проекту рішення, вироблення остаточного його варіанту покладається на ініціаторів проекту і можуть бути додатково розглянуті на спільних засіданнях постійних комісій міської ради.

 

Підрозділ 6.
Пленарні засідання

Стаття 37. Встановлення правоспроможності (кворуму) засідання
1. Пленарне засідання є правоспроможним за умови участі у ньому більше половини від загального складу міської ради.
2. Участь депутатів визначається поіменною реєстрацією. Дані щодо реєстрації оголошуються головуючим на початку засідання.
3. У разі відсутності необхідної кількості депутатів головуючий може перенести початок пленарного засідання на годину для виклику відсутніх депутатів або переносить проведення засідання на інший, встановлений ним день, але не більше, ніж на два тижні.

Стаття 38. Депутатський запит
1. Депутатський запит - це заявлена попередньо або на пленарному засіданні міської ради вимога депутата до міського голови, секретаря міської ради, заступників міського голови, керівників виконавчих органів міської ради, а також до керівників розташованих на території міської ради підприємств, установ та організацій незалежно від форм  власності  вирішити питання, дати офіційне роз'яснення або викласти позицію з питань, що мають суспільне значення і належать до відання міської ради.
2. Депутатський запит вноситься депутатом або групою депутатів у письмовій формі і подається секретареві міської ради не пізніше, як за дві години до пленарного засідання міської ради. Разом із запитом депутат може подати подання про бажання включити обговорення запиту на пленарному засіданні міської ради для прийняття відповідного рішення, проект якого додається до подання.
3. Депутатський запит, як правило, оголошується на пленарному засіданні і повинен містити коротку характеристику фактичного стану справи, що є предметом запиту, також проблеми, що виникають з цього стану та суть вимоги щодо дій особи, до якої звернено запит. Запити, щодо яких є подання, оголошуються в обов'язковому порядку.
4. Головуючий на засіданні міської ради інформує раду про депутатські запити, внесені і не оголошені на засіданні.
5. Запит, внесений письмово безпосередньо на пленарному засіданні, оголошується на сесії депутатом чи головуючим, у разі необхідності даються пояснення автором запиту і визначається порядок його розгляду.
6. Для розгляду депутатського запиту запрошуються на пленарне засідання посадові особи, до яких звернуто запит. Якщо є необхідність за результатами його обговорення приймається рішення або інформація береться до відома.
7. У разі необхідності, якщо рада визнає за потрібне, запит, відповідь та рішення за результатами розгляду запиту публікуються.
8. Якщо запит оголошено на пленарному засіданні, на якому присутня особа, до якої звернено запит, вона може дати обґрунтовану відповідь на цьому  засіданні. Якщо депутат чи рада не задоволені усною відповіддю особи на запит, відповідь готується відповідно до частини  7 цієї статті.
9. Орган або посадова особа, до яких звернуто запит, зобов'язані у 10-денний або інший встановлений радою термін надіслати відповідь на ім’я міського голови та депутата, який його вніс.
10. Відповідь на депутатський запит, зроблений в міжсесійний період, оголошується головуючим на пленарному засіданні і може бути обговорена, якщо на цьому наполягає депутат.

Стаття 39. Депутатське запитання, пропозиції, звернення
1. Депутатське запитання - це засіб одержання депутатом інформації або роз'яснення з тієї чи іншої проблеми.
2. Запитання до керівних осіб міської ради, її виконавчих органів можуть бути поставлені депутатом усно під час його виступу на сесії міської ради, або подані письмово через секретаря міської ради.
3. Відповідь на депутатське запитання може бути оголошена на пленарному засіданні міської ради або дана депутатові особисто.
4. Запитання не включається до порядку денного сесії, не обговорюється і рішення щодо нього не приймається.
5. Запитання, пропозиції та звернення депутатів, які висловлені або подані в письмовій формі на сесію, надсилаються згідно з протокольним дорученням виконавцям для вжиття заходів та відповіді депутатам в місячний термін, якщо інше не встановлено радою.
6. Рішення комісії щодо отриманих звернень та пропозицій в місячний строк направляється депутатові, повідомляється міському голові про хід їх розгляду.
7. Звернення депутатів до виконкому, подані в письмовій формі в міжсесійний період, реєструються в центрі надання адміністравтих послуг виконкому і направляються міському голові для надання доручення виконавцям.
8. Не пізніше місячного терміну з дня надання доручення відповідальна посадова особа інформує депутата про вжиті заходи з приводу його звернення.

 

 

 

Підрозділ 7
Ведення пленарних засідань

Стаття 40. Головуючий на пленарному засіданні міської ради
1. Відкриває, веде і закриває пленарні засідання міської ради міський голова.
2. За відсутності міського голови обов’язки головуючого виконуються відповідно до Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні».

Стаття 41. Повноваження головуючого
1. Головуючий на засіданні міської ради:
відкриває, закриває та неупереджено веде засідання, оголошує перерви у засіданнях міської ради;
виносить на обговорення проекти рішень міської ради, оголошує їх повну назву, ініціаторів внесення та наявність віз (погоджень);
інформує про матеріали, що надійшли на адресу міської ради;
організовує розгляд питань;
повідомляє списки осіб, які записалися для виступу;
надає слово для доповіді (співдоповіді), виступу, оголошує наступного промовця;
створює рівні можливості депутатам для участі в обговоренні питань;
ставить питання на голосування, оголошує його результати;
забезпечує дотримання цього регламенту всіма присутніми на засіданні;
робить офіційні повідомлення, а також ті, які вважає за необхідне оголосити;
вживає заходів до підтримання порядку на засіданні;
має право виправляти фактологічні помилки, допущені у виступах на пленарному засіданні;
здійснює інші повноваження, що випливають з цього регламенту.
2. Під час засідання міської ради головуючий на засіданні не коментує і не дає оцінок щодо промовців та їх виступів, за винятком випадків, зазначених в цьому регламенті.
3. Головуючий на засіданні може доручити іншим особам, зачитування письмових документів, пропозицій щодо обговорюваного питання.
4. З питань, підготовлених відповідною комісією міської ради, зачитування документів, пропозицій від комісії здійснюється визначеним комісією доповідачем.

Стаття 42. Розгляд процедурних пропозицій
1. У разі необхідності деякі питання, включені до порядку денною сесії, можуть розглядатися за окремо визначеною процедурою, прийнятою більшістю депутатів, присутніх на сесії.
2. Перед розглядом питання головуючий зобов'язаний вияснити чи немає у депутатів пропозицій щодо процедури його розгляду, а саме додаткових доповідей, повідомлень щодо цього питання.
3. Для визначення критеріїв організації і прогнозування ходу пленарного засідання та розгляду питань головуючий на засіданні на свій розсуд може оголосити проведення сигнального голосування з тієї чи іншої пропозиції, щоб з'ясувати кількість депутатів, які її не підтримують або заперечують проти неї.
4.Проведення сигнального голосування не виключає можливості прийняття рішення з того ж питання чи пропозиції згідно з регламентом.

Стаття 43. Оголошення початку розгляду питання порядку денного
1. Перехід до розгляду чергового питання порядку денного оголошується головуючим на засіданні.
2. Головуючий оголошує номер питання, що розглядається відповідно до порядку денного, повідомляє про назви і редакції проектів документів (в тому числі й альтернативних), які підлягають розгляду, та про прогнозований порядок розгляду питання відповідно до цього регламенту.
3. Головуючий може запропонувати об'єднати обговорення кількох пов'язаних між собою питань порядку денного засідання. Якщо з цього приводу виникають заперечення депутатів, відповідне процедурне рішення приймається радою без обговорення більшістю голосів від присутніх на засіданні.
4. Перед розглядом питання порядку денного головуючий може робити повідомлення раді, які вважає доцільними. У термінових випадках такі повідомлення він може робити і в ході засідання, але не перериваючи виступу промовця або процедуру голосування (за звичайних обставин). Такі повідомлення головуючий на засіданні може робити і тоді, коли пленарне засідання не можна відкрити через відсутність кворуму.
5. Після оголошення питання до розгляду головуючий надає слово доповідачеві з цього питання.

Підрозділ 8.
Порядок надання слова

Стаття 44. Регламент розгляду питання
1. Розгляд питання порядку денного включає як правило: доповідь, співдоповідь, запитання та відповіді доповідачеві, обговорення та заключне слово.
2. Для доповіді надається час тривалістю до 20 хвилин, співдоповіді - до 10 хвилин, запитання та відповіді доповідачеві – до 20 хвилин і заключного слова - 5 хвилин.
На одне запитання депутату надається до 2 хвилин, на відповідь – до 5 хвилин.
3. Головуючий може надати промовцю триваліший час, якщо ніхто з присутніх депутатів не заперечує. При наявності заперечень триваліший час може надаватися за прийнятим без обговорення процедурним рішенням.
4. Якщо виступ промовця був перерваний, наданий для виступу час продовжується  на відповідний термін.
5. Розгляд питання порядку денного не може перериватися розглядом інших питань порядку денного.

Стаття 45. Загальний час на обговорення питання
1. Загальний час для обговорення питання на пленарному засіданні міської ради становить не більше як дві години.
2. Якщо у ході обговорення з'ясується, що визначеного часу недостатньо, то рада без обговорення може прийняти процедурне рішення про збільшення часу для обговорення або зняти питання з розгляду, як непідготовлене в порядку, встановленому регламентом для виключення питання з порядку денного.

Стаття 46. Надання слова    
1. Заява про надання слова на пленарному засіданні з будь-якого питання порядку денного подається в письмовій формі головуючому після оголошення початку розгляду питання або з місця - підняттям депутатського посвідчення або руки.
У заяві вказується назва депутатської групи, фракції чи постійної комісії, від якої уповноважений виступити депутат або те, що він виступає від себе особисто.
2.Запрошеним особам слово для виступу надається за рішенням сесії, якщо це не передбачено порядком денним.
3.Після доповіді та співдоповіді з обговорюваного питання головуючим оголошується список осіб, які записалися для виступу з питання, що розглядається.
4. При наданні слова для виступу в порядку встановленої черговості головуючий оголошує прізвище наступного виступаючого.
5. Міський голова та секретар міської ради мають право на виступ в позачерговому порядку.
6. Слово для виступу з порядку ведення, відповідей на запитання і роз'яснень та по мотивах голосування надається головуючим позачергово і незалежно від результатів голосування.
7. Депутат та промовець повинен виступати тільки з того питання, з якого йому надано слово.
8. Депутат може виступати на пленарному засіданні з одного і того ж питання не більше двох разів, якщо немає згоди сесії на виняток із встановленої норми.
Депутат (крім міського голови, секретаря міської ради, голів постійних комісій  міської ради, представника від фракції, доповідача) може виступити на засіданні міської ради з одного й того ж питання чи пропозиції, які будуть ставитися на голосування, тільки один раз, не рахуючи внесення поправок у ході засідання. Повторно слово депутату може надаватися тільки в разі необхідності процедурним рішенням міської ради, прийнятим без обговорення.
9. Позачергово, але не перериваючи промовця, головуючим на засіданні надається слово для довідки, відповіді на запитання, роз'яснень  щодо:
порядку ведення засідання міської ради;
постановки відкладеного питання;
постановки питання про неприйнятність;
внесення поправки або заперечення щодо неї.
11. Окремі репліки чи виступи депутатів з місця, зроблені без надання слова головуючим є неприпустимими, до уваги не беруться та до протоколу і стенограми засідань не вносяться.
12. Депутату, який не зареєструвався, слово для будь-яких виступів, крім заяви, не надається.
13. Рішення про припинення виступів при обговоренні, а також виступів із запитаннями та пропозиціями приймається шляхом відкритого голосування. Виступи не можуть бути припинені, якщо на їх продовженні наполягає не менш однієї третини присутніх на пленарному засіданні депутатів.
14. Після прийняття сесією рішення про припинення виступів головуючий зобов'язаний впевнитись, що немає бажаючих для виступу по мотивах голосування або по порядку ведення сесії і лише тоді продовжувати роботу.
15. Промовець зобов'язаний дотримуватись загальновизнаних етичних норм, утримуватись від закликів до протиправних дій.
У випадку порушення депутатом цих вимог головуючий після одного попередження може позачергово поставити на сесії питання про позбавлення виступаючого слова, а сесія за поданням відповідної комісії може виступити з осудом поведінки депутата.

Стаття 47. Гарантоване право слова
1. Кожна з груп/фракцій та постійних комісій мас гарантоване право на постановку запитання доповідачу, а також на виступ одного свого представника з питання порядку денного чи пропозиції, які мають ставитися на голосування.
2. Гарантоване право виступу належить, на його прохання, депутату, автору проекту рішення чи поправки, яка голосується, надається слово для виступу.
3. Головуючий надає слово для виступу з обговорюваного питання:
голові бюджетної комісії міської ради та керівнику фінансового управління - з питань, то стосуються можливих змін надходжень чи видатків міського бюджету;
особам, запрошеним на засідання для розгляду конкретного питання, якщо щодо цього є процедурне рішення міської ради.
4. Гарантоване право на доповідь та заключне слово належить представникові ініціативної групи, від якої було внесене на розгляд питання в порядку місцевої ініціативи.

Стаття 48. Відмова від виступу
1. Депутат у будь-який момент може відмовитися від свого виступу, передати своє право на виступ іншому депутатові або помінятися з ним чергою, повідомивши про це головуючого.
2. У разі відсутності депутата у момент надання йому слова вважається, що він відмовився від слова, якщо він не передав свого права на виступ іншому депутату.

Стаття 49. Вимоги до виступу
1. Доповіді та співдоповіді виголошуються з трибуни.
2. Якщо головуючий на засіданні не представив промовця під час надання йому слова, промовець представляється на початку виступу, а у разі виступу від депутатської групи/фракції чи комісії міської ради - зазначає і її назву.
3. Промовець повинен виступати тільки з того питання, з якого йому надано слово.
4. Доповідь, співдоповідь мають містити інформацію про суть проблеми, що розв'язується рішенням, яке обговорюється, зміст самого рішення та можливі позитивні та негативні наслідки від його вирішення.
5. Пропозиції щодо питання, яке розглядається або до проекту рішення, яке голосується мають бути чітко сформульованими і містити визначену позицію промовця щодо цього питання.
6. Запитання доповідачам і співдоповідачам ставляться письмово або усно. Запитання формулюються коротко і чітко. Головуючий на засіданні оголошує письмові запитання та надає слово для одного запитання депутату почергово на засадах рівності. Депутат, який поставив запитання, може уточнити та доповнити його, а також оголосити, чи задоволений він відпо­віддю. Тим, хто виступає в обговоренні, запитання не ставляться, за винятком уточнюючих запитань від головуючого на засіданні.
7. Якщо депутат вважає, що виступаючий або головуючий на засіданні неправильно тлумачать його слова або дії, він може у письмовій формі звернутися до головуючого з проханням надати йому слово для пояснень чи зауважень. Слово надається відразу після звернення.

Стаття 50. Оголошення голосування
1. Після закінчення обговорення головуючий повідомляє депутатів про перехід до голосування.
2. З цього моменту слово може надаватися тільки щодо процедурних питань способу чи порядку голосування і тільки до моменту проголошення головуючим фрази "ставиться на голосування...."
3. Голосування не відокремлюється в часі від оголошення головуючим на засіданні пропозицій, що ставляться на голосування.
4. Перед голосуванням головуючий на засіданні оголошує:
необхідну кількість голосів для прийняття рішення;
вид голосування (якщо з цього приводу є спеціальні вимоги регламенту або з цих питань від депутатів надійшли пропозиції).

Підрозділ 9.
Обговорення питань порядку денного

Стаття 51. Загальний порядок обговорення питання
1. Обговорення питання на засіданні міської ради може включати:
доповідь, запитання доповідачу і відповіді на них;
співдоповіді, запитання співдоповідачам і відповіді на них (у разі необхідності);
виступи депутатів з оголошенням та обґрунтуванням окремої думки, якщо вона є додатком до висновків чи пропозицій комісій, з приводу яких виступали доповідач і співдоповідачі, за умови, що окрема думка не була поширена серед депутатів разом з висновком відповідної комісії;
виступ ініціатора внесення пропозиції;
внесення й обговорення пропозиції, а також прийняття рішення щодо відкладених питань, та питань про неприйнятність, якщо такі є;
виступи депутатів, що записувались для виступу;
оголошення головуючим на засіданні про припинення обговорення та повідомлення про тих, що виступили і записалися на виступ;
заключне  слово доповідача;
уточнення і оголошення головуючим на засіданні пропозицій, які надійшли щодо обговорюваного питання і будуть ставитися на голосування.
2. Якщо список охочих виступити вичерпано або якщо ніхто не подав заяву про надання слова, а також у разі закінчення визначеного для обговорення часу чи прийняття процедурного рішення про скорочення обговорення, головуючий на засіданні оголошує про припинення обговорення.
3. Розгляд і прийняття рішень ради і додатків до них включає обговорення і схвалення їх в основному, постатейно та в  цілому, без обмеження кількості повторних розглядів.
4. Проект рішення, а при наявності кількох проектів  з одного питання, ставиться на голосування кожен з них у порядку послідовності  їх надходження для прийняття за основу одною з варіантів, подальшого розгляду  питання і   прийняття рішення.
5. При розгляді питання у разі прийняття проекту рішення за основу, рада доручає його доопрацювання одній із постійних комісій із залученням галузевих відділів, управлінь, служб виконкому  з урахуванням результатів обговорення питання на пленарних засіданнях та засіданнях постійних комісій або створює для цього редакційну комісію для підготовки питання до повторного розгляду, про що приймається відповідне протокольне доручення.
6. Проект, прийнятий за основу, обговорюється в постійних комісіях ради, а також в інших, якщо це передбачено їхніми положеннями.
7. Прийняття проекту за основу не накладає ніяких обмежень на внесення, обговорення та голосування поправок та доповнень до них, внесених згідно з цим регламентом.
8. При прийнятті процедурного рішення міської ради щодо направлення проекту рішення на доопрацювання, постійна комісія міської ради, до компетенції якої відноситься це питання, доопрацьовує цей проект.
9. Конфлікт інтересів.
Міський голова, секретар ради, депутат міської ради бере участь у розгляді, підготовці та прийнятті рішень радою за умови самостійного публічного оголошення про це під час засідання ради, на якому розглядається відповідне питання.
Здійснення контролю за дотриманням вимог абзаца першого цього пункту, надання зазначеним у ній особам консультацій та роз’яснень щодо запобігання та врегулювання конфлікту інтересів, поводження з майном, що може бути неправомірною вигодою та подарунками, покладається на постійну комісію з питань регламенту та депутатської етики, контролю за виконанням рішень ради, законності, правопорядку, взаємодії із засобами масової інформації.

Стаття 52. Скорочена процедура
1. Рішення щодо поправок, з процедурних питань та інших прямо зазначених у регламенті питань приймаються радою після скороченого обговорення, яке включає:
виступи ініціаторів з внесенням та обґрунтуванням пропозицій;
виступ голови або представника профілюючої комісії, якщо приймається рішення щодо питання, яке озвучувалося цією комісією;
виступи депутатів на підтримку та проти прийняття пропозиції;
уточнення та оголошення головуючим на засіданні пропозицій, які надійшли і будуть ставитися на голосування;
виступи з мотивів голосування по одному представнику від кожної зареєстрованої групи/фракції.
2. При застосуванні процедури скороченого обговорення головуючий на засіданні надає слово за усним або письмовим зверненням.

Стаття 53. Пропозиції, що можуть вноситися в ході обговорення
1. У ході обговорення на засіданні міської ради можуть, вноситися:
пропозиції щодо порядку ведення засідання  та організації розгляду питання;
питання про неприйнятність та відкладення питання;
пропозиції щодо обговорюваного питання, які є наслідком розгляду цього питання на поточному пленарному  засіданні та поправки до них;
пропозиції і поправки комісії, що визначена головною з цього питання;
пропозиції і поправки, внесені депутатськими фракціями та групами;
інші питання, пропозиції, поправки, можливість внесення яких на засіданні міської ради встановлена регламентом.

Стаття 54. Перерва перед голосуванням
1. Після обговорення питання порядку денного до початку голосування  голова комісії чи керівник фракції може внести мотивовану пропозицію про перерву у засіданні для узгодження позицій щодо голосування.
2. Пленарні засідання сесій ради можуть припиняти свою роботу для забезпечення діяльності погоджувальних комісій не більше як на одну годину, та на вимогу групи депутатів, чисельністю більше однієї третини від загальної кількості обраних депутатів, або депутатської групи/фракції/, зареєстрованої у встановленому порядку - для проведення нарад  з мотивів голосування тривалістю не більше 30 хвилин. У зв'язку з процедурним характером таких перерв їх тривалість входить у залік робочого часу.
3. Засідання міської ради переривається до 30 хвилин на вимогу голови постійної комісії або керівника депутатської групи чи фракції, якщо вказані особи вимагають зробити перерву для проведення консультацій або погодження позицій щодо питання, яке поставлено на обговорення або голосування. На вимогу вказаних осіб, головуючий зобов'язаний оголосити перерву і  визначити  час перерви, який в свою чергу не може бути більше 15 хвилин.

Стаття 55. Неприйнятність питання до розгляду
1. У ході обговорення питань депутати та члени виконавчого комітету міської ради у будь-який час можуть порушити питання про їх неприйнятність за таких підстав:
їх невідповідності ратифікованим міжнародним договорам і угодам;
їх невідповідності Конституції або чинним законам, прийнятим рішенням міської ради;
їх прийняття не входить, до компетенції міської ради.
2. У разі порушення кількох питань про неприйнятність їх обговорення здійснюється одночасно і на голосування вони ставляться в порядку їх надходження.
3. Рішення про неприйнятність приймається більшістю від загального складу міської ради.

Стаття 56. Відкладення розгляду питання
1. До і під час обговорення питання порядку денного депутати можуть поставити стосовно нього відкладене питання, а саме: відкласти його розгляд чи прийняття остаточного рішення щодо нього до настання певних обставин чи здійснення певних дій.
2. Рішення щодо відкладених питань приймаються більшістю голосів від загального складу міської ради. За винятком випадків, визначених регламентом.
3. Проекти рішень, які включені до порядку денного, поправки та доповнення до них не обговорюються і не голосуються, якщо їх тексти не розповсюджені серед депутатів і не розглянуті на засіданнях постійних комісій.

Стаття 57. Розгляд пропозицій про неприйнятність та про відкладення
1. Розгляд і прийняття рішення про неприйнятність чи відкладення питання здійснюються відразу після їх внесення та обговорення за скороченою процедурою.
2. З'ясування, обговорення і прийняття рішення з цих питань передує голосуванню щодо тексту, до якого їх внесено.
3. У разі внесення кількох відкладених питань вони обговорюються одночасно.

Підрозділ 10.
Порядок голосування пропозицій

Стаття 58. Загальні вимоги щодо голосування пропозицій
1. На голосування ставляться всі пропозиції і поправки, що надійшли головуючому  і  не були відкликані.
2. Якщо окрема думка депутата містить пропозиції щодо обговорюваного питання, головуючий на засіданні оголошує ці пропозиції і ставить їх на голосування також.
3. Головуючий на засіданні може відмовити ініціатору пропозиції чи поправки поставити на голосування запропонований текст, якщо текст сформульовано не чітко або не стосується обговорюваного питання, суперечить раніше прийнятим рішенням, повторює по суті відхилений радою текст. Процедурне рішення з цього приводу може прийматися радою без обговорення.
4. Відхилені радою пропозиції і поправки щодо вже прийнятого тексту при повторному їх внесенні (в ході розгляду того ж питання порядку денного) на голосування не ставляться, крім випадку, коли після скасування рішення щодо прийнятого тексту його розгляд починається знову.

Стаття 59. Голосування альтернативних пропозицій

1. У разі, коли дві або більше пропозицій, що стосуються одного й того ж питання, виключають одна одну (альтернативні пропозиції) рада, якщо вона не прийме іншого рішення, проводить голосування пропозицій у порядку їх внесення і виявляє з них ту, яка є прийнятою для подальшого розгляду за її суттю. Результатом вибору однієї з таких пропозицій є відхилення інших і решта на голосування не ставиться. Однією з альтернативних  може бути прийняття проекту рішення у першому читанні і відправлення проекту на доопрацювання у комісіях міської ради.
2. Якщо до пропозиції, визнаної голосуванням прийнятною для подальшого розгляду не надійшло жодної поправки, вона вважається прийнятою в цілому: в інших випадках її подальше обговорення і голосування щодо неї здійснюються на загальних засадах без врахування голосування про її прийнятність для розгляду.

Стаття 60. Голосування поправок
1. Внесена до пропозиції поправка до рішення ставиться на голосування раніше, ніж сама пропозиція. Якщо внесена поправка має на меті відхилення пропозиції, то на голосування ставиться текст пропозиції.
2. Поправка до поправки ставиться на голосування раніше, ніж основна поправка. У поправку до поправки зміни і доповнення шляхом голосування не вносяться, а подаються у вигляді окремої пропозиції.
3. У разі внесення до пропозиції двох або більше поправок головуючий проводить голосування спочатку щодо поправки, яка найбільше змінює суть пропозиції, потім – щодо поправки., яка менше змінює суть пропозиції, після неї – щодо поправки доповнення і так далі, доки всі поправки не будуть проголосовані. Якщо ж результатом прийняття однієї поправки буде відхилення іншої альтернативної поправки, остання на голосування не ставиться.
4. Після голосування поправок до пропозиції на голосування в цілому ставиться пропозиція з внесеними до неї поправками.

Стаття 61. Оголошення суті голосування
1. Перед голосуванням головуючий зачитує тексти пропозиції чи поправки, що будуть ставитися на голосування, при цьому називається ініціатор внесення тексту.
2. Перед голосуванням кількох пропозицій або поправок, які виключають одна одну, головуючий на засіданні послідовно оголошує їх зміст і якщо немає  зауважень до їх змісту проводить голосування щодо кожної поправки чи пропозиції окремо.
3. Після голосування всіх поправок проект рішення голосується в цілому.
4. Після закінчення голосування головуючий на засіданні оголошує його результати і прийняте рішення.

Підрозділ 11

Прийняття рішень

Стаття 62.
1. На пленарних засіданнях рада може приймати акти у формі:
рішення міської ради, прийнятого у межах її компетенції, відповідно до вимог Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні” для досягнення певної цілі, що спричинює певні юридичні наслідки;
доручення – рішення міської ради, що стосується органу чи посадової особи міської ради і містить зобов’язання або повноваження до одноразової дії, або сукупність певних дій протягом певного проміжку часу;
звернення – рішення міської ради, звернене до не підпорядкованих раді суб’єктів із закликом до певних дій та ініціатив;
заяви – рішення міської ради, що містить в собі виявлення позиції міської  ради з певних питань;
процедурного рішення – рішення, прийняте радою з процедурних питань відповідно до цього регламенту.
2. Рішення міської ради приймається на її пленарному засіданні шляхом персонального голосування депутатів.
3. При встановленні результатів голосування до загального  складу міської ради включається міський голова, якщо він бере участь у пленарному засіданні міської ради і враховується  його голос.
4. Після оголошення головуючим на засіданні початку голосування ніхто не може переривати голосування. З початку процедури голосування і до оголошення його результатів слово нікому не надається.
5. У разі порушення процедури голосування або виникнення перешкод під час його проведення негайно проводиться повторне голосування без обговорення.
6. Якщо результат голосування викликає обґрунтовані сумніви, рада може прийняти процедурне рішення про переголосування.
7. Рішення міської ради нормативно – правового характеру після їх прийняття у встановленому порядку і підписання підлягають офіційному оприлюдненню державною мовою в газеті “Трудова слава”.
9. Рішення міської ради, які не мають загального значення чи нормативного характеру, можуть не публікуватися. Ці рішення офіційно оприлюднюються шляхом розміщення на офіційному веб-сайті.
10. На вимогу громадян у порядку, встановленому законами України, їм може бути видана копія відповідних рішень.

Стаття 63. Підписання прийнятих рішень
1. Прийняті рішення міської ради підписується головуючим на засіданні міської ради.
2. Рішення міської ради протягом терміну визначеного частиною 1 цієї статті може бути зупинено міським головою і внесено па повторний розгляд міської ради з обґрунтуванням зауважень для чого своїм розпорядженням міський голова має скликати пленарне засідання міської ради.
3. Рада зобов'язана у двотижневий термін з дня зупинення рішення повторно його розглянути.
4. Якщо міський голова у двотижневий термін не скликав пленарне засідання міської ради чи не вніс зупинене рішення на розгляд міської ради, а так само, якщо рада відхилила зауваження міського голови і підтвердила попереднє рішення двома третинами голосів від загального складу міської ради, воно набирає чинності незалежно від підписання його міським головою.
5. У випадку, коли міський голова не підписує прийняті радою в межах її компетенції рішення, рада може поставити питання про незабезпечення міським головою наданих йому повноважень.

Стаття 64. Процедурні питання
1. Рішення ради з процедурних питань приймаються при поданні пропозицій головуючому на сесії в усній або письмовій формі.
Перед голосуванням з процедурного питання головуючий оголошує всі пропозиції, що надійшли з цього питання.
2. Процедурними вважаються  питання, що стосуються визначення способу розгляду питань на засіданні міської ради, зокрема:
про перерву в засіданні, перенесення чи закриття засідання;
про проведення додаткової реєстрації;
про встановлення часових обмежень для виступів і дискусії в цілому;
про надання додаткового часу для виступу;
про зміну черговості виступів;
про надання слова запрошеним на засідання;
про передачу питання на розгляд відповідної комісії Бориспільської міської ради;
про визначення способу проведення голосування:
про форму бюлетеня для таємного голосування;
про перерахунок голосів;
про взяття інформації до відома:
про встановлення терміну відповіді на депутатський запит.
3. При  виникненні  сумніву, чи запропоноване до розгляду питання є  процедурним,  радою  про  це  приймається процедурне рішення.
4. Процедурні рішення приймаються більшістю голосів депутатів, зареєстрованих на засіданні, якщо інше не передбачене цим регламентом.

Стаття 65. Порядок прийняття рішення
1. Рішення міської ради приймається відкритим голосуванням більшістю голосів "ЗА" від загального складу міської ради за винятком випадків, зазначених у регламенті.
2. Депутат, що був відсутній під час голосування, не може подати свій голос після завершення голосування.
3. Прийняття рішень з процедурних та організаційних питань роботи міської ради, спрямованих на одноразове відхилення закріплених у регламенті положень, здійснюється більшістю голосів депутатів від загального складу міської ради; такі рішення мають статус процедурних.
4. Рішення міської ради з будь-якого питання приймається після його обговорення. Рішення міської ради може прийматися без обговорення на пленарному засіданні, якщо жоден з депутатів не заперечує на пленарному засіданні проти цього.
5. По окремих рішеннях ради перед голосуванням може проводитися поіменна реєстрація депутатів.

Стаття 66. Відкрите голосування
1. Відкрите голосування може бути і поіменним.
2. Поіменне голосування проводиться за пропозицією будь-кого з депутатів, підтриманою не менш як третиною депутатів, зареєстрованих на засіданні.
3. Відкрите голосування проводиться підняттям рук за кожну альтернативу. Члени лічильної комісії проводять підрахунок голосів, голова лічильної комісії повідомляє результат голосування за кожну альтернативу.
4. Поіменне голосування проводиться шляхом зачитування головою лічильної комісії списку депутатів: кожен депутат при зачитуванні його прізвища оголошує своє рішення з варіантів, що ставляться на голосування.
5. Поіменне голосування проводиться за окремим списком із зазначенням прізвища, імені та по батькові депутата і граф для позначок "за", "проти", “утримався” навпроти кожного депутата.
6. Члени лічильної комісії проводять підрахунок голосів, голова лічильної комісії повідомляє результати голосування за кожен варіант, який заноситься до протоколу.
7. За процедурним рішенням, підтриманим понад третиною депутатів, зареєстрованих на засіданні, результати поіменного голосування можуть бути оприлюднені.
8. Результати поіменного голосування за рішенням ради можуть бути опубліковані в газеті “Трудова слава”.

Стаття 67. Таємне голосування
1. Таємне голосування проводиться за процедурним рішенням міської ради та у випадках, передбачених регламентом. При цьому депутат, що бере участь у голосуванні, відзначає у виданому йому бюлетені вибрані ним варіанти з тих. що виносяться на голосування.
2. Лічильна комісія встановлює і доводить до відома депутатів:
час і місце проведення голосування;
порядок заповнення бюлетеня;
критерії визнання бюлетеня  недійсним;
порядок організації голосування.
3. Бюлетені для таємного голосування з питань, що поставлені на голосування, виготовляються відділом забезпечення роботи ради за формою, підготовленою лічильною комісією і затвердженою процедурним рішенням міської ради.
4. Під контролем лічильної комісії виготовляються бюлетені для проведення таємного голосування по кількості зареєстрованих перед проведенням голосування депутатів.
5. У бюлетені для таємного голосування по кількох кандидатурах чи проектах рішень надається перелік кандидатур і перелік проектів рішень відповідно по їх авторах зі словами "за" і "проти".
6. У бюлетені для таємного голосування по єдиному проекту або по єдиній кандидатурі мають бути слова "за" і "проти".
7. Місце і порядок проведення таємного голосування визначається лічильною комісією, про що вона повідомляє депутатів.
Лічильна комісія перед початком голосування забезпечує всі необхідні умови для додержання таємниці голосування.
8. Бюлетені для таємного голосування видаються депутатам під розписку відповідно до списку зареєстрованих перед проведенням голосування депутатів по пред'явленню ними депутатських посвідчень.
9. Депутат заповнює бюлетень в окремо відведеному приміщенні чи частині приміщення; умови голосування повинні забезпечувати закритість процесу заповнення бюлетеня. Заповнені бюлетені опускаються у скриньку для таємного голосування.

 

10. Недійсними вважаються бюлетені невстановленого зразка, ті, в яких залишено дві і більше кандидатур на одну посаду, або не зроблено жодної позначки. Написи, прізвища, внесені в бюлетені від руки, при підрахунку голосів не враховуються.
11. Результати таємного голосування відповідно до протоколу лічильної комісії оголошує голова комісії. Протоколи лічильної комісії підписуються всіма її членами та затверджуються сесією.
Якщо у члена комісії є особлива думка з приводу результатів голосування, він може відмовитись від підписання протоколу з поданням на ім'я голови лічильної комісії змісту своєї особливої думки в письмовій формі для її оголошення разом з результатами голосування.

Стаття 68. Види голосування
Якщо в регламенті прямо не вказано вид голосування щодо розгляду певного питання, застосовується відкрите голосування за кількісним вибором варіанту відповіді: “за”, “проти”, “утримався”.

Підрозділ 12.

Спеціальні процедури прийняття рішень

Стаття 69. Обрання секретаря міської ради
1. Секретар міської ради обирається таємним голосуванням з числа депутатів міської ради.
2. Кандидатуру секретаря пропонує  раді міський голова.

Стаття 70. Відкликання секретаря
1. Секретар міської ради може бути в будь-який час відкликаний радою.
2. Пропозиції про відкликання секретаря міської ради вносяться:
         міським головою;
не менш як третиною депутатів від їх фактичної кількості.

  1. Проект  рішення міської ради  про  відкликання  секретаря  готує  ініціатор  подання, який і виступає з доповіддю про причини подання.
  2. Секретар міської ради має право гарантованого виступу до 15 хвилин при обговоренні подання про його відкликання.
  3. Голосування за відкликання секретаря здійснюється таємним голосуванням.
  4. Рішення міської ради про відкликання секретаря повинно містити відомості про причини відкликання.

(пункт 7 статті 70 виключено відповідно до рішення міської ради від               31 січня 2017 року № 1595-21-VII)

Стаття 71. Обрання голів постійних комісій
1. Кандидатури для обрання голів постійних комісій міської ради висуваються міським головою з урахуванням пропозицій депутатських фракцій пропорційно їх представництву та з урахуванням згоди кандидатів.
2. У разі внесення головою узгодженого з депутатськими фракціями списку голів постійних комісій, за процедурним рішенням міської ради, голосування здійснюється за списком у цілому, при цьому обговорення кандидатур на пленарному засіданні не проводиться.
3. Список для обрання голів постійних комісій міської ради повинен містити:
назви всіх постійних комісій;
прізвища, імена та по батькові кандидатів на посади голів відповідних комісій;
         дані про їх партійну належність;
         назви фракцій, які висунули відповідних кандидатів.

  1. У разі, коли голосування за списком голів постійних комісій  не привело до їх обрання, міський голова вносить кандидатури на посади голів комісій, яких обирають голосуванням по персональним кандидатурам.
  2.  Кожному кандидату на посаду голови постійної комісії надасться слово для виступу та відповідей на запитання.

6. У разі вибуття голови постійної комісії міської за поданням фракції, від якої висувався цей голова комісії, пропонує кандидатуру на цю посаду.

Стаття 72. Відкликання голови постійної комісії

  1.  Голова постійної комісії може бути в будь-який час відкликаний радою.
  2. Пропозиції про відкликання голови постійної комісії міської ради вносяться:

міським головою;
за рішенням відповідної постійної комісії міської ради, прийнятим на її засіданні більшістю голосів членів цієї комісії (без врахування голосу самого голови постійної комісії);
не менш як третиною депутатів від їх фактичної кількості.

  1. Якщо питання про відкликання порушено за рішенням постійної комісії, рада заслуховує доповідь з цього питання одною з членів комісії, визначеного нею.
  2. Голова постійної комісії доповідає про свою діяльність на цій посаді та організацію і стан справ з питань, віднесених до його відання та відповідає на запитання депутатів.
  3. Голосування за відкликання голови постійної комісії здійснюється таємним голосуванням, якщо не прийнято інше рішення відповідно до норм цього регламенту.
  1. Рішення міської ради про відкликання голови постійної комісії повинно містити відомості про причини відкликання.
  2. Якщо рішення про відкликання з посади голови постійної комісії не прийнято, наступного разу подання про відкликання може виноситися на голосування не раніше наступної сесії.

 

Стаття 73. Затвердження членів виконавчого комітету, заступників міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради та керуючого справами міської ради
1. Для затвердження членів виконкому, заступників міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради та керуючого справами міський голова подає кандидатури в порядку, передбаченому чинним законодавством.
2. Усі кандидатури міський голова вносить на розгляд сесії виключно на її пленарних засіданнях.
3. Вибори по внесених міським головою кандидатурах проводяться  відкритим (поіменним) або таємним голосуванням, якщо законом не встановлено інше.
4. Рада приймає рішення про голосування щодо кожної кандидатури окремо чи списком.

Стаття 74. Відкликання з посад за власним бажанням

  1.  Будь-яка посадова особа, обрання чи призначення якої передбачено цим регламентом, у будь-який час може скласти свої повноваження за власним бажанням шляхом подання відповідної заяви на ім'я міського голови.

Стаття 75. Дострокове припинення повноважень міського голови
1 Повноваження міського голови, вважаються достроково припиненими у разі:
  1) його звернення з особистою заявою до відповідної ради про складення ним повноважень голови;
 2) припинення його громадянства;
3) набрання законної сили обвинувальним вироком щодо нього;
 3-1) набрання законної сили рішенням суду про притягнення його до відповідальності за правопорушення, пов’язане з корупцією, яким накладено стягнення у виді позбавлення права займати посади або займатися діяльністю, що пов’язані з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування;
 4) відкликання з посади за народною ініціативою;
  5) визнання його судом недієздатним, безвісно відсутнім або оголошення таким, що помер;
 6) його смерті.

 2. Повноваження міського голови можуть бути також достроково припинені, якщо він порушує Конституцію або закони України, права і свободи громадян, не забезпечує здійснення наданих йому повноважень, а також у випадку, передбаченому Законом України "Про військово-цивільні адміністрації".
  3. Повноваження міського голови за наявності підстав, передбачених пунктом другим цієї статті, можуть бути припинені достроково за рішенням місцевого референдуму або за рішенням відповідної ради, прийнятим шляхом таємного голосування не менш як двома третинами голосів депутатів від загального складу ради. Порядок проведення місцевого референдуму щодо дострокового припинення повноважень міського голови визначається законом про місцеві референдуми.
   4. Рішення про проведення місцевого референдуму щодо дострокового припинення повноважень міського голови приймається міською радою як за власною ініціативою, так і на вимогу не менш як однієї десятої частини громадян, що проживають на відповідній території і мають право голосу.
 5. Міський голова може бути відкликаний з посади за народною ініціативою в порядку, визначеному Законом України "Про статус депутатів місцевих рад" з особливостями, передбаченими пунктами шостим - десятим цієї статті, не раніше як через рік з моменту набуття ним повноважень.
  6. Рішення про внесення пропозицій щодо відкликання міського голови за народною ініціативою приймається на зборах виборців у кількості не менше 200 осіб.
  Кількість членів ініціативної групи становить у разі відкликання міського голови - не менше 50 осіб;
  7. На підтримку пропозиції про відкликання міського голови має бути зібрано кількість підписів, що перевищує кількість голосів, поданих за нього на місцевих виборах, за результатами яких він був обраний міським головою.
 Збір підписів проводиться у разі відкликання міського голови протягом тридцяти днів.
 Територіальна виборча комісія перевіряє правильність оформлення підписних листів, кількість зібраних підписів у разі відкликання міського голови протягом тридцяти днів з дня їх отримання;
  8.  Рішення про дострокове припинення повноважень за народною ініціативою міського голови, який був обраний шляхом самовисування, приймається за поданням територіальної виборчої комісії міською радою більшістю голосів від її складу.
 У разі прийняття міською радою рішення про відкликання міського голови за народною ініціативою або у разі подання до міської ради рішення вищого керівного органу партії, місцева організація якої висувала відповідного кандидата на посаду міського голови, про відкликання міського голови за народною ініціативою, особа, яка на цей час відповідно до закону здійснює повноваження міського голови, не пізніш як на п’ятнадцятий день з дня прийняття відповідного рішення звертається до Верховної Ради України з клопотанням щодо призначення позачергових виборів міського голови.
  9. За наявності рішень суду про визнання розпоряджень чи дій міського голови незаконними, висновків відповідного комітету Верховної Ради Верховна Рада України може призначити позачергові вибори міського голови. Питання про призначення Верховною Радою України позачергових виборів міського голови може порушуватись перед Верховною Радою України міською радою.
 10. У разі дострокового припинення повноважень міського голови позачергові місцеві вибори призначаються Верховною Радою України не пізніше ніж у дев’яностоденний строк з дня дострокового припинення повноважень міського голови. Порядок проведення позачергових виборів міського голови визначається законом про вибори.
  11. Повноваження, міського голови припиняються достроково, а відповідна особа звільняється з посади:
 1) з підстав, зазначених у підпунктах1, 2, 5, 6 пункту першому цієї статті, - з дня прийняття радою рішення, яким береться до відома зазначений факт;
  2) з підстав, зазначених у підпунктах 3, 3-1 пункту першому цієї статті, - з дня, наступного за днем одержання радою або її виконавчим комітетом копії відповідного рішення суду без прийняття рішення ради;
  3) з підстав, зазначених у пункті другому цієї статті, - з дня прийняття місцевим референдумом або радою рішення про дострокове припинення повноважень;
 4) у випадку, передбаченому пунктом п'ятим цієї статті, - з моменту вступу на цю посаду іншої особи, обраної на наступних виборах;
 5) у випадку, передбаченому підпунктом 4 пункту першого цієї статті, - з дня прийняття радою або вищим керівним органом відповідної політичної партії рішення про дострокове припинення повноважень міського голови.

Стаття 76. Дострокове припинення повноважень депутата міської ради

Дострокове припинення повноважень депутата міської ради здійснюється по праву, без прийняття рішення міською радою з моменту оголошення на пленарному засіданні міської ради міським головою, чи особою, що його в цей час замінює, юридичних актів, що засвідчують підстави, передбачені пп. 1-7) частини І етапі 5 Закону України "Про статус депутатів місцевих рад".

    У випадку наявності підстав, передбачених пп. 1-2) частини 2 статті 5 Закону України "Про статус депутатів місцевих рад", рішення приймається більшістю від складу міської ради за висновком постійної комісії з питань регламенту міської ради.

          3.Дострокове припинення повноважень депутата може бути здійснено:
          3.1. шляхом його відкликання відповідно до Закону України "Про статус депутатів місцевих рад":
          3.2. за народною ініціативою (не раніше ніж через рік з моменту набуття таких повноважень) мають громадяни України, які відповідно до Закону «Про місцеві вибори» є виборцями відповідного територіального виборчого округу.
         4. Підставами   для   відкликання   виборцями  обраного  ними
депутата міської ради можуть бути:

      4.1. порушення  депутатом  міської  ради положень  Конституції  і законів України, що встановлено судом;

            4.2. пропуск  депутатом  міської  ради  протягом  року більше
половини  пленарних  засідань ради або засідань постійної комісії,
невиконання ним без поважних причин, передбачених статтею 10
Закону України «Про статус депутатів місцевих рад», обов’язків депутата місцевої ради у виборчому окрузі;

      4.3. невідповідність  практичної  діяльності депутата міської
ради  основним принципам і положенням його передвиборної програми,
невиконання  депутатом міської ради передбачених статтею 16 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» зобов’язань звітувати перед виборцями та проводити зустрічі з ними.

 

          Рішення про внесення пропозиції щодо відкликання депутата міської ради за народною ініціативою приймається на зборах виборців у кількості не менше 300 осіб для відкликання депутата міської ради міста обласного значення (Борисполя).
          Не пізніш як за два дні до дня проведення зборів виборців, на яких буде розглядатися питання про внесення пропозиції щодо відкликання депутата міської ради за народною ініціативою, про дату, місце та час їх проведення повідомляються місцеві засоби масової інформації. Представникам засобів масової інформації гарантується безперешкодний доступ на збори виборців, на яких розглядається питання про внесення пропозиції щодо відкликання депутата міської ради за народною ініціативою.
         У разі прийняття на зборах виборців рішення щодо внесення пропозиції про відкликання депутата міської ради за народною ініціативою на цих зборах утворюється ініціативна група для збирання підписів виборців відповідного територіального виборчого округу на підтримку пропозиції про відкликання депутата міської ради за народною ініціативою (далі - ініціативна група), до складу якої можуть бути включені виборці відповідного територіального виборчого округу, та затверджується її персональний склад. Кількість членів ініціативної групи у разі відкликання депутата має становити не менше 50 осіб.
         У протоколі зборів виборців, на яких розглядається питання про внесення пропозиції щодо відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою, зазначається:
1)зміст звернення виборців про відкликання депутата міської ради;
2) зміст обговорення, прийняте рішення про внесення пропозиції щодо відкликання депутата міської ради;
3) персональний склад ініціативної групи;
4) відомості про особу, визначену бути офіційним представником ініціативної групи;
5) встановлену форму підписного листа для збирання підписів на підтримку ініціативи про відкликання депутата міської ради (далі - підписний лист), зразок якого є додатком до протоколу зборів виборців. Збирання підписів на підтримку пропозиції про відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою проводиться ініціативною групою відповідно до розділу ХV «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про місцеві вибори».
Протокол підписується головуючим на зборах та секретарем зборів. Додатком до протоколу зборів також є перелік їх учасників, у якому зазначаються прізвище, власне ім'я (усі власні імена) та по батькові (за наявності), число, місяць і рік народження, відомості про громадянство, серію та номер паспорта громадянина України (тимчасового посвідчення громадянина України для осіб, недавно прийнятих до громадянства України), адресу місця проживання, засоби зв'язку (контактний телефон), що засвідчуються підписом кожного учасника зборів.
До протоколу зборів, на яких було прийняте рішення про внесення пропозиції щодо відкликання депутата міської ради за народною ініціативою, додаються письмові заяви про згоду кожної особи, включеної до ініціативної групи, на входження до її складу, а також письмова заява про згоду визначеної особи бути офіційним представником ініціативної групи. Участь особи, яка пропонується до складу ініціативної групи, в зборах виборців необов'язкова, за умови подання нею власноручно написаної заяви про згоду бути членом ініціативної групи. Ця заява, а також заява про згоду особи бути офіційним представником ініціативної групи, має обов'язково містити: прізвище, власне ім'я (усі власні імена) та по батькові (за наявності), число, місяць і рік народження, відомості про громадянство, серію та номер паспорта громадянина України (тимчасового посвідчення громадянина України для осіб, недавно прийнятих до громадянства України), адресу місця проживання, місце роботи, посаду, засоби зв'язку (контактний телефон). До заяви додаються ксерокопії першої та другої сторінок паспорта громадянина України та сторінок, де зазначаються відомості про місце проживання відповідно до Закону України "Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні" (ксерокопії тимчасового посвідчення громадянина України для осіб, недавно прийнятих до громадянства України) кожної запропонованої особи.
У триденний строк після дня проведення зборів виборців, на яких було прийняте рішення про внесення пропозиції щодо відкликання депутата міської ради за народною ініціативою, особа, визначена офіційним представником ініціативної групи, повідомляє Бориспільську міську виборчу комісію про факт проведення зборів. До повідомлення додається витяг з протоколу зборів, в якому зазначається зміст звернення виборців про відкликання депутата місцевої ради, зміст обговорення, прийняте рішення про внесення пропозиції щодо відкликання депутата міської ради, персональний склад ініціативної групи.    
           Голова, а у разі його відсутності - заступник голови, а у разі відсутності голови та його заступника - секретар Бориспільської міської виборчої комісії на наступний день з дня одержання повідомлення щодо проведення зборів виборців, на яких було прийняте рішення про внесення пропозиції щодо відкликання депутата міської ради за народною ініціативою, інформує депутата, відповідну місцеву організацію партії та міську раду.
 Якщо при ініціюванні відкликання депутата міської ради за
народною  ініціативою  дотримано вимоги статей 38-40 Закону України “Про статус депутатів місцевих рад» , оформлення  підписних  листів  та кількість підписів виборців, які підтримують  пропозицію  про  відкликання  депутата міської ради, відповідає  вимогам  цього  Закону,  Бориспільська міська виборча комісія приймає  рішення  про відкликання депутата за народною ініціативою
(у  разі  якщо  депутат  був обраний шляхом самовисування) або про
звернення  до  вищого керівного органу партії, місцева організація якої висувала  відповідного  депутата,  щодо відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою.

Стаття 77. Дострокове припинення повноважень міської ради
1. Повноваження міської  ради можуть бути достроково припинені у випадках:
 1) якщо рада прийняла рішення з порушенням Конституції України, законів України, прав і свобод громадян, ігноруючи при цьому вимоги компетентних органів про приведення цих рішень у відповідність із законом;
 2) якщо сесії ради не проводяться без поважних причин у строки, встановлені законом України «Про місцеве самоврядування в Україні» та цим Регламентом, або рада не вирішує питань, віднесених до її відання;
   2. Повноваження міської ради за наявності підстав, передбачених пунктом першим цієї статті, та в інших випадках можуть бути припинені достроково за рішенням місцевого референдуму. Порядок проведення місцевого референдуму щодо дострокового припинення повноважень ради визначається законом про місцеві референдуми.
 3. Питання про дострокове припинення повноважень міської  ради за рішенням місцевого референдуму може бути порушене міським головою, а також не менш як однією десятою частиною громадян, що проживають на відповідній території і мають право голосу.

 

 4. За наявності підстав, передбачених пунктом першим цієї статті, рішення суду про визнання актів ради незаконними, висновків відповідного комітету Верховної Ради Верховна Рада України може призначити позачергові вибори міської ради. Питання про призначення Верховною Радою України позачергових виборів міської ради може порушуватись перед Верховною Радою України міським головою.
  5. Міська рада, щодо якої місцевим референдумом прийнято рішення про дострокове припинення повноважень, а також місцева рада, щодо якої Верховна Рада України прийняла рішення про призначення позачергових виборів, продовжує діяти до обрання нового складу відповідної ради.

Стаття 78. Розгляд проекту бюджету
1. Підготовка проекту бюджету є обов'язком виконавчого комітету міської ради, що здійснюється ним  у співпраці з постійними комісіями міської ради.
2. Після затвердження звіту про виконання бюджету за попередній рік, на основі інформації про виконання поточного бюджету та прогнозів про соціально-економічний розвиток, рада приймає рішення про основні напрямки бюджетної політики на наступний рік.
Проект рішення виноситься на засідання міської ради міським головою за погодженням профілюючої постійної комісії з урахуванням пропозицій інших постійних комісій міської ради.  Бюджет має бути розроблений на основі рішення про основні напрямки бюджетної політики на наступний рік. Відхилення від неї повинні бути зазначені окремо і ґрунтовно вмотивовані.
3.  Проект бюджету повинен бути розданий депутатам не пізніше як за тиждень до терміну закінчення розгляду проекту в постійних комісіях. Засідання постійних комісій відбуваються за участю представника фінансового управління і керівників відповідних виконавчих органів міської ради. Постійні комісії передають свої поправки до проекту бюджету у
профілюючу постійну комісію.
4.  Поправки можуть бути лише такого змісту:

  1. скоротити статтю видатків (доходів);
  2. виключити статтю видатків (доходів);
  3. збільшити статтю видатків (доходів);
  4. додати нову статтю видатків (доходів).

5. Якщо постійна комісія міської ради або депутат вносять пропозицію про збільшення видатків або скорочення доходів, вони зобов'язані запропонувати на ту ж саму суму, відповідно, збільшення доходів за рахунок інших джерел або скорочення видатків на іншу статтю. Постійні комісії і депутати подають до кожної поправки письмове обґрунтування. У разі недотримання цих вимог поправка не приймається до розгляду.
6. Протягом не більше тижня на засіданнях профілюючої постійної комісії розглядаються поправки, що надійшли у визначений термін. Про час цих засідань офіційно повідомляються інші постійні комісії.
7. Фінансове управління готує доповідь про бюджет, а профілююча постійна комісія міської ради готує співдоповідь про підтримані поправки і перелік відхилених поправок.
8. Після обговорення на голосування ставиться проект доручення щодо врахування у проекті бюджету висновків і пропозицій постійних комісій. Якщо проект такого доручення не підтримується, рада приймає рішення або про повернення проекту бюджету на доопрацювання в постійні комісії, або про розгляд на пленарному засіданні всіх поправок, що надійшли в профілюючу постійну комісію з дотриманням вимог, зазначених в цій статті.
9. Виконавчий комітет міської ради протягом двох тижнів доопрацьовує проект бюджету відповідно до доручення міської ради і подає доопрацьований проект на розгляд та затвердження сесії міської ради.
10. Перед остаточним розглядом проекту бюджету на сесії міської ради бюджетна комісія міської ради, разом із виконавчим комітетом проводять громадські слухання з питань бюджету відповідно до норм міського статуту.
11. До проекту бюджету обов’язково з відповідним обґрунтування депутата включаються щорічні пропозиції депутата відповідного територіального виборчого округу по вирішенню нагальних питань виборців в окрузі.

Підрозділ 13.

Оприлюднення рішень міської ради

Стаття 79. Набрання чинності рішень міської ради
1. Рішення міської ради набирають чинності через п’ять днів з моменту їх прийняття та підписання, якщо радою не встановлений інший термін введення їх у дію.
2. У разі зупинення дії рішення міським головою воно набирає чинності, якщо рада у двотижневий термін відхилила зауваження міського голови і підтвердила попереднє рішення двома третинами депутатів від загального складу ради.
3. Рішення міської ради оприлюднюється  не пізніше п’яти робочих днів з дня його затвердження.
4. Рішення міської ради нормативно-правового характеру набирають чинності з дня їх офіційного оприлюднення, якщо міською радою  не встановлено пізніший строк введення цього рішення в дію.

 

 

 

Підрозділ 14.
Дисципліна та етика пленарних засідань

Стаття 80.  Дотримання регламенту виступів
1. На засіданні міської ради промовець не повинен вживати образливі висловлювання, непристойні та лайливі слова, закликати до незаконних і насильницьких дій. Головуючий на засіданні має право попередити промовця про непри­пустимість таких висловлювань і закликів або припинити його виступ, а у разі повторного порушення - позбавити його права виступу на даному засіданні.
2. Якщо головуючий на засіданні звертається до промовця, останній повинен негайно зупинити свій виступ, інакше головуючий на засіданні може припинити його виступ.
3. Якщо промовець перевищує час відведений для виступу, або висловлюється не з обговорюваного питання, або виступає не з тих підстав, з яких йому надано слово, головуючий на засіданні після двох попереджень позбавляє його слова. Частина виступу промовця, виголошена після позбавлення його слова, не включається до запису та протоколу засідання.
4. Якщо депутат вважає, що промовець або головуючий на засіданні неправильно тлумачить його слова або дії, він може у письмовій формі звернутися до головуючого на засіданні з проханням надати йому слово для пояснень чи зауважень. За таким зверненням головуючий на засіданні надає депутату слово відразу або в кінці обговорення, але до голосування: в останньому випадку головуючий на засіданні відразу повідомляє депутатів про надходження такого звернення від депутата і про час, коли йому буде надано слово.

Стаття 81. Дотримання дисципліни в залі засідань
1. Під час засідання міської ради депутати не повинні заважати промовцям і слухачам діями, які перешкоджають викладенню або сприйманню виступу (вигуками, оплесками, вставанням тощо).
Якщо промовець виступає без дозволу головуючого на засіданні, мікрофон може бути відключено без попередження.
2. Якщо депутат своєю поведінкою заважає проведенню засідання міської ради, головуючий на засіданні попереджає його персонально і закликає до порядку. Після повторного попередження протягом дня головуючий на засіданні за згодою більшості депутатів від їх фактичної кількості, визначеною без обговорення шляхом голосування, може запропонувати депутату залишити зал до кінця засідання. Якщо депутат відмовляється залишити зал, головуючий на засіданні припиняє засідання до виконання депутатом його вимоги. У таких випадках за висновком комісії, до компетенції якої входять питання депутатської етики, міська рада без обговорення може прийняти рішення про позбавлення депутата права брати участь у пленарних засіданнях (до трьох засідань).
Це рішення доводиться до відома виборців через місцеві засоби масової інформації.
3. Особи, що перебувають у залі, де проводиться сесія, перед початком її роботи повинні відключити дзвінки мобільних телефонів, крім міського голови.
4. У разі грубого порушення дисципліни або перешкод у проведенні засідання головуючий на засіданні може оголосити перерву або закрити засідання.
5. У разі оголошення перерви або закриття засідання у зв'язку з обставинами, зазначеними у ч. 1 цієї статті, рада збирається у наступний за розкладом пленарних засідань день, якщо інший термін не буде оголошений головуючим.
6. Якщо під час засідання депутат вчинить дії, що містить ознаки адміністративного   правопорушення або злочину, обговорення зупиняється.   Негайно за цим, для оцінки такого факту, головуючий та голови комісій проводять між собою консультації на  окремому  спеціальному  засіданні.
На  засідання можуть бути запрошені фахівці або окремі депутати. Після зроблених      висновків  головуючий на засіданні повідомляє міську раду про факт, що відбувся та  його оцінку.
7. Головуючий не має права коментувати і давати оцінки виступам депутатів, якщо вони не порушили етичні норми.
8. Під час засідання міської ради присутні на ньому особи не повинні заважати промовцям і слухачам діями, які перешкоджають викладенню або сприйманню виступу (вигуками, оплесками, зауваженнями, репліками,   вставанням, тощо).
9. Головуючий па засіданні продовжує час для виступу промовця на термін, на який його виступ було перервано, якщо тільки це не пов'язано з застосуванням до промовця заходів впливу, встановлених цим Регламентом.
 10. Неетична поведінка депутатів та головуючого на засіданні є обов'язковим предметом розгляду на постійній комісії з питань регламенту. За результатами розгляду комісії міська рада приймає рішення на найближчій сесії. Таке питання вноситься в порядок денний без обговорення.

Стаття 82. Відсутність депутата на засіданнях міської ради
1. Відсутність депутата на засіданнях міської ради та її органів, до яких його обрано, допускається лише з поважних причин.
2. Підставою для відсутності депутата на засіданнях міської ради чи її органів, які проводяться згідно зрозкладом засідань, є виконання депутатом у цей же час доручень міської ради або її органів, якщо про такі доручення ними було прийнято відповідні рішення. Про відсутність депутата з зазначених підстав раду повідомляє секретар міської ради.
3. За звичайних умов поважною причиною для відсутності депутата є його відпустка, відрядження за місцем основної роботи, тимчасове увільнення, у зв'язку з хворобою, доглядом за дитиною та іншими обставинами, коли згідно з законодавством працівник має право на тимчасову відпустку.
4. Якщо хтось із депутатів не може прибути вчасно на засідання, то про це він має повідомити головуючого не пізніше як за добу до початку пленарного засідання.
5. Не допускається залишати пленарне засідання міської ради без попереднього узгодження з головуючим.

Стаття 83. Санкції за порушення регламенту
1. Значне порушення депутатом даного регламенту і загально прийнятих норм моралі та етики може бути підставою для позбавлення радою його права брати участь у подальшій роботі засідання. Рішення дисциплінарного характеру приймається радою як процедурне. У випадку його прийняття винний має залишити зал.
2. Якщо він чинить опір і не підкоряється розпорядженню головуючого, то головуючий може припинити сесію на певний час і дати розпорядження, щоб  закрити сесію.
3. Депутат міської ради, до якого рада вжила захід дисциплінарного впливу, може опротестувати рішення у письмовій формі, подавши письмовий протест голові міської ради. Рада на наступному своєму засіданні повертається до розгляду цього питання. Попередньо депутату надається право короткого виступу для відповідних пояснень. Означений депутат як зацікавлена сторона участі в голосуванні не приймає.
Рада може продовжити термін заборони на участь депутата в пленарних засіданнях Бориспільської міської ради на декілька сесійних днів. Протягом терміну дії цього рішення той, кому заборонено брати участь у пленарних засіданнях сесії, не позбавляється права на роботу в складі комісій міської ради.

Підрозділ 15.

Протокол та запис засідання

 

Стаття 84. Протокол засідання міської ради
1Засідання міської ради протоклюється.
2. За результатами засідання міської ради складається протокол протягом десяти робочих днів і підписується головуючим, який є офіційним документом.
3. У протоколі засідання міської ради зазначаються: дата, час і місце проведення засідання, кількість присутніх на засіданні депутатів, винесені на розгляд питання порядку денного, прізвища головуючого на засіданні і промовців; при винесенні на голосування питання і пропозиції, спосіб їх вирішення і прийняті рішення.
4. До протоколу засідання міської ради додаються дані про реєстрацію присутніх на засіданні депутатів, протокол засідання лічильної комісії міської ради, прийняті радою рішення та документи до них.
5. Рішення міської міської ради по процедурних питаннях відображаються в тексті протоколів засідання міської ради.
6. За правильність записів у протоколі засідання міської ради відповідає відділ забезпечення роботи міської ради і головуючий на пленарному засіданні.
7. Відповідальність за своєчасне оформлення протоколів й інших матеріалів несе секретар міської ради.
8. Протокол засідання міської ради разом з оригіналами прийнятих рішень, документами та матеріалами, розглянутими на засіданні, передається для зберігання строком на 5 років до центру надання адміністративних послуг виконавчого комітету міської ради, а потім центром – на постійне зберігання до архівного відділу міськоїради.

Стаття 85. Запис засідання
1. Засідання міської ради можуть записуватись у повному обсязі на магнітну стрічку або інший електронний носій інформації.
2. За процедурним рішенням міської ради, запис окремих засідань може розшифровуватись та друкуватись на папері як додаток до протоколу засідання.

Стаття 86. Зберігання протоколів
1. Протокол засідання міської ради є офіційними документами, що підтверджують процес обговорення та прийняття рішення радою.
2. Протокол закритого засідання зберігається у порядку встановленому для документів з обмеженим доступом.
4. Депутати забезпечуються витягами з протоколу за їх особистими заявами до секретаря міської ради.

 

Розділ IV
Контрольні функції Бориспільської міської ради

Стаття  87. Контрольні функції ради та її постійних комісій
1. Раз у квартал міська рада заслуховує звіт міського голови про виконання міського бюджету.
2. Раз в рік міська рада заслуховує звіт міського голови про соціально-економічну ситуацію у місті.
3. Міська рада може періодично заслуховувати звіт про виконання окремих своїх рішень.
4. Депутат міської ради щорічно звітується перед територіальною громадою округу та оприлюднює свій звіт в засобах масової інформації.
Для цього депутат подає завчасно письмовий звіт у відділ забезпечення роботи ради, який оприлюднює його на сайті міської ради. Депутату забороняється заміняти звіти на звітні зустрічі з виборцями округу виступами тільки в засобах масової інформації, такі виступи в ЗМІ можуть лише доповнювати процедуру звітування. (Боженко)
5.Постійні комісії ради здійснюють свої контрольні функції щодо виконання рішень ради відповідно до Конституції України, законодавства про місцеве самоврядування, антикорупційного законодавства, цього Регламенту.

Розділ V
Порядок прийняття Регламенту.
Внесення змін і доповнень до Регламенту

Стаття 88. Порядок прийняття регламенту. Внесення змін і доповнень до регламенту
1. Регламент міської ради, зміни і доповнення до нього затверджуються рішенням, прийнятим більшістю депутатів від загального складу міської  ради.
2. Пропозиції про внесення змін і доповнень до Регламенту міської ради підлягають обов'язковому розгляду постійною комісією чи спеціально створеною міською радою робочою групою.