28 березня 2024 року у приміщенні Центру надання адміністративних послуг міста Борисполя відбудеться безоплатна консультація нотаріуса Євгенії ОСТАПЕНКО Оголошення про умови проведення конкурсу з визначення підтримки суб’єктам господарювання для часткового відшкодування вартості закуплених суб’єктами господарювання племінних телиць, нетелей, корів Оголошення щодо диспансеризації великої рогатої худоби в приватному секторі Міністерство економіки України розпочинає збір пропозицій щодо економічно доцільних інвестиційних проєктів у ключових сферах економіки Виконавчий комітет Бориспільської міської ради оголошує конкурс по відбору експертів – суб’єктів оціночної діяльності для комплексу робіт по оцінці земельних ділянок, що підлягають продажу суб’єктам підприємницької діяльності Власнику (користувачу) тимчасової споруди (металевий гараж Позиція №1), розташованої біля будинку № 87/1 по вул. Київський Шлях в м. Борисполі. Інформаційне повідомлення власнику (користувачу) тимчасової споруди (металевий гараж Позиція № 2), розташованої біля будинку № 87/1 по вул. Київський Шлях в м. Борисполі Інформаційне повідомлення власнику (користувачу) залізобетонного паркану, металевих воріт та металевої хвіртки розташованих навколо будинку № 32 по вул. Броварська в м. Борисполі Держкомтелерадіо розпочав прийом творів на здобуття премії імені Івана Франка Про скликання п’ятдесят другої позачергової сесії міської ради Запрошуємо на етнофестиваль «Бориспільська весна»! 5 березня у КНП «Бориспільська багатопрофільна лікарня інтенсивного лікування» заплановано забір крові! До уваги ВПО, які оформлять довідки внутрішньо переміщеної особи чи подовження виплат на наступний шестимісячний термін До уваги роботодавців! Міністерство економіки України проводить онлайн-опитування щодо ринку праці в Україні та становища підприємств Виконавчий комітет Бориспільської міської ради оголошує конкурс по відбору експертів – суб’єктів оціночної діяльності для комплексу робіт по оцінці земельних ділянок, що підлягають продажу суб’єктам підприємницької діяльності Запрошуємо на семінар суб’єктів господарювання сільськогосподарських підприємств, які використовують засоби захисту рослин, та власників пасік Запрошуємо громаду відвідати виставку, присвячену пам’яті Героя україни Валерія Гудзя Запрошуємо підприємців взяти участь в опитуванні, спрямованому на збір даних про вплив регуляторного навантаження на бізнес Проведений демонтаж самовільно встановленої тимчасової споруди (торгівельний кіоск «Ковбасні вироби по цінам виробника») на Привокзальній площі, 4 (біля будинку) в м. Борисполі Проведений демонтаж самовільно встановленої тимчасової споруди (металевого кіоску «Преса» на Привокзальній площі (залізничний вокзал) в м. Борисполі Запрошуємо на Відкритий турнір з боксу пам’яті Героя України Валерія Гудзя та усіх загиблих українських воїнів Підготовка документів для виходу на пенсію: що потрібно знати? Оголошено прийом заявок на Національний конкурс «Благодійна Україна-2023» – «Благодійність на захисті України» Повідомлення ТОВ "БІСКВІТНИЙ КОМПЛЕКС "РОШЕН" про плановану діяльність, яка підлягає оцінці впливу на довкілля До уваги власників земельних часток (паїв)! До 1 січня 2025 року необхідно оформити право власності на земельну ділянку (пай) Про скликання п’ятдесят першої сесії міської ради Програма «Власний дім»: підтримки індивідуального житлового будівництва на селі з метою поліпшення житлових умов сільських мешканців До уваги батьків та учнів закладів загальної середньої освіти! Дистанційну форму навчання продовжено до 2 лютого 2024 року включно До уваги власників земельних ділянок та землекористувачів! Коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель за 2023 рік Запрошуємо поділитися історіями боротьби за Незалежність України у рамках проекту «Герої серед нас» Запрошуємо ветеранів й ветеранок на програму професійного розвитку з кібербезпеки З 23 до 30 січня 2024 року заклади загальної середньої освіти Бориспільської територіальної громади переведено на дистанційну форму навчання Повідомлення про початок проведення перевірки відповідно до Закону України "Про очищення влади" щодо Гопанчука Дмитра Олександровича 25 січня відбудеться БЕЗОПЛАТНА консультація нотаріуса ХМІЛЬ Тетяни Михайлівни УВАГА! Тимчасове обмеження руху транспортних засобів по вул. Соборна 20 січня 2024 року Оголошується набір в Молодіжну раду Про скликання п’ятдесятої позачергової сесії міської ради Про проведення перевірки достовірності відомостей щодо застосування заборон, передбачених Законом України «Про очищення влади» Інформація про рішення конкурсної комісії з визначення програм, розроблених громадськими об’єднаннями ветеранів, зареєстрованими у місті Борисполі, на виконання яких надається фінансова підтримка з міського бюджету у 2024 році Інформаційне повідомлення власнику тимчасової споруди (кіоск), розташованої на площі Привокзальній в м. Борисполі Запрошуємо жителів громади взяти участь у благодійному спортивному заході, приуроченому до Дня Соборності України: Пробіг Соборності Комітет з питань енергетики та житлово-комунальних послуг проводить аналіз ефективності Закону України «Про ринок природного газу» Інформація щодо зняття зони нагляду з метою недопущення поширення захворювання африканської чуми свиней із населених пунктів громади Про скликання сорок дев’ятої позачергової сесії міської ради До уваги суб’єктів господарювання! Наявність куточка споживача (покупця) в об’єктах торгівлі, побутового обслуговування населення та закладах ресторанного господарства обов’язкова Інформація щодо ЗАБОРОНИ реалізації та використання піротехнічних засобів на території Київської області Запрошуємо дітей взяти участь у конкурсі малюнку "Різдво завдяки тобі" Продовжується прийом заявок за програмами "Власна справа" та "Грант для ветеранів та їх подружжя"! 01 грудня 2023 року в КНП "Бориспільський міський центр первинної медико-санітарної допомоги'' буде проводити безкоштовне, добровільне та анонімне консультування і тестування на ВІЛ Про скликання сорок восьмої сесії міської ради
logo diia

Від 24 листопада 2009 року № 1031 «Про схвалення проекту міської Програми зайнятості населення на 2010-2011 роки»

25 лист. 2009

 

Відповідно до Закону України «Про зайнятість населення», п.п.1 п. б) ч. 1 ст. 34 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», наказу Міністерства праці та соціальної політики України від 30.07.2009 № 290 «Про розроблення та узгодження проектів територіальних (регіональних) програм зайнятості населення на 2010-2011 роки» виконавчий комітет міської ради В И Р І Ш И В:

1.Схвалити проект міської Програми зайнятості населення на 2010-2011 роки (далі – Програма), що додається.
        
         2.Заступнику міського голови Ковальовій Л.О. у встановленому порядку організувати подання проекту Програми на розгляд Бориспільській міській раді.

3.Контроль за виконанням цього рішення покласти на заступника міського голови Ковальову Л.О.

 

Міський голова                                                                    А.С.Федорчук

 

СХВАЛЕНО
рішення виконавчого комітету
міської ради
від _______________ № _____

ПРОГРАМА

зайнятості населення м. Борисполя
на 2010-2011 роки

Програма зайнятості населення міста Бориспіль на 2010-2011 роки розроблена відповідно до Законів України „Про зайнятість населення”, „Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття”, „Про місцеве самоврядування в Україні”, наказу Міністерства праці та соціальної політики України від 30.07.2009 №290 „Про розроблення та узгодження проектів територіальних (регіональних) програм зайнятості населення на 2010-2011 роки”.
Метою Програми зайнятості населення на 2010- 2011 роки є здійснення конкретних заходів, спрямованих на забезпечення продуктивної зайнятості населення, зниження соціальної напруги на фіксованому ринку праці, підвищення конкурентоспроможності незайнятих громадян на ринку праці, запобігання  звільненню працівників внаслідок кризових явищ та структурних змін в економіці, забезпечення соціального захисту неконкурентоспроможних верств населення.

І. Основні підсумки виконання завдань і заходів, передбачених Програмою зайнятості населення по м. Бориспіль на 2008-2009 роки.
Програмою зайнятості населення міста на 2008-2009 роки визначені напрямки діяльності щодо питань ринку праці та поліпшення ситуації у сфері зайнятості населення.
Питання зайнятості населення в умовах соціально–економічної нестабільності є особливо актуальним. Так, на ринок праці міста продовжують впливати негативні демографічні процеси, зокрема,  загальне старіння населення. Забезпечення демографічного відтворення населення, в першу чергу, залежить від поліпшення матеріального добробуту і умов проживання людей.
У демографічній ситуації міста за дев’ять місяців 2009 року відбулися такі зміни: чисельність постійного населення станом на 01.09.2009 склала 56738 чол., наявного –57351 особа.

 

 

Основні показники природного руху населення:

 

За січень-серпень 2008 року

За січень-серпень 2009 року

Кількість народжених осіб

501

481

Кількість померлих осіб

486

453

Природне скорочення (приріст) осіб

+15

+28

Міграційний рух населення за січень-серпень 2009 року характеризується такими даними:

 

Кількість прибулих осіб

Кількість вибулих осіб

Міграційний приріст (скорочення)

2008

2009

2008

2009

2008

2009

м. Бориспіль

569

376

420

309

149

67

Особи працездатного віку від 15 до 70 років – 37049 чол., молодь (особи віком від 15 до 35 років) – 12289 осіб, 24411 чол. зайнятих в усіх сферах економічної діяльності, в тому числі і на малих підприємствах, по колу звітуючих підприємств. Відбулось збільшення зайнятого населення на 157 осіб в порівнянні з відповідним періодом минулого року.
У 2008-2009 роках організація зайнятості населення в місті здійснювалася у відповідності до завдань Програми зайнятості населення міста на 2008 – 2009 роки, яка спрямовувалася на запобігання безробіттю, збереження існуючих та створення нових робочих місць, організацію професійної підготовки та підвищення кваліфікації безробітних, підтримку самозайнятості та підприємницької діяльності.
Завдяки поліпшенню інвестиційного клімату, подальшому розвитку малого і середнього бізнесу, збереженню, у цілому, обсягів промислового виробництва, посиленню контролю за дотриманням вимог чинного законодавства стосовно виплати заробітної плати, платіжної дисципліни суб’єктів господарювання по відрахуваннях до соціальних фондів та міського бюджету, показники соціально-економічного та культурного розвитку міста  за 2008 рік свідчать про позитивні тенденції зростання. Хоча наслідки світової фінансової кризи не обминули і економіку міста. Показники, передбачені Програмою, у провідних галузях економічної діяльності міста в основному виконані.
Крім того, виконувались положення Конституції та закони України, забезпечувалась реалізація заходів, визначених актами та дорученнями Президента України, Кабінету Міністрів України, розпорядження голови обласної державної адміністрації, власні рішення та розпорядження.
Аналізуючи стан економічного розвитку міста слід зазначити, що проблеми, які переживають сьогодні галузі економіки країни позначилися і на основних показниках соціально-економічного розвитку м. Борисполя.
В економіку міста за 9 місяців 2009 року за рахунок усіх джерел фінансування надійшло біля 298 млн. грн. капітальних інвестицій, у тому числі інвестицій в основний капітал близько 284,0 млн. грн., що складає відповідно 80 відсотків та 89 відсотків від показника 2008 року.
З початку інвестування в економіку міста надійшло 59,15 млн. дол. США прямих іноземних інвестицій.
Надходження прямих іноземних інвестицій в економіку міста має тенденцію до скорочення. З початку року надійшло 31,9 тис. дол. США іноземних інвестицій.
Господарюючі суб’єкти міста протягом дев’яти місяців поточного року експортували товарів на суму біля 65,0 млн. дол. США, імпортували – біля 135 млн. дол. США, що відповідно у 1,4 і 1,9 рази менше, ніж торік.           
Підприємства і організації міста за 9 місяців 2009 року реалізували послуг населенню на 43,3 млн. грн., що становить 122 відсотки проти відповідного періоду минулого року.
У розрахунку на одного жителя міста реалізовано послуг на суму 755 грн., що в два рази перевищує середньообласний показник.
На 1 жовтня кількість офіційних безробітних по місту становила 458 осіб, що на 216 осіб більше порівняно із відповідним періодом минулого року.
Основним показником, який характеризує позитивні зміни в поточному році на ринку праці є незначне зниження рівня зареєстрованого безробіття в місті. На початок жовтня цей показник становив 1,2 відсотки населення у працездатному віці проти 0,7 відсотків у минулому році та 1,3 відсотки на початок року. На 0,7 відсоткові пункти міський показник нижче середньообласного.
З початку року спостерігається зростання доходів населення міста від трудової діяльності.
Середньомісячна заробітна плата штатного працівника (по колу звітуючих підприємств) за січень-серпень поточного року становила 3688,8 грн.(середній показник по області – 1929,0 грн. ) і зросла в 1,2 рази  проти січня-серпня 2008 року, зокрема, у промисловості за серпень 2009 року середньомісячна зарплата на одного штатного працівника становила 3668,79 грн., будівництві – 1229,44 грн., авіаційному транспорті – 5778,73 грн., оптовій та роздрібній торгівлі – 2093,89 грн., освіті – 1617,15 грн., охороні здоров’я – 1461,42 грн.

Складною залишається ситуація із виплатою заробітної плати на економічно-активних підприємствах. З початку року сума боргу зросла вдвічі і на 1 жовтня склала 1427,3 тис. грн.
Головною причиною заборгованості є борги дебіторів за виконані та неоплачені роботи.
Питання заборгованості з виплати заробітної плати та графіки її погашення постійно розглядається на засіданнях комісії з питань забезпечення своєчасності і повноти сплати податків та погашення заборгованості із заробітної плати, пенсій, стипендій та інших соціальних виплат.
За результатами розгляду приймаються всі можливі заходи в межах повноважень виконавчого комітету міської ради відповідно до Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні».
Незважаючи на фінансово-економічну кризу, зокрема, на існуючі проблеми щодо розвитку виробництва, у поточному році створено 515 нових робочих місць при плановому річному завданні 1900 місць. У тому числі юридичними особами створено 57 робочих місць.

Найбільше робочих місць створили: ДП «МА «Бориспіль» – 30 робочих місць, ЗАТ «Пенто-Пак» – 1, ДПІІ «Аіро Кейтерінг Сервіз Україна» – 3, ТОВ «НВ ОКЦ «Макс-Велл» – 5, ТОВ «Бортек» – 4, ТОВ «Тамбрандс Україна» – 5, Бориспільський відділ Ощадбанку – 3 робочих місця.
Середній розмір пенсії за 9 місяців 2009 року збільшився на 7,6% проти відповідного періоду минулого року і склав 1114,4 грн.
За звітний період до загального та спеціального фонду бюджету міста надійшло 127,1 млн. грн., що становить 93,6 відсотки від планового показника. Зокрема, надходження до загального фонду ( без врахування субвенцій з державного бюджету) склали майже 95,3 млн. грн., а виконання – 101,5 відсотки.
Вилучення до державного бюджету у січні - вересні 2009 року склали 46,2 млн. грн. (або майже 50 відсотків від зібраних коштів).
Із метою забезпечення потреб міста у продукції, необхідній для розв’язання соціально-економічних проблем, реалізації цільових програм здійснювалась закупівля товарів, робіт і послуг у межах коштів місцевого бюджету. За результатами проведених торгів у поточному році на закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти було укладено 13 договорів на загальну суму 9381,0 тис. грн.
У місті активно розвивається мале підприємництво, яке істотно впливає на структурну перебудову в економіці. Його діяльність спрямована на насичення споживчого ринку товарами та послугами, створення умов для розвитку конкуренції, впровадження інновацій, наповнення місцевих бюджетів коштами, зменшення рівня безробіття.
Підтримка розвитку малого підприємництва в місті здійснюється відповідно до заходів програми розвитку малого підприємництва на 2007-2009 роки. Для фінансування програмних заходів у 2008 році використано 4,6 тис. грн., що становить 100,0 відсотків від передбачуваного.
Станом на 1 січня 2009 року сектор малого бізнесу нараховував 760 діючих малих підприємств, приріст їх кількості становить 121,6 відсотки у порівнянні з 2007 роком.
Питома вага малих підприємств у загальноміському обсязі реалізованої продукції, робіт і послуг зросла з 10 відсотків у 2007 році до 27,2 відсотка – у 2008 році. Всього малими підприємствами реалізовано продукції, робіт і послуг на 700,0 млн. грн. (що становить 127,2 відсотки до попереднього року).
Частка надходжень до бюджетів усіх рівнів від діяльності малих підприємств та фізичних осіб - підприємців становить майже 13,3 відсотків усіх надходжень.

Промисловий комплекс міста продовжує динамічно розвиватись, підвищується ефективність його роботи. У 2008 році в галузі функціонувало 11 вагомих за обсягами виробництва продукції підприємств різних форм власності, на яких працювало понад 2,5 тис. осіб.
Обсяги промислового виробництва склали 496,8 млн. грн., або 90,7 відсотки проти 2007 року, на що вплинуло: відсутність обігових коштів на підприємствах, зростання цін на енергоносії та сировину, нестабільність  гривні, високі відсотки за кредити у фінансових установах.  За 2008 рік реалізовано продукції на загальну суму  480,0 млн. грн., у розрахунку на одного жителя – 8480 грн.
Стабільними темпами розвивалась харчова та переробна, хімічна галузі промисловості. У порівнянні з 2007 роком виробництво сухих сніданків зросло на 18 відсотків, на 20 відсотків збільшилися обсяги виробництва засобів особистої гігієни, на 62,3 відсотки – виробництво поліетиленових оболонок для м’ясних виробів, у 2,2 рази збільшилось виробництво косметичних засобів.
У 2008 році активізувалась робота щодо налагодження коопераційних зв’язків між суб’єктами господарювання, підвищення якості та конкурентоспроможності продукції, нарощення експортного потенціалу, впровадження систем управління якістю, освоєння нових видів промислової продукції, товарів народного споживання та підвищення рівня надання послуг.
Будівельними підприємствами міста за 9 місяців 2009 року виконано будівельних робіт на суму біля 45,0 млн. грн., що майже у 7 разів менше, ніж у відповідному періоді минулого року.
У 2009 році за рахунок усіх джерел фінансування введено в експлуатацію житлові будинки площею 19,2 тис. м2, з них індивідуальними забудовниками – 4,4 тис. м2.
Будівництво вели: МПП ”Бората” (1 черга багатоквартирного житлового будинку по вул. Ватутіна, 99 площею 4,9 тис. м2 ), ТОВ „ТИАРА”(108-ми квартирний житловий будинок по вул. Головатого,77-б площею 6,5 тис. м2), ТОВ ”Вірджіні” (36-ти квартирний житловий будинок по вул. Новопрорізній,2 площею 3,0 тис. м2).
На підприємствах міста проводиться підвищення кваліфікації, а також підвищення якості робочої сили.
Із початку 2009 року підвищили кваліфікацію 369 працівників: ЗАТ “Агробудмеханізація” – 15, ВАТ “Лантманнен-АКСА”- 54, Бориспільська митниця – 98, РСП “Киівцентраеро”- 45, КПТМ “Бориспільтепломережа” – 21, ТОВ “Альба Україна” – 20. ТОВ НВОКЦ “Макс-Велл” – 46, ТОВ «Київіранта» – 179, ДПМА «Бориспіль» – 70. Вивчення питання продовжується.
Стан економічного розвитку міста та зайнятість населення тісно пов’язані між собою. Тому економічні перетворення, що відбуваються, в повній мірі знаходять своє відображення на ринку праці.
Протягом 2008-2009 років чисельність незайнятих громадян, які отримували соціальні послуги у центрі зайнятості, постійно зростала. За січень-вересень 2009 року їх чисельність становила 1574 чол., що на 284 особи більше ніж у відповідному періоді минулого року. Тобто, кожний двадцять третій з числа працездатного населення у працездатному віці звернувся до служби зайнятості за допомогою у працевлаштуванні. За цей же період статус безробітного отримали 1181 осіб.
Чисельність незайнятих громадян, зареєстрованих у службі зайнятості на 01.10.2009 становила 475 осіб, із яких 458 чол., або 96,4 відсотки – безробітні.
Рівень зареєстрованого безробіття  на 01.10.2009 становив 1,2 відсотки.
Працевлаштування незайнятого населення центром зайнятості у порівнянні з відповідним періодом 2008 року зменшилось на 326 осіб і становить 405 чол.
Ускладнює ситуацію на ринку праці невідповідність попиту і продукції робочої сили.
Тимчасова зайнятість та заробіток безробітних громадян забезпечувалися шляхом направленню їх на громадські роботи.
У січні-вересні до участі у громадських роботах було залучено 42 особи, що становить 2,7 відсотки від загальної чисельності тих, хто перебував на обліку.
Протягом 9 місяців 2009 року підвищили свою конкурентоспроможність на ринку праці шляхом отримання нової професії, підвищення кваліфікації або перекваліфікації 85 безробітних, що склало 5,4 відсотки від загальної кількості безробітних.
Приділялась увага соціально-незахищеним категоріям громадян, які згідно законодавства мали право на  працевлаштування.
На 2009 рік для цих категорій було заброньовано 50 робочих місць, працевлаштовано 39 чол., з них на заброньовані робочі місця 1 особу.
Крім того, центр зайнятості сприяв у працевлаштуванні інвалідів, які звертаються за допомогою у пошуку роботи.
З цією метою службою зайнятості постійно ведеться облік інвалідів та облік робочих місць, на які можуть бути працевлаштовані громадяни цієї категорії. Упродовж 9 місяців було працевлаштовано 9 інвалідів. Рівень працевлаштування склав 25,7 відсотків.
Із початку 2009 року за направленням центру зайнятості професійне навчання проходили 81 особа або 6,5 відсотки від загальної кількості безробітних, що перебували на обліку в міськрайонному центрі зайнятості. Після закінчення навчання роботу отримали 79,1 відсотки безробітних.
Серед активних програм сприяння зайнятості населення, що здійснює міськрайонний центр зайнятості – надання інформаційних, профорієнтаційних послуг, створення банку вакансій та пошук підходящої роботи, працевлаштування неконкурентноспроможних верств населення на заброньовані робочі місця, підвищення конкурентоспроможності незайнятих громадян шляхом організації професійного навчання, тощо.
У заходах щодо реалізації активної підтримки політики зайнятості важливе значення має розвиток орієнтованої на працевлаштування системи профорієнтації та професійного навчання безробітних. Послуги із профорієнтації отримують практично всі відвідувачі центру зайнятості. Протягом січня-вересня 2009 року було проведено 84 семінари з техніки пошуку роботи, в яких взяли участь 960 осіб.

П. Основні тенденції соціально-економічного розвитку м. Борисполя та розвитку регіонального ринку праці у 2010-2011 р.р.
Основні прогнозні показники та перспективи економічного і соціального розвитку міста на 2010 - 2011 роки визначені з урахуванням оцінки реального стану економіки міста за підсумками 2008 року та тенденцій, що складалися протягом 2009 року.
За прогнозами, у 2010-2011 роках продовжиться стабілізація економічної ситуації в місті, зростатимуть темпи росту, як абсолютних, так і відносних економічних показників.
У 2010 році передбачається, що основне коло підприємств залишиться на рівні 2009 року.
Основним пріоритетним напрямом розвитку підприємництва у 2010 році залишиться, як і в попередні роки, забезпечення сприятливого клімату для здійснення господарської діяльності  у місті, удосконалення рівня відносин і співпраці підприємств і влади з метою забезпечення його потужного розвитку.
Передбачається, що в місті збільшиться кількість діючих малих підприємств, внаслідок чого поступово  стабілізуються економічні показники.
Програмою зайнятості на 2010-2011 роки за рахунок усіх джерел фінансування передбачається створити у 2010 році – 600 робочих місць. Очікується створення переважної частини робочих місць на малих та колективних підприємствах міста  у сфері  промисловості, логістики, торгівлі і транспортного обслуговування за рахунок власних коштів суб’єктів господарювання приватного капіталу
Планується, що для отримання соціальних послуг до центру зайнятості у 2010 році звернеться 355 осіб, які будуть звільнені з причин плинності кадрів; 570 осіб, які будуть звільнені на підставі припинення трудового договору або за згодою сторін  та 350 чол., які вивільнені у зв'язку зі змінами в організації виробництва; 3 особи, які закінчили навчання в загальноосвітніх школах; 4 випускники професійно-технічних закладів освіти, 4 випускники вищих закладів освіти; 1 особа, які звільнилися із строкової військової або альтернативної (невійськової) служби.
Відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" одним із видів соціальних послуг є пошук підходящої роботи та сприяння у працевлаштуванні, у тому числі шляхом надання роботодавцю дотацій на створення додаткових робочих місць для працевлаштування безробітних та фінансування організації оплачуваних громадських робіт для безробітних. Тому на 2010-2011 роки планується працевлаштувати за допомогою служби зайнятості 550 осіб, з них 535 чол. працевлаштувати на вільні та новостворені робочі місця, 15 осіб на додаткові робочі місця, що створені за рахунок надання дотацій роботодавцям.
З метою здійснення активної політики зайнятості, розширення ділової активності незайнятого населення, підвищення його конкурентоспроможності на ринку праці передбачається в 2010-2011 роках залучити до участі у громадських роботах 80 осіб, які проживають в місті та здійснити профпідготовку, перепідготовку та підвищення кваліфікації 125 чол.
Серед багатьох факторів, від яких залежить стале економічне зростання, визначальним є інвестування.
У місті закріпилась тенденція стабільного росту обсягів інвестицій в основний капітал. Позитивним є те, що найвагомішу частку усіх інвестицій в основний капітал направлено у виробничу сферу. За 2008 рік у розвиток економіки міста спрямовано біля 448 млн. грн. інвестицій в основний капітал (у капітальне будівництво, придбання машин та обладнання), що склало 90,6 відсотків від загального обсягу капітальних інвестицій.
Серед джерел інвестування, як і в попередні роки основна частка належить власним коштам підприємств, організацій та населення – 62,6 відсотків усіх освоєних обсягів, кредити банків та інших позик становлять 3,1 відсотка, кошти Державного та місцевих бюджетів – відповідно 33,3 і 1,0 відсотка.
За видами економічної діяльності на розвиток підприємств транспорту та допоміжних транспортних послуг направлено 49 відсотків всіх інвестицій, підприємств промисловості – 18,7 відсотків, торгівлю та ресторанне господарство – 3,3 відсотків, решту – 29 відсотків спрямовано у будівництво, державне управління, освіту, культуру, спорт та надання соціальної допомоги.
З початку інвестування в економіку  міста надійшло (за оперативними даними) 59,1 млн. дол. США прямих іноземних інвестицій, у т.ч. за 2008 рік – 14,3 млн. дол. США, що на 16,4 відсотки менше, ніж у 2007 році. На одну особу припадає 1036 дол. США.
Відповідно до галузевої структури іноземних інвестицій – найбільше їх направлено у виробничу сферу, зокрема у виробництво сухих сніданків та виробництво засобів особистої гігієни. Географія інвестицій у розрізі країн свідчить, що основними країнами-інвесторами економіки міста є Великобританія, Кіпр, Польща, Австрія, США, Корея.
Перспективи розвитку міста пов’язані з закріпленням позитивних тенденцій останніх років, широкого використання цілого ряду можливостей. Місто має розвинуту інфраструктуру, яка забезпечує активну життєдіяльність міста, розвинений транспорт і зв’язок, житлово-комунальне господарство, знаходяться фінансово-кредитні установи. Впровадження інформаційних технологій та сучасного поштового обладнання дозволяє організувати надання послуг електронної пошти, здійснення банківських операцій, різних видів розрахунків та надання інформаційних послуг. Подальшому розвитку міста сприяють такі містоутворюючі фактори та ресурсні можливості:
близькість Борисполя до Києва та зручний автотранспортний зв’язок з ним;
вигідне географічне розташування міста на перетині великих транспортних коридорів, це автошлях Київ-Харків та автошлях з півдня України до Росії;
надійний транспортний зв’язок з містом ( автошляхи, залізниця, аеропорт);
наявність у місті трудових ресурсів (високий професійний, освітній і культурний рівень жителів міста, наявність висококваліфікованих інженерів, робітників і службовців, відносна дешевизна робочої сили);
привабливість міста з точки зору престижності біля столиці.
Розв’язання головних проблем соціально-економічного і культурного розвитку міста передбачає модернізацію виробництва, впровадження прогресивних технологічних процесів, збільшення обсягів випуску інноваційної продукції, освоєння випуску нових видів конкурентно-спроможної продукції за рахунок залучення власних та іноземних інвестицій (ДП “МА”Бориспіль”, ТОВ ПКФ Ароза”, ТОВ “Укрпластпереробка”, ЗАТ “Бориспільський комбінат будівельних матеріалів”, ДП ТОВ “Нагель-Фенстер”) сприятиме збереженню і створенню робочих місць, підвищенню кваліфікації кадрів.
Подальше впровадження  спрощених дозвільних процедур, здійснення підприємницької діяльності сприятиме розвитку малого та середнього бізнесу.
За розрахунками зареєстрований ринок праці у 2010 та 2011 роках збільшиться. На обліку в центрі зайнятості буде перебувати 1950 незайнятих громадян.
Для працездатних громадян працездатного віку, які потребують соціального захисту і не здатні на рівних конкурувати на ринку праці рішенням міської ради за поданням міськрайцентру зайнятості необхідно забронювати згідно з чинним законодавством робочі місця у кількості 45 одиниць.

Виконання завдань і заходів визначених Програмою зайнятості на 2010 рік, забезпечить поліпшення стану ринку праці і становище в сфері зайнятості, сприятиме виконанню планів і прогнозів соціально-економічного і культурного розвитку міста на 2010 рік і в подальшій перспективі.

ІІI. Основні показники соціально-економічного розвитку регіону

Найменування
показника

 

2008 рік
(звітні дані)

 

2009 рік

 

2010 рік

(прогнозні дані)

 

2011 рік

(прогнозні дані)

перше півріччя

у цілому
за рік

перше півріччя
(звітні дані)

у цілому
за рік
(очікувані дані)

1. Валовий регіональний продукт, млрд. грн.

х

8,0

х

8,1

8,7

9,5

2. Індекс фізичного обсягу валового регіонального продукту, у % до попереднього періоду

 

-

 

133,0

 

-

 

101,3

 

107,4

 

109,2

3. Індекси промислової продукції, у % до попереднього періоду

81,4

90,7

-

100,0

101,0

101,0

4. Темп зростання (зниження) валової продукції сільського господарства, у % до попереднього періоду

-

-

-

-

-

-

5. Інвестиції в основний капітал на одну особу, грн.

 3780

14928

3349,0

10450

10500

10700

6. Індекси інвестицій в основний капітал, у % до попереднього періоду

130,0

107,5

88,6

70.0

100,5

101,9

7. Прямі іноземні інвестиції на одну особу, дол. США

834,0

1036,0

1036,0

1037,0

1038,0

1040,0

8. Кількість малих підприємств на 10 тис. осіб наявного населення, одиниць

х

720

х

756

794

828

9. Чисельність наявного населення (у середньому за період), тис. осіб

х

56700

х

57351

57600

58000

10. Наявний  дохід у розрахунку на одну особу, грн.

2707,7

2853,0

3265,0

3688,8

3700,0

3800,0

IV. Основні показники ринку праці

Найменування
показника

 

2008 рік
(звітні дані)

 

2009 рік

 

2010 рік

(прогнозні дані)

 

2011 рік

(прогнозні дані)

перше півріччя

у цілому
за рік

перше півріччя
(звітні дані)

у цілому
за рік
(очікувані дані)

1. Чисельність зайнятого населення віком 15 – 70 років (у середньому за період), тис. осіб – усього

44289

44280

44167

44150

44150

44150

із них зайнятого населення працездатного віку

36962

36980

37049

37060

37100

37100

2. Рівень зайнятості, у % до чисельності населення:
віком 15-70 років

79,0

78,6

77,1

77,1

77,1

77,1

працездатного віку

66,0

65,7

64,7

64,7

64,8

64,8

3. Чисельність безробітних громадян (в цілому за рік) перебували на обліку в центрі зайнятості осіб

962

1796

1239

1973

2014

2014

Чисельність безробітних громадян, зареєстрованих в центрі зайнятості, станом на кінець звітного періоду     осіб

267

549

556

560

550

540

V. Показники професійної підготовки та використання робочої сили

Найменування
показника

 

2008 рік
(звітні дані)

 

2009 рік

 

2010 рік

(прогнозні дані)

 

2011 рік

(прогнозні дані)

перше півріччя

у цілому
за рік

перше півріччя
(звітні дані)

у цілому
за рік
(очікувані дані)

1. Кількість навчальних закладів, одиниць – усього

Х

11

х

11

11

11

у тому числі:

 

 

 

 

 

 

вищих навчальних закладів ІІІ - ІV рівнів акредитації

х

2

х

2

2

2

вищих навчальних закладів І-ІІ рівнів акредитації

х

0

х

0

0

0

професійно-технічних навчальних  закладів

х

 

1

х

 

1

1

1

2. Кількість випускників навчальних закладів, осіб – усього

х

1054

х

916

900

900

у тому числі:

 

 

 

 

 

 

випускників вищих навчальних закладів  ІІІ-ІV рівнів акредитації

х

415

х

340

400

400

випускників вищих навчальних закладів  І-ІІ рівнів акредитації

х

0

х

0

0

0

випускників професійно-технічних навчальних закладів

х

 

195

х

 

146

130

130

3. Середньооблікова кількість штатних працівників (без урахування найманих працівників статистично малих підприємств та у фізичних осіб-підприємців),  осіб

20415

20551

20714

20449

20500

20500

4.ааСередньомісячна заробітна плата штатних працівників (без урахування найманих працівників статистично малих підприємств та у фізичних осіб-підприємців),
грн. – усього

2707,77

2853,33

3265,32

3362,72

3370,0

3370,0

у тому числі за видами економічної діяльності:
сільське господарство, мисливство та пов’язані з ними послуги

-

-

-

1864,01

1870,0

1870,0

промисловість

2677,47

2985,13

5060,45

3805,81

4500,0

4500,0

5. Кількість працівників, які знаходяться у вимушених неоплачуваних відпустках з ініціативи роботодавців, осіб

-

-

280

176

150

150

у % до середньооблікової кількості штатних працівників

-

-

1,4

0,9

0,7

0,7

6. Кількість працівників, які працюють у режимі неповного робочого дня (тижня), осіб

-

-

802

711

600

600

у % до середньооблікової кількості штатних працівників

-

-

3,9

3,5

2,9

2,9

7. Кількість працівників, які підвищили свою кваліфікацію,  осіб

х

354

х

369

380

380

у % до середньооблікової кількості штатних працівників

х

1,7

х

1,8

1,9

1,9

8. Кількість працівників, які пройшли професійну підготовку та перепідготовку,  осіб

х

120

х

135

150

150

у % до середньооблікової кількості штатних працівників

х

0,6

х

0,7

0,8

0,8

9. Кількість найманих працівників на малих підприємствах, . осіб

х

4456

х

4650

4800

4950

10. Середньомісячна заробітна плата найманих працівників малих підприємств, грн.

х

970,0

х

1070,0

1800,0

1950,0

VІ. Розширення сфери застосування праці шляхом
створення робочих місць


Найменування
показника

 

2008 рік
(звітні дані)

 

2009 рік

 

2010 рік

(прогнозні дані)

 

2011 рік

(прогнозні дані)

перше півріччя

у цілому
за рік

перше півріччя
(звітні дані)

у цілому
за рік
(очікувані дані)

Розширення сфери застосування праці шляхом
створення робочих місць у цілому в регіоні

1. Створено робочих місць – усього:

1004

1276

341

515

600

600

з них:
юридичними особами (на підприємствах, в установах і організаціях незалежно від форм власності та організаційно-правових форм господарювання):

 

425

 

510

 

26

 

57

 

90

 

90

осіб
у % до кількості створених робочих місць

42,3

39,9

7,7

11,1

15,0

15,0

фізичними особами-підприємцями та іншими фізичними особами – платниками податку з доходів фізичних осіб (включаючи робочі місця для найманих працівників):

579

579

315

458

510

510

осіб
у % до кількості створених робочих місць

57,7

45,4

92,3

89,0

85,0

85,0

2. Створено робочих місць за видами економічної діяльності, осіб

1127

1276

515

515

600

600

добувна і переробна промисловість

130

143

58

58

80

80

виробництво електроенергії, газу та води

0

0

0

0

0

0

будівництво

30

36

6

6

9

9

оптова й роздрібна торгівля, торгівля транспортними засобами, послуги з ремонту

400

419

254

254

280

280

освіта

0

0

0

0

0

0

готелі та ресторани

195

208

39

39

51

51

транспорт і зв’язок

204

273

97

97

110

110

фінансова діяльність

2

4

3

3

3

3

операції з нерухомістю, здавання під найм та послуги юридичним особам

31

38

21

21

21

21

державне управління

0

0

0

0

0

0

охорона здоров’я та соціальна допомога

96

109

13

13

15

15

колективні, громадські та особисті послуги

39

46

24

24

31

31

інші

0

0

0

0

0

0

VІІ. Показники руху робочої сили через Бориспільський міськрайонний центр зайнятості

 


Найменування
показника

 

2008 рік
(звітні дані)

 

2009 рік

 

2010 рік

(прогнозні дані)

 

2011 рік

(прогнозні дані)

перше півріччя

у цілому
за рік

перше півріччя
(звітні дані)

у цілому
за рік
(очікувані дані)

1. Чисельність незайнятих громадян, які перебували на обліку в державній службі зайнятості  на початок періоду

269

269

519

519

560

550

2. Чисельність незайнятих громадян, які звернулися до державної служби зайнятості за сприянням у працевлаштуванні протягом періоду  –  усього:

693

1526

723

1454

1454

1454

у тому числі:
осіб, звільнених у зв’язку із змінами в організації виробництва і праці

75

89

178

350

350

350

осіб, звільнених з причин плинності кадрів

220

443

179

355

355

355

випускників вищих навчальних закладів

3

18

3

4

4

4

випускників професійно-технічних навчальних закладів

3

6

2

4

4

4

випускників загальноосвітніх навчальних закладів

8

21

2

3

3

3

осіб, звільнених зі строкової військової або альтернативної (невійськової) служби

1

2

1

1

1

1

осіб, звільнених на підставі припинення трудового договору або за угодою сторін

212

584

254

570

570

570

інших категорій незайнятого населення

171

363

104

167

167

167

Чисельність незайнятих громадян, які перебували на обліку в державній службі зайнятості та мали статус безробітної особи

526

998

997

1670

1712

1704

4. Чисельність незайнятих громадян, які перебували на обліку в державній службі зайнятості на кінець періоду – усього

267

519

556

560

550

540

з них мали статус безробітної особи

255

495

539

530

522

512

 

 

VIIІ. Показники надання соціальних послуг
Бориспільським міськрайонним центром зайнятості          


Найменування
показника

 

2008 рік
(звітні дані)

 

2009 рік

 

2010 рік

(прогнозні дані)

 

2011 рік

(прогнозні дані)

перше півріччя

у цілому
за рік

перше півріччя
(звітні дані)

у цілому
за рік
(очікувані дані)

Надання соціальних послуг незайнятому населенню

1. Чисельність незайнятих громадян, працевлаштованих за сприяння державної служби зайнятості – усього
(1.1 + 1.2 + 1.3)

479

877

223

550

550

550

у тому числі:

 

 

 

 

 

 

1.1) на вільних та створених робочих місцях  – усього

468

847

223

547

535

535

з них:

 

 

 

 

 

 

на заброньованих робочих   місцях

6

9

1

5

45

45

на сезонних роботах

0

0

0

0

0

0

на загальнодержавних оплачуваних громадських роботах

х

х

х

0

3

6

1.2) шляхом надання дотації роботодавцям

9

17

0

3

15

15

1.3) шляхом надання одноразово виплаченої допомоги по безробіттю для здійснення безробітними підприємницької  діяльності

2

13

0

0

0

0

2.Чисельність незайнятих громадян, які проходили професійну підготовку, перепідготовку та підвищення кваліфікації

112

221

81

90

125

125

3.Чисельність громадян, яким надано профорієнтаційні послуги

684

1200

835

1355

1500

1515

4. Чисельність незайнятих громадян, залучених до участі в оплачуваних громадських роботах

42

97

40

50

80

80

 

Надання соціальних послуг зайнятому населенню з метою
запобігання настанню безробіття

5. Чисельність працівників, охоплених заходами щодо профілактики настання страхових випадків – усього

х

х

0

0

0

0

у тому числі:

 

 

 

 

 

 

5.1. Чисельність працівників, яких з метою запобігання вивільненню тимчасово переведено на іншу роботу (до 6 місяців протягом року),  із збереженням за ними основного місця роботи

х

х

0

0

0

0

5.2. Чисельність працівників, яких з метою недопущення вивільнення направлено для проходження професійної перепідготовки або підвищення кваліфікації, із збереженням за ними місця роботи

х

х

0

0

0

0

 

ІХ. Показники сприяння зайнятості інвалідів

Найменування
показника

 

2008 рік
(звітні дані)

 

2009 рік
(очікувані дані)

 

2010 рік
(прогнозні дані)

 

2011 рік
(прогнозні дані)

1. Чисельність працюючих інвалідів

737

1057

1060

1060

2. Кількість створених робочих місць за рахунок коштів Фонду соціального захисту інвалідів

0

0

1

1

3. Чисельність інвалідів, працевлаштованих за сприяння державної служби зайнятості

10

10

10

10

4. Чисельність інвалідів, які проходили професійне навчання:за рахунок коштів Фонду соціального захисту інвалідів

0

0

0

0

за направленням державної служби зайнятості – усього

5

1

1

1

із них за рахунок коштів Фонду соціального захисту інвалідів

0

0

0

0

 

 

Х. Заходи щодо поліпшення ситуації у сфері зайнятості населення,
мінімізації впливу фінансово-економічної кризи  на стан
регіонального ринку праці у м. Борисполі на 2010 - 2011 роки

Найменування заходу

Виконавці
(місцеві органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування, установи, організації, сторони соціального діалогу)

Термін виконання

1

2

3

1.Сприяння забезпеченню економіки регіону кваліфікованими кадрами
(приведення обсягів та напрямів професійної підготовки кадрів вищими та професійно-технічними навчальними закладами регіону у відповідність із потребами економіки регіону; удосконалення взаємодії навчальних закладів та роботодавців, підвищення якості професійної підготовки кадрів навчальними закладами  відповідно до потреб сучасного виробництва та сфери послуг)

1.1. Визначити перелік професій і спеціальностей, які користуються найбільшим попитом на ринку праці. Проводити навчання-підготовку, перепідготовку, підвищення кваліфікації безробітних згідно договорів на працевлаштування з організаціями, установами, підприємствами міста після проходження профнавчання

Міськрайцентр зайнятості

Протягом 2010-2011 років

1.2. Сприяти запровадженню сучасних модульних технологій підготовки кадрів безпосередньо на виробництві, в навчальних закладах, у тому числі для навчання безробітних громадян

Управління освіти і науки, управління праці та соціального захисту населення, міськрайцентр зайнятості

Протягом 2010-2011 років

1.3. Забезпечити підготовку кваліфікованих робітників за програмами для курсового професійно-технічного навчання за робітничими професіями з урахуванням замовлень роботодавців

Управління освіти і науки, управління праці та соціального захисту населення

Протягом 2010-2011 років

1.4. Проводити семінарські заняття, “Круглі столи” за участю працівників кадрових служб підприємств з питань професійного навчання кадрів на виробництві.

Управління праці та соціального захисту населення, виконавчий комітет міської ради.

Протягом 2010-2011 років

1.5 З метою підвищення конкуренто-спроможності незайнятих громадян на ринку праці при працевлаштуванні забезпечити професійну підготовку,  перепідготовку та перекваліфікацію зареєстрованих міськрайцентром зайнятості безробітних за спеціальностями , які користуються попитом на ринку праці згідно укладених договорів з організаціями, установами, підприємствами міста

Міськрайцентр зайнятості

Протягом 2010-2011 років

1.6 З метою попередження довготривалого безробіття проводити семінари для безробітних з техніки пошуку роботи

Міськрайцентр зайнятості

Протягом 2010-2011 років

1.7. Проводити семінари для всіх категорій безробітних з метою визначення  подальшого професійного навчання та подальшого їх працевлаштування з урахуванням замовлень роботодавців.

Міськрайцентр зайнятості

Протягом 2010-2011 років

1.9. Проводити стажування  безробітних на підприємствах з метою їх адаптації на робочих місцях під замовлення роботодавців

Міськрайцентр зайнятості,
підприємства міста

Протягом 2010-2011 років

1.10. Посилити навчання на перспективу на основі регіональних програмних структур та технологічної перебудови на виробництві

Виконавчий комітет міської ради, міськрайцентр зайнятості

Протягом 2010-2011 років

 

1.11. Вивчити питання по формуванню механізму створення умов для професійної підготовки кадрів на виробництві та навчальних закладів

Виконавчий комітет міської ради, міськрайцентр зайнятості

Протягом 2010-2011 років

1.12. Здійснювати просвітницьку діяльність щодо умов та наслідків нелегальної трудової міграції молоді та жінок

Виконавчий комітет міської ради, міськрайцентр зайнятості

Протягом 2010-2011 років

1.13. Проводити заходи щодо підвищення соціального статусу робітників, популяризації профільних робітничих професій в різних галузях економіки. Залучати до участі в заходах ветеранів праці, майстрів виробничого навчання та висококваліфікованих робітників.

Міськрайцентр зайнятості,
управління освіти і науки,

Протягом 2010-2011 років

1.14. Забезпечити участь спеціалістів центру зайнятості в шкільних батьківських зборах, педагогічних та учнівських конференціях з метою інформування громадськості про актуальні на ринку праці професії, переваги вибору робітничих професій.

Міськрайцентр зайнятості,
управління освіти і науки,
ССД, відділ сім’ї, молоді та спорту, відділ культури.

Протягом 2010-2011 років

1.15. Забезпечити проведення актуальної інформаційної політики щодо професійної орієнтації населення через ЗМІ, Інтернет-портали, соціальну рекламу та шляхом проведення засідань за  «круглим столом», прес-конфкренцій, брифінгів тощо.

Міськрайцентр зайнятості

Управління освіти і науки,
ССД, відділ сім’ї, молоді та спорту, відділ культури

Протягом 2010-2011 років

2.Розширення сфери застосування праці, сприяння зайнятості населення
(стимулювання збереження та створення робочих місць; посилення мотивації до легальної продуктивної зайнятості; сприяння розвитку підприємництва та самостійній зайнятості населення; розв’язання проблем зайнятості населення у сільській місцевості, зокрема, шляхом підтримки розвитку сільськогосподарських обслуговуючих кооперативів, у вугільних регіонах та малих містах; створення умов для запровадження гнучких форм зайнятості; організація загальнодержавних оплачуваних громадських робіт, включаючи об’єкти Євро-2012, тощо)

 

 

2.1. Забезпечити сприятливі умови щодо створення нових робочих місць за рахунок розвитку малого підприємництва та самозайнятості населення

Управління економіки, праці та соціального за-хисту населення, міськрайцентр зайнятості, виконавчий комітет міської ради

Протягом 2010-2011 років

 

2.2. З метою розширення сфери  прикладання праці за рахунок створення нових робочих місць проводити семінари з роботодавцями міста про можливість та умови надання дотацій на створення додаткових робочих місць з Фонду загальнообов’язкового державного соціального страхування на випадок безробіття

Міськрайцентр зайнятості

Протягом 2010-2011 років

 

2.3. Стимулювати  підприємства та роботодавців у створенні нових робочих місць для безробітних шляхом надання дотацій з Фонду загальнообов’язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття

Міськрайцентр зайнятості

Протягом 2010-2011 років

 

2.4. Провести ярмарку соціальних послуг служби зайнятості для роботодавців 

Міськрайцентр зайнятості

Протягом 2010-2011 років

 

2.6. Для залучення безробітних до підприємницької діяльності  проводити навчання безробітних основам підприємницької діяльності, надавати  правову та  організаційну підтримку під час започаткування ними власної справи

Міськрайцентр зайнятості

Протягом 2010-2011 років

 

2.7. Здійснювати контроль за цільовим використанням коштів, виданих при наданні дотацій роботодавцям

Міськрайцентр зайнятості

Протягом 2010-2011 років

 

2.8. З метою легалізації робочих місць проводити семінари з керівниками ПОУ, щодо необхідності укладання колективних договорів та здійснювати постійний контроль за їх виконанням.

Міськрайцентр зайнятості, управління праці та соціального захисту населення

Протягом 2010-2011 років

 

2.9. Сприяти  працевлаштуванню безробітних на загальнодержавні оплачувані громадські роботи, включаючи об’єкти Євро-2012

Міськрайцентр зайнятості

Протягом 2010-2011 років

 

3.Використання робочої сили, регулювання соціально-трудових відносин
(детінізація трудових відносин; забезпечення створення належних умов праці; дотримання прав і гарантій працівників, у тому числі рівних можливостей жінок і чоловіків у реалізації своїх прав)

 

3.1. Проводити роботу щодо легалізації  заробітної плати та найманої робочої сили, яка використовується суб’єктами господарювання

Робоча група з питань легалізації виплати заробітної плати та зайнятості населення

Протягом 2010-2011років

 

3.2.Забезпечувати соціальний захист та гарантії зайнятості працівників шляхом укладання та реєстрації в установленому порядку колективних договорів на підприємствах усіх форм власності та господарювання

Підприємства, установи, організації,
управління праці та соціального захисту населення

 

Постійно

 

 

3.3.Посилити  співпрацю з підприємствами, організаціями та установами щодо вирішення проблемних питань з  легалізації робочих місць та виконання завдання створення нових робочих місць

Управління економіки,
управління праці та соціального захисту населення,
державна податкова інспекція

Протягом 2010-2011років

 

3.4.Надавати консультації та роз’яснення роботодавцям з питань атестації робочих місць та умов праці

Управління праці та соціального захисту населення

Протягом 2010 -2011 років

 

3.5.Проведення широкомасштабної інформаційно - роз’яснювальної роботи з роботодавцями щодо детінізації трудових відносин; забезпечення створення належних умов праці; дотримання прав і гарантій працівників (семінари, зустрічі, ярмарки вакансій, дні кар’єри, дні відкритих дверей.).

 Управління праці та соціального захисту населення,
державна інспекція праці.

Протягом 2010 року

 

3.6. Забезпечувати соціальний захист та гарантії працівників шляхом укладання та реєстрації в установленому порядку колективних договорів на підприємствах усіх форм власності

Підприємства, установи, організації

Протягом 2010-2011 років

 

3.7. Передбачити при складанні колективних договорів зобов’язання керівників підприємств щодо збереження робочих місць та підвищення якості робочої сили шляхом підвищення кваліфікації працівників і проведення навчання на виробництві, а також забезпечення державних соціальних гарантій трудящим шляхом обов’язкового перерахування внесків до державних фондів соціального страхування

Управління праці та соціального захисту населення, відділ економіки,  управління освіти і науки, центральна районна лікарня, відділ культури виконавчого комітету міської ради

Протягом 2010-2011 років

 

3.8. Здійснювати контроль за дотриманням законодавства про працю щодо правильності вивільнення найманих працівників роботодавцями, а також щодо ліквідації заборгованості з виплати заробітної плати підприємствами

Управління праці та соціального захисту населення

Протягом 2010-2011 років

 

3.9. Сприяти вдосконаленню організації нормування та оплати праці на підприємствах, в установах і організаціях усіх форм власності

Управління праці та соціального захисту населення

Протягом 2010-2011 років

 

4.Підвищення  професійної  якості працівників
(сприяння підприємствам у здійсненні професійного навчання кадрів на виробництві, підвищенні кваліфікації працівників, які залучаються до організації та проведення цієї роботи)

 

4.1. Сприяти професійному навчанню та працевлаштуванню випускників шкіл-інтернатів, дитячих будинків, спеціалізованих навчально-виховних закладів, підлітків, які залишили навчання, неповнолітніх, звільнених після відбуття покарання

Міськрайцентр зайнятості, управління праці та соціального захисту населення, управління освіти і науки, служба у справах дітей виконавчого комітету міської ради

Протягом 2010-2011 років

4.2. Сприяти працевлаштуванню інвалідів з урахуванням їх побажань, стану здоров’я, здібностей і професійних навичок відповідно до висновків медико-експертних комісій

Міськрайцентр зайнятості

Протягом 2010-2011 років

4.3. Надавати пріоритет у сприянні працевлаштуванню членам сімей з родинним безробіттям, батькам з багатодітних і неповних сімей, дітям-сиротам, особам, звільненим з місць позбавлення волі в тому числі, на додаткові робочі місця, створені за рахунок дотацій роботодавцям

Міськрайцентр зайнятості

Протягом 2010-2011 років

4.4. Навчати виробничим професіям з наступним їх працевлаштуванням неповнолітніх згідно з переліком робочих спеціальностей для навчання молоді

Міськрайцентр зайнятості, управління освіти і науки, виконавчий комітет міської ради

Протягом 2010-2011 років

4.5. Проводити у загальноосвітніх навчальних закладах міста “Уроки реального життя”

Міськрайцентр зайнятості

Протягом 2010-2011 років

4.6. Проводити заходи з професійної переорієнтації для вивільнених працівників з підприємств, установ, організацій, надавати послуги з професійного відбору працівників на замовлення роботодавців

Міськрайцентр зайнятості

За потребою

5.Регулювання трудових міграцій громадян України, іноземців, прикордонне співробітництво (створення умов для мобільності робочої сили; діяльність суб’єктів господарювання, які надають послуги у працевлаштуванні на роботу за кордоном; малий прикордонний рух, працевлаштування іноземців тощо)

5.1. Інформування ГУ МВС України  в м. Бориспіль про надходження клопотань щодо оформлення дозволів на працевлаштування для іноземних громадян з метою протидії нелегальної міграції

Міськрайцентр зайнятості

Протягом 2010-2011 років

5.2. Проводити контроль паспортного режиму за іноземцями, що прибули в м. Бориспіль Київської області на тимчасове чи постійне проживання

ВГП та ІС Бориспільського МРВ

Протягом 2010-2011 років

5.3. Проводити перевірку підприємств, організацій міста, засновниками яких є іноземці, по з’ясуванню питання законності перебування в Україні

ВГП та ІС Бориспільського МРВ

Протягом 2010-2011 років

 

5.4.Здійснювати оформлення виїзних документів для громадян України, які від’їжджають для працевлаштування за кордоном

Бориспільський МВ ГУ МВС України в Київській області

Протягом 2010-2011 років

 

6.Сприяння зайнятості громадян, які потребують соціального захисту і не здатні на рівних умовах конкурувати на ринку праці (квотування та бронювання робочих місць, установлення для підприємств, установ і організацій нормативу робочих місць, надання дотації роботодавцям тощо з метою працевлаштування зазначеної категорії населення)

 

6.1. З метою надання додаткових гарантій у працевлаштуванні окремим категоріям громадян визначити кількість робочих місць щодо бронювання для громадян, які потребують соціального захисту і не здатні на рівних конкурувати на ринку праці

Управління праці та соціального захисту населення, виконавчий комітет міської ради
міськрайцентр зайнятості

Грудень  2009 року

 

6.2. Для організації працевлаштування громадян, які потребують соціального захисту і не здатні на рівних конкурувати на ринку праці, бронювати на підприємствах міста  робочі місця,

Управління праці та со-ціального захисту населення, виконавчий комітет міської ради , міськрайцентр зайнятості

Протягом 2010-2011 років

 

6.3 Підвищувати ефективність використання заброньованих робочих місць, у тому числі шляхом корегування, для працевлаштування категорій населення, які нездатні на рівних конкурувати на ринку праці

Виконавчий комітет міської ради, міськрайцентр зайнятості,
управління праці та соціального захисту населення

Протягом 2010-2011 років

 

6.4. Провести вивчення потреб у працевлаштуванні та забезпечити в установленому порядку адресне бронювання першого робочого місця для дітей-сиріт – випускників спеціалізованих навчальних закладів області 2010/2011 навчального року

Відділ у справах сім’ї, молоді та спорту, управління праці та соціального захисту населення, виконавчий комітет міської ради,
міськрайцентр зайнятості

Протягом 2010-2011 років

 

6.5. Проводити моніторинг щодо працевлаштування молодих спеціалістів – випускників державних закладів, що навчалися за державним замовленням, потреба в яких раніше була заявлена під-приємствами, установами і організаціями міста

Управління освіти і науки, охорони здоров’я,  праці та соціального захисту населення виконавчого комітету міської ради

Протягом 2010-2011 років

 

7.Надання соціальних послуг зареєстрованим безробітним та профілактика настання безробіття

 

7.1. З метою збільшення обсягів надання соціальних послуг незайнятому населенню сприяти працевлаштуванню незайнятих громадян на новостворені та вільні робочі місця

Міськрайцентр зайнятості,
підприємства,  установи та організації міста

Протягом 2010-2011 років

 

7.2. Поширювати нові форми професійного навчання безробітних, які зареєстровані у центрах зайнятості, з метою зменшення обсягів довготривалого безробіття.

Міськрайцентр зайнятості

Протягом 2010-2011 років

 

7.3. Забезпечити:
проведення системної профорієнтаційної роботи з населенням, передусім з молоддю, спрямованої на посилення мотивації до праці та свідоме обрання робітничих професій, що користуються попитом на ринку праці;
запровадження нових форм роботи з надання інформаційно-консультаційних послуг незайнятому населенню, зокрема шляхом забезпечення його вільного доступу до банку вакансій через інформаційну мережу державної служби зайнятості

Міськрайцентр зайнятості,
відділ у справах сім'ї, молоді та спорту, управління освіти і науки

Протягом 2010-2011 років

 

7.4. Здійснювати заходи щодо підвищення ефективності надання державною службою зайнятості безробітним громадянам одноразової виплати допомоги по безробіттю для зайняття підприємницькою діяльністю. Сприяти залученню до організації власної справи безробітних громадян з числа жителів міста.

Міськрайцентр зайнятості

Протягом 2010-2011 років

 

7.5. З метою збільшення обсягів тимчасової зайнятості безробітного населення визначити потребу підприємств міста у робочій силі, сферу організації громадських робіт, джерела фінансування

Виконавчий комітет міської ради, міськрайцентр зайнятості

Протягом 2010-2011 років

 

7.6. Забезпечити надання безробітним можливості тимчасової зайнятості та заробітку шляхом участі в оплачуваних громадських роботах; здійснювати підвищення обсягів залучення безробітних до участі в громадських роботах

Міськрайцентр зайнятості

Протягом 2010-2011 років

 

7.7 Підвищити інформованість населення міста та роботодавців про стан ринку праці, наявність вільних робочих місць (вакантних посад), можливості перенавчання, тимчасової зайнятості та соціальний захист безробітних, шляхом проведення цільових масових заходів, у тому числі консультативних зустрічей на підприємствах, ярмарок вакансій, днів інформацій та профорієнтації тощо

Міськрайцентр зайнятості

Протягом 2010-2011 років

 

7.8. Вивчати ситуацію та уточнювати перелік професій і спеціальностей, які користуються найбільшим попитом на ринку праці, забезпечувати навчання, перенавчання і підвищення кваліфікації незайнятих громадян, зареєстрованих службою зайнятості, відповідно до потреб ринку праці міста

Міськрайцентр зайнятості, управління праці та соціального захисту, управління освіти і науки

Протягом 2010-2011 років

 

7.9. Інформувати та консультувати населення, зокрема працівників, які підлягають вивільненню, щодо можливостей отримання у службі зайнятості профорієнтаційних послуг та психологічної підтримки

Міськрайцентр зайнятості

Протягом 2010-2011 років

 

7.10. Надавати психологічну підтримку безробітним для підвищення їх самооцінки та посилення мотивації до пошуку роботи

Міськрайцентр зайнятості

Протягом 2010-2011 років

 

7.11. Постійно поновлювати банк даних про наявність вільних робочих місць та вакантних посад на підприємствах, установах та організаціях, використовувати дані для працевлаштування незайнятих громадян, які звертаються до центру зайнятості

Міськрайцентр зайнятості, підприємства, установи, організації

Протягом 2010-2011 років