ІНФОРМАЦІЯ ПРО ПЛАНОВІ ВІДКЛЮЧЕННЯ ЕЛЕКТРОПОСТАЧАННЯ ПО БОРИСПІЛЬСЬКІЙ ОТГ З 18 по 25 СІЧНЯ 2021 РОКУ Звіт про результати громадського обговорення щодо присвоєння імені Анатолія Федорчука Книшовому меморіальному парковому комплексу Бориспільське районне управління Головного управління Держпродспоживслужби в Київській області інформує про випадки сказу на території міста Борисполя ІНФОРМАЦІЯ ПРО ПЛАНОВІ ВІДКЛЮЧЕННЯ ЕЛЕКТРОПОСТАЧАННЯ ПО БОРИСПІЛЬСЬКІЙ ОТГ З 11 по 18 СІЧНЯ 2021 РОКУ Управління капітального будівництва Бориспільської міської ради оголошує конкурс на вакантну посаду: головного спеціаліста управління капітального будівництва Бориспільської міської ради Управління капітального будівництва Бориспільської міської ради оголошує конкурс на вакантну посаду: головного спеціаліста управління капітального будівництва Бориспільської міської рад Управління капітального будівництва Бориспільської міської ради оголошує конкурс на вакантну посаду: заступника начальника управління капітального будівництва Бориспільської міської ради Інформація про відключення електропостачання в мікрорайоні "Розвилка" Оголошення щодо організації новорічно-різдвяного ярмарку в місті Борисполі Служба у справах дітей та сім’ї Бориспільської міської ради оголошує конкурс на вакантні посади До уваги суб’єктів господарювання! До уваги політичних партій щодо участі їх місцевих організацій у повторних місцевих виборах! ДО УВАГИ АВТОМОБІЛІСТІВ! У зв’язку з проведенням ремонтних робіт 27.11.2020 буде тимчасово закрито рух автотранспорту на залізничному переїзді перегону Бориспіль – Баришівка – Бориспіль 23 км ПК4 Перша сесія Бориспільської міської ради VIII скликання відбудеться 23 листопада 2020 року ДО УВАГИ ГРОМАДИ! Інформація про відключення електропостачання у місті Борисполі з 19 по 26 листопада 2020 року Відбулося засідання конкурсного комітету з визначення автомобільних перевізників на автобусних маршрутах загального користування міста Борисполя Оголошення про проведення конкурсу з визначення виконавця послуг з вивезення побутових відходів (тверді: папір та картон, полімери, скло) на території міста Борисполя Розпочала роботу онлайн-платформа з цифрової грамотності «Дія. Цифрова освіта» Щодо житлових субсидій у зв’язку з початком опалювального сезону Повідомлення про проведення громадського обговорення щодо присвоєння імені Анатолія Федорчука Книшовому меморіальному парковому комплексу Інформаційне повідомлення Бориспільської міської територіальної виборчої комісії Бориспільського району про встановлення результатів виборів депутатів Бориспільської міської ради Бориспільського району Київської області, що відбулися 25 жовтня 2020 року Про скликання вісімдесятої позачергової сесії міської ради З 09 по 15 листопада 2020 року в Україні буде проведено 2-й етап Тижня безпеки Оголошується конкурс щодо здійснення послуг з технічного нагляду по об’єкту «Реконструкція Бориспільського навчально-виховного комплексу «Спеціалізована школа І-ІІІ ступенів – загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів» імені Костянтина Могилка Бориспільської міської ради Київської області по вул. Володимира Момота, 16-а (Володимира Момота, 1) у м. Бориспіль Київської області» (І черга) (Коригування) ДО УВАГИ ГРОМАДИ! Інформація про відключення електропостачання у місті Борисполі з 20 по 23 жовтня 2020 року ЗАПРОШУЄМО ГРОМАДУ НА МІСЬКИЙ ЗАХІД ДО ДНЯ ЗАХИСНИКА УКРАЇНИ Виконавчий комітет Бориспільської міської ради оголошує конкурс на перевезення пасажирів автобусними маршрутами загального користування в місті Борисполі Оголошення про проведення конкурсу з визначення виконавця послуг з вивезення побутових відходів (тверді: папір та картон, полімери, скло) на території міста Борисполя Виконавчий комітет Бориспільської міської ради оголошує конкурс по відбору експертів – суб’єктів оціночної діяльності для комплексу робіт по оцінці земельних ділянок, що підлягають продажу суб’єктам підприємницької діяльності До уваги громади міста Борисполя! Адміністрація КНП «Бориспільська багатопрофільна лікарня інтенсивного лікування» повідомляє про закриття на карантин відділення анестезіології та інтенсивної терапії Про скликання вісімдесятої сесії міської ради Інформаційне повідомлення Бориспільської міської територіальної виборчої комісії Бориспільського району Київської області про зміни в складі Бориспільської міської територіальної виборчої комісії Бориспільського району ДО УВАГИ ГРОМАДИ! Інформація про відключення електропостачання у місті Борисполі з 25 вересня по 01 жовтня 2020 року Анонс міських заходів до Дня міста Борисполя Інформаційне повідомлення Бориспільської міської територіальної виборчої комісії Бориспільського району про розмір грошової застави на місцевих виборах 25 жовтня 2020 року Інформаційне повідомлення Бориспільської міської територіальної виборчої комісії Бориспільського району Виконавчий комітет Бориспільської міської ради оголошує конкурс по відбору експертів – суб’єктів оціночної діяльності для комплексу робіт по оцінці земельних ділянок Інформаційне повідомлення Бориспільської міської територіальної виборчої комісії Бориспільського району 07.09.2020 Оголошення про підсумки відкритого архітектурного конкурс для визначення кращої проектної пропозиції на встановлення монументально-декоративної скульптури Князю Борису Інформаційне повідомлення Бориспільської міської територіальної виборчої комісії Бориспільського району ДО УВАГИ ГРОМАДИ! Інформація про відключення електропостачання у місті Борисполі у вересні 2020 року Бориспільський міськрайонний відділ державної реєстрації актів цивільного стану інформує про тимчасову зміну номеру телефону ДО УВАГИ ПАСАЖИРІВ ГРОМАДСЬКОГО ТРАНСПОРТУ! КПТМ «Бориспільтепломережа» інформує про намір встановити (шляхом перегляду) тарифи на теплову енергію, послуги з постачання теплової енергії для розрахунків зі споживачами категорій «населення», «бюджетні установи», «інші споживачі» БОРИСПІЛЬСЬКА РОДИНА ПОТРЕБУЄ ДОПОМОГИ Анонс міських заходів до Дня Незалежності України та Дня Державного Прапора України Нові можливості голосування за проєкти громадського бюджету через термінали ПриватБанку Бориспільська міська територіальна виборча комісія Бориспільського району Київської області розпочала свою роботу Оголошення про проведення конкурсу для визначення програм (проєктів, заходів), розроблених громадськими об’єднаннями (організаціями) ветеранів, зареєстрованими у місті Борисполі, для виконання (реалізацію) яких надається фінансова підтримка за рахунок коштів міського бюджету у 2021 році Інформація для суб’єктів підприємництва щодо участі в вебінарі «Рада бізнес-омбудсмена – реальні кейси захисту бізнесу у державних органах»

Регламент

 

БОРИСПІЛЬСЬКА МІСЬКА РАДА
КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Р І Ш Е Н Н Я

Про затвердження Регламенту
Бориспільської міської ради VIІІ

скликання

Заслухавши пропозиції постійної комісії міської ради з питань регламенту та депутатської етики, контролю за виконанням рішень ради, законності, правопорядку, взаємодії із засобами масової інформації, відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 26 та п. 14 ст. 46 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» міська рада ВИРІШИЛА:

1. Затвердити Регламент Бориспільської міської ради VIІІ скликання (додається).

2. Визнати таким, що втратило чинність рішення міської ради від                              17 грудня 2015 року № 33-2-VII  «Про затвердження Регламенту Бориспільської міської ради VIІ скликання».

3. Контроль за виконанням цього рішення покласти на постійну комісію міської ради з питань регламенту та депутатської етики, контролю за виконанням рішень ради, законності, правопорядку, взаємодії із засобами масової інформації.

Секретар міської ради                                                       В.М.Байчас

04 грудня 2020 року
№ 6-2-VIII

 

 

 

 

 

 

 

ЗАТВЕРДЖЕНО
Рішення міської ради
04 грудня 2020 року
№ 6-2-VIII

Регламент Бориспільської міської ради VIІІ скликання

ЗМІСТ

Розділ І

 

6

Підрозділ 1

Загальні положення

6

Стаття 1

Міська рада

6

Стаття 2

Предмет регламенту

6

Стаття 3

Мова роботи міської ради 

6

Стаття 4

Принципи діяльності міської ради

6

Стаття 5

Відкритість та гласність в роботі ради 

7

Стаття 6

Присутність на засіданнях міської ради 

7

Стаття 7

Встановлення державних символів

8

Стаття 8

Закриті засідання сесії

9

Стаття 9

Трансляція засідань міської ради

9

Підрозділ 2

Депутати, добровільні об'єднання депутатів 

9

Стаття 10

Депутати

9

Стаття 11

Повноваження депутата

9

Стаття 12

Права та обов’язки депутата  

9

Стаття 13

 

11

Стаття 14

 

11

Стаття 15

 

12

Стаття 16

Добровільні об'єднання депутатів 

12

Стаття 17

Утворення депутатських груп та фракцій 

12

Стаття 18

Реєстрація депутатських груп та фракцій 

12

Стаття 19

Права депутатських груп та фракцій 

13

Підрозділ 3

Посадові особи міської ради

14

Стаття 20

Міський голова

14

Стаття 21

Секретар міської ради 

15

Підрозділ 4

Постійні комісії міської ради

17

Стаття 22

Постійні комісії

17

Стаття 23

Утворення постійних комісій

17

Підрозділ 5

Тимчасові контрольні комісії міської ради

18

Стаття 24

Тимчасова контрольна комісія міської ради

18

Стаття 25

Створення тимчасової контрольної комісії міської ради

18

Стаття 26

Припинення тимчасової контрольної комісії

19

Розділ ІІ

Організація работи сесії міської ради

19

Підрозділ 1

Перша сесія міської ради нового скликання

19

Стаття 27

Скликання першої сесії 

19

Стаття 28

Підготовча група

20

Стаття 29

Порядок проведення першої сесії міської ради 

20

Стаття 30

Порядок скликання і проведення наступних сесій міської ради

20

Стаття 31

Особливості ведення першої сесії за не обрання міського голови 

20

Підрозділ 2

Скликання, відкриття і закриття сесії

20

Стаття 32

Сесія міської ради 

20

Стаття 33

Порядок скликання сесії міської ради

21

Стаття 34

Позачергові сесії міської ради

22

Стаття 35

Доведення до відома рішення про скликання сесії міської ради

22

Стаття 36

Відкриття та закриття сесії міської ради

22

Підрозділ 3

Робочі органи сесії міської ради

22

Стаття 37

Лічильна комісія

22

Підрозділ 4

Порядок денний сесії

23

Стаття 38

Формування порядку денного сесії міської ради 

23

Стаття 39

Затвердження порядку денного та розгляд питань

23

Підрозділ 5

Підготовка питань на розгляд сесії

24

Стаття 40

Порядок підготовки проєктів рішень 

24

Стаття 41

Подання проєктів рішень на розгляд постійних комісій та внесення їх на розгляд сесії міської ради

26

Стаття 42

Погоджувальна рада

26

Підрозділ 6

Пленарні засідання

27

Стаття 43

Встановлення правоспроможності (кворуму) засідання 

27

Стаття 44

Депутатський запит 

27

Стаття 45

Депутатське запитання, пропозиції, звернення 

28

Підрозділ 7

Ведення пленарних засідань

29

Стаття 46

Головуючий на пленарному засіданні міської ради 

29

Стаття 47

Повноваження головуючого

29

Стаття 48

Розгляд процедурних пропозицій 

29

Стаття 49

Оголошення початку розгляду питання порядку денного 

30

Підрозділ 8

Порядок надання слова

30

Стаття 50

Регламент розгляду питання

30

Стаття 51

Надання слова

30

Стаття 52

Гарантоване право слова

31

Стаття 53

Відмова від виступу 

31

Стаття 54

Вимоги до виступу 

31

Підрозділ 9

Обговорення питань порядку денного

32

Стаття 55

Загальний порядок обговорення питання 

32

Стаття 56

Конфлікт інтересів

33

Стаття 57

Пропозиції, що можуть вноситися в ході обговорення 

33

Стаття 58

Перерва перед голосуванням

33

Підрозділ 10

Прийняття рішень

34

Стаття 59

 

34

Стаття 60

Підписання прийнятих рішень

34

Стаття 61

Процедурні питання 

35

Стаття 62

Порядок прийняття рішення 

35

Стаття 63

Відкрите голосування 

35

Стаття 64

Таємне голосування 

36

Стаття 65

Види голосування 

37

Підрозділ 11

Спеціальні процедури прийняття рішень

37

Стаття 66

Обрання секретаря міської ради 

37

Стаття 67

Відкликання секретаря 

37

Стаття 68

Обрання голів постійних комісій 

38

Стаття 69

Відкликання голови постійної комісії

38

Стаття 70

Затвердження членів виконавчого комітету, заступників міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради, керуючого справами міської ради та старост

39

Стаття 71

Відкликання з посад за власним бажанням

39

Стаття 72

Дострокове припинення повноважень міського голови

39

Стаття 73

Дострокове припинення повноважень депутата міської ради

41

Стаття 74

Дострокове припинення повноважень міської ради 

44

Стаття 75

Розгляд проекту бюджету

45

Підрозділ 12

Оприлюднення рішень міської ради

46

Стаття 76

Набрання чинності рішень міської ради

46

Підрозділ 13

Дисципліна та етика пленарних засідань

46

Стаття 77

Дотримання регламенту виступів 

46

Стаття 78

Дотримання дисципліни в залі засідань 

47

Стаття 79

Відсутність депутата на засіданнях міської ради 

48

Стаття 80

Санкції за порушення регламенту 

49

Підрозділ 14

Протокол та запис засідання

49

Стаття 81

Протокол засідання міської ради 

49

Стаття 82

Запис засідання 

50

Стаття 83

Зберігання протоколів 

50

Розділ IV

Контрольні функції Бориспільської міської ради

50

Стаття 84

Контрольні функції ради та її постійних комісій 

50

Розділ V

Порядок прийняття Регламенту. Внесення змін і доповнень до Регламенту

51

Стаття 85

Порядок прийняття регламенту. Внесення змін і доповнень до регламенту 

81

Розділ І
Підрозділ 1
Загальні положення

Стаття 1. Міська рада
1. Бориспільська міська рада (далі – міська рада) є виборним представницьким органом місцевого самоврядування, що складається з депутатів і відповідно до закону представляє об’єднану територіальну громаду та здійснює від її імені та в її інтересах функції та повноваження місцевого самоврядування. 
2. Порядок діяльності міської ради, її органів та посадових осіб визначається Конституцією України, Законами України «Про місцеве самоврядування в Україні», «Про статус депутатів місцевих рад», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про запобігання корупції», «Про доступ до публічної інформації», іншими законодавчими актами України, цим регламентом та рішеннями Бориспільської міської ради. 
3. Загальний склад Бориспільської міської ради – 38 депутатів.
Стаття 2. Предмет регламенту
1. Цим регламентом встановлюється порядок скликання сесій міської ради, підготовки і розгляду нею питань, проведення засідань, прийняття рішень міської ради, порядок формування та організації роботи постійних та інших комісій міської ради, порядок формування виконавчих органів міської ради, здійснення депутатської діяльності, обрання та затвердження посадових осіб та інші процедурні питання діяльності, пов’язані з виконанням повноважень міської ради.
2. Міська рада у випадках процедурної необхідності розгляду питань, щодо яких цим Регламентом не встановлено конкретної процедури їх розгляду і вирішення або в інших невідкладних випадках, за рішенням більшості депутатів від загального складу ради може прийняти рішення про особливу процедуру розгляду питання на сесії міської ради.
Стаття 3. Мова роботи міської ради 
1. Робота міської ради та її діловодство ведеться українською мовою.
Стаття 4. Принципи діяльності міської ради
1. Рада здійснює свою діяльність на принципах:
1) народовладдя;
2) законності;
3) гласності;
4) колегіальності;
5) поєднання місцевих і державних інтересів;
6) виборності;
7) правової, організаційної і матеріально-фінансової самостійності в межах повноважень, визначених законодавством України;
8) підзвітності та відповідальності перед територіальною громадою  її органів і посадових осіб;
9) державної підтримки та гарантії місцевого самоврядування;
10) судового захисту прав місцевого самоврядування.
5. Відкритість та гласність в роботі ради 
1. Засідання міської ради, постійних та тимчасових контрольних комісій є відкритими і гласними.
2. Відкритість та гласність роботи міської ради забезпечується: 
доведенням до відома громадськості інформації про план роботи міської ради;
висвітлення її засідань та діяльності засобами масової інформації; 
публікацією рішень нормативно-правового характеру в місцевих друкованих засобах масової інформації, на офіційному сайті Бориспільської міської ради та у інший визначений радою спосіб;
проведенням громадянами та представниками ЗМІ фото- і кінозйомки, відео-, звукозапису із застосуванням стаціонарної апаратури, а також може здійснюватися відео- та аудіо- трансляція засідань через Інтернет, гучномовці, аудіо озвучувальну техніку, радіо, телебачення.
3. На засіданнях міської ради можуть бути присутніми народні депутати України, представники центральних органів виконавчої влади, депутати та посадові особи обласної ради, голова та посадові особи Київської обласної державної адміністрації, громадяни Бориспільської міської територіальної громади на визначених для них місцях. 
4. В залежності від актуальності або значущості питання для територіальної громади, що розглядається на сесії та великої кількості бажаючих бути присутніми на цій сесії, приймається рішення про забезпечення проведення сесії у відповідному для цього приміщенні. Таке рішення може прийняти міський голова або міська рада.
5. Представники засобів масової інформації акредитуються на весь час сесії, відмова в акредитації повинна бути вмотивованою.
6. У разі порушення законодавства про інформацію або цього Регламенту представниками засобів масової інформації рада може позбавити їх акредитацій на визначений нею термін. Засіб масової інформації, представник якого був позбавлений акредитації, має право запропонувати для акредитації іншого свого представника на наступне засідання ради.
7. Право бути присутніми на пленарному засіданні ради може бути обмежено лише по відношенню до особи, яка в ході засідання здійснила протиправні дії (ініціювання бійки, хуліганських дій, виступи та репліки, що заважають роботі засідання, перебувають у нетверезому стані тощо).
Стаття 6Присутність на засіданнях міської ради 
1. На пленарні засідання сесії міської ради можуть запрошуватися службові особи, керівники управлінь та відділів виконавчого комітету міської ради (далі – виконкому), керівники підприємств, установ, організацій, розташованих або зареєстрованих на території міста.
2. Посадові особи, яких обирає, призначає чи затверджує рада, викликаються безпосередньо, а підлеглі їм службовці через них.
3. Міська рада та її постійні комісії можуть визнати за необхідне присутність на засіданні міської ради будь-якої посадової особи установ і організацій, розташованих на території Бориспільської міської територіальної громади. Виклик на планерне засідання здійснюється міським головою безпосереднім зверненням до вказаних осіб або через вищестоящих їх керівників. Присутність на засіданні міської ради викликаних таким чином осіб є обов'язковою.
4. Запис запрошених осіб проводить відділ забезпечення роботи міської ради і список передає головуючому.
5. Головуючий на засіданні повідомляє депутатів про осіб, присутніх на засіданні за офіційним запрошенням і за викликом.
6. Для оголошення текстів звернень, заяв, пропозицій громадян або їх об’єднань у разі, коли вони мають суспільне значення, на засіданнях ради та її органів надається не більше 30 хвилин після розгляду порядку денного.
7. Комісія міської ради може запросити посадових осіб та службовців органу місцевого самоврядування, експертів, фахівців на засідання міської ради, на яких розглядаються питання, що опрацьовуються цією комісією або стосуються предмету діяльності для розробки проєктів рішень міської ради. 
8. На вимогу міської ради та її посадових осіб керівники розташованих або зареєстрованих на території міста підприємств, установ та організацій незалежно від форм власності зобов'язані прибути на засідання міської ради або її органів для подання інформації з питань, віднесених до відання міської ради та її органів, відповідей на запити депутатів. 
9. Місця для депутатів міської ради відводяться в залі засідань (ліва сторона з 2-го по 9-й ряди) окремо від місць для інших осіб, присутніх на засіданні, і не можуть бути зайняті іншими особами. Під час засідання міської ради, особи (за винятком технічних працівників), які не є її депутатами, не повинні знаходитися в місці розміщення депутатів.
10. Особи, присутні на засіданнях міської ради та її органів, повинні утримуватися від публічних проявів свого ставлення до того, що відбувається на засіданні, і не порушувати порядок. У разі порушення порядку їх, після попередження головуючого, а у разі грубого порушення - негайно, за розпорядженням головуючого на засіданні, (а при потребі – за підтримки правоохоронних органів) може бути випроваджено з приміщення, де відбуваються засідання.
Стаття 7. Встановлення державних символів
1. Державний прапор України на будинку міської ради встановлюється постійно.
2. На час пленарних засідань міської ради державний прапор встановлюється в залі, де проходить засідання.
Стаття 8. Закриті засідання сесії
1. За рішенням ради, яке приймається більшістю голосів депутатів від загального складу ради, можуть проводитися її закриті засідання для розгляду конкретно визначених питань.
2. На закритому засіданні мають право бути присутніми особи, які визначені радою.
3. Рада після обговорення наприкінці закритого засідання приймає рішення щодо публікації матеріалів цього засідання.
Стаття 9. Трансляція засідань міської ради
1. Відповідно до процедурного рішення міської ради може проводитися радіо- та телетрансляція із залу засідань. Забезпечення трансляції покладається на сектор інформаційно-технічного забезпечення.

Підрозділ 2
Депутати, добровільні об'єднання депутатів 

Стаття 10 Депутати
Права, порядок діяльності депутата в раді та її органах визначаються Законами України «Про статус депутатів місцевих рад», «Про місцеве самоврядування в Україні», Статутом територіальної громади, Положеннями про постійні комісії ради і цим Регламентом.
Стаття 11. Повноваження депутата
1. Повноваження депутата починаються з моменту офіційного оголошення відповідною територіальною виборчою комісією на сесії ради рішення про підсумки виборів та визнання повноважень депутатів і закінчуються в день відкриття першої сесії ради нового скликання.
2. Повноваження депутата можуть бути припинені достроково у випадках, передбачених Законом.
3. Для оголошення текстів звернень, заяв, пропозицій громадян або їх об’єднань у разі, коли вони мають суспільне значення, на засіданнях ради та її органів надається депутатам не більше 30 хвилин після розгляду порядку денного.
Стаття 12. Права та обов’язки депутата  
1. Депутат міської ради користується правом ухвального голосу з усіх питань, що розглядаються на засіданнях ради та її органів, до складу яких він входить. Депутат місцевої ради набуває права ухвального голосу з моменту визнання його повноважень.
Депутат міської ради у раді та її органах, до складу яких він входить, має один голос. Депутат міської ради, який не входить до складу відповідного органу ради, може брати участь у його роботі з правом дорадчого голосу.
2. Депутат міської ради має право:
обирати і бути обраним до органів відповідної ради;
офіційно представляти виборців у відповідній раді та її органах;
пропонувати питання для розгляду їх радою та її органами;
вносити пропозиції і зауваження до порядку денного засідань ради та її органів, порядку розгляду обговорюваних питань та їх суті;
вносити на розгляд ради та її органів пропозиції з питань, пов'язаних з його депутатською діяльністю;
вносити на розгляд ради та її органів проекти рішень з питань, що належать до їх відання, поправки до них;
висловлюватися щодо персонального складу утворюваних радою органів і кандидатур посадових осіб, які обираються, призначаються або затверджуються радою;
порушувати питання про недовіру міському голові, розпуск органів, утворених радою, та звільнення посадових осіб місцевого самоврядування;
брати участь у дебатах, звертатися із запитами, ставити запитання доповідачам, співдоповідачам, головуючому на засіданні;
вносити пропозиції про заслуховування на пленарному засіданні ради звіту чи інформації будь-якого органу або посадової особи, підзвітних чи підконтрольних раді, а також з питань, що віднесені до компетенції ради, інших органів і посадових осіб, які діють на її території;
порушувати в раді та її органах питання про необхідність перевірки роботи підзвітних та підконтрольних раді органів, підприємств, установ, організацій;
виступати з обґрунтуванням своїх пропозицій та з мотивів голосування, давати довідки;
ознайомлюватися з протоколами засідань ради та її органів до їх опублікування;
оголошувати на засіданнях ради та її органів тексти звернень, заяв, пропозицій громадян або їх об'єднань, якщо вони мають суспільне значення;
об'єднуватися з іншими депутатами місцевої ради в депутатські групи, фракції, які діють відповідно до регламенту ради.
3. Депутат міської ради може передати головуючому тексти свого невиголошеного виступу, пропозицій і зауважень з обговорюваного питання для включення до протоколу засідання ради або її органу, в якому він бере участь.
4. Депутат міської ради зобов'язаний:
додержуватися Конституції та законів України, актів Президента України, Кабінету Міністрів України, регламенту ради та інших нормативно-правових актів, що визначають порядок діяльності ради та її органів;
брати участь у роботі ради, постійних комісій та інших її органів, до складу яких він входить, всебічно сприяти виконанню їх рішень;
виконувати доручення ради, її органів, міського голови, інформувати їх про виконання доручень.
5. Депутату видається посвідчення депутата міської ради та нагрудний знак.
6. Відповідно до частини 3 статті 46 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» і цього Регламенту ради депутат за рішенням ради може вести пленарне засідання сесії. В цьому випадку цей депутат підписує протокол і прийняті рішення ради.
7. Депутат має право знайомитись з будь-якими офіційними документами, які зберігаються в міській раді та її органах, та робити виписки, копіювання цих документів. Для цього депутат письмово звертається до секретаря міської ради із зазначенням необхідних документів, які видаються депутату для ознайомлення не пізніше, ніж через 3 дні після подання звернення. Копії документів надаються в цей же термін.
8. Пропозиції і зауваження, висловлені депутатами міської ради на сесіях ради або передані в письмовій формі головуючому на її пленарних засіданнях, розглядаються радою або за її дорученням постійними комісіями ради чи надсилаються на розгляд підзвітним і підконтрольним органам та посадовим особам місцевих органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, керівникам відповідних підприємств, установ, організацій незалежно від форми власності, які зобовязані розглянути ці пропозиції і зауваження у строки, встановлені радою, і про результати розгляду повідомити міську раду, а також безпосередньо депутатів міської ради, які внесли пропозиції чи висловили зауваження.
9. Рада та її виконавчі органи забезпечують виконання пропозицій і зауважень депутатів, інформують депутатів про реалізацію пропозицій і зауважень, внесених ними на сесіях ради.
Стаття 13.
Депутат як представник інтересів територіальної громади, виборців свого виборчого округу та член ради, здійснюючи депутатські повноваження, повинен дотримуватись правил депутатської етики, визначених у статті 8 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад».
Стаття 14.
Постійна комісія ради з питань регламенту та депутатської етики, контролю за виконанням рішень ради, законності, правопорядку, взаємодії із засобами масової інформації в разі надходження до ради листів, заяв, звернень про порушення депутатом хоча б однієї з норм, викладених в статті 8 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» чи письмових повідомлень депутатів, розглядає наведені факти. В разі систематичного порушення депутатом норм депутатської етики, пропуску протягом року більше половини пленарних засідань ради або засідань постійної комісії, інших вимог, передбачених статтею 37 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад», постійна комісія згідно із статтею 38 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» вносить пропозиції про ініціювання питання щодо відкликання депутата.
Стаття 15.
Гарантії депутатської діяльності, охорона трудових та інших прав депутата забезпечуються відповідно до вимог Закону України «Про статус депутатів місцевих рад».
Стаття 16. Добровільні об'єднання депутатів 
1. Депутати міської ради мають право на об'єднання, відповідно до норм Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» та цього регламенту, у депутатські групи та фракції. 
2. Для спільної роботи по здійсненню депутатських повноважень у виборчих округах, за єдністю території їх виборчих округів, спільністю проблем, які вони вирішують, або іншими ознаками депутати міської ради можуть на основі їх взаємної згоди об'єднуватися в депутатські групи за умови, якщо до складу кожної з них входить не менш як п’ять депутатів.
3. Депутатські фракції міської ради формуються депутатами на партійній основі. До складу депутатської фракції має входити не менше трьох депутатів міської ради. 
4. Порядок роботи депутатської групи/фракції, умови вступу депутата до них, його виходу чи виключення з них визначаються відповідною депутатською групою чи фракцією. 
5. Депутат не може входити до складу більш як однієї зареєстрованої депутатської  фракції. До складу групи можуть входити депутати, що є представниками різних партій та позапартійні. 
6. Реорганізація та формування нових депутатських груп можуть проводитися протягом повноважень міської ради.
Стаття 17Утворення депутатських груп та фракцій 
1. Депутатські фракції чи групи можуть бути утворені в будь-який час протягом строку повноважень ради. На визначений ними період, але не більше ніж на строк повноважень ради.
2. Депутатські групи/фракції утворюються із числа депутатів, що виявили бажання створити групу/фракцію. 
3. Рішення про утворення групи/фракції оформляється протоколом, який підписують депутати групи/фракції.
4. Депутат повідомляє шляхом подання заяви керівнику фракції чи групи про бажання входу (виходу) до (із) фракції чи групи, після чого фракція чи група приймає відповідне рішення.
Стаття 18. Реєстрація депутатських груп та фракцій 
1. З метою реєстрації депутатської групи/фракції уповноважена особа від групи/фракції, подає секретареві міської ради подання (письмове повідомлення), до якого додається протокол засідання в оригіналі, про утворення депутатської групи/фракції, в якому міститься назва групи/фракції, а також відомості про персональний склад, голову групи/фракції, партійну належність депутатів-членів групи/фракції, прізвища осіб, уповноважених представляти групу/фракцію. 
2. Секретар міської ради оголошує на найближчому пленарному засіданні міської ради про утворення депутатської групи чи фракції та оголошує її склад. 
3. З моменту оголошення депутатська група/фракція вважається зареєстрованою. 
4. Про зміни в складі депутатської групи/фракції голова групи/фракції невідкладно письмово повідомляє секретаря міської ради.
5. У разі, коли склад депутатської групи/фракції стає меншим від встановленого, вона після двотижневого терміну вважається розпущеною, про що секретар міської ради інформує депутатів на найближчому засіданні міської ради. 
6. Розпуск (саморозпуск) депутатської групи/фракції не є підставою для перегляду персонального складу органів міської ради.
Стаття 19. Права депутатських груп та фракцій 
1. Депутатські групи, фракції мають право:
1) на пропорційне представництво в постійних та тимчасових комісіях міської ради;
2) попередньо обговорювати кандидатури осіб, які пропонуються для обрання, затвердження, призначення або погодження радою із запрошенням цих осіб на засідання відповідної групи/фракції; 
3) на гарантований виступ свого представника на пленарному засіданні ради з кожного питання порядку денного сесії ради;
4) об'єднувати зусилля з іншими групами, фракціями для створення більшості в раді чи опозиції;
5) здійснювати інші права, передбачені законами України.
2. Жодна депутатська група/фракція не має права виступати від імені територіальної громади та ради. 
3. Депутати і депутатські групи/фракції можуть вільно співпрацювати між собою шляхом утворення депутатських об'єднань і неформальних груп, які не підлягають реєстрації і не мають прав, встановлених цим регламентом.
4. Депутатські групи/фракції проводять свої засідання відкрито і гласно. За рішенням депутатської групи/фракції може бути проведено закрите засідання. 
5. Керівництво депутатської групи/фракції може в письмовій формі доручити виконання закріплених за представником групи/фракції цим регламентом функцій будь-кому з членів відповідної депутатської групи. 
6. Міський голова забезпечує зареєстровані депутатські групи/фракції можливістю користуватися приміщенням, необхідним обладнанням тощо для здійснення ними передбачених законами і цим регламентом функцій. 
7. За зверненням уповноваженого представника депутатської групи/фракції, секретар міської ради поширює серед депутатів підготовлені нею матеріали про її діяльність, як офіційні від депутатської групи або фракції.

Підрозділ 3
Посадові особи міської ради
Стаття 20. Міський голова 
1. Міський голова є головною посадовою особою територіальної громади.
2. Повноваження міського голови починаються з моменту складення ним присяги відповідно до Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» на пленарному засіданні міської ради, на якому територіальною виборчою комісією були оголошені рішення щодо його обрання та реєстрації. Повноваження міського голови закінчуються в день відкриття першої сесії міської ради, обраної на наступних чергових місцевих виборах, або, якщо рада не обрана, з моменту вступу на цю посаду іншої особи, обраної на наступних місцевих виборах.
3. Повноваження міського голови можуть бути припинені достроково у випадках, передбачених чинним законодавством. 
4. Міський голова:
1) забезпечує здійснення у межах наданих законом повноважень органів виконавчої влади на відповідній території, додержання Конституції та законів України, виконання актів Президента України та відповідних органів виконавчої влади;
2) організує в межах, визначених чинним законодавством, роботу ради та її виконавчого комітету;
3) очолює міську раду та її виконавчий комітет, головує на їх засіданнях, підписує їх рішення і протоколи;
4) вносить на розгляд ради пропозицію щодо кандидатури на посаду секретаря ради;
5) вносить на розгляд ради пропозиції про кількісний і персональний склад виконавчого комітету міської ради;
6) вносить на розгляд ради пропозиції щодо структури виконавчих органів ради та її виконавчого комітету, їх штатів;
7) скликає сесії ради, вносить пропозиції та формує порядок денний сесій ради і головує на пленарних засіданнях ради;
8) забезпечує підготовку на розгляд ради проектів програм соціально-економічного та культурного розвитку, цільових програм з інших питань самоврядування, місцевого бюджету та звіту про його виконання, рішень ради з інших питань, що належать до її відання; оприлюднює затверджені радою програми, бюджет та звіти про їх виконання;
9) забезпечує виконання рішень місцевого референдуму, міської ради, її виконавчого комітету;
10) представляє територіальну громаду, раду та її виконавчий комітет у відносинах з державними органами, іншими органами місцевого самоврядування, об'єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форм власності, громадянами, а також у міжнародних відносинах відповідно до законодавства;
11) укладає від імені територіальної громади, ради та її виконавчого комітету договори відповідно до законодавства, а з питань, віднесених до виключної компетенції ради, подає їх на затвердження відповідної ради;
12) своїм розпорядженням може зупинити дію рішення виконавчого комітету і внести його на розгляд міської ради.
15) здійснює інші повноваження місцевого самоврядування, визначені цим та іншими законами, якщо вони не віднесені до виключних повноважень ради або не віднесені радою до відання її виконавчих органів;
5. Міський голова несе персональну відповідальність за здійснення наданих йому законом повноважень.
6. При здійсненні наданих повноважень міський голова є підзвітним, підконтрольним і відповідальним перед територіальною громадою, відповідальним - перед міською радою, а з питань здійснення виконавчими органами ради повноважень органів виконавчої влади - також підконтрольним відповідним органам виконавчої влади. Міський голова щорічно звітує міській раді про здійснення державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності виконавчими органами відповідної ради.
7. Міський голова не рідше одного разу на рік звітує про свою роботу перед територіальною громадою на відкритій зустрічі з громадянами. На вимогу не менше половини депутатів міської ради міський голова зобов'язаний прозвітувати перед радою про роботу виконавчих органів ради у будь-який визначений ними термін.
Стаття 21. Секретар міської ради 
1. Секретар міської ради працює в раді на постійній основі. Секретар міської ради обирається радою з числа її депутатів на строк повноважень ради за пропозицією міського голови. Пропозиція щодо кандидатури секретаря ради може вноситися на розгляд ради не менш як половиною депутатів від загального складу ради у разі, якщо:
1.1. на день проведення першої сесії міської ради, обраної на чергових виборах, не завершені вибори міського голови;
1.2. рада не підтримала кандидатуру на посаду секретаря ради, запропоновану міським головою;
1.3. протягом тридцяти днів з дня відкриття першої сесії міської ради міський голова не вніс кандидатуру на посаду секретаря ради;
1.4. на наступній черговій сесії після виникнення вакансії секретаря ради у зв'язку з достроковим припиненням його повноважень міський голова не вніс на розгляд ради кандидатуру на посаду секретаря ради;
1.5. посада секретаря ради стає вакантною під час вакантності посади міського голови у зв'язку з достроковим припиненням його повноважень;
У разі якщо рада не підтримала кандидатуру, внесену на її розгляд не менш як половиною депутатів від загального складу ради згідно з підпунктом 1.2, наступну пропозицію щодо кандидатури секретаря ради вносить міський голова.
2. Секретар міської ради не може суміщати свою службову діяльність з іншою посадою, у тому числі на громадських засадах, займатися іншою оплачуваною (крім викладацької, наукової і творчої діяльності, медичної практики, інструкторської та суддівської практики із спорту) або підприємницькою діяльністю.
3. Повноваження секретаря міської ради можуть бути достроково припинені за рішенням відповідної ради.
4. Секретар міської ради:
4.1. у випадку, передбаченому частиною першою статті 42 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», здійснює повноваження міського голови;
4.2. скликає сесії ради у випадках, передбачених частиною шостою статті 46 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»; повідомляє депутатам і доводить до відома населення інформацію про час і місце проведення сесії ради, питання, які передбачається внести на розгляд ради;
4.3. веде засідання ради та підписує її рішення у випадках, передбачених частиною шостою статті 46 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»;
4.4. організує підготовку сесій ради, питань, що вносяться на розгляд ради, забезпечує оприлюднення проектів рішень ради відповідно до Закону України «Про доступ до публічної інформації» та інших законів;
4.5. забезпечує своєчасне доведення рішень ради до виконавців і населення, організує контроль за їх виконанням, забезпечує оприлюднення рішень ради відповідно до  Закону України «Про доступ до публічної інформації», забезпечує офіційне оприлюднення рішень ради, які відповідно до закону є регуляторними актами, а також документів, підготовлених у процесі здійснення радою регуляторної діяльності, та інформації про здійснення радою регуляторної діяльності;
4.6. за дорученням міського голови координує діяльність постійних та інших комісій ради, дає їм доручення, сприяє організації виконання їх рекомендацій;
4.7. сприяє депутатам ради у здійсненні їх повноважень;
4.8. організує за дорученням ради відповідно до законодавства здійснення заходів, пов'язаних з підготовкою і проведенням референдумів та виборів до органів державної влади і місцевого самоврядування;
4.9. забезпечує зберігання у відповідних органах місцевого самоврядування офіційних документів, пов'язаних з місцевим самоврядуванням територіальної громади, забезпечує доступ до них осіб, яким це право надано у встановленому порядку;
4.10. вирішує за дорученням міського голови або міської ради інші питання, пов'язані з діяльністю ради та її органів.

Підрозділ 4
Постійні комісії міської ради

Стаття 22. Постійні комісії
1. Постійні комісії міської ради є її органами, що утворюються для попереднього розгляду та підготовки питань, які належать до її відання, а також здійснення контрольних повноважень щодо виконання рішень міської ради, діяльності виконавчих органів міської ради у сфері компетенції комісії.
2. Кількість членів комісії не може бути меншою трьох депутатів міської ради. Повноваження постійних комісій міської ради, порядок їх створення та діяльності визначаються чинним законодавством, цим регламентом та положенням про постійні комісії міської ради.
3. Письмовий виклик або телефонограма депутатові для участі в засіданні комісії є підставою для звільнення депутата від виконання ним виробничих чи службових обов'язків.
4. Рішення про запрошення на засідання постійних та інших комісій посадових осіб чи окремих спеціалістів приймається як головою відповідної комісії, так і самою комісією.
5. Голови комісій, у разі неодноразової неявки депутата на засідання комісії, інформують про це постійну комісію з питань регламенту та депутатської етики, контролю за виконанням рішень ради, взаємодії із засобами масової інформації - можуть ставити питання про виведення його зі складу комісії.
6. Висновки і рекомендації постійної комісії, протоколи її засідань є відкритими та оприлюднюються і надаються на запит відповідно до Закону України "Про доступ до публічної інформації".
Стаття 23. Утворення постійних комісій
1. Постійні комісії міської ради обираються з числа її депутатів на першій (другій) сесії міської ради нового скликання на термін її повноважень.
2. Підготовча група, яка утворюється для підготовки першої сесії міської ради, розглядає запити депутатів та узагальнює і систематизує пропозиції щодо кількості комісій, їх назв та персонального складу і готує попередні проекти рішень міської ради.
3. Рада приймає рішення про кількість та найменування постійних комісій, затверджує їх персональний склад.
4. Персональний склад комісії визначається пропозиціями депутатських груп/фракцій за згодою депутата, та вимогами щодо мінімальної чисельності депутатів у комісії.
5. У разі необхідності може бути створено нові постійні комісії, скасовано або реорганізовано раніше створені, змінено їх кількісний склад, переобрано персональний склад, за умови дотримання норм цього регламенту.
6. Рада обирає постійні комісії у складі їх голів і членів. Всі інші питання структури комісії вирішуються відповідною комісією.
7. Для обрання голів постійних та інших комісій міський голова подає кандидатури в порядку, передбаченому чинним законодавством та цим регламентом.
8. До складу постійних комісій міської ради не можуть бути обрані міський голова, секретар міської ради.

Підрозділ 5
Тимчасові контрольні комісії міської ради

Стаття 24. Тимчасова контрольна комісія міської ради
1. Рада може створювати тимчасові контрольні комісії міської ради для підготовки та попереднього розгляду, доопрацювання проектів рішень та інших документів міської ради з питань контролю за дотриманням конкретних рішень міської ради, а також інших конкретних питань, визначених радою, що належать до компетенції органів місцевого самоврядування міста.
2. Тимчасова контрольна комісія здійснює свою діяльність відповідно до Положення про постійні комісії міської ради.
Стаття 25. Створення тимчасової контрольної комісії міської ради
1. Тимчасова контрольна комісія міської ради утворюється шляхом прийняття відповідного рішення, якщо за це проголосувало не менше однієї третини депутатів від загального складу ради.
2. Рішення міської ради про створення тимчасової контрольної комісії повинно визначати:
назву комісії;
завдання комісії;
кількісний склад комісії;
обрано радою голову комісії;
персональний склад комісії;
термін діяльності комісії (на заздалегідь визначений час або на час виконання певної роботи).
3. Головою або членом тимчасової контрольної комісії міської ради не може бути депутат, щодо якого може мати місце конфлікт інтересів, а саме комісія розглядає питання, що стосується діяльності депутата, пов'язаних з ним осіб в розумінні українського законодавства або юридичних осіб, до керівництва якими чи щодо власності над якими він або пов'язані з ним особи мають безпосереднє відношення.
4. Тимчасова контрольна комісія обирається з числа депутатів міської ради, які дали на це згоду і які відповідають вимогам частини третьої цієї статті. У складі тимчасової контрольної комісії мають бути представлені за їх бажанням усі депутатські фракції міської ради.
5. Голосування щодо утворення та персонального складу кожної тимчасової контрольної комісії здійснюється окремо.
6. На підставі заяви депутата, який входить до складу тимчасової контрольної комісії, він може звільнятися секретарем міської ради від обов'язку бути присутнім на засіданнях постійної комісії міської ради, членом якої він є, і його відсутність з цієї причини не впливає на кворум у постійній комісії.
Стаття 26. Припинення тимчасової контрольної комісії
1. Тимчасова контрольна комісія у визначений радою термін подає раді звіт про виконану роботу, а також підготовлені нею пропозиції.
2. Після обговорення результатів роботи тимчасової контрольної комісії в постійних комісіях міської ради та на пленарному засіданні рада приймає щодо цих результатів остаточне рішення або доручає комісії продовжити роботу і визначає для цього новий термін.
3. Повноваження тимчасової контрольної комісії припиняються з прийняттям радою остаточного рішення щодо результатів роботи цієї комісії, а також у разі припинення повноважень міської ради, яка створила цю комісію.

Розділ ІІ
Організація работи сесії міської ради

Підрозділ 1
Перша сесія міської ради нового скликання

Стаття 27. Скликання першої сесії 
Першу сесію новообраної міської ради скликає міська виборча комісія не пізніше як через місяць після обрання міської ради у правомочному складі шляхом публічного оголошення в засобах масової інформації, іншими способами, що забезпечують публічність оголошення. 

Стаття 28. Підготовча група
1. Для підготовки першої сесії новообраної міської ради утворюється підготовча депутатська група. 
2. Персональний склад підготовчої депутатської групи формується міським головою (новообраним) з числа представників політичних партій (блоків) пропорційно їх представництву в новообраній міській раді. 
3. Підготовча депутатська група на підставі пропозицій міського голови (новообраного) та депутатів міської ради готує порядок денний першої сесії міської ради нового скликання та відповідні проєкти рішень. 
4. Група припиняє свою діяльність із створенням постійних комісій.
Стаття 29. Порядок проведення першої сесії міської ради 
Першу сесію міської ради відкриває і веде голова міської виборчої комісії: він інформує раду про підсумки виборів депутатів і міського голови, визнання їх повноважень.
З часу визнання повноважень міського голови він головує на пленарних засіданнях ради.
Стаття 30. Порядок скликання і проведення наступних сесій міської ради
Наступні сесії міської ради скликаються міським головою.  
Не пізніше, ніж на другій сесії ради обов'язково затверджуються:
регламент міської ради;
положення про постійні комісії міської ради.
Стаття 31. Особливості ведення першої сесії за не обрання міського голови 
1. У разі якщо на час проведення першої сесії міський голова не зареєстрований відповідно до закону про місцеві вибори, про що на сесії ради інформує голова територіальної виборчої комісії, рада обирає тимчасову президію з числа депутатів ради в кількості трьох - п'яти осіб.
2. Члени тимчасової президії почергово головують на пленарних засіданнях ради до обрання секретаря ради. З часу обрання секретаря ради він головує на пленарних засіданнях ради. 

Підрозділ 2
Скликання, відкриття і закриття сесії

Стаття 32. Сесія міської ради 
1. Міська рада проводить свою роботу сесійно.
2. Сесія (чергова і позачергова) складається з пленарних засідань, а також засідань постійних комісій.
3. Комісії міської ради або їх робочі групи можуть проводити своє засідання одночасно з пленарними засіданнями міської ради у тому разі, коли прийняття рішення, що вноситься на розгляд, визнано невідкладним, чи за дорученням міської ради, якщо в цей час пленарне засідання не пов'язане з прийняттям рішень, проведенням виборів, призначенням або затвердженням посадових осіб.
Стаття 33Порядок скликання сесії міської ради 
1. Сесії, наступні після першої, скликаються міським головою.
Сесія ради скликається в міру необхідності, але не менше одного разу на квартал, а з питань відведення земельних ділянок та надання документів дозвільного характеру у сфері господарської діяльності - не рідше ніж один раз на місяць. 
2. У разі немотивованої відмови міського голови або неможливості його скликати сесію ради сесія скликається секретарем міської ради. 
У цих випадках сесія скликається:
1) якщо сесія не скликається міським головою у строки, передбачені Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні»;
2) якщо міський голова без поважних причин не скликав сесію у двотижневий строк після настання умов, передбачених пунктом третім цієї статті.
3. Сесія міської ради повинна бути також скликана за пропозицією не менш як однієї третини депутатів від загального складу ради, виконавчого комітету міської ради.
4. Сесія ради скликається для розгляду електронної петиції, що набрала необхідну кількість підписів, протягом строку, встановленого для її розгляду.
5. У разі якщо посадові особи, зазначені у пунктах першому та другому цієї статті, у двотижневий строк не скликають сесію на вимогу суб'єктів, зазначених у пункті третьому цієї статті, або у разі якщо такі посади є вакантними сесія може бути скликана депутатами ради, які становлять не менш як одну третину складу ради, або постійною комісією ради з питань регламенту та депутатської етики, контролю за виконанням рішень ради, законності, правопорядку, взаємодії із засобами масової інформації. 
6. Розпорядження про скликання сесії ради доводиться до відома депутатів і населення не пізніш як за 10 днів до сесії, а у виняткових випадках - не пізніш як за день до сесії із зазначенням часу скликання, місця проведення та питань, які передбачається внести на розгляд ради.
7. Сесію міської ради відкриває і веде міський голова, а у випадках, передбачених частиною шостою статті 46 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», - секретар ради. У випадку, передбаченому частиною восьмою статті статті 46 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», сесію відкриває за дорученням групи депутатів, з ініціативи якої скликана сесія, один з депутатів, що входить до її складу, а веде за рішенням ради - один з депутатів ради.
8. Сесія ради є повноважною, якщо в її пленарному засіданні бере участь більше половини депутатів від загального складу ради.
Стаття 34. Позачергові сесії міської ради
1. Позачергова сесія із зазначенням проєкту порядку денного скликається міським головою за необхідності.
Мотивовані пропозиції щодо скликання позачергової сесії, підписані секретарем, у випадках визначених статею 46 Закону України «Про місцеве самоврядування в України» або за пропозицією не менш як однієї третини депутатів від загального складу ради або постійною комісією разом із проє    ктами рішень, що надаються для розгляду, направляються міському голові.
2. У разі виникнення надзвичайних ситуацій (стихійного лиха у місті чи районах міста, введення надзвичайного положення чи військового положення) міська рада збирається без скликання не пізніше чотирьох годин із моменту їх оголошення для проведення позачергової сесії міської ради.
3. Сесія скликається для розгляду електронної петиції, що набрала необхідну кількість підписів, протягом строку, встановленого для її розгляду.
Стаття 35. Доведення до відома рішення про скликання сесії міської ради
Розпорядження міського голови про скликання сесії міської ради доводиться до відома депутатів і населення не пізніше як за 10 днів до сесії із зазначенням часу скликання, місця проведення питаннями, які передбачається внести на розгляд міської ради, а при проведенні позачергових сесій - не пізніше як за 1 день до проведення сесії міської ради шляхом публікації в друкованому засобі масової інформації, визначеному у встановленому законодавством порядку, та/або оприлюднення на офіційному веб-сайті виконавчого комітету міської ради.
Стаття 36. Відкриття та закриття сесії міської ради
1. Відкриття сесії міської ради оголошується головуючим на початку пленарного засідання.
2. Відкриваючи сесію, головуючий повідомляє номер сесії, скликання міської ради.
3. Сесії міської ради відкриваються і проводяться, якщо на них присутня кількість депутатів, яка становить більшість від загального складу ради.
4. Сесія не може бути закрита, якщо рада не розглянула всі питання порядку денного.
5. При відкритті сесії та після її закриття виконується Державний гімн України.
Підрозділ 3
Робочі органи сесії міської ради
Стаття 37. Лічильна комісія
1. Лічильна комісія - робочий орган сесії міської ради, що створюється для підрахунку голосів депутатів та при таємному голосуванні.
2. Лічильна комісія обирається з числа депутатів міської ради у складі голови та членів комісії.
3. Лічильна комісія обирається радою за пропозицією головуючого і не може складатись тільки з членів однієї депутатської групи чи фракції.
4. У роботі лічильної комісії не можуть брати участь депутати, кандидатури яких включені до бюлетенів для таємного голосування.
5. Рішення лічильної комісії приймається більшістю голосів членів комісії.
6. Після підрахунку голосів за результатами відкритого голосування, голова лічильної комісії оголошує кількість депутатів, що голосували "за", "проти" чи "утримались", а також прийнято рішення чи ні.
7. Лічильна комісія рахує голоси, оформлює відповідні протоколи й оголошує результати голосування на пленарному засіданні сесії міської ради.

Підрозділ 4
Порядок денний сесії
Стаття 38. Формування порядку денного сесії міської ради 
1. Порядок денний міської ради формує міський голова на основі:
затвердженого радою плану роботи міської ради;
пропозицій секретаря міської ради; 
пропозицій депутатів міської ради; 
пропозицій постійних комісій міської ради; 
пропозицій, поданих громадою в порядку місцевої ініціативи; 
пропозицій виконавчого комітету, його структурних підрозділів.
2. Порядок денний засідання міської ради з основних питань повідомляється депутатам не пізніше як за 3 дні до дати проведення пленарного засідання, а у виняткових випадках – не пізніше як за день до дати проведення пленарного засідання. 
3. До порядку денного позачергової сесії вносяться лише ті питання, розгляд яких визначено у розпорядженні про скликання позачергової сесії.
Стаття 39. Затвердження порядку денного та розгляд питань
1. Порядок денний підлягає затвердженню на початку пленарного засідання сесії міської ради, у такій послідовності:
голосування порядку денного «за основу»;
внесення, обговорення та включення до порядку денного додаткових питань, якщо вони підготовлені відповідно до вимог цього регламенту;
внесення, обговорення та виключення окремих питань з розгляду;
затвердження порядку денного «в цілому».
Після розгляду порядку денного пленарного засідання міської ради відводиться не більше 30 хвилин на оголошення, заяви, пропозиції і інше. 
2.  Якщо порядок денний «в цілому» не приймається, він ставиться на голосування «по пунктах». Порядок денний, сформований з прийнятих пунктів, вважається прийнятим «в цілому».
3. Питання затвердженого порядку денного сесії міської ради, як правило, розглядаються у тій черговості, у якій вони були затверджені.

Підрозділ 5
Підготовка питань на розгляд сесії
Стаття 40. Порядок підготовки проєктів рішень 
1. Включенню питання до порядку денного та його винесенню на розгляд пленарного засідання міської ради передує попередній розгляд цього проєкту рішення у постійних комісіях міської ради, до сфери повноважень яких належать ці питання, з обов’язковим погодженням та візуванням постійною комісією міської ради з питань регламенту та депутатської етики, контролю за виконанням рішень ради, взаємодії із засобами масової інформації.
2. Підготовку питань на розгляд сесії міської ради організовує секретар міської ради.
3. Проєкти рішень повинні бути оформлені відповідно до вимог цього Регламенту, Положення про постійні комісії міської ради та Інструкції з діловодства у міській раді та її виконавчих органах. 
4. Контроль за виконанням рішення покладається на постіні комісії міської ради. 
5. До проєкту рішення додаються передбачені текстом додатки в оригіналі.
6. Пропозиції щодо питань на розгляд міської ради можуть вноситися міським головою, постійними комісіями, депутатами, депутатськими групами/фракціями, виконавчим комітетом міської ради та іншими особами, встановленими частиною 13 статті 46 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» в наступному порядку:
6.1. Проєкт рішення готується відповідними відділами, службами та управліннями виконавчого комітету та міської ради на підставі поданих документів. Підготовлений проєкт рішення візується його розробником (виконавцем). 
6.2. Підготовлений виконавцем проєкт рішення на електронних та паперових носіях подається відділу забезпечення роботи ради для перевірки його на відповідність вимогам до проєкту рішення, встановлені цим Регламентом. До проєкту рішення додаються відповідні документи.
6.3. Після перевірки проєкту рішення відділом забезпечення роботи ради проєкт подається управлінню юридично-кадрового забезпечення виконавчого комітету міської ради для перевірки його на відповідність чинному законодавству.
6.4. Проєкти рішень, що стосуються земельних та будівельних питань, підлягають обов’язковому погодженню з управлінням містобудування та архітектури міської ради.
6.5. Проєкти рішень, що стосуються коштів місцевого бюджету, обов’язково погоджуються фінансовим управлінням виконавчого комітету міської ради.
6.6. Завізований виконавцем, відділом забезпечення роботи ради та управлінням юридично-кадрового забезпечення, а в окремих випадках – управлінням містобудування та архітектури та фінансовим управлінням, проєкт рішення подається для візування заступнику міського голови відповідно до розподілу обов’язків. 
7. Погодження рішень посадовими особами і постійними комісіями міської ради виводиться на зворотну сторону останнього листа проєкту рішення міської ради;
перелік осіб, з якими погоджуються проєкт рішення, за поданим нижче зразком:
Секретар міської ради                                  ___________ /_________/
Голова постійної комісії
з питань регламенту                                     ___________ /_________/
Голова постійної комісії (профільної)
Заступник міського голови                          ___________ /_________/
Начальник управління
містобудування та архітектури                 ___________ /__________/
Начальник фінансового
управління                                                 ___________/__________/
Начальник управління 
юридично-кадрового забезпечення          ___________/__________/
Начальник відділу 
забезпечення роботи ради                         ___________ /__________/
Начальник управління (відділу) 
 - розробник                                                ___________ /__________/

8. У разі, якщо хтось із осіб, вказаних у графі візування не погоджує проєкт рішення міської ради, то обов’язково пишуться зауваження, в якому вказується причина. Під час погодження проєкту рішення міської ради зауваження викладаються на зворотній стороні останнього листа рішення під графою візування. 
9. Проєкти рішень міської ради виготовляються та оприлюднюються виконавцями у строки визначені чинним законодавством з дня отримання відповідних документів для підготовки цих проєктів. Вимоги щодо строку оприлюднення не застосовуються до проєктів рішень, спрямованих на надання адміністративних послуг, якщо це призведе до порушення встановленого законом строку надання відповідної адміністративної послуги.
Підготовлений та оприлюднений проєкт рішення виконавцем передається на візування до посадових осіб виконавчого комітету міської ради та постійних депутатських комісій. 
Стаття 41. Подання проєктів рішень на розгляд постійних комісій та внесення їх на розгляд сесії міської ради
1. Проєкти рішень, погоджені (завізовані) посадовими особами виконавчого комітету міської ради в порядку, передбаченому цим Регламентом, подаються секретарю міської ради для внесення їх на розгляд постійних комісій.
2. Секретар міської ради на підставі отриманих проєктів рішень формує порядки денні засідання відповідних постійних комісій щодо розгляду підготовлених проєктів рішень.
3. Постійна комісія міської ради проводить засідання за питаннями, які відносяться до компетенції відповідної комісії та за порядком денним, який сформований секретарем ради, з розгляду поданих проєктів рішень.
4. Результатом розгляду постійними комісіями проєктів рішень є винесення всіх питань на розгляд сесії міської ради з відповідними пропозиціями та оформляється протоколом комісії. 
5. На підставі погоджених постійними комісіями міської ради проєктів рішень формується порядок денний сесії міської ради.
6. Секретар міської ради відповідає за забезпечення депутатів електронними варіантами проєктів рішень, які направляються на електронні адреси депутатів до відповідного пленарного засідання.
7. Висновки і рекомендації комісій щодо проєкту рішення оформлюються протокольно.
8.Узагальнення зауважень і пропозицій до проєкту рішення, вироблення остаточного його варіанту покладається на розробників проєкту і можуть бути додатково розглянуті на засіданнях постійних комісій міської ради.
Стаття 42. Погоджувальна рада
1. Погоджувальна рада утворюється з метою попереднього обговорення проблемних питань, пов`язаних з діяльністю міської ради, узгодження шляхом консультацій та переговорів позицій політичних сил, що представлені в міській раді з питань порядку денного, які передбачається внести на розгляд ради, а також сприянню більш ефективній підготовці засідань міської ради.
2. Погоджувальна рада є дорадчим органом.
3. Погоджувальна рада проводить свою роботу у формі засідань.
4. Організація роботи погоджувальної ради покладається на міського голову та секретаря міської ради.
5. Засідання погоджувальної ради скликаються міським головою за 3 дні до пленарного засідання міської ради, за винятком скликання позачергових сесій.
6. В засіданнях погоджувальної ради за потреби беруть участь заступники міського голови, начальники відділів, управлінь та служб міської ради.
7. До складу погоджувальної ради входять міський голова, секретар міської ради, голови груп/фракцій, голови постійних комісій міської ради.
8. Головує на засіданнях погоджувальної ради міський голова, а в разі його відсутності – секретар міської ради.

Підрозділ 6
Пленарні засідання
Стаття 43. Встановлення правоспроможності (кворуму) засідання 
1. Пленарне засідання є правоспроможним за умови участі у ньому більше половини від загального складу міської ради. 
2. Участь депутатів визначається поіменною реєстрацією. Дані щодо реєстрації оголошуються головуючим на початку засідання. 
3. У разі відсутності необхідної кількості депутатів головуючий може перенести початок пленарного засідання на годину для виклику відсутніх депутатів або переносить проведення засідання на інший, встановлений ним день.
Стаття 44. Депутатський запит 
1. Депутатський запит - це заявлена попередньо або на пленарному засіданні міської ради вимога депутата до міського голови, секретаря міської ради, заступників міського голови, керівників виконавчих органів міської ради, а також до керівників розташованих на території об’єднаної територіальної громади, підприємств, установ та організацій незалежно від форм власності вирішити питання, дати офіційне роз'яснення або викласти позицію з питань, що мають суспільне значення і належать до відання міської ради.
2. Депутатський запит вноситься депутатом або групою депутатів у письмовій формі і подається секретареві міської ради не пізніше, як за дві години до пленарного засідання міської ради. Разом із запитом депутат може подати подання про бажання включити обговорення запиту на пленарному засіданні міської ради для прийняття відповідного рішення, проект якого додається до подання. 
3. Депутатський запит, як правило, оголошується на пленарному засіданні і повинен містити коротку характеристику фактичного стану справи, що є предметом запиту, також проблеми, що виникають з цього стану та суть вимоги щодо дій особи, до якої звернено запит. Запити, щодо яких є подання, оголошуються в обов'язковому порядку. 
4. Головуючий на засіданні міської ради інформує раду про депутатські запити, внесені і не оголошені на засіданні. 
5. Запит, внесений письмово безпосередньо на пленарному засіданні, оголошується на сесії депутатом чи головуючим, у разі необхідності даються пояснення автором запиту і визначається порядок його розгляду.
6. Для розгляду депутатського запиту запрошуються на пленарне засідання посадові особи, до яких звернуто запит. Якщо є необхідність за результатами його обговорення приймається рішення або інформація береться до відома. 
7. Якщо запит оголошено на пленарному засіданні, на якому присутня особа, до якої звернено запит, вона може дати обґрунтовану відповідь на цьому засіданні. Якщо депутат чи рада не задоволені усною відповіддю особи на запит, відповідь готується відповідно до частини 7 цієї статті. 
8. Орган або посадова особа, до яких звернуто запит, зобов'язані у                10-денний або інший встановлений радою термін надіслати відповідь на ім’я міського голови та депутата, який його вніс. 
9. Відповідь на депутатський запит, зроблений в міжсесійний період, оголошується головуючим на пленарному засіданні і може бути обговорена, якщо на цьому наполягає депутат.
Стаття 45. Депутатське запитання, пропозиції, звернення 
1. Депутатське запитання - це засіб одержання депутатом інформації або роз'яснення з тієї чи іншої проблеми. 
2. Запитання до керівних осіб міської ради, її виконавчих органів можуть бути поставлені депутатом усно під час його виступу на сесії міської ради, або подані письмово через секретаря міської ради. 
3. Відповідь на депутатське запитання може бути оголошена на пленарному засіданні міської ради або дана депутатові особисто. 
4. Запитання не включається до порядку денного сесії, не обговорюється і рішення щодо нього не приймається. 
5. Запитання, пропозиції та звернення депутатів, які висловлені або подані в письмовій формі на сесію, надсилаються згідно з протокольним дорученням виконавцям для вжиття заходів та відповіді депутатам в місячний термін, якщо інше не встановлено радою. 
6. Рішення комісії щодо отриманих звернень та пропозицій в місячний строк направляється депутатові, повідомляється міському голові про хід їх розгляду. 
7. Звернення депутатів до виконкому, подані в письмовій формі в міжсесійний період, реєструються в центрі надання адміністративних послуг виконкому і направляються міському голові для надання доручення виконавцям. 
8. Не пізніше місячного терміну з дня надання доручення відповідальна посадова особа інформує депутата про вжиті заходи з приводу його звернення.

 

Підрозділ 7
Ведення пленарних засідань
Стаття 46. Головуючий на пленарному засіданні міської ради 
1. Відкриває, веде і закриває пленарні засідання міської ради міський голова.
2. За відсутності міського голови обов’язки головуючого виконуються відповідно до Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні».
Стаття 47. Повноваження головуючого
1. Головуючий на засіданні міської ради:
відкриває, закриває та неупереджено веде засідання, оголошує перерви у засіданнях міської ради, при потребі переносить засідання ради на інший день або час; 
виносить на обговорення проєкти рішень міської ради, оголошує їх назву та наявність віз (погоджень) або зауважень; 
організовує розгляд питань; 
надає слово для доповіді (співдоповіді), виступу, оголошує наступного промовця;
створює рівні можливості депутатам для участі в обговоренні питань; 
ставить питання на голосування, оголошує його результати; 
забезпечує дотримання цього регламенту всіма присутніми на засіданні; 
робить офіційні повідомлення, а також ті, які вважає за необхідне оголосити;
вживає заходів до підтримання порядку на засіданні;
здійснює інші повноваження, що випливають з цього регламенту.
2. Під час засідання міської ради головуючий на засіданні не коментує і не дає оцінок щодо промовців та їх виступів, за винятком випадків, зазначених в цьому регламенті.
3. Головуючий на засіданні може доручити іншим особам, зачитування письмових документів, пропозицій щодо обговорюваного питання. 
4. З питань, підготовлених відповідною комісією міської ради, зачитування документів, пропозицій від комісії здійснюється визначеним комісією доповідачем.
Стаття 48. Розгляд процедурних пропозицій 
1. У разі необхідності деякі питання, включені до порядку денного сесії, можуть розглядатися за окремо визначеною процедурою, прийнятою більшістю депутатів, присутніх на сесії. 
2. Для визначення критеріїв організації і прогнозування ходу пленарного засідання та розгляду питань головуючий на засіданні на свій розсуд може оголосити проведення сигнального голосування з тієї чи іншої пропозиції, щоб з'ясувати кількість депутатів, які її не підтримують або заперечують проти неї. 
3. Проведення сигнального голосування не виключає можливості прийняття рішення з того ж питання згідно з регламентом.
Стаття 49. Оголошення початку розгляду питання порядку денного 
1. Перехід до розгляду чергового питання порядку денного оголошується головуючим на засіданні.
2. Головуючий оголошує номер та/або назву питання, що розглядається відповідно до порядку денного.
3. Головуючий може запропонувати об'єднати обговорення кількох пов'язаних між собою питань порядку денного засідання. Якщо з цього приводу виникають заперечення депутатів, відповідне процедурне рішення приймається більшістю депутатів від загального складу ради.
4. Перед розглядом питання порядку денного головуючий може робити повідомлення раді, які вважає доцільними. У термінових випадках такі повідомлення він може робити і в ході засідання, але не перериваючи виступу промовця або процедуру голосування (за звичайних обставин). Такі повідомлення головуючий на засіданні може робити і тоді, коли пленарне засідання не можна відкрити через відсутність кворуму.

Підрозділ 8
Порядок надання слова
Стаття 50. Регламент розгляду питання 
1Розгляд питання порядку денного включає як правило: доповідь, співдоповідь, запитання та відповіді доповідачеві, обговорення та заключне слово.
2. Для доповіді надається час тривалістю до 3 хвилин, співдоповіді - до 3 хвилин, запитання та відповіді доповідачеві – до 3 хвилин і заключного слова – до 3 хвилин.
На одне запитання депутату надається до 2 хвилин, на відповідь –                   до 3 хвилин.
3. Якщо виступ промовця був перерваний, наданий для виступу час продовжується на відповідний термін.
4. Розгляд питання порядку денного не може перериватися розглядом інших питань порядку денного.
Стаття 51. Надання слова  
1. Пропозиції про надання слова на пленарному засіданні надаються шляхом підняття руки.
2. При наданні слова для виступу в порядку встановленої черговості головуючий оголошує прізвище наступного виступаючого. 
3. Міський голова та секретар міської ради мають право на виступ в позачерговому порядку. 
5. Слово для виступу з порядку ведення, відповідей на запитання і роз'яснень та по мотивах голосування надається головуючим позачергово і незалежно від результатів голосування. 
6. Депутат може виступати на пленарному засіданні з одного і того ж питання не більше одного разу, якщо немає згоди сесії на виняток із встановленої норми. 
7. Окремі репліки чи виступи депутатів з місця, зроблені без надання слова головуючим є неприпустимими, до уваги не беруться та до протоколу засідань не вносяться.
8. Депутату, який не зареєструвався, слово для будь-яких виступів, крім заяви, не надається. 
9. Промовець зобов'язаний дотримуватись загальновизнаних етичних норм, утримуватись від закликів до протиправних дій. 
У випадку порушення депутатом цих вимог головуючий після одного попередження може позачергово поставити на сесії питання про позбавлення виступаючого слова, а сесія за поданням відповідної комісії може виступити з осудом поведінки депутата.
Стаття 52. Гарантоване право слова 
1. Кожна з груп/фракцій та постійних комісій має гарантоване право на постановку запитання доповідачу, а також на виступ одного свого представника з питання порядку денного чи пропозиції, які мають ставитися на голосування. 
2. Гарантоване право виступу належить, на його прохання, депутату, автору проекту рішення, який голосується. 
3. Гарантоване право на доповідь та заключне слово належить представникові ініціативної групи, від якої було внесене на розгляд питання в порядку місцевої ініціативи.
Стаття 53. Відмова від виступу 
1. Депутат у будь-який момент може відмовитися від свого виступу, передати своє право на виступ іншому депутатові або помінятися з ним чергою, повідомивши про це головуючого. 
2. У разі відсутності депутата у момент надання йому слова вважається, що він відмовився від слова, якщо він не передав свого права на виступ іншому депутату.
Стаття 54. Вимоги до виступу 
1. Доповіді та співдоповіді виголошуються з трибуни.
2. Якщо головуючий на засіданні не представив промовця під час надання йому слова, промовець представляється на початку виступу, а у разі виступу від депутатської групи/фракції чи комісії міської ради - зазначає і її назву. 
3. Промовець повинен виступати тільки з того питання, з якого йому надано слово. 
4. Доповідь, співдоповідь мають містити інформацію про суть проблеми, що розв'язується рішенням, яке обговорюється, зміст самого рішення та можливі позитивні та негативні наслідки від його вирішення. 
5. Пропозиції щодо питання, яке розглядається або до проекту рішення, яке голосується мають бути чітко сформульованими і містити визначену позицію промовця щодо цього питання. 
6. Запитання доповідачам і співдоповідачам ставляться усно. Запитання формулюються коротко і чітко. Головуючий на засіданні надає слово для одного запитання депутату почергово на засадах рівності. Депутат, який поставив запитання, може уточнити та доповнити його, а також оголосити, чи задоволений він відповіддю. Тим, хто виступає в обговоренні, запитання не ставляться, за винятком уточнюючих запитань від головуючого на засіданні. 

Підрозділ 9
Обговорення питань порядку денного
Стаття 55. Загальний порядок обговорення питання 
1Обговорення питання на засіданні міської ради може включати: 
доповідь, запитання доповідачу і відповіді на них;
співдоповіді, запитання співдоповідачам і відповіді на них (у разі необхідності); 
виступи депутатів з оголошенням та обґрунтуванням окремої думки, якщо вона є додатком до висновків чи пропозицій комісій, з приводу яких виступали доповідач і співдоповідачі, за умови, що окрема думка не була поширена серед депутатів разом з висновком відповідної комісії; 
виступ ініціатора внесення пропозиції;
внесення й обговорення пропозиції;
оголошення головуючим на засіданні про припинення обговорення;
заключне слово доповідача;
уточнення і оголошення головуючим на засіданні пропозицій, які надійшли щодо обговорюваного питання.
2. Якщо список охочих виступити вичерпано, а також у разі закінчення визначеного для обговорення часу, головуючий на засіданні оголошує про припинення обговорення.
3. У разі прийняття рішення про направлення проєкту рішення на доопрацювання одній із постійних комісій із залученням галузевих відділів, управлінь, служб виконкому з урахуванням результатів обговорення питання на пленарних засіданнях та засіданнях постійних комісій для підготовки питання до повторного розгляду, про що приймається відповідне протокольне рішення. 
4. Проєкт, направлений на доопрацювання, обговорюється в постійних комісіях ради, а також в інших, якщо це передбачено їхніми положеннями.
5. При прийнятті протокольного рішення міської ради щодо направлення проєкту рішення на доопрацювання, постійна комісія міської ради, до компетенції якої відноситься це питання, доопрацьовує цей проєкт.
Стаття 56. Конфлікт інтересів
Міський голова, секретар ради, депутат міської ради бере участь у розгляді, підготовці та прийнятті рішень радою за умови самостійного публічного оголошення про це під час засідання ради, на якому розглядається відповідне питання.
Здійснення контролю за дотриманням вимог абзаца першого цього пункту, надання зазначеним у ній особам консультацій та роз’яснень щодо запобігання та врегулювання конфлікту інтересів, поводження з майном, що може бути неправомірною вигодою та подарунками, покладається на постійну комісію з питань регламенту та депутатської етики, контролю за виконанням рішень ради, законності, правопорядку, взаємодії із засобами масової інформації.
Стаття 57. Пропозиції, що можуть вноситися в ході обговорення 
1У ході обговорення на засіданні міської ради можуть, вноситися:
пропозиції щодо порядку ведення засідання та організації розгляду питання;
пропозиції щодо обговорюваного питання, які є наслідком розгляду цього питання на поточному пленарному засіданні;
пропозиції комісій, що визначена головною з цього питання;
пропозиції, внесені депутатськими фракціями та групами;
інші питання, пропозиції, можливість внесення яких на засіданні міської ради встановлена регламентом.
Стаття 58. Перерва перед голосуванням
1. Після обговорення питання порядку денного до початку голосування голова комісії чи керівник фракції може внести мотивовану пропозицію про перерву у засіданні для узгодження позицій щодо голосування.
2. Пленарні засідання сесій ради можуть припиняти свою роботу для забезпечення діяльності погоджувальних комісій не більше як на одну годину, та на вимогу групи депутатів, чисельністю більше однієї третини від загальної кількості обраних депутатів, або депутатської групи/фракції, зареєстрованої у встановленому порядку - для проведення нарад з мотивів голосування тривалістю не більше 30 хвилин. У зв'язку з процедурним характером таких перерв їх тривалість входить у залік робочого часу.
3. Засідання міської ради переривається до 30 хвилин на вимогу голови постійної комісії або керівника депутатської групи чи фракції, якщо вказані особи вимагають зробити перерву для проведення консультацій або погодження позицій щодо питання, яке поставлено на обговорення або голосування. На вимогу вказаних осіб, головуючий зобов'язаний оголосити перерву і визначити час перерви, який в свою чергу не може бути більше 15 хвилин.
Підрозділ 10
Прийняття рішень
Стаття 59.
1. На пленарних засіданнях рада може приймати акти у формі: 
рішення міської ради, прийнятого у межах її компетенції, відповідно до вимог Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» для досягнення певної цілі, що спричинює певні юридичні наслідки;
процедурного рішення – рішення, прийняте радою з процедурних питань відповідно до цього регламенту
2. Рішення міської ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради відкритим поіменним голосуванням або таємним голосуванням в випадках передбачених Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні».
3. При встановленні результатів голосування до загального складу міської ради включається міський голова, якщо він бере участь у пленарному засіданні міської ради і враховується його голос.
4. Після оголошення головуючим на засіданні початку голосування ніхто не може переривати голосування. З початку процедури голосування і до оголошення його результатів слово нікому не надається.
5. У разі порушення процедури голосування або виникнення перешкод під час його проведення негайно проводиться повторне голосування без обговорення.
6. Якщо результат голосування викликає обґрунтовані сумніви, рада може прийняти процедурне рішення про переголосування.
7. Рішення міської ради підлягає обов'язковому оприлюдненню невідкладно, але не пізніше п'яти робочих днів з дня затвердження документа.
10. На вимогу громадян у порядку, встановленому законами України, їм може бути видана копія відповідних рішень.


Стаття 60. Підписання прийнятих рішень


1. Прийняті рішення міської ради підписується головуючим на засіданні міської ради. 
2. Рішення міської ради у п'ятиденний строк з моменту його прийняття може бути зупинено міським головою і внесено на повторний розгляд ради із обґрунтуванням зауважень, для чого своїм розпорядженням міський голова має скликати позачергову сесію міської ради. 
3. Рада зобов'язана у двотижневий термін з дня зупинення рішення повторно його розглянути. 
4. Якщо міський голова у двотижневий термін не скликав пленарне засідання міської ради чи не вніс зупинене рішення на розгляд міської ради, а так само, якщо рада відхилила зауваження міського голови і підтвердила попереднє рішення двома третинами голосів від загального складу міської ради, воно набирає чинності незалежно від підписання його міським головою. 
5. У випадку, коли міський голова не підписує прийняті радою в межах її компетенції рішення, рада може поставити питання про незабезпечення міським головою наданих йому повноважень.
Стаття 61. Процедурні питання 
1. Рішення ради з процедурних питань приймаються при поданні пропозицій головуючому на сесії в усній формі.
Перед голосуванням з процедурного питання головуючий оголошує всі пропозиції, що надійшли з цього питання. 
2. Процедурними вважаються питання, що стосуються визначення способу розгляду питань на засіданні міської ради, зокрема:
про передачу питання на розгляд відповідної комісії Бориспільської міської ради;
про форму бюлетеня для таємного голосування; 
про затвердження протоколу таємного голосування; 
про взяття інформації до відома: 
3. При виникненні сумніву, чи запропоноване до розгляду питання є процедурним, радою про це приймається процедурне рішення.
4. Процедурні рішення приймаються більшістю голосів депутатів від загадьного складу ради.
Стаття 62. Порядок прийняття рішення 
1. Рішення міської ради приймається більшістю депутатів від загального складу ради за винятком випадків, зазначених у регламенті. 
2. Депутат, що був відсутній під час голосування, не може подати свій голос після завершення голосування. 
3. Прийняття рішень з процедурних та організаційних питань роботи міської ради, спрямованих на одноразове відхилення закріплених у регламенті положень, здійснюється більшістю голосів депутатів від загального складу міської ради; такі рішення мають статус процедурних. 
4. Рішення міської ради з будь-якого питання приймається після його обговорення. Рішення міської ради може прийматися без обговорення на пленарному засіданні, якщо жоден з депутатів не заперечує на пленарному засіданні проти цього. 
Стаття 63. Відкрите голосування 
1. Відкрите голосування здійснюється у режимі поіменного голосування. 
2. Відкрите поіменне голосування здійснюється:
за допомогою системи електронного голосування з фіксацією результатів голосування;
у разі форс-мажорних обставини (обставин непереборної сили), що визначені статтею 14-1 Закону України «Про торгово-промислові палати в Україні», може здійснюватись шляхом підняття руки чи оголошення позиції депутата дистанційно (засобами телекомунікаційного зв’язку, в режимі відеоконференції, письмовим повідомленням та інше). Проводиться за окремим списком із зазначенням прізвища, імені та по батькові депутата і граф для позначок «за», «проти», «утримався» навпроти кожного депутата. Члени лічильної комісії проводять підрахунок голосів, голова лічильної комісії повідомляє результати голосування, який заноситься до протоколу.
3. Результати поіменного голосування оприлюднюються на сайті міської ради.
Стаття 64. Таємне голосування 
1. Таємне голосування проводиться у випадках передбачених Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні» та цим регламентом. При цьому депутат, що бере участь у голосуванні, відзначає у виданому йому бюлетені вибрані ним варіанти з тих, що виносяться на голосування.
2. Лічильна комісія встановлює і доводить до відома депутатів:
час і місце проведення голосування;
порядок заповнення бюлетеня;
критерії визнання бюлетеня недійсним;
порядок організації голосування.
3. Бюлетені для таємного голосування з питань, що поставлені на голосування, виготовляються відділом забезпечення роботи ради за формою, підготовленою лічильною комісією і затвердженою процедурним рішенням міської ради.
4. Під контролем лічильної комісії виготовляються бюлетені для проведення таємного голосування по кількості зареєстрованих перед проведенням голосування депутатів. 
5. У бюлетені для таємного голосування по кількох кандидатурах чи проектах рішень надається перелік кандидатур і перелік проектів рішень відповідно по їх авторах зі словами «за», «проти», «утримався». 
6. У бюлетені для таємного голосування по єдиному проекту або по єдиній кандидатурі мають бути слова «за», «проти», «утримався». 
7. Місце і порядок проведення таємного голосування визначається лічильною комісією, про що вона повідомляє депутатів. 
Лічильна комісія перед початком голосування забезпечує всі необхідні умови для додержання таємниці голосування. 
8. Бюлетені для таємного голосування видаються депутатам під підпис. 
9. Депутат заповнює бюлетень в окремо відведеному приміщенні чи частині приміщення; умови голосування повинні забезпечувати закритість процесу заповнення бюлетеня. Заповнені бюлетені опускаються у скриньку для таємного голосування.
10. Недійсними вважаються бюлетені невстановленого зразка, ті, в яких залишено дві і більше кандидатур на одну посаду, або не зроблено жодної позначки. Написи, прізвища, внесені в бюлетені від руки, при підрахунку голосів не враховуються.
11. Результати таємного голосування відповідно до протоколу лічильної комісії оголошує голова комісії. Протоколи лічильної комісії підписуються всіма її членами та затверджуються сесією.
Якщо у члена комісії є особлива думка з приводу результатів голосування, він може відмовитись від підписання протоколу з поданням на ім'я голови лічильної комісії змісту своєї особливої думки в письмовій формі для її оголошення разом з результатами голосування.
Стаття 65. Види голосування 
Якщо в регламенті прямо не вказано вид голосування щодо розгляду певного питання, застосовується відкрите поіменне голосування за кількісним вибором варіанту відповіді: «за», «проти», «утримався». 

Підрозділ 11
Спеціальні процедури прийняття рішень

Стаття 66. Обрання секретаря міської ради 
1. Секретар міської ради обирається таємним голосуванням з числа депутатів міської ради. 
2. Кандидатуру секретаря пропонує раді міський голова або не менш як половина депутатів від загального складу ради.
3. Якщо пропонується кілька кандидатур, то за процедурним рішенням ради вони обговорюються на пленарному засіданні кожна зокрема або всі разом.
Стаття 67. Відкликання секретаря 
1. Секретар міської ради може бути в будь-який час відкликаний радою. 
2. Пропозиції про відкликання секретаря міської ради вносяться: 
міським головою;
не менш як третиною депутатів від загального складу ради.
3. Проект рішення міської ради про відкликання секретаря готує ініціатор подання, який і виступає з доповіддю про причини подання.
4. Секретар міської ради має право гарантованого виступу до                         15 хвилин при обговоренні подання про його відкликання.
5. Голосування за відкликання секретаря здійснюється таємним голосуванням.
6. Рішення міської ради про відкликання секретаря повинно містити відомості про причини відкликання.
7. Якщо рішення про відкликання з посади секретаря ради не прийняте, наступний раз подання про відкликання може виноситися на голосування не раніше наступної сесії.

Стаття 68. Обрання голів постійних комісій 
1. Кандидатури для обрання голів постійних комісій міської ради висуваються міським головою з урахуванням пропозицій депутатських фракцій пропорційно їх представництву та з урахуванням згоди кандидатів. 
2. У разі внесення головою узгодженого з депутатськими фракціями списку голів постійних комісій, голосування здійснюється за списком у цілому, при цьому обговорення кандидатур на пленарному засіданні не проводиться. 
3. Список для обрання голів постійних комісій міської ради повинен містити:
назви всіх постійних комісій;
прізвища, імена та по батькові кандидатів на посади голів відповідних комісій.
4. У разі, коли голосування за списком голів постійних комісій не привело до їх обрання, міський голова вносить кандидатури на посади голів комісій, яких обирають голосуванням по персональним кандидатурам.
5. Кожному кандидату на посаду голови постійної комісії надасться слово для виступу та відповідей на запитання.
6. У разі вибуття голови постійної комісії міської ради за поданням фракції, від якої висувався цей голова комісії, пропонує кандидатуру на цю посаду.
Стаття 69. Відкликання голови постійної комісії
1. Голова постійної комісії може бути в будь-який час відкликаний радою.
2. Пропозиції про відкликання голови постійної комісії міської ради вносяться:
міським головою; 
за рішенням відповідної постійної комісії міської ради, прийнятим на її засіданні більшістю голосів членів цієї комісії (без врахування голосу самого голови постійної комісії);
не менш як третиною депутатів від загального складу ради.
3. Якщо питання про відкликання порушено за рішенням постійної комісії, рада заслуховує доповідь з цього питання одного з членів комісії, визначеного нею.
4. Голова постійної комісії доповідає про свою діяльність на цій посаді та організацію і стан справ з питань, віднесених до його відання та відповідає на запитання депутатів.
5. Голосування за відкликання голови постійної комісії здійснюється відкритим поіменним голосуванням.
6. Рішення міської ради про відкликання голови постійної комісії повинно містити відомості про причини відкликання.
7. Якщо рішення про відкликання з посади голови постійної комісії не прийнято, наступного разу подання про відкликання може виноситися на голосування не раніше наступної сесії.
Стаття 70. Затвердження членів виконавчого комітету, заступників міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради, керуючого справами міської ради та старост
1. Для затвердження членів виконкому, заступників міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради, керуючого справами та старост міський голова подає кандидатури в порядку, передбаченому чинним законодавством.
2. Усі кандидатури міський голова вносить на розгляд сесії виключно на її пленарних засіданнях.
3. Рішення по внесених міським головою кандидатурах приймаються відкритим поіменним голосуванням.
4. Рада приймає рішення про голосування щодо кожної кандидатури окремо чи списком.
Стаття 71. Відкликання з посад за власним бажанням
1. Будь-яка посадова особа, обрання чи призначення якої передбачено цим регламентом, у будь-який час може скласти свої повноваження за власним бажанням шляхом подання відповідної заяви на ім'я міського голови.
Стаття 72. Дострокове припинення повноважень міського голови
1 Повноваження міського голови, достроково припиненяються у разі:
1) його звернення з особистою заявою до відповідної ради про складення ним повноважень голови;
2) припинення його громадянства;
3) набрання законної сили обвинувальним вироком щодо нього;
3-1) набрання законної сили рішенням суду про притягнення його до відповідальності за правопорушення, пов’язане з корупцією, яким накладено стягнення у виді позбавлення права займати посади або займатися діяльністю, що пов’язані з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування;
4) відкликання з посади за народною ініціативою;
5) визнання його судом недієздатним, безвісно відсутнім або оголошення таким, що помер;
6) його смерті. 
2. Повноваження міського голови можуть бути також достроково припинені, якщо він порушує Конституцію або закони України, права і свободи громадян, не забезпечує здійснення наданих йому повноважень, а також у випадку, передбаченому Законом України "Про військово-цивільні адміністрації".
3. Повноваження міського голови за наявності підстав, передбачених пунктом другим цієї статті, можуть бути припинені достроково за рішенням місцевого референдуму або за рішенням відповідної ради, прийнятим шляхом таємного голосування не менш як двома третинами голосів депутатів від загального складу ради. Порядок проведення місцевого референдуму щодо дострокового припинення повноважень міського голови визначається законом про місцеві референдуми.
4. Рішення про проведення місцевого референдуму щодо дострокового припинення повноважень міського голови приймається міською радою як за власною ініціативою, так і на вимогу не менш як однієї десятої частини громадян, що проживають на відповідній території і мають право голосу.
5. Міський голова може бути відкликаний з посади за народною ініціативою в порядку, визначеному Законом України "Про статус депутатів місцевих рад" з особливостями, передбаченими пунктами шостим - десятим цієї статті, не раніше як через рік з моменту набуття ним повноважень.
6. Рішення про внесення пропозицій щодо відкликання міського голови за народною ініціативою приймається на зборах виборців у кількості не менше 200 осіб.
Кількість членів ініціативної групи становить у разі відкликання міського голови - не менше 50 осіб;
7. На підтримку пропозиції про відкликання міського голови має бути зібрано кількість підписів, що перевищує кількість голосів, поданих за нього на місцевих виборах, за результатами яких він був обраний міським головою.
Збір підписів проводиться у разі відкликання міського голови протягом тридцяти днів.

Територіальна виборча комісія перевіряє правильність оформлення підписних листів, кількість зібраних підписів у разі відкликання міського голови протягом тридцяти днів з дня їх отримання;
8.  Рішення про дострокове припинення повноважень за народною ініціативою міського голови, який був обраний шляхом самовисування, приймається за поданням територіальної виборчої комісії міською радою більшістю голосів від її складу.
У разі прийняття міською радою рішення про відкликання міського голови за народною ініціативою або у разі подання до міської ради рішення вищого керівного органу партії, місцева організація якої висувала відповідного кандидата на посаду міського голови, про відкликання міського голови за народною ініціативою, особа, яка на цей час відповідно до закону здійснює повноваження міського голови, не пізніш як на п’ятнадцятий день з дня прийняття відповідного рішення звертається до Верховної Ради України з клопотанням щодо призначення позачергових виборів міського голови.
9. За наявності рішень суду про визнання розпоряджень чи дій міського голови незаконними, висновків відповідного комітету Верховної Ради Верховна Рада України може призначити позачергові вибори міського голови. Питання про призначення Верховною Радою України позачергових виборів міського голови може порушуватись перед Верховною Радою України міською радою.
10. У разі дострокового припинення повноважень міського голови позачергові місцеві вибори призначаються Верховною Радою України не пізніше ніж у дев’яностоденний строк з дня дострокового припинення повноважень міського голови. Порядок проведення позачергових виборів міського голови визначається законом про вибори.
11. Повноваження, міського голови припиняються достроково, а відповідна особа звільняється з посади:
1) з підстав, зазначених у підпунктах1256 пункту першому цієї статті, - з дня прийняття радою рішення, яким береться до відома зазначений факт;
2) з підстав, зазначених у підпунктах 3, 3-1 пункту першому цієї статті, - з дня, наступного за днем одержання радою або її виконавчим комітетом копії відповідного рішення суду без прийняття рішення ради;
3) з підстав, зазначених у пункті другому цієї статті, - з дня прийняття місцевим референдумом або радою рішення про дострокове припинення повноважень;
4) у випадку, передбаченому пунктом п'ятим цієї статті, - з моменту вступу на цю посаду іншої особи, обраної на наступних виборах;
5) у випадку, передбаченому підпунктом 4 пункту першого цієї статті, - з дня прийняття радою або вищим керівним органом відповідної політичної партії рішення про дострокове припинення повноважень міського голови.
Стаття 73. Дострокове припинення повноважень депутата міської ради
1.  Дострокове припинення повноважень депутата міської ради здійснюється по праву, без прийняття рішення міською радою з моменту оголошення на пленарному засіданні міської ради міським головою, чи особою, що його в цей час замінює, юридичних актів, що засвідчують підстави, передбачені пп. 1-7) частини І етапі 5 Закону України "Про статус депутатів місцевих рад".
2. У випадку наявності підстав, передбачених пп. 1-2) частини 2 статті 5 Закону України "Про статус депутатів місцевих рад", рішення приймається більшістю від складу міської ради за висновком постійної комісії з питань регламенту міської ради.
3. Дострокове припинення повноважень депутата може бути здійснено:
3.1. шляхом його відкликання відповідно до Закону України "Про статус депутатів місцевих рад":
3.2. за народною ініціативою (не раніше ніж через рік з моменту набуття таких повноважень) мають громадяни України, які відповідно до Закону «Про місцеві вибори» є виборцями відповідного територіального виборчого округу.
4. Підставами для відкликання виборцями обраного ними 
депутата міської ради можуть бути:
4.1. порушення депутатом міської ради положень Конституції і законів України, що встановлено судом;
4.2. пропуск депутатом міської ради протягом року більше половин пленарних засідань ради або засідань постійної комісії, 
невиконання ним без поважних причин, передбачених статтею 10 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад», обов’язків депутата місцевої ради у виборчому окрузі;
4.3. невідповідність практичної діяльності депутата міської ради основним принципам і положенням його передвиборної програми,
4.4. невиконання депутатом міської ради передбачених статтею 16 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» зобов’язань звітувати перед виборцями та проводити зустрічі з ними.
Рішення про внесення пропозиції щодо відкликання депутата міської ради за народною ініціативою приймається на зборах виборців у кількості не менше 300 осіб для відкликання депутата міської ради міста обласного значення (Борисполя).
Не пізніш як за два дні до дня проведення зборів виборців, на яких буде розглядатися питання про внесення пропозиції щодо відкликання депутата міської ради за народною ініціативою, про дату, місце та час їх проведення повідомляються місцеві засоби масової інформації. Представникам засобів масової інформації гарантується безперешкодний доступ на збори виборців, на яких розглядається питання про внесення пропозиції щодо відкликання депутата міської ради за народною ініціативою. 
У разі прийняття на зборах виборців рішення щодо внесення пропозиції про відкликання депутата міської ради за народною ініціативою на цих зборах утворюється ініціативна група для збирання підписів виборців відповідного територіального виборчого округу на підтримку пропозиції про відкликання депутата міської ради за народною ініціативою (далі - ініціативна група), до складу якої можуть бути включені виборці відповідного територіального виборчого округу, та затверджується її персональний склад. Кількість членів ініціативної групи у разі відкликання депутата має становити не менше 50 осіб. У протоколі зборів виборців, на яких розглядається питання про внесення пропозиції щодо відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою, зазначається:
1) зміст звернення виборців про відкликання депутата міської ради;
2) зміст обговорення, прийняте рішення про внесення пропозиції щодо відкликання депутата міської ради;
3) персональний склад ініціативної групи;
4) відомості про особу, визначену бути офіційним представником ініціативної групи;
5) встановлену форму підписного листа для збирання підписів на підтримку ініціативи про відкликання депутата міської ради (далі - підписний лист), зразок якого є додатком до протоколу зборів виборців. Збирання підписів на підтримку пропозиції про відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою проводиться ініціативною групою відповідно до розділу ХV «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про місцеві вибори».
Протокол підписується головуючим на зборах та секретарем зборів. Додатком до протоколу зборів також є перелік їх учасників, у якому зазначаються прізвище, власне ім'я (усі власні імена) та по батькові (за наявності), число, місяць і рік народження, відомості про громадянство, серію та номер паспорта громадянина України (тимчасового посвідчення громадянина України для осіб, недавно прийнятих до громадянства України), адресу місця проживання, засоби зв'язку (контактний телефон), що засвідчуються підписом кожного учасника зборів.
До протоколу зборів, на яких було прийняте рішення про внесення пропозиції щодо відкликання депутата міської ради за народною ініціативою, додаються письмові заяви про згоду кожної особи, включеної до ініціативної групи, на входження до її складу, а також письмова заява про згоду визначеної особи бути офіційним представником ініціативної групи. Участь особи, яка пропонується до складу ініціативної групи, в зборах виборців необов'язкова, за умови подання нею власноручно написаної заяви про згоду бути членом ініціативної групи. Ця заява, а також заява про згоду особи бути офіційним представником ініціативної групи, має обов'язково містити: прізвище, власне ім'я (усі власні імена) та по батькові (за наявності), число, місяць і рік народження, відомості про громадянство, серію та номер паспорта громадянина України (тимчасового посвідчення громадянина України для осіб, недавно прийнятих до громадянства України), адресу місця проживання, місце роботи, посаду, засоби зв'язку (контактний телефон). До заяви додаються ксерокопії першої та другої сторінок паспорта громадянина України та сторінок, де зазначаються відомості про місце проживання відповідно до Закону України "Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні" (ксерокопії тимчасового посвідчення громадянина України для осіб, недавно прийнятих до громадянства України) кожної запропонованої особи.
У триденний строк після дня проведення зборів виборців, на яких було прийняте рішення про внесення пропозиції щодо відкликання депутата міської ради за народною ініціативою, особа, визначена офіційним представником ініціативної групи, повідомляє Бориспільську міську виборчу комісію про факт проведення зборів. До повідомлення додається витяг з протоколу зборів, в якому зазначається зміст звернення виборців про відкликання депутата місцевої ради, зміст обговорення, прийняте рішення про внесення пропозиції щодо відкликання депутата міської ради, персональний склад ініціативної групи.     
Голова, а у разі його відсутності - заступник голови, а у разі відсутності голови та його заступника - секретар Бориспільської міської виборчої комісії на наступний день з дня одержання повідомлення щодо проведення зборів виборців, на яких було прийняте рішення про внесення пропозиції щодо відкликання депутата міської ради за народною ініціативою, інформує депутата, відповідну місцеву організацію партії та міську раду. 
Якщо при ініціюванні відкликання депутата міської ради за народною ініціативою дотримано вимоги статей 38-40 Закону України “Про статус депутатів місцевих рад» , оформлення  підписних  листів  та кількість підписів виборців, які підтримують пропозицію  про  відкликання  депутата міської ради, відповідає  вимогам  цього  Закону,  Бориспільська міська виборча комісія приймає  рішення  про відкликання депутата за народною ініціативою (у  разі  якщо  депутат  був обраний шляхом самовисування) або про звернення до вищого керівного органу партії, місцева організація якої висувала відповідного депутата, щодо відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою.
Стаття 74. Дострокове припинення повноважень міської ради 
1. Повноваження міської ради можуть бути достроково припинені у випадках
1) якщо рада прийняла рішення з порушенням Конституції України, законів України, прав і свобод громадян, ігноруючи при цьому вимоги компетентних органів про приведення цих рішень у відповідність із законом;
2) якщо сесії ради не проводяться без поважних причин у строки, встановлені законом України «Про місцеве самоврядування в Україні» та цим Регламентом, або рада не вирішує питань, віднесених до її відання;
2. Повноваження міської ради за наявності підстав, передбачених пунктом, першим цієї статті, та в інших випадках можуть бути припинені достроково за рішенням місцевого референдуму. Порядок проведення місцевого референдуму щодо дострокового припинення повноважень ради визначається законом про місцеві референдуми.
3. Питання про дострокове припинення повноважень міської ради за рішенням місцевого референдуму може бути порушене міським головою, а також не менш як однією десятою частиною громадян, що проживають на відповідній території і мають право голосу.
4. За наявності підстав, передбачених пунктом, першим цієї статті, рішення суду про визнання актів ради незаконними, висновків відповідного комітету Верховної Ради Верховна Рада України може призначити позачергові вибори міської ради. Питання про призначення Верховною Радою України позачергових виборів міської ради може порушуватись перед Верховною Радою України міським головою. 
5. Міська рада, щодо якої місцевим референдумом прийнято рішення про дострокове припинення повноважень, а також місцева рада, щодо якої Верховна Рада України прийняла рішення про призначення позачергових виборів, продовжує діяти до обрання нового складу відповідної ради.
Стаття 75. Розгляд проекту бюджету
1. Підготовка проекту бюджету є обов'язком виконавчого комітету міської ради, що здійснюється ним у співпраці з постійними комісіями міської ради. 
2. Після затвердження звіту про виконання бюджету за попередній рік, на основі інформації про виконання поточного бюджету та прогнозів про соціально-економічний розвиток, рада приймає рішення про основні напрямки бюджетної політики на наступний рік. 
Проект рішення виноситься на засідання міської ради міським головою за погодженням профілюючої постійної комісії з урахуванням пропозицій інших постійних комісій міської ради.  Бюджет має бути розроблений на основі рішення про основні напрямки бюджетної політики на наступний рік. Відхилення від неї повинні бути зазначені окремо і ґрунтовно вмотивовані.
3.  Проект бюджету повинен бути розданий депутатам не пізніше як за тиждень до терміну закінчення розгляду проекту в постійних комісіях. Засідання постійних комісій відбуваються за участю представника фінансового управління і керівників відповідних виконавчих органів міської ради. Постійні комісії передають свої поправки до проекту бюджету у
профілюючу постійну комісію.
4.  Поправки можуть бути лише такого змісту:
скоротити статтю видатків (доходів);
виключити статтю видатків (доходів);
збільшити статтю видатків (доходів);
додати нову статтю видатків (доходів).
5. Якщо постійна комісія міської ради або депутат вносять пропозицію про збільшення видатків або скорочення доходів, вони зобов'язані запропонувати на ту ж саму суму, відповідно, збільшення доходів за рахунок інших джерел або скорочення видатків на іншу статтю. Постійні комісії і депутати подають до кожної поправки письмове обґрунтування. У разі недотримання цих вимог поправка не приймається до розгляду.
6. Протягом не більше тижня на засіданнях профілюючої постійної комісії розглядаються поправки, що надійшли у визначений термін. Про час цих засідань офіційно повідомляються інші постійні комісії.
7. Фінансове управління готує доповідь про бюджет, а профілююча постійна комісія міської ради готує співдоповідь про підтримані поправки і перелік відхилених поправок.
8. Після обговорення на голосування ставиться проект доручення щодо врахування у проекті бюджету висновків і пропозицій постійних комісій. Якщо проект такого доручення не підтримується, рада приймає рішення або про повернення проекту бюджету на доопрацювання в постійні комісії, або про розгляд на пленарному засіданні всіх поправок, що надійшли в профілюючу постійну комісію з дотриманням вимог, зазначених в цій статті. 
9. Виконавчий комітет міської ради протягом двох тижнів доопрацьовує проект бюджету відповідно до доручення міської ради і подає доопрацьований проект на розгляд та затвердження сесії міської ради. 
10. Перед остаточним розглядом проекту бюджету на сесії міської ради бюджетна комісія міської ради, разом із виконавчим комітетом проводять громадські слухання з питань бюджету відповідно до норм міського статуту.
11. До проекту бюджету обов’язково з відповідним обґрунтування депутата включаються щорічні пропозиції депутата відповідного територіального виборчого округу по вирішенню нагальних питань виборців в окрузі.
Підрозділ 12
Оприлюднення рішень міської ради

Стаття 76. Набрання чинності рішень міської ради
1. Рішення міської ради набирають чинності через п’ять днів з моменту їх прийняття та підписання, якщо радою не встановлений інший термін введення їх у дію.
2. У разі зупинення дії рішення міським головою воно набирає чинності, якщо рада у двотижневий термін відхилила зауваження міського голови і підтвердила попереднє рішення двома третинами депутатів від загального складу ради.
4. Рішення міської ради нормативно-правового характеру набирають чинності з дня їх офіційного оприлюднення, якщо міською радою не встановлено пізніший строк введення цього рішення в дію.

Підрозділ 13
Дисципліна та етика пленарних засідань
Стаття 77.  Дотримання регламенту виступів 
1. На засіданні міської ради промовець не повинен вживати образливі висловлювання, непристойні та лайливі слова, закликати до незаконних і насильницьких дій. Головуючий на засіданні має право попередити промовця про неприпустимість таких висловлювань і закликів або припинити його виступ, а у разі повторного порушення - позбавити його права виступу на даному засіданні. 
2. Якщо головуючий на засіданні звертається до промовця, останній повинен негайно зупинити свій виступ, інакше головуючий на засіданні може припинити його виступ. 
3. Якщо промовець перевищує час відведений для виступу, або висловлюється не з обговорюваного питання, або виступає не з тих підстав, з яких йому надано слово, головуючий на засіданні після двох попереджень позбавляє його слова. Частина виступу промовця, виголошена після позбавлення його слова, не включається до запису та протоколу засідання. 
4. Якщо депутат вважає, що промовець або головуючий на засіданні неправильно тлумачить його слова або дії, він може звернутися до головуючого на засіданні з проханням надати йому слово для пояснень чи зауважень. За таким зверненням головуючий на засіданні надає депутату слово відразу або в кінці обговорення, але до голосування: в останньому випадку головуючий на засіданні відразу повідомляє депутатів про надходження такого звернення від депутата і про час, коли йому буде надано слово.
Стаття 78. Дотримання дисципліни в залі засідань 
1. Під час засідання міської ради депутати не повинні заважати промовцям і слухачам діями, які перешкоджають викладенню або сприйманню виступу (вигуками, оплесками, вставанням тощо). 
Якщо промовець виступає без дозволу головуючого на засіданні, мікрофон може бути відключено без попередження. 
2. Якщо депутат своєю поведінкою заважає проведенню засідання міської ради, головуючий на засіданні попереджає його персонально і закликає до порядку. Після повторного попередження протягом дня головуючий на засіданні за згодою більшості депутатів від їх фактичної кількості, визначеною без обговорення шляхом голосування, може запропонувати депутату залишити зал до кінця засідання. Якщо депутат відмовляється залишити зал, головуючий на засіданні припиняє засідання до виконання депутатом його вимоги. У таких випадках за висновком комісії, до компетенції якої входять питання депутатської етики, міська рада без обговорення може прийняти рішення про позбавлення депутата права брати участь у пленарних засіданнях (до трьох засідань). 
Це рішення доводиться до відома виборців через місцеві засоби масової інформації.
3. Особи, що перебувають у залі, де проводиться сесія, перед початком її роботи повинні відключити дзвінки мобільних телефонів, крім міського голови.
4. У разі грубого порушення дисципліни або перешкод у проведенні засідання головуючий на засіданні може оголосити перерву або закрити засідання. 
5. У разі оголошення перерви або закриття засідання у зв'язку з обставинами, зазначеними у ч. 1 цієї статті, рада збирається у наступний за розкладом пленарних засідань день, якщо інший термін не буде оголошений головуючим. 
6. Якщо під час засідання депутат вчинить дії, що містить ознаки адміністративного правопорушення або злочину, обговорення зупиняється. Негайно за цим, для оцінки такого факту, головуючий та голови комісій проводять між собою консультації на окремому спеціальному засіданні. 
На засідання можуть бути запрошені фахівці або окремі депутати. Після зроблених висновків головуючий на засіданні повідомляє міську раду про факт, що відбувся та його оцінку.
7. Головуючий не має права коментувати і давати оцінки виступам депутатів, якщо вони не порушили етичні норми.
8. Під час засідання міської ради присутні на ньому особи не повинні заважати промовцям і слухачам діями, які перешкоджають викладенню або сприйманню виступу (вигуками, оплесками, зауваженнями, репліками, вставанням, тощо). 
9. Головуючий па засіданні продовжує час для виступу промовця на термін, на який його виступ було перервано, якщо тільки це не пов'язано з застосуванням до промовця заходів впливу, встановлених цим Регламентом. 
10. Неетична поведінка депутатів та головуючого на засіданні є обов'язковим предметом розгляду на постійній комісії з питань регламенту. За результатами розгляду комісії міська рада приймає рішення на найближчій сесії. Таке питання вноситься в порядок денний без обговорення.
Стаття 79. Відсутність депутата на засіданнях міської ради 
1. Відсутність депутата на засіданнях міської ради та її органів, до яких його обрано, допускається лише з поважних причин. 
2. Підставою для відсутності депутата на засіданнях міської ради чи її органів, які проводяться згідно зрозкладом засідань, є виконання депутатом у цей же час доручень міської ради або її органів, якщо про такі доручення ними було прийнято відповідні рішення. Про відсутність депутата з зазначених підстав раду повідомляє секретар міської ради. 
3. За звичайних умов поважною причиною для відсутності депутата є його відпустка, відрядження за місцем основної роботи, тимчасове увільнення, у зв'язку з хворобою, доглядом за дитиною та іншими обставинами, коли згідно з законодавством працівник має право на тимчасову відпустку. 
4. Якщо хтось із депутатів не може прибути вчасно на засідання, то про це він має повідомити головуючого не пізніше як за добу до початку пленарного засідання. 
5. Не допускається залишати пленарне засідання міської ради без попереднього узгодження з головуючим.

Стаття 80. Санкції за порушення регламенту 
1. Значне порушення депутатом даного регламенту і загально прийнятих норм моралі та етики може бути підставою для позбавлення радою його права брати участь у подальшій роботі засідання. Рішення дисциплінарного характеру приймається радою як процедурне. У випадку його прийняття винний має залишити зал. 
2. Якщо він чинить опір і не підкоряється розпорядженню головуючого, то головуючий може припинити сесію на певний час.
3. Депутат міської ради, до якого рада вжила захід дисциплінарного впливу, може опротестувати рішення у письмовій формі, подавши письмовий протест голові міської ради. Рада на наступному своєму засіданні повертається до розгляду цього питання. Попередньо депутату надається право короткого виступу для відповідних пояснень. Означений депутат як зацікавлена сторона участі в голосуванні не приймає. 
Рада може продовжити термін заборони на участь депутата в пленарних засіданнях Бориспільської міської ради на декілька сесійних днів. Протягом терміну дії цього рішення той, кому заборонено брати участь у пленарних засіданнях сесії, не позбавляється права на роботу в складі комісій міської ради.

Підрозділ 14
Протокол та запис засідання

Стаття 81. Протокол засідання міської ради 
1Засідання міської ради протоклюється. 
2. За результатами засідання міської ради складається протокол протягом десяти робочих днів і підписується головуючим, який є офіційним документом. 
3. Протоколи засідання міської ради складаються в стислій формі.
4. У протоколі засідання міської ради зазначаються: дата, час і місце проведення засідання, кількість присутніх на засіданні депутатів, винесені на розгляд питання порядку денного, прізвища головуючого на засіданні і промовців; при винесенні на голосування питання і пропозиції, спосіб їх вирішення і прийняті рішення.
5. До протоколу засідання міської ради додаються дані про реєстрацію присутніх на засіданні депутатів, результати поіменного голосування, прийняті радою рішення та документи до них. 
6. Рішення міської міської ради по процедурних питаннях відображаються в тексті протоколів засідання міської ради. 
7. За правильність записів у протоколі засідання міської ради відповідає відділ забезпечення роботи міської ради і головуючий на пленарному засіданні.
8. Відповідальність за своєчасне оформлення протоколів й інших матеріалів несе секретар міської ради. 
9. Протокол засідання міської ради разом з оригіналами прийнятих рішень, документами та матеріалами, розглянутими на засіданні, передається для зберігання строком на 5 років до центру надання адміністративних послуг виконавчого комітету міської ради, а потім центром – на постійне зберігання до архівного відділу міської ради.
Стаття 82. Запис засідання 
1. Засідання міської ради можуть записуватись у повному обсязі на магнітну стрічку або інший електронний носій інформації. 
2. За процедурним рішенням міської ради, запис окремих засідань може розшифровуватись та друкуватись на папері як додаток до протоколу засідання.
Стаття 83. Зберігання протоколів 
1. Протокол засідання міської ради є офіційними документами, що підтверджують процес обговорення та прийняття рішення радою. 
2. Протокол закритого засідання зберігається у порядку встановленому для документів з обмеженим доступом.
4. Депутати забезпечуються витягами з протоколу за їх особистими заявами до секретаря міської ради.

Розділ IV
Контрольні функції Бориспільської міської ради
Стаття 84. Контрольні функції ради та її постійних комісій 
1. Раз у квартал міська рада заслуховує звіт міського голови про виконання місцевого бюджету. 
2. Раз в рік міська рада заслуховує звіт міського голови про соціально-економічну ситуацію. 
3. Міська рада може періодично заслуховувати звіт про виконання окремих своїх рішень. 
4. Депутат міської ради щорічно звітується перед територіальною громадою округу та оприлюднює свій звіт в засобах масової інформації.
Для цього депутат подає завчасно письмовий звіт у відділ забезпечення роботи ради, який оприлюднює його на сайті міської ради. Депутату забороняється заміняти звіти на звітні зустрічі з виборцями округу виступами тільки в засобах масової інформації, такі виступи в ЗМІ можуть лише доповнювати процедуру звітування.
5. Постійні комісії ради здійснюють свої контрольні функції щодо виконання рішень ради відповідно до Конституції України, законодавства про місцеве самоврядування, антикорупційного законодавства, цього Регламенту. 

 

Розділ V
Порядок прийняття Регламенту.
Внесення змін і доповнень до Регламенту
Стаття 85. Порядок прийняття регламенту. Внесення змін і доповнень до регламенту 
1. Регламент міської ради, зміни і доповнення до нього затверджуються рішенням, прийнятим більшістю депутатів від загального складу міської ради. 
2. Пропозиції про внесення змін і доповнень до Регламенту міської ради підлягають обов'язковому розгляду постійною комісією міської ради з питань регламенту.