З метою формування безпечних умов для життя і здоров’я населення в м. Борисполі та відповідно до ст. 47 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», пп. 1 п. а) ч. 1 ст. 27, ст. 52 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» виконавчий комітет міської ради ВИРІШИВ:
1. Схвалити Програму поводження з твердими побутовими відходами в місті Борисполі на 2012-2016 роки (додається).
2. Головне управління житлово-комунального господарства виконавчого комітету міської ради визначити головним розпорядником коштів та відповідальним виконавцем Програми.
3. Головному управлінню житлово-комунального господарства виконавчого комітету міської ради:
3.1. Організувати у встановленому порядку подання Програми на розгляд Бориспільської міської ради.
3.2. Про хід виконання Програми щороку, до 30 березня, звітувати перед виконавчим комітетом міської ради
4. Контроль за виконанням цього рішення покласти на першого заступника міського голови М.П. Корнійчука.
Міський голова А.С.Федорчук
СХВАЛЕНО
Рішення виконавчого
комітету міської ради
від ________ № __________
П Р О Г Р А М А
ПОВОДЖЕННЯ З ТВЕРДИМИ ПОБУТОВИМИ ВІДХОДАМИ В
М. БОРИСПОЛІ НА 2012-2016 РОКИ
ПАСПОРТ
Програми поводження з твердими побутовими відходами в
місті Борисполі на 2012-2016 роки
1. Ініціатор розроблення Програми:
Головне управління житлово-комунального господарства виконавчого комітету міської ради.
2. Дата, номер і назва розпорядчого документа органу виконавчої влади про розроблення програми:
Доручення міського голови на розробку Програми від ______ № ______
3. Розробник Програми:
Головне управління житлово-комунального господарства виконавчого комітету міської ради.
3. Співрозробники Програми:
Комунальне підприємство «Виробниче управління комунального господарства».
4. Відповідальний виконавець Програми:
Головне управління житлово-комунального господарства виконавчого комітету міської ради.
5. Учасники Програми:
Комунальні підприємства «Житлова експлуатаційна контора - 1», «Житлове ремонтно-експлуатаційне управління», «Виробниче управління комунального господарства», та інші суб’єкти підприємницької діяльності.
6. Термін реалізації Програми:
2012 – 2016 роки.
6.1. Перший етап – 2012-2014 роки;
6.2. Другий етап – 2015-2016 роки.
7. Перелік бюджетів, які беруть участь у виконанні Програми:
Державний бюджет, обласний бюджет, місцевий бюджет, кошти підприємств, інші джерела.
8. Загальний обсяг фінансових ресурсів, необхідних для реалізації Програми:
Вступ
Протягом останнього десятиріччя в Україні продовжує відбуватися прогресуюче накопичення відходів як у промисловому, так і в побутовому секторах. Не є виключенням і м. Бориспіль. Розрив між прогресуючим накопиченням відходів і заходами, спрямованими на запобігання їх утворення, розширення утилізації, знешкодження та видалення, загрожує не тільки поглибленням екологічної кризи, а й загостренням соціально-економічної ситуації в цілому. Звідси – необхідність подальшого удосконалення та розвитку з урахуванням вітчизняного та світового досвіду всієї правової, нормативно-методичної та економічної системи поводження з відходами.
Згідно з європейською практикою проблема відходів має розглядатися як один з визначальних факторів екологічної безпеки, а в плані вибору пріоритетів виходити з оцінки як ресурсного джерела, так і екологічно небезпечного чинника.
Сьогодні в більшості розвинених країн у сфері поводження з твердими побутовими відходами (далі - ТПВ) спостерігається перехід від стратегії складування на полігонах та сміттєспалювання до альтернативних рішень цієї проблеми, які максимально знижують негативний вплив відходів на довкілля.
Практичний досвід поводження з ТПВ у різних країнах свідчить, що не існує універсального методу, який би задовольняв сучасні вимоги екології, економіки та ресурсозбереження. Цим вимогам, тенденціям розвитку світової практики найбільшою мірою відповідає впровадження комплексної системи збирання та перероблення ТПВ, яка забезпечує використання відходів як джерела вторинної сировини.
Якщо під час складування на полігонах та звалищах морфологічний склад ТПВ не впливає (або майже не впливає) на технологію робіт, технічні показники, то при цьому він негативно впливає на екологічний стан довкілля. При промисловому переробленні морфологічний склад ТПВ має дуже важливе значення. Головними показниками якості відходів стають їх вологість, склад та співвідношення органічних і неорганічних речовин. В останні роки відбулася значна зміна в морфологічному складі ТПВ: збільшилися кількість полімерів, картону та значно менше стало харчових відходів. У цьому зв’язку постає питання про необхідність роздільного збирання окремих компонентів ТПВ як населенням, так і суб’єктами господарювання. Зарубіжний досвід засвідчує, що в тих країнах, де працює система роздільного збирання, заводи з перероблення ТПВ працюють ефективніше.
1. Загальна характеристика міста Борисполя та аналіз
існуючого стану сфери поводження з відходами
Місто Бориспіль розташоване у центральній частині Київської області, в середній течії річки Дніпро, в зоні лісостепу і займає територію 37 км2. Воно межує із землями сільських рад, а саме: Гірської, Мартусівської, Великоолександрівської, Дударківської, Сеньківської, Іванківської, Глибоцької.
Місто має достатньо розгалужену інфраструктуру сфери комунальних послуг та побутового обслуговування, широку мережу закладів соціально-культурного призначення, розвинену систему міського та міжміського транспорту, повітряного транспорту, автобусних маршрутів і таксі, електрозв’язок, розвивається Інтернет.
Базовими організаціями житлового господарства в місті є комунальні підприємства. Вони визначають види та обсяги послуг з санітарної очистки міста та прибирання його території, укладають договори на виконання цих послуг, здійснюють фінансування послуг за кошти місцевого бюджету, контролюють вчасність та якість виконання послуг. Території, які не є власністю територіальної громади міста, а належать підприємствам та організаціям різних форм власності, утримуються ними за власні кошти. Ці підприємства укладають договори на вивіз ТПВ і сплачують кошти із своїх доходів.
Правління житлових кооперативів, ОСББ займаються організацією послуг із санітарної очистки на своїх територіях. Мешканці будинків індивідуальної забудови мають змогу заключити договори на вивезення ТПВ з КП "ВУКГ".
Збирання та вивезення побутових відходів на сміттєзвалище здійснюється спеціалізованим автотранспортом комунального підприємства "Виробниче управління комунального господарства". Невелику кількість відходів вивозять на полігон також інші підприємства-перевізники, такі як ДМА "Бориспіль". Прибирання міської території, як літнє, так і зимове, здійснюють КП "ВУКГ", КП "ЖЕК-1", КП "ЖРЕУ" та інші суюєкти підприємницької діяльності.
Базові підприємства, які забезпечують збирання ТПВ та роздільне збирання ТПВ, як вторинної сировини
Найменування підприємств в розрізі населених пунктів (комунальні) | Обсяги збирання ТПВ, м3 (тонн) | ||
2009 рік | 2010 рік | 2011 рік | |
Комунальне підприємство "ВУКГ" | 142336 | 140610 |
|
Разом | 142336 | 140610 |
|
Тарифи на вивезення та захоронення
Показник | Тарифи на вивезення | ||
2009 рік | 2010 рік | 2011 | |
ТПВ, грн./м3 | 20,38 | 20,38 |
|
Будівельні матеріали, грн./м3 | - | - |
|
Змет вулиць грн./м3 | 31,42 | 31,49 |
|
Зелених насаджень грн./м3 | 19,31 | 19,37 |
|
Роздільний збір ТПВ, грн./м3 | - | - |
|
Інші | 46,21 | 46,25 |
|
Кількість та стан контейнерів для сміття
та сміттєзбиральних майданчиків
Найменування населених пунктів | Сміттєзбиральні майданчики | Контейнери для збору сміття | ||||
загальна кількість, од | в т.ч. | місткість контейнера, м3 | Кіль | з них потребують | ||
заміни, | ремонту,% | |||||
м. Бориспіль | 343 | 343 | 0,6-0,75 | 1079 | 55 | 108 |
Всього | 343 | 343 |
| 1079 | - | - |
Характеристика вулично-дорожньої мережі сектору індивідуальної забудови
Найменування населених пунктів | Загальна кількість вулиць | Кількість вулиць з шириною проїзду менше 6 м | Кількість тупикових вулиць | Кількість вулиць без твердого покриття | Кількість вулиць охоплених вивозом ТПВ |
м. Бориспіль | 410 | 18 | 12 | - | 246 |
Всього | 410 | 18 | 12 | - | 246 |
Несанкціоновані сміттєзвалища
Місцезнаходження сміттєзвалища | Загальна площа, га | Обсяги накопичення відходів, | Найменування населених пунктів, від яких здійснюється |
В межах міста | 0,21 | 0,53 | м. Бориспіль |
Обсяги утворення твердих побутових відходів
2009 р. – 142336 м³ 2010 р. – 140610 м³ 2011 р – _________ м³
Санкціоновані сміттєзвалища
Місце розташування сміттєзвалища | Загальна площа, га | Рік введення в дію | % використання сміттєзвалища | Обсяги | Найменування |
Землі Глибоцької сільської ради | 6,0 | 2002 | 83 | 2192950 | ТОВ "Еко-Сервіс" |
2. Загальні положення
Програма розроблена відповідно до Законів України «Про охорону навколишнього природного середовища», «Про охорону земель», «Про місцеве самоврядування в Україні», «Про відходи», Постанови Кабінету Міністрів України від 17.09.1996 № 1147 «Про затвердження переліку видів діяльності, що належать до природоохоронних заходів».
3. Мета Програми
Метою Програми є створення умов, що сприятимуть забезпеченню повного збирання, перевезення та захоронення побутових відходів і обмеження їх шкідливого впливу на навколишнє природне середовище та здоров’я людей, а також впровадження нових та розширення і модернізація діючих потужностей із збирання, перероблення та захоронення ТПВ, створення ефективної системи управління у сфері поводження з відходами.
4. Визначення проблеми, на розв’язання якої спрямована Програма
Сьогодні в більшості країн у поводженні з ТПВ набирає популярності перехід від стратегії складування на полігонах та сміттєспалювання до альтернативних рішень цієї проблеми, які максимально знижують негативний вплив відходів на довкілля.
Практичний досвід знешкодження ТПВ у різних країнах свідчить, що не існує універсального методу, який би задовольняв сучасні вимоги екології, економіки, ресурсозбереження та ринку. Цим вимогам, тенденціям розвитку світової практики найбільшою мірою відповідає впровадження комплексної системи збирання та утилізації ТПВ, яка забезпечує використання відходів як джерела вторинної сировини.
Якщо під час складування на полігонах та звалищах морфологічний склад ТПВ не впливає (або майже не впливає) на технологію робіт, технічні показники та екологічний стан довкілля, то при промисловому перероблені він має дуже важливе значення. Головними показниками якості відходів стають їх вологість, склад та співвідношення органічних і неорганічних речовин. В останні роки відбулася значна зміна в морфологічному складі ТПВ: збільшилася кількість полімерів, картону та значно менше стало харчових відходів. У цьому зв’язку постає питання про необхідність роздільного збирання окремих компонентів ТПВ як населенням, так і невеликими торговельними підприємствами, ринками, тощо. Ці підприємства за умови матеріального заохочення можуть збирати залишки тари та упаковки, харчові відходи, а також скло та ресурсноцінні фракції полімерів. Зарубіжний досвід засвідчує, що в тих країнах, де працює система роздільного збирання, сміттєпереробні заводи працюють ефективніше.
На сьогодні в Україні особливо гостро постає проблема поводження з ТПВ, а конкретно – із залученням цих відходів у вторинне використання.
Умови м. Борисполя, як об¢єкта санітарного очищення, є такими:
1. Організаційні умови:
збирання та вивезення ТПВ в місті здійснюється згідно зі схемою санітарної очистки та спеціалізованим автотранспортом КП "ВУКГ";
організацію робіт з санітарної очистки та благоустрою в місті здійснюють КП "ВУКГ", КП "ЖЕК-1", КП "ЖРЕУ" та інші суб’єкти підприємницької діяльності;
частина мешканців сектору індивідуальної забудови міста не має договорів на вивезення ТПВ і не бере участі в оплаті цих послуг.
2. Технологічні умови:
єдиною технологією поводження з ТПВ у місті є їх збирання та вивезення на санкціоноване сміттєзвалище.
3. Технічне забезпечення:
місто має недостатню кількість контейнерів для збирання ТПВ.
5. Шляхи і заходи реалізації розв’язання проблеми
Вирішення проблеми поводження з ТПВ передбачає розроблення та впровадження відповідних програмних заходів, які повинні забезпечити концентрацію фінансових ресурсів держави, області, міста та суб’єктів господарювання, а також спонукати до збільшення інвестицій у цю сферу.
Узагальнення досвіду управління поводження з відходами в розвинених країнах та досвіду використання відходів в Україні дозволяє визначити розширення їх використання як пріоритет першого порядку. Але це лише загальна орієнтація і стратегія. В практичному плані, враховуючи еколого-економічну ефективність утилізації відходів, обмежені фінансово-економічні можливості міста та суб’єктів господарювання.
6. Завдання Програми
Основні завдання:
розроблення та затвердження схеми санітарної схеми санітарної очистки м. Борисполя;
придбання газогенераторного котла, що працює на відходах деревини для отримання теплової енергії;
придбання і встановлення урн для сміття у місцях массового відпочинку, на зупинках транспорту;
придбання контейнерів для будівельних відходів;
придбання склопластикових контейнерів для роздільного збирання ТПВ;
будівництво (облаштування) прибудинкових контейнерних майданчиків роздільного збирання ТПВ;
придбання спец. автомобіля для санітарної чистки міста Бориспіль;
придбання спец. автомобіля з мультиплікатором 10 т. для роздільного збирання ТПВ (як вторинної сировини) та будівельних відходів;
придбання автомобіля з мультиплікатором 5 т. для роздільного ТПВ (як вторинної сировини) та будівельних відходів.
7. Очікувані результати, ефективність Програми
Виконання Програми дасть змогу:
зменшити кількість несанкціонованих сміттєзвалищ на 25-30 %;
зменшити шкідливий вплив побутових відходів на навколишнє природне середовище;
створити умови для очищення міста від забруднення побутовими відходами;
поліпшити якість обслуговування населення у сфері поводження з побутовими відходами;
збільшити обсяги захоронення побутових відходів шляхом впровадження нових технологій у сфері поводження з побутовими відходами;
стабілізувати та поліпшити фінансовий стан підприємств з вивозу сміття шляхом прискорення досягнення 100% оплати за послуги з вивезення відходів, 90% рівня охоплення населення вказаними послугами.
8. Фінансове забезпечення Програми
Фінансування Програми здійснюється за рахунок коштів державного бюджету, обласного бюджету, місцевого бюджету (в межах наявного фінансового ресурсу) та інших джерел. Обсяги фінансування визначаються відповідно проектно-кошторисної документації та договірних умов. Обсяг фінансування завдань, передбачених Програмою, уточнюється щороку з урахуванням можливостей бюджетів різних рівнів.
Виходячи з фінансово-економічних можливостей обсяги фінансування заходів Програми можуть бути скориговані міською радою.
Для вдосконалення Програми орієнтовно необхідно:
26 500,0 тис. грн. з Державного бюджету;
1 100,0 тис. грн. з обласного бюджету;
2 100,0 тис. грн. з місцевого бюджету;
1 400,0 тис. грн. кошти підприємств.
9. Координація та контроль за ходом виконання Програми
Координація та контроль за ходом виконання Програми покладається на головне управління житлово-комунального господарства виконавчого комітету міської ради.





















