Відповідно до Законів України «Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування», «Про органи і служби у справах дітей та спеціальні установи для дітей», «Соціальну роботу з дітьми та молоддю», пп. 4 п. б) ч. 1 ст.34, пп. 1 п. б) ч. 1 ст. 38 та ст. 40 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», розпорядження голови Київської обласної державної адміністрації від 19.01.2012 № 16 «Про забезпечення реалізації прав дітей в Київській області», враховуючи рішення Координаційної ради при службі у справах дітей виконавчого комітету міської ради (протокол від 12.01.2012 № 1), протокол перевірки організації роботи зі зверненнями громадян службою у справах дітей від 26.01.2011 № 2 та заслухавши інформацію начальника служби у справах дітей Величко І.П., виконавчий комітет міської ради ВИРІШИВ:
1. Інформацію та звіт начальника служби у справах дітей виконавчого комітету міської ради Величко І.П. щодо проведеної роботи за 2011 рік взяти до відома (додається).
2. Оцінити організацію роботи зі зверненнями громадян та надання послуг служби у справах дітей виконавчого комітету міської ради за основними та додатковими показниками відповідно до затвердженої методики оцінювання рівня організації роботи зі зверненнями громадян в управліннях, відділах, службах виконавчого комітету міської ради, комунальних підприємствах міста як таку, що відповідає вимогам, установленим законодавством.
3. До 29.02.2012 начальнику служби у справах дітей виконавчого комітету міської ради Величко І.П. висвітлити інформацію про стан роботи та надання послуг службою у справах дітей в засобах масової інформації та на офіційному веб-сайті міської ради.
4. Затвердити Комплексний міжвідомчий план заходів по профілактиці правопорушень серед дітей та підвищення ефективності механізмів забезпечення захисту прав дітей у місті Борисполі на 2012 рік (додається).
5. Управлінням, відділам та службам виконавчого комітету міської ради, Бориспільській центральній районній лікарні, відділу кримінальної міліції у справах дітей Бориспільського МВ ГУ МВС України в Київській області забезпечити безумовне виконання Комплексного міжвідомчого плану заходів.
6. Контроль за виконанням цього рішення покласти на заступника міського голови Пасенко Л.В.
Міський голова А.С. Федорчук
Додаток до
рішення виконавчого комітету
міської ради
від 30.01.2012 № 84
рішення виконавчого комітету
міської ради
від 30.01.2012 № 84
Аналітичний звіт про роботу служби у справах дітей
виконавчого комітету міської ради за 2011 рік
виконавчого комітету міської ради за 2011 рік
Служба у справах дітей виконавчого комітету міської ради (далі – Служба) є структурним підрозділом виконавчого комітету міської ради, на який покладається здійснення функцій соціального захисту, в тому числі функції опіки, піклування та усиновлення, профілактики правопорушень серед дітей і підлітків та діє на правах відділу.
Служба у справах дітей утворена відповідно рішення виконавчого комітету міської ради від 06.06.1995 № 248, на підставі Закону України «Про органи і служби у справах неповнолітніх та спеціальні установи, які здійснюють соціальний захист і профілактику правопорушень», відповідно до ст.12 Закону України «Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування», рішенням сесії міської ради від 31.08.2005 № 2582-ХХІХ-IV у складі служби у справах дітей створений окремий підрозділ по опіці і піклуванню. Відповідно ст.6 Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо органів і служб у справах неповнолітніх та спеціальних установ для неповнолітніх», рішенням сесії міської ради від 26.04.2007 № 1330-16-V внесені зміни до назви служби у справах неповнолітніх виконавчого комітету міської ради на службу у справах дітей виконавчого комітету міської ради.
На даний час служба у справах дітей виконавчого комітету міської ради виконує свої повноваження згідно Положення про службу у справах дітей виконавчого комітету міської ради, затвердженого рішенням виконавчого комітету міської ради від 29.01.2008 № 55.
Затверджені посадові інструкції головних спеціалістів Служби та підрозділу по опіці і піклуванню, де завдання розподілені за напрямками роботи.
Служба у своїй діяльності керується Конституцією України, Законами України «Про місцеве самоврядування в Україні», «Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування», «Про органи і служби у справах дітей та спеціальні установи для дітей», «Про охорону дитинства», Постановою Кабінету Міністрів України від 08.10.2008 № 905 «Порядок провадження діяльності з усиновлення та здійснення нагляду за дотриманням прав усиновлених дітей», Постановою Кабінету Міністрів від 24.09.2008 № 866 «Питання діяльності органів опіки та піклування, пов’язаної із захистом прав дитини», іншими законодавчими актами щодо здійснення соціального захисту осіб, які не досягли 18-ти річного віку.
Питання опіки та піклування, усиновлення, захисту житлових та майнових прав дітей розглядаються на засіданні Комісії з питань захисту прав дитини при виконавчому комітеті міської ради, утвореній рішенням виконавчого комітету міської ради від 23.12.2008 № 1260.
Питання профілактики безпритульності, бездоглядності, правопорушень, злочинності, інших негативних проявів розглядаються на засіданнях Координаційної ради при Службі, затвердженої відповідним рішенням виконавчого комітету міської ради від 17.05.2008 № 485.
Служба підпорядкована міському голові та безпосередньо заступнику міського голови Пасенко Л.В.
Основними завданнями служби є:
реалізація у місті державної політики з питань соціального захисту дітей, запобігання дитячій бездоглядності та безпритульності, вчиненню дітьми правопорушень;
розроблення і здійснення самостійно або разом з відповідними місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами та організаціями усіх форм власності, громадськими організаціями заходів щодо захисту прав, свобод і законних інтересів дітей та здійснення контролю за виконанням цих заходів;
координація зусиль місцевих органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, інших державних і правоохоронних органів, дотичних до питань дитинства, підприємств, установ та організацій усіх форм власності у вирішенні питань соціального захисту дітей та організації роботи із запобігання дитячій бездоглядності та безпритульності;
забезпечення пріоритету форм сімейного виховання дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, із влаштуванням їх на виховання у сім’ї опікунів, піклувальників, усиновлення, у прийомні сім’ї, дитячий будинок сімейного типу та інші форми сімейного виховання;
реформування інтернатних закладів для дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, згідно із державною Програмою реформування інтернатних закладів;
захист житлових та майнових прав осіб, які не досягли 18-ти річного віку, в першу чергу – дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування;
здійснення соціального супроводу та надання соціальних послуг кризовим сім’ям, сім’ям опікунів, піклувальників, дитячим будинкам сімейного типу;
здійснення контролю за умовами утримання і виховання дітей у закладах для дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, спеціальних установах і закладах соціального захисту для дітей усіх форм власності;
ведення державної статистики щодо дітей;
ведення обліку дітей, які опинилися у складних життєвих обставинах, дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, усиновлених, влаштованих до прийомних сімей, дитячого будинку сімейного типу;
визначення пріоритетних напрямків у подоланні дитячої безпритульності та бездоглядності, запобіганню соціальному сирітству та створенню умов для всебічного розвитку та вихованню дітей;
виконання соціальних програм та здійснення заходів спрямованих на забезпечення соціального захисту і профілактики безпритульності, бездоглядності та правопорушень серед дітей і підлітків;
формування громадської думки щодо державної політики у сфері соціального і правового захисту дітей, боротьба із антигромадськими проявами у їхньому середовищі;
проведення соціологічних досліджень та аналізу у сфері соціального захисту дітей уразливих категорій, їх прав та інтересів;
організація оздоровлення дітей найбільш соціально-незахищених категорій;
у зв’язку із впровадженням системи управління якості у службі у справах дітей – надання якісних адміністративних, управлінських та інформаційних послуг відповідно ISO –9001 – 2001;
забезпечення кадрового потенціалу для успішного здійснення покладених на Службу завдань;
Служба у справах дітей утворена відповідно рішення виконавчого комітету міської ради від 06.06.1995 № 248, на підставі Закону України «Про органи і служби у справах неповнолітніх та спеціальні установи, які здійснюють соціальний захист і профілактику правопорушень», відповідно до ст.12 Закону України «Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування», рішенням сесії міської ради від 31.08.2005 № 2582-ХХІХ-IV у складі служби у справах дітей створений окремий підрозділ по опіці і піклуванню. Відповідно ст.6 Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо органів і служб у справах неповнолітніх та спеціальних установ для неповнолітніх», рішенням сесії міської ради від 26.04.2007 № 1330-16-V внесені зміни до назви служби у справах неповнолітніх виконавчого комітету міської ради на службу у справах дітей виконавчого комітету міської ради.
На даний час служба у справах дітей виконавчого комітету міської ради виконує свої повноваження згідно Положення про службу у справах дітей виконавчого комітету міської ради, затвердженого рішенням виконавчого комітету міської ради від 29.01.2008 № 55.
Затверджені посадові інструкції головних спеціалістів Служби та підрозділу по опіці і піклуванню, де завдання розподілені за напрямками роботи.
Служба у своїй діяльності керується Конституцією України, Законами України «Про місцеве самоврядування в Україні», «Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування», «Про органи і служби у справах дітей та спеціальні установи для дітей», «Про охорону дитинства», Постановою Кабінету Міністрів України від 08.10.2008 № 905 «Порядок провадження діяльності з усиновлення та здійснення нагляду за дотриманням прав усиновлених дітей», Постановою Кабінету Міністрів від 24.09.2008 № 866 «Питання діяльності органів опіки та піклування, пов’язаної із захистом прав дитини», іншими законодавчими актами щодо здійснення соціального захисту осіб, які не досягли 18-ти річного віку.
Питання опіки та піклування, усиновлення, захисту житлових та майнових прав дітей розглядаються на засіданні Комісії з питань захисту прав дитини при виконавчому комітеті міської ради, утвореній рішенням виконавчого комітету міської ради від 23.12.2008 № 1260.
Питання профілактики безпритульності, бездоглядності, правопорушень, злочинності, інших негативних проявів розглядаються на засіданнях Координаційної ради при Службі, затвердженої відповідним рішенням виконавчого комітету міської ради від 17.05.2008 № 485.
Служба підпорядкована міському голові та безпосередньо заступнику міського голови Пасенко Л.В.
Основними завданнями служби є:
реалізація у місті державної політики з питань соціального захисту дітей, запобігання дитячій бездоглядності та безпритульності, вчиненню дітьми правопорушень;
розроблення і здійснення самостійно або разом з відповідними місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами та організаціями усіх форм власності, громадськими організаціями заходів щодо захисту прав, свобод і законних інтересів дітей та здійснення контролю за виконанням цих заходів;
координація зусиль місцевих органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, інших державних і правоохоронних органів, дотичних до питань дитинства, підприємств, установ та організацій усіх форм власності у вирішенні питань соціального захисту дітей та організації роботи із запобігання дитячій бездоглядності та безпритульності;
забезпечення пріоритету форм сімейного виховання дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, із влаштуванням їх на виховання у сім’ї опікунів, піклувальників, усиновлення, у прийомні сім’ї, дитячий будинок сімейного типу та інші форми сімейного виховання;
реформування інтернатних закладів для дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, згідно із державною Програмою реформування інтернатних закладів;
захист житлових та майнових прав осіб, які не досягли 18-ти річного віку, в першу чергу – дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування;
здійснення соціального супроводу та надання соціальних послуг кризовим сім’ям, сім’ям опікунів, піклувальників, дитячим будинкам сімейного типу;
здійснення контролю за умовами утримання і виховання дітей у закладах для дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, спеціальних установах і закладах соціального захисту для дітей усіх форм власності;
ведення державної статистики щодо дітей;
ведення обліку дітей, які опинилися у складних життєвих обставинах, дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, усиновлених, влаштованих до прийомних сімей, дитячого будинку сімейного типу;
визначення пріоритетних напрямків у подоланні дитячої безпритульності та бездоглядності, запобіганню соціальному сирітству та створенню умов для всебічного розвитку та вихованню дітей;
виконання соціальних програм та здійснення заходів спрямованих на забезпечення соціального захисту і профілактики безпритульності, бездоглядності та правопорушень серед дітей і підлітків;
формування громадської думки щодо державної політики у сфері соціального і правового захисту дітей, боротьба із антигромадськими проявами у їхньому середовищі;
проведення соціологічних досліджень та аналізу у сфері соціального захисту дітей уразливих категорій, їх прав та інтересів;
організація оздоровлення дітей найбільш соціально-незахищених категорій;
у зв’язку із впровадженням системи управління якості у службі у справах дітей – надання якісних адміністративних, управлінських та інформаційних послуг відповідно ISO –9001 – 2001;
забезпечення кадрового потенціалу для успішного здійснення покладених на Службу завдань;
Стан укомплектування Служби у справах дітей кваліфікованими кадрами
Штатна чисельність працівників служби у справах дітей становить 5 посадових осіб. Відділ укомплектований згідно вимог чинного законодавства, а саме: начальник Служби та 4 головні спеціалісти, 2 – по опіці, піклуванню та усиновленню, 2 - по виховно-профілактичній роботі.
У відділі відсутня плинність кадрів, що позитивно впливає на якість та об’єм виконання завдань, поставлених перед Службою.
Штатна чисельність працівників служби у справах дітей становить 5 посадових осіб. Відділ укомплектований згідно вимог чинного законодавства, а саме: начальник Служби та 4 головні спеціалісти, 2 – по опіці, піклуванню та усиновленню, 2 - по виховно-профілактичній роботі.
У відділі відсутня плинність кадрів, що позитивно впливає на якість та об’єм виконання завдань, поставлених перед Службою.
Профілактична робота Служби з дітьми,
які опинились у складних життєвих обставинах
які опинились у складних життєвих обставинах
Основними напрямками, по яких працює Служба щодо виконання завдань, покладених на неї, є: здійснення соціального захисту дітей щодо забезпечення їх законних прав та інтересів на належне виховання у сім’ї батьками (особами, що їх замінюють – опікунами, піклувальниками), це профілактична робота з дітьми, які опинилися у складних життєвих обставинах, де основним напрямком роботи служби у справах дітей є своєчасне виявлення таких сімей та проведення з ними відповідної профілактичної роботи, досягнення неухильного зниження рівня соціального сирітства.
Станом на 30.12.2011 року на обліку дітей, які опинилися в складних життєвих обставинах в Службі перебуває 48 дітей/ 33 сім’ї.
Поряд з цим, Службою до органів внутрішніх справ було направлено 47 клопотань щодо порушення провадження про притягнення до адміністративної відповідальності батьків, згідно ст. 184 КУпАП, які неналежно виконують свої батьківські обов’язки, на даний час всі клопотання задоволені.
До судових органів в інтересах дітей направлено 3 позови про позбавлення батьківських прав та 1 заява про визнання особи недієздатною, в результаті задоволення позовних вимог одна дитина набула соціально-правового статусу дитини, позбавленої батьківського піклування, 1-на дитина влаштована у ДБСТ, 7-ро дітей передані під опіку (піклування) у сім’ї громадян.
З метою організації належного ведення державної статистики щодо дітей та додержання конфіденційності інформації, в Службі створена єдина інформаційно-аналітична система «Діти» на електронних носіях та обліково-статистичні картки (ОСКД) на кожну дитину на паперових носіях, доступ до яких мають працівники Служби, згідно відповідного наказу.
З усіма дітьми, схильними до девіантної поведінки, які перебувають на обліку, Службою проводиться індивідуальна виховно-профілактична та роз’яснювально-попереджувальна робота, спрямована на соціальну адаптацію дітей, оздоровлення обставин у їх сім’ях та недопущення повторних правопорушень та інших проявів асоціальної поведінки.
Протягом 2011 року:
обстежено житлово-побутових умов проживання дітей – 210;
проведено виховно- профілактичних бесід – 45.
Станом на 30.12.2011 року на обліку дітей, які опинилися в складних життєвих обставинах в Службі перебуває 48 дітей/ 33 сім’ї.
Поряд з цим, Службою до органів внутрішніх справ було направлено 47 клопотань щодо порушення провадження про притягнення до адміністративної відповідальності батьків, згідно ст. 184 КУпАП, які неналежно виконують свої батьківські обов’язки, на даний час всі клопотання задоволені.
До судових органів в інтересах дітей направлено 3 позови про позбавлення батьківських прав та 1 заява про визнання особи недієздатною, в результаті задоволення позовних вимог одна дитина набула соціально-правового статусу дитини, позбавленої батьківського піклування, 1-на дитина влаштована у ДБСТ, 7-ро дітей передані під опіку (піклування) у сім’ї громадян.
З метою організації належного ведення державної статистики щодо дітей та додержання конфіденційності інформації, в Службі створена єдина інформаційно-аналітична система «Діти» на електронних носіях та обліково-статистичні картки (ОСКД) на кожну дитину на паперових носіях, доступ до яких мають працівники Служби, згідно відповідного наказу.
З усіма дітьми, схильними до девіантної поведінки, які перебувають на обліку, Службою проводиться індивідуальна виховно-профілактична та роз’яснювально-попереджувальна робота, спрямована на соціальну адаптацію дітей, оздоровлення обставин у їх сім’ях та недопущення повторних правопорушень та інших проявів асоціальної поведінки.
Протягом 2011 року:
обстежено житлово-побутових умов проживання дітей – 210;
проведено виховно- профілактичних бесід – 45.
Проведення профілактичних рейдів
З метою визначення пріоритетних напрямків по плануванню роботи Служби щодо подолання дитячої безпритульності, бездоглядності та профілактики правопорушень серед осіб, які не досягли 18-ти річного віку, однією із ефективних форм роботи залишається проведення спільних загальноміських цілеспрямованих рейдів «Діти вулиці», «Молодь і дозвілля», «Підліток», «Нічне місто», «Комп’ютерні клуби», «Канікули», «Здоровий побут», «Правопорядок», «Розшук», «Літо - 2011», які служба у справах дітей проводить спільно із ВКМСД Бориспільського МВ, відділом у справах сім’ї, молоді та спорту, відділу економіки, СЕС, управлінням освіти та науки, соціальними педагогами шкіл міста, за участі депутатів міської ради, представників громадськості, ЗМІ.
Так, протягом 2011 року проведено 34 рейди.
Поряд з цим, у ході рейдів проводяться обстеження житлово-побутових умов та умов виховання дітей в неблагополучних сім’ях. Крім того, під час проведення рейдів попереджено 210 батьків про відповідальність за невиконання ними своїх батьківських обов’язків. Проведено профілактично-роз’яснювальна та попереджувальна робота з 48 неповнолітніми, які перебувають на обліку.
Так, протягом 2011 року проведено 34 рейди.
Поряд з цим, у ході рейдів проводяться обстеження житлово-побутових умов та умов виховання дітей в неблагополучних сім’ях. Крім того, під час проведення рейдів попереджено 210 батьків про відповідальність за невиконання ними своїх батьківських обов’язків. Проведено профілактично-роз’яснювальна та попереджувальна робота з 48 неповнолітніми, які перебувають на обліку.
Робота щодо контролю за дотриманням у розважальних закладах
м. Борисполя етичних норм стосовно дітей
м. Борисполя етичних норм стосовно дітей
Відповідно до статті 5 Закону України «Про охорону дитинства» та з метою попередження негативних проявів у дитячому та підлітковому середовищі, попередження бездоглядності та правопорушень, недопущення безпідставних пропусків уроків в школі, Службою спільно з представниками відділу у справах сім’ї, молоді та спорту, відділу кримінальної міліції у справах дітей Бориспільського МВ, відділу економіки, СЕС, депутатами міської ради, ЗМІ проводилися спільні загальноміські цілеспрямовані рейди-перевірки, де здійснювався постійний контроль за дотриманням в ігрових залах, комп’ютерних клубах, відеотеках, дискотеках, інших розважальних закладах та громадських місцях правопорядку та етичних норм стосовно дітей та з метою перевірки організації дозвілля молоді у місцях їх масового збору у пізній вечірній та нічний час. Так, за звітний період проведено 34 рейди, в ході яких перевірено 3 комп’ютерних клубів, 5 кафе, 5 дискотек.
Робота Служби щодо забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування
Станом на 30.12.2011 року на первинному обліку служби у справах дітей перебуває 60 дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування із них:
перебуває під опікою (піклуванням) в сім’ї громадян –45;
виховуються в дитячому будинку сімейного типу -5;
виховуються в ДБ «Берегиня» - 3;
інтернатних закладах системи МОН - 6
виховуються в інших закладах – 1;
З метою забезпечення реалізації прав дитини на життя, охорону здоров’я, освіту, соціальний захист, опіку, піклування та усиновлення, сімейне виховання та всебічний розвиток на захист житлових та майнових прав, а також інтегрування системи управління якістю у м. Борисполі, відповідно до Закону України «Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування», Постанови Кабінету Міністрів України від 24.09.2008 № 866 «Питання діяльності органів опіки і піклування, пов’язаної із захистом прав дитини», рішенням виконавчого комітету міської ради від 23.12.2008 № 1260 створено Комісію з питань захисту прав дитини при виконавчому комітету міської ради та затверджено Положення комісії.
Відповідно до напрямків роботи та основних функцій Комісії з питань захисту прав дитини, Службою розроблено індивідуальні плани соціального захисту всіх дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, які перебувають на первинному обліку у службі у справах дітей, які складаються за формою, затвердженою Мінсім’ямолодьспортом, і переглядаються не рідше одного разу на рік.
З 01.01.2008 року функції соціального супроводу та надання соціальних послуг покладені на Службу. Здійснюється соціальний супровід сімей опікунів (піклувальників), ДБСТ подружжя Соломахи, дітей, які опинилися в складних життєвих обставинах з наданням їм соціальних послуг, а також ведеться постійний системний контроль за виконанням опікунами (піклувальниками) обов’язків щодо збереження та управління майном та коштами дітей (пенсії, соціальні виплати, аліменти, оренда житла та інше) один раз на рік, а саме у лютому місяці опікуни (піклувальники) надають відповідні звіти. До того ж, один раз на рік служба у справах дітей із залученням відділу у справах сім’ї, молоді та спорту здійснює перевірки з відвідуванням по місцю проживання опікунів (піклувальників) виконання їх опікунських обов’язків, щодо виховання, утримання своїх підопічних та збереження їхнього житла та майна. Так само здійснені перевірки щодо збереження житла та майна, належного дітям-вихованцям ДБ «Берегиня» у м. Борисполі.
перебуває під опікою (піклуванням) в сім’ї громадян –45;
виховуються в дитячому будинку сімейного типу -5;
виховуються в ДБ «Берегиня» - 3;
інтернатних закладах системи МОН - 6
виховуються в інших закладах – 1;
З метою забезпечення реалізації прав дитини на життя, охорону здоров’я, освіту, соціальний захист, опіку, піклування та усиновлення, сімейне виховання та всебічний розвиток на захист житлових та майнових прав, а також інтегрування системи управління якістю у м. Борисполі, відповідно до Закону України «Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування», Постанови Кабінету Міністрів України від 24.09.2008 № 866 «Питання діяльності органів опіки і піклування, пов’язаної із захистом прав дитини», рішенням виконавчого комітету міської ради від 23.12.2008 № 1260 створено Комісію з питань захисту прав дитини при виконавчому комітету міської ради та затверджено Положення комісії.
Відповідно до напрямків роботи та основних функцій Комісії з питань захисту прав дитини, Службою розроблено індивідуальні плани соціального захисту всіх дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, які перебувають на первинному обліку у службі у справах дітей, які складаються за формою, затвердженою Мінсім’ямолодьспортом, і переглядаються не рідше одного разу на рік.
З 01.01.2008 року функції соціального супроводу та надання соціальних послуг покладені на Службу. Здійснюється соціальний супровід сімей опікунів (піклувальників), ДБСТ подружжя Соломахи, дітей, які опинилися в складних життєвих обставинах з наданням їм соціальних послуг, а також ведеться постійний системний контроль за виконанням опікунами (піклувальниками) обов’язків щодо збереження та управління майном та коштами дітей (пенсії, соціальні виплати, аліменти, оренда житла та інше) один раз на рік, а саме у лютому місяці опікуни (піклувальники) надають відповідні звіти. До того ж, один раз на рік служба у справах дітей із залученням відділу у справах сім’ї, молоді та спорту здійснює перевірки з відвідуванням по місцю проживання опікунів (піклувальників) виконання їх опікунських обов’язків, щодо виховання, утримання своїх підопічних та збереження їхнього житла та майна. Так само здійснені перевірки щодо збереження житла та майна, належного дітям-вихованцям ДБ «Берегиня» у м. Борисполі.
Захист житлових та майнових прав дітей
З метою забезпечення захисту житлових та майнових прав дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування та забезпечення їх житлом, коли при набутті статусу діти та їх батьки не мали власного житла, відповідно до ст.33 Закону України «Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування», ст. 46 Житлового кодексу України, прийняті рішення виконкому міської ради від 15.03.2005 №142 «Про виділення соціального житла та забезпечення впорядкованим житлом дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування на 2005-2011р.р.» та від 07.11.2006 №834 «Про внесення змін до рішення виконавчого комітету міської ради від 15.03.2005 №142 «Про виділення соціального житла та забезпечення впорядкування житлом дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування на 2005-2011 р.р.», дітям вказаної категорії по досягненню 18-ти річчя та прибуттю у м. Бориспіль надається соціальне житло у вигляді ліжко-місця у гуртожитках житлового фонду КП «ЖРЕУ», по вул. Дзержинського, 1, провулку Кірова, 23, з послідуючим поставленням на квартирний облік та позачерговим отриманням житла.
Так, соціальне житло у вигляді ліжко-місць у гуртожитках житлового фонду КП «ЖРЕУ» надане 2-м особам із числа дітей-сиріт, який повернувся після закінчення навчального закладу по 18-ти річчю у м. Бориспіль, а саме:
Гончаренку Миколі Борисовичу 06.02.1993 р.н. та Гончаренку Михайлу Борисовичу.
Також, 1-й особі із числа дітей, позбавлених батьківського піклування по закінченню навчального закладу та по прибуттю у м. Бориспіль повернуте рівноцінне житло у вигляді 1-но кімнатної квартири, а саме Крижановському Максиму Сергійовичу 23.06.1992 року народження.
На виконання вимог ст. 71 ЖК України щодо збереження та закріплення неприватизованих приміщень, у тому числі, які знаходяться в іншій місцевості, за дітьми, які поміщені на виховання у дитячі заклади, до опікунів (піклувальників), ПС, ДБСТ, у рішеннях виконкому, проекти яких готує служба у справах дітей, що виконує функції опіки і піклування, про встановлення опіки (піклування) та призначення опікуна (піклувальника) або влаштування у ПС, ДБСТ, або інші дитячі заклади, наступним пунктом рішення в обов’язковому порядку за дитиною закріплюється житло (майно) та визначається особа, яка відповідає за його збереження та використання, а також надається інформація до КП «ЖЕК-1», КП «ЖРЕУ» БТІ, земельного відділу та органів приватизації житла про призупинення безтерміново будь-яких дій щодо відчуження житла, майна, належного або яке знаходиться у користуванні дитини, до погодження із органом опіки та піклування.
А також прийняте рішення виконкому від 12.02.2008 №121 «Про збереження житла, що закріплене за дітьми-сиротами та дітьми, позбавленими батьківського піклування» та створений Реєстр сирітського житла, відповідно до експериментальної програми «Житло дітям»/2008.
Так, соціальне житло у вигляді ліжко-місць у гуртожитках житлового фонду КП «ЖРЕУ» надане 2-м особам із числа дітей-сиріт, який повернувся після закінчення навчального закладу по 18-ти річчю у м. Бориспіль, а саме:
Гончаренку Миколі Борисовичу 06.02.1993 р.н. та Гончаренку Михайлу Борисовичу.
Також, 1-й особі із числа дітей, позбавлених батьківського піклування по закінченню навчального закладу та по прибуттю у м. Бориспіль повернуте рівноцінне житло у вигляді 1-но кімнатної квартири, а саме Крижановському Максиму Сергійовичу 23.06.1992 року народження.
На виконання вимог ст. 71 ЖК України щодо збереження та закріплення неприватизованих приміщень, у тому числі, які знаходяться в іншій місцевості, за дітьми, які поміщені на виховання у дитячі заклади, до опікунів (піклувальників), ПС, ДБСТ, у рішеннях виконкому, проекти яких готує служба у справах дітей, що виконує функції опіки і піклування, про встановлення опіки (піклування) та призначення опікуна (піклувальника) або влаштування у ПС, ДБСТ, або інші дитячі заклади, наступним пунктом рішення в обов’язковому порядку за дитиною закріплюється житло (майно) та визначається особа, яка відповідає за його збереження та використання, а також надається інформація до КП «ЖЕК-1», КП «ЖРЕУ» БТІ, земельного відділу та органів приватизації житла про призупинення безтерміново будь-яких дій щодо відчуження житла, майна, належного або яке знаходиться у користуванні дитини, до погодження із органом опіки та піклування.
А також прийняте рішення виконкому від 12.02.2008 №121 «Про збереження житла, що закріплене за дітьми-сиротами та дітьми, позбавленими батьківського піклування» та створений Реєстр сирітського житла, відповідно до експериментальної програми «Житло дітям»/2008.
Стан реалізації Міської Програми подолання дитячої безпритульності та бездоглядності на 2007-2011 роки
На виконання Постанови Кабінету Міністрів України від 11.05.2006 року № 623 «Про затвердження Державної програми подолання дитячої безпритульності і бездоглядності на 2006-2010 роки» та відповідної міської Програми на 2007-2011 роки, затвердженої рішенням міської ради від 29.12.2007 № 2911-26-V, з метою подолання дитячої безпритульності і бездоглядності, запобігання соціальному сирітству, створення умов для всебічного розвитку та виховання дітей, створення та поширення сімейних форм виховання дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, служба у справах дітей виконавчого комітету міської ради, координуючи зусилля всіх зацікавлених управлінь, відділів, служб виконкому, інших державних та правоохоронних органів, громадських організацій та об’єднань у м. Борисполі проводить роботу по розробленню та запровадженню ефективних форм роботи з профілактики дитячої безпритульності і бездоглядності, постійно та цілеспрямовано працюючи над виявленням на ранній стадії сімей, які неспроможні або не бажають виконувати виховні функції, та забезпечення захисту прав дітей, які проживають в таких сім’ях.
З метою запобігання дитячій безпритульності, бездоглядності, проституції, насильства, жебрацтва та попередження втягнення дітей в злочинну діяльність:
1. Розроблений та запроваджений ефективний механізм виявлення бездоглядних та безпритульних дітей, які жебракують, а також методику взаємодії служби у справах дітей, відділу кримінальної міліції у справах дітей, шкіл та навчальних закладів міста, громадських організацій щодо запобігання цим явищам.
2. Систематично перевіряються умови утримання та виховання дітей соціально-незахищених категорій у навчальних закладах міста, а саме школах, дитячих дошкільних закладах, ПТЛ.
3. Забезпечується своєчасне виявлення службою у справах дітей спільно із відділом кримінальної міліції у справах дітей функціонально – неспроможних сімей, ведеться їх облік та здійснення систематичних перевірок умов утримання і виховання в них дітей, надання їм адресної матеріальної та гуманітарної допомоги.
4. Налагоджена співпраця всіх зацікавлених служб, відділів та управлінь місцевих органів виконавчої влади щодо соціально-правового захисту безпритульних і бездоглядних дітей та дітей, які повернулись із закладів соціальної реабілітації та місць позбавлення волі, щодо їх соціалізації, реабілітації та адаптації в суспільстві.
5. Здійснюється контроль за дотриманням культурно-розважальними закладами, ігровими залами, комп’ютерними клубами, нормативно – правових актів щодо порядку відвідування їх дітьми, заборони продажу алкогольних напоїв, тютюнових виробів, розповсюдження наркотиків, пропаганди проституції, насилля, жорстокості. Таких рейдів по м. Борисполю протягом 2010 року службою у справах дітей спільно із ВКМСД МВ, відділами освіти, молоді та економіки, СЕС та депутатами міської ради проведено – 7.
6. Проводиться робота по забезпеченню здобуття повної загальної середньої освіти дітьми, які не навчалися тривалий час, на базі вечірньої школи та ПТЛ.
7. З метою запобігання втягнення дітей до організованих злочинних угрупувань, проводяться профілактичні заходи серед дітей з асоціальною поведінкою, активізувати роботу з виявлення осіб, які втягують підлітків у злочинну діяльність.
8. Удосконалена система взаємного інформування між службою у справах дітей, відділом кримінальної міліції у справах дітей, управлінням освіти та науки, школами та ПТЛ міста м. Бориспіль стосовно дітей, які не навчаються, скоїли злочини, правопорушення, виявлені за вживання наркотичних речовин, алкогольних напоїв, бродяжництво, жебракування.
9. Реалізується оздоровча кампанія дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування у період літніх канікул.
10. Проведені благодійницькі акції до: Дня матері, Міжнародного дня сім’ї, Великодня, Міжнародного дня захисту дітей та благодійницької акції по наданню шефської допомоги дитячому будинку сімейного типу подружжя Соломах, Дня Святого Миколая, Новорічних та Різдвяних свят.
12. Із залученням спонсорських коштів проведені благодійницькі акції по наданню матеріальної, гуманітарної, адресної допомоги сім’ям з дітьми, які опинилися в складних життєвих обставинах.
13. На контролі в службі у справах дітей постійно тримається питання залучення дітей з девіантними формами поведінки, з неблагополучних, багатодітних та малозабезпечених сімей до спортивних та культурно-масових заходів, гурткової, секційної роботи, підліткових клубів та об’єднань за інтересами. Так, тільки у підліткових клубах «Ровесник», «Поєдинок», «Титан», «Ратоборець» задіяні 43 підлітків вказаних категорій.
З метою запобігання дитячій безпритульності, бездоглядності, проституції, насильства, жебрацтва та попередження втягнення дітей в злочинну діяльність:
1. Розроблений та запроваджений ефективний механізм виявлення бездоглядних та безпритульних дітей, які жебракують, а також методику взаємодії служби у справах дітей, відділу кримінальної міліції у справах дітей, шкіл та навчальних закладів міста, громадських організацій щодо запобігання цим явищам.
2. Систематично перевіряються умови утримання та виховання дітей соціально-незахищених категорій у навчальних закладах міста, а саме школах, дитячих дошкільних закладах, ПТЛ.
3. Забезпечується своєчасне виявлення службою у справах дітей спільно із відділом кримінальної міліції у справах дітей функціонально – неспроможних сімей, ведеться їх облік та здійснення систематичних перевірок умов утримання і виховання в них дітей, надання їм адресної матеріальної та гуманітарної допомоги.
4. Налагоджена співпраця всіх зацікавлених служб, відділів та управлінь місцевих органів виконавчої влади щодо соціально-правового захисту безпритульних і бездоглядних дітей та дітей, які повернулись із закладів соціальної реабілітації та місць позбавлення волі, щодо їх соціалізації, реабілітації та адаптації в суспільстві.
5. Здійснюється контроль за дотриманням культурно-розважальними закладами, ігровими залами, комп’ютерними клубами, нормативно – правових актів щодо порядку відвідування їх дітьми, заборони продажу алкогольних напоїв, тютюнових виробів, розповсюдження наркотиків, пропаганди проституції, насилля, жорстокості. Таких рейдів по м. Борисполю протягом 2010 року службою у справах дітей спільно із ВКМСД МВ, відділами освіти, молоді та економіки, СЕС та депутатами міської ради проведено – 7.
6. Проводиться робота по забезпеченню здобуття повної загальної середньої освіти дітьми, які не навчалися тривалий час, на базі вечірньої школи та ПТЛ.
7. З метою запобігання втягнення дітей до організованих злочинних угрупувань, проводяться профілактичні заходи серед дітей з асоціальною поведінкою, активізувати роботу з виявлення осіб, які втягують підлітків у злочинну діяльність.
8. Удосконалена система взаємного інформування між службою у справах дітей, відділом кримінальної міліції у справах дітей, управлінням освіти та науки, школами та ПТЛ міста м. Бориспіль стосовно дітей, які не навчаються, скоїли злочини, правопорушення, виявлені за вживання наркотичних речовин, алкогольних напоїв, бродяжництво, жебракування.
9. Реалізується оздоровча кампанія дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування у період літніх канікул.
10. Проведені благодійницькі акції до: Дня матері, Міжнародного дня сім’ї, Великодня, Міжнародного дня захисту дітей та благодійницької акції по наданню шефської допомоги дитячому будинку сімейного типу подружжя Соломах, Дня Святого Миколая, Новорічних та Різдвяних свят.
12. Із залученням спонсорських коштів проведені благодійницькі акції по наданню матеріальної, гуманітарної, адресної допомоги сім’ям з дітьми, які опинилися в складних життєвих обставинах.
13. На контролі в службі у справах дітей постійно тримається питання залучення дітей з девіантними формами поведінки, з неблагополучних, багатодітних та малозабезпечених сімей до спортивних та культурно-масових заходів, гурткової, секційної роботи, підліткових клубів та об’єднань за інтересами. Так, тільки у підліткових клубах «Ровесник», «Поєдинок», «Титан», «Ратоборець» задіяні 43 підлітків вказаних категорій.
Розвиток сімейних форм виховання дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування
Пріоритетним напрямком в роботі Служби, її підрозділу по опіці і піклуванню є реалізація права дітей на сімейне виховання, насамперед біологічними батьками, або в прийомні сім’ї, ДБСТ, або передача під опіку та на піклування в сім’ї опікунів та піклувальників, або на усиновлення, виключно громадянами України, тобто, спрямування роботи органів опіки і піклування з урахуванням пріоритетності впровадження сімейних форм влаштування дітей.
У результаті, за 2011 рік під опіку та на піклування передано 7-ро дітей, 7-ро дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, усиновлені громадянами України.
У результаті, за 2011 рік під опіку та на піклування передано 7-ро дітей, 7-ро дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, усиновлені громадянами України.
Профілактика негативних явищ у підлітковому та молодіжному середовищі
Одним із важливих напрямків діяльності Служби сьогодні є профілактика негативних явищ у молодіжному та підлітковому середовищі. Особлива увага приділяється дітям та молоді, схильним до асоціальної поведінки, неповнолітнім, які перебувають на обліку в кримінальній міліції, а також неповнолітнім, які засуджені умовно та неповнолітнім, які звільнилися з місць позбавлення волі, безпритульним та бездоглядним дітям.
У профілактичній роботі Служби віддає перевагу масовим формам роботи. Практично кожен захід, організований службою, був присвячений профілактиці попередження шкідливих звичок серед неповнолітніх, а саме лекторії, розробка та розповсюдження інформаційно-рекламних буклетів профілактичного спрямування, з метою пропаганди правових знань серед дітей, підлітків, виступи на радіо, в телепередачах по формуванню і збереженню знань та навичок здорового способу життя.
Службою у справах дітей створені банки даних на всі соціально-незахищені категорії дітей та ведеться постійна робота по їх виявленню. При цьому особлива увага приділяється дітям, які ухиляються від навчання в школі, схильні до правопорушень, злочинних проявів та інших негативних явищ у поведінці, бродяжництва та жебракування, безпритульним дітям та дітям, які виховуються в кризових, неблагополучних сім’ях. 15 вересня 2011 року в усіх загальноосвітніх навчальних закладах міста відбувся Єдиний день профілактики правопорушень. У цей день були проведені шкільні лінійки, на яких виступали представники управління освіти і науки, правоохоронних органів, служби у справах дітей та управління юстиції. Згідно рішення виконавчого комітету міської ради від 06.06.2011 № 731 «Про утворення міської постійної діючої робочої комісії з питань здійснення профілактики правопорушень» цей захід буде проводитися постійно, у другий четвер кожного місяця. Особлива увага приділяється роботі з педагогічно-неспроможними сім`ями та дітьми, які схильні до правопорушень (створений банк даних таких категорій, складені акти обстеження житлових умов проживання, проводяться індивідуальні бесіди, діти залучаються до гурткової та позакласної роботи). До роботи з дітьми та їх батьками залучаються служба у справах дітей та правоохоронні органи. Ведеться систематичний контроль за відвідуванням учнями навчальних занять (у разі відсутності учнів на заняттях у кожному конкретному випадку з’ясовуються причини та повідомляються батьки або особи, які їх замінюють). Проведено профілактичні виховні заходи щодо попередження насильства над неповнолітніми та захисту їх прав.
У профілактичній роботі Служби віддає перевагу масовим формам роботи. Практично кожен захід, організований службою, був присвячений профілактиці попередження шкідливих звичок серед неповнолітніх, а саме лекторії, розробка та розповсюдження інформаційно-рекламних буклетів профілактичного спрямування, з метою пропаганди правових знань серед дітей, підлітків, виступи на радіо, в телепередачах по формуванню і збереженню знань та навичок здорового способу життя.
Службою у справах дітей створені банки даних на всі соціально-незахищені категорії дітей та ведеться постійна робота по їх виявленню. При цьому особлива увага приділяється дітям, які ухиляються від навчання в школі, схильні до правопорушень, злочинних проявів та інших негативних явищ у поведінці, бродяжництва та жебракування, безпритульним дітям та дітям, які виховуються в кризових, неблагополучних сім’ях. 15 вересня 2011 року в усіх загальноосвітніх навчальних закладах міста відбувся Єдиний день профілактики правопорушень. У цей день були проведені шкільні лінійки, на яких виступали представники управління освіти і науки, правоохоронних органів, служби у справах дітей та управління юстиції. Згідно рішення виконавчого комітету міської ради від 06.06.2011 № 731 «Про утворення міської постійної діючої робочої комісії з питань здійснення профілактики правопорушень» цей захід буде проводитися постійно, у другий четвер кожного місяця. Особлива увага приділяється роботі з педагогічно-неспроможними сім`ями та дітьми, які схильні до правопорушень (створений банк даних таких категорій, складені акти обстеження житлових умов проживання, проводяться індивідуальні бесіди, діти залучаються до гурткової та позакласної роботи). До роботи з дітьми та їх батьками залучаються служба у справах дітей та правоохоронні органи. Ведеться систематичний контроль за відвідуванням учнями навчальних занять (у разі відсутності учнів на заняттях у кожному конкретному випадку з’ясовуються причини та повідомляються батьки або особи, які їх замінюють). Проведено профілактичні виховні заходи щодо попередження насильства над неповнолітніми та захисту їх прав.
Здійснення контролю за дотриманням законодавства стосовно
праці дітей
праці дітей
Відповідно до рішення виконавчого комітету міської ради від 27.12.2010 № 1510 «Про бронювання робочих місць у 2011 році на підприємствах, в організаціях і установах міста» за особами із числа дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, заброньоване 1 робоче місце.
Керуючись вищевказаним рішенням, служба у справах дітей направляє неповнолітніх соціально-незахищених категорій, які потребують працевлаштування, до міського Центру зайнятості населення, з вимогою вирішення питання працевлаштування підлітків та інформування служби у справах дітей у 10-ти денний термін.
05.08.2011 проведена перевірка стану додержання законодавства про працю неповнолітніх у ФОП Бабяк К.В.
В ході перевірки виявлені порушення чинного законодавства про працю неповнолітніх, які висвітлені у таблиці, що додається.
Протягом звітного періоду Бориспільським міськрайонним центром зайнятості працевлаштовано 2 неповнолітніх (Скляр Аліна Анатоліївна, 08.07.1993 року народження, мешканка міста Борисполя по вулиці Глінки, 3-а, працює адміністратором ТОВ «Мистецький двір». Дикий Руслан Олександрович, 05.10.1993 року народження, мешканець міста Борисполя по вулиці Френкеля, 29, працює в ТОВ «Комплекс Агромарс» ).
Керуючись вищевказаним рішенням, служба у справах дітей направляє неповнолітніх соціально-незахищених категорій, які потребують працевлаштування, до міського Центру зайнятості населення, з вимогою вирішення питання працевлаштування підлітків та інформування служби у справах дітей у 10-ти денний термін.
05.08.2011 проведена перевірка стану додержання законодавства про працю неповнолітніх у ФОП Бабяк К.В.
В ході перевірки виявлені порушення чинного законодавства про працю неповнолітніх, які висвітлені у таблиці, що додається.
Протягом звітного періоду Бориспільським міськрайонним центром зайнятості працевлаштовано 2 неповнолітніх (Скляр Аліна Анатоліївна, 08.07.1993 року народження, мешканка міста Борисполя по вулиці Глінки, 3-а, працює адміністратором ТОВ «Мистецький двір». Дикий Руслан Олександрович, 05.10.1993 року народження, мешканець міста Борисполя по вулиці Френкеля, 29, працює в ТОВ «Комплекс Агромарс» ).
Профілактична робота по попередженню насильства у сім’ї
Значна робота служби у справах дітей проводиться на виконання Закону України «Про попередження насильства в сім’ї», щодо попередження та запобігання психологічного, фізичного, економічного, сексуального насильства у сім’ї по відношенню до неповнолітніх дітей. По місту Бориспіль відсутні випадки насильства у сім’ї, які призвели до смерті дитини.
Робота зі зверненнями громадян
Виконуючи основні завдання, покладені на службу у справах дітей, щодо здійснення соціального захисту, опіки, піклування та усиновлення, здійснення соціального супроводу, надання соціальних послуг та попередження бездоглядності, безпритульності та правопорушень серед осіб, які не досягли 18-ти річного віку, відповідно до Законів України «Про органи і служби у справах дітей та спеціальні установи для дітей», «Про забезпечення організаційно – правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування», «Про охорону дитинства», «Про попередження насильства у сім’ї», «Про соціальну роботу з дітьми та молоддю», служба у справах дітей виконавчого комітету міської ради проводить цілеспрямовану роботу щодо реалізації вимог Закону України «Про звернення громадян», Указів Президента України від 13.08.2002 року «Про додаткові заходи щодо забезпечення реалізації громадян конституційного права на звернення» та від 14.04.2004 року «Про невідкладні заходи з удосконалення організації прийому громадян органами державної влади, місцевого самоврядування та посадовими і службовими особами цих органів».
Відповідно до впровадження у виконавчому комітеті міської ради системи управління якістю ISO – 9001-2001, Служба у справах дітей надає:
17 адміністративних послуг мешканцям міста Борисполя;
1 управлінська послуга, на виконання міських Програм подолання дитячої безпритульності та бездоглядності на 2007-2011 роки та Міська комплексна Програма подолання дитячої бездоглядності, підтримки сімей з дітьми «Назустріч дітям» на 2010 – 2017 роки;
211 інформаційних послуг.
Відповідно до впровадження у виконавчому комітеті міської ради системи управління якістю ISO – 9001-2001, Служба у справах дітей надає:
17 адміністративних послуг мешканцям міста Борисполя;
1 управлінська послуга, на виконання міських Програм подолання дитячої безпритульності та бездоглядності на 2007-2011 роки та Міська комплексна Програма подолання дитячої бездоглядності, підтримки сімей з дітьми «Назустріч дітям» на 2010 – 2017 роки;
211 інформаційних послуг.
Оцінка рівня організації роботи зі зверненнями громадян служби у справах дітей виконавчого комітету міської ради за 2011 рік
З метою більш якісного надання адміністративних послуг замовнику та його обслуговування, 23.02.2009 року відкритий інформаційно-довідковий центр служби у справах дітей.
Працівники служби у справах дітей є координаторами по впровадженню системи управління якості у закладах міста Борисполя, беруть участь у процесі створення та діяльності органів самоорганізації населення (ОСН).
Робота Служби систематично висвітлюється у засобах масової інформації та по місцевому телебаченню під тематичними рубриками щодо стану виконання соціальних програм, акцій щодо соціального захисту.
Працівники служби у справах дітей є координаторами по впровадженню системи управління якості у закладах міста Борисполя, беруть участь у процесі створення та діяльності органів самоорганізації населення (ОСН).
Робота Служби систематично висвітлюється у засобах масової інформації та по місцевому телебаченню під тематичними рубриками щодо стану виконання соціальних програм, акцій щодо соціального захисту.
| Ідентифікаційний номер критерію | Назва критерію | Ідентифікаційний номер показника | Назва показника | Докази щодо проведеної роботи в 2011 році | Докази щодо проведеної роботи в 2010 році | Оцінка (відповідає вимогам, не повністю відповідає вимогам, не відповідає вимогам) | |||||||
| 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | |||||||
| К 1 | Результативність | ОП 1.1 | Наявність затверд-женого реєстру з кількістю іденти-фікованих послуг | Реєстр послуг, затверджений рішенням виконавчого комітету від 19.01.2011 № 1102 Ідентифіковано 17 адміністратив-них послуг | Реєстр послуг, затверджений рішенням виконавчого комітету від 26.05.2010 № 480 Ідентифіковано 17 адміністратив-них послуг | відповідає вимогам | |||||||
| ДП 1.2 | Кількість наданих послуг | 849 | 776 | вимірюється | |||||||||
| ДП 1.2.1 | Адміністративних послуг відповідно до ідентифікації | 65 | 84 | вимірюється | |||||||||
| 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | |||||||
| | | ДП 1.2.2 | Зареєстрованих звернень фізичних осіб | 104 – до органу опіки і піклування; 279 – до служби у справах дітей | 78 - до органу опіки і піклування; 147 - до служби у справах дітей | вимірюється | |||||||
| ДП 1.2.3 | Зареєстрованих усних звернень | 2 - до органу опіки і піклування | 1- до органу опіки і піклування | вимірюється | |||||||||
| ДП 1.2.4 | Зареєстрованих звернень юридичних осіб | 77 | 99 | ||||||||||
| ДП 1.2.2 | Управлінських | 11 - Програма «Подолання дитячої безпритульності та бездоглядності на 2007-2011 роки»; Міська комплексна Програма подолання дитячої бездоглядності, підтримки сімей з дітьми «На зустріч дітям» на 2010-2017 роки затверджена рішенням міської ради від 20.12.2011 № 1439-19-ІV | 11- Програма «Подолання дитячої безпритульності та бездоглядності на 2007-2011 роки»; Міська комплексна Програма подолання дитячої бездоглядності, підтримки сімей з дітьми «На зустріч дітям» | вимірюється | |||||||||
| ДП 1.2.3 | Інформаційних | 211- КОДА, прокуратура, Держдепартамент; 100 – ВКСЛМ, іншими службами, відділами, | 215 - КОДА, прокуратура, Держдепартамент; ВКСЛМ, іншими 141 - службами, відділами, комунальними | вимірюється | |||||||||
| 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | |||||||
| | | | управліннями, комунальними підприємствами | підприємствами | ||
| ДП 1.3 | Кількість ненада-них муніципаль-них послуг без пояснення причин (необґрунтована відповідь) | відповідає вимогам | ||||
| ДП 1.3.1 | Адміністративних | відповідає вимогам | ||||
| ДП 1.3.2 | Управлінських | відповідає вимогам | ||||
| ДП 1.3.3 | Інформаційних | відповідає вимогам | ||||
| ДП 1.4 | Кількість наданих адміністративних послуг з скорочен-ням терміну вико-нання | 267 | 260 | вимірюється | ||
| ДП 1.5 | Кількість юридич-них, фізичних осіб, що зверну-лись на прийом до начальника ССД | 240 | 236 | вимірюється | ||
| ДП 1.6 | Кількість юридич-них, фізичних осіб, що зверну-лись на прийом до спеціалістів ССД | 272 | 88 | вимірюється | ||
| ОП 1.7 | Проведення аналі-тичної роботи зі зверненнями гро-мадян (аналізу звернень | Згідно з розпорядженням міського голови від 10 лютого 2011 року № 31 та від 29 вересня 2011 року № 429 | Згідно з розпорядженням міського голови від 07.10.2010 № 298 «Про | вимірюється | ||
| 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 |
| | | | громадян щодо виявлення найбільш актуальних проблем та внесення пропозицій стосовно шляхів їх розв'язання; виявлення причин, що зумовлюють надходження повторних звернень громадян, безпідставної відмови в задоволенні законних вимог заявників тощо) | «Про дослідження рівня задоволеності замовника» | дослідження рівня задоволеності замовника» | |
| ОП 1.8 | Проведення нарад, семінарів, засідань комісій тощо з питань звернень громадян | Питання по роботі зі звернення громадян розглядаються на нарадах служби щопонеділка, про що свідчить 50 протоколів; проведено 1-круглий стіл «Протягни руку допомоги» від 25.11.2011; 25-семінарів відповідно до рішення виконавчого комітету міської ради від 06.06.2011 № | Питання по роботі зі звернення громадян розглядаються на нарадах служби щопонеділка, про що свідчить 49 протоколів | відповідає вимогам | ||
| 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 |
| | | | | 731 «Про утворення | | |
| | | | міської постійно діючої робочої комісії з питань здійснення профілактики правопорушень,35 – Комісій з питань захисту прав дитини | |||
| ОП 1.9 | Систематичне ін-формування керів-ництва міської ра-ди та її виконавчо-го комітету про стан роботи зі зверненнями громадян | Участь начальника у нарадах міського голови; головного спеціаліста у нарадах керуючого справами виконавчого комітету щопонеділка | Участь начальника у нарадах міського голови; головного спеціаліста у нарадах керуючого справами виконавчого комітету щопонеділка | відповідає вимогам | ||
| К 2 | Доступність | ДП 2.1 | Кількість адміністративних послуг, для яких створено інформаційні картки | 17 ідентифікованих послуг | 17 ідентифікованих послуг | вимірюється |
| ОП 2.2 | Наявність розмі-щеного реєстру адміністративних послуг в Інтернеті | На веб-сайті виконавчого комітету міської ради | На веб-сайті виконавчого комітету міської ради | відповідає вимогам | ||
| ДП 2.3 | Кількість доступ-них інформацій-них карток, формулярів заяв та супровідних документів в Інтернеті | 17 ідентифікованих послуг | 17 ідентифікованих послуг | вимірюється | ||
| 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 |
| | | ДП 2.4 | Кількість форму-лярів заяв та | 17 | 17 | вимірюється |
| | | супровідних доку-ментів у місцях прийому громадян | ||||
| ДП 2.5 | Кількість запов-нених зразків формулярів заяв у місцях прийому громадян | 17 | 17 | вимірюється | ||
| ДП 2.6 | Кількість додат-кових заходів, які повинен зробити замовник | 2 заходи: - комісія з питань захисту прав дитини; - опікунська рада | 2 заходи: - комісія з питань захисту прав дитини; - опікунська рада | відповідає вимогам | ||
| ДП 2.7 | Кількість пунктів обслуговування замовників із зразками заяв та інформаційними картками | вимірюється | ||||
| К 3 | Своєчасність | ОП 3.1 | Дотримання строку розгляду звернень громадян | Строки дотримуються відповідно до Закону України «Про звернення громадян» | Строки дотримуються відповідно до Закону України «Про звернення громадян» | відповідає вимогам |
| ДП 3.1 | Відсоток кількості послуг, по яким було прострочено терміни у відношенні до загальної кількості наданих | відповідає вимогам | ||||
| 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 |
| | | адміністративних та інформаційних послуг | ||||
| ДП 3.2 | Кількість адміні-стративних послуг, по яких передбачено мож-ливість приско-реного розгляду послуги | вимірюється | ||||
| ДП 3.3 | Кількість муніципальних послуг, наданих з порушенням терміну виконання | відповідає вимогам | ||||
| ДП 3.3.1 | Адміністративних | відповідає вимогам | ||||
| ДП 3.3.2 | Управлінських | відповідає вимогам | ||||
| ДП 3.3.3 | Інформаційних | відповідає вимогам | ||||
| ДП 3.4 | Кількість проектів рішень, поданих на розгляд засідання виконавчого комітету з порушенням термінів, визначених регламентом виконавчого комітету | не повністю відповідає вимогам | ||||
| 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 |
| | ДП 3.5 | Кількість проектів рішень, поданих на розгляд засідання міської ради з порушенням тер-мінів, визначених регламентом міської ради | відповідає вимогам | |||
| ОП 3.6 | Дотримання строку та порядку пересилання звернень громадян іншим уповнова-женим органам | Строки дотримуються відповідно до Закону України «Про звернення громадян» | Строки дотримуються відповідно до Закону України «Про звернення громадян» | відповідає вимогам | ||
| ОП 4.2 | Наявність належ-ним чином облад-наного приміщен-ня для проведення особистого прийо-му громадян, роз-міщення актів за-конодавства, ін-формаційних бук-летів, зразків оформлення звернень та інших документів, відо-мостей про посадових осіб, які ведуть особистий прийом, місце і час прийому, | Приміщення обладнані належним чином. Вся інформація знаходиться на стендах інформаційно-довідкового центру | Приміщення обладнані належним чином відповідно до пінкту ОП 4.2. Вся інформація знаходиться на стендах інформаційно-довідкового центру | відповідає вимогам | ||
| 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 |
| | | місце знаходження відповідних виконавчих органів міської ради, контактні телефони тощо | ||||
| | ДП 4.1 | Кількість місць прийому громадян | вимірюється | |||
| | ДП 4.2 | Кількість інформаційно-довідкових центрів у місті. | 21 у місті, 1 в ССД | 19 у місті, 1 в ССД | вимірюється | |
| | ДП 4.3 | Кількість наявних місць для обслуговування громадян з обмеженими можливостями | вимірюється | |||
| | ДП 4.5 | Кількість наявних автостоянок | вимірюється | |||
| | ДП 4.6 | Кількість доступних місць до Інтернету | вимірюється | |||
| | ДП 4.7 | Кількість зв’язків із замовником через електронну пошту | вимірюється | |||
| | ДП 4.8 | Кількість відвідувачів сайту виконавчого комітету | 274773 | |||
| | ДП 4.9 | Кількість отрима-них послуг за до-помогою Дозвіль-ного центру | ||||
| 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 |
| | ДП 4.10 | Кількість виїзних прийомів начальником служби у справах дітей | ||||
| | ДП 4.10.1 | Кількість обстежень житлово-побутових умов проживання та виховання дітей за участю начальника | 20 | 35 | вимірюється | |
| | ДП 4.10.2 | Кількість проведених рейдів за участю начальника служби у справах дітей | 24 відповідно до наказів ССД (номенклатура справ № 21-19) | 45 відповідно до наказів ССД (номенклатура справ № 21-19) | вимірюється | |
| | ДП 4.10.3 | Прийнято участь у судових засіданнях начальником служби у справах дітей | 20 відповідно до журналу реєстрації судових засідань ССД (номенклатура справ № 21-21) | 9 відповідно до журналу реєстрації судових засідань ССД (номенклатура справ № 21-21) | вимірюється | |
| | ДП 4.10.4 | Кількість обстежень житлово-побутових умов проживання та виховання дітей спеціалістів служби у справах дітей | 128 відповідно до журналів обліку актів обстеження | 155 відповідно до журналів обліку актів обстеження | вимірюється | |
| | ДП 4.10.5 | Кількість проведених рейдів за участю | 34 відповідно до наказів ССД | 46 відповідно до наказів ССД | вимірюється | |
| 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 |
| | | спеціалістів служби у справах дітей | (номенклатура справ № 21-19) | (номенклатура справ № 21-19) | ||
| ДП 4.10.6 | Прийнято участь у судових засіданнях спеціалістами служби у справах дітей | 20 відповідно до журналу реєстрації судових засідань ССД (номенклатура справ № 21-21) | 98 відповідно до журналу реєстрації судових засідань ССД (номенклатура справ № 21-21) | вимірюється | ||
| ОП 4.12 | Дотримання порядку реєстрації звернень громадян на реєстраційно-контрольних картках чи в журналах реєстрації, ведення карток (журналів) обліку особистого прийому громадян | Згідно з номенклатурою реєстрація звернень громадян ведеться в журналі обліку особистого прийому громадян в Службі у справах дітей (номенклатура справи 21-08) та на реєстраційно-контрольних картках відповідно до електронної програми «АСКОД» | Згідно з номенклатурою реєстрація звернень громадян ведеться в журналі обліку особистого прийому громадян в Службі у справах дітей (номенклатура справи 11-08) та на реєстраційно-контрольних картках відповідно до електронної програми «АСКОД» | відповідає вимогам | ||
| ОП 4.13 | Дотримання порядку формування справ і картотек за зверненнями громадян та їх комплектація | Дотримується відповідно до номенклатури справ | Дотримується відповідно до номенклатури справ | відповідає вимогам | ||
| | ОП 4.14 | Наявність затверджених графіка і порядку проведення | Є в наявності відповідно до Розпорядження міського голови від 28.12.2010 | Є в наявності відповідно до розпорядження міського голови від | відповідає вимогам | |
| 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 |
| | | особистого прийому громадян та їх дотримання | №393 «Про організацію особистого прийому громадян, виїзних прийомів та проведення «прямого телефонного зв’язку» із населенням міста у 2011 році» | 22.12.2009 №602 «Про організацію особистого прийому громадян, виїзних прийомів, проведення «прямого телефонного зв’язку із населенням міста у 2010 році» | ||
| ОП 4.15 | Наявність затверд-женого графіка роботи телефонної «гарячої лінії», йо-го дотримання, ве-дення обліку пові-домлень громадян | Розпорядження міського голови від 28 грудня 2010 року № 393 «Про організацію особистого прийому громадян, виїзних прийомів та проведення «прямого телефонного зв’язку» із населенням міста у 2011 році» | Розпорядження міського голови від 22.12.2009 № 602 «Про організацію особистого прийому громадян, виїзних прийомів, проведення «прямого телефонного зв’язку із населенням міста у 2010 році» | відповідає вимогам | ||
| ОП 4.16 | Планування роботи зі зверненнями громадян | Планування здійснюється на підставі рішення виконавчого комітету від 31.01.2011 №99 «Про затвердження плану роботи виконавчого комітету міської ради на 2011 рік», щотижневі, | Планування здійснюється на підставі рішення виконавчого комітету на.2010 рік «Про затвердження плану роботи виконавчого комітету міської ради на | |||
| 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 |
| | | місячні та річний плани роботи ССД відповідно до номенклатури №21-06 (електронний варіант) | 2010 рік»,щотижневі, місячні та річний плани роботи ССД відповідно до номенклатури№ 21-06 (електронний варіант) | відповідає вимогам | ||
| К 5 | Фаховість | ДП 5.1 | Кількість скарг щодо наданих послуг | відповідає вимогам | ||
| ДП 5.2 | Кількість документів з повторним циклом опрацювання | відповідає вимогам | ||||
| ДП 5.3 | Кількість пропозицій щодо поліпшення надання послуг після проходження навчання | відповідає вимогам | ||||
| ДП 5.4 | Кількість наставників | відповідає вимогам | ||||
| К 6 | Прозорість | ДП 6.1 | Кількість публі-кацій у засобах масової інформації про надання муніципальних послуг | 6 В громадсько-політичній газеті «Трудова слава»; Газета «Вісті»; «Ринок»; (номенклатура справ № 21-29) | 7 «Чия правда правдіша» (ТС від 02.03.2010 № 29-30); «Два обличчя одного міста» (ТС від 18.05.2010 № 69-70); «Дев’ять причин для щастя, або три роки Бориспільському ДБСТ» (ТС | відповідає вимогам |
| 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 |
| | | від 18.05.2010 № 69-70); «Свято не заради свята» (ТС від 04.06.2010 № 79-80); «Увага! Нічне місто» (Форум-Експрес від 16.09.2010 № 29); «Постійно відкрита вакансія «мама» (ТС від 29.09.2010 № 135-138); «Від самого народження діти мають всі основні свободи та невід’ємні права кожної людини» (ТС від 26.11.2010 № 175-176) | ||||
| | ДП 6.2 | Кількість об’єктів зовнішньої реклами про надання муніципальних послуг | вимірюється | |||
| | ДП 6.3 | Кількість заходів, висвітлених телерадіостудією | 4 (із них 2-радіомовлення, 2 – телерадіостудія) Міжнародний День захисту дітей; Відзначення Різдзвяних та Новорічних свят | 4 Міжнародний День захисту дітей; Відзначення 21 річниці Конвенції ООН; Відзначення Різдзвяних та Новорічних свят; | відповідає вимогам | |
| 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 |
| | | Відзначення 3-ї річниці створення ДБСТ | ||||
| ДП 6.4 | Час трансляції про роботу установи, яка перевіряється | 60 хв. | 40 хв. | вимірюється | ||
| ДП 6.5 | Кількість наданої інформації грома-дянам через теле-радіостудію | вимірюється | ||||
| ДП 6.6 | Розміщення на веб-сайті виконавчого комітету міської ради узагальнених матеріалів про організацію роботи зі зверненнями громадян, графіка проведення осо-бистого прийому громадян керів-ництвом, роз’яс-нень з найбільш актуальних питань громадян тощо | Інформацію розміщено на сайті, яка постійно поновлюється | Інформацію розміщено на сайті, яка постійно поновлюється | відповідає вимогам | ||
| К 7 | Залучення громадськості | ДП 7.1 | Кількість управлінських послуг, прийнятих з попередніми узгодженнями та залученням дорадчих, громадських організацій | вимірюється | ||
| 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 |
| | ДП 7.2 | Кількість засідань Громадської Ради | вимірюється | |||
| ДП 7.3 | Кількість громадських слухань, проведених за сприянням працівників виконавчого комітету (служби у справах дітей) | Громадські слухання -1 тема: «Створіть прийомну родину, зігрійте теплом дитину» | вимірюється | |||
| ДП 7.4 | Кількість створених місцевих інститутів за сприянням працівників виконавчого комітету(служби у справах дітей) | вимірюється | ||||
| ДП 7.5 | Кількість органів самоорганізації населення, створе-них за сприянням працівників ССД | вимірюється | ||||
| ДП 7.6 | Кількість створе-них об’єднань співвласників багатоквартирних будинків | вимірюється | ||||
| ДП 7.7 | Кількість проведених заходів із залученням громадськості | вимірюється | ||||
| 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 |
| К 8 | Справедливість | ДП 8.1 | Кількість звернень фізичних та юридичних осіб щодо дискримінації у наданні послуг (нацментальність, гендерна політика) | відповідає вимогам | ||
| ОП 8.2 | Дотримання порядку розгляду звернень пільгової категорій громадян (інвалідів Великої Вітчизняної війни, Героїв України, Героїв Радянського Союзу, Героїв Соціалістичної праці, жінок, яким присвоєно почесне звання «Мати-героїня») | Порядок розгляду звернень громадян дотримується відповідно до Закону України «Про звернення громадян» | Порядок розгляду звернень громадян дотримується відповідно до Закону України «Про звернення громадян» | відповідає вимогам | ||
| К 9 | Мінімальна (справедлива) вартість | ДП 9.1 | Кількість скарг на необґрунтовано високу вартість адміністративних послуг | Послуги надаються безкоштовно | Послуги надаються безкоштовно | відповідає вимогам |
| ДП 9.2 | Наявність адміністративних актів, які встановлюють розмір плати за надання послуг | відповідає вимогам | ||||
| 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 |
| | | ДП 9.3 | Кількість місць для оплати та їх віддаленість від місць прийому громадян | відповідає вимогам | ||
| К 10 | Ефективність | ДП 10.1 | Кількість працюючих на кількість наданих послуг | П’ять працівників надає 17 адміністрати- вних послуг | П’ять працівників надає 17 адміністрати- вних послуг | відповідає вимогам |
| ДП 10.2 | Фінансові ресурси на кількість наданих послуг | 34049,61 205 354,78 -заробітна плата, 74 543,78 (36,3%) -нарахування на заробітну плату; 279 898,56 - витрати на оплату праці; 1,20 – оренда; 1833,24 -експлуатаційні витрати; комунальні послуги: 2 398,20 – вода, 6 652,80 –електроенергія, 4 791,31 - телефонні послуги, 3 888,00 – пожежне спостереження, 2000,00 -канцтовари, 1000,00 – обслуговування техніки, 1586,30 – | 256 590, 63 – заробітна плата, канцтовари, конверти, марки, оренда, монтаж пожежної сигналізації, щомісячна оплата за сигналізацію, комунальні послуги | вимірюється | ||
| 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 |
| | | технічне забезпечення (фотоапарат) | ||||
| | ДП 10.3 | Кількість партнерів по обміну досвідом функціонування системи управління якістю | 3 м.Українка м. Славутич Київо-Святошинський район м. Києва | 2 м.Українка, м. Славутич | відповідає вимогам | |
| К 11 | Економічність | ДП 11.1 | Відсоток зменшення системних одиниць у 2011 році порівняно з попередніми роком | 0 % | 0 % | вимірюється |
| ДП 11.2 | Відсоток збільшення адміністративних, інформаційних послуг без збільшення кількості штатних одиниць | 9 % | 7,5% | вимірюється |
Керуючий справами Л.Л.Передерей
Начальник служби
у справах дітей І.П. Величко
у справах дітей І.П. Величко
ЗАТВЕРДЖЕНО
Рішення виконавчого комітету
від 30.01.2012 № 84
Рішення виконавчого комітету
від 30.01.2012 № 84
Комплексний міжвідомчий план
заходів по профілактиці правопорушень серед дітей та підвищення ефективності механізмів забезпечення захисту прав дітей у місті Борисполі на 2012 рік
заходів по профілактиці правопорушень серед дітей та підвищення ефективності механізмів забезпечення захисту прав дітей у місті Борисполі на 2012 рік
1. Активізувати діяльність управлінь, відділів, служб виконавчого комітету міської ради дотичних до проблем дитинства щодо координації зусиль у вирішенні питань забезпечення соціального захисту та законних інтересів дітей та профілактики правопорушень серед дітей у місті Борисполі, а також посилення відповідальності за виконання вимог законодавства у сфері охорони дитинства.
Служба у справах дітей,
управління освіти і науки,
управління праці та соціального захисту
населення,
відділ культури, сім’ї, молоді та спорту,
відділ кримінальної міліції у справах дітей
Бориспільського МВ ГУ МВС України в
Київській області,
Бориспільська центральна районна лікарня
управління освіти і науки,
управління праці та соціального захисту
населення,
відділ культури, сім’ї, молоді та спорту,
відділ кримінальної міліції у справах дітей
Бориспільського МВ ГУ МВС України в
Київській області,
Бориспільська центральна районна лікарня
Постійно
2. Забезпечити виконання вичерпних заходів щодо влаштування дітей, яким надано соціально-правовий статус дитини-сироти або дитини, позбавленої батьківського піклування, у сім’ї громадян (усиновлення, під опіку, піклування, у прийомну сім’ю, дитячий будинок сімейного типу) і, лише за неможливості останнього, до закладу.
Служба у справах дітей
Постійно
3. Поліпшити роботу щодо раннього виявлення суб’єктами соціальної роботи сімей з дітьми, які опинились в складних життєвих обставинах, та забезпечити надання таким сім’ям комплексу соціальних послуг .
Служба у справах дітей,
управління освіти і науки
управління праці та соціального захисту
населення,
відділ культури, сім’ї, молоді та спорту
Відділ кримінальної міліції у справах дітей
Бориспільського МВ ГУ МВС України в
Київській області,
Бориспільська центральна районна лікарня
управління освіти і науки
управління праці та соціального захисту
населення,
відділ культури, сім’ї, молоді та спорту
Відділ кримінальної міліції у справах дітей
Бориспільського МВ ГУ МВС України в
Київській області,
Бориспільська центральна районна лікарня
Постійно
4. Проаналізувати діяльність стану проведення виховної роботи та забезпечення та збереження конституційних прав і свобод учнів у Бориспільській вечірній школі та Бориспільському ПТЛ.
Служба у справах дітей,
управління освіти і науки
управління освіти і науки
Травень 2012 року
5. Щоквартально на Комісії з питань захисту прав дитини при виконавчому комітеті міської ради здійснювати комплексний аналіз реального становища дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, та осіб з їх числа щодо стану забезпечення житлом та їх зайнятості з урахуванням вимог статей 23, 32, 33, Закону України «Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування».
Служба у справах дітей
Щоквартально
6. Постійно корегувати плани соціального супроводу дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, та осіб з їх числа, з урахуванням вимог статей 17, 22, 27, 39-7 Закону України «Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування».
Служба у справах дітей,
відділ культури, сім’ї, молоді та спорту
відділ культури, сім’ї, молоді та спорту
Постійно
7. Забезпечити систематичний контроль за станом відвідування занять у навчальних закладах, способом життя та поведінкою дітей, які перебувають на обліку у ССД та ВКМСД Бориспільського МВ ГУ МВС України в Київській області.
Управління освіти і науки,
служба у справах дітей
Управління освіти і науки,
служба у справах дітей
Постійно
8. Проводити просвітницьку роботу для підвищення рівня поінформованості населення щодо пропаганди сімейних форм виховання дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, та формування позитивного іміджу усиновителів, прийомних батьків та батьків-вихователів.
Служба у справах дітей,
управління освіти і науки
управління освіти і науки
Постійно
9. Сприяти діяльності дитячих і молодіжних громадських організацій з організації програм, проектів щодо захисту прав та законних інтересів дітей, проведенню благодійних заходів щодо підтримки дітей, які потребують особливої уваги, зокрема дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, дітей-інвалідів, дітей із багатодітних, малозабезпечених та неповних сімей.
Служба у справах дітей,
управління освіти і науки,
управління праці та соціального захисту
населення,
відділ культури, сім’ї, молоді та спорту,
відділ кримінальної міліції у справах дітей,
Бориспільського МВ ГУ МВС України
в Київській області,
Бориспільська центральна районна лікарня
управління освіти і науки,
управління праці та соціального захисту
населення,
відділ культури, сім’ї, молоді та спорту,
відділ кримінальної міліції у справах дітей,
Бориспільського МВ ГУ МВС України
в Київській області,
Бориспільська центральна районна лікарня
Постійно
10. Забезпечити систематичне відпрацювання місць відпочинку молоді та місць найбільшого скупчення неповнолітніх з метою виявлення неповнолітніх, які вживають алкогольні напої та наркотичні речовини.
Служба у справах дітей,
управління освіти і науки,
відділ культури, сім’ї, молоді та спорту,
відділ кримінальної міліції у справах дітей
Бориспільського МВ ГУ МВС України в
Київській області,
Бориспільська центральна районна лікарня
управління освіти і науки,
відділ культури, сім’ї, молоді та спорту,
відділ кримінальної міліції у справах дітей
Бориспільського МВ ГУ МВС України в
Київській області,
Бориспільська центральна районна лікарня
Постійно
11. Систематично вживати заходів щодо надання соціальної допомоги неповнолітнім, які займаються бродяжництвом та жебракуванням.
Служба у справах дітей,
відділ кримінальної міліції у справах дітей
Бориспільського МВ ГУ МВС України в
Київській області,
Бориспільська центральна районна лікарня
відділ кримінальної міліції у справах дітей
Бориспільського МВ ГУ МВС України в
Київській області,
Бориспільська центральна районна лікарня
Постійно
12. Проводити перевірки торгівельних закладів міста Борисполя на предмет продажу неповнолітнім спиртних напоїв та тютюнових виробів.
Служба у справах дітей,
управління освіти і науки,
відділ культури, сім’ї, молоді та спорту,
відділ кримінальної міліції у справах дітей
Бориспільського МВ ГУ МВС України в
Київській області
управління освіти і науки,
відділ культури, сім’ї, молоді та спорту,
відділ кримінальної міліції у справах дітей
Бориспільського МВ ГУ МВС України в
Київській області
Постійно
13. Систематично проводити спільні загальноміські цілеспрямовані рейди згідно затвердженого графіку.
Служба у справах дітей,
управління освіти і науки,
відділ культури, сім’ї, молоді та спорту,
відділ кримінальної міліції у справах дітей
Бориспільського МВ ГУ МВС України в
Київській області
Служба у справах дітей,
управління освіти і науки,
відділ культури, сім’ї, молоді та спорту,
відділ кримінальної міліції у справах дітей
Бориспільського МВ ГУ МВС України в
Київській області
Постійно
14. Провести перевірки стану додержання законодавства про працю неповнолітніх на підприємствах, в організаціях міста незалежно від форм власності, де працюють неповнолітні.
Служба у справах дітей
Вересень - жовтень 2012 року
15. Забезпечити проведення роботи по виявленню дітей, які зазнали фізичного, психологічного або інших видів насильства для оперативного реагування по кожному факту.
Служба у справах дітей,
управління освіти і науки,
управління праці та соціального захисту
населення,
відділ культури, сім’ї, молоді та спорту,
відділ кримінальної міліції у справах дітей
управління освіти і науки,
управління праці та соціального захисту
населення,
відділ культури, сім’ї, молоді та спорту,
відділ кримінальної міліції у справах дітей
Бориспільського МВ ГУ МВС України в
Київській області,
Бориспільська центральна районна лікарня
Київській області,
Бориспільська центральна районна лікарня
Постійно
16. Проводити роботу по максимальному залученню дітей девіантної поведінки до гурткової, секційної робота та організованого дозвілля.
Служба у справах дітей,
управління освіти і науки,
відділ культури, сім’ї, молоді та спорту
управління освіти і науки,
відділ культури, сім’ї, молоді та спорту
Постійно
17. Забезпечити систематичне інформування навчально-виховними закладами міста Борисполя служби у справах дітей виконавчого комітету міської ради стосовно дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, щодо їх поведінки, відношення до навчання та умов утримання у сім’ях опікунів (піклувальників).
Управління освіти і науки,
служба у справах дітей
Управління освіти і науки,
служба у справах дітей
Жовтень-листопад щороку
18. Забезпечити систематичне проведення медичного огляду дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування.
Бориспільська центральна районна лікарня,
служба у справах дітей
служба у справах дітей
Червень, грудень щороку
19. Забезпечити надання якісних медичних послуг та забезпечення лікарськими засобами дітей пільгових категорій.
Бориспільська центральна районна лікарня,
служба у справах дітей
служба у справах дітей
Постійно
20. Забезпечити захист прав багатодітних сімей, зокрема належного забезпечення їх соціального захисту та реалізації передбачених законодавством пільг для таких сімей.
Управління праці та соціального захисту
населення,
відділ культури, сім’ї, молоді та спорту
населення,
відділ культури, сім’ї, молоді та спорту
Постійно
21.Забезпечити підвищення ефективності соціальної роботи з сім’ями або особами, які опинилися у складних життєвих обставинах, зокрема поліпшення соціального супроводу сімей, які виховують дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування.
Відділ культури, сім’ї, молоді та спорту,
служба у справах дітей
служба у справах дітей
Постійно
22. Налагодити чіткий механізм інформування навчально-виховних закладів міста щодо стану правопорушень та злочинності серед неповнолітніх в місті Борисполі, відповідно довідки Бориспільського МВ ГУ МВС України в Київській області, що подається щоквартально.
Управління освіти і науки,
відділ кримінальної міліції у справах дітей
Бориспільського МВ ГУ МВС України в
Київській області
відділ кримінальної міліції у справах дітей
Бориспільського МВ ГУ МВС України в
Київській області
Щоквартально
23. Навчально-виховним закладам міста в 10-денний термін після отримання інформації щодо стану правопорушень та злочинності серед неповнолітніх в місті Борисполі забезпечити проведення відповідної роботи з дітьми та батьками у межах своєї компетенції та надати службі у справах дітей відповідний пакет документів (копії паспортів батьків, довідка про склад сім’ї або копія будинкової книги, копія свідоцтва про народження дитини, акт-обстеження житлово-побутових умов та умов виховання, характеристика, пояснення батьків з зазначенням телефонів).
23. Навчально-виховним закладам міста в 10-денний термін після отримання інформації щодо стану правопорушень та злочинності серед неповнолітніх в місті Борисполі забезпечити проведення відповідної роботи з дітьми та батьками у межах своєї компетенції та надати службі у справах дітей відповідний пакет документів (копії паспортів батьків, довідка про склад сім’ї або копія будинкової книги, копія свідоцтва про народження дитини, акт-обстеження житлово-побутових умов та умов виховання, характеристика, пояснення батьків з зазначенням телефонів).
Служба у справах дітей,
управління освіти і науки
управління освіти і науки
Постійно
24. Забезпечити проведення державної експертизи для отримання відповідності та введення в промислову експлуатацію Єдиної інформаційно-аналітичної системи «Діти».
Служба у справах дітей
До 1 березня 2012 року
25. Аналізувати стан виконання «Комплексного міжвідомчого плану заходів по профілактиці правопорушень серед дітей та підвищення ефективності механізмів забезпечення захисту прав дітей у місті Борисполі на 2012 рік» на розширеному засідання Координаційної ради при службі у справах дітей виконавчого комітету міської ради.
Служба у справах дітей,
управління освіти і науки,
управління праці та соціального захисту
населення,
відділ культури, сім’ї, молоді та спорту,
відділ кримінальної міліції у справах дітей
Бориспільського МВ ГУ МВС України в
Київській області,
Бориспільська центральна районна лікарня
управління освіти і науки,
управління праці та соціального захисту
населення,
відділ культури, сім’ї, молоді та спорту,
відділ кримінальної міліції у справах дітей
Бориспільського МВ ГУ МВС України в
Київській області,
Бориспільська центральна районна лікарня
Щоквартально





















