| |
Відповідно до статті 39 Конституції України, пп.3 п б) ст. 38, пп. 7 п а) ст. 30 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», відповідно до Конвенції про захист прав і основних свобод людини, ратифікованої відповідним Законом України від 17.07.1997, Указу Президії Верховної Ради СРСР «Про порядок організації і проведення зборів, мітингів, вуличних походів і демонстрацій в СРСР» (діючого на території України відповідно до постанови Верховної Ради України від 12.09.1991 № 1545-XII «Про порядок тимчасової дії на території України окремих актів законодавства Союзу РСР») та з урахуванням рішення Конституційного Суду України від 19.04.2001 № 4-рп/2001 і вимог Кодексу адміністративного судочинства України та з метою удосконалення порядку розгляду повідомлень щодо організації та проведення зборів, мітингів, походів та демонстрацій у м. Борисполі виконавчий комітет міської ради ВИРІШИВ:
1. Затвердити Тимчасове положення про порядок розгляду питань щодо організації та проведення зборів, мітингів, походів та демонстрацій у місті Борисполі (додається).
2. Утворити узгоджувальну комісії з розгляду повідомлень щодо організації та проведення зборів, мітингів, походів та демонстрацій у місті Борисполі у складі згідно з додатком.
3. Контроль за виконанням цього рішення покласти на заступника міського голови згідно з розподілом обов’язків.
Міський голова А.С. Федорчук
ЗАТВЕРДЖЕНО
рішення виконавчого комітету
міської ради
___________________ № _____
рішення виконавчого комітету
міської ради
___________________ № _____
ТИМЧАСОВЕ ПОЛОЖЕННЯ
про порядок розгляду питань щодо організації та проведення
зборів, мітингів, походів та демонстрацій у місті Борисполі
зборів, мітингів, походів та демонстрацій у місті Борисполі
1. Загальні положення.
Тимчасове Положення про порядок розгляду питань щодо організації та проведення зборів, мітингів, походів та демонстрацій (надалі – масові заходи) у місті Борисполі розроблено у відповідності до Конвенції про захист прав і основних свобод людини, ратифікованої відповідної Законом України від 17.07.1997, Конституції України, Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», Указу Президії Верховної Ради СРСР «Про порядок організації і проведення зборів, мітингів, вуличних походів і демонстрацій в СРСР» (діючого на території України відповідно до постанови Верховної Ради України від 12.09.1991 № 1545-XII «Про порядок тимчасової дії на території України окремих актів законодавства Союзу РСР») та з урахуванням рішення Конституційного Суду України від 19.04.2001 № 4-рп/2001 і вимог Кодексу адміністративного судочинства України.
Основні терміни:
Збори – масовий захід, організований громадянином, групою громадян та/або об’єднанням громадян у спеціально обладнаному, пристосованому приміщенні та/або на відкритому місці, який проводиться з метою обговорення різних політичних, соціальних, економічних, культурних та інших проблем.
Мітинг – масовий захід, організований громадянином, групою громадян та/або об’єднанням громадян у спеціально визначених органами місцевого самоврядування місцях, який проводиться з метою обговорення різних політичних, соціальних, економічних, культурних та інших проблем.
Демонстрація – масовий захід, організований громадянином, групою громадян та/або об’єднанням громадян у спеціально визначених органами місцевого самоврядування місцях для відкритого, як правило ілюстрованого, вираження певних настроїв, протесту, незгоди з діяльністю державних органів чи органів місцевого самоврядування, інших держав та міжнародних установ.
Однією із форм прояву демонстрації є пікетування.
Однією із форм прояву демонстрації є пікетування.
Похід – це масовий, направлений, організований рух людей, який проводиться з тою ж метою, що і збори, мітинг чи демонстрація.
Заінтересовані особи (організатори) – уповноважені представники громадян, об’єднань громадян, якими прийнято рішення про проведення масового заходу.
Узгоджувальна комісія – це постійно діючий орган при виконавчому комітеті Бориспільської міської ради, який при необхідності розглядає повідомлення заінтересованих осіб про проведення громадських, політичних та інших масових заходів. Склад узгоджувальної комісії затверджується відповідним рішенням виконавчого комітету міської ради.
2. Інформування щодо проведення масових заходів
2.1. Повідомлення щодо проведення масових заходів подається заінтересованими особами до виконавчого комітету міської ради в письмовій формі завчасно – не пізніш як за 10 днів до наміченої дати їх проведення.
У разі проведення масових заходів членами трудових колективів підприємств за межами цих підприємств орган (особа), який очолює захід (страйк) повинен повідомити про це не пізніш ніж за сім днів (ст. 19 Закону України «Про порядок вирішення колективних трудових спорів (конфліктів)»).
У разі проведення масових заходів членами трудових колективів підприємств за межами цих підприємств орган (особа), який очолює захід (страйк) повинен повідомити про це не пізніш ніж за сім днів (ст. 19 Закону України «Про порядок вирішення колективних трудових спорів (конфліктів)»).
2.2. У повідомленні обов’язково повинні бути вказані мета, форма, місце проведення заходу або маршрути руху, час його початку і закінчення, орієнтовна кількість учасників, прізвища, імена, по батькові заінтересованих осіб (організаторів), місце їх проживання і роботи (навчання), номер контактного телефону, дата подачі повідомлення. У ньому також оговорюються форми та методи гарантованого забезпечення заінтересованими особами громадського порядку під час проведення масового заходу, використання звукопідсилювачів, тощо.
3. Реєстрація повідомлення, його розгляд
та сповіщення заінтересованих осіб
та сповіщення заінтересованих осіб
3.1. Повідомлення про проведення масових заходів подається в двох примірниках, на одному з яких робиться відмітка про прийняття.
3.2. Повідомлення про проведення масових заходів з дотриманням терміну, передбаченого п. 2.1. цього Положення, підлягає обов’язковій реєстрації, яка здійснюється відділом надання адміністративних послуг виконавчого комітету міської ради в день його подання.
3.3. Повідомлення про проведення масових заходів, подані з порушенням терміну, передбаченого п. 2.1. цього Положення, виконавчим комітетом міської ради не приймаються і не реєструються.
У разі надходження з порушенням терміну повідомлення у формі телеграм та поштових листів спеціалістами відділу надання адміністративних послуг виконавчого комітету міської ради складаються відповідні акти у двох примірниках.
Повідомлення з одним примірником акту про його надходження з порушенням терміну подачі передаються до відділу внутрішньої політики та зв’язків з громадськістю виконавчого комітету міської ради для надання роз’яснень та повернення зацікавленій особі або членам трудових колективів.
У разі надходження з порушенням терміну повідомлення у формі телеграм та поштових листів спеціалістами відділу надання адміністративних послуг виконавчого комітету міської ради складаються відповідні акти у двох примірниках.
Повідомлення з одним примірником акту про його надходження з порушенням терміну подачі передаються до відділу внутрішньої політики та зв’язків з громадськістю виконавчого комітету міської ради для надання роз’яснень та повернення зацікавленій особі або членам трудових колективів.
3.4. Повідомлення про проведення масових заходів вивчається головою узгоджувальної комісії, який визначає необхідність розгляду цього повідомлення на засіданні узгоджувальної комісії або надає пропозицію міському голові про підготовку управлінням юридично-кадрового забезпечення та відділом внутрішньої політики та зв’язків з громадськістю відповідного розпорядження.
3.5. На засідання комісії обов'язково запрошується заінтересована особа. У разі необхідності до роботи узгоджувальної комісії може бути залучено працівника відповідного структурного підрозділу міської ради.
3.6. 3 метою забезпечення громадського порядку, нормальної роботи транспорту, підприємств, установ, організацій міста узгоджувальною комісією, за згодою заінтересованих осіб, може бути змінено час, місце і порядок проведення масового заходу.
3.7. 3а результатами розгляду повідомлення узгоджувальною комісією може бути прийняте рішення про неможливість проведення масового заходу, якщо це загрожує інтересам національної безпеки та громадського порядку, з одночасним направленням до суду позову щодо обмеження чи заборони проведення масового заходу.
Під час розгляду повідомлення про проведення масових заходів ведеться протокол засідання узгоджувальної комісії, який є однією з підстав для підготовки позову до суду.
3.8. Про результати розгляду повідомлення заінтересованій особі відділ внутрішньої політики та зв’язків з громадськістю повідомляє в письмовій формі не пізніше ніж за 5 днів, а орган (особа), який очолює страйк, не пізніше ніж за 1 день до часу проведення відповідного масового заходу. Заінтересована особа може отримати повідомлення на руки при наявності документу, який підтверджує її повноваження.
3.5. На засідання комісії обов'язково запрошується заінтересована особа. У разі необхідності до роботи узгоджувальної комісії може бути залучено працівника відповідного структурного підрозділу міської ради.
3.6. 3 метою забезпечення громадського порядку, нормальної роботи транспорту, підприємств, установ, організацій міста узгоджувальною комісією, за згодою заінтересованих осіб, може бути змінено час, місце і порядок проведення масового заходу.
3.7. 3а результатами розгляду повідомлення узгоджувальною комісією може бути прийняте рішення про неможливість проведення масового заходу, якщо це загрожує інтересам національної безпеки та громадського порядку, з одночасним направленням до суду позову щодо обмеження чи заборони проведення масового заходу.
Під час розгляду повідомлення про проведення масових заходів ведеться протокол засідання узгоджувальної комісії, який є однією з підстав для підготовки позову до суду.
3.8. Про результати розгляду повідомлення заінтересованій особі відділ внутрішньої політики та зв’язків з громадськістю повідомляє в письмовій формі не пізніше ніж за 5 днів, а орган (особа), який очолює страйк, не пізніше ніж за 1 день до часу проведення відповідного масового заходу. Заінтересована особа може отримати повідомлення на руки при наявності документу, який підтверджує її повноваження.
4. Проведення масових заходів
4.1. Масові заходи проводяться відповідно до цілей, зазначених у повідомленні, а також у визначені строки та в обумовлених місцях.
4.2. Місцями проведення загальноміських демонстрацій та походів є:
відрізок від вул. Радянської до вул. Київський Шлях,
відрізок від перехрестя вулиць Київський Шлях – Дзержинського – Котовського до міського парку культури і відпочинку.
відрізок від вул. Радянської до вул. Київський Шлях,
відрізок від перехрестя вулиць Київський Шлях – Дзержинського – Котовського до міського парку культури і відпочинку.
4.3. Місцями проведення мітингів загальноміського значення є центральна площа міста.
Мітинги незалежно від кількості їх учасників не повинні заважати вільному руху транспортних засобів та проходу перехожих.
Мітинги незалежно від кількості їх учасників не повинні заважати вільному руху транспортних засобів та проходу перехожих.
4.4. Пікетування проводиться в місцях, передбачених схемами, розробленими управлінням містобудування та архітектури міської ради і погодженими з Бориспільським МВ ГУ МВС України в Київській області та відповідними службами міста.
4.5. Місця проведення зборів, мітингів, походів та демонстрацій в районах міста визначаються виконавчим комітетом міської ради.
4.6.Не допускається:
проведення масових заходів в межах парків, скверів та інших місцях відпочинку громадян;
одночасне проведення будь-яких масових заходів в місці, де вже узгоджено в установленому порядку проведення інших масових заходів;
проведення мітингів, пікетів безпосередньо перед адміністративними будівлями установ та організацій, що заважає роботі або якимось чином перешкоджає населенню відвідувати ці установи та організації;
проведення масових заходів раніше 7.00 та пізніше 22.00 години.
проведення масових заходів в межах парків, скверів та інших місцях відпочинку громадян;
одночасне проведення будь-яких масових заходів в місці, де вже узгоджено в установленому порядку проведення інших масових заходів;
проведення мітингів, пікетів безпосередньо перед адміністративними будівлями установ та організацій, що заважає роботі або якимось чином перешкоджає населенню відвідувати ці установи та організації;
проведення масових заходів раніше 7.00 та пізніше 22.00 години.
5. Встановлення тимчасових споруд
при проведенні масових заходів
Чинним законодавством України не передбачено встановлення будь-яких тимчасових споруд (огорожі, намети тощо) при проведенні масових заходів.
Якщо в повідомленні про проведення масових заходів зазначено намір про встановлення тимчасових споруд, таке повідомлення підлягає обов’язковому розгляду на узгоджувальній комісії.
За результатами розгляду повідомлення узгоджувальна комісія може прийняти рішення про можливість встановлення тимчасових споруд лише в місцях, спеціально визначених відповідним рішенням виконавчого комітету міської ради.
При вирішенні питання встановлення тимчасових споруд під час проведення масових заходів необхідно враховувати вимоги законів України «Про планування і забудову територій», «Про благоустрій населених пунктів», «Про об’єднання громадян», «Про інформацію», Єдиних правил ремонту і утримання автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, правил користування ними та охорони, затверджених відповідною постановою Кабінету Міністрів України від 30.03.1994 № 198, Правил благоустрою міста Борисполя, затверджених відповідним рішенням міської ради від 10.04.2008 № 3645-32-V.
6. Заключні положення
6.1. Загальноміські масові заходи повинні бути припинені на вимогу представників Бориспільського МВ (з обслуговування м. Бориспіль та Бориспільського району) ГУ МВС України в Київській області або Державної виконавчої служби якщо:
не було подано повідомлення до виконавчого комітету міської ради про проведення заходу;
судом обмежено або заборонено проведення заходу;
порушується порядок проведення заходу;
виникла небезпека для життя і здоров’я громадян;
порушується громадський порядок.
не було подано повідомлення до виконавчого комітету міської ради про проведення заходу;
судом обмежено або заборонено проведення заходу;
порушується порядок проведення заходу;
виникла небезпека для життя і здоров’я громадян;
порушується громадський порядок.
6.2. Особи, які порушили встановлений порядок організації і проведення масових заходів, несуть відповідальність відповідно до законодавства України.
Матеріальна шкода, заподіяна під час проведення масових заходів їх учасниками, підлягає відшкодуванню у встановленому законодавством порядку.
6.3. Зміни та доповнення до цього Положення можуть бути внесені в порядку, встановленому для його прийняття.
Матеріальна шкода, заподіяна під час проведення масових заходів їх учасниками, підлягає відшкодуванню у встановленому законодавством порядку.
6.3. Зміни та доповнення до цього Положення можуть бути внесені в порядку, встановленому для його прийняття.
______________________________
Додаток
до рішення виконавчого
комітету міської ради
_________________ № _____
до рішення виконавчого
комітету міської ради
_________________ № _____
Склад узгоджувальної комісії
з розгляду повідомлень щодо організації та проведення
зборів, мітингів, походів та демонстрацій у м. Борисполі
з розгляду повідомлень щодо організації та проведення
зборів, мітингів, походів та демонстрацій у м. Борисполі
| Корнійчук Микола Петрович | - | голова узгоджувальної комісії, перший заступник міського голова |
| Жарий Олександр Костянтинович | - | заступник голови узгоджувальної комісії, начальник управління юридично-кадрового забезпечення виконавчого комітету міської ради |
| Петруша Тамара Василівна | - | секретар узгоджувальної комісії, начальник відділу внутрішньої політики та зв’язків з громадськістю виконавчого комітету міської ради |
| Члени узгоджувальної комісії: | ||
| Бриков Володимир Вікторович | начальник Бориспільського міжрайвідділення управління Служби безпеки України в Київській області (за згодою) | |
| Козьяков Роман Сергійович | начальник Бориспільського МВ (з обслуговування м. Бориспіль та Бориспільського району) ГУ МВС України в Київській області (або уповноважена ним особа, за згодою) | |
| Пасенко Людмила Василівна | заступник міського голови | |
| Передерей Людмила Леонідівна | керуючий справами виконавчого комітету міської ради | |
| Чернишова Тетяна Олександрівна | начальник відділу надання адміністративних послуг виконавчого комітету міської ради | |
Керуючий справами Л.Л. Передерей
Виконуючий обов’язки начальника
відділу внутрішньої політики
та зв’язків з громадськістю М.В. Анто
відділу внутрішньої політики
та зв’язків з громадськістю М.В. Анто
Міський голова А.С. Федорчук




















