З метою ефективної співпраці органів місцевого самоврядування, органів виконавчої влади, роботодавців і профспілок, державної служби зайнятості щодо вжиття конкретних заходів, спрямованих на регулювання ринку праці, відповідно до рішення Ради регіонів від 25.12.2012 та розпорядження голови Київської облдержадміністрації від 07.02.2013 № 46, ст. 14 Закону України «Про зайнятість населення», пп. 1 п. б) ч. 1 ст. 34 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» міська рада ВИРІШИЛА:
1. Затвердити Програму зайнятості населення міста Борисполя на 2013-2017 роки (далі – Програма), що додається.
2. Координацію робіт, пов’язаних із виконанням Програми, покласти на управління соціального захисту населення міської ради.
3. Управлінню соціального захисту населення міської ради разом із управліннями, відділами, службами виконавчого комітету міської ради, установами, організаціями, задіяними у виконанні Програми, забезпечити безумовне виконання Програми та щорічно до 1 січня інформувати міську раду про хід її виконання.
4. Інформацію про виконання Програми зайнятості населення міста Борисполя на 2012-2014 роки за 2012 рік, затвердженої рішенням міської ради від 20.12.2011 № 1539-19-VI, взяти до відома (додається).
5. Визнати таким, що втратило чинність, рішення міської ради від 20.12.2011 № 1539-19-VI «Про затвердження Програми зайнятості населення міста Борисполя на 2012-2014 роки».
6. Контроль за виконанням цього рішення покласти на постійну комісію з питань охорони здоров’я, екології та соціального захисту населення
Міський голова А.С.Федорчук
ЗАТВЕРДЖЕНО
Рішенням міської ради
26 березня 2013 року
№ 3003-36-VI
ПРОГРАМА
зайнятості населення міста Борисполя
на 2013-2017 роки
Програма зайнятості населення міста Борисполя на 2013-2017 роки (далі – Програма) розроблена відповідно до законів України «Про зайнятість населення», «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття», «Про місцеве самоврядування в Україні».
1. Паспорт Програми
1.1. Ініціатор розроблення Програми:
управління соціального захисту населення міської ради;
Бориспільський міськрайонний центр зайнятості.
1.2. Розробник Програми:
управління соціального захисту населення міської ради.
1.3. Співрозробники Програми:
Бориспільський міськрайонний центр зайнятості;
виконавчий комітет міської ради;
управління освіти і науки;
відділ торгівлі та підприємництва;
відділ економічної та інвестиційної політики;
управління культури, сім`ї, молоді та спорту.
1.4. Відповідальний виконавець Програми:
управління соціального захисту населення міської ради.
1.5. Учасники Програми:
управління соціального захисту населення міської ради;
Бориспільський міськрайонний центр зайнятості;
виконавчий комітет міської ради (відділ культури, сім′ї, молоді та спорту; відділ економічної та інвестиційної політики, відділ торгівлі та підприємництва);
управління освіти і науки.
1.6. Термін реалізації Програми: 2013-2017 роки.
1.7. Загальний обсяг фінансових ресурсів, необхідних для реалізації Програми:
заходи Програми здійснюються за рахунок коштів Фонду загальнообов′язкового державного страхування на випадок безробіття та коштів роботодавців та не потребують додаткового фінансування з місцевого бюджету.
2. Обгрунтування необхідності Програми
Програмою зайнятості населення міста на 2013-2017 роки визначені напрямки діяльності щодо питань ринку праці та поліпшення ситуації у сфері зайнятості населення. Питання зайнятості населення в умовах соціально-економічної нестабільності є особливо актуальним. Основними причинами втрати роботи залишаються звільнення за власним бажанням та з економічних причин - у зв’язку з реорганізацією, ліквідацією виробництва, скороченням чисельності або штату працівників підприємств, установ, організацій, а також неможливість знайти роботу після закінчення навчального закладу. На підприємствах відсутній попит на робочу силу, зменшується чисельність працюючих працівників. Загострення фінансово-економічного стану підприємств в місті має наслідки збільшення обсягів часткового безробіття та вивільнення працівників з причин скорочення штатів.
Актуальною залишається проблема щодо легалізації заробітної плати та трудових відносин на підприємствах міста. Близько 20% підприємств виплачують заробітну плату найманим працівникам на рівні законодавчо встановленої мінімальної заробітної плати. В 2012 році на неповний робочий день з економічних причин переведено 1072 працівника.
Проте, незважаючи на фінансово-екомічний стан та проблеми щодо розвитку виробництва, у поточному році юридичними особами створено 2502 робочих місць при плановому річному завданні 715 робочих місць, фізичними особами підприємцями створено 583 робочих місць (включаючи робочі місця для найманих працівників у фізичних осіб-підприємців) при плановому річному завданні 885 робочих місць.
Вирішення проблеми безробіття та інших проблем зайнятості, розширення сфери застосування праці буде здійснюватися завдяки впровадженню заходів Програми, а саме:
заохочення підприємців до створення робочих місць шляхом запровадження сприятливого інвестиційного режиму;
забезпечення зростання обсягів та підвищення рівня зайнятості шляхом створення робочих місць з належними умовами та гідною оплатою праці;
економічне заохочення підприємців до створення робочих місць для безробітних та підтримки підприємницької ініціативи безробітних;
створення умов для самостійної зайнятості населення, розвитку малого і середнього підприємництва та сімейного підприємництва;
використання вакансій та незайнятих робочих місць;
розширення сфери застосування оплачуваних громадських робіт та сезонних робіт;
цілеспрямована робота щодо професійної орієнтації населення, особливо учнівської молоді;
інформаційно-роз’яснювальна робота щодо переваг легальної зайнятості та запобігання проявам “тіньового” використання робочої сили та виплати заробітної плати.
3. Мета Програми
Метою Програми є координація зусиль та ефективна співпраця органів місцевого самоврядування, органів виконавчої влади, роботодавців і профспілок, міського центру зайнятості щодо вжиття конкретних заходів спрямованих на регулювання ринку праці, забезпечення зайнятості населення та соціального захисту безробітних громадян.
4. Результативні показники розвитку ринку праці та основні тенденції соціально-економічного розвитку міста Борисполя
Основні прогнозні показники та перспективи економічного і соціального розвитку міста на 2013-2017 роки визначені з урахуванням оцінки реального стану економіки міста за підсумками 2011-2012 років.
За прогнозами у 2013-2017 роках продовжиться стабілізація економічної ситуації в місті, зростатимуть темпи росту як абсолютних, так і відносних економічних показників.
З метою вирішення проблемних питань у сфері зайнятості протягом 2013-2017 років передбачається підвищення ефективності та якості надання соціальних послуг, розвиток форм та методів роботи з незайнятим населенням, зокрема спрямованих на підвищення мотивації до праці в легальному секторі економіки, професійної якості робочої сили, її мобільності на ринку праці та оперативному працевлаштуванню за сприяння служби зайнятості, зменшення тривалості безробіття.
Основним пріоритетним напрямом розвитку підприємництва 2013- 2017 років залишиться, як і в попередні роки, забезпечення сприятливого клімату для здійснення господарської діяльності у місті, удосконалення рівня відносин і співпраці підприємств і влади з метою забезпечення його потужного розвитку.
У 2013 році передбачається, що основне коло підприємств залишиться на рівні 2012 року, перш за все, за рахунок збереження та підтримки існуючих підприємств, недопущення скорочення чисельності організацій та підприємств міста, створення робочих місць.
Кількість зайнятого населення працездатного віку, починаючи з 2012 року поступово зростатиме в зв’язку зі збільшенням пенсійного віку (прогнозні дані відображені в таблиці 1).
Програмою зайнятості на 2013-2017 роки за рахунок усіх джерел фінансування передбачається створити у 2013 році 1650 робочих місць. Очікується створення переважної частини робочих місць на малих та колективних підприємствах міста у сфері промисловості, логістики, торгівлі і транспортного обслуговування за рахунок власних коштів суб’єктів господарювання.
Прогнозні дані щодо працевлаштування на нові робочі місця відображені в таблиці 3.
Відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» одним із видів соціальних послуг є пошук підходящої роботи та сприяння у працевлаштуванні, у тому числі шляхом надання роботодавцю дотацій на створення додаткових робочих місць для працевлаштування безробітних та фінансування організації оплачуваних громадських робіт для безробітних. Тому, в 2013 році планується працевлаштувати за допомогою служби зайнятості 486 осіб з числа тих, хто перебуває на обліку, та 384 особи з числа зареєстрованих безробітних.
З метою здійснення активної політики зайнятості, розширення ділової активності незайнятого населення, підвищення його конкурентоспроможності на ринку праці передбачається в 2013 році залучити до участі у громадських роботах 90 осіб, які проживають в місті та здійснити профпідготовку, перепідготовку та підвищення кваліфікації 148 осіб.
Прогнозні показники надання соціальних послуг міськрайонним центром зайнятості відображені в таблиці 4.
Перспективи розвитку міста пов’язані з закріпленням позитивних тенденцій останніх років, широкого використання цілого ряду можливостей. Місто має розвинену інфраструктуру, яка забезпечує активну життєдіяльність міста, розвинений транспорт і зв’язок, житлово-комунальне господарство, фінансово-кредитні установи. Впровадження інформаційних технологій та сучасного поштового обладнання дозволяє організувати надання послуг електронної пошти, здійснення банківських операцій, різних видів розрахунків та надання інформаційних послуг. Подальшому розвитку міста сприяють такі містоутворюючі фактори та ресурсні можливості:
близькість Борисполя до Києва та зручний автотранспортний зв’язок з ним;
вигідне географічне розташування міста на перетині великих транспортних коридорів, це автошлях Київ-Харків та автошлях з півдня України до Росії;
надійний транспортний зв’язок міста Борисполя з іншими містами (автошляхи, залізниця, аеропорт);
наявність у місті трудових ресурсів (високий професійний, освітній і культурний рівень жителів міста, наявність висококваліфікованих інженерів, робітників і службовців, відносна дешевизна робочої сили);
привабливість міста з точки зору престижності розташування біля столиці.
Розв’язання головних проблем соціально-економічного і культурного розвитку міста передбачає модернізацію виробництва, впровадження прогресивних технологічних процесів, збільшення обсягів випуску інноваційної продукції, освоєння випуску нових видів конкурентно-спроможної продукції за рахунок залучення власних та іноземних інвестицій, сприятиме збереженню і створенню робочих місць, підвищенню кваліфікації кадрів.
Подальше впровадження спрощених дозвільних процедур, здійснення підприємницької діяльності сприятиме розвитку малого та середнього бізнесу.
За розрахунками зареєстрований ринок праці у 2013 році залишиться на рівні 2012 року - на обліку в центрі зайнятості буде перебувати 1238 незайнятих громадян.
Протягом 2013-2017 років забезпечуватиметься контроль за:
ефективним використанням робочої сили на підприємствах усіх форм власності;
обґрунтуванням вивільнення найманих працівників роботодавцями та дотриманням ними норм законодавства щодо правильності вивільнення працівників та їх соціального захисту;
дотриманням роботодавцями вимог чинного законодавства про працю, особливо під час змін умов праці та надання відпусток без збереження заробітної плати;
дотриманням норм та реалізацією положень Генеральної і Галузевих угод в частині сприяння зайнятості населення;
легалізацією трудових відносин між роботодавцями та найманими працівниками, детінізацією праці та заробітної плати.
Прогнозується подальше посилення соціального партнерства усіх гілок виконавчої влади, роботодавців та профспілкових організацій для виконання завдань по вирішенню питань зайнятості населення, спрямування зусиль на формування в суспільстві соціально-відповідального бізнесу та працевлаштування шляхом створення сучасних робочих місць, запровадження компонентів гідної праці, справедливої оплати, інших механізмів закріплення кадрів на підприємствах, зниження рівня безробіття.
Виконання завдань і заходів визначених Програмою зайнятості на 2013-2017 роки забезпечить поліпшення стану ринку праці і становище в сфері зайнятості, сприятиме виконанню планів і прогнозів соціально-економічного і культурного розвитку міста на 2013 рік і в подальшій перспективі.
Таблиця 1. Основні показники ринку праці
| Найменування | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017 |
|
1. Чисельність зайнятого населення віком 15 – 70 років (у середньому за період), тис. осіб – усього | 41,0 | 41,6 | 41,9 | 42,1 | 42,5 | 42,8 | 43,0 |
|
з неї зайнятого населення працездатного віку | 37,1 | 38,8 | 39,3 | 39,8 | 40,3 | 40,8 | 41,3 |
|
2. Рівень зайнятості, у % до чисельності населення: | 68,9 | 69,9 | 70,4 | 70,7 | 71,4 | 71,9 | 72,3 |
| працездатного віку | 61,9 | 65,2 | 66,0 | 66,8 | 67,7 | 68,6 | 69,4 |
|
3. Чисельність безробітного населення віком 15-70 років, визначена за методологією МОП (у середньому за період), осіб – усього | 260 | 239 | 235 | 230 | 230 | 230 | 230 |
|
працездатного віку | - | - | - | - | - | - | - |
|
4. Рівень безробіття, визначений за методологією МОП, у % до чисельності економічно активного населення: | 0,7 | 0,7 | 0,7 | 0,7 | 0,7 | 0,7 | 0,7 |
| працездатного віку | - | - | - | - | - | - | - |
Таблиця 2. Показники професійної підготовки
та використання робочої сили
| Найменування | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017 |
| 1. Кількість випускників навчальних закладів в місті, осіб – усього | 332 | 310 | 300 | 300 | 300 | 300 | 300
|
| у тому числі: |
|
|
|
|
|
|
|
| - випускників вищих навчальних закладів ІІІ − ІV рівнів акредитації, усього | 136 | 158 | 160 | 160 | 160 | 160 | 160 |
| з них працевлаштовані як молоді працівники; | - | - | - | - | - | - | -
|
| - випускників вищих навчальних закладів І − ІІ рівнів акредитації, усього | - | - | - | - | - | - | - |
| з них працевлаштовані як молоді працівники; | - | - | - | - | - | - | -
|
| - випускників професійно-технічних навчальних закладів, усього | 196 | 152 | 170 | 170 | 170 | 170 | 170 |
| з них працевлаштовані як молоді працівники |
|
|
|
|
|
|
|
| 2. Кількість укладених договорів про стажування між роботодавцем і особою, яка продовжує навчання,одиниць - усього | - | - | - | - | - | - | - |
| з них такі, що передбачають отримання заробітної плати, одиниць | - | - |
|
|
|
|
|
| 3. Кількість укладених трудових договорів (строком не менш як на три роки) між роботодавцем та молодим працівником, що погоджується працювати в сільській місцевості, одиниць - усього | - | - | - | - | - | - | - |
| в тому числі з отриманням: |
|
|
|
|
|
|
|
| одноразової адресної допомоги | - | - | - | - | - | - | - |
| житла | - | - | - | - | - | - | - |
| 4. Середньооблікова штатна чисельність працівників (без урахування найманих працівників малих підприємств та у фізичних осіб-підприємців), тис.осіб | 19,5 | 19,8 | 20,0 | 20,0 | 20,0 | 20,0 | 20,0 |
| 5. Кількість працівників, які знаходяться у вимушених неоплачуваних відпустках з ініціативи роботодавців, осіб | 250 | 150 | 140 | 140 | 140 | 140 | 140 |
| у % до середньооблікової штатної чисельності працівників | 1,3 | 0,8 | 0,7 | 0,7 | 0,7 | 0,7 | 0,7 |
| 6. Кількість працівників, які працюють у режимі неповного робочого дня (тижня), осіб | 890 | 650 | 600 | 600 | 600 | 600 | 600 |
| у % до середньооблікової штатної чисельності працівників | 4,5 | 3,2 | 3,0 | 3,0 | 3,0 | 3,0 | 3,0 |
| 8. Кількість працівників, які підвищили свою кваліфікацію, тис. осіб | 270 | 223 | 250 | 250 | 250 | 250 | 250 |
|
у % до середньооблікової штатної чисельності працівників | 1,4 | 1,1 | 1,3 | 1,3 | 1,3 | 1,3 | 1,3 |
| 9. Кількість працівників, які пройшли професійну підготовку та перепідготовку, тис. осіб | 160 | 138 | 150 | 150 | 150 | 150 | 150
|
| у % до середньооблікової штатної чисельності працівників | 0,8 | 0,7 | 0,8 | 0,8 | 0,8 | 0,8 | 0,8
|
| у тому числі: |
|
|
|
|
|
|
|
| за кошти роботодавця | - | - | - | - | - | - | - |
| за власні кошти | - | - | - | - | - | - | - |
| 10. Кількість осіб старше 45 років, що отримали ваучер | - | - | 20 | 20 | 19 | 20 | 23 |
Таблиця 3. Працевлаштування на нові робочі місця
| Найменування | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017 |
| 1. Працевлаштування на нові робочі місця, осіб – усього | - | - | 1650 | 1670 | 2000 | 2000 | 2270 |
| з них: | - | - | 850 | 850 | 900 | 900 | 1000 |
| 1.2 фізичними особами-підприємцями та іншими фізичними особами – платниками податку з доходів фізичних осіб (включаючи робочі місця для найманих працівників) | - | - | 800 | 820 | 1100 | 1100 | 1270 |
| 2. Працевлаштування на нові робочі місця за видами економічної діяльності, осіб | - | - | - | - | - | - | - |
| 3. Чисельність працівників, за яких роботодавцю надається компенсація фактичних витрат по сплаті єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, осіб - усього | - | - | 30 | 32 | 32 | 33 | 33 |
| в тому числі: |
|
|
|
|
|
|
|
| 3.1 працівників у юридичних осіб, усього | - | - | 15 | 16 | 16 | 16 | 16 |
| за яких компенсовано: |
|
|
|
|
|
|
|
| 50% суми нарахованого єдиного внеску, осіб | - | - | - | - | - | - | - |
| 100% суми нарахованого єдиного внеску, осіб | - | - | 15 | 16 | 16 | 16 | 16 |
| 3.2 працівників у фізичних осіб-підприємців та фізичних осіб – платників податку з доходів фізичних осіб, усього | - | - | 15 | 16 | 16 | 17 | 17 |
| за яких компенсовано: |
|
|
|
|
|
|
|
| 50% суми нарахованого єдиного внеску, осіб | - | - | - | - | - | - | - |
| 100% суми нарахованого єдиного внеску, осіб | - | - | 15 | 16 | 16 | 17 | 17 |
Таблиця 4. Надання соціальних послуг Державною службою зайнятості України
(осіб)
Найменування показника | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017 |
| 1. Чисельність осіб, що перебувають на обліку та отримують послуги протягом періоду | 1404 | 1235 | 1238 | 1240 | 1242 | 1243 | 1244 |
| 2. Чисельність осіб, які мають статус безробітного | 878 | 841 | 1222 | 1220 | 1220 | 1220 | 1220 |
| 3. Чисельність працевлаштованих осіб з числа тих, що перебувають на обліку | 664 | 485 | 486 | 487 | 487 | 488 | 488 |
| 4. Чисельність працевлаштованих осіб з числа зареєстрованих безробітних | 257 | 219 | 384 | 405 | 415 | 415 | 415 |
| 5. Чисельність зареєстрованих безробітних, які проходитимуть професійну підготовку, перепідготовку та підвищення кваліфікації | 161 | 138 | 148 | 150 | 154 | 154 | 155 |
| 6. Чисельність осіб, залучених до участі у громадських та інших роботах тимчасового характеру | 100 | 86 | 90 | 91 | 91 | 92 | 92 |
| з них зареєстрованих безробітних | 100 | 86 | 89 | 90 | 90 | 91 | 92 |
| 7. Чисельність осіб, яким надано послуги з питань організації підприємницької діяльності та ведення власної справи | 255 | 76 | 240 | 242 | 244 | 263 | 280 |
| з них організували власну справу | 17 | 11 | 11 | 11 | 12 | 12 | 13 |
Таблиця 5. Показники сприяння зайнятості інвалідів
(осіб)
Найменування показника | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017 |
| 1. Чисельність працюючих інвалідів на підприємствах установах та організаціях, згідно із звітами, поданими до відділень Фонду соціального захисту інвалідів* | - | - | - | - | - | - | - |
| 2. Кількість створених робочих місць за рахунок коштів Фонду соціального захисту інвалідів | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| 3. Чисельність інвалідів, що перебувають на обліку в Державній службі зайнятості України | 47 | 36 | 37 | 37 | 39 | 42 | 43 |
| 3.1. з них зареєстровані безробітні | 39 | 29 | 36 | 37 | 39 | 41 | 41 |
| 4. Чисельність інвалідів, працевлаштованих за сприяння Державної служби зайнятості України | 18 | 13 | 16 | 16 | 16 | 17 | 17 |
| 4.1. з них зареєстровані безробітні | 15 | 9 | 13 | 14 | 15 | 16 | 16 |
| 4.1.1 у тому числі отримувачі одноразово виплаченої допомоги по безробіттю для організації підприємницької діяльності | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 |
| 5. Чисельність інвалідів, залучених до участі у громадських роботах | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| 5.1. з них з числа зареєстрованих безробітних | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| 6. Чисельність інвалідів, які проходили професійне навчання – усього | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 |
| зокрема за рахунок: |
|
|
|
|
|
|
|
| 6.1. коштів Фонду соціального захисту інвалідів | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| 6.2. коштів Фонду загальнообов’язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 |
| 7. Чисельність інвалідів, працевлаштованих строком не менше ніж на два роки на нові робочі місця за направленням Державної служби зайнятості України, за яких роботодавцю надається компенсація витрат, пов’язаних із сплатою єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування за відповідну особу за рахунок коштів Фонду соціального захисту інвалідів. | 0 | 0 | 1 | 1 | 1 | 1 | 2 |
| 8. Чисельність інвалідів, працевлаштованих на підприємства, установи, організації шляхом надання дотацій за рахунок коштів Фонду соціального захисту інвалідів на створення спеціальних робочих місць для працевлаштування інвалідів, зареєстрованих у Державній службі зайнятості України як безробітні | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
5. Напрями та заходи щодо поліпшення ситуації у сфері зайнятості населення у місті Борисполі на період до 2017 року
| № | Найменування заходу | Виконавці | Строк | Обсяги та джерела фінансу-вання |
| 1 | 2 | 3 | 4 | 5 |
| 1. Розширення сфери застосування праці та стимулювання заінтересованості роботодавців у створенні нових робочих місць | ||||
| 1.1. | Забезпечити зростання обсягів та підвищення рівня зайнятості населення шляхом створення нових робочих місць | Управління соціального захисту населення міської ради, міськрайцентр зайнятості, керівники підприємств та організацій | Протягом2013-2017 років | кошти роботодавців |
| 1.2. | Проводити моніторинг створення робочих місць відповідно до: | Управління соціального захисту населення міської ради, відділ економічної та інвестиційної політики виконавчого комітету міської ради, міськрайцентр зайнятості
| Протягом2013-2017 років | не потребує коштів |
| 1.3. | З метою легалізації робочих місць проводити семінари з керівниками підприємств із запрошенням їх на засідання робочої групи при виконавчому комітеті міської ради з питань легалізації | Управління соціального захисту населення міської ради, | Протягом2013-2017 років | не потребує коштів |
|
| трудових відносин та проведення роз’яснювальної роботи щодо необхідності укладання колективних договорів
|
| |
|
| 1 | 2 | 3 | 4 | 5 |
| 1.4. | Сприяти працевлаштуванню безробітних на оплачувані громадські роботи | Бориспільський міськрайцентр зайнятості | Протягом 2013-2017 років | кошти Фонду загально-обов′язкового державно-го страхування на випадок безробіття |
| 1.5. | Забезпечувати надання інформаційних та консультаційних послуг з питань підприємницької діяльності незайнятому населенню в рамках проведення інформаційно-консультаційних та профорієнтаційних заходів щодо можливостей започаткування та ведення власної справи у сфері побутового обслуговування, створення фермерського господарства, організації сільського „Зеленого туризму” тощо | Бориспільський міськрайцентр зайнятості | Протягом 2013-2017 років | кошти Фонду загально-обов′язкового державно-го страхування на випадок безробіття |
|
2. Підвищення професійного рівня та конкурентоспроможності економічно активного населення | ||||
| 2.1. | Забезпечити, в межах фінансових можливостей Фонду загальнообов’язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття, організацію професійного | Бориспільський міськрайцентр зайнятості | Протягом2013-2017 років | кошти Фонду загально-обов′язкового державного страхування на випадок безробіття |
|
| навчання зареєстрованих безробітних з урахуванням потреб ринку праці та шляхом застосування інноваційних технологій навчання дорослого населення в навчальних закладах Державної служби зайнятості
|
|
|
|
| 1 | 2 | 3 | 4 | 5 |
| 2.2. | Проводити профорієнтаційні заходи серед різних категорій населення та надавати профорієнтаційні послуги соціально незахищеним категоріям населення для підвищення їх конкурентоспроможності на ринку праці, у тому числі, із залученням спеціалістів зацікавлених організацій:
| Міськрайцентр зайнятості, | Протягом | кошти Фонду загально-обов′язкового державно-го страхування на випадок безробіття |
| 3. Підвищення мобільності робочої сили на ринку праці та удосконалення регулювання трудової міграції | ||||
| 3.1. | Забезпечити інформування населення про можливі ризики для громадян, які вирішили працювати в інших країнах, зокрема:
| Бориспільський міськрайцентр зайнятості | Протягом | кошти Фонду загально-обов′язкового державно-го страхування на випадок безробіття |
| 3.2. | З метою врегулювання внутрішньої трудової міграції продовжити проведення міжрегіональних ярмарок професій та вакансій, Днів відкритих дверей, презентацій роботодавців, широкого інформування населення про можливості працевлаштування в сусідніх районах (містах) та інших регіонах України | Бориспільський міськрайцентр зайнятості, керівники підприємств та організацій міста | Протягом | кошти Фонду загально-обов′язкового державно-го страхування на випадок безробіття |
| 1 | 2 | 3 | 4 | 5 |
| 4.Сприяння зайнятості громадян, які потребують соціального захисту і не здатні на рівних умовах конкурувати на ринку праці | ||||
| 4.1. | Сприяти працевлаштуванню молоді на перше робоче місце відповідно до Закону України «Про зайнятість населення» | Бориспільський | Протягом | кошти Фонду загально-обов′язкового державно-го страхування на випадок безробіття |
| 4.2. | Надавати профорієнтаційні послуги соціально незахищеним категоріям незайнятого населення, які потребують додаткових гарантій працевлаштування, для підвищення їх конкурентоспроможності на ринку праці: | Бориспільський міськрайцентр зайнятості | Протягом | кошти Фонду загально-обов′язкового державно-го страхування на випадок безробіття |
| 4.3. | Забезпечити безбар’єрний доступ осіб з обмеженими фізичними можливостями до центрів зайнятості та надання їм повного спектру ефективних соціальних послуг. | Бориспільський міськрайцентр зайнятості | Протягом | не потребує коштів |
| 4.4. | Сприяти зайнятості осіб, які потребують соціального захисту і не здатні на рівних умовах конкурувати на ринку праці
| Бориспільський міськрайцентр зайнятості, | Протягом | не потребує коштів |
| 1 | 2 | 3 | 4 | 5 |
| 4.5. | Сприяти у отриманні направлень на забезпечення протезно-ортопедичними виробами дітей-інвалідів та інвалідів з урахуванням їх | Управління соціального захисту населенняміської ради | Протягом | не потребує коштів |
6. Координація та контроль за ходом виконання Програми
Організаційне і методичне супроводження та контроль за реалізацією Програми здійснюється управлінням соціального захисту населення міської ради та Бориспільським міськрайонним центром зайнятості.
Механізм контролю за виконанням Програми включає:
проведення кваліфікаційних моніторингових досліджень ринку праці міста, в тому числі створення робочих місць, оцінку фактичного стану ринку праці;
контроль за дотриманням чинного трудового законодавства;
інформування соціальних партнерів про стан справ у цій сфері;
підготовку практичних пропозицій та рекомендацій у межах Програми щодо регулювання зайнятості;
розгляд на засіданнях виконавчого комітету міської ради, засіданнях робочої групи з питань легалізації виплати заробітної плати та зайнятості населення питань щодо реалізації політики зайнятості населення.
Додаток
до рішення міської ради
____________________
№ __________________
Інформація про виконання Програми зайнятості населення
міста Борисполя на 2012-2014 роки за 2012 рік
Питання зайнятості населення в умовах соціально-економічної нестабільності є особливо актуальним. Так, на ринок праці міста продовжують впливати демографічні процеси. Забезпечення демографічного відтворення населення, в першу чергу, залежить від поліпшення матеріального добробуту і умов проживання людей.
Демографічна ситуація в місті станом на 01.01.2013 характеризується такими показниками: чисельність постійного населення склала 58,9 тис. осіб, наявного – 59,5 тис. осіб.
Основні показники природного руху населення:
|
| За 2011 рік | За 2012 рік |
| Кількість народжених осіб |
756 |
744 |
| Кількість померлих осіб |
612 |
584 |
| Природне скорочення (приріст) осіб |
+144 |
+160 |
Одним з факторів, який впливає на чисельність населення, є його міграція. Міграційний рух населення за 2011-2012 роки характеризується нижченаведеними даними.
|
| Кількість прибулих осіб | Кількість вибулих осіб | Міграційний приріст (скорочення) | |||
| 2011 | 2012 | 2011 | 2012 | 2011 | 2012 | |
|
м. Бориспіль |
887 |
1304 |
523 |
788 |
+364 |
+517 |
Стан економічного розвитку міста та зайнятість населення тісно пов’язані між собою, тому економічні перетворення, що відбуваються, в повній мірі знаходять своє відображення на ринку праці.
Кількість осіб працездатного віку станом на 01.01.2013 становить 38,8 тис.осіб, з них молодь (особи віком від 15 до 35 років) - 19200 осіб. Чисельність населення віком 15-70 років, зайнятого в усіх сферах економічної діяльності становить 41,6 тис. осіб, або 69,9 % від загальної чисельності населення міста (включаючи середньооблікову чисельність штатних працівників, кількість працюючих на малих підприємствах та кількість працюючих пенсіонерів).
Зростання чисельності зайнятого населення відбувається, передусім, за рахунок створення нових робочих місць в основних галузях економіки міста – промисловості, будівництві, торгівлі та транспортній галузі. За 2012 рік юридичними особами створено 2502 робочих місця при плановому річному завданні 715 робочих місць, фізичними особами- підприємцями створено 583 робочих місця (включаючи робочі місця для найманих працівників) при плановому річному завданні 885 робочих місць.
Найбільше нових робочих місць створено: ТОВ «Інтрум» - 1120, ДП „МА „Бориспіль” – 727, ТОВ «Фармекс Груп» – 31, ДП ОПР «Украерорух» – 22, ТОВ „Едвайс-Мотус» - 23, ТОВ «Океанаполіс» - 37, ТОВ «Брайт Сан» - 119 .
Завдяки поліпшенню інвестиційного клімату, подальшому розвитку малого і середнього бізнесу, збереженню, у цілому, обсягів промислового виробництва, посиленню контролю за дотриманням вимог чинного законодавства стосовно виплати заробітної плати, платіжної дисципліни суб’єктів господарювання по відрахуваннях до соціальних фондів та міського бюджету, показники соціально-економічного та культурного розвитку міста за 2012 рік свідчать про позитивні тенденції зростання. Показники, передбачені Програмою в провідних галузях економічної діяльності міста в основному виконані.
Крім того, виконувались положення Конституції та закони України, забезпечувалась реалізація заходів, визначених актами та дорученнями Президента України, Кабінету Міністрів України, розпорядження голови обласної державної адміністрації, власні рішення та розпорядження.
Аналізуючи стан економічного розвитку міста слід зазначити, що проблеми, які переживають сьогодні галузі економіки країни позначилися і на основних показниках соціально-економічного розвитку міста Борисполя.
В економіку міста за 12 місяців 2012 року за рахунок усіх джерел фінансування надійшло понад 2,3 млрд. грн капітальних інвестицій, що майже в 2,8 рази більше в порівнянні з 2011 роком.
Протягом 2012 року спостерігалось зростання доходів населення міста від трудової діяльності.
За офіційними статистичними даними середньомісячна номінальна заробітна плата штатного працівника підприємств міста станом на 01.01.2013 становила 5015 грн., що в 4,4 рази вище законодавчо встановленої мінімальної заробітної плати (1147 грн. станом на 01.01.2013). У порівнянні з аналогічним періодом 2011 року розмір заробітної плати збільшився на 8,0 відсотків. Серед міст та районів області за рівнем оплати праці місто Бориспіль займає 2 місце. Заробітна плата в місті в 1,6 рази перевищила середній розмір по області (3157 грн.).
Середній розмір пенсії за 12 місяців 2012 року збільшився на 224,9 грн. (або на 15,2 відсотки) проти відповідного періоду минулого року і склав 1496,41 грн.
Станом на 01.01.2013 заборгованість із виплати заробітної плати на підприємствах міста приватної, державної та комунальної форм власності за статистичними звітними даними відсутня.
З початку 2012 року відбулось 6 засідань комісії з питань забезпечення своєчасності і повноти сплати податків та погашення заборгованості із виплати заробітної плати, пенсій, стипендій та інших соціальних виплат, на яких розглядались питання стану заборгованості зі сплати єдиного соціального внеску та платежів до бюджету підприємств міста.
Протягом 2012 року на засіданнях робочої групи з питань легалізації виплати заробітної плати та зайнятості населення розглянуті питання детінізації заробітної плати на 6 підприємствах міста.
Спеціалістами управління раці та соціального захисту населення виконавчого комітету міської ради протягом 2012 року здійснювались перевірки за додержанням законодавства про працю, контролювалась своєчасність виплати заробітної плати та, зокрема, виконання пунктів Генеральної угоди на 2010-2012 роки від 09.11.2010 щодо дотримання мінімальної заробітної плати. Здійснено 43 перевірки підприємств, установ та організацій всіх форм власності, в т.ч., 9 перевірок – спільно з головним державним інспектором з питань праці Територіальної державної інспекції з питань праці в Київській області, 7 перевірок – спільно з представником управління Пенсійного фонду України в м. Борисполі та Бориспільському районі.
Щоквартально складався реєстр підприємств, організацій та установ міста, на яких посадові оклади найманим працівникам встановлені на рівні мінімальної заробітної плати. Заступником міського голови проводились наради, на які запрошувались керівники підприємств - мінімізаторів. Спостерігається позитивна тенденція до зменшення кількості підприємств, які нараховують заробітну плату на рівні мінімальної – з 20 підприємств станом на 01.01.2012 до 10 підприємств станом на 01.01.2013.
Заходи, що вживались протягом 2012 року виконавчим комітетом міської ради та робочою групою з питань легалізації заробітної плати та зайнятості населення вплинули на зростання рівня середньомісячної заробітної плати та збільшення надходжень до бюджету та Пенсійного фонду. Так, рівень середньомісячної заробітної плати по місту Бориспіль становив: на 01.01.2012- 4642,0 грн, на 01.01.2013 – 5015,0 грн. Станом на 01.12.2012 до місцевого бюджету сплачено податку на доходи фізичних осіб – 151,6 млн.грн. проти 135,1 млн.грн. за відповідний період 2011 року, надійшло до бюджету Пенсійного фонду (міста Борисполя та Бориспільського району)– 829,8 млн.грн. проти 721,6 млн.грн. за відповідний період 2011 року.
При закупівлі товарів, робіт і послуг за державні кошти проводилась робота по залученню суб’єктів малого підприємництва до участі у тендерах. У звітному періоді 110 суб’єктів підприємницької діяльності взяли участь у тендерах, із них 47 стали переможцями.
У місті активно розвивається мале підприємництво, яке істотно впливає на структурну перебудову в економіці. Його діяльність спрямована на насичення споживчого ринку товарами та послугами, створення умов для розвитку конкуренції, впровадження інновацій, наповнення місцевих бюджетів коштами, зменшення рівня безробіття.
Підтримка розвитку малого підприємництва в місті здійснюється відповідно до заходів Програми розвитку малого підприємництва на 2010-2014 роки. Створюючи умови для розвитку малого бізнесу в місті управління, відділи і служби виконавчого комітету міської ради надають консультативні послуги, необхідну нормативно-правову документацію, проводять навчання і семінари.
Станом на 01.01.2013 сектор малого бізнесу нараховував 1048 діючих малих підприємств.
Обсяги реалізованої продукції ,виконаних робіт та послуг наданих малими підприємствами за 2012 рік склали близько 1,2 млрд. грн. Збільшення обсягів виробленої продукції , виконаних робіт та наданих послуг малими підприємствами сприяли зростанню надходжень від малого підприємництва до бюджетів усіх рівнів. Ця частка у загальному обсязі надходжень становить 7% або це 76,7 млн.грн., що на 14,7 млн.грн. більше проти відповідного періоду минулого року.
Розподіл кількості малих підприємств за видами економічної діяльності відзначається поступовим зменшенням частки підприємств будівництва з одночасним зростанням питомої ваги сфери оптової, роздрібної торгівлі та послуг по ремонту автомобілів.
Для розвитку й підтримки підприємницької ініціативи безробітних державна служба зайнятості здійснює комплекс заходів для тих, хто бажає започаткувати власну справу: проводить навчання основам підприємництва, складанню бізнес-планів, а також надає таким безробітним фінансову підтримку у вигляді одноразової виплати допомоги по безробіттю. Протягом 12 місяців 2012 року таку допомогу для організації підприємницької діяльності отримали 11 осіб. Сума виплаченої одноразової допомоги складає 185,0 тис.грн. Основними напрямами підприємницької діяльності є: прокат електроінструментів, інтернет-магазин, салон краси, приватний фотограф, виробництво трикотажних виробів, будівництво, виробництво парових котлів, оптова торгівля текстильними товарами, діяльність у сфері права бухгалтерського обліку.
На виконання завдання Фонду загальнообов’язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття міськрайонним центром зайнятості виплачена дотація 6 підприємствам та 12 підприємцямв сумі 568 тис. грн. для створення 30 додаткових робочих місць.
Обсяги промислового виробництва за 2012 рік склали близько 939,0 млн. грн. ( 126 % проти 2011 року).
Позитивну динаміку промисловості визначало зростання в хімічній - на 108 %, у легкій - на 109,3 %, в харчовій промисловості – на 117 %, виробництві, розподілі води, газу, тепла – на 124,5 %, у переробній – на 148,5%, у промисловості будівельних матеріалів – 240 %.
На підприємствах міста проводиться підвищення кваліфікації, а також підвищення якості робочої сили.
За період січень-грудень 2012 року підвищили кваліфікацію 223 працівника: КП „Бориспільводоканал” – 7, РСП “Киівцентраеро” – 91, КПТМ “Бориспільтепломережа” –4, ДП „Міжнародний аеропорт “Бориспіль” – 61, ТОВ „Фармекс Груп” – 15, ДП „Український авіаційний метеорологічний центр” – 9, УПСЗН ВК БМР-5, ДП „ЗОД” – 16, ДАП „Україна” – 15
Стан економічного розвитку міста та зайнятість населення тісно пов’язані між собою. Тому економічні перетворення, що відбуваються, в повній мірі знаходять своє відображення на ринку праці.
Протягом 2012 року чисельність незайнятих громадян, які отримували соціальні послуги у центрі зайнятості, в порівнянні з 2011 роком мала позитивну тенденцію до зменшення. Так, за 12 місяців 2012 року за отриманням соціальних послуг протягом січня-грудня до центру зайнятості звернулись 982 особи, що на 86 осіб менше ніж за цей період 2011 року.
Станом на 01.01.2013 на обліку в центрі зайнятості перебували 257 осіб, що на 5 осіб більше ніж у 2011 році, з них безробітних - 239 осіб. Рівень зареєстрованого безробіття склав 0,7 відсотка, що залишився на рівні минулого року.
За професійним складом серед незайнятих громадян переважали особи, які займали посади службовців, їх питома вага становила 55,5 відсотків, 28,6 відсотків складали особи, які займали робітничі місця, 15,9 відсотків – особи без професії.
До реєстрації в службі зайнятості не мав роботи з різних причин довше одного року кожна шоста особа. Серед громадян, у яких термін незайнятості тривав менше року, зменшилась питома вага вивільнених працівників ( з 8,2 % у 2011 році до 5,7 % у 2012 році) та звільнених за власним бажанням (з 23,1 % до 20,1 %), а питома вага звільнених у зв’язку з закінченням строку договору збільшилась ( з 36,7 % до 46,2 %).
Серед незайнятого населення, що перебували на обліку в центрі зайнятості протягом січня-грудня 2012 року, кожний третій мав повну вищу освіту, кожний четвертий – базову вищу освіту, кожний сьомий – професійно-технічну, кожний четвертий – повну загальну середню освіту, питома вага осіб з базовою загальною середньою освітою становила лише 1,6 відсотка.
Одним із пріоритетних напрямів є підвищення зацікавленості роботодавців у співробітництві з державною службою зайнятості. На 1 січня 2013 року кількість зареєстрованих у службі зайнятості актуальних вакансій становила 176 одиниць.
Найбільший попит роботодавців на ринку праці мали професії: інспектори воєнізованої охорони, лікарі, технолог швейного виробництва, швачки, менеджер із збуту та персоналу, слюсар з ремонту автомобілів, командири повітряних суден, пілоти, міліціонери тощо.
Чисельність незайнятого населення, яке скористалося комплексом різноманітних послуг державної служби зайнятості протягом 12 місяців 2012 року становила 1235 осіб, з них жінок - 728 осіб, молоді до 35 років – 659 осіб.
Працевлаштування незайнятого населення центром зайнятості станом на 01.01.2013 становить 485 осіб, що на 67 осіб менше, ніж у відповідному періоді 2011 року. Рівень працевлаштування становить 39,3 відсотки.
Ускладнює ситуацію на ринку праці невідповідність попиту і пропозиції робочої сили.
Тимчасова зайнятість та заробіток безробітних громадян забезпечувалися шляхом направленню їх на громадські роботи. У січні-рудні 2012 року до участі у громадських роботах було залучено 87 осіб. Протягом 2012 року підвищили свою конкурентоспроможність на ринку праці шляхом отримання нової професії, підвищення кваліфікації або перекваліфікації 138 безробітних, що склало 16,4 відсотка від загальної кількості безробітних.
Державна служба зайнятості сприяє у працевлаштуванні осіб з інвалідністю, які звертаються за допомогою у пошуку роботи.
З цією метою службою зайнятості постійно ведеться облік інвалідів та облік робочих місць, на які можуть бути працевлаштовані громадяни цієї категорії. Протягом січня - грудня 2012 року на обліку перебували 36 осіб з інвалідністю, з них працевлаштовані 13 осіб даної категорії громадян, що становить 36,1 відсотків.
У заходах щодо реалізації активної підтримки політики зайнятості важливе значення має розвиток орієнтованої на працевлаштування системи профорієнтації та професійного навчання безробітних. Послуги із профорієнтації отримують практично всі відвідувачі центру зайнятості. Протягом січня – грудня 2012 року було проведено 178 семінарів з техніки пошуку роботи, в яких взяли участь 765 осіб.
Протягом 12 місяців 2012 року матеріальне забезпечення отримували 662 особи з числа незайнятих громадян, які перебували на обліку в міськрайцентрі зайнятості. Серед них 94,1 відсотків складали застраховані особи, 5,9 відсотка – незастраховані особи. Сума виплаченого матеріального забезпечення за даний період склала 3905,0 тис. грн.
Протягом 2012 року управлінням праці та соціального захисту населення зареєстровано 84 колективних договори та змін до них. Станом на 01.01.2013 по місту Бориспіль укладено та зареєстровано 591 колективний договір, якими охоплено 34919 працюючих, що становить 89,4 відсотка до середньооблікової кількості штатних працівників.
Секретар міської ради Б.В. Дармостук
Начальник управління
соціального захисту населення Л.В.Даниленко





















