«Про заборону роздрібної торгівлі в нічний час алкогольними, слабоалкогольними напоями та пивом (крім безалкогольного) на території м. Борисполя»
Аналіз впливу регуляторного акту до проекту рішення виконавчого комітету Бориспільської міської ради «Про затвердження порядку проведення конкурсу для надання супутніх послуг, пов’язаних з наданням адміністративних послуг»
1. Проблема, яку передбачається розв’язати шляхом державного регулювання Статтею 15 Закону України «Про адміністративні послуги» встановлено, що у приміщеннях, де розміщуються центри надання адміністративних послуг, інших приміщеннях, де надаються адміністративні послуги, можуть надаватися супутні послуги (виготовлення копій документів, ламінування, фотографування, продаж канцелярських товарів, надання банківських послуг тощо). Супутні послуги надаються суб’єктами господарювання, добір яких здійснюється суб’єктом надання адміністративних послуг чи органом, що утворив центр надання адміністративних послуг, на конкурсній основі за критеріями забезпечення мінімізації матеріальних витрат часу суб’єкта звернення. Типовий порядок проведення конкурсу для надання супутніх послуг затверджений відповідною постановою Кабінету Міністрів України від 29.05.2013 № 379. У зв’язку з цим проектом рішення виконавчого комітету передбачається затвердити такий Порядок.
2. Визначення цілей державного регулювання Метою Порядку є встановлення процедури здійснення добору суб’єктів господарювання для надання супутніх послуг відповідно до статті 15 Закону України «Про адміністративні послуги» у приміщенні, де розміщується Центр надання адміністративних послуг виконавчого комітету Бориспільської міської ради, інших приміщеннях, де надаються адміністративні послуги, на конкурсній основі за критеріями забезпечення мінімізації матеріальних витрат, витрат часу суб’єкта звернення під час надання супутніх послуг, на засадах прозорості, об’єктивності, неупередженості під час здійснення оцінки конкурсних пропозицій та недискримінації учасників конкурсу. Порядком передбачається встановити: порядок оголошення конкурсу; основні завдання та повноваження конкурсної комісії, яка забезпечує підготовку та проведення конкурсу; порядок подання учасниками документів на конкурс; порядок проведення конкурсу та визначення переможців конкурсу.
3. Альтернативні способи досягнення встановлених цілей та аргументи щодо переваги обраного способу Прийняття проекту рішення виконавчого комітету Бориспільської міської ради є єдиним способом розв’язання проблеми.
4. Механізми, які пропонується застосувати для розв’язання проблеми, і відповідні заходи З метою розв’язання проблеми пропонується затвердити порядок проведення конкурсу для надання супутніх послуг, яким встановлюється порядок оголошення конкурсу, основні завдання та повноваження конкурсної комісії, яка забезпечує підготовку та проведення конкурсу, порядок подання учасниками документів на конкурс, порядок проведення конкурсу та визначення переможців конкурсу.
5. Обґрунтування можливості досягнення визначених цілей у разі прийняття регуляторного акта Прийняття проекту рішення виконавчого комітету дасть можливість виконавчому комітету Бориспільської міської ради здійснити добір суб’єктів господарювання на конкурсній основі за критеріями та на засадах забезпечення мінімізації матеріальних витрат та витрат часу суб’єкта звернення під час отримання супутніх послуг, прозорості, об’єктивності, неупередженості під час оцінки конкурсних пропозицій та недискримінації учасників конкурсу. Проект рішення негативних чинників не має.
Оприлюднення проекту рішення та аналізу регуляторного впливу в установленому порядку дасть змогу отримати зауваження та пропозицій від громадськості. Рівень поінформованості громадськості є достатнім для усвідомлення та реалізації положень проекту рішення.
6. Очікувані результати прийняття регуляторного акта Міська влада Реалізація проекту рішення не потребує додаткових витрат з місцевого бюджету. Проведення конкурсу для надання супутніх послуг суб’єктами надання адміністративних послуг та органами, що утворили центри надання адміністративних послуг, передбачається в межах видатків на утримання відповідних відділів. Забезпечення можливості надання супутніх послуг у приміщенні, де розміщується Центр надання адміністративних послуг, інших приміщеннях, де надаються адміністративні послуги Громадяни міста та суб’єкти господарювання Забезпечення мінімізації матеріальних витрат, витрат часу суб’єкта звернення під час надання супутніх послуг
Суб’єкти господарської діяльності Можливість надання у приміщеннях, де надаються адміністративні послуги, супутніх послуг відповідно до статті 15 Закону України «Про адміністративні послуги»
7. Термін дії акта Рішення набирає чинності з дня його прийняття. Термін дії акта необмежено у часі. Зміни та доповнення будуть вноситись у відповідності з чинним законодавством України.
8. Прогнозні значення показників результативності регуляторного акта Прогнозними значеннями показників результативності регуляторного акта є: 8.1. Кількість приміщень, в яких надаються супутні послуги. 8.2. Кількість суб’єктів господарювання, які подали заявки на участь у конкурсі для надання супутніх послуг, пов’язаних з наданням адміністративних послуг. 8.3. Кількість суб’єктів господарювання, які перемогли у конкурсі для надання супутніх послуг, пов’язаних з наданням адміністративних послуг. 8.4. Кількість суб’єктів звернення до Центру надання адміністративних послуг.
9. Заходи, за допомогою яких буде здійснюватися відстеження результативності регуляторного акта Базове відстеження результативності вищезазначеного регуляторного акта буде здійснюватися через шість місяців після прийняття рішення. Повторне відстеження буде здійснене через рік після прийняття рішення. Періодичні відстеження планується проводити один раз на три роки, після виконання заходів щодо повторного відстеження, з метою подальшого вдосконалення рішення виконавчого комітету. Заходи з проведення відстеження результативності регуляторного акта будуть проводитися відділом організації надання адміністративних послуг.