Розглянувши пропозиції постійних комісій міської ради з питань житлово-комунального господарства, приватизації та благоустрою та з питань планування бюджету, економічної реформи, відповідно до Бюджетного кодексу України, Господарського кодексу України, законів України «Про житлово-комунальні послуги», «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом», пункту 22 частини 1 статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» міська рада ВИРІШИЛА:
1. Затвердити Програму щодо підтримки діяльності комунальних підприємств міста Борисполя на 2015 – 2019 роки (далі – Програма), що додається.
2. Обсяг фінансування Програми складає 20 000,0 тис. грн, строки виконання протягом 2015-2019 років.
3. Головному управлінню житлово-комунального господарства виконавчого комітету міської ради щорічно до 01 травня інформувати міську раду про хід виконання Програми.
4. Контроль за виконанням цього рішення покласти на постійну комісію міської ради з питань житлово-комунального господарства, приватизації та благоустрою.
Міський голова А.С.Федорчук
ЗАТВЕРДЖЕНО
Рішення міської ради
_________________
№ _______________
Програма
щодо підтримки діяльності комунальних підприємств міста Борисполя
на 2015 – 2019 роки
Паспорт Програми
1. | Ініціатор розроблення Програми | Головне управління житлово-комунального господарства виконавчого комітету міської ради |
2. | Дата, номер і назва розпорядчого документа про розроблення Програми | Бюджетний кодекс України, Господарський кодекс України, закони України |
3. | Розробник Програми | Головне управління житлово-комунального господарства виконавчого комітету міської ради |
4. | Співрозробники Програми |
|
5. | Замовник Програми | Виконавчий комітет міської ради |
6. | Виконавці Програми | Головне управління житлово-комунального господарства виконавчого комітету міської ради, |
7. | Термін реалізації Програми | 2015-2019 роки |
7.1 | Етапи виконання Програми | І етап – 2015 рік |
8. | Фінансування Програми | місцевий бюджет, |
9. | Загальний обсяг Програми: | Всього: 20 000,0 тис. грн. |
9.1 | кошти місцевого бюджету | Всього 20 000,0 тис. грн, |
Вступ
В основі ринкового саморегулювання є свобода підприємств без обмежень самостійно здійснювати будь-яку незаборонену законом господарську діяльність, що забезпечує ефективний розподіл ресурсів, тобто їх спрямування на виробництво послуг, які найбільше потрібні суспільству. Однак, у разі, коли ринкові механізми не забезпечують оптимального використання ресурсів – внаслідок неспроможності конкуренції, або неспроможності ринку забезпечити людей суспільними благами, чи через недосконалість інформації, економічну нестабільність, неповноту ринків, тощо – виникають вади ринку.
На сьогодні актуальним є визначення теоретичних засад та ключових аспектів практичного застосування засобів державного регулювання економіки, які віднесені до компетенції органів місцевого самоврядування у сфері житлово-комунального господарства. Таким чином, створення умов для ефективного функціонування ринків надання житлово-комунальних послуг, побутових є одним із найбільш актуальних завдань, які стоять сьогодні перед міською радою.
Комунальні підприємства утворюються рішенням міської ради на базі відокремленої частини комунальної власності і входять до сфери його управління. Майно комунального підприємства перебуває у комунальній власності і закріплюється за підприємством на праві господарського відання.
Право господарського відання є правом комунального підприємства, володіти, користуватися і розпоряджатися майном, закріпленим за ним власником (міською радою), з обмеженням правомочності розпорядження майном за згодою власника. При цьому передача майна територіальної громади підприємству на праві господарського відання не знімає з власника обов’язку щодо контролю за використанням та збереженням цього майна, оскільки діюче законодавство покладає на власника відповідальність за нього. Так, відповідно до статті 136 Господарського кодексу України власник майна, переданого на праві господарського відання, зобов’язаний здійснювати контроль за використанням та збереженням належного йому майна безпосередньо або через уповноважений ним орган.
Відповідно, комунальні підприємства відповідають за своїми зобов’язаннями лише коштами, що перебувають у їх розпорядженні. У разі недостатності зазначених коштів власник, несе відповідальність за зобов’язаннями комунальних підприємств.
До сфери житлово-комунальних послуг можна віднести такі сфери діяльності суб’єктів господарювання: централізоване опалення та послуги з централізованого постачання гарячої води; централізоване водопостачання; централізоване водовідведення; утримання будинків і споруд та прибудинкових територій; вивезення побутових відходів; благоустрій населених пунктів та інші послуги в галузі житлово-комунального господарства.
Дана Програма поширюється на комунальні підприємства міста, які знаходяться у важкому фінансовому стані та мають заборгованість, що виникла внаслідок неповних розрахунків за надані послуги та економічно необґрунтованих тарифів.
1. Обґрунтування необхідності Програми
Важливою проблемою у функціонуванні комунальних підприємств міста на сьогодні залишається накопичення кредиторської та дебіторської заборгованості, що негативно впливає на поточну діяльність підприємств, дестабілізує їх роботу і, як наслідок, призводе до зниження якісних і кількісних показників наданих послуг. Основними причинами наявності значних сум заборгованості стали:
обмеженість обігових коштів на підприємствах для здійснення поточної діяльності внаслідок збільшення протягом дії встановлених тарифів вартості окремих складових собівартості виробництва і надання послуг, внаслідок прийняття відповідних рішень на державному рівні (зміна ставок податків і зборів, мінімального рівня заробітної плати, цін і тарифів на паливно-енергетичні ресурси);
відсутність механізму узгодження тарифів на енергоносії, які визначаються на державному рівні, та тарифів на послуги комунальних підприємств, які визначаються на місцевому рівні;
низький рівень платоспроможності населення;
невідповідність рівня встановлених тарифів на послуги комунальних підприємств економічно обґрунтованим плановим витратам на їх виробництво і реалізацію;
обмеженість коштів на підприємствах для проведення капітальних вкладень внаслідок збільшення за термін дії встановлених тарифів собівартості виробництва і надання відповідних житлово-комунальних послуг і зменшення сум прибутків, запланованих на фінансування заходів для переоснащення та відновлення виробничих потужностей;
законодавча неврегульованість механізму застосування пені та штрафних санкцій для громадян-неплатників, а також механізму припинення (відключення) надання послуг.
Негативно впливає на якість послуг, які виробляють і надають комунальні підприємства міста, низький рівень інвестицій в житлово-комунальне господарство та обмеженість обігових коштів підприємств. На сьогодні комунальні підприємства перебувають у кризовому стані, про що, в першу чергу, свідчить збитковість їх роботи, а незадовільний фінансовий стан не дозволяє своєчасно модернізувати систему комунальних підприємств і забезпечити споживачів якісними комунальними та іншими послугами, спричиняє погіршення технічного стану виробничих потужностей та підвищення рівня аварійності об’єктів.
Статтею 31 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» передбачено, що ціни/тарифи на житлово-комунальні послуги органами місцевого самоврядування затверджуються в розмірі економічно обґрунтованих витрат на їх виробництво. Якщо регуляторні органи своїм рішенням установлюють ціни (тарифи) на житлово-комунальні послуги в розмірі, нижчому від розміру економічно обґрунтованих витрат на їх виробництво (надання), вони зобов’язані відшкодовувати суб’єкту господарювання різницю між затвердженим розміром ціни (тарифу) та розміром економічно обґрунтованих витрат на виробництво (надання) зазначених послуг за рахунок коштів відповідних бюджетів.
Відповідно до пункту 1 статті 5 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом»: «Засновники - юридичної особи, власник майна, органи місцевого самоврядування в межах своїх повноважень зобов'язані вживати своєчасних заходів для запобігання банкрутству підприємства-боржника.».
2. Мета і завдання Програми
Метою цієї Програми є визначення комплексу організаційних та економічних заходів, спрямованих на підтримку діяльності комунальних підприємств міста, сприяння поліпшенню фінансового становища комунальних підприємств міста.
Основні завдання:
відшкодування різниці в тарифі на оплату витрат, пов’язаних з наданням житлово-комунальних та комунальних послуг;
надання субсидій на покриття збитків підприємству;
надання фінансової допомоги підприємству на поворотній та безповоротній основі;
відшкодування відсотків за користування кредитами;
погашення заборгованості по виплаті заробітної плати з нарахуванням на заробітну плату;
фінансування видатків по оплаті податків та енергоносіїв;
придбання основних засобів на умовах фінансового лізингу;
надання субвенції на відшкодування різниці в тарифах на комунальні послуги;
запобіганню їх банкрутству шляхом урегулювання процедурних питань та впровадження механізмів погашення заборгованості.
3. Заходи та обсяги фінансування Програми
Вибір заходів, які будуть спрямовані на підтримку діяльності та сприяння поліпшенню фінансового становища комунальних підприємств міста залежить від фінансового становища, яке утворилося на підприємстві.
Одним із першочергових завдань у цьому напрямі є забезпечення розрахунків з погашення заборгованості, які можуть виникнути в комунального підприємства у процесі надання комунальних, побутових послуг або з бюджетами, фондами всіх рівнів.
Однією з умов погашення заборгованості, є підтвердження комунальними підприємствами розрахунків сум заборгованості.
У процесі підтвердження заборгованості учасниками розрахунків самостійно на підставі відповідних документів встановлюють та уточнюють суми дебіторської та кредиторської заборгованостей, що підлягають погашенню. За результатами встановлення та уточнення сум заборгованості складається акт про наявність та розмір заборгованості, яку передбачається погасити.
Виконання міської програми щодо забезпечення сталого функціонування комунальних підприємств міста, направлене на регулювання відносин, пов’язаних з проведенням комплексу заходів, спрямованих на забезпечення сталого функціонування підприємства.
4. Моніторинг за виконанням Програми
У ході реалізації Програми головним управлінням житлово-комунального господарства буде здійснюватись періодичний моніторинг.
Моніторинг Програми полягає в доступності та відкритості інформації.
5. Вимоги щодо використання бюджетних коштів
Обсяг фінансової підтримки (дотації на покриття збитків) комунального підприємства визначається як різниця між їх видатками та доходами.
Бюджетні кошти використовуються в межах відповідних бюджетних призначень, встановлених рішенням міської ради про міський бюджет на відповідний рік.
Одержувач використовує бюджетні кошти на підставі плану використання бюджетних коштів, що містить розподіл бюджетних асигнувань, затверджених у кошторисі головного розпорядника коштів на відповідний рік.
Сума фінансової підтримки (дотації на покриття збитків) не може перевищувати суми збитків від результатів фінансово-господарської діяльності комунального підприємства згідно з формою 2 «Звіт про фінансові результати (Звіт про сукупний дохід)» без врахування суми фінансової підтримки (дотації на покриття збитків).
Якщо у звітному періоді, з урахуванням суми отриманої з міського бюджету фінансової підтримки (дотації на покриття збитків), комунальне підприємство має прибуток по формі 2 «Звіт про фінансові результати (Звіт про сукупний дохід)», то в наступному за звітним кварталом сума фінансової підтримки (дотації на покриття збитків) за плановими розрахунками комунального підприємства зменшується на суму отриманого прибутку.
Фінансування в наступному кварталі здійснюється відповідно до планових розрахунків кварталу за мінусом зайво отриманого фінансування у попередньому звітному періоді.
Якщо сума збитків, які підлягають відшкодуванню, за звітний період більша планової суми фінансової підтримки (дотації на покриття збитків) по бюджету, то відшкодуванню з міського бюджету підлягає сума збитків, яка не перевищує суму планових асигнувань.
В разі, якщо разом із сумою наданої фінансової підтримки (дотації на покриття збитків) за звітний рік комунальне підприємство згідно форми 2 «Звіт про фінансові результати (Звіт про сукупний дохід)» отримало прибуток, то фінансова підтримка (дотація на покриття збитків) в сумі отриманого прибутку підлягає поверненню до міського бюджету в І кварталі наступного за звітним роком.
У разі зменшення (збільшення) бюджетних призначень на надання фінансової підтримки (дотації на покриття збитків) за рішенням міської ради, головний розпорядник коштів здійснює відповідне коригування суми фінансової підтримки, одержувач бюджетних коштів вносить відповідні корективи до плану використання бюджетних коштів.
Відкриття рахунків, реєстрація, облік зобов’язань та проведення операцій, пов’язаних з використанням бюджетних коштів здійснюється відповідно до Порядку казначейського обслуговування місцевих бюджетів, затвердженого Міністерством Фінансів України (Наказ № 938 від 23.08.2012).
6. Фінансове забезпечення та обсяги фінансування Програми
При фінансуванні Програми кошти будуть виділятися по мірі необхідності. Загальні потреби за джерелами фінансування розподіляються таким чином:
місцевий бюджет;
власні кошти підприємств;
інші джерела фінансування не заборонені законодавством.
Контроль за цільовим використанням бюджетних коштів, спрямованих на підтримку комунальних підприємств у рамках цієї Програми, здійснюється у визначеному законодавством порядку.
№ п/п | Напрямки фінансової підтримки комунальних підприємств | Обсяги фінансування | |||||
2015 | 2016 | 2017 | 2018 | 2019 | Всього: | ||
1. | Субсидії (дотації) та поточні трансферти комунальним підприємства |
|
|
|
|
|
|
| КП ЖЕК-1 | 600,0 | 300,0 | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 900,0 |
| КП ЖРЕУ | 600,0 | 300,0 | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 900,0 |
| КП ВУКГ | 600,0 | 200,0 | 200,0 | 200,0 | 200,0 | 1 400,0 |
| КПТМ Бориспільтепломережа | 3 000,0 | 3 000,0 | 3 000,0 | 3 000,0 | 3 000,0 | 15 000,0 |
| КП ВКГ Бориспільводоканал | 600,0 | 300,0 | 300,0 | 300,0 | 300,0 | 1 800,0 |
| Разом: | 5 400,0 | 4 100,0 | 3 500,0 | 3 500,0 | 3 500,0 | 20 000,0 |
7. Очікувані результати
Реалізація Програми дасть змогу забезпечити:
1. Стале функціонування комунальних підприємств міста, збереження майна комунальної власності, яке знаходиться в господарському віданні комунальних підприємств міста.
2. Фінансову привабливість комунальних підприємств, як цілісного майнового комплексу на ринку.
3. Стабільну роботу комунальних підприємств відповідно до їх функціональних призначень щодо надання послуг мешканцям міста.
4. Беззбитковість підприємств комунального господарства, їх відповідальність за якість обслуговування споживачів.
8. Ресурсне забезпечення Програми
| Етапи виконання Програми | тис. грн | ||||
Обсяг коштів, які планується залучити на виконання Програми | тис. грн | |||||
І | ІІ | ІІІ | ІV | V | Усього витрат на виконання Програми | |
Обсяг ресурсів усього, у тому числі: | 5 400,0 | 4 100,0 | 3 500,0 | 3 500,0 | 3 500,0 | 20 000,0 |
За рахунок коштів місцевого бюджету | 5 400,0 | 4 100,0 | 3 500,0 | 3 500,0 | 3 500,0 | 20 000,0 |
9. Звітність про використання бюджетних коштів
та контроль за їх витрачанням
Щоквартально, не пізніше 20 числа місяця, що слідує за звітним кварталом, комунальні підприємства надають головному розпоряднику бюджетних коштів звіти про результати фінансово – господарської діяльності підприємства форма 1 «Баланс (Звіт про фінансовий стан)» форма 2 «Звіт про фінансові результати (Звіт про сукупний дохід)» та розрахунок суми фінансової підтримки (дотації на покриття збитків), відповідно до якого проводиться коригування сум фінансової підтримки (дотації на покриття збитків).
Головний розпорядник бюджетних коштів щоквартально проводить аналіз результатів фінансово-господарської діяльності одержувачів коштів, стану використання бюджетних коштів та не пізніше 25 числа місяця, наступного за звітним кварталом, подає фінансовому управлінню міської ради свої пропозиції щодо коригування фінансової підтримки (дотації на покриття збитків) в наступному за звітним кварталі.
Складання та подання фінансової звітності про використання бюджетних коштів, а також контроль за їх цільовим та ефективним витрачанням здійснюється в установленому законодавством порядку.
Відповідальність за правильність використання бюджетних коштів покладається на головного розпорядника та одержувача бюджетних коштів.
10. Організація виконання та контролю за ходом виконання Програми
Виконання заходів Програми організовує головне управління житлово-комунального господарства виконавчого комітету міської ради.
Контроль за виконанням заходів Програми покладається на постійну комісію міської ради з питань житлово-комунального господарства, приватизації та благоустрою та з питань планування бюджету, економічної реформи.
Головному управлінню житлово-комунального господарства виконавчого комітету міської ради щорічно до 01 травня інформувати міську раду про хід виконання Програми.
________________________________





















