Про внесення змін у додаток до рішення міської ради від 14.07.2015 № 5318-65-VІ «Про встановлення місцевих податків та зборів з 2016 року»
Враховуючи пропозиції постійної комісії міської ради питань планування бюджету, економічної реформи, відповідно до Податкового кодексу України, пункту 24 частини першої статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» міська рада ВИРІШИЛА:
1.Внести зміни у додаток до рішення міської ради від 14.07.2015 № 5318-65-VІ «Про встановлення місцевих податків та зборів з 2016 року», а саме:
1.1. Пункт 12.6. розділу ІІ.3 «Плата за землю» викласти в такій редакції:
«12.6. Встановити відсотки від нормативної грошової оцінки земельних ділянок в межах міста Борисполя:
1.1. | землі сільськогосподарського призначення; | 3% |
1.2. | земельні ділянки для будівництва і обслуговування багатоквартирних житлових будинків з вбудованими (прибудованими) торговельними, побутовими, офісними та іншими приміщеннями; | 5% |
1.3. | земельні ділянки для будівництва та обслуговування будівель торгівлі; земельні ділянки для будівництва та обслуговування інших будівель громадської забудови (офісні приміщення); | 7% |
1.4. | землі енергетики; | 10% |
1.5. | земельні ділянки для виробництва, зберігання, складування, торгівлі паливом та нафтопродуктами; | 12% |
1.6. | інші земельні ділянки | 5%» |
У випадку, якщо суб’єкт господарювання здійснює на одній земельній ділянці декілька видів діяльності, за основу при визначенні розміру орендної плати береться більший відсоток від нормативної грошової оцінки.
2. Відділу інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю виконавчого комітету міської ради в 10-тиденний термін після прийняття рішення оприлюднити його в громадсько-політичній газеті Бориспільщини «Трудова Слава» та в засобах масової інформації.
3. Відділу забезпечення роботи ради виконавчого комітету міської ради у 10-тиденний термін направити копію рішення до Бориспільського відділення Броварської об’єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Київській області.
4. Контроль за виконанням цього рішення покласти на постійну комісію міської ради з питань планування бюджету, економічної реформи.
Міський голова А.С.Федорчук
АНАЛІЗ РЕГУЛЯТОРНОГО ВПЛИВУ
проекту рішення Бориспільської міської ради
«Про внесення змін у додаток до рішення міської ради від 14.07.2015 № 5318-65-VІ «Про встановлення місцевих податків та зборів з 2016 року»
І. Визначення проблеми
Плата за землю є важливою умовою підприємницької діяльності. Від розміру орендної плати залежить зацікавленість суб’єктів у розвитку підприємницької діяльності.
Законами України «Про місцеве самоврядування в Україні», "Про оренду землі", Податковим кодексом України законодавчо закріплено право органів місцевого самоврядування встановлювати розмір орендної плати за земельні ділянки в межах своїх повноважень.
Відповідно до пункту 288.5 статті 288 Податкового кодексу України розмір річної орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу:
288.5.1. не може бути меншою 3 відсотків нормативної грошової оцінки;
288.5.2. не може перевищувати 12 відсотків нормативної грошової оцінки.
288.5.3. може перевищувати граничний розмір орендної плати, встановлений у підпункті 288.5.2, у разі визначення орендаря на конкурентних засадах.
У зв’язку із непоодинокими зверненнями суб’єктів господарювання до міської ради щодо зменшення розміру орендної плати за землю, враховуючи щорічну індексацію нормативної грошової оцінки землі, яка безпосередньо впливає на грошовий вираз орендної плати у поточному році, соціально-економічні умови розвитку підприємництва, виникла необхідність перегляду розміру орендної плати за землю (відсотків від нормативної грошової оцінки земельних ділянок) для деяких видів цільового призначення земель.
Основні групи (підгрупи), на які проблема справляє вплив:
Групи (підгрупи) | Так | Ні |
Громадяни | - | ні |
Орган місцевого самоврядування | так | - |
Суб’єкти господарювання | так | - |
У тому числі суб’єкти малого підприємництва | так | - |
Кошти за оренду земельних ділянок надходять до місцевого бюджету. Тому метою даного регулювання є вдосконалення земельних відносин у сфері оренди землі на основі встановлення обґрунтованого розміру орендної плати за землю в залежності від функціонального призначення земельної ділянки.
З метою ефективного використання земельних ділянок, які знаходяться у комунальній власності міста, отримання надходжень до бюджету від оренди землі, уникнення несплати за оренду землі чи навіть відмови від права користування землею, сприяння розвитку малого підприємництва даним рішенням передбачається вдосконалити та визначити прозорий механізм розрахунку орендної плати, залежно від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, як передбачено законодавством.
Повноваження по встановленню розмірів орендної плати за земельні ділянки надані чинним законодавством відповідним органам місцевого самоврядування. Змінити розмір орендної плати та цим самим вирішити вищезазначені проблеми за допомогою ринкових механізмів (без прийняття відповідного регуляторного акту), наприклад, шляхом укладання будь-яких угод з підприємцями або іншим шляхом, не можна, так як це буде суперечити нормам діючого законодавства. Тобто, вирішення проблеми потребує державного регулювання і можливо тільки шляхом прийняття цього регуляторного акту – рішення міської ради відповідно до норм чинного законодавства.
ІІ. Цілі державного регулювання
Цілями прийняття Бориспільською міською радою даного регуляторного акта є:
- перегляд раніше встановлених розмірів орендної плати за землю та впровадження єдиного підходу до розрахунку орендної плати;
- забезпечення ефективного використання земель міста на договірній основі;
- вдосконалення відносин між міською радою та суб’єктами господарювання з приводу вирішення питань оренди землі на території міста в межах чинного законодавства України.
ІІІ. Визначення та оцінка альтернативних способів досягнення цілей
- Визначення альтернативних способів
Вид альтернативи | Опис альтернативи |
Альтернатива 1 | Прийняття міською радою рішення «Про внесення змін у додаток до рішення міської ради від 14.07.2015 № 5318-65-VІ «Про встановлення місцевих податків та зборів з 2016 року». Дана альтернатива є прийнятною, оскільки надасть можливість врегулювати зазначену проблему шляхом вирішення зазначених питань дотримуючись норм чинного законодавства. |
Альтернатива 2 | Неприйняття даного регуляторного акта. Дана альтернатива не є прийнятною, оскільки на сьогодні існує проблема перегляду розміру орендної плати за землю враховуючи звернення суб’єктів господарювання щодо зменшення розміру орендної плати за землю, щорічну індексацію нормативної грошової оцінки, а також питання збільшення її розміру враховуючи вид використання земельної ділянки (офісні приміщення, готелі) |
Альтернатива 3 | Регулювання вищезазначеної проблеми на державному рівні. Дана альтернатива є неприйнятною оскільки на сьогодні існуюче законодавство чітко не визначає розмір орендної плати згідно використання земельної ділянки за певним призначенням, а визначено лише граничні її розміри. |
2. Оцінка вибраних альтернативних способів досягнення цілей.
Оцінка впливу на сферу інтересів місцевого самоврядування
Вид альтернативи | Вигоди | Витрати |
Альтернатива 1 | Створення для суб’єктів господарювання привабливих умов щодо оренди земельних ділянок комунальної власності, внесення змін до існуючих договорів оренди землі
| Витрата часу на підготовку проектів рішень міської ради про внесення змін до договорів оренди землі, підготовка додаткових договорів до договорів оренди землі |
Альтернатива 2 | Відсутня необхідність врегулювання земельних відносин | Відсутність можливості позитивного розгляду питання щодо зменшення розміру орендної плати за землю |
Оцінка впливу на сферу інтересів громадян
Вид альтернативи | Вигоди | Витрати |
Альтернатива 1 | Зменшення орендної плати за землю, оскільки розмір орендної плати за деякі види використання землі зменшено
| Витрата часу на звернення до міської ради для прийняття відповідного рішення, |
Альтернатива 2 | Відсутність витрат | відсутні |
Оцінка впливу на сферу інтересів суб’єктів господарювання
(орендарів-юридичні особи та фізичні особи-підприємці)
Під дію регулювання підпадають 69 суб’єктів із 416
Показник | Великі | Середні | Малі | Мікро | Разом |
Кількість суб’єктів господарювання, що підпадають під дію регулювання, одиниць | - | - | 45 | 24 | 69 |
Питома вага групи у загальній кількості, відсотків | - | - | 11 | 6 | 17 |
Вид альтернативи | Вигоди | Витрати |
Альтернатива 1 | 1. Зменшення (за деякими видами використання) розміру орендної плати за землю: - склади - заклади торгівлі; - інші земельні ділянки 2. Збільшення (за деякими видами використання) розміру орендної плати (офісні приміщення, готелі). |
Втрати до бюджету становитимуть: - 600000,00 грн - 300000,00 грн - 3100000,00 грн Підготовка проектів рішень щодо внесення змін до договорів оренди землі, підготовка додаткових договорів про внесення змін до договорів оренди землі та їх державна реєстрація |
Альтернатива 2 | Відсутність будь-яких витрат на внесення змін до рішення міської ради | Відсутні |
ІV. Вибір найбільш оптимального альтернативного способу досягнення цілей
Рейтинг результативності (досягнення цілей під час вирішення проблеми) | Бал результативності (за чотирибальною системою оцінки) | Коментарі щодо присвоєння відповідного бала |
Альтернатива 1 | 3 | Цілі прийняття регуляторного акта можуть бути досягненні майже повністю в процесі укладання нових договорів оренди землі, додаткових договорів до договорів оренди землі з новими розмірами орендної плати за землю |
Альтернатива 2 | 1 | Проблема продовжує існувати. Відсутня впевненість щодо вирішення проблем в майбутньому |
Рейтинг результативності | Вигоди (підсумок) | Витрати (підсумок) | Обґрунтування відповідного місця альтернативи у рейтингу |
Розробка проекту нормативно-правового акту | Для громадян та суб’єктів господарювання – подолання фінансової та економічної кризи. | Для суб’єктів господарювання - витрати часу на подання заяв про внесення змін до договорів оренди землі, укладення та підписання додаткового договору до договору оренди землі, його державна реєстрація | Прийняття відповідного рішення сприятиме вирішенню існуючих проблем щодо визначення розмірів орендної плати за землю |
Відсутність регулювання | Для місцевого самоврядування – уповільнений розвиток земельних відносин. Для громадян та суб’єктів господарювання залишаються чинними існуючі розміри орендної плати за землю, що зможе призвести до закриття суб’єктів господарювання | Х | Альтернатива має низьку ефективність, цілі прийняття регуляторного акта не можуть бути досягненні і проблема продовжить існувати |
Рейтинг | Аргументи щодо переваги обраної альтернативи/причини відмови від альтернативи | Оцінка ринку зовнішніх чинників на дію запропонованого регуляторного акта |
Розробка та прийняття регуляторного акта | Перевага обраної альтернативи забезпечить досягнення передбачених цілей | На дію регуляторного акта можуть вплинути зміни у діючому законодавстві України |
Відсутність регулювання | Питання, які виникли на сьогоднішній день щодо розміру орендної плати за землю залишаться невирішеними | Х |
V. Механізми та заходи, які забезпечать розв’язання визначеної проблеми
1. Прийняття місцевого нормативного документу, надасть можливість в рамках чинного законодавства спростити та удосконалити порядок встановлення розміру орендної плати за землю.
2. Оприлюднення змін до рішення міської ради від 14.07.2015 № 5318-65-VІ «Про встановлення місцевих податків та зборів з 2016 року» в засобах масової інформації з метою громадського обговорення проекту регуляторного акту, надання зауважень та пропозицій від громадськості.
3. Укладання нових договорів оренди земельних ділянок та внесення змін до діючих договорів оренди землі шляхом укладання додаткових договорів до них.
VІ. Оцінка виконання вимог регуляторного акта залежно від ресурсів, якими розпоряджаються органи місцевого самоврядування, фізичні та юридичні особи, які повинні проваджувати або виконувати
ці вимоги
Запропонований проект рішення не потребує додаткових фінансових витрат з місцевого бюджету.
Запровадження даного регулювання покращить умови започаткування та ведення підприємницької діяльності, сприятиме ефективному використанню земельних ресурсів та вкладанню інвестицій в їх господарське освоєння.
Зовнішніми чинниками, що впливають на дію регуляторного акта є зміни чинного законодавства та введення в дію оновленої нормативної грошової оцінки земель міста Бориспіль.
VІІ. Обґрунтування запропонованого строку дії регуляторного акта
Строк дії цього регуляторного акта встановлюється на необмежений термін, оскільки відносини щодо оренди землі мають перманентний характер.
У разі внесення змін до чинного законодавства України, до даного регуляторного акта також будуть вноситись відповідні зміни згідно з регуляторною процедурою. Також існує можливість його відміни.
VІІІ. Визначення показників результативності дії регуляторного акта
З метою відстеження результативності цього регуляторного акту визначено наступні показники результативності:
- надходження до місцевого бюджету коштів від орендної плати за земельні ділянки (визначатиметься загальною сумою, яка надійшла до місцевого бюджету від сплати орендної плати за землю за рік);
- кількість укладених договорів оренди землі;
- кількість додаткових договорів про внесення змін до договорів оренди землі;
- час, витрачений на укладання та внесення змін до договорів оренди землі суб’єктами господарювання, на яких поширюється дія регуляторного акта;
- рівень інформованості суб’єктів господарювання щодо основних положень регуляторного акта.
ІХ. Визначення заходів, за допомогою яких здійснюватиметься відстеження результативності регуляторного акта
Строки відстеження результативності регуляторного акта:
строк проведення базового відстеження результативності регуляторного акта – не пізніше одного року з дня набрання чинності цим актом;
строк проведення повторного відстеження результативності регуляторного акта – не пізніше двох років з дня набрання чинності цим актом.
Вид даних при відстеженні результативності регуляторного акта:
для визначення значень показників результативності та відстеження ефективності дії регуляторного акта будуть використовуватися виключно статистичні дані.
Відстеження результативності регуляторного акта буде здійснюватися відділом землекористування шляхом аналізу офіційної інформації, наданої фінансовим управлінням Бориспільської міської ради про обсяг надходження коштів до міського бюджету.
Заступник міського голови Л.О. Ковальова
Додаток проекту рішення Бориспільської міської ради «Про внесення змін у додаток до рішення міської ради від 14.07.2015 № 5318-65-VІ |
ТЕСТ
малого підприємництва (М-Тест)
1. Консультації з представниками мікро- та малого підприємництва щодо оцінки впливу регулювання
Консультації щодо визначення впливу запропонованого регулювання на суб’єктів малого підприємництва та визначення детального переліку процедур, виконання яких необхідно для здійснення регулювання, проведено розробником “10”серпня 2016 р.
2. Вимірювання впливу регулювання на суб’єктів малого підприємництва (мікро- та малі):
кількість суб’єктів малого підприємництва, на яких поширюється регулювання: 69 (одиниць), у тому числі малого підприємництва 45 (одиниць) та мікропідприємництва (фізичні особи-підприємці) 24 (одиниць);
питома вага суб’єктів малого підприємництва у загальній кількості суб’єктів господарювання, на яких проблема справляє вплив 11 (відсотків) (відповідно до таблиці “Оцінка впливу на сферу інтересів суб’єктів господарювання” додатка 1 до Методики проведення аналізу впливу регуляторного акта).
3. Розрахунок витрат суб’єктів малого підприємництва на виконання вимог регулювання
Бюджетні витрати на адміністрування регулювання суб’єктів малого підприємництва
Розрахунок бюджетних витрат на адміністрування регулювання здійснюється окремо для кожного відповідного органу державної влади чи органу місцевого самоврядування, що залучений до процесу регулювання.
Державний орган, для якого здійснюється розрахунок вартості адміністрування регулювання:
Виконавчий комітет Бориспільської міської ради
(назва державного органу)
__________
* Вартість витрат, пов’язаних з адмініструванням процесу регулювання державними органами, визначається шляхом множення фактичних витрат часу персоналу на заробітну плату спеціаліста відповідної кваліфікації та на кількість суб’єктів, що підпадають під дію процедури регулювання, та на кількість процедур за рік.
Якщо державне регулювання передбачає утворення нового державного органу (або нового структурного підрозділу діючого органу), необхідно визначити повний запланований річний бюджет нового органу (структурного підрозділу) ____ х 5 років = _____ гривень.
4. Розрахунок сумарних витрат суб’єктів малого підприємництва, що виникають на виконання вимог регулювання
5. Розроблення корегуючих (пом’якшувальних) заходів для малого підприємництва щодо запропонованого регулювання
На основі оцінки сумарних витрат малого підприємництва на виконання запланованого регулювання (за перший рік регулювання та за п’ять років) з метою вирівнювання питомої вартості адміністративного навантаження між суб’єктами великого, середнього та малого підприємництва пропонуються такі компенсаторні механізми (наприклад, зміна періодичності надання звітів для малого чи мікропідприємництва, поріг за розміром суб’єкта чи його розміром річного обороту для виключення з-під регулювання, запровадження інших компенсаторів) (опис та викладення уточнених норм регулювання):
______________________________________-__________________________________
______________________________________-__________________________________
______________________________________-__________________________________
______________________________________-__________________________________
На основі запропонованих компенсаторів для суб’єктів малого підприємництва проводиться повторна оцінка витрат суб’єктів малого підприємництва для скорегованих процедур починаючи з пункту 2 цього додатка.




















