Інформація щодо продовження надання послуг оренди електросамокатів в м. Бориспіль Повідомлення СТОВ «Старинська птахофабрика» (30925770) про плановану діяльність, яка підлягає оцінці впливу на довкілля Повідомлення про утворення конкурсної комісії для проведення конкурсу з визначення суб’єкта господарювання на здійснення операцій із збирання та перевезення побутових відходів на території Бориспільської міської територіальної громади з пропозицією щодо долучення до її роботи осіб Про внесення змін до Комплексної програми розвитку сільського господарства та сільських територій Київської області на 2024-2027 роки До відома суб’єктів господарювання: затверджено комплексну програму «Конкурентоспроможна Київщина» на 2026–2027 роки Держкомтелерадіо оголошує прийом публіцистичних творів на здобуття премії імені Івана Франка у галузі інформаційної діяльності Державне підприємство «СЕТАМ» Міністерства юстиції України повідомляє про проведення низки електронних аукціонів Про недопущення самовільних рубок у захисних лісонасадженнях, що розташовані на землях залізничного транспорту «Архів Війни за Незалежність»: Державна архівна служба України запроваджує формування єдиного інтегрованого інформаційного простору Відкрито набір на 2 хвилю безкоштовної онлайн-акселераційної програми для українських жінок-підприємиць «Tech Driven Growth», яку реалізують Garage48 та ГО «Інша Жінка» за підтримки Естонського центру міжнародного розвитку (ESTDEV) Повідомлення ТОВ "УКРСПЕЦВИДОБУВАННЯ" (45643658) про плановану діяльність, яка підлягає оцінці впливу на довкілля Про скликання сімдесят третьої сесії міської ради VІІІ скликання Увага! 03 березня 2026 року у КНП «ББЛІЛ» заплановано забір донорської крові До уваги жителів громади: безоплатна консультація нотаріуса Громадська організація «Зміст» проводить всеукраїнське соціологічне опитування, щоб детально вивчити умови життя в українських селах та селищах До уваги власників, балансоутримувачів та управителів багатоквартирних будинків! Податкова служба Київщини: онлайн-опитування щодо впливу енергетичних обмежень на діяльність бізнесу регіону Київський обласний Фонд пiдтримки iндивiдуального житлового будiвництва на селi інформує про пільгове довгострокове кредитування Графік роботи чергових кабінетів лікарів у вихідні Управління культури Бориспільської міської ради оголошує початок прийому заявок на участь у щорічному міському конкурсі читців імені Т. Г. Шевченка Про оголошений аукціон зі зниженням стартової ціни на 50% Запрошуємо взяти участь у тренінгах із розвитку підприємництва та ділових навичок, практичних аспектів підприємницької діяльності та стратегічного розвитку бізнесу У Бориспільській міській територіальній громаді буде розпочато процес перетворення комунальних підприємств відповідно до вимог чинного законодавства Дослідницька агенція Fama проводить опитування українських підприємців і підприємиць: долучайтеся! Оголошення ТОВ «АТК «ІВАНКІВ» про початок громадського обговорення звіту з оцінки впливу на довкілля об'єкту «Реконструкція будівель і споруд птахофабрики під свинокомплекс повного циклу вирощування з допоміжними будівлями та спорудами по вул. Харківська в с. Іванків Бориспільського району Київської області» Про скликання сімдесят другої сесії міської ради VІІІ скликання Держстат відновлює опитування щодо зайнятості та безробіття населення: для участі в обстеженні у Бориспільській МТГ відібрано 270 домогосподарств Шановні суб’єкти господарювання! Увага! На території Бориспільської міської територіальної громади тимчасово буде повністю відключено вуличне освітлення Увага! Тимчасове обмеження руху транспортних засобів у м. Бориспіль Про скликання сімдесят першої позачергової сесії міської ради VІІІ скликання Держгеокадастр повідомляє про індексацію нормативної грошової оцінки земель за 2025 рік Інформаційне повідомлення Регіонального відділення Фонду державного майна України по Київській, Черкаській та Чернігівській областях про продаж об’єкта малої приватизації − об’єкта незавершеного будівництва «Зернопереробний комплекс», за адресою: Київська обл., Бориспільський (Переяслав - Хмельницький) р-н, с. Соснова, вул. Центральна, 34-а До 10 січня 2026 року триває прийом документів на отримання стипендії та премії за спортивні досягнення Повідомлення про намір КП «ВУКГ» здійснити зміну діючих тарифів на послуги з управління рідкими побутовими відходами з 1 лютого 2026 року Зимові канікули продовжено до 18 січня У КНП «ББЛІЛ» працює реабілітаційне відділення Бориспільська міська рада повідомляє про початок створення Комісії з розгляду питань щодо надання допомоги для вирішення житлового питання окремим категоріям внутрішньо переміщених осіб Повідомлення про плановану діяльність, яка підлягає оцінці впливу на довкілля ТОВ "ГРАД-2007" Оренда електросамокатів у зимовий період: за чи проти? До уваги жителів громади: безоплатна консультація нотаріуса Повідомлення про намір КПТМ «Бориспільтепломережа» здійснити коригування діючих тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, послугу з постачання теплової енергії для потреб населення, бюджетних установ, організацій та інших споживачів на опалювальний період 2025-2026 років «Різдво завдяки тобі»: збір для наших захисників та захисниць на передовій Нагадуємо про заборону салютів, феєрверків та петард Увага! Органи державної статистики розпочинають проведення обстеження бюджетів домогосподарств у Борисполі Повідомлення про утворення конкурсної комісії для проведення конкурсу з визначення суб’єкта господарювання на здійснення операцій із збирання та перевезення побутових відходів на території Бориспільської міської територіальної громади з пропозицією щодо долучення до її роботи осіб До уваги суб’єктів підприємницької діяльності у сфері земельних відносин! Про скликання сімдесятої сесії міської ради VІІІ скликання До уваги сільськогосподарських товаровиробників: часткова компенсація вартості сільськогосподарської техніки та обладнання вітчизняного виробництва Оголошення повторного конкурсу з визначення суб’єкта господарювання на здійснення операцій із збирання та перевезення побутових відходів на території Бориспільської міської територіальної громади
logo diia

Проект рішення Бориспільської міської ради "Про внесення змін у додаток до рішення міської ради від 14.07.2015 № 5318-65-VІ «Про встановлення місцевих податків та зборів з 2016 року»

10 серп. 2016

Про внесення змін у додаток до рішення міської ради від 14.07.2015 № 5318-65-VІ «Про встановлення місцевих податків та зборів з 2016 року»

Враховуючи пропозиції постійної комісії міської ради  питань планування бюджету, економічної реформи, відповідно до Податкового кодексу України, пункту 24 частини першої статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»  міська рада ВИРІШИЛА:

1.Внести зміни у додаток до рішення міської ради від 14.07.2015                     № 5318-65-VІ «Про встановлення місцевих податків та зборів з 2016 року», а саме:
1.1. Пункт 12.6. розділу ІІ.3 «Плата за землю» викласти в такій редакції:
«12.6. Встановити відсотки від нормативної грошової оцінки земельних ділянок в межах міста Борисполя:

1.1.

землі сільськогосподарського призначення;
землі житлової та громадської забудови (для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд; для будівництва індивідуальних гаражів;  для колективного гаражного будівництва; для будівництва та обслуговування будівель інфраструктури ринків (товарні та інші ринки); земельні ділянки для будівництва та обслуговування будівель громадських та релігійних організацій; для будівництва та обслуговування закладів культури, охорони здоров’я, освіти та соціальної допомоги);
землі природно-заповідного фонду та іншого природоохоронного призначення;
землі рекреаційного призначення;
землі водного фонду;
землі промисловості;

3%

1.2.

земельні ділянки для будівництва і обслуговування багатоквартирних житлових будинків з вбудованими (прибудованими) торговельними, побутовими, офісними та іншими приміщеннями;

5%

1.3.

земельні ділянки для будівництва та обслуговування будівель торгівлі;
земельні ділянки для будівництва та обслуговування об’єктів туристичної інфраструктури (готелі);

земельні ділянки для будівництва та обслуговування інших будівель громадської забудови (офісні приміщення);
земельні ділянки для будівництва та експлуатації будівель і споруд технічного обслуговування і ремонту автомобілів;

7%

1.4.

землі енергетики;

10%

1.5.

земельні ділянки для виробництва, зберігання, складування, торгівлі паливом та нафтопродуктами;
земельні ділянки для будівництва та обслуговування будівель кредитно-фінансових установ;

12%

1.6.

інші земельні ділянки

5%»

            У випадку, якщо суб’єкт господарювання здійснює на одній земельній ділянці декілька видів діяльності, за основу при визначенні розміру орендної плати береться більший відсоток від нормативної грошової оцінки.

2. Відділу інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю виконавчого комітету міської ради  в 10-тиденний термін після прийняття рішення оприлюднити його в громадсько-політичній газеті Бориспільщини «Трудова Слава»  та в засобах масової інформації.
3. Відділу забезпечення роботи ради виконавчого комітету міської ради у 10-тиденний термін направити копію рішення до Бориспільського відділення Броварської об’єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Київській області.
4. Контроль за виконанням цього рішення покласти на постійну комісію міської ради з питань планування бюджету, економічної реформи.

 

Міський голова                                                                  А.С.Федорчук

 

АНАЛІЗ РЕГУЛЯТОРНОГО ВПЛИВУ

проекту рішення Бориспільської міської ради

«Про внесення змін у додаток до рішення міської ради від 14.07.2015                      № 5318-65-VІ «Про встановлення місцевих податків та зборів з 2016 року»

І. Визначення проблеми
Плата за землю є важливою умовою підприємницької діяльності. Від розміру орендної плати залежить зацікавленість суб’єктів у розвитку підприємницької діяльності.
Законами України «Про місцеве самоврядування в Україні», "Про оренду землі", Податковим кодексом України законодавчо закріплено право органів місцевого самоврядування встановлювати розмір орендної плати за земельні ділянки в межах своїх повноважень.
Відповідно до пункту 288.5 статті 288 Податкового кодексу України розмір річної орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу:
288.5.1. не може бути меншою 3 відсотків нормативної грошової оцінки;
288.5.2. не може перевищувати 12 відсотків нормативної грошової оцінки.
288.5.3. може перевищувати граничний розмір орендної плати, встановлений у підпункті 288.5.2, у разі визначення орендаря на конкурентних засадах.
У зв’язку із непоодинокими зверненнями суб’єктів господарювання до міської ради щодо зменшення розміру орендної плати за землю,  враховуючи щорічну індексацію нормативної грошової оцінки землі, яка безпосередньо впливає на грошовий вираз орендної плати у поточному році, соціально-економічні умови розвитку підприємництва, виникла необхідність перегляду розміру орендної плати за землю (відсотків від нормативної грошової оцінки земельних ділянок) для деяких видів цільового призначення земель.
Основні групи (підгрупи), на які проблема справляє вплив:


Групи (підгрупи)

Так

Ні

Громадяни

-

ні

Орган місцевого самоврядування

так

-

Суб’єкти господарювання

так

-

У тому числі суб’єкти малого підприємництва

так

-

Кошти за оренду земельних ділянок надходять до місцевого бюджету. Тому метою даного регулювання є вдосконалення земельних відносин у сфері оренди землі на основі встановлення обґрунтованого розміру орендної плати за землю в залежності від функціонального призначення земельної ділянки.
З метою ефективного використання земельних ділянок, які знаходяться у комунальній власності міста, отримання надходжень до бюджету від оренди землі, уникнення несплати за оренду землі чи навіть відмови від права користування землею, сприяння розвитку малого підприємництва даним рішенням передбачається вдосконалити та визначити прозорий механізм розрахунку орендної плати, залежно від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, як передбачено законодавством.
Повноваження по встановленню розмірів орендної плати за земельні ділянки надані чинним законодавством відповідним органам місцевого самоврядування. Змінити розмір орендної плати та цим самим вирішити вищезазначені проблеми за допомогою ринкових механізмів (без прийняття відповідного регуляторного акту), наприклад, шляхом укладання будь-яких угод з підприємцями або іншим шляхом, не можна, так як це буде суперечити нормам діючого законодавства. Тобто, вирішення проблеми потребує державного регулювання і можливо тільки шляхом прийняття цього регуляторного акту – рішення міської ради відповідно до норм чинного законодавства.

ІІ. Цілі державного регулювання
Цілями прийняття Бориспільською міською радою даного регуляторного акта є:
- перегляд раніше встановлених розмірів орендної плати за землю  та впровадження єдиного підходу до розрахунку орендної плати;
-  забезпечення ефективного використання земель міста на договірній основі;
- вдосконалення відносин між міською радою та суб’єктами господарювання з приводу вирішення питань оренди землі на території міста в межах чинного законодавства України.

ІІІ. Визначення та оцінка альтернативних способів досягнення цілей

  1. Визначення альтернативних способів

Вид альтернативи

Опис альтернативи

Альтернатива 1

Прийняття міською радою рішення «Про внесення змін у додаток до рішення міської ради від 14.07.2015 № 5318-65-VІ «Про встановлення місцевих податків та зборів з 2016 року». Дана альтернатива є прийнятною, оскільки надасть можливість врегулювати зазначену проблему шляхом вирішення зазначених питань дотримуючись норм чинного законодавства.

Альтернатива 2

Неприйняття даного регуляторного акта. Дана альтернатива не є прийнятною, оскільки на сьогодні існує проблема перегляду розміру орендної плати за землю враховуючи звернення суб’єктів господарювання щодо зменшення розміру орендної плати за землю, щорічну індексацію нормативної грошової оцінки, а також питання збільшення її розміру враховуючи вид використання земельної ділянки (офісні приміщення, готелі)

Альтернатива 3

Регулювання вищезазначеної проблеми  на державному рівні. Дана альтернатива є неприйнятною оскільки на сьогодні існуюче законодавство чітко не визначає розмір орендної плати згідно використання земельної ділянки за певним призначенням, а визначено лише граничні її розміри.

2. Оцінка вибраних альтернативних способів досягнення цілей.
Оцінка впливу на сферу інтересів місцевого самоврядування

Вид альтернативи

Вигоди

Витрати

Альтернатива 1

Створення для суб’єктів господарювання привабливих  умов щодо оренди земельних ділянок комунальної власності, внесення змін до існуючих договорів оренди землі

 

Витрата часу на підготовку проектів рішень міської ради про внесення змін до договорів оренди землі, підготовка додаткових договорів до договорів оренди землі

Альтернатива 2

Відсутня необхідність врегулювання земельних відносин

Відсутність можливості позитивного розгляду питання щодо зменшення розміру орендної плати за землю

 

Оцінка впливу на сферу інтересів громадян


Вид альтернативи

Вигоди

Витрати

Альтернатива 1

Зменшення орендної плати за землю, оскільки розмір орендної плати за деякі види використання землі зменшено

 

Витрата часу на звернення до міської ради для прийняття відповідного рішення,  
витрата коштів на нотаріальне посвідчення додаткового договору до договору оренди землі (в разі необхідності), здійснення його державної реєстрації

Альтернатива 2

Відсутність витрат

відсутні

Оцінка впливу на сферу інтересів суб’єктів господарювання  
(орендарів-юридичні особи та фізичні особи-підприємці)
Під дію регулювання підпадають 69 суб’єктів із 416

Показник

Великі

Середні

Малі

Мікро

Разом

Кількість суб’єктів господарювання, що підпадають під дію регулювання, одиниць

-

-

45

24

69

Питома вага групи у загальній кількості, відсотків

-

-

11

6

17

Вид альтернативи

Вигоди

Витрати

Альтернатива 1

1. Зменшення (за деякими видами використання) розміру орендної плати за землю:

- склади

- заклади торгівлі;

- інші земельні ділянки

2. Збільшення (за деякими видами використання) розміру орендної плати  (офісні приміщення, готелі).

 

Втрати до бюджету становитимуть:

- 600000,00 грн

- 300000,00 грн

- 3100000,00 грн

Підготовка проектів рішень щодо внесення змін до договорів оренди землі,  підготовка додаткових договорів про внесення змін до договорів оренди землі та їх державна реєстрація

Альтернатива 2

Відсутність будь-яких витрат на внесення змін до рішення міської ради

Відсутні

ІV. Вибір найбільш оптимального альтернативного способу досягнення цілей

Рейтинг результативності (досягнення цілей під час вирішення проблеми)

Бал результативності (за чотирибальною системою оцінки)

Коментарі щодо присвоєння відповідного бала

Альтернатива 1

3

Цілі прийняття регуляторного акта можуть бути досягненні майже повністю в процесі укладання нових договорів оренди землі, додаткових договорів до договорів оренди землі з новими розмірами орендної плати за землю

Альтернатива 2

1

Проблема продовжує існувати. Відсутня впевненість щодо вирішення проблем в майбутньому

Рейтинг результативності

Вигоди (підсумок)

Витрати (підсумок)

Обґрунтування відповідного місця альтернативи у рейтингу

Розробка проекту нормативно-правового акту

Для громадян та суб’єктів господарювання – подолання фінансової та економічної кризи.
Для місцевого самоврядування – результативність, ефективність, підтримка суб’єктів господарювання в скрутний економічний час, зменшення заборгованості 

Для суб’єктів господарювання - витрати часу на подання заяв про внесення змін до договорів оренди землі, укладення та підписання додаткового договору до договору оренди землі, його державна реєстрація
Для органу місцевого самоврядування –витрати часу
на обробку даних заяв/клопотань, підготовки проектів рішень міської ради, надання відповідних консультацій з даного питання, підготовка проектів договорів про внесення змін до договорів оренди землі

Прийняття відповідного рішення сприятиме вирішенню існуючих проблем щодо визначення розмірів орендної плати за землю

Відсутність регулювання

Для місцевого самоврядування – уповільнений розвиток земельних відносин. Для громадян та суб’єктів господарювання залишаються чинними існуючі розміри орендної плати за землю, що зможе призвести до закриття суб’єктів господарювання

Х

Альтернатива має низьку ефективність, цілі прийняття регуляторного акта не можуть бути досягненні і проблема продовжить існувати

 

Рейтинг

Аргументи щодо переваги обраної альтернативи/причини відмови від альтернативи

Оцінка ринку зовнішніх чинників на дію запропонованого регуляторного акта

Розробка та прийняття регуляторного акта

Перевага обраної альтернативи забезпечить досягнення передбачених цілей

На дію регуляторного акта можуть вплинути зміни у діючому законодавстві України

Відсутність регулювання

Питання, які виникли на сьогоднішній день щодо розміру орендної плати за землю залишаться невирішеними

Х

V. Механізми та заходи, які забезпечать розв’язання визначеної проблеми
1. Прийняття місцевого нормативного документу, надасть можливість в рамках чинного законодавства спростити та удосконалити порядок встановлення розміру орендної плати за землю.
2. Оприлюднення змін до рішення міської ради від 14.07.2015                               № 5318-65-VІ «Про встановлення місцевих податків та зборів з 2016 року» в засобах масової інформації з метою громадського обговорення проекту регуляторного акту, надання зауважень та пропозицій від громадськості.
3. Укладання нових договорів оренди земельних ділянок та внесення змін до діючих договорів оренди землі шляхом укладання додаткових договорів до них.

VІ. Оцінка виконання вимог регуляторного акта залежно від ресурсів, якими розпоряджаються органи місцевого самоврядування, фізичні та юридичні особи, які повинні проваджувати або виконувати
 ці вимоги
Запропонований проект рішення не потребує додаткових фінансових витрат з місцевого бюджету.
Запровадження даного регулювання покращить умови започаткування та ведення підприємницької діяльності, сприятиме ефективному використанню земельних ресурсів та вкладанню інвестицій в їх господарське освоєння.
Зовнішніми чинниками, що впливають на дію регуляторного акта є зміни чинного законодавства та введення в дію оновленої нормативної грошової оцінки земель міста Бориспіль.

 

VІІ. Обґрунтування запропонованого строку дії регуляторного акта
    Строк дії цього регуляторного акта встановлюється на необмежений термін, оскільки відносини щодо оренди землі мають перманентний характер.
У разі внесення змін до чинного законодавства України, до даного регуляторного акта також будуть вноситись відповідні зміни згідно з регуляторною процедурою. Також існує можливість його відміни.

 

VІІІ. Визначення показників результативності дії регуляторного акта
З метою відстеження результативності цього регуляторного акту визначено наступні показники результативності:
- надходження до місцевого бюджету коштів від орендної плати за земельні ділянки (визначатиметься загальною сумою, яка надійшла до місцевого бюджету від сплати орендної плати за землю за рік);
- кількість укладених договорів оренди землі;
- кількість додаткових договорів про внесення змін до договорів оренди землі;
- час, витрачений на укладання та внесення змін до договорів оренди землі суб’єктами господарювання, на яких поширюється дія регуляторного акта;
- рівень інформованості суб’єктів господарювання щодо основних положень регуляторного акта.

ІХ. Визначення заходів, за допомогою яких  здійснюватиметься  відстеження результативності регуляторного акта
Строки відстеження результативності регуляторного акта:
строк проведення базового відстеження результативності регуляторного акта – не пізніше одного року з дня набрання чинності цим актом;
строк проведення повторного відстеження результативності регуляторного акта – не пізніше двох років з дня набрання чинності цим актом.
Вид даних при відстеженні результативності регуляторного акта:
для визначення значень показників результативності та відстеження ефективності дії регуляторного акта будуть використовуватися виключно статистичні дані.
Відстеження результативності регуляторного акта буде здійснюватися відділом землекористування шляхом аналізу офіційної інформації, наданої фінансовим управлінням Бориспільської міської ради про обсяг надходження коштів до міського бюджету.

 

Заступник міського голови                                                       Л.О. Ковальова

Додаток
до аналізу регуляторного впливу

проекту рішення Бориспільської міської ради

«Про внесення змін у додаток до рішення міської ради від 14.07.2015  № 5318-65-VІ
 «Про встановлення місцевих податків та зборів з 2016 року»

 ТЕСТ 
малого підприємництва (М-Тест)


1. Консультації з представниками мікро- та малого підприємництва щодо оцінки впливу регулювання
Консультації щодо визначення впливу запропонованого регулювання на суб’єктів малого підприємництва та визначення детального переліку процедур, виконання яких необхідно для здійснення регулювання, проведено розробником “10”серпня 2016 р.


Порядковий номер

Вид консультації (публічні консультації прямі (круглі столи, наради, робочі зустрічі тощо), інтернет-консультації прямі (інтернет-форуми, соціальні мережі тощо), запити (до підприємців, експертів, науковців тощо)

Кількість учасників консультацій, осіб

Основні результати консультацій (опис)

1

Робоча зустріч

11

протокол

2. Вимірювання впливу регулювання на суб’єктів малого підприємництва (мікро- та малі):
кількість суб’єктів малого підприємництва, на яких поширюється регулювання:              69 (одиниць), у тому числі малого підприємництва 45 (одиниць) та мікропідприємництва (фізичні особи-підприємці) 24 (одиниць);
питома вага суб’єктів малого підприємництва у загальній кількості суб’єктів господарювання, на яких проблема справляє вплив 11 (відсотків) (відповідно до таблиці “Оцінка впливу на сферу інтересів суб’єктів господарювання” додатка 1 до Методики проведення аналізу впливу регуляторного акта).
3. Розрахунок витрат суб’єктів малого підприємництва на виконання вимог регулювання


Порядковий номер

Найменування оцінки

У перший рік (стартовий рік впровадження регулювання)

Періодичні (за наступний рік)

Витрати за
п’ять років

Оцінка “прямих” витрат суб’єктів малого підприємництва на виконання регулювання

1

Придбання необхідного обладнання (пристроїв, машин, механізмів)
Формула:
кількість необхідних одиниць обладнання Х вартість одиниці

-

-

-

2

Процедури повірки та/або постановки на відповідний облік у визначеному органі державної влади чи місцевого самоврядування
Формула:
прямі витрати на процедури повірки (проведення первинного обстеження) в органі державної влади + витрати часу на процедуру обліку (на одиницю обладнання) Х вартість часу суб’єкта малого підприємництва (заробітна плата) Х оціночна кількість процедур обліку за рік) Х кількість необхідних одиниць обладнання одному суб’єкту малого підприємництва

-

-

-

3

Процедури експлуатації обладнання (експлуатаційні витрати - витратні матеріали)
Формула:
оцінка витрат на експлуатацію обладнання (витратні матеріали та ресурси на одиницю обладнання на рік) Х кількість необхідних одиниць обладнання одному суб’єкту малого підприємництва

-

-

-

4

Процедури обслуговування обладнання (технічне обслуговування)
Формула:
оцінка вартості процедури обслуговування обладнання (на одиницю обладнання) Х  кількість процедур  технічного обслуговування на рік на одиницю обладнання Х  кількість необхідних одиниць обладнання одному суб’єкту малого підприємництва

-

-

-

5

Інші процедури (уточнити)

-

-

-

6

Разом, гривень
Формула:
(сума рядків 1 + 2 + 3 + 4 + 5)

 

Х

 

7

Кількість суб’єктів господарювання, що повинні виконати вимоги регулювання, одиниць

-

8

Сумарно, гривень
Формула:
відповідний стовпчик “разом” Х  кількість суб’єктів малого підприємництва, що повинні виконати вимоги регулювання (рядок 6 Х рядок 7)

-

Х

-

Оцінка вартості адміністративних процедур суб’єктів малого підприємництва щодо виконання регулювання та звітування

9

Процедури отримання первинної інформації про вимоги регулювання:
знайти та прочитати рішення     (2стор.):
час на процедуру – 1 година;
вартість, грн – 11,90 грн;
сума, грн – 11,90 грн.

прийти до ЦНАП та отримати консультації у державного адміністратора:
час на процедуру – 1 година;
вартість , грн – 11,90 грн;
сума, грн – 11,90 грн.

витрати на проїзд до ЦНАП:
вартість, грн – 7,00 грн;

перевірка наявності документів:
час на процедуру – 1 година;
вартість, грн – 11,90 грн;

сума (всього), грн – 42,70 грн.

 

Формула:
витрати часу на отримання інформації про регулювання, отримання необхідних форм та заявок Х вартість часу суб’єкта малого підприємництва (заробітна плата) Х оціночна кількість форм

 

 

11,90 грн

 

11,90 грн

 

7,00 грн

11,90 грн

 

42,70 грн

 

 

 

-

 

-

 

-

-

-

 

 

-

 

-

 

-

-

-

10

Процедури організації виконання вимог регулювання
подача заяви про внесення змін до договору оренди землі в частині розміру орендної плати до ЦНАП:
час на процедуру – 1 година;
вартість, грн – 11,90 грн;
витрати на проїзд до ЦНАП:
вартість, грн – 7,00 грн;
сума (всього) – 18,90 грн

 

отримання рішення в ЦНАП
час на процедуру – 1 година;
вартість, грн – 11,90 грн;
витрати на проїзд до ЦНАП:
вартість, грн – 7,00 грн;
сума (всього) - 18,90 грн

звернення до відділу землекористування виконавчого комітету міської ради для підготовки проекту додаткового договору про внесення змін до договору оренди землі  чи до нотаріуса (в разі посвідчення додаткового договору нотаріально)

- в разі звернення до відділу землекористування:
час на процедуру – 1 година;
вартість, грн – 11,90 грн;
витрати на проїзд до виконавчого комітету:
вартість, грн – 7,00 грн;
сума (всього) грн – 18,90 грн.

в разі звернення до нотаріуса:
час на процедуру – 1 година;
вартість, грн – 11,90 грн;
витрати на проїзд до нотаріуса:
вартість, грн – 7,00 грн;
сума (всього), грн – 18,90 грн

підписання додаткового договору до договору оренди землі зі сторони орендаря
час на процедуру – 1 година
вартість, грн – 11,90 грн
витрати на проїзд до виконавчого комітету чи нотаріуса:
вартість, грн –  7,00 грн;
сума (всього) грн – 18,90 грн

 

державна реєстрація додаткового договору до договору оренди землі

 - в разі якщо документи для державної реєстрації подає орендар
час на процедуру – 1 година
вартість, грн – 11,90 грн;
витрати на проїзд вартість, грн –
7,00 грн;
витрати щодо плати за державну реєстрацію - 210,0  грн.
сума (всього) – 228,90 грн

- в разі якщо державну реєстрацію здійснює нотаріус:
час та вартість – за домовленістю

Формула:
витрати часу на розроблення та впровадження внутрішніх для суб’єкта малого підприємництва процедур на впровадження вимог регулювання Х вартість часу суб’єкта малого підприємництва (заробітна плата) Х оціночна кількість внутрішніх процедур

 

 

 

11,90 грн
7,00 грн
18,90 грн

 

11,90 грн
7,00 грн
18,90 грн

 

 

 

 

11,90 грн
7,00 грн
18,90 грн

 

11,90 грн
7,00 грн
18,90 грн

 

11,90 грн

7,00 грн
18,90 грн

 

 

11,90 грн
7,00 грн
210,0 грн
228,90 грн

 

 

-
-
-

 

-

-
-

 

 

 

 

-
-
-

 

-
-
-

 

-

-
-

 

 

-
-
-
-

 

 

 

 

-
-
-

 

-

-
-

 

 

 

 

-
-
-

 

-
-
-

 

-

-
-

 

 

-
-
-
-

11

Процедури офіційного звітування
надання одного примірника додаткового договору до договору оренди землі до відділу землекористування виконавчого комітету міської ради (в разі якщо орендар сам подавав його на  державну реєстрацію чи державну реєстрацію здійснював нотаріус)
час на процедуру – 1 година;
вартість, грн – 11,90 грн;
витрати на проїзд до виконавчого комітету, вартість, грн –  7,00 грн;
сума (всього) грн – 18,90 грн

надання одного примірника додаткового договору до договору оренди землі до Бориспільського відділення Броварської об’єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Київській області податкової декларації
час на процедуру – 1 година
вартість, грн – 11,90 грн;
витрати на проїзд до податкової інспекції, вартість, грн –
7,00 грн;
сума (всього) грн – 18,90 грн

Формула:
витрати часу на отримання інформації про порядок звітування щодо регулювання, отримання необхідних форм та визначення органу, що приймає звіти та місця звітності + витрати часу на заповнення звітних форм + витрати часу на передачу звітних форм (окремо за засобами передачі інформації з оцінкою кількості суб’єктів, що користуються формами засобів – окремо електронна звітність, звітність до органу, поштовим зв’язком тощо) + оцінка витрат часу на корегування (оцінка природного рівня помилок)) Х вартість часу суб’єкта малого підприємництва (заробітна плата) Х оціночна кількість оригінальних звітів Х кількість періодів звітності за рік

 

 

 

 

11,90 грн
7,00 грн
18,90 грн

 

 

 

11,90 грн

7,00 грн
18,90 грн

 

 

 

 

 

-
-
-

 

 

 

-

-
-

 

 

 

 

-
-
-

 

 

 

-

-
-

 

12

Процедури щодо забезпечення процесу перевірок
подання до Бориспільського відділення Броварської об’єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Київській області податкової декларації (щороку до 01.02.)
час на процедуру – 1 година;
вартість, грн – 11,90 грн;
витрати на проїзд вартість, грн –
 7,00 грн;
сума (всього) грн – 18,90 грн
Формула:
витрати часу на забезпечення процесу перевірок з боку контролюючих органів Х вартість часу суб’єкта малого підприємництва (заробітна плата) Х оціночна кількість перевірок за рік

 

 

 

 

11,90 грн
7,00 грн
18,90 грн

 

 

 

 

-
-
-

 

 

 

 

 

-
-
-

13

Інші процедури (уточнити)

-

-

-

14

Разом, гривень
Формула:
(сума рядків 9 + 10 + 11 + 12 + 13)

422,80

Х

 

15

Кількість суб’єктів малого підприємництва, що повинні виконати вимоги регулювання, одиниць

69

 

 

16

Сумарно, гривень
Формула:
відповідний стовпчик “разом” Х кількість суб’єктів малого підприємництва, що повинні виконати вимоги регулювання (рядок 14 Х рядок 15)

29173,20

Х

 

 

Бюджетні витрати на адміністрування регулювання суб’єктів малого підприємництва
Розрахунок бюджетних витрат на адміністрування регулювання здійснюється окремо для кожного відповідного органу державної влади чи органу місцевого самоврядування, що залучений до процесу регулювання.
Державний орган, для якого здійснюється розрахунок вартості адміністрування регулювання:
Виконавчий комітет Бориспільської міської ради
(назва державного органу)


Процедура регулювання суб’єктів малого підприємництва (розрахунок на одного типового суб’єкта господарювання малого підприємництва – за потреби окремо для суб’єктів малого та мікро-підприємництв)

Планові витрати часу на процедуру

Вартість часу співробітника органу державної влади відповідної категорії (заробітна плата)

Оцінка кількості процедур за рік, що припадають на одного суб’єкта

Оцінка кількості  суб’єктів, що підпадають під дію процедури регулювання

Витрати на адміністрування регулювання* (за рік), гривень

1. Облік суб’єкта господарювання, що перебуває у сфері регулювання

- надання консультаційних послуг суб’єкту,
- прийняття зави від суб’єкта;
- підготовка проекту рішення міської ради;
- повідомлення суб’єкта про прийняте рішення;
- підготовка проекту додаткового договору

5 годин

 

1 година

1 година

1 година

 

1 година

1 година

28,76 грн/год (середня зарплата головного спеціаліста відділу землекористування)

 

 

1

1

1

 

1

1

69

9922,20 грн

2. Поточний контроль за суб’єктом господарювання, що перебуває у сфері регулювання, у тому числі:

1 година

28,75

1

69

1983,75 грн

Камеральні
- відстеження стану надходжень заяв про внесення змін до договорів  оренди землі згідно регуляторного акта

 

1 година

 

28,75

 

1

 

69

 

1983,75 грн

виїзні

-

-

-

-

-

3. Підготовка, затвердження та опрацювання одного окремого акта про порушення вимог регулювання

2 години

28,75

 

69

3967,50 грн

4. Реалізація одного окремого рішення щодо порушення вимог регулювання

2 години

28,75

 

69

3967,50 грн

5. Оскарження одного окремого рішення суб’єктами господарювання

3 години

28,75

 

69

5951,25 грн

6. Підготовка звітності за результатами регулювання

0,5

28,75

 

69

991,88 грн

7. Інші адміністративні процедури (уточнити): 
__________________ 
__________________

-

-

-

-

-

Разом за рік

Х

Х

Х

Х

28767,83 грн

Сумарно за п’ять років

Х

Х

Х

Х

-

__________ 
   * Вартість витрат, пов’язаних з адмініструванням процесу регулювання державними органами, визначається шляхом множення фактичних витрат часу персоналу на заробітну плату спеціаліста відповідної кваліфікації та на кількість суб’єктів, що підпадають під дію процедури регулювання, та на кількість процедур за рік.
Якщо державне регулювання передбачає утворення нового державного органу (або нового структурного підрозділу діючого органу), необхідно визначити повний запланований річний бюджет нового органу (структурного підрозділу) ____ х 5 років = _____ гривень.


Порядковий номер

Назва державного органу

Витрати на адміністрування регулювання за рік, гривень

Сумарні витрати на адміністрування регулювання за п’ять  років, гривень

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

Сумарно бюджетні витрати на адміністрування регулювання суб’єктів малого підприємництва

-

-

-

4. Розрахунок сумарних витрат суб’єктів малого підприємництва, що виникають на виконання вимог регулювання


Порядковий номер

Показник

Перший рік регулювання (стартовий)

За п’ять років

1

Оцінка “прямих” витрат суб’єктів малого підприємництва на виконання регулювання

-

-

2

Оцінка вартості адміністративних процедур для суб’єктів малого підприємництва щодо виконання регулювання та звітування

32132,80

-

3

Сумарні витрати малого підприємництва на виконання запланованого  регулювання

32132,80

-

4

Бюджетні витрати  на адміністрування регулювання суб’єктів малого підприємництва

28767,83

-

5

Сумарні витрати на виконання запланованого регулювання

60900,63

-

5. Розроблення корегуючих (пом’якшувальних) заходів для малого підприємництва щодо запропонованого регулювання
На основі оцінки сумарних витрат малого підприємництва на виконання запланованого регулювання (за перший рік регулювання та за п’ять років) з метою вирівнювання питомої вартості адміністративного навантаження між суб’єктами великого, середнього та малого підприємництва пропонуються такі компенсаторні механізми (наприклад, зміна періодичності надання звітів для малого чи мікропідприємництва, поріг за розміром суб’єкта чи його розміром річного обороту для виключення з-під регулювання, запровадження інших компенсаторів) (опис та викладення уточнених норм регулювання):
______________________________________-__________________________________
______________________________________-__________________________________
______________________________________-__________________________________
______________________________________-__________________________________
На основі запропонованих компенсаторів для суб’єктів малого підприємництва проводиться повторна оцінка витрат суб’єктів малого підприємництва для скорегованих процедур починаючи з пункту 2 цього додатка.


Показник

Сумарні витрати малого підприємництва на виконання запланованого  регулювання за перший рік, гривень

Сумарні витрати малого підприємництва на виконання запланованого  регулювання 
за п’ять років, гривень

Заплановане регулювання

-

-

За умов застосування компенсаторних механізмів для малого підприємництва

-

-

Сумарно: зміна вартості регулювання малого підприємництва

 -

-