Із метою надання доступної кваліфікованої та якісної медичної допомоги мешканцям міста Борисполя і Бориспільського району, відповідно до листа Бориспільської центральної районної лікарні від 16.12.2016 № 251, Закону України «Основи законодавства України про охорону здоров'я», підпункту 1 пункту а) статті 27, підпункту 1 пункту 2 статті 52 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» виконавчий комітет міської рада ВИРІШИВ:
1. Схвалити Бориспільську міськрайонну програму реконструкції Бориспільської центральної районної лікарні на 2017-2018 роки (далі – Програма), що додається.
2. Заступнику міського голови Пасенко Л.В. в установленому порядку подати Програму на затвердження міською радою.
3. Контроль за виконанням цього рішення покласти на заступника міського голови Пасенко Л.В.
Міський голова А.С. Федорчук
СХВАЛЕНО
Рішення виконавчого
комітету міської ради
19.12.2016 № 813
Бориспільська міськрайонна програма реконструкції
Бориспільської ЦРЛ на 2017-2018 роки
1. Паспорт Програми
|
1. |
Назва |
Бориспільська міськрайонна програма реконструкції Бориспільської центральної районної лікарні (далі – Бориспільська ЦРЛ) на 2017-2018 роки |
|
2. |
Ініціатор розроблення програми |
Бориспільська районна рада, виконавчий комітет Бориспільської міської ради |
|
3. |
Дата, номер і назва розпорядчого документа про розроблення програми |
|
|
4. |
Розробник програми |
Бориспільська ЦРЛ |
|
5. |
Відповідальний виконавець програми |
Бориспільська ЦРЛ |
|
6. |
Учасники програми |
Бориспільська ЦРЛ, Бориспільська РДА, Бориспільська районна рада, Бориспільська міська рада |
|
7. |
Термін реалізації програми |
2017-2018 роки |
|
7.1. |
Етапи виконання програми |
І етап, 2017 – 35648,601 тис. грн |
|
8. |
Перелік місцевих бюджетів, які беруть участь у виконанні програми (для комплексних програм) |
бюджет м. Бориспіль, зведений бюджет Бориспільського району, обласний бюджет, державний бюджет, інші кошти не заборонені законодавством |
|
9. |
Загальний обсяг фінансових ресурсів, необхідних для реалізації програми, всього |
71 097,202 тис. грн |
|
9.1. |
Міський бюджет |
20 200,0 тис. грн |
|
9.2 |
Районний бюджет |
25 448,601 тис. грн |
|
9.3 |
Обласний бюджет |
25 448,601 тис. грн |
2. Визначення проблеми,
на розв’язання якої спрямована Програма
Існують незаперечні докази, що здоров’я населення є одним з найважливіших чинників розвитку економіки будь-якої країни та добробуту населення. За останні півстоліття здатність медицини впливати на здоров’я населення збільшилася в декілька разів. За визначенням Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), сучасна система охорони здоров’я повинна забезпечувати доступність медичних послуг для тих, хто їх найбільш потребує, характеризуватися високою якістю і безпечністю медичних послуг і давати максимально можливі результати для здоров’я на популяційному рівні. Система охорони здоров’я за умови її ефективної організації може забезпечити зменшення загальної смертності у віці до 75 років – на 23 % у чоловіків та на 32 % у жінок, а смертності від ішемічної хвороби серця на 40 %. Але в Україні нинішня система охорони здоров’я практично не впливає на медико-демографічну ситуацію, яка визнана кризовою.
Сучасний етап соціально-економічного розвитку України супроводжується складними умовами здоров’я населення, і, як наслідок, визначаються та посилюються основні проблеми в секторі охорони здоров'я. Таким чином, погіршення умов життя переважної більшості населення в поєднанні з недостатнім фінансуванням охорони здоров'я та неефективним використанням ресурсів галузі призвели до зростання загальної смертності населення практично у всіх вікових групах, до зменшення очікуваної тривалості життя, збільшення захворюваності як на неінфекційні, так і на інфекційні захворювання, а масштаби природного скорочення населення в Україні найвищі в Європі.
Усі ці тенденції характерні і для міста Бориспіль, і Бориспільського району, що потребує кардинальних змін у діяльності та матеріально-технічному оснащені Бориспільської центральної районної лікарні.
Стан здоров’я населення за сучасними уявленнями є одним з найважливіших критеріїв оцінки рівня соціально-культурного розвитку суспільства і якості життя, а інвестиції в охорону здоров'я слід розглядати як внесок у розвиток національної економіки та скорочення масштабів бідності. Крім того, охорону здоров‘я визначено як важливу область інвестицій для забезпечення загального економічного і соціального розвитку будь-якої країни.
Тому існує нагальна потреба у проведенні спільних заходів галузі медицини та органів місцевого самоврядування, направлених на збереження і зміцнення здоров’я жителів м. Бориспіль і Бориспільського району шляхом удосконалення лікувально-діагностичного процесу та реабілітації, покращення профілактичної роботи серед усіх вікових груп населення, а також впровадження здорового способу життя, як важливої складової сучасної стратегії протидії хронічним неінфекційним захворюванням та соціально небезпечним хворобам.
2.1. Характеристика сучасного стану місцевої галузі охорони здоров’я
На сьогоднішній день спеціалізовану амбулаторну та стаціонарну медичну допомогу вторинного рівня населенню міста і району надає Бориспільська ЦРЛ, до складу якої входять: стаціонар на 400 ліжок цілодобового перебування хворих, поліклінічне відділення плановою потужністю 500 відвідувань у зміну з денним стаціонаром на 15 ліжок, жіноча консультація, стоматологічна поліклініка, лікувально-діагностичні відділення (клінічна лабораторія, УЗД, рентгенологічна служба, фізіотерапія, патанатомія), а також 5 сільських дільничних лікарень загальною потужністю 70 ліжок. Усього в Бориспільській ЦРЛ працює 875 медичних працівників, у тому числі: лікарів – 214, середніх медичних працівників – 425, молодших медичних працівників – 239.
Укомплектованість лікарні медичними кадрами останні п’ять років залишається стабільною і у 2016 році складає: лікарі – 93 %, що є показником вищим від середньообласного, середнього медперсоналу – 87 %, трохи нижче обласного показника.
У всіх структурних підрозділах Бориспільської ЦРЛ використовуються затверджені Міністерством охорони здоров’я України стандарти, протоколи щодо діагностики, лікування, профілактики та реабілітації. Але у їх діяльність на сучасному етапі реформування системи охорони здоров’я повинні ширше впроваджуватися нові медичні технології за рахунок оснащення сучасним медичним обладнанням та апаратурою, що буде сприяти мінімізації факторів ризику захворювань та створення сприятливого для здоров’я середовища на основі даних наукових досліджень.
Стан здоров’я населення Бориспільського району та міста в основному визначають хронічні неінфекційні хвороби. В останні роки їх внесок у сумарний тягар хвороб складає майже 80 %. На частку серцево-судинної патології припадає 45,8 %, органів дихання – 12,7 %, травлення – 10,3 %, кістково-м’язової системи – 3,4 %, сечостатевої – 3,4 %, ендокринної системи – 5,2 %.
На тлі несприятливих демографічних змін відбувається подальше погіршення стану здоров’я населення з істотним підвищенням у всіх вікових групах рівнів захворюваності і поширеності хвороб, зокрема хвороб системи кровообігу, злоякісних новоутворень, хронічних обструктивних хвороб легень, цукрового діабету та рівнів первинної інвалідності дитячого та дорослого населення працездатного віку.
Незадовільний стан здоров’я населення регіону характеризується низьким рівнем народжуваності, високою смертністю, від’ємним природним приростом і демографічним старінням, зростанням загального тягаря хвороб.
Протягом останніх 10 років спостерігається від’ємний приріст населення – кількість новонароджених зростає, але кількість померлих осіб щороку переважає.
Протягом останніх років збільшувались видатки на фінансування галузі охорони здоров’я, але з урахуванням інфляції, підвищення цін та тарифів коштів для забезпечення повної потреби Бориспільської ЦРЛ не вистачає, що створює негативні умови надання медичної допомоги на належному рівні.
2.2. Головні проблеми
1. Погіршення загального стану здоров’я населення.
2. Низький рівень системних профілактичних медичних оглядів, як наслідок – виявлення хвороб на пізніх стадіях.
3. Недостатній рівень матеріально-технічного забезпечення лікувально-профілактичних закладів необхідним лікувально-діагностичним обладнанням апаратурою та розхідними матеріалами.
4. Незадовільний санітарно-технічний стан окремих будівель.
5. Недостатній рівень пожежної безпеки.
6. Низький рівень забезпеченості сучасними меблями, комп’ютерною технікою, сертифікованими програмними продуктами.
3. Мета програми
Програма реконструкції Бориспільської ЦРЛ на 2017-2018 роки спрямована на реалізацію положень Конституції України та Закону України «Основи законодавства України про охорону здоров’я» щодо забезпечення доступної кваліфікованої та якісної медичної допомоги кожному громадянинові міста Бориспіль і Бориспільського району, запровадження ефективних механізмів фінансування та управління у сфері охорони здоров’я, створення умов для формування здорового способу життя, а також збереження та зміцнення матеріально-технічної бази лікарні та її структурних підрозділів, як основи їх функціонування, що відповідатиме вимогам ХХІ століття.
Метою програми є збереження та зміцнення здоров’я, профілактика захворювань, зниження захворюваності, інвалідності і смертності населення міста і району, подовження активного творчого довголіття, підвищення доступності, якості та ефективності надання медичної допомоги за рахунок модернізації Бориспільської ЦРЛ та удосконалення процесу організації місцевої системи охорони здоров’я.
4. Основні завдання Програми
Основними завданнями Програми є:
забезпечення належної якості та доступності безоплатної вторинної (спеціалізованої) медичної допомоги та ефективного використання ресурсів шляхом:
будівництва нового лікувального корпусу на 120 ліжок;
продовження проведення системних профілактичних та цільових медичних оглядів комплексними лікарсько-консультативними бригадами та виявлення захворювань на ранніх стадіях;
впровадження сучасних передових методик діагностики та лікування найпоширеніших хвороб;
широке впровадження в практику стаціонарозамінних форм лікування (денні стаціонари, хірургія «одного дня»);
забезпечення лікарні сучасним діагностичним обладнанням та апаратурою, меблями для сидіння тощо;
створення консультативно-діагностичного центру;
створення електронного реєстру пацієнтів.
5. Шляхи розв’язання головних проблем та заходи Програми
5.1. Здійснення реконструкції приміщення поліклініки Бориспільської ЦРЛ та будівництво нового лікувального корпусу.
5.2. Забезпечення ЦРЛ сучасним лікувально-діагностичним обладнанням та апаратурою, меблями.
5.3. Забезпечення своєчасного виявлення серед населення міста і району хвороб на ранніх стадіях розвитку шляхом покращення профілактичної роботи та удосконалення лікувально-діагностичного процесу із застосуванням сучасного обладнання та апаратури.
5.4. Проведення поточних та капітальних ремонтів з метою забезпечення належного санітарно-технічного стану приміщень і будівель лікувально-профілактичних закладів.
5.5. Запровадження системи електронного документообігу, зокрема електронного обігу медичних форм та створення електронного реєстру пацієнтів.
5.6. Підвищення рівня збереження енергоресурсів.
5.7. Створення умов для забезпечення пожежної безпеки, екологічно та технологічно безпечних умов праці медичних працівників.
5.8. Оптимізація організації та механізму фінансування системи надання медичної допомоги у місті Бориспіль та Бориспільському районі із залученням спонсорської допомоги, спрямованої на покращення якості та доступності медичної допомоги населенню.
6. Фінансове забезпечення Програми
Фінансування Програми здійснюватиметься відповідно до чинного законодавства України за рахунок коштів місцевих бюджетів, а також зацікавлених суб’єктів підприємницької діяльності усіх форм власності, громадських та міжнародних організацій та інших джерел, не заборонених законодавством.
7. Розрахунок коштів, необхідних для виконання заходів Програми
|
№ |
Зміст заходу |
Вартість |
Примітки |
|
7.1. |
Будівництво лікувального корпусу |
70897,202 тис. грн |
Кошти міського, районного та обласного бюджетів |
|
7.2. |
Придбання меблів для сидіння |
200,0 тис. грн |
Кошти міського бюджету |
|
Загальна сума коштів |
71097,202 тис. грн |
||
8. Ресурсне забезпечення
Бориспільської міськрайонної програми
реконструкції Бориспільської ЦРЛ на 2017-2018 роки
|
Обсяг коштів, що пропонується залучити на виконання програми |
Етапи виконання програми (тис. грн) |
Усього витрат на виконання програми |
|
|
І |
ІІ |
||
|
Обсяг ресурсів, усього, (тис.грн) |
35 648,601 |
35 448,601 |
71 097,202 |
|
міський бюджет |
10 200,0 |
10 000,0 |
20 200,0 |
|
районний бюджет |
12 724,3005 |
12 724,3005 |
25 448,601 |
|
обласний бюджет |
12 724,3005 |
12 724,3005 |
25 448,601 |
|
кошти небюджетних джерел |
- |
- |
- |
9. Очікувані результати виконання Програми
Виконання Програми дасть можливість:
стабілізувати та досягти тенденції до зниження смертності від хронічних неінфекційних захворювань щороку на 0,5 відсотків;
стабілізувати та досягти тенденції до зниження смертності населення від серцево-судинних хвороб щороку на 1 відсоток;
досягти тенденції до зростання кількості пролікованих у денних стаціонарах щороку на 5 відсотків;
показник злоякісних утворень виявлених у запущених стадіях зменшити у 2 рази;
збільшити витрати бюджетних коштів на медичну допомогу у розрахунку на одного жителя міста і району довести їх до 5000 грн.
покращити амбулаторні та стаціонарні умови для лікування населення.
10. Координація та контроль за ходом виконання Програми
Координація дій та контроль за виконанням Програми покладається на заступників Бориспільської районної державної адміністрації, Бориспільського міського голови та Бориспільської районної ради відповідно до розподілу обов’язків, а також на головного лікаря Бориспільської ЦРЛ.
Звіт про хід виконання Програми заслуховувати щорічно до 01 квітня місяця року наступного за звітним.
______________________________________________




















