Відповідності до статті 5 Закону України «Про виконавче провадження» примусове виконання рішень покладається на органи державної виконавчої служби (державних виконавців) та у передбачених цим Законом випадках на приватних виконавців, правовий статус та організація діяльності яких встановлюються Законом України "Про органи та осіб, які здійснюють примусове виконання судових рішень і рішень інших органів".
Так, статтею 26 Закону України «Про виконавче провадження» передбачено, що до заяви про примусове виконання рішення стягувач додає квитанцію про сплату авансового внеску в розмірі 2 відсотків суми, що підлягає стягненню, але не більше 10 мінімальних розмірів заробітної плати, а за рішенням немайнового характеру - у розмірі одного мінімального розміру заробітної плати з боржника - фізичної особи та в розмірі двох мінімальних розмірів заробітної плати з боржника - юридичної особи.
Від сплати авансового внеску звільняються стягувачі за рішеннями про:
- стягнення заробітної плати, поновлення на роботі та за іншими вимогами, що випливають із трудових правовідносин;
- обчислення, призначення, перерахунок, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг;
- відшкодування шкоди, заподіяної каліцтвом або іншим ушкодженням здоров’я, а також смертю фізичної особи;
- стягнення аліментів;
- відшкодування майнової та/або моральної шкоди, завданої внаслідок вчинення кримінального правопорушення.
Від сплати авансового внеску також звільняються державні органи, інваліди війни, інваліди I та II груп, законні представники дітей-інвалідів і недієздатних інвалідів I та II груп, громадяни, віднесені до категорій 1 та 2 осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, у разі їх звернення до органів державної виконавчої служби.
Відповідно до пункту 5 частини четвертої статті 4 Закону України «Про виконавче провадження» у разі ненадання стягувачем підтвердження сплати авансового внеску, якщо авансування є обов’язковим, це є підставою для повернення виконавчого документа стягувачеві без прийняття до виконання протягом трьох робочих днів з дня його пред’явлення.
З початку 2017 року реєстрація виконавчих документів, документів виконавчого провадження, фіксування виконавчих дій здійснюється в автоматизованій системі виконавчого провадження.
У відповідності до статті 8 Закону України «Про виконавче провадження» визначено, що вільний та безоплатний доступ до інформації автоматизованої системи виконавчого провадження забезпечує Міністерство юстиції України у мережі Інтернет на своєму офіційному веб-сайті з можливістю перегляду, пошуку, копіювання та роздрукування інформації, на основі поширених веб-оглядачів та редакторів, без необхідності застосування спеціально створених для цього технологічних та програмних засобів, без обмежень та цілодобово. Автоматизованою системою виконавчого провадження забезпечується надання сторонам виконавчого провадження інформації про виконавче провадження.
Слід зазначити, що наказом Міністерства юстиції України № 3917/5 від 29.12.2016 встановлено з 05.01.2017 встановлено плату за користування Автоматизованою системою виконавчого провадження (АСВП) у розмірі 51,00 грн (з ПДВ) за кожне відкрите виконавче провадження.
Оплата послуг за користування АСВП органами ДВС здійснюється за рахунок авансового внеску стягувача. У разі якщо стягувач у виконавчому провадженні звільнений від сплати авансового внеску відповідно до частини 2 статті 26 Закону України "Про виконавче провадження", оплати послуг за користування АСВП здійснюється за рахунок витрат виконавчого провадження, стягнутих з боржника за цим виконавчим провадженням.
Рішення судових і несудових органів, інших юрисдикційних органів, що стоять на захисті майнових і особистих немайнових прав громадян, юридичних осіб і держави, є обов’язковими і підлягають виконанню на всій території України. Ті, які не виконані добровільно, виконуються примусово в порядку, встановленому Законом України «Про виконавче провадження».
У разі невиконання боржником рішення суду, державний виконавець надсилає до органів досудового розслідування повідомлення про вчинення боржником кримінального правопорушення відповідно до статті 382 Кримінального кодексу України.
Також з автоматизованою системою виконавчого провадження починає свою роботу Єдиний реєстр боржників .
Єдиний реєстр боржників — систематизована база даних про боржників, що є складовою автоматизованої системи виконавчого провадження України та ведеться з метою оприлюднення в режимі реального часу інформації про невиконані майнові зобов'язання боржників та запобігання відчуженню боржниками майна.
Єдиний реєстр боржників утворюється відповідно до Закону України «Про виконавче провадження» від 2 червня 2016 року (набрав чинності 5 жовтня 2016 року)[1] та Положення про автоматизовану систему виконавчого провадження від 5 серпня 2016 року (набирає чинності 5 січня 2017 року)[2].
Відомості про боржників, включені до Єдиного реєстру боржників, є відкритими та розміщуються на офіційному веб-сайті Міністерства юстиції України.
Реєстрація боржника в Єдиному реєстрі боржників не звільняє його від виконання рішення.
Відомості про боржника вносяться до Єдиного реєстру боржників одночасно з винесенням постанови про відкриття виконавчого провадження. Не вносяться до реєстру відомості щодо боржників, якими є державні органи, органи місцевого самоврядування, боржники, які не мають заборгованості за виконавчим документом про стягнення періодичних платежів більше трьох місяців, та боржники за рішеннями немайнового характеру.
Бориспільський міськрайонний відділ державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Київській області додатково повідомляє про підсумки роботи за 2016 рік:
Продовж року у відділі на примусовому виконанні перебувало 18 263 виконавчі провадження, станом на 31 грудня 2016 року залишок виконавчих проваджень становить 7 343, з них кожне п’яте завершено, як фактично виконане, до державного бюджету відділом стягнуто 1 094 939, 00 грн. виконавчого збору, протягом 2016 року через СЕТАМ продано арештованого майна (транспортні засоби, нерухомість, тощо) державними виконавцями на суму 15 112 012, 00 грн.
Окрему увагу в 2016 році Бориспільський міськрайонний відділ державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Київській області приділяв соціальним проектам. Так, торік було безоплатно передано на потреби військових частин конфіскованого майна у кількості 1602 одиниць (автомобілі, годинники, рюкзаки, одяг). Також на потреби дитячим будинкам сімейного типу та прийомним сім’ям безоплатно передано конфіскованого майна у кількості 3038 одиниць (одяг, оргтехніка, автомобіль).
Начальник Бориспільського міськрайонного відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Київській області Вовнянко Володимир Володимирович.





















