Інформаційне повідомлення власнику (користувачу) земельної ділянки за адресою: вул. Народна, 75, с. Іванків, Бориспольський р- н, Київська обл. Оголошення про умови проведення конкурсу з визначення підтримки надання дотації фізичним особам за утримання корів Оголошення про умови проведення конкурсу з визначення підтримки фізичним особам для часткового відшкодування закуплених фізичними особами телиць, нетелей, корів 28 березня 2024 року у приміщенні Центру надання адміністративних послуг міста Борисполя відбудеться безоплатна консультація нотаріуса Євгенії ОСТАПЕНКО Оголошення про умови проведення конкурсу з визначення підтримки суб’єктам господарювання для часткового відшкодування вартості закуплених суб’єктами господарювання племінних телиць, нетелей, корів Оголошення щодо диспансеризації великої рогатої худоби в приватному секторі Міністерство економіки України розпочинає збір пропозицій щодо економічно доцільних інвестиційних проєктів у ключових сферах економіки Виконавчий комітет Бориспільської міської ради оголошує конкурс по відбору експертів – суб’єктів оціночної діяльності для комплексу робіт по оцінці земельних ділянок, що підлягають продажу суб’єктам підприємницької діяльності Власнику (користувачу) тимчасової споруди (металевий гараж Позиція №1), розташованої біля будинку № 87/1 по вул. Київський Шлях в м. Борисполі. Інформаційне повідомлення власнику (користувачу) тимчасової споруди (металевий гараж Позиція № 2), розташованої біля будинку № 87/1 по вул. Київський Шлях в м. Борисполі Інформаційне повідомлення власнику (користувачу) залізобетонного паркану, металевих воріт та металевої хвіртки розташованих навколо будинку № 32 по вул. Броварська в м. Борисполі Держкомтелерадіо розпочав прийом творів на здобуття премії імені Івана Франка Про скликання п’ятдесят другої позачергової сесії міської ради Запрошуємо на етнофестиваль «Бориспільська весна»! 5 березня у КНП «Бориспільська багатопрофільна лікарня інтенсивного лікування» заплановано забір крові! До уваги ВПО, які оформлять довідки внутрішньо переміщеної особи чи подовження виплат на наступний шестимісячний термін До уваги роботодавців! Міністерство економіки України проводить онлайн-опитування щодо ринку праці в Україні та становища підприємств Виконавчий комітет Бориспільської міської ради оголошує конкурс по відбору експертів – суб’єктів оціночної діяльності для комплексу робіт по оцінці земельних ділянок, що підлягають продажу суб’єктам підприємницької діяльності Запрошуємо на семінар суб’єктів господарювання сільськогосподарських підприємств, які використовують засоби захисту рослин, та власників пасік Запрошуємо громаду відвідати виставку, присвячену пам’яті Героя україни Валерія Гудзя Запрошуємо підприємців взяти участь в опитуванні, спрямованому на збір даних про вплив регуляторного навантаження на бізнес Проведений демонтаж самовільно встановленої тимчасової споруди (торгівельний кіоск «Ковбасні вироби по цінам виробника») на Привокзальній площі, 4 (біля будинку) в м. Борисполі Проведений демонтаж самовільно встановленої тимчасової споруди (металевого кіоску «Преса» на Привокзальній площі (залізничний вокзал) в м. Борисполі Запрошуємо на Відкритий турнір з боксу пам’яті Героя України Валерія Гудзя та усіх загиблих українських воїнів Підготовка документів для виходу на пенсію: що потрібно знати? Оголошено прийом заявок на Національний конкурс «Благодійна Україна-2023» – «Благодійність на захисті України» Повідомлення ТОВ "БІСКВІТНИЙ КОМПЛЕКС "РОШЕН" про плановану діяльність, яка підлягає оцінці впливу на довкілля До уваги власників земельних часток (паїв)! До 1 січня 2025 року необхідно оформити право власності на земельну ділянку (пай) Про скликання п’ятдесят першої сесії міської ради Програма «Власний дім»: підтримки індивідуального житлового будівництва на селі з метою поліпшення житлових умов сільських мешканців До уваги батьків та учнів закладів загальної середньої освіти! Дистанційну форму навчання продовжено до 2 лютого 2024 року включно До уваги власників земельних ділянок та землекористувачів! Коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель за 2023 рік Запрошуємо поділитися історіями боротьби за Незалежність України у рамках проекту «Герої серед нас» Запрошуємо ветеранів й ветеранок на програму професійного розвитку з кібербезпеки З 23 до 30 січня 2024 року заклади загальної середньої освіти Бориспільської територіальної громади переведено на дистанційну форму навчання Повідомлення про початок проведення перевірки відповідно до Закону України "Про очищення влади" щодо Гопанчука Дмитра Олександровича 25 січня відбудеться БЕЗОПЛАТНА консультація нотаріуса ХМІЛЬ Тетяни Михайлівни УВАГА! Тимчасове обмеження руху транспортних засобів по вул. Соборна 20 січня 2024 року Оголошується набір в Молодіжну раду Про скликання п’ятдесятої позачергової сесії міської ради Про проведення перевірки достовірності відомостей щодо застосування заборон, передбачених Законом України «Про очищення влади» Інформація про рішення конкурсної комісії з визначення програм, розроблених громадськими об’єднаннями ветеранів, зареєстрованими у місті Борисполі, на виконання яких надається фінансова підтримка з міського бюджету у 2024 році Інформаційне повідомлення власнику тимчасової споруди (кіоск), розташованої на площі Привокзальній в м. Борисполі Запрошуємо жителів громади взяти участь у благодійному спортивному заході, приуроченому до Дня Соборності України: Пробіг Соборності Комітет з питань енергетики та житлово-комунальних послуг проводить аналіз ефективності Закону України «Про ринок природного газу» Інформація щодо зняття зони нагляду з метою недопущення поширення захворювання африканської чуми свиней із населених пунктів громади Про скликання сорок дев’ятої позачергової сесії міської ради До уваги суб’єктів господарювання! Наявність куточка споживача (покупця) в об’єктах торгівлі, побутового обслуговування населення та закладах ресторанного господарства обов’язкова Інформація щодо ЗАБОРОНИ реалізації та використання піротехнічних засобів на території Київської області Запрошуємо дітей взяти участь у конкурсі малюнку "Різдво завдяки тобі"
logo diia

Про затвердження Програми зайнятості населення міста Борисполя на 2018-2020 роки

18 січ. 2018

 

Відповідно до ст. 18 Закону України від 05.07.2012 № 5067-VI «Про зайнятість населення», ст. 34 Закону України від 21.05.1997 № 280/97 «Про місцеве самоврядування в Україні», листа Міністерства соціальної політики України від 25.10.2017 № 20864/0/2-17/24 з метою ефективної співпраці органів місцевого самоврядування, органів виконавчої влади, роботодавців і профспілок, державної служби зайнятості щодо вжиття конкретних заходів, спрямованих на регулювання ринку праці, міська рада ВИРІШИЛА:

1. Затвердити Програму зайнятості населення міста Борисполя на 2018-2020 роки (далі – Програма), що додається.

2. Координацію робіт, пов’язаних із виконанням Програми, покласти на управління соціального захисту населення міської ради.

3. Управлінню соціального захисту населення міської ради разом із управліннями, відділами, службами виконавчого комітету  міської ради, установами, організаціями, задіяними у виконанні Програми, забезпечити безумовне виконання Програми та щорічно до 25 грудня інформувати  міську раду про хід її виконання.

          4. Визнати таким, що втратило чинність, рішення міської ради від 26.03.2013 № 3003-36-VI «Про затвердження Програми зайнятості населення міста Борисполя на 2013-2017 роки».

 5. Контроль за виконанням цього рішення покласти на постійну комісію з питань освіти, культури, сім’ї, молоді, спорту, у справах релігії, соціального захисту населення та охорони здоров’я.

 

Міський голова                                                                          А.С.Федорчук

 

 

ПРОГРАМА
зайнятості населення міста Борисполя
на 2018-2020 роки

Програма зайнятості населення міста Борисполя на 2018-2020 роки (далі – Програма) розроблена відповідно до Законів України «Про зайнятість населення», «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття», «Про місцеве самоврядування в Україні».

І. Паспорт Програми

1.1. Ініціатор розроблення Програми:
управління соціального захисту населення міської ради;
Бориспільська міська рада;
Бориспільська міськрайонна філія Київського обласного центру    зайнятості.

1.2. Розробник Програми:
 управління соціального захисту населення міської ради.

1.3. Співрозробники Програми:
Бориспільська міськрайонна філія Київського обласного центру зайнятості;
виконавчий комітет міської ради (відділ торгівлі та підприємництва, відділ економічної та інвестиційної політики;
управління освіти та науки.

 

1.4. Відповідальний виконавець Програми:
управління соціального захисту населення міської ради.

1.5. Учасники Програми:
управління соціального захисту населення міської ради;
Бориспільська міськрайонна філія Київського обласного центру зайнятості;
виконавчий комітет міської ради (відділ економічної та інвестиційної політики, відділ торгівлі та підприємництва);
управління освіти і науки.

1.6. Термін реалізації Програми: 2018-2020 роки.

1.7. Загальний обсяг фінансових ресурсів, необхідних для реалізації Програми:
заходи Програми здійснюються за рахунок коштів Фонду загальнообов′язкового державного страхування на випадок безробіття та коштів роботодавців.

ІІ. Обгрунтування необхідності Програми

Програмою зайнятості населення міста на 2018-2020 роки визначені напрямки діяльності щодо питань ринку праці та поліпшення ситуації у сфері зайнятості населення. Основними причинами втрати роботи залишаються звільнення за власним бажанням та з економічних причин - у зв’язку з реорганізацією виробництва, скороченням чисельності або штату працівників підприємств, установ, організацій, а також неможливість знайти роботу після закінчення навчального закладу.
Актуальною залишається проблема щодо легалізації заробітної плати та трудових відносин на підприємствах міста. Близько 20 % підприємств виплачують заробітну плату найманим працівникам на рівні законодавчо встановленої мінімальної заробітної плати.
Проте, незважаючи на фінансово-екомічний стан та проблеми щодо розвитку виробництва, у поточному році юридичними особами створено 181  робоче місце, фізичними особами-підприємцями створено 318 робочих місць.
Вирішення проблеми безробіття та інших проблем зайнятості, розширення сфери застосування праці буде здійснюватися завдяки впровадженню заходів Програми, а саме:
 - заохочення підприємців до створення робочих місць шляхом запровадження сприятливого інвестиційного режиму;
 - забезпечення зростання обсягів та підвищення рівня зайнятості шляхом створення робочих місць з належними умовами та гідною оплатою праці;
 - економічне заохочення підприємців до створення робочих місць для безробітних та підтримки підприємницької ініціативи безробітних;
- створення умов для самостійної зайнятості населення, розвитку малого і середнього підприємництва та сімейного підприємництва;
- використання вакансій та незайнятих робочих місць;
- розширення сфери застосування оплачуваних громадських робіт та сезонних робіт;
 - цілеспрямована робота щодо професійної орієнтації населення, особливо учнівської молоді;
  - інформаційно-роз’яснювальна робота щодо переваг легальної зайнятості та запобігання проявам “тіньового” використання робочої сили та виплати заробітної плати.

 

ІІІ. Мета Програми

Метою Програми є координація зусиль та ефективна співпраця органів місцевого самоврядування, органів виконавчої влади, роботодавців і профспілок, міськрайонного центру зайнятості щодо вжиття конкретних заходів спрямованих на регулювання ринку праці, забезпечення зайнятості населення та соціального захисту безробітних громадян.

1. Основні підсумки виконання Програми зайнятості населення
за 2017 рік

Питання зайнятості населення в умовах соціально-економічної нестабільності є особливо актуальним. Так, на ринок праці міста продовжують впливати демографічні процеси. Забезпечення демографічного відтворення населення, в першу чергу, залежить від поліпшення матеріального добробуту і умов проживання людей.
Демографічна ситуація в місті станом на 01.10.2017 характеризується такими показниками: чисельність постійного населення склала 61,1 тис. осіб, наявного – 61,7 тис. осіб.

Основні показники природного руху населення:

 

За 2016 рік

За 2017 рік

Кількість народжених осіб

 

573

 

515

Кількість померлих осіб

 

577

 

589

Природне скорочення (приріст) осіб

 

-4

 

-74

Одним з факторів, який впливає на чисельність населення, в т.ч. працездатного віку, є його міграція. Міграційний рух населення за 2016-2017 роки характеризується нижченаведеними даними.

 

Кількість прибулих осіб

Кількість вибулих осіб

Міграційний приріст (скорочення)

2016

2017

2016

2017

2016

2017

 

м. Бориспіль

 

64

 

1316

 

123

 

281

 

-59

 

+1035

Стан економічного розвитку міста та зайнятість населення тісно пов’язані між собою, тому економічні перетворення, що відбуваються, в повній мірі знаходять своє відображення на ринку праці.
Чисельність населення віком 16-70 років (за методологією МОП), зайнятого в усіх сферах економічної діяльності, становить 42,2 тис. осіб, з них осіб працездатного віку  (16-59 років) - 37,5 тис. осіб.
Станом на 01.01.2018 кількість працюючих пенсіонерів становить 4696 осіб.
        Зростання чисельності зайнятого населення відбувається за рахунок міграційного приросту та за рахунок створення нових робочих місць в основних галузях економіки міста – промисловості, будівництві, торгівлі та транспортній галузі. За 10 місяців 2017 року створено 499 нових робочих місць. З них: юридичними особами створено 181 робоче місце, фізичними особами- підприємцями - 318 робочих місць (включаючи робочі місця для найманих працівників).
Нові робочі місця створені на наступних підприємствах: ТОВ „Престиж плюс„ - 23,  ТОВ „Бориспільпромінвест„ - 25,   Центр реабілітації дитини „Вільний рух„ – 16, ТОВ „Аеропорт паркетинг сервис„ – 19, ТОВ „Аеропорт паркетинг Б„ – 10, ТОВ „Аеропорт паркетинг Д 2„ – 17, ТОВ „Аеропорт паркетинг Д 3„ – 8, курси іноземної мови „Персеверанс„ -10, ТОВ „Пьотінгер Україна„ - 6, ТОВ „Лідер партнер„ - 4, ТОВ „АФГ „ - 8, ТОВ „БК Прогресбуд„ - 5, ТОВ „Біопром„ – 6.
Завдяки поліпшенню інвестиційного клімату, подальшому розвитку малого і середнього бізнесу, збереженню, у цілому, обсягів промислового виробництва, посиленню контролю за дотриманням вимог чинного законодавства стосовно виплати заробітної плати, платіжної дисципліни суб’єктів господарювання по відрахуваннях до соціальних фондів та міського бюджету, показники соціально-економічного розвитку міста за 2017 рік свідчать про позитивні тенденції зростання. Показники, передбачені Програмою в провідних галузях економічної діяльності міста в основному виконані.
Крім того, виконувались положення Конституції та закони України, забезпечувалась реалізація заходів, визначених актами та дорученнями Президента України, Кабінету Міністрів України, розпорядження голови обласної державної адміністрації, власні рішення та розпорядження.
Протягом останніх років спостерігалось зростання доходів населення міста від трудової діяльності. Передусім, це пов’язано  із підвищенням розміру мінімальної заробітної плати на законодавчому рівні.
За офіційними статистичними даними середньомісячна заробітна плата штатного працівника підприємств міста станом на 01.10.2017 становила 10990 грн., що становить 343,4 % до мінімальної заробітної плати.

Середній розмір пенсії станом на 01.12.2017 становив 2022,1 грн. проти відповідного періоду минулого року – 1796,39 грн.
Станом на 01.12.2017 заборгованість із виплати заробітної плати на підприємствах міста приватної, державної та комунальної форм власності за статистичними звітними даними відсутня.
Питання легалізації заробітної плати на підприємствах, установах та організаціях міста знаходиться на постійному контролі у виконавчому комітеті міської ради та управлінні соціального захисту населення.
З початку 2017 року відбулось 2 засідання (28.09.2017 та 20.11.2017) робочої групи з питань легалізації виплати заробітної плати та зайнятості населення.
З початку 2017 року проведено аналіз 123 підприємств міста, на яких за даними управління Пенсійного фонду України в м. Борисполі та Бориспільському районі заробітна плата нараховувалась на рівні або нижче законодавчо встановленого мінімального розміру.
Під час проведеного моніторингу було виявлено, що причиною виплати заробітної плати найманим працівникам в розмірі нижчому за законодавчо встановлений мінімальний розмір є робота на умовах неповної зайнятості осіб з інвалідністю, робота на умовах неповного робочого дня, робота за сумісництвом, перебування у відпустках, перебування на лікарняних, погодинна оплата праці працівникам галузі освіти.
Інформація про діяльність робочої групи з питань легалізації виплати заробітної плати та зайнятості населення постійно оприлюднюється на сайті міської ради.                                                                                                           
Заходи, що вживались протягом 2017 року виконавчим комітетом міської ради та робочою групою з питань легалізації заробітної плати та зайнятості населення вплинули на зростання рівня середньомісячної заробітної плати та збільшення надходжень до бюджету та Пенсійного фонду. Так, рівень середньомісячної заробітної плати по місту Бориспіль становив: на 01.11.2017- 10,9 тис. грн, на 01.11.2016 – 8,3 тис. грн. Станом на  01.12.2017 до місцевого бюджету сплачено податку на доходи фізичних осіб – 246,1 млн.грн. проти 183,4 млн.грн. за відповідний період 2016 року.  За 2017 рік надійшло єдиного соціального внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування  – 287,1 млн.грн. проти 208,9 млн.грн. за  2016 рік.
У місті активно розвивається мале підприємництво, яке істотно впливає на структурну перебудову в економіці. Його діяльність спрямована на насичення споживчого ринку товарами та послугами, створення умов для розвитку конкуренції, впровадження інновацій, наповнення місцевих бюджетів коштами, зменшення рівня безробіття.
Підтримка розвитку малого підприємництва в місті здійснюється відповідно до заходів Програми розвитку малого підприємництва (нова Програма розробляється на 2018-2022 роки). Створюючи умови для розвитку малого бізнесу в місті, управління, відділи і служби  виконавчого комітету міської ради надають консультативні послуги, необхідну нормативно-правову документацію, проводять навчання і семінари.
Станом на 01.01.2017 сектор малого бізнесу нараховував 900 діючих малих підприємств (кількість осіб 1-50), на яких працює 4022 особи.
Обсяги реалізованої  продукції, виконаних робіт та послуг, наданих малими підприємствами за 2016 рік, склали близько 2,9 млрд. грн. Збільшення обсягів виробленої продукції , виконаних робіт та наданих послуг малими підприємствами сприяли зростанню надходжень від малого підприємництва до бюджетів усіх рівнів.
Розподіл кількості малих підприємств за видами економічної діяльності  відзначається поступовим зменшенням частки підприємств будівництва з  одночасним  зростанням  питомої ваги  сфери оптової, роздрібної торгівлі, транспортних послуг,  послуг по ремонту автомобілів та інших сфер послуг (туристичні, інформаційні, перукарські, стоматологічні, мобільне харчування, салони краси, фітнес-центри тощо).
Для розвитку й підтримки підприємницької ініціативи безробітних державна служба зайнятості здійснює комплекс заходів для тих, хто бажає започаткувати власну справу: проводить навчання основам підприємництва, складанню бізнес-планів, а також надає таким безробітним фінансову підтримку у вигляді одноразової виплати допомоги по безробіттю. Протягом 11 місяців 2017 року таку допомогу для організації підприємницької діяльності отримали 2 особи. Сума виплаченої одноразової допомоги складає 73,0 тис. грн. Основними напрямами підприємницької діяльності є: технічне обслуговування та ремонт автотранспортних засобів.
          Бориспільським центром зайнятості постійно ведуться моніторинг, аналіз та оперативні заходи з працевлаштування, професійної підготовки та перепідготовки демобілізованих військовослужбовців, які брали участь в АТО. Статус безробітного, у звітному періоді, мало 70 осіб із числа демобілізованих військовослужбовців, з них 18 – звернулося до центру зайнятості протягом січня – листопада 2017 року. Працевлаштовано 5 осіб даної категорії громадян. Професійне навчання проходила 1 особа. Станом на 01.12.2017 статус безробітного має 15 осіб із числа демобілізованих військовослужбовців, які брали участь в АТО.
          Також, Бориспільський центр зайнятості робить все можливе, щоб безробітні із категорії вимушено переміщених осіб почувалися захищеними та потрібними суспільству і державі. Протягом 2017 року статус безробітного мали 26 осіб, з них 19 – звернулося у звітному періоді. Чисельність працевлаштованих у 2017 році, становить – 8 осіб, професійне навчання  проходило 4 особи. Станом на 01.12.2017 статус безробітного мають 9 осіб.
Чисельність осіб, які перебувають на обліку в Бориспільському міськрайонному центрі зайнятості станом на 01.12.2017 становить 917 осіб, з числа безробітних – 260 осіб, що на 90 безробітних менше ніж в минулому році.
Станом на 01.12.2017 допомогу по безробіттю отримує 212 осіб, які проживають в м. Борисполі. Всього протягом 11 місяців 2017 року допомогу по безробіттю отримували 798 осіб або 88,8 відсотка з числа безробітних громадян, які перебували на обліку. Сума виплаченого матеріального забезпечення за даний період склала 10 млн. грн.
На підприємствах міста проводиться підвищення кваліфікації, а також підвищення якості робочої сили.
За період січень-грудень 2017 року підвищили кваліфікацію 46 осіб з числа безробітних безпосередньо на робочому місці: ТОВ “Інтро.Нет”, ТОВ “Аква Ліберті”, ТОВ “Престиж плюс” , ТОВ „Лідер партнер”,   ПрАТ „Пентопак”, ТОВ „Золота”, ФОП Крусь Л.В., ФОП Боженко Н.В., філія “Бориспільський комбікормовий завод “ТОВ Комплекс Агромарс“.
Стан економічного розвитку міста Борисполя та зайнятість населення тісно пов’язані між собою. Тому, економічні перетворення, що відбуваються, в повній мірі знаходять своє відображення на ринку праці.
Протягом 11 місяців 2017 року за отриманням соціальних послуг до центру зайнятості звернулись 1788 осіб, з них 904 особи – зареєстровані безробітні, що на 326 осіб менше ніж за даний період минулого року.
За січень-листопад 2017 року Бориспільською службою зайнятості працевлаштовано 360 осіб. Рівень працевлаштування незайнятого та безробітного населення міста склав 20,0 відсотків проти 18,0 відсотків у минулому році. Рівень зареєстрованого безробіття в порівнянні з минулими роками знизився і становить 0,7 відсотка.

Станом на 01.12.2017 профорієнтаційними послугами було охоплено 772 особи з числа зареєстрованих безробітних громадян. Рівень охоплення незайнятих осіб  цими послугами склав 83,6 відсотків.
Серед незайнятого населення, що перебували на обліку в центрі зайнятості протягом січня-листопада 2017 року, кожний  третій мав повну вищу освіту, кожний четвертий – базову вищу освіту, кожний сьомий – професійно-технічну, кожний четвертий – повну загальну середню освіту.
За січень-листопад 2017 року в базі даних Бориспільського міськрайонного центру зайнятості налічувалося 1723 вакансії підприємств, установ та організацій, з них 1508 – зареєстровані у звітному періоді.
Майже 24,2 відсотка вакансій мали рівень оплати в розмірі мінімальної заробітної плати, 69,2 відсотка - від мінімальної до середньої заробітної плати і  6,6 відсотка - більше середньої заробітної плати. Середній розмір оплати праці, яку пропонували роботодавці в звітному періоді становив 5055,6 тис. грн. Найбільше вакансій було в таких галузях: транспорт, складське господарство, поштова діяльність, оптова та роздрібна торгівля, сільське господарство, будівництво.
Із загального числа вакансій - 596 одиниць укомплектовані за направленням служби зайнятості.
Середня тривалість укомплектування вакансій за звітний період  становила 24 дні.
Одним із пріоритетних напрямів є підвищення зацікавленості роботодавців у співробітництві з державною службою зайнятості.  Чисельність роботодавців, які мають актуальні вакансії, на кінець листопада 2017 року становить 304. На 1 грудня 2017 року кількість зареєстрованих у службі зайнятості актуальних вакансій становить 294 одиниці, що на 75 вакансій більше ніж на даний період минулого року.
          Міськрайонний центр зайнятості сприяє у працевлаштуванні осіб з інвалідністю, які звертаються за допомогою у пошуку роботи, на створені та пристосовані для інвалідів робочі місця, про які підприємства інформують центр зайнятості.
З цією метою міськрайцентром зайнятості постійно ведеться облік осіб з інвалідністю, які звернулися за сприянням у працевлаштуванні, та облік робочих місць, на які, за інформацією підприємств, можуть бути працевлаштовані громадяни цієї категорії.
У разі звернення особи з інвалідністю до центру зайнятості його дані заносяться до бази даних і надаються необхідні соціальні послуги щодо сприяння трудовій реабілітації та працевлаштуванню на вільні або пристосовані для інвалідів робочі місця, згідно з рекомендацією МСЕК.
Особи з інвалідністю мають вільний доступ до усіх джерел інформації, якими володіє центр зайнятості: описи професій, буклети, листівки, довідники, переліки рекомендованих навчальних закладів, паспорти підприємств.
У січні-листопаді 2017 року статус безробітного мали 45 осіб з інвалідністю. Станом на 01.12.2017 - 13 осіб з інвалідністю мають статус безробітного та працевлаштовано 1 особу даної категорії громадян.
У заходах щодо реалізації активної підтримки політики зайнятості важливе значення має розвиток орієнтованої на працевлаштування системи профорієнтації та професійного навчання безробітних. Послуги із профорієнтації отримують практично всі відвідувачі центру зайнятості. Протягом січня-листопада 2017 року було проведено 119 семінарів з техніки пошуку роботи, в яких взяли участь 1010 осіб. Проведено 10 семінарів з орієнтації на службу в Збройних Силах України (взяли участь 71 особа), 9 семінарів для осіб, старше 45 років (взяли участь 87 осіб), 12 профінформаційних семінарів «Легальна зайнятість» (взяли участь 200 осіб).
З метою забезпечення роботодавців працівниками з числа безробітних за необхідними професіями та скорочення дисбалансу між попитом і пропозицією робочої сили, служба зайнятості здійснювала професійне навчання, перенавчання та підвищення кваліфікації безробітних. Протягом звітного періоду професійне навчання за направленням служби зайнятості проходило 84 безробітних. Рівень охоплення безробітних цим видом послуг склав 11% .
Організація оплачуваних громадських та інших робіт тимчасового характеру дозволяє окремим категоріям громадян, особливо тим, хто знаходиться в стані безробіття тривалий час, відновити трудові навички, іноді отримати постійну роботу, а також є можливістю поліпшити своє матеріальне становище. Протягом січня-листопада 2017 року до оплачуваних громадських робіт особи з числа безробітних не залучались, до інших робіт тимчасового характеру було залучено 13 осіб з числа безробітних міста Борисполя.
Виконання завдань і заходів, визначених Програмою зайнятості забезпечить поліпшення стану ринку праці та становища в сфері зайнятості, сприятиме виконанню планів і прогнозів соціально-економічного і культурного розвитку міста Борисполя на 2018-2020 роки і в подальшій перспективі.
З початку 2017 року управлінням соціального захисту населення зареєстровано 65 колективних договорів та зміни до них. Станом  на  01.12.2017 по м. Бориспіль укладено та зареєстровано 685 колективних договорів, якими охоплено 26689 працюючих, що становить 90,9 відсотка до середньооблікової кількості штатних працівників.
При реєстрації колективних договорів рекомендується включення до них пунктів, що стосуються професійного навчання та підвищення кваліфікації працівників, зобов’язань щодо здійснення комплексних заходів спрямованих на усунення шкідливих та небезпечних факторів виробничого середовища.
Ці питання знаходяться на постійному контролі відділу з питань праці управління соціального захисту населення міської ради.
У колективних договорах ДП «Міжнародний аеропорт «Бориспіль», Державне підприємство обслуговування повітряного руху України, Державне підприємство «Український авіаційний метеорологічний центр»,                   ДАП «Україна», ОКПП «Київ», КПТМ «Бориспільтепломережа», виконавчого комітету Бориспільської міської ради, передбачені пункти, що стосуються зобов’язань щодо соціального захисту ветеранів праці та людей похилого віку.
Управлінням соціального захисту населення постійно рекомендується всім підприємствам при реєстрації колективних договорів включати до них вищезазначені пункти.

2. Основні тенденції соціально-економічного розвитку міста Борисполя та розвитку регіонального ринку праці

Основні прогнозні показники та перспективи економічного і соціального розвитку міста на 2018-2020 роки визначені з урахуванням оцінки реального стану економіки міста за підсумками 2013-2017 років.
За прогнозами у 2018-2020 роках продовжиться стабілізація економічної ситуації в місті, зростатимуть темпи росту як абсолютних, так і відносних економічних показників.
З метою вирішення проблемних питань у сфері зайнятості протягом 2018-2020 років передбачається підвищення ефективності та якості надання соціальних послуг, розвиток форм та методів роботи з незайнятим населенням, зокрема спрямованих на підвищення мотивації до праці в легальному секторі економіки, професійної якості робочої сили, її мобільності на ринку праці та оперативному працевлаштуванню за сприяння служби зайнятості, зменшення тривалості безробіття.
Основним пріоритетним напрямом розвитку підприємництва 2018- 2020 років залишиться, як і в попередні роки, забезпечення сприятливого клімату для здійснення господарської діяльності у місті, удосконалення рівня відносин і співпраці підприємств і влади з метою забезпечення його потужного розвитку.
У 2018 році передбачається, що основне коло підприємств залишиться на рівні 2017 року, перш за все, за рахунок збереження та підтримки існуючих підприємств, недопущення скорочення чисельності організацій та підприємств міста, створення робочих місць.
Програмою зайнятості на 2018-2020 роки за рахунок усіх джерел фінансування передбачається створити у 2018 році 510 робочих місць. Очікується створення переважної частини робочих місць на  підприємствах міста  у сфері  будівництва, торгівлі, транспортного обслуговування та інших сфер послуг (туристичні, інформаційні, перукарські, стоматологічні, мобільне харчування, салони краси, фітнес-центри тощо) за рахунок власних коштів суб’єктів господарювання.
Прогнозні дані щодо працевлаштування на нові робочі місця  відображені в таблиці 3.
Відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» одним із видів соціальних послуг є пошук підходящої роботи та сприяння у працевлаштуванні, у тому числі шляхом надання роботодавцю дотацій на створення додаткових робочих місць для працевлаштування безробітних та фінансування організації оплачуваних громадських робіт для безробітних. Тому, в 2018 році планується працевлаштувати за допомогою служби зайнятості 395 осіб з числа тих, хто перебуває на обліку, та 171 особу з числа зареєстрованих безробітних.
З метою здійснення активної політики зайнятості, розширення ділової активності незайнятого населення, підвищення його конкурентоспроможності на ринку праці передбачається в 2018 році залучити до участі у громадських роботах 18 осіб, які проживають в місті та здійснити профпідготовку, перепідготовку та підвищення кваліфікації 97 осіб.
Прогнозні показники надання соціальних послуг міськрайонним центром зайнятості відображені в таблиці 4.
Перспективи розвитку міста пов’язані з закріпленням позитивних тенденцій останніх років, широкого використання цілого ряду можливостей. Місто має розвинену інфраструктуру, яка забезпечує активну життєдіяльність міста, розвинений транспорт і зв’язок, житлово-комунальне господарство, фінансово-кредитні установи. Впровадження інформаційних технологій та сучасного поштового обладнання дозволяє організувати надання послуг електронної пошти, здійснення банківських операцій, різних видів розрахунків та надання інформаційних послуг. Подальшому розвитку міста сприяють такі містоутворюючі фактори та ресурсні можливості:
близькість Борисполя до Києва та зручний автотранспортний зв’язок з ним;
вигідне географічне розташування міста на перетині великих транспортних коридорів, це автошлях Київ-Харків;
надійний транспортний зв’язок міста Борисполя з іншими містами (автошляхи, залізниця, аеропорт);
наявність у місті трудових ресурсів (високий професійний, освітній і культурний рівень жителів міста, наявність висококваліфікованих інженерів, робітників і службовців, відносна дешевизна робочої сили);
привабливість міста з точки зору престижності розташування біля столиці.
Розв’язання головних проблем соціально-економічного і культурного розвитку міста передбачає модернізацію виробництва, впровадження прогресивних технологічних процесів, збільшення обсягів випуску інноваційної продукції, освоєння випуску нових видів конкурентно-спроможної продукції за рахунок залучення власних та іноземних інвестицій, сприятиме збереженню і створенню робочих місць, підвищенню кваліфікації кадрів.
Подальше впровадження спрощених дозвільних процедур, здійснення підприємницької діяльності сприятиме розвитку малого та середнього бізнесу.
За розрахунками зареєстрований ринок праці у 2018 році залишиться на рівні 2017 року - на обліку в центрі зайнятості буде перебувати 1917 незайнятих громадян.
Протягом 2018-2020 років забезпечуватиметься контроль за:
ефективним використанням робочої сили на підприємствах усіх форм власності;
обґрунтуванням вивільнення найманих працівників роботодавцями та дотриманням ними норм законодавства щодо правильності вивільнення працівників та їх соціального захисту;
дотриманням роботодавцями вимог чинного законодавства про працю, особливо під час змін умов праці та надання відпусток без збереження заробітної плати;
дотриманням норм та реалізацією положень Генеральної і Галузевих угод в частині сприяння зайнятості населення;

легалізацією трудових відносин між роботодавцями та найманими працівниками, детінізацією праці та заробітної плати.
Прогнозується подальше посилення соціального партнерства усіх гілок виконавчої влади, роботодавців та профспілкових організацій для виконання завдань по вирішенню питань зайнятості населення, спрямування зусиль на формування в суспільстві соціально-відповідального бізнесу та працевлаштування шляхом створення сучасних робочих місць, запровадження компонентів гідної праці, справедливої оплати, інших механізмів закріплення кадрів на підприємствах, зниження рівня безробіття.
Виконання завдань і заходів визначених Програмою зайнятості на 2018-2020 роки забезпечить поліпшення стану ринку праці і становище в сфері зайнятості, сприятиме виконанню планів і прогнозів соціально-економічного і культурного розвитку міста.

Таблиця 1. Основні показники ринку праці

Найменування
показника

2015
звіт

2016
звіт

2017
очікуване

2018
прогноз

2019
прогноз

2020
прогноз

 

1. Чисельність зайнятого населення віком 16 – 70 років (у середньому за період), тис. осіб – усього

43,4

42,7

42,2

42,2

42,2

42,2

 

з неї зайнятого населення  працездатного віку (16-59 років)

38,7

38,0

37,5

37,5

37,5

37,5

 

2. Рівень зайнятості, у %  до чисельності населення:
віком  16 - 70 років

70,3

69,2

68,4

68,4

68,4

68,4

працездатного віку

62,7

61,6

60,8

60,8

60,8

60,8

 

3. Чисельність безробітного населення віком 16-70 років, визначена за методологією МОП (у середньому за період), осіб – усього

1905

1277

966

967

968

969

 

працездатного віку

-

-

-

-

-

-

 

4. Рівень безробіття, визначений за методологією МОП,  у % до чисельності економічно активного населення:
віком 16 - 70 років

3,1

2,1

0,7

0,7

0,7

0,7

працездатного віку

-

-

-

-

-

-

Таблиця 2. Показники професійної підготовки
та використання робочої сили

Найменування
показника

2015
 звіт

2016
звіт

2017
очікуване

2018
прогноз

2019
прогноз

2020
прогноз

1. Кількість випускників навчальних закладів в місті, осіб – усього

303

305

249

225

196

193

у тому числі:

 

 

 

 

 

 

- випускників вищих навчальних закладів ІІІ −             ІV рівнів акредитації, усього

138

140

80

34

47

13

з них працевлаштовані як молоді працівники;

-

-

-

-

-

-

- випускників вищих навчальних закладів  І −                  ІІ рівнів акредитації, усього

-

-

-

-

-

-

з них працевлаштовані як молоді працівники;

-

-

-

-

-

-

- випускників професійно-технічних навчальних  закладів, усього

165

165

169

191

149

180

з них працевлаштовані як молоді працівники

-

-

-

-

-

-

2. Кількість укладених договорів про стажування між роботодавцем і особою, яка продовжує навчання,одиниць - усього

-

-

-

-

-

-

з них такі, що передбачають отримання заробітної плати, одиниць

-

-

-

-

-

-

3. Кількість укладених трудових договорів (строком не менш як на три роки) між роботодавцем та молодим працівником, що погоджується працювати в сільській місцевості, одиниць - усього

-

-

-

-

    -

   -

в тому числі з отриманням:

 

 

 

 

 

 

одноразової адресної допомоги

-

-

-

-

      -

      -

житла

-

-

-

-

       -

      -

4. Середньооблікова штатна чисельність працівників (без урахування найманих працівників малих підприємств та у фізичних осіб-підприємців),  тис.осіб

19,0

18,2

19,8

20,0

20,5

21,0

5. Кількість працівників, які знаходяться у вимушених неоплачуваних відпустках з ініціативи роботодавців,  осіб

200

400

83

100

100

100

у % до середньооблікової штатної чисельності працівників

1,1

2,2

0,4

0,5

0,5

0,5

6. Кількість працівників, які працюють у режимі неповного робочого дня (тижня),  осіб

500

200

280

300

300

300

у % до середньооблікової штатної чисельності працівників

2,8

1,2

1,4

1,5

1,5

1,5

8. Кількість працівників, які підвищили свою кваліфікацію, тис. осіб

61

58

46

50

50

50

 

у % до середньооблікової штатної чисельності працівників

0,3

0,3

0,2

0,3

0,3

0,3

9. Кількість працівників, які пройшли професійну підготовку та перепідготовку, осіб

273

217

170

180

180

180

 

 

 

 

 

 

 

 у % до середньооблікової штатної чисельності працівників

1,4

1,2

0,9

0,9

0,9

0,9

у тому числі:

 

 

 

 

 

 

за кошти роботодавця

-

-

-

-

-

-

за власні кошти

-

-

-

-

-

-

10. Кількість осіб старше 45 років, що отримали ваучер

-

-

-

-

-

-

Таблиця 3. Працевлаштування на нові робочі місця

Найменування
показника

2015
звіт

2016
звіт

2017
очікуване

2018
прогноз

2019
прогноз

2020
прогноз

1. Працевлаштування на нові робочі місця, осіб – усього

604

535

499

510

520

530

з них:
1.1 юридичними особами

499

305

181

190

200

210

1.2 фізичними особами-підприємцями та іншими фізичними особами – платниками податку з доходів фізичних осіб (включаючи робочі місця для найманих працівників)

105

230

318

320

320

320

2. Працевлаштування на нові робочі місця за видами економічної діяльності, осіб:

 

 

 

 

 

 

2.1 будівництво, виробництво будівельних металевих конструкцій

82

65

44

44

45

50

2.2 оптова та роздрібна торгівля; ремонт автомобілів

136

98

115

120

125

125

2.3 тимчасове розміщення та організація харчування

41

68

17

20

20

20

2.4 допоміжне обслуговування наземного транспорту

-

16

61

50

50

50

2.5 транспортні послуги

16

19

-

10

10

10

2.6 діяльність туристичних агенств

-

4

12

6

6

6

2.7 інші види послуг

329

265

250

260

264

269

3. Чисельність працівників, за яких роботодавцю надається компенсація фактичних витрат по сплаті єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, осіб - усього

23

10

1

10

12

14

в тому числі:

 

 

 

 

 

 

3.1 працівників у юридичних осіб, усього

22

5

1

5

8

9

за яких компенсовано:

 

 

 

 

 

 

50% суми нарахованого єдиного внеску, осіб

-

-

-

-

-

-

100% суми нарахованого єдиного внеску, осіб

22

5

1

5

8

9

3.2 працівників у фізичних осіб-підприємців та фізичних осіб – платників податку з доходів фізичних осіб, усього

1

5

-

5

4

5

за яких компенсовано:

 

 

 

 

 

 

50% суми нарахованого єдиного внеску, осіб

-

-

-

-

-

-

100% суми нарахованого єдиного внеску, осіб

1

5

-

5

4

5

Таблиця 4. Надання соціальних послуг Державною службою зайнятості України м. Бориспіль
(осіб)               


Найменування
показника

2015
звіт

2016
звіт

2017
очікуване

2018
прогноз

2019
прогноз

2020
прогноз

1. Чисельність осіб, що перебувають на обліку та отримують послуги протягом періоду

2374

2052

1916

1917

1918

1919

2. Чисельність осіб, які мають статус безробітного

1905

1277

966

967

968

969

3. Чисельність працевлаштованих осіб з числа тих, що перебувають на обліку

381

389

394

395

396

397

4. Чисельність працевлаштованих осіб з числа зареєстрованих безробітних

289

193

170

171

172

173

5. Чисельність зареєстрованих безробітних, які проходитимуть професійну підготовку, перепідготовку та підвищення кваліфікації

196

142

96

97

98

99

6. Чисельність осіб, залучених до участі у громадських та інших роботах тимчасового характеру

54

33

17

18

19

20

з них зареєстрованих безробітних

54

33

17

18

19

20

7. Чисельність осіб, яким надано послуги з питань організації підприємницької діяльності та ведення власної справи

150

100

13

14

15

16

з них організували власну справу

28

7

2

3

4

5


Таблиця 5. Показники сприяння зайнятості інвалідів

(осіб)


Найменування
показника

2015
звіт

2016
звіт

2017
очікуване

2018
прогноз

2019
прогноз

2020
прогноз

1. Чисельність працюючих інвалідів на підприємствах установах та організаціях, згідноіз звітами, поданими до відділень Фонду соціального захисту інвалідів*

-

-

-

-

-

-

2. Кількість створених робочих місць за рахунок коштів Фонду соціального захисту інвалідів

-

-

-

-

-

-

3. Чисельність інвалідів, що перебувають на обліку в Державній службі зайнятості України

77

65

46

47

48

49

3.1. з них зареєстровані безробітні

76

56

45

46

47

48

4. Чисельність інвалідів, працевлаштованих за сприяння Державної служби зайнятості України

19

2

3

4

5

6

4.1. з них зареєстровані безробітні

18

2

3

4

5

6

4.1.1 у тому числі отримувачі одноразово виплаченої допомоги по безробіттю для організації підприємницької діяльності

-

-

-

-

-

-

5. Чисельність інвалідів, залучених до участі у громадських роботах

-

-

-

-

-

--

5.1. з них з числа зареєстрованих безробітних

-

-

-

-

-

-

6. Чисельність інвалідів, які проходили професійне навчання – усього

4

4

2

3

4

5

зокрема за рахунок:

 

 

 

 

 

 

6.1. коштів Фонду соціального захисту інвалідів

-

-

-

-

-

-

6.2. коштів Фонду загальнообов’язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття

4

4

2

3

4

5

7. Чисельність інвалідів, працевлаштованих строком не менше ніж на два роки на нові робочі місця за направленням Державної служби зайнятості України, за яких роботодавцю надається компенсація витрат, пов’язаних із сплатою єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування за відповідну особу за рахунок коштів Фонду соціального захисту інвалідів.

-

-

-

-

-

-

8. Чисельність інвалідів, працевлаштованих на підприємства, установи, організації шляхом надання дотацій за рахунок коштів Фонду соціального захисту інвалідів на створення спеціальних робочих місць для працевлаштування інвалідів, зареєстрованих у Державній службі зайнятості України як безробітні

-

-

-

-

-

-

3. Напрями та заходи щодо поліпшення ситуації у сфері зайнятості населення у місті Борисполі на період до 2020 року

Найменування заходу

Виконавці

Строк
виконання

Обсяги та джерела фінансу-вання

1. Розширення сфери застосування праці та стимулювання заінтересованості роботодавців у створенні нових робочих місць

1.1.

Забезпечити зростання обсягів та підвищення рівня зайнятості населення шляхом створення  нових робочих місць

Бориспільська                     міськрайонна філія   Київського обласного   центру    зайнятості,
управління соціального захисту населення міської ради, керівники підприємств та організацій міста

Протягом
2018-2020 років

 

1.2.

Проводити моніторинг створення робочих місць відповідно до:
- загальнодержавної програми розвитку малих міст;

  1. місцевих програм розвитку малого підприємництва

 

Управління соціального захисту населення міської ради, відділ економічної та інвестиційної політики виконавчого комітету міської ради,
Бориспільська міськрайонна філія Київського обласного центру зайнятості

Протягом
2018-2020 років

 

1.3.

З метою легалізації робочих місць проводити семінари з керівниками підприємств, установ та організацій, із запрошенням їх на засідання робочої групи при виконавчому комітеті міської ради з питань легалізації трудових відносин та проведення роз’яснювальної роботи щодо необхідності укладання колективних договорів

Управління соціального захисту населення міської ради,
Бориспільська міськрайонна філія Київського обласного центру зайнятості

Протягом
2018-2020 років

 

1.4.

 Сприяти працевлаштуванню безробітних на оплачувані громадські роботи

Бориспільська міськрайонна філія Київського обласного центру зайнятості

Протягом 2018-2020 років

В межах фінансових можливостей Фонду загальнообов’язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття та кошів роботодавців

1.5.

Забезпечувати надання інформаційних та консультаційних послуг з питань підприємницької діяльності незайнятому населенню в рамках проведення інформаційно-консультаційних та профорієнтаційних заходів щодо можливостей започаткування та ведення власної справи

Бориспільська міськрайонна філія Київського обласного центру зайнятості

Протягом 2018-2020 років

 

1.6.

Відзначення “Кращого роботодавця року” до Дня підприємця

Відділ торгівлі та   підприємництва, відділ економічної та інвестиційної політики виконавчого комітету міської ради

Протягом
2018-2020
років

 

2. Підвищення професійного рівня та конкурентоспроможності економічно активного населення

2.1.

Забезпечити організацію професійного навчання зареєстрованих безробітних з урахуванням потреб ринку праці та шляхом застосування інноваційних технологій навчання дорослого населення в навчальних закладах Державної служби зайнятості. 

Бориспільська міськрайонна філія Київського обласного центру зайнятості

Протягом
2018-2020 років

В межах фінансових можливостей Фонду загальнообов’язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття та кошів роботодавців

2.2.

Проводити профорієнтаційні заходи серед різних категорій населення та надавати профорієнтаційні послуги соціально незахищеним категоріям   населення для  підвищення їх конкурентоспроможності на ринку  праці, у тому числі, із залученням спеціалістів зацікавлених організацій:

  1. проводити тематичні семінари  для цільових груп населення;

- надавати індивідуальні професійні та психологічні консультації

 Бориспільська міськрайонна філія Київського обласного центру зайнятості

Протягом
2018-2020
років

 

3. Підвищення мобільності робочої сили на ринку праці та удосконалення регулювання трудової міграції

3.1.

Забезпечити інформування населення про можливі ризики для громадян, які вирішили працювати в інших країнах, зокрема:

  1. організувати проведення превентивних заходів з питань трудової міграції та попередження торгівлі людьми;
  2. створити необхідні інформаційні матеріали щодо правових основ трудової міграції та переваг працевлаштування в Україні

Бориспільська міськрайонна філія Київського обласного центру зайнятості

Протягом
2018-2020 років

 

3.2.

З метою врегулювання внутрішньої трудової міграції продовжити проведення міжрегіональних ярмарок професій та вакансій, Днів відкритих дверей, презентацій роботодавців, широкого інформування населення про можливості працевлаштування в сусідніх районах (містах) та інших регіонах України

Бориспільська міськрайонна філія Київського обласного центру зайнятості, керівники підприємств та організацій міста

Протягом
2018-2020 років

 

4.Сприяння зайнятості громадян, які потребують соціального захисту і не здатні на рівних умовах конкурувати на ринку праці

4.1.

Сприяти працевлаштуванню молоді на перше робоче місце відповідно до Закону України «Про зайнятість населення»

Бориспільська міськрайонна філія Київського обласного центру зайнятості

Протягом
2018-2020
років
2018-2020
років

 

4.2.

Надавати профорієнтаційні послуги соціально незахищеним категоріям незайнятого населення, які потребують додаткових гарантій працевлаштування, для підвищення їх конкурентоспроможності на ринку праці:
- проводити профорієнтаційні заходи для цільових груп населення (молоді, інвалідів, жінок, осіб без професії, випускників загальноосвітніх навчальних закладів);
- забезпечити надання індивідуальних профорієнтаційних послуг соціально вразливим категоріям населення та інвалідам перед направленням їх на професійне навчання.

Бориспільська міськрайонна філія Київського обласного центру зайнятості

Протягом
2018-2020 років

 

4.3.

Забезпечити безбар’єрний доступ осіб з обмеженими фізичними можливостями до центрів зайнятості та надання їм повного спектру ефективних соціальних послуг.

Бориспільська міськрайонна філія Київського обласного центру зайнятості

Протягом
2018-2020 років

 

4.4.

Сприяти зайнятості осіб, які потребують соціального захисту і не здатні на рівних умовах конкурувати на ринку праці

Бориспільська міськрайонна філія Київського обласного центру зайнятості керівники підприємств та організацій міста

Протягом
2018-2020 років

 

4.5.

 Сприяти у отриманні направлень на забезпечення протезно-ортопедичними виробами дітей-інвалідів та інвалідів з урахуванням їх індивідуальних потреб,

  1. направлень на навчання у  Всеукраїнський реабілітаційний центр с. Лютіж за професіями у відповідності до потреб економіки та ринку праці району

 

Управління  соціального захисту населення
міської ради

Протягом
2018-2020
років

 

4.6.

Сприяти зайнятості внутрішньо переміщеним особам шляхом компенсації витрат роботодавцю на оплату праці за працевлаштування зареєстрованих безробітних даної категорії; компенсації витрат роботодавцю, який працевлаштовує зареєстрованих безробітних з числа внутрішньо переміщених осіб; на перепідготовку та підвищення кваліфікації таких осіб, компенсації зареєстрованому безробітному з числа внутрішньо переміщених осіб фактичних транспортних витрат на переїзд до іншої адміністративно-територіальної одиниці місця працевлаштування;  витрат для проходження за направленням центру зайнятості, попереднього медичного та наркологічного огляду відповідно до законодавства, якщо це необхідно для працевлаштування.

Бориспільська міськрайонна філія Київського обласного центру зайнятості, керівники підприємств, установ та організацій міста

Протягом
2018-2020
років

В межах фінансових можливостей Фонду загальнообов’язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття

4.7.

Сприяти зайнятості категорії       громадян, що мають додаткові гарантії у сприянні працевлаштуванню, а саме - учасникам бойових дій зазначені у пунктах 19 та 20 частини першої статті 6 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту». Компенсувати роботодавцю, який працевлаштує на нове робоче місце, за направленням Державної служби зайнятості, учасників бойових дій, яким надано статус безробітного, строком не менше ніж на два роки, щомісяця фактичні витрати у розмірі єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування .

Бориспільська міськрайонна філія Київського обласного центру зайнятості, керівники підприємств, установ та організацій міста

Протягом
2018-2020
років

В межах фінансових можливостей Фонду загальнообов’язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття

 

4. Координація та контроль за ходом виконання Програми

Організаційне і методичне супроводження та контроль за реалізацією Програми здійснюється управлінням соціального захисту населення міської ради та Бориспільською міськрайонною філією Київського обласного центру  зайнятості.
Механізм контролю за виконанням Програми включає:
проведення кваліфікаційних моніторингових досліджень ринку праці міста, в тому числі створення робочих місць, оцінку фактичного стану ринку праці;
контроль за дотриманням чинного трудового законодавства;
інформування соціальних партнерів про стан справ у цій сфері;
підготовку практичних пропозицій та рекомендацій у межах Програми щодо регулювання зайнятості;
розгляд на засіданнях міської ради, засіданнях робочої групи з питань легалізації виплати заробітної плати та зайнятості населення питань щодо реалізації політики зайнятості населення.

Секретар міської ради                                                      Я.М.Годунок

 

Начальник управління
 соціального захисту населення                                            Л.В.Даниленко