Заслухавши пропозицію постійної комісії міської ради з питань планування бюджету, економічної реформи щодо порядку надання одноразової адресної матеріальної допомоги незахищеним верствам населення міста Борисполя, які опинилися в складних життєвих обставинах та з метою виконання комплексної програми «Турбота» відповідно до п. 22 ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» міська рада ВИРІШИЛА:
- Затвердити Положення про порядок надання одноразової адресної матеріальної допомоги незахищеним верствам населення міста Борисполя, які опинилися в складних життєвих обставинах ( додається ).
- Контроль за виконанням цього рішення покласти на постійну комісію міської ради з питань планування бюджету, економічної реформи.
Міський голова А.С.Федорчук
ЗАТВЕРДЖЕНО
рішення міської ради
від 15 вересня 2009 року
№ 6401-56-V
П О Л О Ж Е Н Н Я
про порядок надання одноразової адресної матеріальної допомоги незахищеним верствам населення міста Борисполя, які опинилися в складних життєвих обставинах
Розділ 1. Загальні положення
- 1.1. Це Положення визначає умови та порядок надання одноразової адресної матеріальної допомоги (далі - матеріальна допомога) для підтримки незахищених верств населення міста Борисполя, які опинилися в складних життєвих обставинах.
- 1.2. Матеріальна допомога надається незахищеним верствам населення – членам територіальної громади м. Борисполя, що проживають та зареєстровані на території міста.
- 1.3. Матеріальна допомога надається за рахунок коштів, передбачених у міському бюджеті на поточний рік, у межах сум, поділених порівну між депутатами і затверджених міською радою на виконання міської комплексної програми «Турбота».
- 1.4. Підставою щодо надання матеріальної допомоги є заява громадянина на ім’я міського голови.
Розділ 2. Порядок надання матеріальної допомоги
- 2.1. Питання про надання матеріальної допомоги розглядається постійною комісією міської ради з питань планування бюджету та економічної реформи (далі – бюджетна комісія) за участю відповідального спеціаліста управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету міської ради.
2.2. Сума на отримання матеріальної допомоги визначається на бюджетній комісії.
- 2.3. Матеріальна допомога надається за умови настання непередбачених надзвичайних ситуацій (пожежа, підтоплення, стихійне лихо, смерть родича, довготривала хвороба, тощо), які сім’я не може подолати без сторонньої підтримки.
- 2.4. Для розгляду питання про виділення матеріальної допомоги на засідання бюджетної комісії обов’язково надаються наступні документи :
- особиста заява, або заява від члена сім’ї на ім’я міського голови;
- довідка про склад сім’ї;
- довідки про доходи (заробітна плата усіх працездатних членів сім’ї за три попередні місяці, розмір нарахованої пенсії, розмір нарахованих державних соціальних допомог, аліменти);
- акт обстеження матеріально-побутових умов проживання заявника за установленою формою, за підписом депутата міської ради відповідного виборчого округу, затверджений секретарем ради;
- копія паспорту заявника (1,2,11 сторінки);
- копія довідки про присвоєння ідентифікаційного номеру;
- копія особистого рахунку заявника в банківській установі.
- Крім того, для розгляду питання про виділення матеріальної допомоги надаються :
- на лікування та операцію – довідка медичного закладу;
- на ліквідацію наслідків, заподіяних пожежею – акт пожежної частини про пожежу, яка сталася;
- на ліквідацію наслідків, які заподіяні стихійним лихом – відповідний акт відділу з питань надзвичайних ситуацій виконавчого комітету міської ради.
2.5. При розгляді питання щодо надання матеріальної допомоги враховуються сукупний дохід сім’ї, членами якої є особи які спільно проживають, пов’язані спільним побутом, мають взаємні права та обов’язки (ст. 3 Сімейного кодексу України).
2.6. Розмір матеріальної допомоги визначається виходячи з обставин, що склалися, враховуючи рівень забезпечення сім’ї, в межах сум, виділених для кожного депутата, але не менше ніж 200 грн.
2.7. Матеріальна допомога надається сім’ї не більше ніж один раз на рік ( в окремих випадках, в особливо гострих життєвих ситуаціях розглядається вдруге).
- 2.8. В окремих випадках громадянам, які опинилися в дуже складних життєвих обставинах (необхідність проведення складного і дорогого лікування, хірургічна операція, придбання медичних апаратів тощо) матеріальна допомога може бути більшою від суми коштів, виділеної для кожного депутата, але в межах коштів прийнятого бюджету на поточний рік і при погоджені всього депутатського корпусу.
2.9. Якщо депутат міської ради використав кошти, виділені на матеріальну допомогу, він може по особистій домовленості, погодивши з іншими депутатами (в яких ще не використані кошти на матеріальну допомогу) подати відповідні документи на розгляд бюджетної комісії з поміткою на акті обстеження про погодження суми коштів.
2.10. У разі перерахування матеріальної допомоги громадянам поштовими переказами, поштовий збір, ПДВ з поштового збору та доставка за адресою відраховуються з суми наданої громадянину матеріальної допомоги.
2.11. При надходженні пакету документів для надання матеріальної допомоги після погоджувальної ради управління праці та соціального захисту населення подає його на розгляд наступного пленарного засідання міської ради.
Розділ 3. Підготовка документів щодо надання матеріальної допомоги
3.1. Робота, пов’язана з підготовкою документів на засідання бюджетної комісії, проекту рішення сесії, повідомлення заявника про відмову в наданні допомоги та облік незахищених верств громадян, які звертаються за матеріальною допомогою покладається на управління праці та соціального захисту населення.
3.2. Звернення щодо надання матеріальної допомоги розглядаються протягом 45 календарних днів.
3.3. Контроль за повнотою наданих документів покладається на відділ з питань звернення громадян виконавчого комітету міської ради.
3.4. Контроль за виплатою матеріальної допомоги покладається на управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету міської ради.