Керуючись законами України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку», «Про житлово-комунальні послуги», відповідно до ст.91 Бюджетного кодексу України, пп. 1 п. а) ч. 1, пп.2 п.б) ч. 2 ст. 30 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», виконавчий комітет міської ради ВИРІШИВ:
2. Обсяг фінансування Програми складає 34 800,0 тис. грн, строк виконання 2018-2022 роки.
3. Головному управлінню житлово-комунального господарства виконавчого комітету міської ради щорічно до 01 травня звітуватися перед міською радою про хід виконання Програми.
4. Програму по утриманню житлового фонду міста Борисполя на 2016-2020 роки затверджену рішенням міської ради від 17.12.2015 № 13-2-VІІ (зі змінами та доповненнями), вважати такою що втратила чинність в частині показників 2018-2020 років.
5. Контроль за виконанням цього рішення покласти на постійну комісію міської ради з питань житлово-комунального господарства, приватизації та благоустрою.
Міський голова А.С.Федорчук
СХВАЛЕНО
Рішення виконавчого
комітету міської ради
____________________
Програма по співфінансуванню робіт з капітального ремонту багатоквартирних будинків та гуртожитків міста Борисполя
на 2018-2022 роки
Паспорт Програми
1. | Ініціатор розроблення Програми | Виконавчий комітет міської ради |
2. | Розробник Програми | Головне управління житлово-комунального господарства виконавчого комітету міської ради |
3. | Відповідальний виконавець Програми | Головне управління житлово-комунального господарства виконавчого комітету міської ради |
4. | Учасники Програми | Виконавчий комітет міської ради, головне управління житлово-комунального господарства виконавчого комітету міської ради, фінансове управління виконавчого комітету міської ради, об’єднання співвласників багатоквартирних будинків, житлові кооперативи, співвласники багатоквартирних житлових будинків, гуртожитків |
5. | Термін реалізації Програми | 2018-2022 роки |
5.1 | Етапи виконання Програми | І етап – 2018 рік |
6. | Фінансування Програми | Кошти місцевого бюджету та кошти об’єднань співвласників багатоквартирних будинків, житлових кооперативів, співвласників багатоквартирних житлових будинків, гуртожитків |
7. | Загальний обсяг Програми | 34 800,0 тис. грн. |
7.1 | кошти місцевого бюджету | 26 100,0 тис. грн. |
1. Загальні положення Програми
1.1. Програма співфінансування робіт з капітального ремонту багатоквартирних житлових будинків та гуртожитків міста Борисполя на 2018-2022 роки (далі – Програма) визначає особливості проведення робіт з капітального ремонту багатоквартирних будинків та гуртожитків на умовах співфінансування, регулює правові, організаційні та економічні відносини, пов’язані з реалізацією прав та виконанням обов’язків співвласників багатоквартирного будинку та гуртожитку щодо його належного утримання, шляхом внесення дольової участі в капітальні ремонти житлових будинків та гуртожитків.
Дія Програми поширюється на співвласників багатоквартирних будинків та гуртожитків (власників квартир та нежитлових приміщень у багатоквартирному будинку (гуртожитку)), що перебувають в управлінні (на балансі, обслуговуванні) управляючих компаній (житлово-експлуатаційних підприємств) всіх форм власності, об’єднань співвласників багатоквартирних будинків (далі – ОСББ), житлових кооперативів (далі – ЖК).
1.2. Терміни, які застосовуються у Програмі мають наступні значення:
капітальний ремонт будинку – комплекс ремонтно-будівельних робіт, пов’язаних з відновленням або поліпшенням експлуатаційних показників будинку, із заміною або відновленням несучих або огороджувальних конструкцій, інженерного обладнання та обладнання протипожежного захисту без зміни будівельних габаритів об'єкта та його техніко-економічних показників;
співвласник багатоквартирного будинку (далі – Співвласник) – власник квартири або нежитлового приміщення у багатоквартирному будинку, гуртожитку;
дольова участь– сума коштів, що вноситься Співвласниками на умовах співфінансування робіт з капітального ремонту багатоквартирного будинку, гуртожитку;
підрядник– суб’єкт господарювання, з яким укладено договір на виконання капітального ремонту;
спільне майно багатоквартирного будинку– приміщення загального користування (у тому числі допоміжні), несучі, огороджувальні та несуче-огороджувальні конструкції будинку, механічне, електричне, сантехнічне та інше обладнання всередині або за межами будинку, яке обслуговує більше одного житлового або нежитлового приміщення, а також будівлі і споруди, які призначені для задоволення потреб співвласників багатоквартирного будинку та розташовані на прибудинковій території, а також права на земельну ділянку, на якій розташовані багатоквартирний будинок і належні до нього будівлі та споруди і його прибудинкова територія;
управитель багатоквартирного будинку(далі – Управитель) – фізична особа-підприємець або юридична особа – суб’єкт підприємницької діяльності, яка за договором із співвласниками забезпечує належне утримання та ремонт спільного майна багатоквартирного будинку і прибудинкової території та належні умови проживання і задоволення господарсько-побутових потреб;
об’єднання співвласників багатоквартирного будинку – юридична особа, створена власниками квартир та/або нежитлових приміщень багатоквартирного будинку для сприяння використанню їхнього власного майна та управління, утримання і використання спільного майна;
представник співвласників – фізична або юридична особа, яка представляє інтереси Співвласників, у тому числі наймач (уповноваженим представником Cпіввласників може виступати управитель, балансоутримувач, голова ОСББ, ЖК, або інша особа (наймач, власник квартири) визначена зборами співвласників, якщо інше не встановлено договором).
1.3. Інші терміни вживаються у значенні, наведеному в Цивільному кодексі України, законах України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку», «Про житлово-комунальні послуги», «Про об’єднання співвласників багатоквартирного будинку» та інших нормативно-правових документах.
2. Визначення проблеми, на розв’язання якої спрямована Програма
2.1. Сьогодні у житловому господарстві існує такий парадокс - квартири приватизовані, допоміжні приміщення є власністю мешканців, а будинок, як цілісний комплекс, разом з прибудинковою територією знаходиться у комунальній власності територіальної громади.
2.2. Витрати на проведення робіт з капітального ремонту багатоквартирних житлових будинків та гуртожитків за рахунок коштів міського бюджету з року в рік зростають, будучи постійним каталізатором неспокою для громадян міста.
2.3. Відповідно до аналітичних досліджень виконаних проектів з капітального ремонту житлових будинків в Україні, визначено основні види робіт, виконання яких забезпечує уникнення фізичного та морального зносу будинку:
капітальний ремонт покрівель;
утеплення зовнішніх стін;
капітальний ремонт (заміна) ліфтів;
забезпечення протипожежних заходів;
капітальний ремонт та заміна внутрішньобудинкових систем;
заміна інженерного обладнання та автоматизація обліку і регулювання витрат енергоресурсів.
2.4. Відповідно до ч. 2 ст. 10 Закону України «Про приватизацію державного житлового фонду» власники квартир багатоквартирних будинків та житлових приміщень у гуртожитку є співвласниками допоміжних приміщень у будинку чи гуртожитку, технічного обладнання, елементів зовнішнього благоустрою і зобов'язані брати участь у загальних витратах, пов’язаних з утриманням будинку і прибудинкової території відповідно до своєї частки у майні будинку чи гуртожитку.
2.5. Створення справедливого та прозорого механізму фінансової підтримки мешканців багатоквартирних житлових будинків та гуртожитків, котрі беруть на себе відповідальність за утримання власних будинків та гуртожитків, стало б важливим і дієвим чинником прискорення самоорганізації мешканців щодо самостійного утримання своєї спільної власності.
2.6. Для збільшення обсягів та поліпшення якості капітальних ремонтів житлового фонду пропонується створити механізм дольової участі співвласників багатоквартирних житлових будинків та гуртожитків у капітальному ремонті житлового фонду м. Борисполя на умовах співфінансування.
3. Строки та етапи виконання Програми
Виконання Програми передбачається здійснити впродовж 2018-2022 років:
І етап – 2018 рік;
ІІ етап – 2019 рік;
ІІІ етап – 2020 рік;
IV етап – 2021 рік;
V етап – 2022 рік.
Етапи виконання Програми | ||||||
Обсяг коштів, які планується залучити на виконання Програми | тис. грн | |||||
І | II | III | ІV | V | Усього витрат на виконання Програми | |
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 |
Обсяг ресурсів усього, у тому числі: | 6 000,0 | 6 000,0 | 7 200,0 | 7 200,0 | 8 400,0 | 34 800,0 |
За рахунок коштів бюджету міста Борисполя | 4 500,0 | 4 500,0 | 5 400,0 | 5 400,0 | 6 300,0 | 26 100,0 |
За рахунок коштів об’єднань співвласників багатоквартирних будинків, житлових кооперативів, співвласників багатоквартирних житлових будинків, гуртожитків | 1 500,0 | 1 500,0 | 1 800,0 | 1 800,0 | 2 100,0 | 8 700,0 |
4. Мета Програми
4.1. Метою Програми є покращення комфорту проживання мешканців міста шляхом проведення капітальних ремонтів багатоквартирних будинків та гуртожитків на умовах співфінансування.
4.2. Залучення коштів мешканців не тільки підвищить фінансові можливості з ремонту житла але й стимулюватиме господарське ставлення мешканців до спільного майна, його збереження і покращення.
5. Перелік завдань і заходів Програми
5.1. Створити сприятливі умови для збереження житлового фонду міста.
5.2. Провести капітальні ремонти будинків у місті з залученням коштів мешканців.
5.3. Стимулювати активність мешканців у напрямку покращення стану житлового фонду у місті.
5.4. Забезпечити утримання у належному стані об’єктів житлового фонду, їх ефективну експлуатацію шляхом впровадження комплексних заходів з:
капітального ремонту покрівель, мереж водопостачання, водовідведення, електропостачання;
капітального ремонту (заміни), модернізації ліфтів.
5.5. Завданням програми є проведення капітального ремонту житлових будинків, гуртожитків, конструктивних елементів та систем, покращення технічного стану житлового фонду у місті та сприяння створенню ефективного власника багатоквартирних будинків в особі ОСББ.
5.6. Програма дозволить соціально мобілізувати мешканців, виховувати в них відповідальність співвласників житлових будинків за утримання власних будинків та необхідність приймати участь у проведенні ремонтних робіт, здійснювати контроль за якістю проведення ремонтних робіт при їх співфінансуванні.
5.7. До складу заходів Програми враховуються роботи з капітального ремонту багатоквартирних будинків та гуртожитків, які передбачені Наказом Державного комітету України з питань житлово-комунального господарства від 10.08.2004 № 150 «Про затвердження Примірного переліку послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій та послуг з ремонту приміщень, будинків, споруд».
6. Джерела фінансування та принципи співфінансування Програми
6.1. Фінансове забезпечення Програми здійснюється за рахунок коштів місцевого бюджету, коштів об’єднань співвласників багатоквартирних будинків, житлових кооперативів, співвласників багатоквартирних житлових будинків, гуртожитків (власників житлових та нежитлових приміщень у житловому будинку (гуртожитку)) та інших джерел не заборонених законодавством.
6.2. При плануванні та розподілі бюджетних призначень на капітальні ремонти житлового фонду міста Борисполя на 2018-2022 роки, першочергово плануються роботи в багатоквартирних будинках та гуртожитках, Співвласники яких погодились на проведення робіт на умовах співфінансування та:
виготовили проектно-кошторисну документацію на капітальний ремонт багатоквартирного будинку, гуртожитку;
провели експертизу проектної документації по робочому проекту на капітальний ремонт багатоквартирного будинку, гуртожитку.
6.3. У разі надходження до виконавчого комітету міської ради заяв про співфінансування від Управителя (ОСББ, ЖК) в розмірах коштів, що перевищує можливості місцевого бюджету щодо співфінансування, відсоток участі Співвласників у виконанні робіт з капітального ремонту може переглядатись в бік збільшення.
6.4. Суми, передбачені на виконання Програми, для головного розпорядника коштів – головного управління житлово-комунального господарства виконавчого комітету міської ради (далі – ГУ ЖКГ) затверджуються у видатках місцевого бюджету м. Борисполя на 2018-2022 роки відповідно.
6.5. Співфінансування робіт з капітального ремонту в багатоквартирному будинку або гуртожитку не проводиться коли:
багатоквартирний будинок, гуртожиток відповідно до технічних висновків визначений непридатним для проживання.
6.6. Розміри співфінансування, у відсотковому значенні за видами робіт з капітального ремонту багатоквартирних будинків та гуртожитків та приклади визначення частки дольової участі Співвласників у капітальному ремонті багатоквартирних будинків наведено в додатку 1 до Програми.
7. Визначення обсягу та вартості робіт з капітального ремонту
7.1. Управитель (ОСББ, ЖК) проводить щорічні загальні огляди багатоквартирного будинку або гуртожитку, які передбачають комплексне обстеження комісією елементів приміщень будинку, а також їх зовнішнього благоустрою з метою визначення технічного і санітарного стану, виявлення несправностей і прийняття рішень щодо необхідності проведення капітального ремонту багатоквартирного будинку або гуртожитку, що відображається в акті загального огляду будинку в порядку, передбаченому Правилами утримання жилих будинків та прибудинкових територій, затверджених наказом Державного комітету України з питань житлово-комунального господарства від 17.05.2005 № 76.
7.2. Обсяг робіт з капітального ремонту багатоквартирного будинку або гуртожитку та його конструктивних елементів, технічних пристроїв, внутрішньобудинкових систем визначається управителем (ОСББ, ЖК) з врахуванням відповідних заяв та звернень Співвласників.
7.3. Управитель (ОСББ, ЖК) зобов’язаний інформувати Співвласників багатоквартирного будинку про необхідність капітального ремонту спільного майна багатоквартирного будинку.
Інформація доводиться зокрема шляхом розміщення оголошень на інформаційних стендах у під’їздах та/або біля будинків та на сайті Управителя (ОСББ, ЖК).
7.4. Після визначення необхідності проведення робіт з капітального ремонту багатоквартирного будинку Управитель (ОСББ, ЖК) від імені Співвласників звертається з заявою до виконавчого комітету міської ради щодо направлення представника ГУ ЖКГ для участі у комісії по обстеженню багатоквартирного будинку, гуртожитку (додаток 2 до Програми) для складення акту загального огляду жилого будинку, гуртожитку (один екземпляр акту надається ГУ ЖКГ).
7.5. Відповідно до акту загального огляду жилого будинку, гуртожитку, підписаного членами комісії, Управитель (ОСББ, ЖК) замовляє проектно-кошторисну документацію на капітальний ремонт багатоквартирного будинку, гуртожитку та проходить експертизу щодо розгляду проектної документації по робочому проекту.
8. Подання Управителем (ОСББ, ЖК) на розгляд документів
8.1. Після виготовлення за кошти Співвласників проектно-кошторисної документації на виконання робіт з капітального ремонту багатоквартирного будинку, гуртожитку та проходження експертизи, Управитель (ОСББ, ЖК) надає до виконавчого комітету міської ради наступні документи:
заяву на ім’я міського голови щодо прийняття участі у співфінансуванні робіт з капітального ремонту багатоквартирного будинку, гуртожитку (додаток 3 до Програми);
оригінал проектно-кошторисної документації на виконання робіт з капітального ремонту багатоквартирного будинку, гуртожитку;
завірений належним чином експертний звіт щодо проектної документації по робочому проекту на капітальний ремонт багатоквартирного будинку, гуртожитку;
гарантійний лист про фінансову спроможність Співвласників щодо прийняття участі у співфінансуванні в частині визначеного розміру, згідно додатку 1 до Програми.
9. Прийняття рішення про фінансування робіт з капітального ремонту на умовах співфінансування виконавчим комітетом міської ради
9.1. Відповідно до резолюції міського голови, заява та додані до неї документи передаються на виконання до ГУ ЖКГ.
9.2. ГУ ЖКГ перевіряє надані документи протягом 30 календарних днів.
9.3. Заяви про прийняття участі у співфінансуванні робіт з капітального ремонту від Управителів (ОСББ, ЖК), які надійшли до виконавчого комітету міської ради з документами зазначеними в п. 6.2. Програми до 01 червня поточного року, включаються в план робіт на поточний рік, заяви, які надійшли після 01 червня – на наступний рік.
9.4. Позитивне рішення про співфінансування робіт з капітального ремонту багатоквартирного будинку, гуртожитку приймається за наявності коштів в місцевому бюджеті та належним чином оформлених документів відповідно до розділу 8 та термінів, вказаних в пункті 9.3. Програми.
9.5. Після виділення коштів з місцевого бюджету на співфінансування робіт з капітального ремонту багатоквартирного будинку, гуртожитку, ГУ ЖКГ визначає Підрядника відповідно до Закону України «Про публічні закупівлі», з яким в подальшому ГУ ЖКГ укладає договір на суму коштів, яка передбачена у місцевому бюджеті на ці цілі.
9.6. Управитель (ОСББ, ЖК) укладає договір з Підрядником відповідно до визначеного розміру свівфінансування згідно додатку 1 до Програми та сплачує перший авансовий платіж на рахунок Підрядника.
10. Технічний нагляд та приймання робіт
10.1. З метою контролю за відповідністю робіт та матеріальних ресурсів установленим вимогам здійснюється технічний нагляд за виконанням робіт шляхом укладення договору про надання послуг з технічного нагляду із суб’єктом господарювання, який має відповідний сертифікат. Фінансування послуг з технічного нагляду здійснюється за рахунок частки фінансування з місцевого бюджету та частки співфінансування Співвласників пропорційно до частки участі у співфінансуванні, про що укладається відповідний договір.
10.2. Роботи вважаються виконаними та прийнятими у випадку підписання акта виконаних робіт. Акт виконаних робіт підписують:
підрядник;
управитель (ОСББ, ЖК);
представник (установи, організації, підприємства, ФОП), що проводить технічний нагляд;
головний розпорядник коштів – ГУ ЖКГ.
11. Фінансове забезпечення Програми
11.1. Фінансування Програми здійснюватиметься в межах асигнувань, передбачених міським бюджетом, та інших джерел, не заборонених законодавством.
11.2. У ході реалізації заходів Програми можливі коригування, зміни, уточнення, доповнення, пов’язані з фактичним надходженням коштів на реалізацію розділів Програми, уточненням обсягів робіт виходячи з реальних можливостей бюджету.
11.3. Бориспільська міська рада виділяє кошти з місцевого бюджету на виконання робіт з капітального ремонту багатоквартирних будинків, гуртожитків міста Борисполя на умовах співфінансування співвласниками багатоквартирних будинків, гуртожитків у розмірі, що передбачений Програмою на відповідний рік.
11.4. Фінансове управління Бориспільської міської ради відповідно до зареєстрованих зобов’язань, здійснює фінансування на рахунок ГУ ЖКГ, відкритий у головному управлінні Державної казначейської служби України у місті Борисполі Київської області в межах виділених бюджетом коштів.
11.5. Першочергове фінансування робіт (авансовий платіж) Підряднику, здійснюється Управителем (ОСББ, ЖК).
11.6. Фінансування робіт з капітального ремонту багатоквартирного будинку, гуртожитку проводиться при надходженні заяви з документами зазначеними в розділі 8 Програми.
11.7. Визначення суми фінансування та частки власників житла у виконанні робіт з капітального ремонту багатоквартирного будинку, гуртожитку здійснюється в наступному порядку:
частка власників житлових, нежитлових приміщень в загальному обсязі платежів на виконання робіт з капітального ремонту багатоквартирного будинку, гуртожитку встановлюється пропорційно до загальної площі приміщень, що перебувають у власності фізичних або юридичних осіб відповідно до його частки, як Співвласника приміщення.
11.8. Заходи та обсяги фінансування Програми:
№ з/п | Зміст заходів | Термін виконання | Обсяги фінансування (тис. грн) | Джерела фінансування |
1 | 2 | 3 | 4 | 5 |
1 | Проведення капітального ремонту пасажирських ліфтів в житлових будинках | 2018 | 1 200,00 | Місцевий бюджет |
2018 | 400,00 | Інші джерела | ||
2 | Проведення капітального ремонту житлового фонду | 2018 | 3 300,00 | Місцевий бюджет |
2018 | 1 100,00 | Інші джерела |
12. Організація виконання та контролю за ходом виконання Програми
12.1. Виконання заходів Програми організовує головне управління житлово-комунального господарства виконавчого комітету міської ради.
12.2. Контроль за виконанням заходів Програми покладається на постійну комісію міської ради з питань житлово-комунального господарства, приватизації, благоустрою та екології.
12.3. Головному управлінню житлово-комунального господарства виконавчого комітету міської ради щорічно до 01 травня інформувати міську раду про хід виконання Програми.
13. Результативні показники Програми
13.1. Реалізація Програми матиме наступні позитивні результати:
покращення фізичного стану житлових будинків у місті та забезпечення умов безпечного та комфортного проживання мешканців;
залучення Співвласників квартир та нежитлових приміщень до фінансування робіт з капітального ремонту будинків, гуртожитків;
створення прозорого механізму взаємодії міської влади з Управителями, ОСББ, ЖК, Співвласниками багатоквартирних житлових будинків, гуртожитків, спрямованого на вирішення проблем утримання житлового фонду.
13.2. Прозоре визначення об’єктів капітального ремонту житлового фонду.
13.3. Забезпечення рівних можливостей мешканців щодо виконання робіт з капітального ремонту.
13.4. Посилений контроль з боку мешканців за виконанням робіт з капітального ремонту багатоквартирних будинків, гуртожитків.
13.5. Збільшення обсягів коштів на виконання робіт з капітального ремонту житлового фонду.
13.6. Виховання у мешканців відповідального ставлення до спільного майна, його збереження і покращення.
13.7. Результативні показники бюджетної програми у розрізі підпрограм і завдань:
Показники | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | |||||
Міський бюджет | Інші джерела | Міський бюджет | Інші джерела | Міський бюджет | Інші джерела | Міський бюджет | Інші джерела | Міський бюджет | Інші джерела | |
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 |
Завдання 1. Проведення капітального ремонту пасажирських ліфтів в житлових будинках |
|
| ||||||||
Затрат |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Обсяг фінансування (тис. грн) | 1 200,00 | 400,00 | 1 200,00 | 400,00 | 1 275,00 | 425,00 | 1 275,00 | 425,00 | 1 350,00 | 450,00 |
Продукту |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Кількість пасажирських ліфтів в житлових будинках, в яких планується провести капітальний ремонт, од. | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | |||||
Ефективність |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Середня вартість капітального ремонту одного пасажирського ліфта в житловому будинку, тис.грн | 600,00 | 200,00 | 600,00 | 200,00 | 637,50 | 212,20 | 637,50 | 212,50 | 675,00 | 225,00 |
Якості |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
питома вага кількості пасажирських ліфтів в житлових будинках, на яких планується | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | |||||
_________________________________________________________________________________________
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 |
проведення капітального ремонту, до кількості зверненнь від ОСББ, ЖК, представників співвласників багатоквартирних житлових будинків, гуртожитків, % |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Завдання 2. Проведення капітального ремонту житлових будинків |
|
| ||||||||
Затрат |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Обсяг фінансування | 3 300,00 | 1 100,00 | 3 300,00 | 1 100,00 | 4 125,00 | 1 375,00 | 4 125,00 | 1 375,00 | 4 950,00 | 1 650,00 |
Продукту |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
кількість об`єктів житлового фонду (будинків), що планується відремонтувати (в розрізі їх видів), од | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | |||||
Ефективність |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
середня вартість капітального ремонту одного об`єкта житлового фонду (будинку) (в розрізі їх видів),тис.грн | 1 100,00 | 366,67 | 1 100,00 | 366,67 | 1 375,00 | 458,33 | 1 375,00 | 458,33 | 1 650,00 | 550,00 |
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 |
Якості |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
питома вага кількості об`єктів житлового фонду (будинків), на яких планується проведення капітального ремонту, до кількості зверненнь від ОСББ, ЖК, представників співвласників багатоквартирних житлових будинків, гуртожитків,% | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | |||||
Всього | 4 500,00 | 1 500,00 | 4 500,00 | 1 500,00 | 5 400,00 | 1 800,00 | 5 400,00 | 1 800,00 | 6 300,00 | 2 100,00 |
14. Заключні положення
14.1. Спори, які виникають між співвласниками багатоквартирного будинку (власниками житлових і нежитлових приміщень), ГУ ЖКГ та Підрядником вирішуються шляхом проведення переговорів, а у разі недосягнення згоди, у судовому порядку.
14.2. Контроль за дотриманням Програми покладається на головне управління житлово-комунального господарства Бориспільської міської ради.
_______________________________________________________
Додаток 1 до Програми
(пункт 6.6.)
Розміри співфінансування у відсотковому значенні*
№ з/п | Термін експлуатації багатоквартирних будинків, гуртожитків | Кошти місцевого бюджету, | Кошти співвласників багатоквартирних будинків, гуртожитків % |
1 | 2 | 3 | 4 |
1. | від 10 до 15 років | 60 | 40 |
2. | від 15 до 20 років | 65 | 35 |
3. | від 20 до 25 років | 70 | 30 |
4. | від 25 до 30 років | 75 | 25 |
5. | від 30 до 35 років | 80 | 20 |
6. | від 35 до 40 років | 85 | 15 |
7. | від 40 до 45 років | 90 | 10 |
8. | від 45 до 50 років | 93 | 7 |
9. | від 50 до 55 років | 95 | 5 |
10. | від 55 до 60 років | 96 | 4 |
11. | від 60 до 65 років | 97 | 3 |
12. | від 65 до 70 років | 98 | 2 |
13. | від 70 років і більше | 99 | 1 |
*Якщо в будинку проводились роботи з капітального ремонту (в частині проведених робіт) термін експлуатації визначається з врахуванням останньої дати проведення такого ремонту.
Додаток 2 до Програми
(пункт 7.4.)
Міському голові
___________________________________
(управитель (ОСББ, ЖК))
___________________________________
___________________________________
(адреса місця знаходження)
___________________________________
(контактний телефон)
ЗАЯВА
Просимо направити представника ГУ ЖКГ для участі в комісії по обстеженню багатоквартирного будинку, гуртожитку, який знаходиться за адресою:
____________________________________________________________________
________________________________________________________________________________________________________________________________________
Рік будівництва (прийняття в експлуатацію) будинку (гуртожитку) -
________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
_______________________________________ ___ _______ 20____ р.
(підпис)
Додаток 3 до Програми
(пункт 8.1.)
Міському голові
___________________________________
(управитель (ОСББ, ЖК))
___________________________________
___________________________________
(адреса місця знаходження)
___________________________________
(контактний телефон)
ЗАЯВА
Просимо прийняти участь у співфінансуванні робіт з капітального ремонту багатоквартирного будинку, що перебуває в управлінні
____________________________________________________________________
та знаходиться за адресою:
____________________________________________________________________
Додаток:
оригінал проектно-кошторисної документації на виконання робіт з капітального ремонту багатоквартирного будинку, гуртожитку;
завірений належним чином експертний звіт щодо проектної документації по робочому проекту на капітальний ремонт багатоквартирного будинку, гуртожитку;
гарантійний лист про фінансову спроможність Співвласників щодо прийняття участі у співфінансуванні в частині визначеного розміру.
_______________________________________ ___ _______ 20____ р.
(підпис)





















