З метою підтримки громадських формувань з охорони громадського порядку на виконання ними завдань по забезпеченню громадського порядку і громадської безпеки, запобігання адміністративним правопорушенням і злочинам, запобігання і протидії злочинності та правопорушенням на території міста Бориспіль, відповідно до Закону України від 22.06.2000 № 1835-III «Про участь громадян в охороні громадського порядку та державного кордону», пп. 1 п. а) ст. 27 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» виконавчий комітет міської ради ВИРІШИВ:
1. Схвалити цільову Програму підтримки громадських формувань з охорони громадського порядку на 2019–2021 роки (далі – Програма), що додається.
2. Обсяг фінансування Програми складає 1407,30 тис. грн, термін виконання: 2019 – 2021 роки.
3. Відділу з питань надзвичайних ситуацій та цивільного захисту населення виконавчого комітету міської ради подати в установленому порядку Програму на розгляд Бориспільської міської ради.
4. Контроль за виконанням цього рішення покласти на першого заступника міського голови Корнійчука М.П.
Міський голова А.С. Федорчук
СХВАЛЕНО
Рішення виконавчого комітету
міської ради
19.12.2018 № 909
Цільова Програма підтримки громадських формувань з охорони громадського порядку на 2019-2021 роки
1. Паспорт Програми
1.1 |
Ініціатор розроблення програми |
Виконавчий комітет міської ради |
1.2 |
Розробник програми |
Відділ з питань надзвичайних ситуацій та цивільного захисту населення міської ради |
1.3 |
Відповідальний виконавець програми |
Виконавчий комітет міської ради |
1.4 |
Учасники програми |
Відділ з питань надзвичайних ситуацій та цивільного захисту населення виконавчого комітету міської ради, управління освіти і науки міської ради, відділ бухгалтерського обліку та звітності виконавчого комітету міської ради, відділ інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю виконавчого комітету міської ради, служба у справах дітей та сім’ї виконавчого комітету міської ради Бориспільський відділ поліції ГУ Національної поліції в Київській області, БПП в місті Бориспіль Управління патрульної поліції в Київській області громадські формування з охорони громадського порядку |
1.5 |
Термін реалізації програми |
2019-2021 роки |
1.6 |
Етапи виконання програми |
1 етап 2019-2021 роки |
1.7 |
Загальний обсяг фінансових ресурсів, необхідних для реалізації програми, всього: |
1407,30 тис. грн |
|
у тому числі: |
|
1.7.1. |
Кошти місцевого бюджету |
1407,30 тис. грн |
2. Визначення проблем, на розв’язання яких спрямована Програма
Цільова Програма підтримки громадських формувань з охорони громадського порядку міста Бориспіль на 2019-2021 роки (далі – Програма) розроблена у відповідності до Закону України «Про участь громадян в охороні громадського порядку та державного кордону».
Відповідно до положень ст. 19 Закону України «Про участь громадян в охороні громадського порядку і державного кордону» (далі – Закон) органи місцевого самоврядування та місцеві державні адміністрації мають право вирішувати питання щодо забезпечення діяльності громадських формувань.
Положеннями ст. 18 цього Закону передбачено, що за активну участь у забезпеченні охорони громадського порядку члени громадського формування з охорони громадського порядку заохочуються органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування шляхом оголошення подяки або видачі цінного подарунка чи грошової винагороди.
Цільова Програма підтримки громадських формувань з охорони громадського порядку міста Бориспіль на 2019 - 2021 роки розроблена з урахуванням результатів реалізації Програми підтримки громадських формувань з охорони громадського порядку міста Бориспіль на 2016-2018 роки.
Діяльність Громадського формування з охорони громадського порядку та державного кордону «Сектор Безпеки» протягом 2015-2018 років окреслила ряд факторів, що мають суттєвий вплив на загальний стан громадського порядку та дотримання тиші в нічний час в місті Борисполі. Серед таких факторів основними є:
- Вживання спиртних напоїв в громадських місцях;
- Діяльність ігрових закладів у нічний час;
- Недостатня ефективність роботи виконавчої служби у частині застосування такого адміністративного впливу, як громадські роботи;
- Необізнаність населення щодо реформених змін у діяльності органів Національної поліції України.
За статистикою, напрацьованою ГФ «Сектор Безпеки», понад 80% правопорушень скоєних на території міста, пов’язані зі вживанням спиртних напоїв, а саме:
- ст. 178 КУпАП – вживання спиртних, алкогольних напоїв та пива (крім алкогольного) в громадських місцях;
- ст. 130 КУпАП – керування транспортними засобами або суднами особами, які перебувають у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп’яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції;
- ст. 185 ККУ – крадіжки;
- ст. 186 ККУ – грабежі;
- ст. 187 ККУ – розбої;
- ст. 173 КУпАП – хуліганство;
- ст. 173-2 КУпАП – вчинення насильства в сім'ї або невиконання захисного припису;
- ст. 166. ККУ – злісне невиконання обов'язків по догляду за дитиною або за особою, щодо якої встановлена опіка чи піклування
Визначальним чинником масовості скоєння вищезазначених правопорушень є недостатня увага щодо порушників ст. 178 КУпАП з боку правоохоронних органів та органів місцевого самоврядування, відсутність роботи щодо інформування населення про небезпечність даного порушення громадського порядку. Основними наслідками порушення ст. 178 КУпАП є:
- Засмічення території міста пляшками з під алкоголю та продуктів харчування. Псування елементів благоустрою.
- Створення негативного прикладу для молоді. У підростаючого покоління формується думка, що гарний відпочинок дорослої людини пов’язаний лише зі вживанням спиртних та алкогольних напоїв.
- Відкрита демонстрація неповаги до Законів України. Саме цей фактор лежить в основі інших, більш тяжких злочинів – не притягнення до відповідальності за дрібні порушення створює відчуття безкарності та продукує думку про неспроможність правоохоронних органів виконувати покладені на них функції.
Ще одним важливим фактором впливу на загальний стан громадського порядку в місті є московсько-українська війна. Тисячі біженців, внутрішньо переміщених осіб, частина з яких обирає місцем проживання Бориспіль, створюють додаткове навантаження на органи місцевого самоврядування та Національної поліції. А недостатня ефективність державних програм з реабілітації ветеранів війни призводить до того, що до скоєнь правопорушень долучаються й учасники бойових дій.
3. Визначення мети Програми
Метою програми є підтримка громадських формувань з охорони громадського порядку на виконання ними завдань по забезпеченню громадського порядку і громадської безпеки, запобіганню адміністративним правопорушенням і злочинам, запобіганню виникнення та існування умов, що сприяють вчиненню правопорушень, забезпеченні захисту конституційних прав та свобод людини, створення належних умов проведення ефективної правової і виховної роботи серед населення, охорони громадського порядку і громадської безпеки разом з працівниками внутрішніх справ, запобіганні і протидії злочинності та правопорушенням на території міста Бориспіль.
Діяльність Громадського формування з охорони громадського порядку та державного кордону «Сектор Безпеки» спрямована на наступні визначальні сфери:
- Боротьба з порушенням ст. 178 КУпАП, як таким, що є засадничим фактором скоєння більш тяжких злочинів.
- Залучення учасників бойових дій (ветеранів АТО) до діяльності Громадського формування з метою підвищення ролі ветеранського руху в житті суспільства та реалізації державних програм психологічної реабілітації ветеранів.
Програма спрямована на підвищення ефективності реалізації узгоджених органами місцевого самоврядування (Бориспільська міська рада, виконавчий комітет Бориспільської міської ради) превентивних та профілактичних заходів Бориспільського ВП ГУНП в Київській області та БПП в місті Бориспіль Управління патрульної поліції в Київській області, щодо забезпечення безпеки громадян, усунення причин і умов, що зумовили вчинення правопорушень, захисту прав і законних інтересів фізичних і юридичних осіб шляхом фінансування з міського бюджету окремих напрямів і заходів, які впливають на стан правопорядку в місті та потребують матеріально-технічного забезпечення.
4. Перелік завдань та заходів Програми та результативні показники
У рамках виконання Програми передбачається вирішити наступні завдання та здійснити заходи за такими основними напрямами:
надання підтримки громадським формуванням у забезпеченні ним громадського порядку і громадської безпеки, запобігання адміністративним проступкам і злочинам на території міста;
сприяння органам внутрішніх справ у виявленні і розкритті злочинів, розшуку осіб, які їх вчинили, захисті інтересів держави, громадян від злочинних посягань;
участь у забезпеченні безпеки дорожнього руху та боротьби з дитячою бездоглядністю і правопорушеннями неповнолітніх;
стабілізація криміногенної ситуації на території м. Бориспіль та створення умов атмосфери суспільної нетерпимості до злочинності;
залучення до охорони громадського порядку та громадської безпеки демобілізованих військовослужбовців з числа учасників АТО;
підвищення рівня фахової підготовки та соціального захисту членів громадських формувань з охорони громадського порядку, що здійснюють практичні заходи щодо патріотичного виховання та виконання мети Програми;
проведення заходів щодо інформування населення про наслідки порушень ст. 178 КУпАП зокрема та порушень громадського порядку загалом;
проведення заходів зі залученням учнів шкіл м. Борисполя до семінарів, лекцій з метою профілактики вживання алкогольних напоїв, тютюнопаління та вживання наркотичних речовин;
проведення зустрічей з молоддю з метою військово-патріотичного виховання та залучення до спорту.
5. Напрями діяльності та заходи Програми
№з/п |
Назва напряму діяльності (пріоритетні завдання) |
Перелік |
Строк виконання заходу |
Виконавці |
Джерела фінансування |
Орієнтовні обсяги фінансування |
Очікуваний результат |
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
7 |
8 |
1 |
Патрулювання |
1.Нічне патрулювання |
Постійно |
Громадські формування, |
Місце вий бюджет |
Витрати на придбання паливно-мастильних матеріалів 200 000, 00 |
1. Зменшення випадків порушення громадського порядку |
2 |
Сприяння правоохоронним органам |
1.Спільне відпрацювання розважальних заходів з метою запобігання продажу алкогольних напоїв та тютюну неповнолітнім особам; боротьби з продажом наркотичних речовин |
Постійно |
Громадські формування, |
|
|
1.Зменшення випадків виготовлення, продажу та вживання наркотичних речовин та контрафактного алкоголю серед населення загалом та молоді зокрема. |
3 |
Сприяння роботі органам місцевого самоврядування |
1.Сприяння роботі відділу з контролю за благоустроєм міста – спільне відпрацювання точок стихійної торгівлі, забезпечення громадського порядку під час демонтажу самовільно встановлених споруд, тощо. |
Постійно |
Громадські формування, |
|
|
1.Підвищення рівня співробітництва населення та органів місцевого самоврядування. |
4 |
Робота з дітьми |
1. Проведення екскурсій та семінарів для учнів місцевих навчальних закладів. |
Постійно |
Громад |
Місце |
|
1. Підвищення рівня обізнаності неповнолітніх дітей у питання громадського порядку та відповідальності за його порушення. |
5 |
Сприяння роботі військового комісаріату |
1. Допомога у розшуку осіб, що ухиляються від проходження військової служби. |
Постійно |
Громад |
Місце |
|
1. Підвищення ефективності роботи військового комісаріату. |
6 |
Поточна робота |
1. Забезпечення функціонування офісного приміщення. |
Постійно |
Громадські формування, |
Місцевий бюджет |
1. Витрати на комунальні послуги, канцелярські та господарчі товари, друковану продукцію, формений одяг, взуття, амуніцію, технічні засоби |
1. Підвищення ефективності діяльності громадського формування |
6. Очікувані результати виконання Програми
6.1. У ході реалізації Програми очікується:
покращення правопорядку в місті, захисту конституційних прав і свобод громадян;
надання допомоги органам внутрішніх справ у забезпеченні громадського порядку і громадської безпеки, запобігання адміністративним правопорушенням;
зменшення кількості правопорушень які скоїли неповнолітні;
обмежування відвідування неповнолітніми у нічний час ігрових залів, комп'ютерних клубів,дискотек та інших закладів;
надання невідкладної допомоги особам які потерпіли від нещасних випадків;
підвищення рівня правової освіти населення, правового та патріотичного виховання молоді;
запобігання широкій криміналізації населення міста Бориспіль.
6.2. Кількісні та якісні показники,
які характеризують результати виконання Програми
№ |
Показники |
Од. |
Джерело |
Міський бюджет |
||
2019 |
2020 |
2021 |
||||
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
7 |
1. |
Затрат |
|
|
300,7 |
300,7 |
300,7 |
1.1. |
Витрати на оплату комунальних послуг |
тис. грн. |
Кошторис, план асигнувань |
30,9 |
30,9 |
30,9 |
1.2 |
Витрати на придбання канцелярських та господарчих товарів, друкованої продукції |
тис. грн. |
Кошторис, план асигнувань |
14,8 |
14,8 |
14,8 |
1.3 |
Витрати на придбання паливно-мастильних матеріалів |
тис. грн. |
Кошторис, план асигнувань |
200,0 |
200,0 |
200,0 |
1.4 |
Витрати на придбання форменого одягу, взуття, амуніції, технічних засобів |
тис. грн. |
Кошторис, план асигнувань |
55,0 |
55,0 |
55,0 |
2. |
Продукту |
|
|
|
|
|
2.1. |
Кількість проведення рейдів та патрулювань |
од. |
програма, Розрахунок |
365 |
366 |
365 |
2.2. |
Кількість членів громадських організацій |
осіб |
данні громадського формування |
65 |
70 |
75 |
2.3. |
Кількість осіб, яким вручені адмінпротоколи за участі громадських формувань |
осіб |
аналітичні данні |
2000 |
2500 |
2700 |
2.4 |
Кількість придбаних талонів |
од. |
розрахунок |
6665 |
6665 |
6665 |
2.5 |
Кількість придбаних комплектів форми |
од. |
розрахунок |
30 |
30 |
30 |
2.6 |
Кількість придбаних комплектів взуття |
од. |
розрахунок |
30 |
30 |
30 |
2.7 |
Кількість придбаних технічних засобів |
од. |
розрахунок |
10 |
15 |
20 |
3. |
Ефективність |
|
|
|
|
|
3.1 |
Середня місячна вартість послуг |
грн |
розрахунок виконавчого комітету Бориспільської міської ради |
|
|
|
|
Середня кількість робочих (7 змін) проведених рейдів та патрулювань на одного члена громадського формування |
од. |
дані громадського формування |
52 |
52 |
52 |
|
Середня вартість одного літру пального |
грн |
розрахунок |
30 |
30 |
30 |
|
Середня вартість одного комплекту |
грн |
розрахунок |
1500 |
1500 |
1500 |
|
Середня вартість одного технічного засобу |
грн |
розрахунок |
700 |
700 |
700 |
4. |
Якості |
|
|
|
|
|
4.1. |
Відсоток вручених адмінпротоколів за участі громадських формувань до загальної кількості вручених адмінпротоколів |
% |
дані громадського формування |
40 |
40 |
40 |
|
Відсоток мешканців міста охоплених роботою формувань до загальної кількості мешканців міста |
% |
розрахунок виконавчого комітету Бориспільської міської ради |
30 |
30 |
30 |
|
Відсоток витраченого пального придбаного за рахунок бюджетних коштів до загальних коштів витрачених на пальне |
% |
розрахунок виконавчого комітету Бориспільської міської ради |
100 |
100 |
100 |
7. Фінансове забезпечення Програми
Фінансування заходів Програми здійснюється за рахунок коштів місцевого бюджету та інших, не заборонених законом, джерел.
Одержувачами коштів передбачених даною Програмою, можуть бути виключно міські громадські формування, які зареєстровані відповідно до Закону України «Про участь громадян в охороні громадського порядку і державного кордону», активно приймають участь у сфері охорони громадського порядку, патріотичному вихованні молоді та населення міста Бориспіль і не перебувають у стадії ліквідації.
Порядок виділення та контролю за використанням коштів міського бюджету, передбачених даною програмою, затверджується рішенням Бориспільської міської ради
8. Передбачувані обсяги фінансування Програми
№ |
Зміст заходів |
Необхідно коштів (тис.грн/рік) |
Джерело фінансування |
Відповідальні виконавці |
||
2019 |
2020 |
2021 |
||||
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
7 |
1. |
Матеріально-технічне забезпечення діяльності громадських формувань та загонів оборони з охорони громадського порядку: |
|
|
|
Місцевий бюджет |
Фінансове управління, Відділ з питань НС та ЦЗН, громадські формування |
1.1. |
Матеріально-технічне забезпечення діяльності громадського формування з охорони громадського порядку «Сектор безпеки» в т.ч.: |
|
|
|
|
|
1.1.1. |
Придбання канцелярських товарів, виготовлення печатної продукції |
14,80 |
14,80 |
14,80 |
//---// |
//---// |
1.1.2. |
Оплата комунальних послуг експлуатації |
30,90 |
30,90 |
30,90 |
//---// |
//---// |
1.1.3. |
Придбання форменного одягу, амуніції, технічних засобів |
55,00 |
55,00 |
55,00 |
//---// |
//---// |
1.1.4. |
Придбання пального |
200,00 |
200,00 |
200,00 |
|
|
|
ВСЬОГО по п. 1.1 |
300,70 |
300,70 |
300,70 |
|
|
1.2. |
Матеріально-технічне забезпечення діяльності громадського формування з охорони громадського порядку «Загін територіальної оборони м.Бориспіль» в т.ч.: |
|
|
|
|
|
1.2.1 |
Придбання амуніції, технічних засобів |
209,10 |
- |
- |
//---// |
//---// |
1.2.2 |
Придбання бензину, дизельного палива, газу |
98,70 |
98,70 |
98,70 |
//---// |
//---// |
|
ВСЬОГО по п. 1.2 |
307,80 |
98,70 |
98,70 |
|
|
|
РАЗОМ: |
1 407,30 грн |
|
|
________________________________________________________________________________________
9. Ресурсне забезпечення цільової Програми підтримки громадських формувань з охорони громадського порядку на 2019-2021 роки
Обсяг коштів. які пропонуються залучити на виконання Програми |
Роки |
Усього витрат на виконання Програми |
||
2019 |
2020 |
2021 |
||
Обсяг ресурсів, усього, (тис.грн) утому числі: |
608,50 |
399,40 |
399,40 |
1407,30 |
бюджет м. Бориспіль (тис.грн) |
608,50 |
399,40 |
399,40 |
1407,30 |
10. Координація та контроль за ходом виконання програми
Координацію дій між виконавцями Програми, контроль за станом її виконання, визначення порядку взаємного інформування (із зазначенням конкретних строків), звітування тощо здійснює відділ з питань надзвичайних ситуацій та цивільного захисту населення виконавчого комітету міської ради
Інформувати міську раду про хід виконання Програми щорічно до 01 січня.