Керуючись п.22, 23 ч.1 ст.26, п.п.1 п. «а» ч.1 ст.27, п.1 ч.2 ст.52 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», Бюджетним кодексом України, відповідно до закону України «Про державні цільові програми», Постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку розроблення та виконання державних цільових програм», Наказу Міністерства регіонального розвитку та житлово-комунального господарства України «Про затвердження Методики розроблення, проведення моніторингу та оцінки результативності реалізації регіональних стратегій розвитку та планів заходів з їх реалізації», та з метою єдиного підходу до складання та затвердження міських цільових програм, забезпечення моніторингу, контролю та належного виконання програм, вирішення поставлених в них завдань, використання фінансових, матеріально-технічних та інших залучених ресурсів за призначенням, виконавчий комітет міської ради ВИРІШИВ:
1. Схвалити Порядок розроблення міських цільових програм, моніторингу та звітності про їх виконання згідно з додатком (додається).
2. Структурним підрозділам міської ради при розробці міських цільових програм або внесенні змін до раніше прийнятих керуватися в роботі цим Порядком та в разі необхідності переглянути програми, що не відповідають його вимогам.
3. Контроль за виконанням рішення покласти на заступників міського голови відповідно до функціональних обов'язків.
Міський голова А.С.Федорчук
СХВАЛЕНО
Рішення виконавчого комітету
міської ради
____.__________ № ____
Порядок
розроблення, прийняття міських цільових програм, моніторингу та звітності про їх виконання
1. Загальні положення
1.1. Цей Порядок розроблено з метою встановлення єдиного Порядку розроблення, погодження, подання для затвердження та виконання міських цільових програм, моніторингу та звітності про їх виконання.
1.2. Міські цільові програми готуються відповідно до основних принципів розроблення державних цільових програм, зазначених у Законі України "Про державні цільові програми" та рекомендацій щодо структури програм регіонального розвитку, визначеної Наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України " Про затвердження Методики розроблення, проведення моніторингу та оцінки результативності реалізації регіональних стратегій розвитку та планів заходів з їх реалізації".
1.3. Міська цільова програма (далі – програма) – це сукупність взаємопов’язаних завдань і заходів, узгоджених за строками та ресурсним забезпеченням з усіма задіяними виконавцями, спрямованих на розв’язання найактуальніших проблем розвитку міста або окремих галузей економіки чи соціально-культурної сфери міста, реалізація яких здійснюється за рахунок коштів міського бюджету та коштів інших джерел і є складовою програми економічного і соціального розвитку міста.
Програма вважається комплексною, якщо вона об'єднує декілька програм споріднених напрямів відповідної галузі та передбачає їх фінансування за кількома кодами функціональної класифікації видатків місцевого бюджету.
1.4. Ініціаторами розроблення міських програм може бути орган місцевого самоврядування або його структурні підрозділи (у тому числі постійні депутатські комісії та депутати).
1.5. Підставою для розроблення програми є:
існування проблеми на рівні міста, розв’язання якої потребує залучення бюджетних кошів, координації спільних дій органів місцевого самоврядування, комунальних підприємств, бюджетних установ та організацій;
наявність в міському бюджеті достатнього фінансового ресурсу для забезпечення виконання завдань і заходів програми та відповідність мети програми пріоритетним напрямам розвитку міста.
1.6. Завдання та заходи програми, що розробляється, не повинні дублювати завдання та заходи інших міських програм.
2. Порядок розроблення міських цільових програм,
прийняття, організація та звітність про їх виконання
2.1. Стадії розроблення та виконання програми:
ініціювання розроблення програми;
підготовка проекту програми – визначення завдань і заходів, що пропонуються для включення до неї; обсягів і джерел фінансування; строків виконання заходів програми, а також відповідальних виконавців;
здійснення експертизи проекту програми;
схвалення програми;
затвердження програми;
затвердження бюджетних призначень на виконання програми, включення програми до програми економічного і соціального розвитку міста;
організація виконання програми, здійснення контролю за її виконанням;
здійснення моніторингу та підготовка щорічних звітів (проміжних звітів) про результати виконання програми, внесення змін до програми.
2.2. Ініціювання розроблення програми.
Ініціатор розроблення програми готує пропозиції щодо необхідності розроблення програми з урахуванням пункту 5 розділу I цього Порядку, які подаються до відділу економічної та інвестиційної політики та фінансового управління виконавчого комітету, які протягом 10 робочих днів готують висновки про доцільність розроблення проекту програми та можливість її виконання за рахунок бюджету м. Борисполя.
У разі отримання позитивних висновків готується проект розпорядження міського голови про ініціювання розробки програми, в якому визначаються розробник, відповідальний виконавець та строк підготовки.
Цей документ є підставою для підготовки проекту програми. Відповідальним виконавцем програми може бути тільки юридична особа.
2.3. Підготовка проекту програми.
Підготовка проекту програми здійснюється структурним підрозділом виконавчого комітету самостійно або спільно із підприємствами та установами, які зацікавлені у прийнятті та реалізації програми.
Проект програми повинен містити такі розділи:
паспорт програми;
визначення проблеми, на розв’язання якої спрямована програма;
мета програми;
шляхи і способи розв’язання проблеми, строк виконання програми;
перелік технічних завдань на проекти розвитку;
очікуванні результати реалізації програми;
орієнтовний фінансовий план програми;
координація та контроль за ходом виконання програми.
2.4. Паспорт програми.
Зазначений розділ готується за формою згідно з додатком 1 до Порядку і містить у стислому вигляді загальну характеристику програми (назва, розпорядження міського голови про розроблення програми, відомості про розробника та перелік співрозробників програми, головний розпорядник бюджетних коштів, відповідальний виконавець програми та інші співвиконавці, строк виконання, обсяги та джерела фінансування).
2.5. Визначення проблеми, на розв'язання якої спрямована програма.
Розділ повинен містити опис актуальних проблем або потреб та обґрунтування неможливості вирішення їх в рамках раніше прийнятих програм, визначаються основні заходи, а також необхідність фінансування за рахунок коштів місцевого бюджету.
2.6. Мета програми.
Чітко і стисло визначається мета програми з урахуванням пріоритетних напрямків розвитку міста.
2.7. Шляхи і способи розв’язання проблеми, строк виконання програми.
У розділі визначається оптимальний варіант розв’язання проблеми, строки виконання програми ( як правило, не більше 5 років), виконання її завдань та заходів.
Заходи програми – конкретні дії виконавців програми, спрямовані на досягнення визначених завдань (напрямів).
2.8. Перелік технічних завдань на проекти розвитку.
У цьому розділі надається перелік технічних завдань на проекти, які плануються до реалізації в рамках програми з зазначенням строку впровадження , джерел фінансування та вимірюваних показників ефективності основних заходів проекту, території, на яку впливатиме проект, цільових груп, результативних показників тощо згідно з додатком 2.
2.9. Очікуванні результати виконання програми.
Визначаються показники , зокрема економічні, соціальні, екологічні, яких передбачається досягти в результаті виконання програми. Розробник програми визначає показники, за якими комплексно і всебічно можна здійснювати оцінку її виконання. Система вибраних показників використовується для відстеження динаміки процесів та оцінки кількісних змін.
Перелік результативних показників щодо кожної програми розробляється головним розпорядником бюджетних коштів (розробником програми) з урахуванням відповідних нормативно-правових актів Міністерства фінансів України щодо затвердження Типового переліку бюджетних програм та результативних показників їх виконання для місцевих бюджетів.
Результативні показники наводяться диференційовано з розбивкою за роками. У разі коли програма виконується не за один етап, результативні показники другого та третього етапів можуть визначатися без розбивки за роками.
Результативні показники поділяються на такі групи:
показники витрат (ресурсне забезпечення програми) визначають обсяги і структуру ресурсів, які забезпечують виконання програми;
показники продукту – це, зокрема, кількість користувачів товарами (роботами, послугами), виробленими в процесі виконання програми, які використовуються для оцінки досягнення цілей програми;
показники ефективності визначаються як співвідношення кількості вироблених товарів (виконаних робіт, наданих послуг) до їх вартості в грошовому або людському вимірі (витрати ресурсів на одиницю показники продукту);
показники якості відображають якість вироблених товарів (виконаних робіт, наданих послуг) і оцінюють їх за результатами досягнення ними своєї мети або виконання завдання.
Результативні показники наводяться згідно з додатком 4 до Порядку та є додатком до програми.
2.10. Орієнтовний фінансовий план програми.
Дається оцінка фінансових ресурсів за джерелами фінансування згідно додатку 5.
2.11. Координація та контроль за ходом виконання програми.
У цьому розділі зазначається структурний підрозділ, що здійснює координацію дій між виконавцями, проводить моніторинг виконання завдань програми та звітування.
2.12. Проект програми опубліковується на офіційному веб-сайті Бориспільської міської ради для громадського обговорення.
3. Порядок проходження експертизи погодження, внесення на розгляд, опрацювання проекту та затвердження програми.
3.1. Експертиза визначення результативних показників, реальності та доцільності заходів, включених до підготовленого проекту програми здійснюється структурними підрозділами виконавчого комітету з економічних та фінансових питань, які надають суб’єкту розробки програми у письмовій формі відповідний позитивний або негативний висновки.
До проведення експертизи можуть залучатися фахівці інших заінтересованих структурних підрозділів місцевого органу виконавчої влади, структурних підрозділів органів місцевого самоврядування, а також депутати міської ради, постійні комісії, науковці.
Кожен з учасників експертизи надає розробнику не пізніше ніж через 10 робочих днів з дня отримання відповідний висновок.
У разі надання негативного висновку, в ньому має бути зазначено стислі, конкретні, обґрунтовані, та вичерпні зауваження для усунення, які мають бути враховані розробником проекту програми.
Доопрацьований проект програми розробник надає структурним підрозділам виконавчого комітету з економічних та фінансових питань для проведення повторної експертизи не пізніше одного місяця з дня отримання негативного висновку.
3.2. Після отримання позитивних висновків розробник готує проект рішення виконавчого комітету міської ради про схвалення та внесення на розгляд міської ради програми.
3.3. У разі схвалення проекту програми виконавчим комітетом міської ради розробник готує проект рішення міської ради про затвердження програми.
У проекті рішення обов’язково вказуються обсяг фінансування програми, строк її виконання, головний розпорядник коштів та відповідальний виконавець програми, строки та періодичність звітування про хід виконання програми на сесіях міської ради тощо.
3.4. У разі фінансування програм за кількома кодами типової програмної класифікації видатків та кредитування місцевих бюджетів за кожним кодом визначається головний розпорядник коштів.
4. Затвердження бюджетних призначень на виконання програми,
включення програм до щорічних програм соціально-економічного
розвитку міста
4.1. Після затвердження міською радою програми головний розпорядник коштів у терміни, встановлені фінансовим органом міської ради для подання бюджетних запитів на наступний бюджетний період, включає до них обсяги видатків на реалізацію завдань програми, джерелом фінансування яких визначені кошти міського бюджету.
4.2. Фінансовий орган міської ради аналізує подані бюджетні запити відповідно до наявних можливостей міського бюджету і включає пропозиції до проекту міського бюджету на наступний рік. У випадку затвердження сесією міської ради змін до діючих програм або нових програм, після прийняття міського бюджету та необхідності їхнього фінансування в поточному році, головний розпорядник готує клопотання до міського голови стосовно додаткового виділення коштів з бюджету міста.
4.3. Перелік програм, які фінансуються із залученням коштів міського бюджету, включається окремим додатком до програми економічного і соціального розвитку міста.
4.4. Фінансування програми здійснюється відповідно до затверджених бюджетних призначень на її виконання рішенням міської ради про міський бюджет на відповідний рік (рішенням про внесення змін до міського бюджету на відповідний рік) згідно з розписом міського бюджету.
5. Організація виконання програми, здійснення
контролю за її виконанням
5.1. Виконання програми здійснюється шляхом реалізації її заходів і завдань виконавцями, зазначеними у даній програмі.
5.2. Безпосередній контроль за виконанням заходів і завдань програми здійснює відповідальний виконавець, а за цільовим та ефективним використанням коштів – головний розпорядник коштів. Відповідальний виконавець програми у процесі її виконання забезпечує цільове та ефективне використання бюджетних коштів протягом усього строку реалізації відповідних програм у межах визначених бюджетних призначень.
6. Здійснення моніторингу та підготовка щорічних звітів
(проміжних звітів) про результати виконання програми,
внесення змін до програми
6.1. Головний розпорядник спільно з відповідальним виконавцем програми щороку готує та подає на розгляд сесії міської ради звіт про стан її виконання наростаючим підсумком.
Інформація до звіту повинна містити дані про заплановані та фактичні обсяги і джерела фінансування програми, виконання результативних показників у динаміці з початку дії програми згідно з додатком 5 до Порядку та пояснювальну записку про роботу співвиконавців програми щодо її виконання, у разі невиконання – обґрунтування причин невиконання.
Зазначена інформація використовується для аналізу ефективності виконання програми та надання пропозицій щодо доцільності продовження її фінансування та виконання.
6.2. Головний розпорядник спільно з відповідальним виконавцем програми щороку здійснює обґрунтовану оцінку результатів виконання програми та у разі потреби розробляє пропозиції щодо доцільності продовження тих чи інших завдань, включення додаткових завдань, уточнення показників, обсягів і джерел фінансування, переліку виконавців, строків виконання програми та окремих завдань тощо.
У разі необхідності внесення змін до програми проект змін до неї з уточненими показниками і завданнями проходить експертизу, схвалюється та вноситься на розгляд міської ради.
6.3. Щороку в строки, визначені рішенням міської ради про затвердження програми, інформація відповідального виконавця про хід виконання програми та ефективність реалізації її завдань заслуховується міською радою.
За ініціативою міської ради, її виконавчого комітету, відповідального виконавця, головного розпорядника коштів програми розгляд проміжного звіту про хід виконання програми, ефективність реалізації її завдань, досягнення проміжних цілей та ефективність використання коштів може розглядатися на сесіях міської ради протягом року в разі виникнення потреби.
6.4. Моніторинг та аналіз виконання завдань програм, джерелом фінансування яких визначені кошти міського бюджету, здійснюються протягом бюджетного періоду в межах своїх повноважень безпосередньо головними розпорядниками коштів за кожним результативним показником.
На основі моніторингу та аналізу результативності програми визначаються причини неефективного чи недостатньо ефективного її виконання та пропонуються заходи, необхідні для поліпшення організації виконання, а також оцінюється доцільність реалізації програми в наступних бюджетних періодах, у тому числі із залученням оптимального обсягу бюджетних ресурсів, або її припинення.
6.5. Виконання програми припиняється по закінченню встановленого строку, після чого відповідальний виконавець спільно з головним розпорядником програми складають заключний звіт про результати її виконання та подають його на розгляд міської ради разом із пояснювальною запискою про кінцеві результати виконання програми не пізніше ніж у двомісячний термін після закінчення встановленого строку її виконання.
Пояснювальна записка до заключного звіту містить таку інформацію: досягнення мети програми, рівня виконання запланованих результативних показників, дані про роботу учасників бюджетної програми з її виконання з обґрунтуванням причин невиконання або недосягнення очікуваних результатів.
6.6. Головні розпорядники публікують звіт про реалізацію програми на сайті міської ради.
6.7. Дострокове припинення виконання програми відбувається у разі втрати актуальності основної її мети за поданням відповідального виконавця програми. Рішення про дострокове припинення дії програми приймає міська рада.
Додаток 1
До Порядку розроблення, прийняття міських цільових програм, моніторингу та звітності про їх виконання
ПАСПОРТ
(загальна характеристика міської програми)
_________________________________________________
(назва програми)
1. | Ініціатор розроблення програми |
|
2. | Дата, номер і назва розпорядчого документу про ініціювання розроблення програми* |
|
3. | Розробник програми |
|
4. | Співрозробники програми |
|
5. | Головний розпорядник коштів |
|
6. | Відповідальний виконавець програми |
|
7. | Учасники програми (співвиконавець) |
|
8. | Термін реалізації програми |
|
9. | Етапи виконання програми |
|
10. | Загальний обсяг фінансових ресурсів, необхідних для реалізації програми, всього, |
|
| у тому числі: |
|
10.1 | коштів місцевого бюджету |
|
коштів інших джерел |
|
Додаток 2
До Порядку розроблення, прийняття міських цільових програм, моніторингу та звітності про їх виконання
__ ФОРМА |
| Начальник управління юридично-кадрового забезпечення | |||||||
| 1 | Назва проекту розвитку |
|
| |||||
| 2 | Назва завдання Стратегії розвитку Київської області до 2020 року, якому відповідає проект |
|
| |||||
| 3 | Номер і назва завдання Стратегії розвитку Борисполя до 2025 року, якому відповідає проект |
|
| |||||
| 4 | Мета та завдання проекту |
|
| |||||
| 5 | Територія, на яку проект матиме вплив |
|
| |||||
| 6 | Цільові групи проекту та кінцеві бенефіціари проекту |
|
| |||||
| 7 | Опис проблеми, на вирішення якої спрямований проект |
|
| |||||
| 8 | Очікувані результати від реалізації проекту |
|
| |||||
|
| економічна та/або бюджетна ефективність реалізації проекту |
|
| |||||
|
| соціальний вплив |
|
| |||||
|
| екологічний вплив |
|
| |||||
| 9 | Основні заходи проекту |
|
| |||||
| 10 | Період реалізації проекту |
|
| |||||
| 11 | Орієнтовний обсяг фінансування проекту, тис. грн: | 1 рік | 2 рік | 3 рік | Усього |
| ||
|
| державний бюджет |
|
|
|
|
| ||
|
| місцевий бюджет |
|
|
|
|
| ||
|
| інші джерела |
|
|
|
|
| ||
| 12 | Інша інформація щодо проекту |
|
| |||||
Начальник фінансового управління |
| Керівник Центру надання адміністративних послуг | |||||||
|
|
| |||||||
|
|
|