Для забезпечення стабільного функціонування комунальних підприємств міста Борисполя, розглянувши пропозиції постійних комісій міської ради з питань житлово-комунального господарства, приватизації, благоустрою та екології, з питань планування бюджету, економічної реформи, відповідно до пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 23.05.2018 № 420 «Про затвердження переліку послуг, що становлять загальний економічний інтерес», статті 91 Бюджетного кодексу України, Господарського кодексу України, Кодексу України з процедур банкрутства, законів України «Про державну допомогу суб’єктам господарювання», «Про житлово-комунальні послуги», пункту 22 частини 1 статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» міська рада ВИРІШИЛА:
1. Затвердити Програму щодо підтримки діяльності комунальних підприємств міста Борисполя на 2020 – 2021 роки (далі – Програма), що додається.
2. Обсяг фінансування Програми складає 31 097,10 тис. грн, строки виконання протягом 2020-2021 років.
3. Контроль за виконанням цього рішення покласти на постійну комісію міської ради з питань житлово-комунального господарства, приватизації та благоустрою.
Міський голова А.С.Федорчук
ЗАТВЕРДЖЕНО
Рішення міської ради
___________________
№ ________________
Програма
щодо підтримки діяльності комунальних підприємств міста Борисполя
на 2020 – 2021 роки
Паспорт Програми
1. | Ініціатор розроблення програми | Головне управління житлово-комунального господарства виконавчого комітету міської ради |
2. | Дата, номер і назва розпорядчого документа про розроблення програми | Закони України «Про державну допомогу суб’єктам господарювання», «Про житлово-комунальні послуги» |
3. | Розробник програми | Головне управління житлово-комунального господарства виконавчого комітету міської ради |
4. | Співрозробники програми | - |
5. | Головний розпорядник коштів | Головне управління житлово-комунального господарства виконавчого комітету міської ради |
6. | Відповідальний виконавець програми | Головне управління житлово-комунального господарства виконавчого комітету міської ради |
7. | Учасники програми (співвиконавці) | Комунальні підприємства комунальної власності територіальної громади міста |
8. | Термін реалізації програми | 2020-2021 роки |
9. | Етапи виконання програми (для довгострокових програм) | І етап – 2020 рік |
10. | Загальний обсяг фінансових ресурсів, необхідних для реалізації програми, всього, | 31 097,10 тис. грн |
10.1. | Коштів місцевого бюджету | 31 097,10 тис.грн |
Кошти інших джерел | - |
2. Визначення проблеми, на розв’язання якої спрямована Програма
Програма розроблена відповідно до пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 23.05.2018 № 420 «Про затвердження переліку послуг, що становлять загальний економічний інтерес», статті 91 Бюджетного кодексу України, Господарського кодексу України, Кодексу України з процедур банкрутства, законів України «Про державну допомогу суб’єктам господарювання», «Про житлово-комунальні послуги», пункту 22 частини 1 статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні».
Програма розповсюджується на суб’єкти господарювання комунальної форми власності, які здійснюють господарську діяльність для задоволення потреб територіальної громади міста Бориспіль, засновником яких є Бориспільська міська рада.
Комунальні підприємства утворюються рішенням міської ради на базі відокремленої частини комунальної власності і входять до сфери його управління. Майно комунального підприємства перебуває у комунальній власності і закріплюється за підприємством на праві господарського відання або передається до статутного капіталу.
Право господарського відання є речовим правом суб'єкта підприємництва, який володіє, користується і розпоряджається майном, закріпленим за ним власником (уповноваженим ним органом), з обмеженням правомочності розпорядження щодо окремих видів майна за згодою власника у випадках, передбачених цим Кодексом та іншими законами.
При цьому передача майна територіальної громади підприємству на праві господарського відання не знімає з власника обов’язку щодо контролю за використанням та збереженням цього майна, оскільки діюче законодавство покладає на власника відповідальність за нього. Так, відповідно до статті 136 Господарського кодексу України власник майна, переданого на праві господарського відання, зобов’язаний здійснювати контроль за використанням та збереженням належного йому майна безпосередньо або через уповноважений ним орган.
Відповідно до статті 4 Кодексу України з процедур банкрутства:
Засновники (учасники, акціонери) боржника, власник майна (орган, уповноважений управляти майном) боржника, центральні органи виконавчої влади, органи Автономної Республіки Крим, органи місцевого самоврядування в межах своїх повноважень зобов’язані своєчасно вживати заходів для запобігання банкрутству боржника.
Засновники (учасники, акціонери) боржника, власники майна (орган, уповноважений управляти майном) боржника, кредитори боржника, інші особи в межах заходів щодо запобігання банкрутству боржника можуть надати боржнику фінансову допомогу в розмірі, достатньому для погашення грошових зобов’язань боржника перед кредиторами, у тому числі зобов’язань щодо сплати податків і зборів (обов’язкових платежів), страхових внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне та інше соціальне страхування і відновлення платоспроможності боржника (санація боржника до відкриття провадження у справі про банкрутство).
Відповідно вищенаведеного, комунальні підприємства відповідають за своїми зобов’язаннями лише коштами, що перебувають у їх розпорядженні. У разі недостатності зазначених коштів власник, несе відповідальність за зобов’язаннями комунальних підприємств.
У сучасних економічних умовах для забезпечення виконання власних статутних завдань комунальні підприємства нерідко потребують залучення додаткового фінансування, яке сприятиме стабілізації та покращенню їх фінансово-господарської діяльності, покращенню стану розрахунків, більш ефективному використанню майна територіальної громади міста, оновленню виробничих потужностей, технічної бази, забезпеченню повного і своєчасного внесення платежів до бюджету.
Відповідно до Закону України «Про житлово-комунальні послуги» до житлово-комунальних послуг належать комунальні послуги - послуги з постачання та розподілу природного газу, постачання та розподілу електричної енергії, постачання теплової енергії, постачання гарячої води, централізованого водопостачання, централізованого водовідведення, поводження з побутовими відходами.
На території міста здійснюють свою діяльність п’ять комунальних підприємств, тільки три з низ надають комунальну послугу, а саме:
Комунальне підприємство теплових мереж «Бориспільтепломережа», яке надає комунальні послуги з постачання теплової енергії;
Комунальне підприємство водопровідно-каналізаційного господарства «Бориспільводоканал», яке надає комунальні послуги з централізованого водопостачання, централізованого водовідведення;
Комунальне підприємство «Виробниче управління комунального господарства», яке надає послугу з послуги з вивезення побутових відходів по місту.
На даний час фінансовий стан комунальних підприємств є критичним через податкове навантаження, різке зростання цін за енергоносії та паливно-мастильні матеріали. Ці фактори зумовлюють встановлення економічно-обґрунтованих тарифів та водночас роблять їх непідйомними для споживачів. Такий стан справ унеможливлює оновлення матеріальної бази підприємства за рахунок капітальних вкладень, якісних матеріалів, оновлення та капітальний ремонт мереж теплопостачання, водопостачання та водовідведення, по підготовці до роботи в осінньо-зимовий період, що ускладнює роботу комунальних підприємств вцілому.
Діючі тарифи на послуги зазначених підприємств не повністю забезпечують відшкодування витрат на їх надання, скорочуються обсяги наданих послуг в натуральних показниках, що надаються комунальними підприємствами.
Вищенаведені чинники призвели до зменшення у підприємству власних обігових коштів для забезпечення належного водопостачання, водовідведення, надання послуг з вивезення твердих побутових відходів, забезпечення благоустрою міста.
Дана Програма також поширюється на комунальні підприємства міста, які знаходяться у важкому фінансовому стані та мають заборгованість, що виникла внаслідок неповних розрахунків за надані послуги та економічно необґрунтованих тарифів.
3. Мета Програми
Метою цієї Програми є визначення комплексу організаційних та економічних заходів, спрямованих на підтримку діяльності та сприяння поліпшенню фінансового становища комунальних підприємств міста шляхом досягнення стабільної та беззбиткової діяльності комунальних підприємств, а також збереження комунального майна.
4. Шляхи і способи розв’язання проблеми, строк виконання Програми
4.1. Основними завданнями цієї Програми протягом 2020-2021 років є забезпечення стабільної діяльності та сприяння поліпшенню фінансового становища комунальних підприємств міста.
Вибір заходів, які будуть спрямовані на виконання даного завдання залежить від фінансового становища, яке утворилося на підприємстві.
4.2. Фінансова підтримка комунальним підприємствам здійснюється шляхом: 1) внесків до їх статутних капіталів з метою інвестування в необоротні активи;
2) відшкодування різниці в тарифі на оплату витрат, пов’язаних з наданням житлово-комунальних та комунальних послуг;
3) надання субсидій на покриття збитків підприємству;
4) надання фінансової допомоги підприємству на поворотній та безповоротній основі;
5) відшкодування відсотків за користування кредитами;
6) погашення заборгованості по виплаті заробітної плати з нарахуванням на заробітну плату;
7) фінансування видатків по оплаті податків та енергоносіїв;
8) запобіганню їх банкрутству шляхом урегулювання процедурних питань та впровадження механізмів погашення заборгованості.
4.3. Порядок здійснення внесків з місцевого бюджету до статутного капіталу комунальних підприємств, їх надання та використання, здійснюється відповідно до встановленого Порядку (додаток 1 до Програми).
4.4. Фінансування Програми здійснюватиметься в межах асигнувань, передбачених міським бюджетом.
4.5. У ході реалізації заходів Програми можливі коригування, зміни, уточнення, доповнення, пов’язані з фактичним надходженням коштів на реалізацію розділів Програми, уточненням обсягів робіт виходячи з реальних можливостей бюджету.
4.6. Напрямки діяльності та заходи програми (додаток 2 до Програми)
5. Очікуванні результати реалізації Програми
5.1. Реалізація Програми дасть змогу забезпечити:
1. Стале функціонування комунальних підприємств міста, збереження майна комунальної власності, яке знаходиться в господарському віданні комунальних підприємств міста.
2. Фінансову привабливість комунальних підприємств, як цілісного майнового комплексу на ринку.
3. Стабільну роботу комунальних підприємств відповідно до їх функціональних призначень щодо надання послуг мешканцям міста.
4. Беззбитковість підприємств комунального господарства, їх відповідальність за якість обслуговування споживачів.
5.2. Результативні показники програми (додаток 3 до Програми)
6. Ресурсне забезпечення Програми
Обсяг коштів, які планується залучити на виконання Програми | Етапи виконання Програми | Усього витрат на виконання Програми, тис. грн | |
тис. грн | |||
І | ІІ | ||
Обсяг ресурсів усього, у тому числі: | 22 957,10 | 8 140,0 | 31 097,10 |
За рахунок коштів бюджету міста Борисполя | 22 957,10 | 8 140,0 | 31 097,10 |
7. Координація та контроль за ходом виконання Програми
Виконання заходів Програми організовує головне управління житлово-комунального господарства виконавчого комітету міської ради.
Контроль за виконанням заходів Програми покладається на постійну комісію міської ради з питань житлово-комунального господарства, приватизації та благоустрою та з питань планування бюджету, економічної реформи.
Головному управлінню житлово-комунального господарства виконавчого комітету міської ради щорічно до 01 травня інформувати міську раду про хід виконання Програми.
________________________________
Додаток 1
до Програми
(пункт 4.3.)
Порядок
здійснення внесків з місцевого бюджету до статутного капіталу комунальним підприємствам, їх надання та використання
1. Цей Порядок визначає механізм здійснення внесків з місцевого бюджету до статутного капіталу комунальним підприємствам, їх надання та використання, у вигляді фінансової підтримки у рамках Програми щодо підтримки діяльності комунальних підприємств міста Борисполя на 2020 – 2024 роки.
2. Фінансова підтримка комунальним підприємствам надається на підставі статей 71, 91 Бюджетного кодексу України, статей 60, 64 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», статті 143 Конституції України.
3. Фінансова підтримка надається комунальним підприємства для забезпечення належної реалізації його статутних завдань, посилення фінансово-бюджетної дисципліни, вжиття заходів для виробництва та надання якісних, безпечних, безперебійних послуг населенню в галузі житлово – комунального господарства та благоустрою сіл та селища, з метою створення сприятливих умов для життєдіяльності населення міста Бориспіль і сприяння поліпшенню фінансово-господарської діяльності підприємства, відповідно до затвердженої міською радою програми.
4. Фінансова підтримка комунальним підприємствам здійснюється засновником за рахунок коштів міського бюджету в обсягах, передбачених рішенням міської ради про міський бюджет на відповідний рік та за цією Програмою, в межах надходжень до міського бюджету.
Фінансова підтримка міського бюджету, що надається як внесок до статутного капіталу комунального підприємства, здійснюється шляхом зарахування коштів на розрахунковий рахунок підприємства, відкритий в установі банку.
5. Комунальне підприємство, що потребує отримання фінансової підтримки, оформлює клопотання на головного розпорядника коштів міського бюджету з обґрунтуваннями та відповідними розрахунками.
6. Закупівля автомобільного транспорту, спецехінки, необхідного устаткування, обладнання, товарів, робіт, послуг та проведення інших платежів комунальними підприємствами здійснюється у визначеному законодавством порядку.
7. Фінансова підтримка може виділятися на покриття витрат комунальних підприємств, які виникають в процесі господарської діяльності, напрямок якої відповідає меті і завданням цієї Програми та напрямкам діяльності комунального підприємства, що зазначені у статуті, у випадку якщо такі витрати не покриваються доходами підприємства.
8. Не підлягають забезпеченню за рахунок коштів міського бюджету витрати комунальних підприємств:
- на відрахування профспілковим організаціям для проведення культурно-масової і фізкультурної роботи;
- на сплату податку на прибуток, частини чистого прибутку (доходу), що вилучається до бюджету, за оренду нежитлових приміщень, штрафних санкцій і пені;
- на надання спонсорської і благодійної допомоги;
- на інші непродуктивні витрати, які безпосередньо не пов’язані із основним напрямком діяльності підприємства, який передбачений Статутом підприємства та відповідає меті і завданням Програми.
9. Критеріями визначення отримувача для надання фінансової підтримки є наявність:
- обґрунтування доцільності надання та розміру фінансової підтримки, у тому числі із фінансово-економічним розрахунком, поданого отримувачем фінансової підтримки;
- фінансового плану комунального підприємства на поточний рік;
- затверджених для відповідного комунального підприємства виконавчим комітетом цін/тарифів на надання послуг.
10. Контроль за цільовим використанням отриманих бюджетних коштів забезпечує керівник комунального підприємства. Про напрямки використання одержаної фінансової підтримки керівник підприємства щокварталу звітує на головному розпорядника. Щомісяця до 20 числа місяця, що настає за звітним, підприємство надає головному розпоряднику коштів міського бюджету інформацію про використання одержаної фінансової підтримки.
11. Використання коштів з іншою метою, яка не відповідає цьому Порядку, є нецільовим використанням бюджетних коштів, що тягне за собою відповідальність згідно з чинним законодавством України.
12. Відповідно до ст. 8 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність України» керівник комунального підприємства несе персональну відповідальність за організацію бухгалтерського обліку та забезпечення фіксування фактів здійснення всіх господарських операцій у первинних документах, збереження оброблених документів, регістрів і звітності.
13. Складення та подання фінансової і бюджетної звітності про використання бюджетних коштів здійснюється в установленому законодавством порядку.
Додаток 2 до Програми
(пункт 4.6.)
Напрямки діяльності та заходи програми
№ з/п | Назва напрямку діяльності (пріоритетні завдання або проекти розвитку) | Перелік заходів програми | Термін виконання заходу | Виконавці | Джерела фінансування | Орієнтовні обсяги фінансування (вартість), тис.грн, | Очікуваний | |
2020 | 2021 | |||||||
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 |
1 | Надання фінансової підтримки комунальному підприємству теплових мереж «Бориспільтепломережа», шляхом здійснення внесків до його статутного капіталу за рахунок коштів спеціального фонду бюджету розвитку міського (капітальні трансферти) | Забезпечення безперебійної роботи комунального підприємства відповідно до його функціональних призначень | ||||||
1.1 |
| Виготовлення проектно-кошторисної документації, експертиза та реконструкція теплових мереж від котельні по вул.Завокальна,5/1 | 2020 | Головне управління ЖКГ | Кошти місцевого бюджету | 700,0 |
| |
1.2. |
| Виготовлення проектно-кошторисної документації, експертиза та реконструкція теплових мереж від котельні по вул. Нижній Вал,1-а | 2020 | Головне управління ЖКГ | Кошти місцевого бюджету | 3 300,0 |
| |
1.3. |
| Виготовлення проектно-кошторисної документації, експертиза та реконструкція теплових мереж від котельні по вул. Скіфська, 23-а | 2020 | Головне управління ЖКГ | Кошти місцевого бюджету | 1 300,0 |
| |
1.4. |
| Виготовлення проектно-кошторисної документації, експертиза та реконструкція теплових мереж від котельні по вул. Сергія Оврашка, 13 | 2020 | Головне управління ЖКГ | Кошти місцевого бюджету | 500,0 |
|
|
1.5. |
| Модернізація вузлів обліку через котли КВГ-6,5 на котельнях по вул.Глібова,3 та вул. Лермонтова, 1-г | 2020 | Головне управління ЖКГ | Кошти місцевого бюджету | 199,0 |
| |
1.6. |
| Заміна клапанів зпобіжних на двох котлах ТВГ-8 та ТВГ-4 на котельнях по вул. Володимира Момота,42-б та вул. Київський Шлях,39-б | 2020 | Головне управління ЖКГ | Кошти місцевого бюджету | 197,0 |
| |
1.7. |
| Встановлення частотників на вентилятори та димососи на котельні по вул. Київський Шлях, 39-б та на мережному насосі на котельні по вул. Митрополита Шептицького, 1-а | 2020 | Головне управління ЖКГ | Кошти місцевого бюджету | 195,0 |
| |
2. | Надання фінансової підтримки комунальному підприємству водопровідно-каналізаційного господарства «Бориспільводоканал», шляхом здійснення внесків до його статутного капіталу за рахунок коштів спеціального фонду бюджету розвитку міського (капітальні трансферти) | Забезпечення безперебійної роботи комунального підприємства відповідно до його функціональних призначень | ||||||
2.1. |
| Виготовлення проектно-кошторисної документації, експертиза та реконструкція КНС та водопровідних і каналізаційних мереж житлового масиву по вул. Глибоцька та вул. Ясній | 2020 | Головне управління ЖКГ | Кошти місцевого бюджету | 6 274,1 |
| |
2.2. |
| Виготовлення проектно-кошторисної документації, експертиза та будівництво автоматизованої системи диспетчер-ського управління водопровідно-каналізаційним господарством | 2020-2021 | Головне управління ЖКГ | Кошти місцевого бюджету | 4 000,0 | 8 140,0 | |
2.3. |
| Придбання екскаватора-навантажувача JCB | 2020 | Головне управління ЖКГ | Кошти місцевого бюджету | 2 800,0 |
|
|
3. | Надання фінансової підтримки комунальному підприємству «Виробниче управління комунального господарства», шляхом здійснення внесків до його статутного капіталу за рахунок коштів спеціального фонду бюджету розвитку міського (капітальні трансферти) | Забезпечення безперебійної роботи комунального підприємства відповідно до його функціональних призначень | ||||||
3.1. |
| Придбання шредеру подрібнювача | 2020 | Головне управління ЖКГ | Кошти місцевого бюджету | 3 492,0 |
| |
Додаток 3 до Програми
(пункт 5.2.)
Результативні показники програми
№ | Назва показника | Одиниця виміру | Вихідні дані на початок дії програми | Очікувані результати | Всього витрат на виконання програми | |
І | Показники затрат |
|
| 2020 рік | 2021 рік |
|
| Обсяг видатків на внески до статутних капіталів комунальних підприємств міста Борисполя | тис. грн | Плановий розрахунок | 22 957,1 | 8 140,0 | 31 097,10 |
ІІ | Показники продукту |
|
|
|
|
|
| Кількість внесків до статутних капіталів комунальних підприємств міста Борисполя | шт. | план заходів | 10 | 1 |
|
ІІІ | Показники ефективності |
|
|
|
|
|
| Середній розмір внеску до статутного капіталу комунального підприємства міста | грн | Математичний розрахунок | 2 295,71 | 8 1740,0 |
|
ІV | Показники якості |
|
|
|
|
|
| співвідношення суми поповнення статутного капіталу до розміру статутного капіталу на початок року | % | Математичний розрахунок | 3 | 3 |
|





















