Повідомлення про проведення установчих зборів об‘єднання співвласників багатоквартирних будинків №46, №48, №50 по вул. В. Гудзя (Лютнева) в м. Бориспіль Опитування для осіб з інвалідністю та роботодавців, які працевлаштовують осіб з інвалідністю Оголошення ТОВ «ГРАД-2007» про початок громадського обговорення звіту з оцінки впливу на довкілля: нове будівництво та експлуатація автозаправної станції з автогазозаправним пунктом за адресою: Київська область, місто Бориспіль, вулиця Шевченка, 102-В Фінансова підтримка на відкриття або перезапуск власної справи в рамках Програми підтримки економічної стійкості (ERP) Оголошення ТОВ "АГРАРНА ТЕХНОЛОГІЧНА КОРПОРАЦІЯ "ІВАНКІВ" (44707411) про початок громадського обговорення звіту з оцінки впливу на довкілля: реконструкція будівель і споруд птахофабрики під свинокомплекс повного циклу вирощування з допоміжними будівлями та спорудами по вул. Харківська в с.Іванків Бориспільського району Київської області 30 червня 2026 року відбудеться Всеукраїнський День поля «Сортові ресурси та технологічні інновації» Про скликання сімдесят восьмої сесії міської ради VІІІ скликання До уваги жителів громади: безоплатна консультація нотаріуса Оголошення про формування конкурсної комісії для проведення конкурсного відбору незалежних членів наглядової ради Комунального некомерційного підприємства «Бориспільська багатопрофільна лікарня інтенсивного лікування» Про встановлення місцевих податків та зборів та податкових пільг зі сплати місцевих податків і зборів на території Бориспільської міської територіальної громади з 2027 року Грантове фінансування для малого та середнього бізнесу, що постраждав від війни Рахункова палата проводить опитування громадян з метою виявлення найбільш актуальних проблем територіальних громад та врахування думки громадян Звіт ТОВ «УКРСПЕЦВИДОБУВАННЯ» з оцінки впливу на довкілля «Розробка (продовження розробки) Глибоцького родовища піску, придатного як пісок-компонент в’яжучого для щільних силікатних бетонів, а також для благоустрою, рекультивації та планування в Бориспільському районі Київської області» До уваги жителів громади: безоплатна консультація нотаріуса Про скликання сімдесят сьомої сесії міської ради VІІІ скликання КНП «Бориспільський міський центр первинної медико-санітарної допомоги" запрошує долучитися до донорського забору крові Виконавчий комітет Бориспільської міської ради повторно оголошує конкурс по відбору експертів – суб’єктів оціночної діяльності для комплексу робіт по оцінці земельних ділянок, що підлягають продажу суб’єктам підприємницької діяльності надалі (Експерти): земельна ділянка № 1 - площею 0,9495 га за адресою: Київська обл., м. Бориспіль, вул. Сергія Оврашка, 12. ГО «Захист прав молоді та релігійних громад» запрошує до вишкільного табору «ЧИН ГЕРОЇВ» Інформування про діяльність Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини Опитування мешканців територіальних громад Київщини з метою визначення потреб маломобільних груп населення Онлайн-навчання та тренінги для соціальних працівників з питань надання кваліфікованої підтримки та допомоги дітям, які постраждали від онлайн-насильства, та їхнім сім’ям Оголошення про умови проведення конкурсу з визначення підтримки для дотації фізичним особам за утримання корів Оголошення про умови проведення конкурсу з визначення підтримки суб’єктам господарювання, для часткового відшкодування витрат на створення нових виробництв з переробки сільськогосподарської продукції або збільшення потужностей наявних виробництв з переробки сільськогосподарської продукції Оголошення про умови проведення конкурсу з визначення підтримки суб’єктам господарювання, для часткового відшкодування вартості придбаного суб’єктами господарювання насіння нішевих технічних культур (льону, гірчиці, коріандру) Оголошення про умови проведення конкурсу з визначення підтримки суб’єктам господарювання для надання часткового відшкодування вартості закуплених суб’єктами господарювання племінних кізочок, козематок, ярок та вівцематок Оголошення про умови проведення конкурсу з визначення підтримки для дотації суб’єктам господарювання за приріст корів власного відтворення Увага! 14-15 травня 2026 року заплановані роботи по промивці та знезараженню резервуарів чистої води та мереж водопостачання у Борисполі Оголошення ТOB «ЖЕК-53» про підвищення тарифів по наданню послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій з 01 червня 2026 року Щодо необхідності своєчасної сплати орендної плати за земельні ділянки комунальної власності Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області повідомляє про наявність вакантних посад Про скликання сімдесят шостої позачергової сесії міської ради VІІІ скликання З 4 по 17 травня 2026 року пройде Марафон кліматичної адаптації Щодо проведення заходів із взяття на військовий облік призовників юнаків 2009 року народження з 01 січня по 31 липня 2026 року Опитування ГО «Зміст» про вивчення рівня обізнаності, відповідності та готовності українських аграрних ОГС до вимог законодавства ЄС щодо організацій виробників Виконавчий комітет Бориспільської міської ради оголошує конкурс по відбору експертів –суб’єктів оціночної діяльності для комплексу робіт по оцінці земельних ділянок, що підлягають продажу суб’єктам підприємницької діяльності надалі (Експерти): - земельна ділянка №1 - площею 0,9495 га за адресою: Київська обл., м. Бориспіль, вул. Сергія Оврашка, 12. Повідомлення ТОВ "ЛНК"про плановану діяльність, яка підлягає оцінці впливу на довкілля: експлуатація існуючої комплексної інженерної споруди з системою збору біогазу не діючого полігону твердих побутових відходів (ТПВ) для виробництва електроенергії на території в районі с. Глибоке Бориспільського району Київської області, за межами населеного пункту Оголошення ТОВ "АГРАРНА ТЕХНОЛОГІЧНА КОРПОРАЦІЯ "ІВАНКІВ" (44707411) про початок громадського обговорення звіту з оцінки впливу на довкілля: реконструкція будівель і споруд птахофабрики під свинокомплекс повного циклу вирощування з допоміжними будівлями та спорудами по вул. Харківська в с.Іванків Бориспільського району Київської області Запуск онлайн-курсу «Фінанси для бізнесу: люди, процеси, системи» Про скликання сімдесят п’ятої сесії міської ради VІІІ скликання Оголошено набір на участь в одноденному воркшопі «Відповідальне ведення бізнесу як передумова відновлення та євроінтеграції: інструменти для місцевих громадських організацій» Запуск безоплатного онлайн-курс із системного маркетингу З 01 травня 2026 року змінюється тариф послуги, що надає ТОВ «ЖЕК-53» Про скликання сімдесят четвертої позачергової сесії міської ради VІІІ скликання «Майстерня власного бізнесу»: навчання та менторська підтримка для жінок, які планують започаткувати власну справу або відновлюють бізнес після вимушених змін Позачерговий прийом військовослужбовців у поліклінічному відділенні КНП «Бориспільська багатопрофільна лікарня інтенсивного лікування» Бориспільське районне споживче товариство запрошує на передвеликодній ярмарок! Відкрито реєстрацію до Молодіжної ради 4-го скликання До уваги жителів громади: безоплатна консультація нотаріуса Інформація щодо продовження надання послуг оренди електросамокатів в м. Бориспіль Повідомлення СТОВ «Старинська птахофабрика» (30925770) про плановану діяльність, яка підлягає оцінці впливу на довкілля
logo diia

Від 25 лютого 2010 року № 7525-63-V «Про затвердження Положення про порядок передачі в оренду об’єктів комунальної власності територіальної громади м. Борисполя»

26 лют. 2010

З метою врегулювання господарських відносин щодо використання об’єктів комунальної власності міста, вдосконалення організації договірно-майнових відносин,  враховуючи пропозиції постійних комісій міської ради з питань житлово-комунального господарства, приватизації та благоустрою та з питань планування бюджету, економічної реформи, відповідно до Закону України „Про оренду державного та комунального майна”, п. 31 ч. 1 ст. 26,       п. 4, 5 ст. 60 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні” міська рада ВИРІШИЛА:

          1. Затвердити Положення про порядок передачі в оренду об’єктів комунальної власності територіальної громади м. Борисполя (додається).
2. Орендодавцям визначеним у Положенні про порядок передачі в оренду об’єктів комунальної власності територіальної громади м. Борисполя укладати (привести у відповідність діючі) договори оренди з Орендарями у відповідності до типового договору оренди.
3. Визнати такими, що втратили чинність, рішення міської ради від 21.09.2006 № 464-5-V „Про порядок оренди комунального майна територіальної громади м. Борисполя”, від  21.11.2006 № 757-07-V „Про внесення змін до рішення міської ради від 21.09.2006 № 464-5-V „Про порядок оренди комунального майна територіальної громади м. Борисполя”,        від  26.04.2007 № 1257-16-V „Про встановлення орендної ставки при укладанні договору оренди на нежитлові приміщення комунальної власності для розміщення буфетів у загальноосвітніх школах міста Борисполя”, від  31.05.2007 № 1362-18-V „Про внесення змін до рішення міської ради від 21.09.2006 № 464-05-V „Про порядок оренди комунального майна територіальної громади м. Борисполя”, від 13.12.2007 № 2589-25-V „Про внесення змін до рішення міської ради від 21.09.2006 № 464-5-V „Про порядок оренди комунального майна територіальної громади м. Борисполя”, від  29.12.2007 № 3014-26-V „Про внесення змін до  рішення міської ради  від
21.09.2006 № 464-5-V „Про порядок оренди комунального майна територіальної громади м. Борисполя”, від 29.05.2008 № 3879-34-V „Про внесення змін у рішення міської ради від 21.09.2006 № 464-5-V „Про порядок оренди комунального майна територіальної громади м. Борисполя”,  від 29.03.2007 № 1161-13-V „Про створення, порядок формування, надання і користування тимчасовим житловим фондом”.
4. Рішення набирає чинності з 01 березня 2010 року.
5. Головному управлінню житлово-комунального управління виконавчого комітету міської ради розмістити це рішення на сайті міської ради та у газеті «Трудова слава».
6. Контроль за виконанням цього рішення покласти на постійну комісію міської ради з питань житлово-комунального господарства, приватизації та благоустрою.

 

Міський голова                                                                      А.С.Федорчук

 

                   

 

ЗАТВЕРДЖЕНО
рішення міської ради                                   від 25 лютого 2010 року
№ 7525-63-V

                                                                                
П О Л О Ж Е Н Н Я
про порядок передачі в оренду об’єктів комунальної власності
територіальної громади м. Борисполя

Положення  про  порядок  передачі  в  оренду  об’єктів  комунальної власності територіальної громади м. Борисполя  (далі - Положення) регулює організаційні заходи, пов’язані з передачею в оренду майна, що перебуває у комунальній власності міста, майнові відносини між Орендодавцем та Орендарями щодо використання майна комунальної власності міста.

1. Загальні положення

         1.1. Положення визначає порядок та правила передачі в оренду об’єктів комунальної власності територіальної громади м. Борисполя і є обов’язковими для виконання всіма суб’єктами підприємницької діяльності, підприємствами, установами та організаціями, фізичними особами - Орендарями.
1.2. Положення розроблено відповідно до Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні”, Закону України „Про оренду державного та комунального майна” та Цивільного кодексу України.
1.3. Орендою є, засноване на договорі, строкове платне користування майном, передане Орендареві для здійснення підприємницької діяльності чи проживання.
1.4. Відносини щодо оренди комунального майна територіальної громади м. Борисполя регулюються договором оренди, цим Положенням та іншими нормативно-правовими актами України.

2. Об’єкти оренди

 2.1. Об’єктами оренди за цим Положенням є: цілісні майнові комплекси комунальних підприємств, нерухоме  майно (житлові будинки, гуртожитки, будівлі, споруди, приміщення, квартири), рухоме та інше окреме, індивідуально визначене майно, що знаходиться у комунальній власності територіальної громади м. Борисполя.
2.2. Цілісним майновим комплексом є господарський об’єкт з наданою йому земельною ділянкою, на якій він розміщений з інженерними комунікаціями. У разі виділення  із цілісного майнового комплексу структурного підрозділу підприємства складається розподільчий баланс.

3. Орендодавці

         3.1. Від імені територіальної громади м. Борисполя повноваження Орендодавця здійснює:
3.1.1. Головне управління житлово-комунального господарства виконавчого комітету Бориспільської міської ради (далі – Управління) - щодо цілісних майнових комплексів, їх структурних підрозділів, нерухомого, рухомого майна та іншого окремого, індивідуально визначеного майна, що належить до комунальної власності територіальної громади м. Борисполя.
3.1.2. Комунальні підприємства – щодо житлового фонду, гуртожитків (кімнат, квартир, будинків), який знаходиться у власності чи господарському віданні цих підприємств.
3.1.3. Виконавчі органи ради, заклади освіти та спорту – щодо об’єктів комунальної власності територіальної громади м. Борисполя, які знаходяться на балансі цих організацій для проведення свят, семінарів, інших подій тощо, терміном до двох місяців.

4. Орендарі

        4.1. Орендарями можуть бути підприємства, установи, організації, приватні підприємці та фізичні особи.
4.2. Фізична особа, яка бажає укласти договір оренди комунального майна, з метою використання його для підприємницької діяльності до укладення договору зобов’язана зареєструватись як суб’єкт підприємницької діяльності.
4.3. Орендарями житлового фонду можуть бути фізичні особи та юридичні особи, визначені в додатку 1, на час роботи в цих підприємствах, установах, організаціях.

5. Мета оренди

         5.1. Метою оренди комунального майна є його ефективне використання для забезпечення суспільних потреб міста.
5.2. Мета використання оренди комунального майна (під що буде використовуватись об’єкт) визначається Орендодавцем, за погодженням з постійною депутатською комісією з питань житлово–комунального господарства, приватизації та благоустрою.

6. Порядок передачі в оренду житлового фонду

         6.1. Заява про надання в оренду житлового фонду (кімнат, квартир, будинків) подається до Орендодавця.
6.2. Заява має містити такі дані:
-  П.І.Б. фізичної особи;
-  адреса проживання;
-  контактні телефони заявника;
- місце роботи;
- дата та підпис заявника.
6.3. До заяви додається:
- копія паспорта (стор. 1, 2, 11);
- копія ідентифікаційного код;
- клопотання з місця роботи.
6.4.  Орендодавець організовує розгляд заяви, після дати звернення, на наступних засіданнях постійних комісій міської ради з питань житлово-комунального господарства, приватизації та благоустрою. Термін розгляду заяв на оренду не повинен перевищувати 30 календарних днів з моменту реєстрації.
6.5. Заяви, які не розглядалися на постійних комісіях, не підлягають розгляду на сесії міської ради.
6.6. У разі неможливості вирішити питання позитивно, Орендодавець надає заявнику відповідь про відмову в письмовій формі.
6.7. На підставі прийнятого міською радою рішення про оренду житлового фонду, Орендодавцем укладається відповідний договір.
6.8. Розмір орендної плати встановлюється міською радою.
6.9. Дія договору припиняється у разі припинення трудової діяльності  на підприємстві, в установі, організації.

7. Порядок передачі в оренду комунального майна

7.1. Комунальне майно для здійснення  підприємницької діяльності передається в оренду на умовах конкурсу.
7.2. Конкурс на право оренди (далі - Конкурс) проводиться щодо майна, яке є власністю територіальної громади м. Борисполя і не перебуває у користуванні інших фізичних чи юридичних осіб.
7.3. Метою конкурсу на право оренди є встановлення прозорих і належним чином врегульованих процедур передачі комунального майна в оренду, економічно виправданих та обґрунтованих розмірів орендної плати та збільшення доходів від оренди майна, а також створення сприятливих умов для розвитку суб’єктів господарювання.
7.4.  Конкурс полягає у визначенні Орендаря, який запропонував найбільшу орендну ставку при забезпеченні виконання інших умов конкурсу.
7.5. Матеріально-технічне та організаційне забезпечення проведення конкурсу покладається на конкурсну комісію.
7.6. За наявності заяви про оренду від особи, яка відповідно до законодавства має право на отримання відповідного комунального майна в оренду поза конкурсом, об’єкт передається в оренду поза конкурсом, якщо відсутні інші вільні об’єкти, що можуть бути передані під зазначені цілі.
7.7. Конкурс оголошується за ініціативою Конкурсної комісії на пропозиції Орендодавця.
7.8. Оголошення про конкурс публікується в газеті „Трудова слава” та на сайті міської ради не пізніше ніж за 20 календарних днів до дати проведення конкурсу і повинно містити такі відомості:
- інформація про об’єкт (назва, місцезнаходження, балансоутримувач);
- умови конкурсу;
- дата, час і місце проведення конкурсу;
- кінцевий термін прийняття пропозицій учасників конкурсу (заява про оренду і пропозицій до договору оренди, що відповідають вимогам конкурсу);
- перелік документів, які подають учасники конкурсу;        
- сума застави за участь у конкурсі;
- іншу додаткову інформацію, визначену конкурсною комісією.
7.9. Умовами конкурсу є:
- мета оренди (під що передається об’єкт);
- ринкова вартість об’єкта оренди;
- термін оренди;
- розмір орендної ставки, згідно з метою та відповідно до додатку 2 ;          
- умови використання об’єкта оренди за цільовим призначенням;
- дотримання вимог експлуатації об’єкта;
- інші умови, визначені конкурсною комісією.
7.10. Визначення ринкової вартості майна проводиться незалежним експертом на замовлення Орендодавця, відповідно до чинного законодавства. Витрати на проведення незалежної оцінки здійснюються Орендодавцем.
7.11. Для участі у конкурсі учасник конкурсу подає на розгляд конкурсної комісії такі матеріали:
7.11.1. Заяву на участь у конкурсі на право оренди комунального майна територіальної громади м. Борисполя на ім’я голови конкурсної комісії (додаток 3).
7.11.2. Відомості про учасника конкурсу, які є юридичними особами:
- документи, що посвідчують повноваження представника юридичної особи;
- посвідчені нотаріусом копії установчих документів;
- звіт про фінансові результати учасника конкурсу з урахуванням дебіторської і кредиторської заборгованостей;
- довідку з ОДПІ про відсутність заборгованості з податків і зборів;
- відомості про банківський рахунок;
- письмові зобов’язання (пропозиції) щодо розміру орендної ставки, не нижче встановленої умовами конкурсу, подаються в конверті, скріпленому печаткою учасника конкурсу за наявності та/або за підписом заявника;
- засоби зв’язку (телефон).
7.11.3. Відомості про учасника конкурсу, які є фізичними особами:
- копію документа, що посвідчує особу учасника конкурсу, або належним чином оформлену довіреність, видану представнику фізичної особи;
- копію свідоцтва про реєстрацію фізичної особи як суб’єкта підприємницької діяльності (завірену державним реєстратором);
- декларацію про доходи або завірену в установленому порядку копію звіту суб’єкта малого підприємництва – фізичної особи – платника єдиного податку;
- довідку з ОДПІ про відсутність заборгованості з податків і зборів;
- відомості про банківський рахунок (за наявності);
- письмові конкурсні зобов’язання (пропозиції) щодо розміру орендної ставки та інші зобов’язання подаються в конверті, скріпленому печаткою учасника конкурсу за наявності та/або за підписом заявника;
- засоби зв’язку (телефон).
7.12. Прийняття заяв на участь у конкурсі припиняється в строк встановлений умовами конкурсу але не пізніше як за добу до початку конкурсу.
7.13. Застава, за участь у конкурсі, вноситься на окремий розрахунковий рахунок Орендодавця. Сума застави дорівнює витратам понесеним Орендодавцем на проведення незалежної оцінки. Якщо переможець конкурсу відмовляється від укладання договору оренди, застава йому не повертається. Переможцю конкурсу застава не повертається. Застава повертається учаснику конкурсу, який не став переможцем.
7.14. Конкурс проводиться у термін встановлений конкурсною комісією, але не раніше - 20 днів з дня оприлюднення оголошення конкурсу в засобах масової інформації та/або в мережі Інтернет.
7.15. Конкурс здійснюється в один етап, на якому визначається переможець згідно з умовами конкурсу та зобов’язаннями учасника конкурсу.
7.16. Конверти з конкурсними пропозиціями розкриваються на засіданні конкурсної комісії в присутності учасників конкурсу або без їхньої участі.
7.17.    Пропозиції, подані в конвертах, не оформлені належним чином, або розкритих (розпечатаних) з неправильними даними про учасників конкурсу або при відсутності заяви не розглядаються і повертаються секретарем комісії заявнику.
7.18.    До участі у конкурсі згідно з рішенням комісії допускаються претенденти, які виконали всі умови конкурсу.
7.19.    Процедура проведення конкурсу є відкритою.
7.20.    У разі надходження двох або більше пропозицій, які відповідають умовам конкурсу, переможець визначається комісією за критерієм найбільшої запропонованої орендної ставки.
7.21. У разі надходження після оголошення конкурсу заяви про оренду від особи, яка відповідно до законодавства має право  на отримання відповідного комунального майна в оренду поза конкурсом, комісія приймає протокольне рішення про укладення договору оренди із зазначеним заявником відповідно до законодавства. За наявності кількох пропозицій від таких осіб договір оренди укладається з особою, заява якої надійшла раніше.
7.22. У разі надходження однієї пропозиції, яка відповідає умовам конкурсу, договір оренди укладається з цією особою.
7.23. У разі відсутності пропозицій, які б відповідали умовам конкурсу, конкурс уважається таким, що не відбувся.
7.24.    Основним критерієм визначення переможця конкурсу є найбільший розмір орендної ставки, при обов’язковому виконанні інших умов конкурсу.
7.25.    Рішення Комісії може бути оскаржене у встановленому законом порядку.
7.26.    У протоколі засідання комісії зазначаються:
-    інформація про об’єкт оренди;
-    відомості про претендентів;
-    конкурсні пропозиції і зобов’язання учасників;
-    рішення про визначення переможця.
Протокол засідання конкурсної комісії підписується всіма членами конкурсної комісії.
7.27. За результатами конкурсу сесія міської ради ухвалює рішення про надання дозволу на укладання договору оренди з переможцем конкурсу.
7.28. Після прийняття рішення міської ради, перелік переможців конкурсу публікується на сайті міської ради.
7.29. Орендодавець на підставі протоколу конкурсної комісії та рішення міської ради укладає договір оренди з переможцем конкурсу (додаток 4).
7.30. До умов договору оренди включаються запропоновані переможцем конкурсу зобов’язання, зазначені в конкурсних пропозиціях.
7.31. Розмір орендної плати визначається в залежності від мети оренди, ринкової вартості об’єкта оренди та розміру орендної ставки, відповідно до Методики розрахунку і порядку використання плати за оренду комунального майна територіальної громади м. Борисполя (додаток 5).
7.32. Якщо Орендар протягом 60 днів з моменту прийняття рішення про оренду не подав документи на укладання  договору оренди, рішення стосовно погодження передачі в оренду або пролонгації вважається таким, що втратило чинність, про що зазначається в рішення міської ради. Орендодавець не відшкодовує заставу та інші витрати Орендаря, що виникли в процесі підготовки документів, необхідних для укладання договору оренди.

8. Конкурсна комісія

8.1. Конкурс з передачі комунального майна в оренду провадиться конкурсною комісією, склад якої затверджується рішенням міської ради.
8.2. До складу конкурсної комісії входять представники:
- головного управління житлово-комунального господарства виконавчого комітету міської ради;
- юридичного відділу виконавчого комітету міської ради;
- відділу економіки виконавчого комітету міської ради;
- постійної депутатської комісії з питань житлово–комунального господарства, приватизації та благоустрою;
- комунального підприємства «ЖРЕУ»;
- комунального підприємства «ЖЕК-1»;
- управління освіти і науки міської ради;
- відділу культури виконавчого комітету міської ради.
- постійної депутатської комісії з питань планування бюджету, економічної реформи.
8.3. Склад комісії затверджується рішенням міської ради. Зі складу комісії, міська рада призначає голову та секретаря комісії.
8.4. Основними завданнями та функціями комісії є:
- визначення умов та терміну проведення конкурсу;
- розгляд матеріалів і пропозицій учасників конкурсу;
- визначення переможця конкурсу;
- складання протоколу засідання конкурсної комісії.
8.5. Комісія під час своєї діяльності має право звертатися за консультаціями до фахівців відділів управлінь для отримання інформації, необхідної для виконання нею своїх повноважень.
8.6. Керує діяльністю комісії й організовує її роботу голова комісії. Голова комісії у межах своєї компетенції  скликає засідання комісії, головує на засіданнях і організовує підготовку матеріалів на розгляд комісії.
8.7. Засідання комісії є правомочним за умови участі у ньому не менше 2/3 усіх членів комісії. Голова комісії має ухвальний голос, якщо  при прийнятті рішення про визначення переможця конкурсу голоси членів комісії розділилися порівну.
8.8. Конкурс здійснюється в один етап, на якому визначається переможець згідно з умовами конкурсу та зобов’язаннями учасника конкурсу.
8.9. Секретар комісії слідкує за діловодством в комісії,  веде протокол засідання комісії, приймає та реєструє заяви та конкурсні пропозиції із зазначенням дати надходження документів, правильності оформлення документів відповідно до вимог Положення та умов конкурсу.
8.10. До дати проведення конкурсу конверти з пропозиціями зберігаються у секретаря конкурсної комісії. Конверти розкриваються на засіданні конкурсної комісії.

9.    Порядок передачі в оренду комунального майна поза конкурсом

9.1. Майно територіальної громади м. Бориспіль передається в оренду

поза конкурсом:
- організаціям, які фінансуються з державного або місцевого бюджетів;
- організаціям пенсійного фонду України та його органам;
- музеям;
- комунальним підприємствам м. Борисполя;
- для суб’єктів підприємницької діяльності в суборендне користування;
- органам місцевого самоврядування;
- у разі погодинної оренди;
- в інших випадках передбачених законодавством.
9.2.    Особи, які мають право на укладання договору оренди комунального майна територіальної громади м. Бориспіль поза конкурсом, для підготовки питання до розгляду на сесію міської ради, подають такі документи:
- заява, встановленого зразка;
- копія свідоцтва про державну реєстрацію;
- копія статуту або положення для юридичної особи;
- документ, що посвідчує повноваження представника юридичної особи (наказ про призначення);
- копія паспорта (стор. 1, 2, 11), ідентифікаційного коду для фізичної особи;
- копія документу, що посвідчує окремий правовий статус фізичної особи;
- копія довідки з єдиного державного реєстру підприємств та організацій України (ЄДРПОУ);
- копія форми № 4-ОПП.
9.3.    Копії установчих документів, свідоцтва про державну реєстрацію надаються нотаріально засвідченими. Копії інших документів надаються засвідченими печаткою заявника.
9.4. Орендодавець готує та направляє на розгляд депутатської комісії матеріали заявника про надання дозволу на передачу майна територіальної громади м. Бориспіль в оренду поза конкурсом.
9.5.    Комісії попередньо розглядають та готують висновки до проекту рішення на сесію міської ради згідно наданих документів.
9.6. Після ухвалення рішення про надання в оренду майна поза конкурсом, Орендодавець укладає договір оренди.

10. Порядок укладання договору оренди.
Орендна плата.

                   10.1. Договір оренди майна, що належить до комунальної власності територіальної громади м. Борисполя укладається Орендодавцем на підставі рішення міської ради.
10.2. Договір оренди вважається укладеним з моменту підписання сторонами тексту договору.
10.3. Договір оренди повинен містити істотні та особливі умови, передбачені Законом України „Про оренду державного та комунального майна” та умовами конкурсу. До договору оренди, який укладається за результатами конкурсу, включаються також зобов’язання переможця конкурсу, запропоновані додатково.
10.4. Умови договору оренди є чинними на весь строк дії договору. Збільшення цін, тарифів, ставок, затверджених міською радою, є підставою для внесення змін на вимогу Орендодавця до договору оренди щодо орендної плати.    
10.5. Договір оренди укладається за згодою сторін терміном дії до трьох років. Договори оренди, які укладаються на термін більше трьох років, підлягають нотаріальному посвідченню. Витрати, пов’язані з нотаріальним посвідченням, покладаються на Орендаря.
10.6. Договір оренди, який підлягає нотаріальному посвідченню, вважається укладеним з моменту його нотаріального посвідчення.
10.7. Реорганізація Орендодавця не є підставою для зміни умов чи розірвання Договору.
10.8. Орендна плата встановлюється у грошовій формі.
Річна орендна плата та користування цілісним майновим комплексом підприємства, його структурним підрозділом не може перевищувати 10 % вартості орендованого майна. 
Розмір орендної ставки за користування комунальним майном, право на яке набувається на конкурсних засадах, визначається за результатами конкурсу.
Сума орендної плати оподатковується податком на додану вартість.
10.9. Орендар за користування об’єктом оренди вносить орендну плату незалежно від наслідків господарської діяльності. Строки внесення орендної плати визначаються у договорі.
10.10. Розмір орендної плати змінюється з врахуванням рівня інфляції та у випадках, прямо передбачених законодавством. Зміна розміру орендної плати з цих підстав не вважається односторонньою зміною умов договору.
10.11. Орендодавець може змінювати розмір орендної плати в односторонньому порядку, у разі зміни загальних ставок затверджених міською радою, або прийнятих документів на державному рівні.
10.12.  Передача об’єкта оренди здійснюється актом приймання-передавання, що підписується Орендодавцем та Орендарем.
10.13. Спори, які виникають у ході укладення договору оренди, вирішуються відповідно до чинного законодавства.
10.14. Об’єкт оренди повинен бути застрахований Орендарем на користь Орендодавця протягом першого місяця після укладення договору оренди. Оплата витрат на проведення страхування здійснюється Орендарем.
10.15.  До договору оренди майна додається:
-  акт приймання-передавання орендованого Майна;
-  розрахунок орендної плати;
-  звіт про незалежну оцінку вартості об’єкта;
-  витяг з рішення про затвердження протоколу конкурсної Комісії (за наявності);
-  копія рішення міської ради;
-  схема або поверховий план з зазначенням частини орендованої площі
об’єкта (за наявності);
-  інші документи в залежності від об’єкта оренди.

11. Поліпшення комунального майна.
Використання амортизаційних відрахувань

11.1. Орендар може здійснювати поліпшення орендованого майна без згоди власника майна, якщо такі поліпшення можливо відокремити від майна без завдання йому шкоди. Після закінчення договору оренди, Орендар вправі залишити за собою проведені ним поліпшення орендованого майна, здійснені за рахунок власних коштів.
11.2. Здійснення Орендарем невід’ємних поліпшень орендованого майна проводиться з урахуванням вимог чинного законодавства з дозволу Орендодавця та згодою власника (міської ради) на підставі кошторису, погодженого з управлінням капітального будівництва виконавчого комітету міської ради.
11.3. Якщо Орендар за рахунок власних коштів за згодою Орендодавця провів поліпшення орендованого майна, яке неможливо відокремити від майна без заподіяння йому шкоди, Орендодавець не зобов’язаний компенсувати йому зазначені кошти. Вартість поліпшень орендованого майна, зроблених Орендарем без згоди Орендодавця, компенсації не підлягає.  
11.4. Амортизаційні відрахування на орендовані цілісні майнові комплекси комунальних підприємств, їх структурні підрозділи, будівлі та споруди, нараховує та залишає у своєму розпорядженні балансоутримувач. Амортизаційні відрахування на орендовані приміщення, частини будівель і споруд та інше окреме індивідуально визначене майно нараховує та залишає у своєму розпорядженні комунальне підприємство, установа, організація на балансі якого знаходиться це майно. Дані кошти використовуються на відновлення орендованих основних фондів.

12. Внесення  змін до договорів оренди.
Порядок передачі в суборенду

12.1.  Зміни та доповнення до договорів оренди проводяться за згодою сторін  у  письмовій  формі  у  вигляді   додаткової  угоди,  які  є невід’ємною
частиною договору оренди.
12.2. Розмір орендної плати може бути змінено на вимогу однієї з сторін, якщо з незалежних від них обставин істотно змінився стан об’єкта оренди, а також в інших випадках, встановлених законодавчими актами України.
12.3. Надання об’єкта комунальної власності в суборенду без погодження з власником (міською радою) не дозволяється. Передача   цілісних   майнових   комплексів   у  суборенду забороняється.
12.4. Надання Орендарем майна в суборенду не звільняє його від виконання умов договору оренди.
12.5.  Строк надання майна в суборенду не може перевищувати терміну дії договору оренди.
12.6.   Плата за суборенду майна, яку отримує Орендар, не повинна перевищувати орендної плати за договором оренди.
12.7. Передача в суборенду під інший від діяльності чим той, що передбачений договором оренди забороняється.

13. Контроль за дотриманням прав та інтересів територіальної громади міста при виконанні договорів оренди

13.1. Контроль за виконанням зобов’язань за договорами оренди об’єктів комунальної власності в інтересах територіальної громади міста покладається на постійну депутатську комісію з питань житлово-комунального господарства,  приватизації та благоустрою та на:
13.1.1. Головне управління житлово-комунального господарства щодо майна визначеного в п. 3.1.1. Положення.
13.1.2. Комунальні підприємства щодо майна визначеного в п. 3.1.2. Положення.
13.1.3. Виконавчі органи ради, заклади освіти та спорту щодо майна визначеного в п. 3.1.3. Положення.
13.2. У разі невиконання або неналежного виконання Орендарем зобов’язань за договором оренди об’єкта комунальної власності, Орендодавець повинен оперативно вживати заходів щодо поновлення порушених прав та інтересів  територіальної громади  міста згідно з чинним законодавством.
14. Припинення договору оренди

      14.1. Договір оренди може бути розірвано за згодою сторін.
14.2. На вимогу Орендодавця, договір оренди може бути достроково розірваний  з підстав:

  1. орендар використовує об’єкт оренди не за призначенням;
  2. передачі орендованого майна в суборенду, без погодження з власником (міською радою);
  3. орендар не виконує взятих на себе зобов’язань, зазначених в договорі оренди;
  4. у разі не укладення договору страхування комунального майна  на користь Орендодавця у місячний термін після заключення договору оренди;
  5. не внесення орендної плати два місяці.

    14.3. Договір оренди припиняється внаслідок:

  1. закінчення строку, на який його було укладено;
  2. ліквідації Орендаря;
  3. загибелі об’єкта оренди.

    14.4. На вимогу однієї із сторін договір оренди  може бути достроково розірвано за рішенням суду у разі невиконання сторонами своїх зобов’язань та з інших підстав, передбачених чинним законодавством.
14.5. У разі припинення договору оренди за обставин, зазначених вище, Орендар зобов’язаний в 5 - денний термін повернути об’єкт оренди Орендодавцю за актом прийму-передачі.

15.    Продовження терміну дії договору оренди

15.1. Орендар, який належно виконує свої обов’язки за договором оренди нерухомого майна, термін дії якого закінчується, має право на продовження договору оренди на новий строк без проведення конкурсу за рішенням міської ради на термін до двох років і 360 днів та у відповідності до чинного законодавства.
15.2. Орендар, який має намір продовжити договір оренди, повинен повідомити про це Орендодавця не пізніше ніж за два місяці до закінчення строку договору оренди нерухомого майна.

16.    Відповідальність

    16.1. Якщо Орендар не виконує обов’язки щодо повернення об’єкта оренди, Орендодавець має право вимагати від Орендаря сплати неустойки у розмірі подвійної плати за користування об’єктом за час прострочення повернення майна.
16.2. Якщо Орендар допустив погіршення стану орендованого майна або його загибель, він повинен відшкодувати Орендодавцеві збитки, якщо не доведе, що погіршення або загибель майна сталися не з його вини.
16.3. За несвоєчасне внесення орендної плати, Орендар сплачує пеню у розмірі подвійної облікової ставки  Національного Банку України на дату нарахування пені  від суми  заборгованості за кожен день прострочення, включаючи дату оплати.
17. Заключні положення

17.1. У випадках, не передбачених цим Положенням, суб’єкти орендних відносин керуються чинним законодавством України.   

__________________________________

Додаток 1
до Положення

Перелік орендарів житлового фонду

      • Працівники комунальних підприємств міста Борисполя.
      • Працівники виконавчих органів Бориспільської міської ради.
      • Працівники закладів охорони здоров’я, що працюють на території міста Борисполя.
      • Працівники закладів освіти, спорту, що працюють на території міста Борисполя.

Додаток 2
до Положення

      Орендні ставки за використання цілісних майнових комплексів підприємств:
 
з/п
Цілісні майнові комплекси підприємств:
Орендна ставка, відсотків
Торгівлі, з організації концертно-видовищної                                
діяльності, випуску лотерейних білетів та проведення  лотерей                     
З організації виставкової діяльності,  ресторанів                             
Харчової промисловості, ресторанного господарства (крім ресторанів)
Надання додаткових транспортних послуг  та допоміжних операцій                               
Побутового обслуговування, освіти, науки та охорони здоров’я
Інші об’єкти

 

Орендні ставки за використання нерухомого майна:

№ п/п

Використання орендарем нерухомого майна

Орендна ставка, відсотків

1.

Розміщення пунктів продажу лотерейних білетів, пунктів обміну валюти

20

2.

Розміщення:

 

       фінансових установ, ломбардів, бірж, брокерських, дилерських, маклерських, рієлторських контор (агентств нерухомості)

20

       банкоматів

1000 грн. (з ПДВ) за 1 банкомат

       торговельних об’єктів з продажу ювелірних виробів, виробів з дорогоцінних металів та дорогоцінного каміння, антикваріату,  зброї

20

       операторів телекомунікацій, які надають послуги з рухомого мобільного зв’язку, операторів та провайдерів
телекомунікацій, які надають послуги з доступу до Інтернет

20

       офісних приміщень

20

        розміщення антен телекомунікаційного обладнання

8000 грн. (з ПДВ)за розміщення однієї антени

3.

Розміщення:

 

 

       виробників реклами

25

       турецьких лазень, соляріїв, кабінетів масажу, тренажерних залів

20

       салонів краси

10

4.

Організація концертів та іншої видовищно-розважальної діяльності

25

5.

Розміщення суб’єктів господарювання, що провадять туроператорську  та турагентську діяльність, готелів

20

6.

Розміщення суб’єктів господарювання, що провадять діяльність з ремонту об’єктів нерухомості

20

7.

Розміщення:

 

        майстерень, що здійснюють технічне обслуговування та ремонт автомобілів

20

        майстерень з ремонту ювелірних виробів

20

        ресторанів, кафе, барів, які здійснюють продаж товарів підакцизної групи

20

         розміщення торговельних об’єктів з продажу окулярів, лінз, скелець

15

         суб’єктів господарювання, що надають стоматологічні   послуги

15

         суб’єктів господарювання, що провадять діяльність у сфері права, бухгалтерського обліку та оподаткування (курси)

5

        приватних закладів охорони здоров’я

5

        суб’єктів господарювання, що діють на основі приватної власності і провадять господарську діяльність з медичної практики

5

8.

Здійснення підприємницької діяльності з надання юридичних консультацій, консалтингових та нотаріальних послуг

20

9.

Розміщення торговельних об’єктів з продажу:

 

 

        відео- та аудіопродукції

20

        непродовольчих товарів

15

        продовольчих товарів включаючи товари підакцизної групи  (алкогольних та тютюнових виробів)       

12

        автотоварів

15

        продовольчих товарів (крім товарів підакцизної групи)

10

        непродовольчих товарів дитячого асортименту

5

        промислових товарів, що були у використанні

5

10.

Здійснення діяльності з надання послуг електро- та радіозв’язку

10

11.

Розміщення суб’єктів господарювання, діяльність яких спрямована на організацію та проведення занять різними видами спорту

5

12.

Розміщення:

 

 

        кафе, барів, закусочних, буфетів, кафетеріїв, що здійснюють   продаж товарів підакцизної групи

20

        ветеринарних лікарень (клінік), лабораторій ветеринарної
медицини

20

13.

Розміщення:

 

        складів

10

14.

Розміщення:

 

         ігрових атракціонів в центральному парку

10

         комп’ютерних клубів та інтернет-кафе

10

         обладнання для ретрансляції телевізійних каналів та прийому абонентів мережі кабельного телебачення    

10

         ветеринарних аптек

10

         шкіл, курсів з навчання водіїв автомобілів

10

15.

Розміщення торговельних автоматів, що відпускають продовольчі товари

5

16.

Розміщення:

 

 

       кафе, барів, закусочних, кафетеріїв, які не здійснюють продаж
товарів підакцизної групи

10

       аптек, що реалізують готові ліки

15

       аптек, що самостійно виготовляють ліки, в частині площ, що використовуються з цією метою

5

17.

Розміщення гаражів для використання:

 

підприємствами, організаціями, установами

10

 

фізичними особами, фізичними особами – суб’єктами підприємницької діяльності

3

18.

Здійснення підприємницької діяльності з надання освітніх послуг

5

19.

Здійснення діяльності з видання газет

8

20.

Розміщення:

 

        торговельних об’єктів з продажу ортопедичних виробів

7

        ксерокопіювальної техніки для надання населенню послуг із ксерокопіювання документів

7

        фотоательє

7

        торговельних об’єктів з продажу продовольчих товарів  для пільгових категорій громадян (в частині площ, які використовуються з цією метою):

3

     учасників Великої Вітчизняної війни

 

     учасників ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС

 

     хворих на цукровий діабет

 

21.

Розміщення:

 

        торговельних об’єктів з продажу поліграфічної продукції

10

        торговельних об’єктів з продажу канцтоварів

5

        закладів культури, спорту

5

        кінотеатру по вул. Київський Шлях, 71

3

22.

Розміщення:

 

         перукарень

5

         торговельних об’єктів з продажу книг, газет і журналів, виданих українською мовою

5

         відділень банків на площі, що використовується для
здійснення платежів за житлово-комунальні послуги

5

         суб’єктів господарювання, що здійснюють торгівлю
непродовольчими товарами дитячого асортименту

5

         відділень банків на площі, що використовуються для розміщення єдиного розрахункового центру

5

         суб’єктів господарювання, що здійснюють підприємницьку діяльність у сфері надання  комунальних послуг

5

          суб’єктів господарювання, що здійснюють поліграфічну   діяльність, надають послуги з графічного дизайну, художнього оформлення

5

         хімчисток

5

         майстерень з ремонту електропобутових товарів

5

         майстерень з ремонту одягу

5

         майстерень з ремонту взуття

4

23.

Розміщення:

 

        видавництв друкованих засобів масової інформації та видавничої продукції, що видаються  українською мовою

8

        майстерень з ремонту годинників

5

 

        їдалень, буфетів, які не здійснюють продаж товарів
підакцизної групи, у навчальних закладах

3

 

        громадських вбиралень

1

24.

Розміщення:

 

        суб’єктів господарювання, що надають ритуальні послуги

3

        майстерень художників, скульпторів, народних майстрів площею менш як 50 кв. метрів

3

25.

Розміщення:

 

       лазень, пралень, саун

5

       дитячих молочних кухонь

1

26.

Розміщення творчих спілок, громадських, партійних, релігійних та благодійних організацій, фондів на площі, що не використовуються для провадження підприємницької діяльності

1

27.

Розміщення громадських організацій інвалідів, ветеранів Великої Вітчизняної війни, праці та прирівняних до них категорій, інвалідів, які постраждали від наслідків ЧАЕС на площі, що не використовуються для провадження підприємницької діяльності

1

28.

Інше використання нерухомого майна

10

 

Додаток 3
до Положення

 

                                                                   Голові комісії з проведення конкурсу
на право оренди комунального майна
територіальної громади м. Бориспіль
_________________________________

 

З А Я В А
на участь у конкурсі на право оренди комунального майна
територіальної громади м. Бориспіль

1. Об’єкт користування:
1.1. Назва об’єкта ___________________________________________________
1.2. Місцезнаходження об’єкта________________________________________
1.3. Балансоутримувач об’єкта ________________________________________
(повна назва підприємства, організації, установи – юридичної особи)
2. Учасник конкурсу:
2.1. Юридична особа ________________________________________________
(повна назва)
Керівник __________________________________________________________
(прізвище, ім’я та по-батькові, контактний телефон)
Ідентифікаційний код ЄДРПОУ ______________________________________
2.2. Фізична особа (фізична особа-підприємець) _________________________ __________________________________________________________________
(прізвище, ім’я та по-батькові, контактний телефон)
Паспорт серія _______ № ___________ дата видачі "____"______________р.
__________________________________________________________________
(назва органу, що видав паспорт)
З Порядком проведення конкурсу на право оренди комунального майна територіальної громади м. Бориспіль ознайомлений _____________________
(особистий підпис)
Документи, що додаються:
____________________________________________________________
____________________________________________________________
____________________________________________________________
____________________________________________________________
____________________________________________________________
Підпис                                                          Дата заповнення
учасника конкурсу ________                     заяви „___”___________________
М.П.

 

                                                                                            Додаток 4
до Положення

Договір оренди № _______
індивідуально визначеного (нерухомого, рухомого або іншого) майна,
 що належить до комунальної власності територіальної громади
м. Борисполя

місто Бориспіль                          _______________________________________
(число, місяць, рік - словами)
        
Ми, що нижче підписалися, ________________________________________,
(повна назва Орендодавця)
ідентифікаційний код ЄДРПОУ _______________, місцезнаходження якого: __________________________________________ (далі – Орендодавець) в
(адреса)
особі _________________________________________________________,
(посада, прізвище, ім’я та по батькові)
що мешкає _______________________________________ та діє на підставі
(адреса)
______________________________________________________________,
(назва документа, № наказу)                      
з одного боку, та __________________________________________________,
(повна назва особи Орендаря)
ідентифікаційний код ЄДРПОУ _______________, місцезнаходження якого: __________________________________________, (далі – Орендар), в особі
(адреса)                                                                                                                                                
____________________________________, що  мешкає ___________________
(посада, прізвище, ім’я та по батькові)                              (адреса)

та діє на підставі ___________________________, з іншого боку, уклали цей
(статут, довіреність тощо)
Договір про наведене нижче:

1. Предмет Договору

1.1. Орендодавець передає, а Орендар приймає у строкове платне користування  окреме індивідуально визначене майно комунальної власності територіальної громади м. Борисполя (далі – Майно), площею _______ кв. м, розміщене за адресою:
_________________________________________, на ___________________ поверсі (ах)        _____________________________________(будинку, приміщення, будівлі) ___________________, що перебуває на балансі _____________________________________(далі – Балансоутримувач), вартість якого визначена згідно зі звітом про оцінку на „___”___________20__ року  і становить за незалежною оцінкою    _____________грн. (без ПДВ).
1.2. Майно передається в оренду з метою/для _______________________________.
1.3. Передача майна в оренду здійснюється за актом приймання-передавання, в якому зазначається стан майна, що орендується, та інші відомості за узгодженням сторін.

2. Умови передачі орендованого майна  Орендарю

         2.1. Право укладання Договору оренди індивідуально визначеного нерухомого майна комунальної власності територіальної громади                        м. Борисполя надане рішенням міської ради від „___”___________200_ року  № __________________ або конкурсною комісією  від „___”____________200_ року, протокол засідання якої затверджено рішенням міської ради від „___”___________200_ року  № __________________.
2.2. Орендар вступає у строкове платне користування Майном у термін, указаний у Договорі, але не раніше дати підписання Сторонами Договору           (у разі оренди нерухомого майна на строк більше ніж три роки – не раніше дати нотаріального посвідчення Договору) та акта приймання-передавання Майна.
2.3. Передача Майна в оренду не тягне за собою виникнення в Орендаря права власності на це Майно. Власником Майна залишається територіальна громада м. Борисполя, а Орендар користується ним протягом строку оренди.
2.4. Передача Майна в оренду здійснюється за вартістю, визначеною у звіті про незалежну оцінку _________________________________________.
2.5. Обов’язок щодо складання акта приймання-передавання покладається на Орендодавця.

3. Орендна плата

         3.1. Орендна плата визначається на підставі  Методики розрахунку і порядку використання плати за оренду майна, що  перебуває у комунальній власності територіальної громади м. Борисполя, затвердженої рішенням міської ради „___”____________________200_ р № __________________ , або за результатами конкурсу на право оренди комунального майна територіальної громади м. Борисполя і  становить без ПДВ за перший базовий місяць оренди _____________________грн. (відповідно до розрахунку орендної плати, що додається до Договору).
         3.2. Нарахування податку на додану вартість на суму орендної плати здійснюється у порядку, визначеному законодавством.
3.3. Орендна плата за кожний наступний місяць визначається шляхом коригування місячної орендної плати за  попередній місяць на індекс інфляції за поточний місяць.
3.4. У разі користування Майном протягом неповного календарного місяця (першого та/або останнього місяців оренди) добова орендна плата за дні користування визначається згідно з чинною Методикою розрахунку на основі орендної плати за відповідні  місяці пропорційно дням користування.
3.5. Розмір орендної плати переглядається на вимогу однієї із Сторін у разі зміни Методики її розрахунку, істотної  зміни стану об’єкта оренди з незалежних від Сторін причин та в інших випадках, передбачених чинним законодавством. 
3.6. Орендна плата перераховується до головного управління житлово-комунального господарства виконавчого комітету або до комунального підприємства у розмірі 100 відсотків щомісяця, не пізніше 5 числа, наступного за звітним.
3.7. Орендна плата, перерахована несвоєчасно або не в повному обсязі, підлягає індексації і стягується на користь Орендодавця з урахуванням пені у розмірі подвійної облікової ставки Національного Банку України на дату нарахування пені від суми заборгованості за кожен день прострочення, уключаючи день оплати.
3.8. Зайва сума орендної  плати, що надійшла до Орендодавця, підлягає заліку в рахунок подальших платежів.
3.9. У разі припинення (розірвання) Договору оренди Орендар сплачує орендну плату до дня повернення Майна за актом приймання-передавання включно. Закінчення строку дії Договору оренди не звільняє Орендаря від обов’язку сплатити заборгованість за орендною платою, якщо така виникла, у повному обсязі,  ураховуючи штрафні санкції.

4. Використання амортизаційних  відрахувань і відновлення орендованого  Майна

         4.1. Передбачені законодавством амортизаційні відрахування на орендоване Майно нараховуються його Балансоутримувачем і використовуються на повне відновлення орендованих основних фондів.
4.2. Поліпшення орендованого Майна, здійснені за рахунок амортизаційних відрахувань, є власністю територіальної громади                   м. Борисполя.

5. Обов’язки Орендаря

         Орендар зобов’язується:
         5.1. Використовувати орендоване Майно відповідно до його призначення та умов цього Договору.
5.2.   Своєчасно й у повному обсязі сплачувати орендну плату.
5.3. Забезпечувати збереження орендованого Майна, запобігати його пошкодженню і псуванню, тримати Майно в порядку, передбаченому санітарними нормами та правилами пожежної безпеки, підтримувати орендоване Майно в належному стані, не гіршому, ніж на момент передачі його в оренду, з врахуванням нормального фізичного зносу, здійснювати заходи протипожежної безпеки.
5.4. Забезпечити Орендодавцю і Балансоутримувачу доступ на об’єкт оренди з метою перевірки його стану і відповідності напряму використання за цільовим призначенням, визначеному цим Договором. 
5.5. У разі виникнення загрози або настання надзвичайних ситуацій, пов’язаних з природною стихією: ураган, землетрус, великий снігопад, ожеледиця тощо, надавати своїх працівників для їх попередження та ліквідації наслідків.
5.6.  За погодженням з Орендодавцем здійснювати за власний рахунок капітальний, поточний та інші види ремонтів орендованого Майна. Ця умова Договору не розглядається як дозвіл на здійснення поліпшення орендованого Майна і не тягне за собою зобов’язання Орендодавця щодо компенсації вартості поліпшень.
У разі, якщо  Орендар подає заяву на погодження з Орендодавцем здійснення невід’ємних поліпшень орендованого Майна, він зобов’язаний надати висновок та проектно-кошторисну документацію на здійснення невід’ємних поліпшень.
5.7. Протягом місяця після укладання цього Договору застрахувати орендоване Майно не менше, ніж на його вартість за звітом про оцінку, на користь Орендодавця, який несе ризик випадкової загибелі чи пошкодження об’єкта оренди, у порядку, визначеному законодавством, і надати орендодавцю копії страхового полісу і платіжного доручення. Постійно поновлювати договір страхування таким чином, щоб увесь строк оренди Майно було застрахованим.
5.8.  На вимогу Орендодавця проводити звіряння взаєморозрахунків по орендних платежах і оформляти відповідні акти звіряння.
5.9. У разі припинення або розірвання Договору повернути Орендодавцеві  орендоване Майно в належному стані, не гіршому, ніж на момент передачі його в оренду, з врахуванням нормального фізичного зносу, та відшкодувати Орендодавцеві збитки у разі погіршення стану або втрати (повної чи часткової) орендованого Майна з вини Орендаря.
5.10. Здійснювати витрати, пов’язані з утриманням орендованого Майна. Протягом 15 робочих днів після підписання цього Договору укласти з Балансоутримувачем орендованого Майна договір на відшкодування витрат Балансоутримувача на утримання орендованого  Майна та  надання комунальних послуг Орендарю.
5.11. Нести відповідальність за дотримання правил експлуатації інженерних мереж, пожежної безпеки і санітарії в приміщеннях згідно із законодавством.
5.12. У разі зміни рахунку, назви підприємства, юридичної адреси, телефону, керівника підприємства, повідомити про це Орендодавця у тижневий строк.

                                               6. Права Орендаря

         Орендар має право:
6.1. Використовувати орендоване Майно відповідно до його призначення та умов цього Договору.
6.2. За згодою Орендодавця здавати майно в суборенду.
6.3. Виключно за письмовою згодою  Орендодавця проводити заміну, реконструкцію, розширення, технічне переозброєння орендованого Майна, що зумовлює підвищення його вартості.            
6.4.  Орендар вправі залишити за собою проведені ним поліпшення орендованого майна, здійснені за рахунок власних коштів, якщо вони можуть бути відокремлені від майна  без заподіяння йому шкоди.
6.5.  Якщо Орендар за рахунок власних коштів за згодою Орендодавця  провів поліпшення орендованого майна, яке неможливо відокремити від майна без заподіяння йому шкоди, Орендодавець  не зобов’язаний компенсувати йому зазначені кошти.    
6.6. Вартість поліпшення орендованого майна, зроблених Орендарем без згоди Орендодавця, компенсації не підлягає.
6.7. Інші права, що випливають з цього Договору, або передбачені чинним законодавством.

7. Обов’язки Орендодавця

         Орендодавець зобов’язується:
7.1. Передати Орендарю в оренду Майно згідно з цим Договором за актом приймання-передавання майна, який підписується одночасно з цим Договором, а в разі оренди нерухомого Майна на строк більше ніж три роки – після нотаріального посвідчення Договору.
7.2. Не вчиняти дій, які б перешкоджали Орендарю користуватися Майном на умовах цього Договору.
7.3. У випадку реорганізації Орендаря до припинення чинності цього Договору переукласти цей Договір на таких самих умовах з одним із правонаступників, якщо останній згоден стати Орендарем.
7.4. Інформувати Орендаря щодо рішень власника, які стосуються Майна, що є об’єктом Договору.
7.5. Орендодавець не несе відповідальності за понесені Орендарем збитки внаслідок аварії інженерних комунікацій, що знаходяться в орендованих приміщеннях.

 

8. Права Орендодавця

         Орендодавець має право:
8.1. Контролювати наявність, стан, напрями та ефективність використання Майна, переданого в оренду за цим Договором.
8.2. Виступати з ініціативою щодо внесення змін до цього Договору або його розірвання у разі погіршення стану орендованого Майна внаслідок невиконання або неналежного виконання умов цього Договору.
8.3. Здійснювати контроль за станом Майна шляхом візуального обстеження зі складанням акта обстеження.
8.4. Вимагати повного відшкодування збитків, завданих Майну Орендарем.
8.5. Інші права, що випливають з цього Договору, або передбачені чинним законодавством.

9. Відповідальність і вирішення спорів за Договором

         9.1. За невиконання або неналежне виконання зобов’язань за цим Договором, Сторони несуть відповідальність згідно з чинним законодавством України.
9.2. Орендодавець не відповідає за зобов’язаннями Орендаря. Орендар не відповідає за зобов’язаннями Орендодавця, якщо інше не передбачено цим Договором. Орендар відповідає за своїми зобов’язаннями і за зобов’язаннями, за якими він є правонаступником, виключно власним майном. Стягнення за цими зобов’язаннями не може бути звернене на орендоване Майно комунальної власності територіальної громади                  м. Борисполя.
9.3. Спори, які виникають за цим Договором або в зв’язку з ним, не вирішені шляхом переговорів, вирішуються у судовому порядку.

10. Строк чинності, умови зміни та припинення Договору

         10.1. Цей Договір укладено строком на ________________________________, що діє з „___” _______________ 200_ року до „___” _____________ 20___року включно.
10.2. Умови цього Договору зберігають силу  протягом усього строку цього Договору, у тому числі у випадках,  коли після його укладання законодавством установлено правила, що погіршують становище Орендаря, а в частині зобов’язань Орендаря щодо орендної плати – до виконання зобов’язань.
10.3. Зміни до умов цього Договору або його розірвання допускаються за взаємної згоди Сторін. Зміни, що пропонуються внести, розглядаються протягом одного місяця з дати їх подання до розгляду іншою Стороною.
10.4. За два місяці до закінчення терміну дії договору оренди Орендар зобов’язаний письмово повідомити Орендодавця про продовження користування об’єктом оренди, в іншому випадку договір не буде переукладено. Зазначені дії оформляються додатковою угодою, яка є невід’ємною частиною Договору оренди.
         10.5. Реорганізація Орендодавця не є підставою для зміни або припинення чинності цього Договору, і він зберігає свою чинність для нового власника орендованого Майна (його правонаступників), за винятком випадку відчуження, приватизації орендованого Майна Орендарем.
10.6. Чинність цього Договору припиняється внаслідок:
закінчення строку, на який його було укладено;
відчуження, приватизації орендованого майна  Орендарем;
загибелі орендованого Майна;
достроково, за взаємною згодою сторін або за рішенням суду;
банкрутства Орендаря;
ліквідації Орендаря – юридичної особи;
у разі смерті Орендаря (якщо Орендарем є фізична особа);
у разі не укладення договору страхування комунального майна  на користь Орендодавця у місячний термін після заключення договору оренди;
несплати орендної плати  два місяці.
10.7. У разі припинення або розірвання Договору, поліпшення орендованого Майна, здійснені Орендарем за рахунок власних коштів, які можна відокремити від орендованого Майна, не завдаючи йому шкоди, є власністю Орендаря, а невід’ємне поліпшення – власністю Орендодавця.
10.8. Вартість невід’ємних поліпшень орендованого Майна, здійснених Орендарем за згодою Орендодавця, після припинення дії Договору, не підлягає компенсації.
10.9. У разі припинення або розірвання цього Договору Майно протягом п’яти робочих днів повертається Орендодавцю. 
У разі, якщо Орендар затримав повернення Майна, він несе ризик його випадкового знищення або випадкового пошкодження.
10.10. Майно вважається поверненим Орендодавцю з моменту підписання сторонами акта приймання-передавання. Обов’язок щодо складання акта приймання-передавання покладається  на Орендодавця.
10.11. Якщо Орендар не виконує обов’язку щодо повернення Майна, Орендодавець має право вимагати від Орендаря  сплати неустойки у розмірі подвійної облікової ставки НБУ за користування Майном  за час прострочення.
10.12. Взаємовідносини сторін, не врегульовані цим Договором, регулюються чинним законодавством України.
10.13. Цей Договір укладено у двох примірниках, кожен з яких має однакову юридичну силу - по одному в Орендодавця і Орендаря.

 

11. Додаткові умови

         11.1. Сторони не відповідають за неналежне виконання цього договору внаслідок дії обставин, що виникли не з їх вини, та роблять неможливим його виконання. Якщо будь-яка з обставин безпосередньо вплинула на виконання зобов’язань у термін, встановлений Договором, то цей термін відкладається на час дії цих обставин.
11.2.  Усі виправлення за текстом цього Договору мають юридичну силу лише при взаємному їх посвідченні представниками сторін у кожному окремому випадку. 
11.3.  При внесенні змін до законодавства України щодо оренди державного, комунального майна, у Договір можуть бути  внесені відповідні зміни.

12. Додатки

          12.1. Додатки до цього Договору є його невід’ємною і складовою частиною. До цього Договору додаються:
акт приймання-передавання орендованого Майна;
          розрахунок орендної плати;
звіт про незалежну оцінку вартості об’єкта;
витяг з рішення про затвердження протоколу конкурсної Комісії (за наявності);
копія рішення міської ради;
схема або поверховий план з зазначенням частини орендованої площі
об’єкта (за наявності);
витяг з Державного реєстру правочинів про державну реєстрацію Договору (у разі оренди нерухомого майна на строк, не менший ніж три роки) .

13. Платіжні та поштові реквізити Сторін:
 
Орендодавець                                         Орендар
______________________                            ________________________
______________________                            ________________________
______________________                            ________________________
______________________                            ________________________                
М.П.                                                             М.П.

       

 

Додаток 5
до Положення

Методика
розрахунку  і  порядок  використання  плати  за оренду
майна, що перебуває у комунальній власності
територіальної громади м. Борисполя

  1. Методика розрахунку і порядок використання плати за оренду майна, що перебуває у комунальній власності територіальної громади м. Борисполя (далі – Методика), визначає порядок розрахунку та використання плати за оренду цілісних майнових комплексів, їх структурних підрозділів, нерухомого, рухомого та іншого окремого індивідуально визначеного майна, що є комунальною власністю територіальної громади, а також майна, що не увійшло до  статутного фонду господарського товариства, створеного у процесі приватизації (корпоратизації) і належить територіальній громаді (далі – Майно).

 

  1. Розмір орендної плати встановлюється в договорі оренди, укладеному між Орендодавцем та Орендарем.
  1. У разі визначення Орендаря на конкурсних засадах орендна плата, розрахована за цією  Методикою застосовується як стартова, а її розмір може бути збільшено за пропозицією учасника конкурсу.

 

  1. До плати за оренду індивідуально визначеного майна не включаються витрати на утримання орендованого майна та плата за послуги, які Орендарю зобов’язується надавати балансоутримувач, відповідно до укладених угод, а також плата за комунальні послуги та плата за землю. Ці витрати сплачуються Орендарем окремо згідно зі встановленими розрахунками відповідними підприємствами, організаціями. Витрати на утримання нерухомого майна, зданого в оренду одночасно кільком підприємствам, організаціям, установам та утримання прибудинкової території розподіляються між ними залежно від наявної кількості, потужності, часу роботи електроприладів, систем тепло- і водопостачання та водовідведення і сплачуються згідно з  рахунками за надані відповідні послуги, а в неподільній частині – пропорційно розміру займаної підприємствами, організаціями, установами загальної площі.
  1. Проведенню конкурсу передує оцінка вартості об’єкта оренди. Незалежну оцінку майна, що передається в оренду, замовляє Орендодавець. Оцінка виконується за рахунок коштів Орендодавця. Незалежна оцінка вартості об’єкта оренди повинна враховувати  стан об’єкта, його  місцезнаходження,  забезпеченість інженерними мережами, наявність доріг,  громадського транспорту та іншої інфраструктури.

 

  1. Орендна плата за цією Методикою розраховується у наступній послідовності: спочатку визначається розмір річної орендної плати. На основі розміру річної орендної плати встановлюється розмір орендної плати за перший місяць оренди, який фіксується у договорі оренди. Відповідно до розміру орендної плати за перший місяць оренди, розраховується розмір орендної плати за наступні місяці оренди.
  1. У разі коли термін оренди менший чи більший за одну добу або за один місяць, то на основі розміру місячної орендної плати розраховується добова, а в разі необхідності – на основі розміру  добової орендної плати розраховується погодинна орендна плата.

 

      1. Річний розмір орендної плати за користування цілісним майновим  комплексом,  не може перевищувати 10 відсотків вартості орендованого майна, визначається за формулою:

                                           Опл = Вз  х  Сор.ц.,
де Опл. – розмір річної орендної плати, грн.; Вз – вартість, визначена шляхом   проведення незалежної оцінки; Сор.ц. – орендна ставка за використання цілісних майнових комплексів підприємств спільної власності територіальної громади м. Борисполя, визначена згідно з  додатком 1 до Методики.

У разі визначення Орендаря на конкурсних засадах, умовами конкурсу
може бути передбачено більший розмір орендної плати.

      1. Розмір річної орендної плати у разі оренди окремого, індивідуально визначеного майна (крім нерухомого майна) встановлюється за згодою сторін, але не менш як 10 відсотків вартості орендованого майна, визначеної шляхом проведення незалежної оцінки.

 

      1.  У разі оренди нерухомого майна (крім оренди нерухомого майна   фізичними та юридичними особами, зазначеними у пункті 14 цієї Методики) розмір річної орендної плати визначається за     формулою:  

Опл = Вп  х  Сор,
де  Вп  - вартість орендованого майна, визначена шляхом проведення       незалежної оцінки, грн.;  Сор – орендна ставка,  визначена згідно з     додатком 2 до Методики.
Результати незалежної оцінки є чинними протягом 6 місяців від дня її проведення, якщо інший термін не передбачено у звіті з незалежної оцінки.

 

Якщо орендоване нежитлове приміщення є  частиною будівлі (споруди), то оцінка вартості цього приміщення проводиться безпосередньо або опосередковано з урахуванням вартості будівлі (споруди) в цілому за формулою:
Вп = Вб  :  Пб  х  Пп,
де  Вп – вартість орендованого приміщення, яке є частиною будівлі (споруди), грн.; Вб – вартість будівлі (споруди) в цілому (без вартості підвальних приміщень, якщо вони не експлуатуються Орендарем), визначена шляхом проведення незалежної оцінки, грн.; Пп – площа орендованого приміщення, кв. м; Пб – площа будівлі (споруди) в цілому (без площі підвальних приміщень, якщо вони не експлуатуються Орендарем), кв. м.
Розмір місячної орендної плати за перший місяць після укладання договору оренди чи перегляду розміру орендної плати розраховується за формулою:
                      Опл.міс. =  Опл.  х  Іп.р.  х  Ім,
                                            12   
де Опл – річна орендна плата, визначена за цією Методикою, грн.; Іп.р. – індекс інфляції за період з початку поточного року (у разі оренди нерухомого майна – з дати проведення незалежної оцінки) до дати укладання договору оренди або перегляду розміру орендної плати, Ім – індекс інфляції за перший місяць оренди.

      1.  Розмір  орендної плати за кожний наступний місяць визначається шляхом коригування розміру місячної орендної плати за попередній місяць на індекс інфляції за поточний місяць. У разі визначення Орендаря на конкурсних засадах, умовами конкурсу може бути передбачено більший, ніж визначений цією Методикою, розмір орендної плати.

 

      1.  Розмір річної орендної плати за оренду нерухомого майна відділами виконавчого комітету, його структурними підрозділами, бюджетними установами, комунальними підприємствами м. Борисполя, відділеннями поштового зв’язку становить одну гривню в рік без врахування ПДВ.
      1.  Терміни внесення орендної плати встановлюються не пізніше 5 числа наступного місяця, за який проводиться оплата. Якщо 5 число  випадає у святковий чи вихідний день, останнім днем оплати вважається наступний робочий день після святкового чи вихідного.

У договорі оренди цілісного майнового комплексу, його  структурного підрозділу, сплата орендних платежів має проводитися щоквартально в   5-ти денний термін від  дати, встановленої для подання квартальних бухгалтерських звітів (балансів), а за ІУ квартал – в 10-денний термін від дати, встановленої для подання річного бухгалтерського звіту (балансу).
Суми орендної плати, помилково перераховані Орендодавцеві, зараховуються в рахунок наступних платежів або повертаються платникові в 5-денний термін від дня одержання його письмової заяви.

      1. Пеня та штрафні санкції щодо порушення термінів визначаються договором у відповідності до чинного законодавства.

 

      1.  У разі здачі в оренду нерухомого майна одночасно кільком орендарям, орендна плата приміщень загального користування встановлюється пропорційно займаній площі кожним орендарем.
      1.    Надходження коштів від оренди за нерухоме, рухоме та інше окреме, індивідуально визначене майно, балансоутримувачами   якого є комунальні підприємства „Житлово-експлуатаційна контора № 1”, „Житлове ремонтно-експлуатаційне управління”, „Виробниче управління комунального господарства”, бюджетні організації, відділи, управління, служби виконавчого комітету Бориспільської міської ради акумулювати на рахунку, відкритому Орендодавцем у ГУДКУ у Київській області, та перераховувати (за вирахуванням податку на додану вартість) за довідкою розподілу коштів, в такому порядку:

- 70   відсотків надходжень до загального фонду міського бюджету;
- 30  відсотків надходжень направляти у вигляді фінансової допомоги на рахунки балансоутримувачів для проведення капітального, поточного ремонту житлових будинків, закладів, установ, підприємств, проведення благоустрою біля житлових будинків, закладів, установ, підприємств.
- 100  відсотків надходжень від оренди майна, розміщеного на території   центрального парку культури та відпочинку направляти у вигляді фінансової допомоги на рахунок комунального підприємства „Виробниче управління комунального господарства” для проведення благоустрою.
- 100  відсотків надходжень від оренди майна, направляти у вигляді фінансової допомоги на рахунок відділу культури виконавчого комітету Бориспільської міської ради на придбання оргтехніки, меблів, костюмів та музичної апаратури.
- 100 відсотків  надходжень від оренди майна за адресою                вул. Київський Шлях, 72 перераховувати до міського бюджету.
- 100 відсотків надходжень від оренди майна в житлових будинках, які не знаходяться на балансі комунальних підприємств, освітніх та бюджетних закладів перераховувати до міського бюджету.
- 100  відсотків надходжень від оренди майна, направляти у вигляді фінансової допомоги на рахунки закладів освіти, спорту  для зміцнення матеріально-технічної бази.

      1. Розмір плати за суборенду нерухомого, рухомого та іншого окремого індивідуально визначеного майна розраховується в порядку, встановленому цією Методикою для розрахунку розміру плати за оренду зазначеного майна.

           Нарахування орендної плати за суборенду здійснюється Орендарями. У разі, якщо плата за суборенду (у зв’язку зі зміною профілю використання приміщення на умовах суборенди), перевищує розмір орендної плати, різниця між ними перераховується до міського бюджету
19. Часткове звільнення від орендної плати та надання пільг з орендної плати, а також зміна порядку використання плати за оренду майна для окремих категорій  фізичних осіб – суб’єктів підприємницької діяльності чи юридичних осіб проводиться на підставі рішення міської ради.