Рахункова палата проводить опитування громадян з метою виявлення найбільш актуальних проблем територіальних громад та врахування думки громадян Звіт ТОВ «УКРСПЕЦВИДОБУВАННЯ» з оцінки впливу на довкілля «Розробка (продовження розробки) Глибоцького родовища піску, придатного як пісок-компонент в’яжучого для щільних силікатних бетонів, а також для благоустрою, рекультивації та планування в Бориспільському районі Київської області» До уваги жителів громади: безоплатна консультація нотаріуса Про скликання сімдесят сьомої сесії міської ради VІІІ скликання КНП «Бориспільський міський центр первинної медико-санітарної допомоги" запрошує долучитися до донорського забору крові Виконавчий комітет Бориспільської міської ради повторно оголошує конкурс по відбору експертів – суб’єктів оціночної діяльності для комплексу робіт по оцінці земельних ділянок, що підлягають продажу суб’єктам підприємницької діяльності надалі (Експерти): земельна ділянка № 1 - площею 0,9495 га за адресою: Київська обл., м. Бориспіль, вул. Сергія Оврашка, 12. ГО «Захист прав молоді та релігійних громад» запрошує до вишкільного табору «ЧИН ГЕРОЇВ» Інформування про діяльність Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини Опитування мешканців територіальних громад Київщини з метою визначення потреб маломобільних груп населення Онлайн-навчання та тренінги для соціальних працівників з питань надання кваліфікованої підтримки та допомоги дітям, які постраждали від онлайн-насильства, та їхнім сім’ям Оголошення про умови проведення конкурсу з визначення підтримки для дотації фізичним особам за утримання корів Оголошення про умови проведення конкурсу з визначення підтримки суб’єктам господарювання, для часткового відшкодування витрат на створення нових виробництв з переробки сільськогосподарської продукції або збільшення потужностей наявних виробництв з переробки сільськогосподарської продукції Оголошення про умови проведення конкурсу з визначення підтримки суб’єктам господарювання, для часткового відшкодування вартості придбаного суб’єктами господарювання насіння нішевих технічних культур (льону, гірчиці, коріандру) Оголошення про умови проведення конкурсу з визначення підтримки суб’єктам господарювання для надання часткового відшкодування вартості закуплених суб’єктами господарювання племінних кізочок, козематок, ярок та вівцематок Оголошення про умови проведення конкурсу з визначення підтримки для дотації суб’єктам господарювання за приріст корів власного відтворення Увага! 14-15 травня 2026 року заплановані роботи по промивці та знезараженню резервуарів чистої води та мереж водопостачання у Борисполі Оголошення ТOB «ЖЕК-53» про підвищення тарифів по наданню послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій з 01 червня 2026 року Щодо необхідності своєчасної сплати орендної плати за земельні ділянки комунальної власності Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області повідомляє про наявність вакантних посад Про скликання сімдесят шостої позачергової сесії міської ради VІІІ скликання З 4 по 17 травня 2026 року пройде Марафон кліматичної адаптації Щодо проведення заходів із взяття на військовий облік призовників юнаків 2009 року народження з 01 січня по 31 липня 2026 року Опитування ГО «Зміст» про вивчення рівня обізнаності, відповідності та готовності українських аграрних ОГС до вимог законодавства ЄС щодо організацій виробників Виконавчий комітет Бориспільської міської ради оголошує конкурс по відбору експертів –суб’єктів оціночної діяльності для комплексу робіт по оцінці земельних ділянок, що підлягають продажу суб’єктам підприємницької діяльності надалі (Експерти): - земельна ділянка №1 - площею 0,9495 га за адресою: Київська обл., м. Бориспіль, вул. Сергія Оврашка, 12. Повідомлення ТОВ "ЛНК"про плановану діяльність, яка підлягає оцінці впливу на довкілля: експлуатація існуючої комплексної інженерної споруди з системою збору біогазу не діючого полігону твердих побутових відходів (ТПВ) для виробництва електроенергії на території в районі с. Глибоке Бориспільського району Київської області, за межами населеного пункту Оголошення ТОВ "АГРАРНА ТЕХНОЛОГІЧНА КОРПОРАЦІЯ "ІВАНКІВ" (44707411) про початок громадського обговорення звіту з оцінки впливу на довкілля: реконструкція будівель і споруд птахофабрики під свинокомплекс повного циклу вирощування з допоміжними будівлями та спорудами по вул. Харківська в с.Іванків Бориспільського району Київської області Запуск онлайн-курсу «Фінанси для бізнесу: люди, процеси, системи» Про скликання сімдесят п’ятої сесії міської ради VІІІ скликання Оголошено набір на участь в одноденному воркшопі «Відповідальне ведення бізнесу як передумова відновлення та євроінтеграції: інструменти для місцевих громадських організацій» Запуск безоплатного онлайн-курс із системного маркетингу З 01 травня 2026 року змінюється тариф послуги, що надає ТОВ «ЖЕК-53» Про скликання сімдесят четвертої позачергової сесії міської ради VІІІ скликання «Майстерня власного бізнесу»: навчання та менторська підтримка для жінок, які планують започаткувати власну справу або відновлюють бізнес після вимушених змін Позачерговий прийом військовослужбовців у поліклінічному відділенні КНП «Бориспільська багатопрофільна лікарня інтенсивного лікування» Бориспільське районне споживче товариство запрошує на передвеликодній ярмарок! Відкрито реєстрацію до Молодіжної ради 4-го скликання До уваги жителів громади: безоплатна консультація нотаріуса Інформація щодо продовження надання послуг оренди електросамокатів в м. Бориспіль Повідомлення СТОВ «Старинська птахофабрика» (30925770) про плановану діяльність, яка підлягає оцінці впливу на довкілля Повідомлення про утворення конкурсної комісії для проведення конкурсу з визначення суб’єкта господарювання на здійснення операцій із збирання та перевезення побутових відходів на території Бориспільської міської територіальної громади з пропозицією щодо долучення до її роботи осіб Збір Великоднього кошика для захисників і захисників України: долучайтеся! Про внесення змін до Комплексної програми розвитку сільського господарства та сільських територій Київської області на 2024-2027 роки До відома суб’єктів господарювання: затверджено комплексну програму «Конкурентоспроможна Київщина» на 2026–2027 роки Держкомтелерадіо оголошує прийом публіцистичних творів на здобуття премії імені Івана Франка у галузі інформаційної діяльності Державне підприємство «СЕТАМ» Міністерства юстиції України повідомляє про проведення низки електронних аукціонів Про недопущення самовільних рубок у захисних лісонасадженнях, що розташовані на землях залізничного транспорту «Архів Війни за Незалежність»: Державна архівна служба України запроваджує формування єдиного інтегрованого інформаційного простору Відкрито набір на 2 хвилю безкоштовної онлайн-акселераційної програми для українських жінок-підприємиць «Tech Driven Growth», яку реалізують Garage48 та ГО «Інша Жінка» за підтримки Естонського центру міжнародного розвитку (ESTDEV) Повідомлення ТОВ "УКРСПЕЦВИДОБУВАННЯ" (45643658) про плановану діяльність, яка підлягає оцінці впливу на довкілля Про скликання сімдесят третьої сесії міської ради VІІІ скликання
logo diia

28 січня 2020 року № 5378-68-VII «Про звернення депутатів Бориспільської міської ради до Верховної Ради України щодо ухвалення проекту закону № 2769 «Про внесення змін до статті 225 Виборчого кодексу України (щодо розміру грошової застави)»

28 січ. 2020

 

Враховуючи пропозиції депутатів міської ради від ВО «Свобода», відповідно до статті 25 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» міська рада ВИРІШИЛА:

1. Звернутись до Верховної Ради України щодо ухвалення проекту закону № 2769 «Про внесення змін до статті 225 Виборчого кодексу України (щодо розміру грошової застави)» (додається).

2. Контроль за виконанням цього рішення покласти на постійну комісію міської ради з питань регламенту та депутатської етики, контролю за виконанням рішень ради, законності, правопорядку, взаємодії із засобами масової інформації.

Міський голова                                                                  А.С.Федорчук

 

Додаток
до рішення міської ради
28 січня 2020 року
№ 5378-68-VII

ЗВЕРНЕННЯ
депутатів Бориспільської міської ради до Верховної Ради України щодо ухвалення проекту закону № 2769 «Про внесення змін до статті 225 Виборчого кодексу України (щодо розміру грошової застави)»

У 2019 році Верховна Рада України ухвалила Виборчий кодекс України з зауваженнями Президента України, який набрав чинності 1 січня 2020 року.
Конституція України гарантує право громадян України бути обраними до органів державної влади та місцевого самоврядування.
Грошова застава на виборах є своєрідним підтвердженням серйозності намірів учасників виборчого процесу, обмеженням чи усуненням зловживання громадянином України виборчим правом, передусім за рахунок платників податків, та є превентивним механізмом, який має зменшити вплив на вибори технічних кандидатів, яких реєструють, щоб «відтягнути» голоси чи взяти участь у розподілі місць у виборчих комісіях.
Розцінюємо, як цілком позитивну новацію, скасування грошової застави для кандидатів у місцеві ради та на посади сільських, селищних та міських голів (з кількістю виборців до 90 тисяч виборців). Проте неприйнятним є збільшення грошової застави для кандидатів у міські голови у містах з кількістю виборців понад 90 тисяч та виборчих списків партій до місцевих рад (обласних та міських з кількістю виборців більше 90 тисяч) майже у 40 разів порівняно з місцевою виборчою кампанією 2015 року. Це особливо обурливо, оскільки не відбулося суттєвих змін у розмірах грошових застав для кандидатів у Президенти України та виборчих списків партій до Верховної Ради України порівняно з розмірами, які були встановлені чинними до ухвалення Виборчого кодексу законами.
Часткове збільшення грошової застави можна пояснити зростанням з 2015 року мінімальної заробітної плати, до розміру якої прив’язана формула розрахунку розміру грошової застави, але нічим необґрунтоване збільшення грошової застави у 10 разів (4 мінімальні заробітні плати на кожні 10 тисяч виборців порівняно з попередньою формулою 4 мінімальні заробітні плати на кожні 100 тисяч виборців) є надмірно високим, як наслідок, брати участь у виборах можуть тільки ті партії та громадяни, які володіють достатньо великими грошовими коштами.
Так, розмір застави для кандидатів на посаду міського голови м. Києва становить 4005807 грн, що перевищує навіть розмір грошової застави для кандидатів на посаду Президента України та у 375 разів – середньомісячну заробітну плату.
Відповідно до норм Виборчого кодексу України розмір грошової застави для реєстрації громадянина України кандидатом на посаду Президента України становить 3069950 грн, для реєстрації виборчого списку політичної партії – 4723000 грн.
Розмір грошової застави для реєстрації партійного списку в обласні ради (млн. грн):

  1.  

Дніпропетровська

4,67

  1.  

Харківська

3,84

  1.  

Львівська

3,59

  1.  

Одеська

3,31

  1.  

Київська

2,76

  1.  

Запорізька

2,53

  1.  

Вінницька

2,30

  1.  

Полтавська

2,08

  1.  

Івано-Франківська

1,96

  1.  

Хмельницька

1,87

  1.  

Черкаська

1,81

  1.  

Житомирська

1,79

  1.  

Закарпатська

1,76

  1.  

Чернігівська

1,70

  1.  

Миколаївська

1,62

  1.  

Сумська

1,61

  1.  

Рівненська

1,59

  1.  

Херсонська

1,53

  1.  

Тернопільська

1,51

  1.  

Волинська

1,42

  1.  

Кіровоградська

1,36

  1.  

Чернівецька

1,28

Розмір грошової застави для реєстрації партійного списку в містах з кількістю виборців від 90 тисяч і більше (тис. грн):


1.

Київ

4005

2.

Харків

1965

3.

Дніпро

1398

4.

Одеса

1304

5.

Запоріжжя

1077

6.

Львів

1077

7.

Кривий Ріг

926

8.

Миколаїв

661

9.

Маріуполь

586

10.

Вінниця

529

11.

Херсон

472

12.

Полтава

416

13.

Суми

416

14.

Черкаси

397

15.

Чернігів

397

16.

Житомир

378

17.

Хмельницький

378

18.

Кам’янське

340

19.

Івано-Франківськ

340

20.

Кропивницький

340

21.

Чернівці

340

22.

Рівне

321

23.

Тернопіль

321

24.

Кременчук

302

25.

Луцьк

283

26.

Краматорськ

264

27.

Біла Церква

264

28.

Мелітополь

208

29.

Нікополь

170

30.

Ужгород

170

Відповідно до норм Виборчого кодексу України розмір грошової застави для кандидатів на посаду міського голови є ідентичною розміру грошової застави для реєстрації партійного списку в містах кількістю виборців від 90 тисяч і більше.
Враховуючи вказаний механізм грошової застави витрати на одного виборця для виборів Президента України ставлять 0,09 грн, для виборів народних депутатів України – 0,13 грн, а для виборів Київського міського голови – 1,88 грн, Львівського міського голови – 1,89 грн.
Неприйнятним є те, що для загальнонаціональних та місцевих виборів (з кількістю виборців більше 90 тисяч) застосовуються різні принципи для розрахунку розміру грошової застави. І ці принципи дискримінаційні щодо зазначених місцевих рад, в яких розмір грошової застави у розрахунку на одного виборця майже в п'ятнадцять разів більше, ніж на парламентських, і в понад 20 разів більше, ніж на президентських виборах.
Так, сума застави є непомірною і перевищує в рази середній річний дохід в Україні, який становив у 2019 році близько 125 тисяч гривень.
Конституційний суд України у своєму Рішення від 30 січня 2002 року № 2‑рп/2002 констатував, що розмір майнової застави встановлюється залежно від майнової спроможності більшості населення країни. Порушення цієї вимоги може суттєво обмежити кількість претендентів на представницькі мандати, особливо від фінансово малозабезпечених партій та кандидатів у депутати.
Відповідно до міжнародних та європейських стандартів надмірно висока сума виборчої застави є проблемою. Усталеним принципом є те, що незаконна дискримінація включає дискримінацію особи на підставі її соціального або майнового статусу. Відповідно сума виборчої застави повинна визначатися дуже обережно, щоб не спричинити перепон для висунення кандидатури серйозного кандидата, який на даний момент знаходиться в несприятливому економічному становищі.
Європейський суд з прав людини у справі «Суховецький проти України» відзначив необхідність «встановлення делікатного балансу між конфліктуючими інтересами: з одного боку, утримання від участі у виборах легковажних кандидатів; а з іншого – можливість реєстрації серйозних кандидатів, включаючи тих, хто може знаходитись у скрутному економічному становищі», тим самим привернувши увагу до неприпустимості дискримінації за майновим критерієм через встановлення надмірно високого розміру застави.
Таким чином, механізм грошової застави, встановлений новим Виборчим кодексом України для кандидатів у міські голови у містах з кількістю виборців понад 90 тисяч та виборчих списків партій до місцевих рад (обласних та міських з кількістю виборців більше 90 тисяч), є дискримінаційним, та таким, що порушує основоположні права громадян України – право бути кандидатом на виборах.
З метою усунення дискримінації щодо обласних та міських рад з кількістю виборців більше 90 тисяч депутати  Бориспільської міської ради Київської області звертаються до Вас з проханням терміново ухвалити проект закону № 2769 «Про внесення змін до статті 225 Виборчого кодексу України (щодо розміру грошової застави)» та зменшити розмір грошової застави.

______________________________