З метою запобігання поширенню на території міста Борисполя гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, розглянувши пропозиції постійних комісій міської ради з питань житлово-комунального господарства, приватизації, благоустрою та екології, з питань планування бюджету, економічної реформи, відповідно постанови Кабінету Міністрів України від 11.03.2020 № 211 «Про запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2», статті 91 Бюджетного кодексу України, Господарського кодексу України, Кодексу цивільного захисту України, Закону України «Про захист населення від інфекційних хвороб», пункти 22, 45 частини 1 статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» міська рада ВИРІШИЛА:
1. Затвердити програму щодо здійснення комплексних заходів, спрямованих на ліквідацію та запобіганню поширення на території міста Борисполя гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2 (далі Програма), що додається.
2. Обсяг фінансування Програми складає 5 868,0 тис. грн, термін виконання: 2020 рік.
3. Головному управлінню житлово-комунального господарства виконавчого комітету міської ради до 01 травня 2021 року інформувати міську раду про хід виконання Програми.
4. Контроль за виконанням цього рішення покласти на постійну комісію міської ради з питань житлово-комунального господарства, приватизації та благоустрою.
Міський голова А.С.Федорчук
ЗАТВЕРДЖЕНО
Рішення міської ради
01 квітня 2020 року
№ 5568-72-VII
Програма
щодо здійснення комплексних заходів, спрямованих на ліквідацію та запобіганню поширення на території міста Борисполя гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2
1. Паспорт Програми
1. |
Ініціатор розроблення програми |
Головне управління житлово-комунального господарства виконавчого комітету міської ради |
|
2. |
Дата, номер і назва розпорядчого документа про розроблення програми |
Кодексу цивільного захисту України, Закону України «Про захист населення від інфекційних хвороб» |
|
3. |
Розробник програми |
Головне управління житлово-комунального господарства виконавчого комітету міської ради |
|
4. |
Співрозробники програми |
- |
|
5. |
Головний розпорядник коштів |
Виконавчий комітет міської ради, Головне управління житлово-комунального господарства виконавчого комітету міської ради |
|
6. |
Відповідальний виконавець програми |
Виконавчий комітет міської ради, Головне управління житлово-комунального господарства виконавчого комітету міської ради |
|
7. |
Учасники програми (співвиконавці) |
Виконавчий комітет міської ради, головне управління житлово-комунального господарства виконавчого комітету міської ради, КП «ЖРЕУ», УМКП-1, КП «ВУКГ», КП ВКГ «Бориспільводоканал», КПТМ «Бриспільтепломережа», об’єднання співвласників багатоквартирних будинків, житлові кооперативи |
|
8. |
Термін реалізації програми |
2020 рік |
|
9. |
Етапи виконання програми (для довгострокових програм) |
І етап – 2020 рік |
|
10. |
Загальний обсяг фінансових ресурсів, необхідних для реалізації програми, всього, |
5 868,0 тис. грн |
|
10.1. |
Коштів місцевого бюджету |
5 868,0 тис.грн |
|
Кошти інших джерел |
- |
2. Визначення проблеми, на розв’язання якої спрямована Програма
2.1. Програма розроблена відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11.03.2020 № 211 «Про запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2», від 09.01.2014 № 11 «Про затвердження Положення про єдину державну систему цивільного захисту», статті 91 Бюджетного кодексу України, Господарського кодексу України, Кодексу цивільного захисту України, Закону України «Про захист населення від інфекційних хвороб», пункти 22, 45 частини 1 статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні».
Відповідно до Кодексу цивільного захисту України Програма регулює відносини, пов’язані із захистом населення, територій, навколишнього природного середовища та майна від надзвичайних ситуацій міста Борисполя, реагуванням на них, функціонуванням єдиної державної системи цивільного захисту, та визначає повноваження органів місцевого самоврядування, права та обов’язки громадян України, іноземців та осіб без громадянства, підприємств, установ та організацій незалежно від форми власності.
2.2. У цій Програмі терміни вживаються у значенні, наведеному в Кодексі цивільного захисту України.
2.3. Для координації діяльності центральних і місцевих органів виконавчої влади, підприємств, установ та організацій, пов’язаної з техногенно-екологічною безпекою, захистом населення і територій, запобіганням і реагуванням на надзвичайні ситуації виконавчими комітетом міської ради, утворюються місцева комісія з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій.
3. Мета Програми
Метою цієї Програми є визначення комплексу організаційних та економічних заходів, спрямованих на:
поліпшення зусиль органів місцевого самоврядування, у сфері запобігання надзвичайним ситуаціям, ефективного реагування на них, забезпечення збереження життя і здоров’я людей, мінімізації наслідків надзвичайної ситуації на території міста;
своєчасне та якісне проведення невідкладних відновлювальних робіт і заходів, спрямованих на ліквідацію надзвичайних ситуацій та їх наслідків;
пріоритетності завдань, спрямованих на рятування життя та збереження здоров’я мешканців міста;
максимально можливого, економічно обґрунтованого зменшення ризику виникнення надзвичайних ситуацій;
гласності, прозорості, вільного отримання та поширення публічної інформації про стан цивільного захисту, крім обмежень, встановлених законом;
організація навчання населення діям у надзвичайних ситуаціях;
оповіщення населення через засоби масової інформації;
створення умов щодо зменшення випадків захворювання респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2.
4. Шляхи і способи розв’язання проблеми, строк виконання Програми
4.1. Основними завданнями цієї Програми є:
4.1.1. забезпечення проведення профілактичних і протиепідемічних заходів на території міста, у місцях масового відпочинку населення та рекреаційних зонах, а також робіт по ліквідації епідемій та спалахів інфекційних хвороб і вирішують питання фінансового та матеріально-технічного забезпечення цих заходів і робіт;
4.1.2. здійснення комплексних заходів, спрямованих на ліквідацію епідемій, спалахів інфекційних хвороб та їх наслідків;
4.1.3. забезпечення участь у боротьбі з інфекційними хворобами закладів та установ охорони здоров'я усіх форм власності, а також вдосконалення мережі спеціалізованих закладів та установ охорони здоров'я, діяльність яких пов'язана із захистом населення від інфекційних хвороб;
4.1.4. забезпечення доступність і безоплатність надання медичної допомоги хворим на інфекційні хвороби у державних і комунальних закладах охорони здоров'я;
4.1.5. забезпечення відповідно до законодавства громадян пільгових категорій лікарськими засобами та виробами медичного призначення для лікування і профілактики інфекційних хвороб;
4.1.6. інші завдання, визначені законом.
4.2. Напрямки діяльності та заходи Програми (додаток 1 до Програми)
5. Очікуванні результати реалізації Програми
5.1.Реалізація Програми дасть змогу забезпечити:
5.1.1. забезпечити належний рівень безпеки населення, захищеності територій від надзвичайних ситуацій;
5.1.2. знизити ризик виникнення надзвичайних ситуацій та мінімізувати їх наслідки;
5.1.3. оновлювати, поповнювати матеріальні цінності матеріальних резервів, необхідних для ліквідації надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру;
5.1.4. забезпечити функціонування дієвої системи запобігання загибелі людей;
5.1.5. підвищити обізнаність населення щодо дій у разі виникнення надзвичайних ситуацій;
5.1.6. забезпечити здійснення комплексних заходів щодо впровадження системи централізованого оповіщення населення;
5.1.7. своєчасно та у найкоротший термін проводити оповіщення керівного складу органів місцевого самоврядування у разі загрози виникнення чи виникнення надзвичайних ситуацій техногенного і природного характеру;
5.1.8 підвищити ефективність використання коштів, які спрямовуються на здійснення заходів щодо захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій;
5.1.9. підвищити рівень оперативного реагування на надзвичайні ситуації, удосконалити систему управління силами та засобами аварійних формувань.
5.2. Результативні показники Програми (додаток 2 до Програми)
6. Ресурсне забезпечення Програми
Обсяг коштів, які планується залучити на виконання Програми |
Етапи виконання Програми |
Усього витрат на виконання Програми, тис. грн |
|
І |
||
|
1 |
2 |
3 |
|
Обсяг ресурсів усього, у тому числі: |
5 868,0 |
5 868,0 |
|
За рахунок коштів бюджету міста Борисполя |
5 868,0 |
5 868,0 |
7. Координація та контроль за ходом виконання Програми
7.1. Виконання заходів Програми організовує головне управління житлово-комунального господарства виконавчого комітету міської ради.
7.2. Контроль за виконанням заходів Програми покладається на постійну комісію міської ради з питань житлово-комунального господарства, приватизації та благоустрою та з питань планування бюджету, економічної реформи.
7.3. Головному управлінню житлово-комунального господарства виконавчого комітету міської ради щорічно до 01 травня інформувати міську раду про хід виконання Програми.
________________________________
Додаток 1 до Програми
(пункт 4.2.)
Напрямки діяльності та заходи програми
№ з/п |
Назва напрямку діяльності (пріоритетні завдання або проекти розвитку) |
Перелік заходів програми |
Термін вико-нання заходу |
Виконавці |
Джерела фінансування |
Орієнтовні обсяги фінансування (вартість), тис.грн, |
Очікуваний |
|
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
7 |
8 |
|
1 |
Забезпечення реалізації заходів щодо запобігання виникненню надзвичайних ситуацій |
||||||
|
1.1. |
|
Послуги по поточним дезінфекційним заходам місць загального користування |
2020 |
ГУЖКГ |
Кошти місцевого бюджету |
3 000,0 |
|
|
1.2. |
|
Придбання дезінфекційних засобів |
2020 |
ГУЖКГ |
Кошти місцевого бюджету |
500,0 |
|
|
1.3. |
|
Придбання комплектів індивідуального захисту |
2020 |
ГУЖКГ |
Кошти місцевого бюджету |
300,0 |
|
|
1.4. |
|
Послуги по підвезенню працівників екстрених служб, аптек, продовольчих магазинів, комунальних підприємств та підприємств, які забезпечують функціонування систем життєзабезпечення міста |
2020 |
Виконав-чий комітет |
Кошти місцевого бюджету |
480,0 |
|
|
2. |
Створення спеціалізованого тимчасового інфекційного відділення з особливим протиепідемічним режимом |
||||||
|
2.1. |
|
Послуга по огородженню спеціалізованого тимчасового інфекційного відділення з особливим протиепідемічним режимом |
2020 |
ГУЖКГ |
Кошти місцевого бюджету |
190,0 |
|
|
3. |
Заходи з організації робіт з ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій на території міста |
||||||
|
3.1. |
|
Послуги по дезінфекції житлових та нежитлових приміщень в якому було виявлено заражених респіраторною хворобою COVID-19 |
2020 |
ГУЖКГ |
Кошти місцевого бюджету |
1 000,0 |
|
|
3.2. |
|
Послуг з перевезення раптово померлих громадян до патологоанатомічного відділення міста, якщо причина смерті не була встановлена лікарем |
2020 |
ГУЖКГ |
Кошти місцевого бюджету |
199,0 |
|
|
3.3. |
|
Поховання з підготовки померлого від респіраторної хвороби |
2020 |
ГУЖКГ |
Кошти місцевого бюджету |
199,0 |
|
Додаток 2 до Програми
(пункт 5.2.)
Результативні показники програми
|
№ |
Назва показника |
Одиниця виміру |
Вихідні дані на початок дії програми |
Очікувані результати |
Всього витрат на виконання програми |
|
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
|
І |
Показники затрат |
|
|
|
|
|
|
Обсяг видатків на реалізації заходів щодо запобігання виникненню надзвичайних ситуацій |
тис. грн |
Плановий розрахунок |
3 800,0 |
3 800,0 |
|
ІІ |
Показники продукту |
|
|
|
|
|
|
Кількість місць загального користування на яких провели дезінфекційні заходи |
од |
план заходів |
352 |
352 |
|
ІІІ |
Показники ефективності |
|
|
|
|
|
|
Середня вартість послуги по дезінфекції |
грн |
Математичний розрахунок |
10,79 |
10,79 |
|
ІV |
Показники якості |
|
|
|
|
|
|
Питома вага проведених заходів дезінфекції місць загального користування до загальної кількості запланованих |
% |
Математичний розрахунок |
100 |
100 |
_______________________________________________




















