З метою підготовки підприємств, установ і організацій міста до своєчасного й організованого проведення мобілізації та задоволення потреб оборони держави і захисту її території від можливої агресії, мобілізаційної готовності міста, на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2016 №921 «Про затвердження Порядку організації та ведення військового обліку призовників та військовозобов’язаних», Законів України «Про оборону України», «Про військовий обов’язок і військову службу», «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», п. 22 ч. 1 ст. 26, ст. ст. 25, 36, 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» виконавчий комітет міської ради ВИРІШИВ:
1. Схвалити цільову Програму заходів з мобілізаційної підготовки на 2020-2022 роки (далі – Програма), що додається.
2. Обсяг фінансування Програми складає 630,400 тис. грн., термін виконання: 2020-2022 роки, головний розпорядник коштів - виконавчий комітет міської ради, відповідальні виконавці програми - відділ з питань надзвичайних ситуацій та цивільного захисту населення виконавчого комітету міської ради та Бориспільський об’єднаний міський військовий комісаріат.
3. Відділу з питань надзвичайних ситуацій та цивільного захисту населення виконавчого комітету міської ради подати в установленому порядку Програму на розгляд Бориспільської міської ради.
4. Контроль за виконанням цього рішення покласти на першого заступника міського голови Корнійчука М.П.
Міський голова А.С. Федорчук
СХВАЛЕНО
Рішення виконавчого комітету
міської ради
25.05.2020 № 323
Цільова програма заходів з мобілізаційної підготовки на 2020-2022 роки
1. Паспорт Програми
(загальна характеристика міської програми)
|
1. |
Ініціатор розроблення програми |
Виконавчий комітет Бориспільської міської ради |
|
2. |
Дата, номер і назва розпорядчого документу про ініціювання розроблення програми* |
Доручення міського голови від № 1-1 від 10.01.2020 |
|
3. |
Розробник програми |
Відділ з питань надзвичайних ситуацій та цивільного захисту населення виконавчого комітету міської ради |
|
4. |
Співрозробники програми |
Бориспільський об’єднаний міський військовий комісаріат |
|
5. |
Головний розпорядник коштів |
Виконавчий комітет Бориспільської міської ради |
|
6. |
Відповідальний виконавець програми |
Відділ з питань надзвичайних ситуацій та цивільного захисту населення виконавчого комітету міської ради |
|
7. |
Учасники програми (співвиконавець) |
Відділ з питань надзвичайних ситуацій та цивільного захисту населення виконавчого комітету міської ради, Бориспільський об’єднаний міський військовий комісаріат, «УМКП-1», КП «ЖРЕУ», КП «ВУКГ», КП ВКГ «Бориспільводоканал», КП ТМ «Бориспільтепломережа», ГУ ЖКГ виконавчого комітету міської ради, управління юридично-кадрового забезпечення виконавчого комітету міської ради, відділ бухгалтерського обліку та звітності виконавчого комітету міської ради, відділ інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю виконавчого комітету міської ради, КНП «ББЛІЛ» |
|
8. |
Термін реалізації програми |
2020-2022 роки |
|
9. |
Етапи виконання програми (для довгострокових програм) |
Програма виконується в один етап |
|
10 |
Загальний обсяг фінансових ресурсів, необхідних для реалізації програми, всього, |
630,400 тис. грн. |
|
|
у тому числі |
|
|
10.1. |
коштів місцевого бюджету |
630,400 тис. грн. |
|
інші джерела, не заборонені законом |
- |
2. Обґрунтування необхідності Програми
З метою підтримання бойової і мобілізаційної готовності Збройних Сил України на рівні, що гарантує адекватне реагування на загрози національній безпеці держави, військовими комісаріатами спільно з місцевими органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування проводиться постійна робота щодо мобілізаційної підготовки, налагодження чіткої системи військового обліку, накопичення якісних мобілізаційних ресурсів для проведення мобілізації.
Для забезпечення повноцінної роботи військових комісаріатів з питань мобілізаційної підготовки, готовності до проведення мобілізації, існує потреба в забезпеченні військових комісаріатів за тими напрямами, де спостерігається дефіцит ресурсів з державного бюджету.
Програма заходів з мобілізаційної підготовки на 2020-2022 роки (далі-Програма) розроблена відповідно до Законів України «Про оборону України», «Про військовий обов’язок і військову службу», «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», «Про місцеве самоврядування в Україні», постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2016 № 921 «Про затвердження Порядку організації та ведення військового обліку призовників та військовозобов’язаних».
Відповідно до статті 36 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», до відання виконавчих органів міських рад належать делеговані повноваження щодо сприяння організації призову громадян на військову службу за призовом осіб офіцерського складу, строкову військову та альтернативну (невійськову) службу, а також їх мобілізації, підготовці молоді до служби в Збройних Силах України, організації навчальних (перевірочних) та спеціальних військових зборів; забезпечення доведення до підприємств, установ та організацій незалежно від форм власності, а також населення наказу військового комісара про оголошення мобілізації.
Відповідно до ст. 26 п.1п.п.22 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» до повноважень міських рад відноситься затвердження програм соціально-економічного та культурного розвитку відповідних адміністративно-територіальних одиниць, цільових програм з інших питань місцевого самоврядування.
Відповідно до Законів України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» і «Про військовий обов’язок і військову службу» встановлено правові основи мобілізаційної підготовки й мобілізації в Україні, а також здійснення військової служби і виконання військового обов’язку, визначено засади організації та порядок ведення даної роботи, обов’язки та відповідальність органів державної влади й органів місцевого самоврядування, а також їх повноваження та функції у проведенні цієї діяльності.
Успішне вирішення постійно зростаючого обсягу завдань для Бориспільського об’єднаного міського військового комісаріату, пов’язаних з веденням військового обліку, підготовкою молоді до військової служби, проведенням медичних оглядів військовозобов’язаних громадян, призовом молоді на військову службу, мобілізацією військовозобов’язаних до Збройних Сил, інших військових формувань України, відправкою призовників та військовозобов’язаних до обласного збірного пункту, бронювання певних категорій працівників міста, соціальної підтримки мобілізованих до Збройних Сил та інших військових формувань України осіб, для забезпечення їх гідного існування, вирішення проблем матеріально-технічного, соціально-побутового, культурно-масового характеру у сучасних економічних умовах, потребує фінансування з місцевого бюджету.
Прийняття Програми обумовлене необхідністю розв’язання нагальних проблем забезпечення повноцінної роботи військових комісаріатів з питань мобілізаційної підготовки, готовності до проведення мобілізації.
3. Мета Програми
Метою Програми є підготовка Бориспільського об’єднаного міського військового комісаріату та виконавчого комітету Бориспільської міської ради до своєчасного й організованого проведення мобілізації на території міста Бориспіль та задоволення потреб оборони держави і захисту її території від можливої агресії, підготовку населення до дій в особливий період, забезпечення доведення до підприємств, установ та організацій незалежно від форм власності, а також населення наказу військового комісара про оголошення мобілізації, бронювання робочих місць для військовозобов’язаних на підприємствах, в установах та організаціях відповідно до законодавства, забезпечення ведення військового обліку військовозобов’язаних і призовників, забезпечення виконання на території міста законів України та інших нормативно-правових актів з питань мобілізаційної підготовки та мобілізації.
4. Завдання Програми
Завдання, напрямки діяльності і заходи наведено у додатку до Програми.
5. Фінансове забезпечення Програми
Джерелами фінансування Програми є кошти місцевого бюджету, інших джерел, в тому числі кошти підприємств, організацій та установ всіх форм власності, які не заборонені чинним законодавством, а також добровільні пожертвування фізичних і юридичних осіб, благодійних організацій та об’єднань громадян, інші, незаборонені законодавством джерела. Фінансування Програми за рахунок коштів міського бюджету здійснюється в обсягах, передбачених рішеннями міської ради про міський бюджет на відповідний рік, виходячи з реальних можливостей міського бюджету та його пріоритетів.
Програму передбачається виконати в один етап, з 2020 по 2022 роки.
6. Очікувані результати виконання Програми
У ході реалізації Програми буде:
забезпечено покращення функціонування системи військового обліку військовозобов’язаних і призовників на 10%;
проведено бронювання військовозобов’язаних за Бориспільською міською радою, підприємствами, установами і організаціями на період мобілізації та на воєнний час;
проведено підготовку керівників підприємств, установ і організацій до дій у разі мобілізації;
збільшено сприяння військовому комісаріату у його роботі в мирний час та під час мобілізації;
збільшено контроль за станом мобілізаційної підготовки підприємств, установ і організацій міста, які залучаються до виконання мобілізаційних завдань (замовлень) на 20%;
покращено стан системи оповіщення військовозобов’язаних під час мобілізації на 25%;
проведено підвищення кваліфікації з питань мобілізаційної підготовки та мобілізації керівників підприємств, установ і організацій на 20%;
виконання на території міста законів України та інших нормативно-правових актів з питань мобілізаційної підготовки та мобілізації;
проведено висвітлення в засобах масової інформації актуальних питань мобілізаційної підготовки та мобілізації.
Кількісні та якісні показники, які характеризують результати виконання Програми
|
№ |
Показники |
Одиниця |
Джерело |
Очікувані результати |
|||||
|
2020 |
2021 |
2022 |
|||||||
|
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
7 |
|||
|
1. |
Затрат |
|
|
|
|
|
|||
|
1.1. |
Обсяги фінансування Програми (тис грн): |
тис. грн |
Обґрунтування програми |
426,710 |
101,845 |
101,845 |
|||
|
2. |
Продукту |
|
|
|
|
|
|||
|
2.1. |
Кількість типографських бланків |
од |
Обґрунтування програми |
29412 |
- |
- |
|||
|
2.2. |
Кількість поштових марок, конвертів |
од |
Обґрунтування програми |
3131 |
3131 |
3131 |
|||
|
2.3. |
Кількість паперу |
пач |
Обґрунтування програми |
123 |
123 |
123 |
|||
|
2.4. |
Кількість заправлених катриджів |
од |
Обґрунтування програми |
8 |
- |
- |
|||
|
2.5. |
Кількість канцелярського приладдя |
од |
Обґрунтування програми |
1530 |
1530 |
1530 |
|||
|
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
7 |
|||
|
2.6 |
Кількість паливно-мастильних матеріалів |
л |
Обґрунтування програми |
2768 |
2768 |
2768 |
|||
|
2.7 |
Кількість виготовленої рекламної продукції |
од |
Обґрунтування програми |
1105 |
1105 |
1105 |
|||
|
2.8 |
Кількість оргтехніки |
од |
Обґрунтування програми |
2 |
- |
- |
|||
|
2.9. |
Кількість медичних оглядів призовною комісією, комісією з питань прописки |
од |
Обґрунтування програми |
1980 |
1870 |
1920 |
|||
|
3. |
Ефективності |
|
|
|
|
|
|||
|
3.1. |
Середня вартість придбання одного предмету продукту |
грн |
Обґрунтований розрахунок програми |
4,1679 |
11,765 |
11,765 |
|||
|
3.2. |
Середня вартість медичного огляду |
грн |
Обґрунтований розрахунок програми |
134,00 |
134,00 |
134,00 |
|||
|
4. |
Якості |
|
|
|
|
|
|||
|
4.1.
|
Відсоток підприємств, установ та організацій, які охоплені заходами з мобілізаційної підготовки до загальної кількості |
% |
Обґрунтований розрахунок програми
|
75
|
82
|
90
|
|||
7. Ресурсне забезпечення цільової Програми заходів
із мобілізаційної підготовки на 2020-2022 роки
тис. гривень
Обсяг коштів. які пропонуються залучити на виконання Програми |
Роки |
Усього витрат на виконання Програми |
||
|
2020 |
2021 |
2022 |
||
|
Обсяг ресурсів, усього, утому числі (тис. грн): |
|
|
|
|
|
бюджет м. Бориспіль, державний бюджет, |
426,710 |
101,845 |
101,845 |
630,400 |
8. Координація та контроль за ходом виконання Програми
Координацію дій між виконавцями Програми, контроль за станом її виконання, визначення порядку взаємного інформування (із зазначенням конкретних строків), звітування тощо здійснює відділ з питань надзвичайних ситуацій та цивільного захисту населення виконавчого комітету міської ради та Бориспільський ОМВК.
Відділ з питань надзвичайних ситуацій та цивільного захисту населення виконавчого комітету міської ради інформує міську раду про хід виконання Програми щорічно до 01 березня.
При необхідності коригування Програми до неї можуть бути внесені зміни.
_________________________________________
Додаток до Програми
Завдання, напрямки діяльності та заходи Програми
|
№ |
Назва напрямку діяльності (пріоритетні завдання або проекти розвитку) |
Перелік заходів програми |
Термін виконання заходу |
Виконавці |
Джерела фінансу |
Орієнтовні обсяги фінансування (вартість), тис.грн, |
Очікуваний |
||
|
2020 рік |
2021 рік |
2022 рік |
|||||||
|
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
7 |
8 |
9 |
10 |
|
1. |
Забезпечення функціонування військового обліку військовозобов’язаних і призовників |
1.1. Друкування типографських бланків установлених форм 1.3. Закупівля паперу |
2020-2022 |
Відділ з питань НС та ЦЗН, відділ бухгалтерського обліку та звітності, відділ інформаційної діяльності та комунікацій з громадскістю виконавчого комітету міської ради, |
Кошти міського бюджету
|
24,225
9,050 7,800
|
-
9,050 |
- 9,050 |
Забезпечення покращення функціонування системи військового обліку військовозобов’язаних і призовників, проведення бронювання військовозобов’язаних за Бориспільською міською радою, підприємствами, установами і організаціями на період мобілізації та на воєнний час |
|
2. |
Планування, організація та забезпечення мобілізаційної підготовки та мобілізації на території міста |
2.1. Підготовка апарату посилення, проведення занять із адміністраціями дільниць оповіщення, пунктів збору та відправки мобілізаційних ресурсів: закупівля паперу |
|
Бориспільський ОМВК, |
Кошти міського бюджету |
0,660
1,160 4,975
3,500
|
0,660
1,160 4,975
3,500
|
0,660
1,160 4,975
3,500
|
Проведення підготовки керівників підприємств, установ і організацій до дій у разі мобілізації, сприяння військовому комісаріату у його роботі в мирний час та під час мобілізації, покращення стану системи оповіщення військовозобов’язаних під час мобілізації, виконання на території міста законів України та інших нормативно-правових актів з питань мобілізаційної підготовки та мобілізації, висвітлення в засобах масової інформації актуальних питань мобілізаційної підготовки та мобілізації |
|
|
|
військовослужбовців на службу за контрактом для проходження обласної медичної комісії: |
|
|
|
12,00
36,00
1,00
1,00 |
12,00
36,00
1,00
1,00 |
12,00
36,00
1,00
1,00 |
|
|
3. |
Здійснення контролю за станом мобілізаційної підготовки |
Виділення за запитами Бориспільського об’єднаного міського військового комісаріату необхідну кількість автомобілів для проведення контрольного оповіщення, вручення часткових нарядів керівникам підприємств, які мають мобілізаційне завдання на поставку техніки: |
2020-2022 |
Бориспільський ОМВК, відділ з питань НС та ЦЗН, відділ бухгалтерського обліку та звітності виконавчого комітету міської ради |
Кошти міського бюджету |
21,20 |
21,20 |
21,20 |
Збільшення контролю за станом мобілізаційної підготовки підприємств, установ і організацій міста, які залучаються до виконання мобілізаційних завдань (замовлень), підвищення кваліфікації з питань мобілізаційної підготовки та мобілізації керівників підприємств, установ і організацій |
|
4. |
Проведення медичних оглядів громадян призовною комісією та комісією з питань приписки до призовної дільниці |
Оплата вартості проведених медичних оглядів громадян міста Борисполя призовною комісією та комісією з питань приписки до призовної дільниці |
2020-2022 |
Виконавчий комітет міської ради, відділ бухгалтерського обліку та звітності виконавчого комітету міської ради, КНП «ББЛІЛ» |
Кошти міського бюджету |
268,00 |
- |
- |
Забезпечення проведення лабораторних та інструментальних дослідження призовників під час медичних оглядів військовозобов’язаних громадян, які підлягають призову на військову службу до Збройних Сил України, та приписки до призовної дільниці |




















