Інформаційне повідомлення власнику (користувачу) земельної ділянки за адресою: вул. Народна, 75, с. Іванків, Бориспольський р- н, Київська обл. Оголошення про умови проведення конкурсу з визначення підтримки надання дотації фізичним особам за утримання корів Оголошення про умови проведення конкурсу з визначення підтримки фізичним особам для часткового відшкодування закуплених фізичними особами телиць, нетелей, корів 28 березня 2024 року у приміщенні Центру надання адміністративних послуг міста Борисполя відбудеться безоплатна консультація нотаріуса Євгенії ОСТАПЕНКО Оголошення про умови проведення конкурсу з визначення підтримки суб’єктам господарювання для часткового відшкодування вартості закуплених суб’єктами господарювання племінних телиць, нетелей, корів Оголошення щодо диспансеризації великої рогатої худоби в приватному секторі Міністерство економіки України розпочинає збір пропозицій щодо економічно доцільних інвестиційних проєктів у ключових сферах економіки Виконавчий комітет Бориспільської міської ради оголошує конкурс по відбору експертів – суб’єктів оціночної діяльності для комплексу робіт по оцінці земельних ділянок, що підлягають продажу суб’єктам підприємницької діяльності Власнику (користувачу) тимчасової споруди (металевий гараж Позиція №1), розташованої біля будинку № 87/1 по вул. Київський Шлях в м. Борисполі. Інформаційне повідомлення власнику (користувачу) тимчасової споруди (металевий гараж Позиція № 2), розташованої біля будинку № 87/1 по вул. Київський Шлях в м. Борисполі Інформаційне повідомлення власнику (користувачу) залізобетонного паркану, металевих воріт та металевої хвіртки розташованих навколо будинку № 32 по вул. Броварська в м. Борисполі Держкомтелерадіо розпочав прийом творів на здобуття премії імені Івана Франка Про скликання п’ятдесят другої позачергової сесії міської ради Запрошуємо на етнофестиваль «Бориспільська весна»! 5 березня у КНП «Бориспільська багатопрофільна лікарня інтенсивного лікування» заплановано забір крові! До уваги ВПО, які оформлять довідки внутрішньо переміщеної особи чи подовження виплат на наступний шестимісячний термін До уваги роботодавців! Міністерство економіки України проводить онлайн-опитування щодо ринку праці в Україні та становища підприємств Виконавчий комітет Бориспільської міської ради оголошує конкурс по відбору експертів – суб’єктів оціночної діяльності для комплексу робіт по оцінці земельних ділянок, що підлягають продажу суб’єктам підприємницької діяльності Запрошуємо на семінар суб’єктів господарювання сільськогосподарських підприємств, які використовують засоби захисту рослин, та власників пасік Запрошуємо громаду відвідати виставку, присвячену пам’яті Героя україни Валерія Гудзя Запрошуємо підприємців взяти участь в опитуванні, спрямованому на збір даних про вплив регуляторного навантаження на бізнес Проведений демонтаж самовільно встановленої тимчасової споруди (торгівельний кіоск «Ковбасні вироби по цінам виробника») на Привокзальній площі, 4 (біля будинку) в м. Борисполі Проведений демонтаж самовільно встановленої тимчасової споруди (металевого кіоску «Преса» на Привокзальній площі (залізничний вокзал) в м. Борисполі Запрошуємо на Відкритий турнір з боксу пам’яті Героя України Валерія Гудзя та усіх загиблих українських воїнів Підготовка документів для виходу на пенсію: що потрібно знати? Оголошено прийом заявок на Національний конкурс «Благодійна Україна-2023» – «Благодійність на захисті України» Повідомлення ТОВ "БІСКВІТНИЙ КОМПЛЕКС "РОШЕН" про плановану діяльність, яка підлягає оцінці впливу на довкілля До уваги власників земельних часток (паїв)! До 1 січня 2025 року необхідно оформити право власності на земельну ділянку (пай) Про скликання п’ятдесят першої сесії міської ради Програма «Власний дім»: підтримки індивідуального житлового будівництва на селі з метою поліпшення житлових умов сільських мешканців До уваги батьків та учнів закладів загальної середньої освіти! Дистанційну форму навчання продовжено до 2 лютого 2024 року включно До уваги власників земельних ділянок та землекористувачів! Коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель за 2023 рік Запрошуємо поділитися історіями боротьби за Незалежність України у рамках проекту «Герої серед нас» Запрошуємо ветеранів й ветеранок на програму професійного розвитку з кібербезпеки З 23 до 30 січня 2024 року заклади загальної середньої освіти Бориспільської територіальної громади переведено на дистанційну форму навчання Повідомлення про початок проведення перевірки відповідно до Закону України "Про очищення влади" щодо Гопанчука Дмитра Олександровича 25 січня відбудеться БЕЗОПЛАТНА консультація нотаріуса ХМІЛЬ Тетяни Михайлівни УВАГА! Тимчасове обмеження руху транспортних засобів по вул. Соборна 20 січня 2024 року Оголошується набір в Молодіжну раду Про скликання п’ятдесятої позачергової сесії міської ради Про проведення перевірки достовірності відомостей щодо застосування заборон, передбачених Законом України «Про очищення влади» Інформація про рішення конкурсної комісії з визначення програм, розроблених громадськими об’єднаннями ветеранів, зареєстрованими у місті Борисполі, на виконання яких надається фінансова підтримка з міського бюджету у 2024 році Інформаційне повідомлення власнику тимчасової споруди (кіоск), розташованої на площі Привокзальній в м. Борисполі Запрошуємо жителів громади взяти участь у благодійному спортивному заході, приуроченому до Дня Соборності України: Пробіг Соборності Комітет з питань енергетики та житлово-комунальних послуг проводить аналіз ефективності Закону України «Про ринок природного газу» Інформація щодо зняття зони нагляду з метою недопущення поширення захворювання африканської чуми свиней із населених пунктів громади Про скликання сорок дев’ятої позачергової сесії міської ради До уваги суб’єктів господарювання! Наявність куточка споживача (покупця) в об’єктах торгівлі, побутового обслуговування населення та закладах ресторанного господарства обов’язкова Інформація щодо ЗАБОРОНИ реалізації та використання піротехнічних засобів на території Київської області Запрошуємо дітей взяти участь у конкурсі малюнку "Різдво завдяки тобі"
logo diia

26 листопада 2021 року № 1394-15-VIII «Про затвердження Програми утримання та поточного ремонту об'єктів благоустрою та озеленення комунальної власності Бориспільської міської територіальної громади на 2022-2024 роки»

26 лист. 2021

 

З метою зменшення фінансового навантаження на місцевий бюджет, забезпечення, збереження технічного та естетичного стану, підвищення експлуатаційних якостей та продовження строків служби об'єктів благоустрою та озеленення комунальної власності, відповідно до наказу Державного комітету України з питань житлово-комунального господарства від 23.09.2003 № 154 «Про затвердження Порядку проведення ремонту та утримання об’єктів благоустрою населених пунктів», наказу Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України від 10.04.2006 № 105 «Про затвердження Правил утримання зелених насаджень у населених пунктах України», Закону України « Про благоустрій населених пунктів», статей 7, 91 Бюджетного кодексу України, пункту 22 частини 1 статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» міська рада ВИРІШИЛА:

1. Затвердити Програму утримання та поточного ремонту об'єктів благоустрою та озеленення комунальної власності Бориспільської міської територіальної громади на 2022-2024 роки (далі – Програма), що додається.

2. Обсяг фінансування Програми складає 326 570,0 тис. грн, строк виконання: 2022-2024 роки.

3. Контроль за виконанням цього рішення покласти на постійну комісію міської ради з питань житлово-комунального господарства, приватизації, благоустрою та екології.

 

Міський голова                                                    Володимир БОРИСЕНКО

 

ЗАТВЕРДЖЕНО
Рішення міської ради
26 листопада 2021 року
№ 1394-15-VIII

Програма утримання та поточного ремонту об'єктів благоустрою
та озеленення комунальної власності Бориспільської міської територіальної громади на 2022-2024 роки

ЗМІСТ

 

ПАСПОРТ Програми

1.

Загальні положення.

1.1.

Значення Програми.

1.2.

Аналіз природно – кліматичних, гідрогеологічних, соціально –економічних та інших умов, які впливають на сферу благоустрою Бориспільської міської територіальної громади.

1.3.

Аналіз структури і характеристик об`єктів благоустрою територіальної громади.

1.3.1.

Наявний житловий фонд, його розподіл за типами житлової забудови та рівнем благоустрою.

1.3.2.

Аналіз стану сфери дорожнього господарства, в тому  числі з питань паркування.

1.3.3.

Аналіз стану сфери зовнішнього освітлення.

1.3.4.

Аналіз стану сфери зеленого господарства.

1.3.5.

Аналіз стану сфери інженерного захисту територій.

1.3.6.

Аналіз стану санітарного очищення.

1.3.7.

Аналіз стану галузі поховання та похоронної справи.

1.3.8.

Аналіз стану дотримання законодавства у сфері благоустрою.

1.4.

Нормативно - правове забезпечення.

2.

Мета та завдання Програми.

3.

Обґрунтування шляхів і засобів розв’язання проблеми з питань утримання об’єктів благоустрою.

4.

Завдання, заходи Програми та очікуваний результат.

4.1.

Утримання та поточний ремонт вулично-дорожньої мережі населених пунктів.

4.2.

Утримання та поточний ремонт технічних засобів регулювання дорожнього руху вулично-дорожньої мережі населених пунктів.

4.3.

Утримання та поточний ремонт спортивних та дитячих  майданчиків.

4.4.

Утримання та поточний ремонт штучних споруд.

4.5.

Утримання та поточний ремонт побутового та комунального обладнання території житлової забудови.

4.6.

Утримання зелених насаджень.

4.7.

Утримання та поточний ремонт малих архітектурних споруд.

4.8.

Утримання та поточний ремонт вуличного освітлення та зовнішніх електромереж.

4.9.

Утримання споруд очищення та прибирання населених пунктів.

4.10.

Утримання та поточний ремонт споруд водопостачання.

4.11.

Утримання озер, пляжів та переправ.

4.12.

Утирання кладовищ/ місць поховань.

4.13.

Інші роботи з утримання об'єктів благоустрою населених пунктів.

5.

Шляхи і способи розв’язання проблеми, строк виконання Програми.

6.

Очікуванні результати реалізації Програми.

7.

Порядок визначення вартості робіт з утримання об'єктів благоустрою населених пунктів.

8.

Ресурсне забезпечення Програми.

9.

Координація та контроль за ходом виконання Програми.

10

Додаток 1. ЗАВДАННЯ і ЗАХОДИ до виконання.

11

Додаток 2 Порядок фінансування.

12

Додаток 3 Перелік додатків для закріплення за підприємствами, організаціями і установами та навчальними закладами Бориспільської міської територіальної громади  об'єктів, елементів благоустрою та озеленення комунальної власності з метою утримання та поточного ремонту.

 

Паспорт Програми


1.

Назва Програми

Програми утримання та поточного ремонту об'єктів благоустрою та озеленення комунальної власності  Бориспільської міської територіальної громади на 2022-2024 роки (далі – Програма)

2.

Ініціатор розроблення Програми

Головне управління житлово-комунального господарства виконавчого комітету Бориспільської міської ради

3.

Розробник Програми

Головне управління житлово-комунального господарства виконавчого комітету Бориспільської міської ради

4.

Відповідальний виконавець Програми

комунальні підприємства Бориспільської міської ради

5.

Учасники Програми

Комунальне підприємство «Виробниче управління комунального господарства» (код 03363720), Комунальне підприємство «Благоустрій» Бориспільської міської ради (код 37417038),  Комунальне підприємство «Житлове ремонтно-експлуатаційне управління» (код 03803774), Управляюче муніципальне комунальне підприємство-1» (код 05447786), Комунальне підприємство теплових мереж «Бориспільтепломережа» (код 13712452), Комунальне підприємство водопровідно-каналізаційного господарства «Бориспільводоканал»
(код 20578712), (далі – КП )

6.

Термін реалізації Програми

2022-2024 роки

 

7.

Етапи реалізації Програми:

І –   2022 рік

ІІ –  2023 рік

ІІІ – 2024 рік

8.

Загальний обсяг фінансування, необхідних для реалізації Програми,всього.

326 570 000,00  грн

 9.

У т.ч. за рахунок коштів бюджету  Бориспільської міської територіальної громади:

2022 рік – 96 570 000  грн.

2023 рік – 110 000 000 грн.

2024 рік – 120 000 000 грн.

1.1. Значення Програми
Програма утримання та поточного ремонту об'єктів благоустрою та озеленення комунальної власності Бориспільської міської територіальної громади (далі – Програма) розроблена відповідно до Законів України «Про житлово-комунальні послуги», «Про благоустрій населених пунктів» із змінами та доповненнями, «Про дорожній рух» із змінами та доповненнями, «Про автомобільні дороги» із змінами та доповненнями, «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку» із змінами та доповненнями, «Про оренду державного та комунального майна», «Про передачу об’єктів права державної та комунальної власності», та є необхідною передумовою, яка забезпечує та враховує чітке планування та фінансування заходів із сучасного утримання та поточного ремонту об’єктів благоустрою комунальної власності Бориспільської міської ради та охоплює широке коло соціально-економічних, санітарно-гігієнічних, інженерних і архітектурних питань:
соціально-економічні вимоги передбачають створення сприятливих умов життя населення, а також раціональне використання територій населених пунктів;
санітарно-гігієнічні вимоги зводяться до забезпечення у населених пунктах здорових умов: нормальний мікроклімат, чистий повітряний басейн і водний простір, інсоляція приміщень будинків, провітрювання територій забудови;
до питань інженерної підготовки територій населених пунктів відносять її інженерне обслуговування та утримання вулично-дорожньої мережі;
архітектурно-художні вимоги передбачають створення цілісної та індивідуальної об’ємно-просторової композиції кожного населеного пункту з використанням їх збагаченням місцевого ландшафту.
Бориспільська міська рада утворює підприємства для утримання об’єктів благоустрою комунальної власності. У разі відсутності таких підприємств Бориспільська міська ради в межах своїх повноважень визначає на конкурсних засадах відповідно до закону балансоутримувачів таких об’єктів.
Балансоутримувача, що здійснюватиме утримання і поточний ремонт об’єкта благоустрою, визначає власник такого об’єкта благоустрою шляхом передачі у господарське відання.
Головне управління житлово- комунального господарства виконавчого комітету Бориспільської міської ради та балансоутримувач забезпечують належне утримання і своєчасний ремонт об’єктів благоустрою власними силами або можуть на конкурсних засадах залучати для цього інші підприємства, установи та організації.
Бориспільська міська рада за поданням головного управління житлово-комунального господарства виконавчого комітету Бориспільської міської ради щорічно затверджує заходи з утримання та поточного ремонту об'єктів благоустрою комунальної власності на наступний рік та передбачає кошти на виконання цих заходів. Бориспільська міська рада, головне управління житлово-комунального господарства виконавчого комітету Бориспільської міської ради та балансоутримувачі несуть відповідальність за виконання затверджених заходів у повному обсязі.
Відповідно до наказу Державного Комітету України з питань житлово-комунального господарства від 23.09.2003 № 154 «Про затвердження Порядку проведення ремонту та утримання об’єктів благоустрою населених пунктів» із змінами та доповненнями, наказу Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України від 10.04.2006 № 105 «Про затвердження Правил утримання зелених насаджень у населених пунктах України» із змінами та доповненнями, наказу Державного Комітету України з питань житлово-комунального господарства від 17.05.2005 № 76 «Про затвердження Правил утримання жилих будинків та прибудинкових територій» із змінами та доповненнями, роботи з ремонту та утримання об'єктів благоустрою мають бути спрямовані на забезпечення та збереження їх технічного та естетичного стану, підвищення експлуатаційних якостей та продовження їх строків служби.
До об'єктів благоустрою комунальної власності населених пунктів належать:
Території загального користування:
а) парки, рекреаційні зони, сади, сквери та майданчики;
б) пам'ятки культурної та історичної спадщини;
в) майдани, площі, бульвари, алеї;
г) вулиці, дороги, провулки, проїзди, пішохідні та велосипедні доріжки, майданчики для паркування транспортних засобів;
ґ) місця поховань;
д) інші території загального користування
Прибудинкові території.
Території будівель та споруд інженерного захисту територій.
До елементів благоустрою належать:
а) покриття площ, вулиць, доріг, проїздів, алей, бульварів, тротуарів, пішохідних зон і доріжок відповідно до діючих норм і стандартів;
б) зелені насадження (у тому числі снігозахисні та протиерозійні) уздовж вулиць і доріг, в парках, скверах, на алеях, бульварах, в садах та інших об'єктах благоустрою загального користування, санітарно-захисних зонах, на прибудинкових територіях;
в) будівлі та споруди системи збирання і вивезення відходів;
г) засоби, обладнання зовнішнього освітлення та зовнішньої реклами;
ґ) технічні засоби регулювання дорожнього руху;
д) будівлі та споруди системи інженерного захисту території;
е) малі архітектурні форми (павільйони і навіси на зупинках громадського транспорту, фонтани, питні фонтани, альтанки, грибки, гардероби, декоративні скульптури, пам'ятники, кабіни для роздягання, бювети, лави, урни, паркани, огорожі, вази, контейнери для квітів, декоративні басейни);
є) побутове та комунальне обладнання території житлової забудови (сміттєзбірники, майданчики для сушіння білизни, відпочинку населення);
ж) споруди водопостачання на об'єктах благоустрою (насосні станції біля водойм для поливу, пожежні водойми, водойми, в тому числі штучні,  гідранти, шахтні та механічні колодязі, пункти заправок водою поливально-мийних машин).
Розвиток інфраструктури населених пунктів територіальної громади та рівень життя населення спонукає до вирішення проблем у сфері благоустрою населених пунктів. Забудови житлового та громадського призначення, відкриття нових об’єктів торгівлі, громадського харчування, сервісу потребують виконання заходів з комплексного утримання та поточного ремонту об’єктів благоустрою території комунальної власності освітлення, озеленення, мощення тротуарів, утримання майданчиків для паркування транспортних засобів, утримання дитячих та спортивних майданчиків створення певних умов пересування для мешканців з обмеженими фізичними можливостями тощо.
Значне зростання інтенсивності руху, особливо великовагових навантажень, так як сільськи дороги співпадають з дорогами загального користування державного значення, призводить до руйнування покриття проїзної частини вулично-дорожньої мережі. Постійно потребують відновлення дорожнє покриття доріг та технічні засоби організації дорожнього руху: дорожні знаки, розмітка, тощо.
Незадовільним є стан дорожньої та ремонтно-експлуатаційної техніки, парк якої потребує відновлення.
Потребують вирішення і інші проблеми з благоустрою: утримання фонтанів, громадських вбиралень, кладовищ, місць масового перебування населення тощо.
Розв’язання цих проблем і пов’язано з розробкою зазначеної Програми.

1.2. Аналіз природно – кліматичних, гідрогеологічних, соціально –економічних та інших умов, які впливають на сферу благоустрою Бориспільської міської територіальної громади.
Місто Бориспіль розташоване за 35 км на південний схід від Києва. Залізнична станція Бориспіль на лінії Київ—Харків і автостанція на магістралі цього ж напрямку. Через місто проходить єврошлях E40, з яким збігається М03, а саме: траси із Харкова, Полтави, Кременчука тощо. Тому щодня через місто проходить велика кількість автотранспорту.
Бориспільська територіальна громада – це сучасні населені пункти з розвиненими промисловими, науково – освітніми, соціально – культурними, адміністративними та туристичними функціями і відіграє роль міжрайонного центру південно – західної частини області.

1.3. Аналіз структури і характеристик об`єктів благоустрою територіальної громади.
За своїм змістом і структурою комунальна інфраструктура та комунальне майно є складним об’єктом управління, що включає ряд підгалузей, кожна з яких має власні функціональні особливості та специфічні проблеми розвитку.
Бориспільська громада загальною площею 308,264 км2, до якої входить:

  • м. Бориспіль – 37,01 км2;
  • Глибоцький старастинський округ – 63,25 км2, до складу якої входять села: Глибоке – 52,62 км2 та Городище – 10,63 км2;
  • Іванківський старастинський округ – 90,403 км2;
  • Кучаківський старостинський округ – 15,683 км2, до складу якої входять села: Артемівка, Лебедин, Мала Стариця та Сулимівка;
  • Любарецький старастинський округ – 75,468 км2, до складу якої входить село Тарасівка;
  • Рогозівський старостинський округ – 11,79 км2, до складу якої входить село Кириївщина;
  • Сеньківський старостинський округ - 14,66 км2, до складу якої входять села: Андріївка, Велика Стариця, Горобіївка, Григорівка, Перегуди.

Відповідно до розпорядження Кабінету Міністрів України від 12 червня 2020 року № 715-р «Про визначення адміністративних центрів та затвердження територій територіальних громад Київської області» до складу території Бориспільської міської територіальної громади увійшли такі громади: Бориспільська, Глибоцька, Іванківська, Кучаківська, Любарецька, Рогозівська, Сеньківська.

1.3.1. Наявний житловий фонд, його розподіл за типами житлової забудови та рівнем благоустрою.
Територія населених пунктів територіальної громади – 30 826,4 га, з них під забудовою – 98,984 га. Загальна площа житлового фонду станом на 01.01.2021 – 1 120 808,75 тис. кв. м загальної площі. У громаді налічується 401 багатоквартирних будинків, які обслуговуються КП «ЖРЕУ», ТОВ «Компанія Рембудшлях», УМКП-1, ДП «Житлово-експлуатаційне підприємство «Агробудмеханізація-житлосервіс», ТОВ «Обслуговуюча компанія «Скай Сервіс», ОСББ – 22 будинків, 45 будинків - управління здійснюється співвласниками самостійно.
Теплопостачання будинків здійснюється з використанням централізованого опалення. Водопостачання будинків здійснюється з використанням централізованого водопостачання.

1.3.2. Аналіз стану сфери дорожнього-господарства, в тому числі з питань паркування.
Протяжність доріг на території громади близько – 649,83 км, в тому числі

  • м. Бориспіль близько 287,9 км, в тому числі: з твердим покриттям – 257,5 км та ґрунтових доріг – 30,4 км;
  • Глибоцький старостинський округ близько 27,3 км, в тому числі: з твердим покриттям – 23,9 км та ґрунтових доріг – 3,4 км;
  • Іванківський старостинський округ близько 73,5 км в тому числі: з твердим покриттям – 63,3 км та ґрунтових доріг – 10,2 км;
  • Кучаківський старостинський округ близько 80,0 км в тому числі: з твердим покриттям – 11,7 км та ґрунтових доріг – 68,3 км;
  • Любарецький старостинський округ близько 44,130 км, в тому числі: з твердим покриттям – 34,63 км та ґрунтових доріг – 9,5 км;
  • Рогозівський старостинський округ близько близько 75,5 км в тому числі: з твердим покриттям – 70,0 км та ґрунтових доріг – 5,0 км.
  • Сеньківський старостинський округ близько близько 61,5 км в тому числі: з твердим покриттям – 39,7 км та ґрунтових доріг – 21,8 км.

Протяжність доріг з  твердим покриттям становить 77,14 % від загальної протяжності доріг. Потребують удосконалення дороги з відсипним та грунтовим покриттям шляхом переведення їх на чорно щебеневі, асфальтобетонні та бруківку.
Кількість зупинок громадського транспорту – 97 шт.
Вулично-дорожня мережа потребує реконструкції та ремонту, заміни покриттів тротуарів, повної або часткової заміни бордюр них каменів та поребриків, заміни та улаштування колесо відбійних та пішохідних огорож.
В населених пунктах територіальної громади немає надземних паркінгів, визначені лише місця для тимчасових стоянок приїжджого транспорту.
З 803 вулиць та провулків паспортизовано всього 7 вулиць. В зв’язку з обмеженістю коштів місцевого бюджету, паспортизація вулиць не проводиться.

1.3.3. Аналіз стану сфери зовнішнього освітлення.
Станом на 01.09.2021 мережі зовнішнього освітлення потребують облікової та технічної інвентаризації, з метою визначення протяжності вуличних мереж освітлення, кількості світильників та мереж вуличного освітлення.
До 01.03.2022 необхідно визначити кількість вулиць та провулків в населених пунктах які освітлено.
Для економії коштів влаштувати багатотарифні лічильники.
Мережі зовнішнього освітлення потребують системного утримання та проведення поточних ремонтів. Відновлення роботи світлоточок, встановлення енергозберігаючих ламп дасть можливість покращити рівень благоустрою вулиць населених пунктів громади.

1.3.4. Аналіз стану сфери зеленого господарства.
Загальна площа зелених насаджень потребує інвентаризації у 2022 році.
Також необхідно проінвентаризувати та паспортизувати меморіальні комплекси, парки, сквери, території озер та інших зелених зон (газонів), з метою визначення їх складових та уточнення площі території.
У зв’язку з дефіцитом коштів місцевого бюджету протягом останніх років на озеленення населених пунктів територіальної громади виділялась незначна сума коштів. Громада має підприємство у складі якого є спеціалізована дільниця, яка займається безпосередньо лише озелененням території м. Бориспіль. Зелені насадження висаджуються у скверах, вздовж доріг та на прилеглих територіях біля будинків, установ, на вільних ділянках або на місці порубаних дерев. Багато дерев досягли вікової межі, потребують санітарної чистки або видалення.

1.3.5. Аналіз стану сфери інженерного захисту територій.
З метою забезпечення та утримання системи поверхневого водовідведення, зливової каналізації - необхідно провести інвентаризацію  існуючих мереж та визначення експлуатаційного стану шляхом визначення фактичної довжини зливової каналізації, лотків водовідвідних каналів, трубопроводів, канав без укріплення. В тому числі необхідно визначити фактичну кількість дощоприймачів, колодязів, решіток та їх технічний стан.

1.3.6. Аналіз стану санітарного очищення.
КП «ВУКГ» здійснює збір та вивезення ТПВ з дворових територій  житлових будинків, що обслуговується підприємством. В дворах багатоквартирних будинків влаштовано 176 місць збору ТПВ з контейнерних майданчиків.
КП «ВУКГ» здійснює збір та вивіз ТПВ від приватних домоволодінь, підприємств, організацій та установ. Охоплено санітарною очисткою вулиці населених пунктів Бориспільської міської територіальної громади, приватних будинків.
1.3.7. Аналіз стану галузі поховання та похоронної справи.
В населених пунктах територіальної громади ритуальне обслуговування населення здійснює КП «ВУКГ», яке обслуговує 23 кладовища загальною площею 767 429 кв. м, і надає всі необхідні види ритуальних послуг. Кладовища  охороняються. Необхідно здійснити благоустрій території нового кладовища: ритуальний майданчик, всипати доріжки між кварталами.

1.3.8. Аналіз стану дотримання законодавства у сфері благоустрою.
При прийнятті місцевого бюджету, щорічно розробляються та затверджуються на сесіях міської ради програми з благоустрою. Програма з благоустрою спрямована на виконання заходів по утриманню доріг та дорожніх елементів, санітарному очищенню територій населених пунктів територіальної громади, ремонту та експлуатації зовнішнього освітлення, утриманню зелених насаджень та інші. Реалізація програми здійснюється за рахунок коштів місцевого бюджету.
В населених пунктах Бориспільської міської територіальної громади не проведена інвентаризація та паспортизація всіх об’єктів благоустрою, що потребує витрат бюджетних коштів. Для ведення повного та достовірного обліку необхідне виконання вищевказаних заходів.
В зв’язку з дефіцитом коштів місцевого бюджету, в населених пунктах також не проведена інвентаризація зелених насаджень, яка є основою для розроблення Програми розвитку та збереження зеленої зони населених пунктів Бориспільської міської територіальної громади. Проведення інвентаризації зелених насаджень потребує виділення значних коштів, тому до даного часу вищезазначена Програма не розроблена.
Для забезпечення контролю за станом благоустрою територій населених пунктів Бориспільської міської територіальної громади, Правила благоустрою та утримання територій населених пунктів Бориспільської міської ради. В зв’язку з дефіцитом коштів місцевого бюджету, графічна частина Правил не розроблена. Крім того, для розроблення графічної частини, необхідно провести в населених пунктах інвентаризацію земель, провести розмежування земель державної та комунальної власності, встановити межі відповідних населених пунктів. Вищевказані роботи в Бориспільській міській раді ще не виконано.
В населених пунктах територіальної громади Бориспільської міської ради прийнято рішення та надано дозвіл на Розроблення схеми санітарного очищення населених пунктів територіальної громади.

1.4. Нормативно - правове забезпечення
Закон України «Про благоустрій населених пунктів» визначає правові, економічні, екологічні, соціальні та організаційні засади благоустрою населених пунктів і спрямований на створення умов, сприятливих для життєдіяльності людини.
Розроблення Програми здійснювалось в межах норм діючого законодавства, а саме: Бюджетного кодексу України, Законів України «Про місцеве самоврядування в Україні», «Про державне прогнозування та розроблення програм економічного та соціального розвитку України», «Про житлово-комунальні послуги», «Про благоустрій населених пунктів», «Про планування і забудову територій», «Про регулювання містобудівної діяльності», «Про дорожній рух», «Про автомобільні дороги», «Про охорону навколишнього природного середовища», «Про охорону культурної спадщини», «Про відходи», «Про охорону атмосферного повітря», Наказу Державного комітету з питань житлово-комунального господарства від 23.09.2003 № 154 «Про затвердження Порядку проведення ремонту та утримання об’єктів благоустрою населених пунктів», постанов Кабінету Міністрів України від 10.12.2008 № 1070 «Про затвердження Правил надання послуг з вивезення побутових відходів», від 16.11.2011 № 1173 «Питання надання послуг з вивезення побутових відходів», наказу Міністерства з питань житлово-комунального господарства України від 30.07.2010 № 259 «Про затвердження Правил визначення норм надання послуг надання послуг з вивезення побутових відходів», наказу Міністерства охорони здоров’я України від 17.03.2011 №145 «Про затвердження Державних санітарних норм та правил утримання територій населених місць», наказу Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 23.03.2017 № 57 «Про затвердження Порядку розроблення, погодження та затвердження схем санітарного очищення населених пунктів», ДБН Б.2.2-6:2013 «Склад та зміст схеми санітарного очищення населеного пункту», Правил благоустрою Бориспільської міської територіальної громади та інших нормативно-правових актів України, діючих у сфері благоустрою.

2. Мета Програми.
Мета Програми – забезпечення утримання в належному санітарному стані території Бориспільської міської територіальної громади (проїжджої частини, тротуарів, паркових алей, доріжок, малих архітектурних форм, парків, площ, меморіальних комплексів в парках та скверах), очищення та озеленення територій, санітарна очистка, раціональне використання та охорона об’єктів благоустрою, створення умов щодо захисту і відновлення сприятливого для життєдіяльності людини довкілля.
Створення належних умов руху транспортних засобів, значне підвищення безпеки руху автотранспорту та пішоходів, зниження аварійності на дорогах, збереження існуючої мережі доріг, подальший розвиток дорожнього господарства територіальної громади.
Приведення електромереж зовнішнього освітлення до норм і стандартів діючого законодавства. Оснащення об'єктів зовнішнього освітлення обладнанням з використанням енерго- та ресурсозберігаючих технологій.

3. Обгрунтування шляхів і засобів розв’язання проблеми з питань утримання об’єктів благоустрою.
Об’єкти благоустрою повинні утримуватися та використовуватися відповідно до їх функціонального призначення з урахуванням вимог правил благоустрою населених пунктів територіальної громади, місцевих правил забудови та інших вимог, передбачених чинним законодавством.
Система благоустрою населених пунктів територіальної громади є багатофункціональною: управління, організація, утримання об’єктів благоустрою, забезпечення фінансування. Найбільша проблема – це забезпечення фінансування утримання об’єктів благоустрою. В Програмі обрахована орієнтовна вартість передбачених заходів для покращення стану благоустрою в населених пунктах територіальної громади. Прогнозні обсяги та джерела фінансування Програми наведені в Паспорту Програми.

4. Завдання, заходи Програми та очікуваний результат
Завданням Програми є реалізація комплексу заходів щодо забезпечення утримання в належному санітарно-технічному стані території населених пунктів територіальної громади та покращення її естетичного вигляду для створення оптимальних умов праці, побуту та відпочинку мешканців та гостей територіальної громади.
Роботи з утримання об'єктів благоустрою населених пунктів полягають у регулярному проведенні заходів щодо запобігання передчасному зносу об'єктів, забезпечення нормальних умов їх функціонування, створенні сприятливих умов пересування для осіб з інвалідністю та інших маломобільних груп населення населених пунктів.
Реалізація Програми відбуватиметься шляхом виконання містобудівних, архітектурно-художніх, організаційних, інженерно-технічних, екологічних та економічних заходів, що забезпечать комплексне утримання об’єктів благоустрою територій населених пунктів та сприятливе для життєдіяльності людини середовище, а саме щодо вирішення:

4.1. Утримання вулично-дорожньої мережі населених пунктів
утримання доріг у населених пунктах здійснюється відповідно до вимог нормативно-правових актів з організації експлуатаційних робіт на вулицях та дорогах,  технологічних карт на окремі види робіт.

  • планування узбіч, укосів насипів та виїмок доріг без підсипання ґрунту з прибиранням невеликих зсувів та обвалів.
  • видалення трави з обочин, кюветів і водовідвідних канав; косіння трави і бур'яну на ухилах насипів і виїмках дороги, а також засівання їх травою.
  • коткування ґрунтових та гравійних доріг.
  • знепилювання доріг із щебеневими та гравійними покриттями.
  • догляд за спученими і слабкими ділянками вулиць (доріг) шляхом тимчасових затірок і регулювання руху, відкриття і закриття повітряних воронок.
  • систематичне очищення покриттів від пилу, сміття, ґрунтових та інших наносів шляхом їх підмітання та миття, а також поливання покриттів водою під час спеки влітку.
  • заготівля і складування протиожеледних матеріалів, хімічних реагентів.
  • своєчасне очищення вулиць та доріг від снігу та обробка їх фрикційними та іншими протиожеледними матеріалами.
  • заготівля та встановлення тимчасових огороджувальних бар'єрів, направних конусів та комплектів тимчасових знаків для обладнання місць проведення очищувальних робіт.
  • утримання зупинок міського транспорту.
  • пропускання води каналами та іншими водовідвідними спорудами з ліквідацією в окремих місцях наносів снігу і льоду.
  • очищення і промивання водостічних та дренажних мереж, установлення бензо-, масло- та грязевловлювачів.
  • укладання і зняття утеплень з колодязів водостічної мережі та джерел протипожежного постачання.
  • пропарювання водостічних труб та джерел протипожежного постачання для ліквідації льодяних пробок.

-         перевірка снігосплавних ліній і організація контролю над снігосплавом, ліквідація снігових заторів на лініях снігосплаву.
-         очищення і миття дорожніх знаків, транспортних і пішохідних огорож та інших елементів дорожнього обладнання.
-         технічна паспортизація та інвентаризація об'єктів з періодичним обліком інтенсивності руху транспорту і пішоходів, інструментальним випробуванням міцності дорожнього одягу та замірами рівності та слизькості покриття.
а) Середній ремонт:
- ліквідація пошкоджень земляного полотна з відновленням покриття на спучених, зсувних, обвалених та інших ділянках.
- укріплення узбіччя дороги щебенево-гравійними та в'яжучими матеріалами, улаштування або відновлення укріплювальних смуг по краях удосконалених покриттів.
- виправлення просаднів та прольотів частини з одночасним ремонтом основи та земляного полотна при загальному обсязі робіт не менше 200 кв. м, але не більше 40% площі проїзду.
- ліквідація окремих пошкоджень покриттів усіх видів на тротуарах, майданчиках, пішохідних та велосипедних доріжках з частковим виправленням основи ділянками не менше 50 кв.м, але не більше 40% площі на даній вулиці, дорозі, внутрішньо-квартальній житловій та іншій території.
- улаштування нових тротуарів та пішохідних доріжок на окремих ділянках загальною довжиною не більше 100 м.
- улаштування посадкових майданчиків на зупинках міського громадського транспорту з установленням навісу або павільйону.
- виправлення та заміна пошкоджених бордюрних каменів і поребриків на ділянках довжиною понад 100 м, але не більше 40% загальної їх довжини, на вулиці, дорозі, внутрішньоквартальної житлової та іншої територій, а також улаштування нових на окремих ділянках загальною довжиною не більше 100 м.
- заміна окремих пошкоджених плит цементобетонних покриттів.
- перебудування окремих ділянок мостових з колотого та булижного каменю із заміною піщаної основи.

- поверхнева обробка проїзної частини з попереднім виконанням у разі необхідності поточного ремонту дорожнього покриття. Поверхнева обробка повинна виконуватись на площі не менше 300 кв. м.
- виправлення та заміна пошкоджених труб водостоків загальною довжиною не менше 20 м, але не більше 40% протяжності всієї мережі.
- заміна цегляних оглядових та водоприймальних колодязів на залізобетоні.
- заміна люків, решіток та рам з нарощуванням горловин оглядових та водоприймальних колодязів.
- нанесення або відновлення дорожньої розмітки.
- заміна технічних засобів регулювання дорожнім рухом (дорожні знаки, світлофори, напрямні, сигнальні та огороджувальні пристрої тощо), а також їх установлення.
- установка нових та заміна існуючих, пошкоджених пристовбурних решіток, лав, урн, ваз, контейнерів тощо.
- улаштування пониження бордюрного каменю тротуарів до нульового рівня, а також обов’язкове встановлення попереджувальних тактильних елементів з конусоподібними рифами або круглими рифами (висота рифа 5 мм) завширшки не менше 50 см на відстані 80 см перед виїздом на проїзну частину, де було здійснено роботи з пониження бортового каменю, у місцях сполучення з проїзною частиною вулиць, доріг, в’їздів у двори, внутрішньоквартальних та інших проїздів тощо при роботах з виправлення та заміни пошкоджених бордюрних каменів і поребриків на ділянках завдовжки понад 100 м, але не більше 40 % загальної їх довжини, на вулиці, дорозі, внутрішньоквартальних та інших проїздах, а також з улаштування нових на окремих ділянках загальною довжиною не більше 100 м.
- улаштування похилої 1:7 (пандусів) із пониженням бордюру до «0», а також обов’язкове встановлення попереджувальних тактильних елементів з конусоподібними рифами або круглими рифами (висота рифа 5 мм) завширшки не менше 50 см на відстані 80 см перед виїздом на проїзну частину, де було здійснено роботи з пониження бортового каменю, на тротуарах, пішохідних доріжках у місцях сполучення з проїзною частиною вулиць, доріг, в’їздів у двори, внутрішньоквартальних та інших проїздів тощо при роботах з виправлення та заміни пошкоджених бордюрних каменів і поребриків на ділянках завдовжки понад 100 м, але не більше 40 % загальної їх довжини, на вулиці, дорозі, внутрішньоквартальних та інших проїздах, а також з улаштування нових на окремих ділянках загальною довжиною не більше 100 м.
- улаштування напрямних огороджень на окремих ділянках вулиці, дороги, на внутрішньоквартальних та інших проїздах загальною довжиною не більше 100 м.
- улаштування тактильних попереджувальних  та направляючих дорожніх покажчиків на окремих ділянках вулиці, дороги, внутрішньоквартальних та інших проїздах загальною довжиною не більше 100 м.
б) Дрібний ремонт
- виправлення окремих пошкоджень земляного полотна з відновленням покриття проїзної частини і тротуарів на ділянках спучення та всідання.
- підсипання та укріплення узбіччя дороги.
- профілювання та коткування ґрунтових доріг.
- поверхнева обробка проїзної частини з асфальтобетонними, чорними, щебеневими та гравійними покриттями з обсягом робіт не більше 300 кв. м.
- закладання виробів усіх видів дорожнього покриття.
- зашпарування швів та тріщин в асфальтобетонних та цементобетонних покриттях.
- усунення напливів та колій на проїзній частині з асфальтобетонним покриттям.
- виправлення положення окремих відхилених плит дорожнього покриття.
- ліквідація усідань і проломів проїзної частини картами до 25 кв. м з виправленням основи дорожнього одягу та відновленням усіх видів дорожнього покриття при загальних обсягах робіт, що не перевищують 20% площі проїзду.
- ліквідація окремих пошкоджень та всідань місць тротуарів, майданчиків, пішохідних та велосипедних доріжок з усіма видами покриття картами до 50 кв. м з частковим виправленням основи за умови обсягів робіт, що не перевищують 20% їх площі.
- виправлення та заміна окремих бордюрних каменів та поребриків на ділянках загальною довжиною не більше 100 м, але не більше 20% від загальної їх довжини на даній вулиці, дорозі, внутрішньоквартальній житловій та іншій території.
- перемощування пошкоджених ділянок підзору в обсягах не менше 20 м, але не більше 40 % протяжності всієї мережі.
- виправлення пошкоджень і заміна непридатних труб водостоків, лотків, дренажних штолень, водоприймальних та оглядових колодязів, водовипусків окремими місцями та ділянками довжиною не більше 20 м за умови загального річного обсягу робіт не більше 20% загальної довжини водостічної системи, а також виправлення пошкоджень (ремонт за необхідності) зовнішнього протипожежного водопроводу.
- перекладання та нарощування цегляної кладки водоприймальних та оглядових колодязів, заміна в них пошкоджених люків, решіток та рам, а також ремонт водовипусків.
- прибирання зсувів земляних мас в повному обсязі.
- копання водовідвідних каналів та влаштування тимчасових водовідвідних лотків без обмеження довжини.
- укріплення довговічними матеріалами окремих ділянок водовідвідних каналів довжиною до 50 м.
- фарбування дорожніх знаків, світлофорів, транспортних та пішохідних огорож, інших елементів інженерного обладнання вулично-дорожньої мережі.
- відновлення дорожньої розмітки, заміна несправних або пошкоджених технічних засобів регулювання дорожнім рухом, усунення пошкоджень огорожі, тактильних дорожніх покажчиків, напрямних пристроїв і стовпчиків.
- улаштування пониження бордюрного каменю тротуарів до нульового рівня, а також обов’язкове встановлення попереджувальних тактильних елементів з конусоподібними рифами або круглими рифами заввишки 5 мм та завширшки не менше 50 см на відстані 80 см перед виїздом на проїзну частину, де було здійснено роботи з пониження бортового каменю, у місцях сполучення з проїзною частиною вулиць, доріг, в’їздів у двори, внутрішньоквартальних та інших проїздів тощо при роботах з виправлення та заміни окремих бордюрних каменів та поребриків на ділянках завдовжки не більше 100 м, але не більше 20 % від загальної їх довжини на даній вулиці, дорозі, внутрішньоквартальних та інших проїздах.
- улаштування пандусів при роботах з виправлення та заміни окремих бордюрних каменів та поребриків на ділянках завдовжки не більше 100 м, але не більше 20 % від загальної їх довжини на даній вулиці, дорозі, внутрішньоквартальних та інших проїздах.

4.2. Утримання технічних засобів регулювання дорожнього руху вулично-дорожньої мережі населених пунктів.
Утримання технічних засобів регулювання дорожнього руху вулично-дорожньої мережі населених пунктів (далі - технічні засоби), що спрямовані на забезпечення та збереження їх технічного та естетичного стану, забезпечення експлуатаційних якостей.
Роботи з утримання технічних засобів здійснюються з дотриманням вимог законодавства про охорону праці.
Розмір, форма, фотометричні, колометричні характеристики, маркування, виконання та розміщення дорожніх знаків, а також розміри, форма та колір дорожньої розмітки повинні відповідати вимогам ДСТУ 4100:2014 «Безпека дорожнього руху. Знаки дорожні. Загальні технічні умови. Правила застосування» та ДСТУ 2587:2010 «Безпека дорожнього руху. Розмітка дорожня. Загальні технічні вимоги. Методи контролювання. Правила застосування».
Характеристики дорожніх світлофорів, світлової сигналізації і табло зворотного відліку часу, що встановлюються на вулично-дорожній мережі населених пунктів, їх конструкція, застосування, розміщення повинні відповідати вимогам ДСТУ 4092-2002 «Безпека дорожнього руху. Світлофори дорожні. Загальні технічні вимоги, правила застосування та вимоги безпеки».
Застосування та розміщення пристроїв примусового зниження швидкості повинні відповідати вимогам ДСТУ 4123:2006 «Безпека дорожнього руху. Пристрій примусового зниження швидкості дорожньо-транспортної техніки на вулицях і дорогах. Загальні технічні вимоги».
Дорожні напрямні пристрої (напрямні стовпчики, сигнальні тумби, напрямні острівці та острівці безпеки) повинні бути встановлені згідно з вимогами ДСТУ Б В.2.3-9-2003 «Пристрої дорожні напрямні. Загальні технічні умови».
Під час виконання робіт з утримання технічних засобів необхідно забезпечувати безпеку дорожнього руху.
Додержання номенклатури робіт з утримання та ремонту технічних засобів у частині міжремонтних строків служби, організації робіт, визначення їх вартості (у тому числі ремонту) здійснюється згідно з вимогами Порядку проведення ремонту та утримання об’єктів благоустрою населених пунктів, затвердженого наказом Державного комітету України з питань житлово-комунального господарства від 23 вересня 2003 року № 154, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 12 лютого 2004 року за № 189/8788 (далі - Порядок).
Планування робіт під час розроблення графіка виконання робіт з утримання технічних засобів базується на циклічній системі, згідно з якою роботи періодично повторюються через проміжки часу, визначені у цих Правилах.
Утримання світлофорів

  • затвердження графіків вмикання світлофорів.
  • складання графіку роботи світлофорів.

-         перевірка справності світловипромінювальних елементів у кожній сигнальній секції.
-         перевірка зовнішнього стану і денної видимості світлофора.
-         ремонт деталей чи елементів або їх заміна у разі виявлення пошкоджень або руйнування.
-         заміна розсіювача виявлення на розсіювачі світлофора тріщин і відколів.
-         заміри для визначення відстані розпізнавання символів.
-         заміри для визначення відстані пониження яскравості відбивачів.
-         заміри для визначення відстані зниження видимості вогнів транспортних світлофорів у бік автотранспорту з усіх смуг.
-         перевірка роботи кнопки управління пішохідною фазою (якщо світлофор має такий пристрій).
-         перевірка роботи звукового сигналу на світлофорах зі звуковим супроводом.
-         перевірка циклу роботи світлофорів на відповідність заданим режимам роботи.
-         заміна несправних світлофорів, а також усунення пошкоджень електромереж та устаткування, пошкоджень (руйнувань) опор, підвісок, кронштейнів, заміна дроселів та відбивачів, інших вузлів і деталей.
-         усунення порушень у роботі світлофорів, пов'язані з обривом електричних дротів або пошкодженням (руйнуванням) опор.
-         вимірювання напруги вихідних ланцюгів контролера світлофорів.
- огляд кабельних тросів до місця підключення світлофорів.
-         перевірка на міцність кріплення світлофора до опор (столів) і екрана.
-         перевірка надійності з’єднання рознімачів та зовнішнього стану сигнальних проводів.
-         перевірка надійності з’єднання рознімачів та сигнальних проводів.
-         перевірка технічного стану та регулювання комутаційної апаратури, силових щитів світлофора.
-         перевірка технічного стану тросів світлофора з усуненням виявлених несправностей.
-         утримання оптичногопристрою світлофора в чистому стані.
-         миття та протирання оптичного пристрою світлофора.
-         миття світлофора.
-         фарбування металевих опор та арматури світлофора - очищення опор світлофора від оголошень, написів, реклами.
-         заміна або відновлення пошкоджених (збитих) світлофорів (колон, кронштейнів, контролерів), кабелів живлення внаслідок дорожньо-транспортних пригод, стихійного лиха виконуються протягом трьох діб з урахуванням вимог.
-         перевірка роботи табло відліку часу.
Утримання дорожніх знаків, огороджень, дорожньої розмітки, напрямних стовпчиків, пристроїв примусового зменшення швидкості.
Роботи з утримання дорожніх знаків, огородження, дорожньої розмітки, напрямних стовпчиків, пристроїв примусового зменшення швидкості поділяються на групи:
проведення технічного обстеження;
виявлення наявності бруду у літній період та наявності снігу або крижаних відкладень у зимовий період.

  • проведення технічного обстеження дорожніх знаків, огородження (елементів огородження), напрямних стовпчиків, пристроїв примусового зниження швидкості перевіряються міцність і надійність їх кріплення до стояків, опор, проїзної частини, наявність деформацій, пошкодження фарби та світлоповертальних елементів, проводиться очищення від листя, гілок чи інших елементів.
  • технічне обстеження напрямних стовпчиків, дорожніх знаків, пристроїв примусового зменшення швидкості дорожньо-транспортної техніки на вулицях і дорогах.
  • перевірка наявності огородження відповідно до схем організації дорожнього руху та їх відновлення.
  • огляд дорожніх знаків та огороджень на предмет забруднення, що ускладнює їх візуальне сприйняття.
  • миття дорожніх знаків і огородження.
  • виявляється пошкодження фарби, крім елементів з оцинкованою поверхнею при технічному обстеженні напрямних стовпчиків, дорожніх знаків, пристроїв примусового зменшення швидкості дорожньо-транспортної техніки на вулицях і дорогах, дорожньої розмітки.
  • фарбування дорожнього знака і стояків з тильного боку дорожні знаки мають виготовлятися зі світлоповертальною поверхнею або внутрішнім освітленням.
  • перевірка налипання снігу та крижаних відкладень на технічних засобах.
  • прибирання снігу та крижаних відкладень на технічних засобах.
  • прибирання снігу.
  • роботи з ремонту дорожніх знаків, у тому числі випрямлення щитів і заміна світлоповертальної плівки, мають виконуватися у спеціалізованих майстернях або на заводі-виробнику.

- роботи із заміни або відновлення пошкоджених (збитих) технічних засобів регулювання дорожнього руху внаслідок дорожньо-транспортних пригод, стихійного лиха.
- перевірка під’єднання дорожніх знаків з внутрішнім освітленням до живильної електромережі.
- перевірка опору ізоляції між струмовідними дротами, а також між з'єднаними разом і заземлювальним контактом.
- перевірка пристроїв заземлення на світлофорних об’єктах.
- перевірка електричної міцності ізоляції контрольних та силових кабелів.
- очищення від пилу і бруду пристроїв примусового зниження швидкості дорожньо-транспортної техніки на вулицях і дорогах.
Утримання контролерів, засоби обробки і передачі інформації, засоби диспетчерського зв'язку.

  • технічне обстеження периферійного обладнання (контролери, засоби обробки і передачі інформації, засоби диспетчерського зв'язку).
  • технічне обстеження периферійного обладнання з перевірки його функціонування, а також роботи з перевірки програмного забезпечення системи.
  • технічне обслуговування периферійного обладнання, зовнішній та внутрішній огляд пристрою з очищенням і кріпленням усіх контактів.
  • очищення периферійного обладнання, очищення комутаційної шафи ззовні і шафи контролера від пилу та бруду.
  • перевірка кріплення контактів клемника у шафі контролера.
  • перевірка реле, регулювання контактів блока реле.
  • перевірка  здійснені  контролером однопрограмного управління, система має в автоматичному режимі виконувати безперервне повторення світлофорного циклу.

- перевірка здійсненні контролером багатопрограмного управління система має перебувати в автоматичному режимі, в який закладено дві або три програми, розраховані на різні періоди доби. Перевірка має виконуватися у всіх режимах роботи протягом доби.
- перевірку роботи програмного забезпечення периферійного обладнання.
- фарбування шафи периферійного обладнання.
- перевірка функціонування центрального обладнання диспетчерського пункту (пульта контролю та управління, координаторів, головного обчислювального комплексу).
- здійснюється заміна несправного блока з його подальшим ремонтом у разі пошкодження обладнання технічного засобу.
- перевірка роботи індуктивного каналу зв’язку або радіоканалу.

4.3. Утримання спортивних та дитячих майданчиків.

  • регулярний візуальний огляд з метою виявлення явної небезпеки, яка може бути внаслідок вандалізму, неправильної експлуатації елементів майданчика або природних умов.
  • позачерговий огляд після стихійного лиха та других непередбачуваних обставин, які можуть спричинити пошкодження.
  • фарбування дерев’яних або металевих поверхень перед відкриттям майданчика (після завершення зимового періоду).
  • збереження комплектності обладнання, його структурній цілісності, справності обладнання, стану рухливих частин.
  • огляди (тижневий, місячний, щорічний, позачерговий) майданчиків.
  • поточне обслуговування обладнання і поверхні майданчиків який складається з попередніх заходів по підтриманню рівня безпеки та ефективності, а саме:

перевірка вузлів кріплення скріплюючи елементів;
перефарбування та фарбування поверхонь;
обслуговування любих амортизуючи поверхонь;
змазка підшипників;
чистота;
видалення битого скла та других уламків або забруднень;
підсипка витоптаної поверхні до правильного рівня;
чистка, миття, витирання обладнання до самих маленьких деталей;
утримання огорожі в належному стані.
- виправлення дефектів або відновленню необхідного рівня безпеки ігрового обладнання та поверхонь, а саме:
заміна кріплення;
зварка металевих елементів;
заміна зношених чи пошкоджених частин;
заміна пошкоджених структурних елементів.

4.4. Утримання штучних споруд.
- запобіжні роботи із захисту споруд від повені, намерзлого льоду, заторів і пожеж.
- пропуск паводкових вод та льодоходу.
- усунення окремих дрібних пошкоджень настилів, поручнів, колесовідбійних огорож, підтягування гайок, укріплення конусів тощо.
- захист опор від розмивання шляхом укладання кам'яних матеріалів або залізобетонних брил, улаштування протирозмивальних кілець та зміцнення.
- улаштування нових або перебудова існуючих льодорізівдатковими забивними або буровими палями.
- часткова або повна заміна елементів прогінних конструкцій, у тому числі повна заміна дерев'яних конструкцій на залізобетонні в спорудах з капітальними опорами.
- улаштування або заміна сполучень мосту з підходами з укладанням залізобетонних перехідних плит і улаштування у разі необхідності дренажу за устоями.
- нагнітання цементного розчину за тунельне обкладання, тампонування пустот за обкладанням.
- перекладка порталів тунелів.
- миття стін тунелів.
- прочищення водовідвідних труб, опор і русла річок біля моста, а також труб, вхідних і вихідних лотків та заставок після пропуску паводкових вод.
- розведення та наведення розвідних та наплавних мостів, утримання в справному стані розташованих на них механізмів та устаткування.
- упорядкування протипожежних засобів та інвентарю і систематичний догляд за ними.
- улаштування і ремонт пристроїв для періодичних оглядів конструкцій споруд.
- планові обстеження і випробування споруд, роботи за їх технічною паспортизацією та інвентаризації об'єктів.
- середній ремонт.
- дрібний ремонт штучних споруд.

4.5. Утримання побутового та комунального обладнання території житлової забудови.

  • миття стін та покриття сміттєзбірників.
  • підмітання покриттів майданчиків, очищення їх від снігу та посипання піском під час ожеледиці.
  • очистка і промивання дощоприймальних колодязів та каналізації.
  • відновлення штукатурки та облицювання сміттєзбірників обсягом не більше 10% площі їх поверхні.
  • заміна окремих водостічних труб та решіток водоприймальних колодязів на сміттєзбірниках.
  • ремонт та фарбування обладнання на побутових, ігрових та комунальних майданчиках.
  • ремонт покриття на сміттєзбірниках, побутових, ігрових та комунальних майданчиках з улаштування нових тротуарів та пішохідних доріжок на окремих ділянках загальною довжиною не більше 100 м, посадочних майданчиків на зупинках міського громадського транспорту з установленням навісу або павільону, заміної окремих пошкоджених плит цементобетонних покритів та поверховою обробкою проїзної частини з попереднім виконанням у разі необхідності поточного ремонту дорожнього покриття на площі не менше 300 кв. м.
  • виправлення окремих бордюрних каменів та поребриків.
  •  

4.6. Утримання зелених насаджень
- догляд за деревами і кущами: підживлення, поливання, обрізання крон дерев і кущів, вирізування сухих суків і гілок, знешкодження омели, обробка отрутохімікатами, утеплення кореневої системи, штикування ґрунту в ямах, розкриття і розв'язування кущів неморозостійких порід, обрізка живої огорожі (газонного бордюру), видалення аварійних дерев.
- догляд за газонами: підсівання газонів окремими ділянками, укладка дереном окремими ділянками, прочісування газону граблями, підживлення газонів і поливання, прополювання, косіння трави, збирання та вивезення скошеної трави, сміття та опалого листя.
- догляд за квітниками: улаштування квітників з усіма видами супутніх робіт (поливання, прополювання, пушення ґрунту, прищіпка і видалення відповідних суцвіттів, прибирання стебел з квітників, штикування на зиму), стрижка килимових рослин, розкриття багаторічних квітів з прибиранням сміття, підживлення, підв'язування рослин, укривання рослин на зиму, викопування та зберігання цибульних та бульбових.
- коткування доріжок, ранньою весною.
- косіння трав, згрібання та вивезення опалого листя, згрібання та вивезення стовбурів та гілля.
-систематичне очищення доріжок, алей, сходів від снігу, льоду.          
- посипання піском сходів.
- інвентаризація об'єктів і споруд зеленого господарства відповідно до ГКН 03.08.007-2002 "Інструкція з технічної інвентаризації зелених насаджень у містах та селищах міського типу України".
- підсипання ґрунту, підсів газонів (до 25% загальної площі) і садіння квіткових рослин (у тому числі і багаторічних) у квітниках з усіма попередніми супровідними роботами.
- видалення окремих засохлих та пошкоджених дерев і кущів, садіння нових дерев та кущів, знешкодження омели та лікування дупел.
- укріплення укосів дереном.
- ремонт поливального водопроводу із заміною зношених труб (до 10% загальної довжини водопроводу) і водопровідної арматури.
- ремонт садово-паркового інвентарю, споруд, різноманітного обладнання майданчиків та інших архітектурних форм.
- фарбування парканів, огорож, споруд, обладнання та малих архітектурних споруд.
- дрібні штукатурні, теслярські та інші роботи на підпірних стінках, сходах тощо.
- дрібні столярні, скляні та інші роботи на парникових рамах, стелажах та системах опалення теплиць.
- виготовлення засклених рам теплиць і парканів та заміна ними окремих пошкоджень.
- ремонт покриття проїзної частини, тротуарів, майданчиків, пішохідних та велосипедних доріжок відповідно обсягів які визначени вимогами до проведення поточного ( середнього) ремонту .
- виправлення окремих бордюрних каменів і поребриків
- ремонт водостоків відповідно.

4.7. Утримання малих архітектурних споруд.
- улаштування квітників з однолітників у декоративних вазах, установлених на вулицях, майданах та інших територіях з усіма видами супутніх робіт.
- очищення декоративних басейнів та фонтанів.
- систематичне очищення урн та контейнерів від сміття, періодичне їх миття та дезінфекція.
- прибирання сміття в павільйонах, альтанках, під навісами та іншими малими архітектурними спорудами.
- миття, протирання і очищення лав від пилу, бруду і снігу.
- ремонт та фарбування малих архітектурних споруд.
- відновлення штукатурки та облицювання фундаментів пам'ятників, декоративних скульптур та композицій, фонтанів, декоративних басейнів тощо обсягом не більш 10% загальної площі їх поверхні.
- заміна окремих водостічних та водопровідних труб, решіток, водопровідної арматури та іншого обладнання фонтанів та декоративних басейнів.
- роботи з виправлення малих архітектурних споруд.

4.8. Утримання вуличного освітлення та зовнішніх електромереж.
Забезпечення утримання, належного функціонування та збереження освітлювальних приладів на території об'єктів благоустрою, впровадження енергозберігаючих технологій та обладнання.
- нагляд за справністю електромереж, устаткування та споруд.
- заміна електроламп, миття та протирання світильників.
- ліквідація пошкоджень електромереж, освітлювальної арматури та устаткування.
- виправлення окремих опор, підвісок, кронштейнів тощо.
- фарбування металевих опор та арматури, а також їх очищення від об'яв та реклами.
- заміна дроселів та відбивачів.
- огляд кабельної та телефонної лінії.
- роботи по заміні та відновленню збитих опор внаслідок дорожньо-транспортних пригод, а також пов'язані з ними ліквідації пошкоджень електромереж, освітлювальної арматури та іншого устаткування.
- утримання трансформаторних підстанцій комунальної власності.
- виправлення частково зношених і пошкоджених опор обсягом не більше 20% їх загальної кількості на даній вулиці (дорозі, іншому об'єкті) протягом року.
- заміна дротів і розтяжок у межах прогону між опорами обсягом не більше 20% їх загальної довжини.
- заміна освітлювальної арматури в окремих місцях, але не більше 20% від загальної кількості арматури на даній вулиці (дорозі, іншому об'єкті) протягом року.
- заміна кабелю ділянками обсягом не більше 10% від загальної його довжини на вулиці (дорозі).
- ліквідація обривів та перетяжка провислих дротів, установлення додаткових скруток на пасинках.
- виправлення і заміна окремих траверс та ізоляторів.
- зашпаруваннятріщин та інших пошкоджень залізобетонних опор та пасинків.
- суцільне фарбування опор.
- щорічне проведення ревізій та ремонт автоматики і телемеханіки із заміною деталей, що порушують нормальну роботу апаратури в межах 5% їх балансової вартості.
- ремонт та заміна реле часу (контактних годинників) і фотореле для керування зовнішнім освітленням.
- ремонт засобів автоматики і телемеханіки з керування мережами вуличного освітлення.
- ремонт і заміна заземлювальних пристроїв.

4.9. Утримання споруд очищення та прибирання населених пунктів.
- роботи з утримання внутрішніх та під'їзних автомобільних доріг до об'єктів споруд.
- видалення трави з обочин, кюветів і водовідвідних канав; косіння трави і бур'яну на ухилах насипів і виїмках дороги, а також засівання їх травою.
- догляд за спученими і слабкими ділянками вулиць (доріг) шляхом тимчасових затірок і регулювання руху, відкриття і закриття повітряних воронок.
- систематичне очищення покриттів від пилу, сміття, ґрунтових та інших наносів шляхом їх підмітання та миття, а також поливання покриттів водою під час спеки влітку.
- заготівля і складування протиожеледних матеріалів, хімічних реагентів.
- своєчасне очищення вулиць та доріг від снігу та обробка їх фрикційними та іншими протиожеледними матеріалами.
- пропускання води каналами та іншими водовідвідними спорудами з ліквідацією в окремих місцях наносів снігу і льоду.
- очищення і промивання водостічних та дренажних мереж, установлення бензо-, масло- та грязевловлювачів.
- укладання і зняття утеплень з колодязів водостічної мережі та джерел протипожежного постачання.
- пропарювання водостічних труб та джерел протипожежного постачання для ліквідації льодяних пробок.
- прибирання будівель і побутових приміщень, розташованих на території зливних станцій, полігонів для твердих побутових відходів, сміттєперевантажувальних станцій, сміттєспалювальних заводів, будівель та приміщень громадських туалетів, а також пункти приймання тварин, карантинні майданчики, місця поховання для тварин.
- нагляд за зовнішніми мережами електропостачання, водопостачання, каналізації на об'єктах споруд.
- контроль за утриманням та поводженням з тваринами в населених пунктах.
- регулювання чисельності тварин у населених пунктах, у тому числі безпритульних.
- ведення обліку чисельності та реєстрація тварин у населених пунктах.
- утримання місць поховання для свійських тварин.
- ведення моніторингу тварин у населених пунктах.
- державний контроль за дотриманням умов законодавства про порядок утримання та поводження з тваринами в населених пунктах.
- прибирання та нагляд за спеціально відведеними майданчиками для вигулу та дресирування свійських тварин.
- ремонт покриття проїзної частини і тротуарів внутрішніх і під'їзних автомобільних доріг не менше 200 кв.м., але не більше 40% площі проїзду та відповідно переліку робіт з проведення поточного ( середнього) ремонту вулично – дорожньої мережи.
- виправлення окремих бордюрних каменів доріг на ділянках довжиною понад 100 м, але не білтше 40 % загальної їх довжини, на вулиці, дорозі, внутришньоквартальної житлової та іншої територій, а також улаштування нових на окремих ділянках загальною довжиною не більше 100 м.
- відновлення штукатурки, побілка, фарбування, електротехнічні, сантехнічні та інші роботи в будівлях, розташованих на території зливних станцій, полігонів для твердих побутових відходів, сміттєперевантажувальних станцій, сміттєспалювальних заводів, у приміщеннях громадських туалетів, а також пункти приймання тварин, карантинні майданчики, місця поховання для тварин.
- роботи із заміни зношених ланок та елементів зовнішніх мереж електроосвітлення, водопостачання і каналізації.

4.10. Утримання споруд водопостачання.
- прибирання снігу, обколювання і прибирання льоду біля колодязів та з кришок пожежних гідрантів; очищення від льоду внутрішніх поверхонь шахтних колодязів.
- нагляд за водопідйомними засобами шахтних колодязів та кришками пожежних гідрантів.
- очищення від сміття та бруду майданчиків, пунктів заправки водою поливально-мийних машин та кришок пожежних гідрантів.
- прочищення та промивання водостічних труб, водоприймальних колодязів та кришок пожежних гідрантів на пунктах заправки водою поливально-мийних машин.
- демонтаж і монтаж насосів колодязів та водойм із заміною деталей, а також водопідйомних засобів шахтних колодязів.
- улаштування вимощення і водовідводу біля колодязів.
- ремонт водостоку на вуличних пунктах заправки водою поливально-мийних машин із заміною пошкоджених водостічних труб і решіток водоприймальних колодязів.
- заміна водопровідної арматури на вуличних пунктах заправки водою поливально-мийних машин.
- суцільне фарбування металевих і дерев'яних елементів та конструкцій.

4.11. Утримання озер, пляжів та переправ.
- систематичне прибирання території пляжів.
- протирання та миття лав, гардеробів, альтанок та інших елементів обладнання пляжів, а також спортивного обладнання.
- прибирання та миття проїздів, тротуарів і пішохідних доріжок на території пляжів, а також пристаней, помостів, сходів.
- косіння трав, згрібання та вивезення опалого листя, згрібання та вивезення стовбурів та гілля.
- роботи, пов'язані з обслуговуванням паромних та інших видів переправи.
- обстеження та очищення дна річок, водоймищ від небезпечних предметів у районі пляжів.
- відновлювальний ремонт споруд, обладнання пляжів і спортивного інвентарю при їх зносі не більше 50%.
- виправлення дрібних пошкоджень помостів, пристаней, сходів.
- суцільне фарбування споруд, обладнання та інших об'єктів.

4.12. Утирання кладовищ/ місць поховань.
- догляд за намогильними спорудами.
- усі види робіт з утримання зелених насаджень:
догляд за деревами і кущами: підживлення, поливання, обрізання крон дерев і кущів, вирізування сухих суків і гілок, знешкодження омели, обробка отрутохімікатами, утеплення кореневої системи, штикування ґрунту в ямах, розкриття і розв'язування кущів неморозостійких порід, обрізка живої огорожі (газонного бордюру), видалення аварійних дерев;
догляд за газонами: підсівання газонів окремими ділянками, укладка дереном окремими ділянками, прочісування газону граблями, підживлення газонів і поливання, прополювання, косіння трави, збирання та вивезення скошеної трави, сміття та опалого листя;
догляд за квітниками: улаштування квітників з усіма видами супутніх робіт (поливання, прополювання, пушення ґрунту, прищіпка і видалення відповідних суцвіттів, прибирання стебел з квітників, штикування на зиму), стрижка килимових рослин, розкриття багаторічних квітів з прибиранням сміття, підживлення, підв'язування рослин, укривання рослин на зиму, викопування та зберігання цибульних та бульбових.
- косіння трав, згрібання та вивезення опалого листя, згрібання та вивезення стовбурів та гілля
- улаштування квітників з однолітників у декоративних вазах, установлених на вулицях, майданах та інших територіях з усіма видами супутніх робіт.
- роботи з утримання проїздів та пішохідних доріжок:
- систематичне очищення покриттів від пилу, сміття, ґрунтових та інших наносів шляхом їх підмітання та миття, а також поливання покриттів водою під час спеки влітку.
- заготівля і складування протиожеледних матеріалів, хімічних реагентів.
- своєчасне очищення вулиць та доріг від снігу та обробка їх фрикційними та іншими протиожеледними матеріалами.
- систематичне очищення урн та контейнерів від сміття, періодичне їх миття та дезінфекція.
- нагляд за зовнішніми мережами електропостачання, водопостачання та каналізації.
- відбудова зруйнованих частин огорож місць поховань.
- відновлення арматури, облицювання і побілки стін та стель.
- суцільне фарбування споруд і елементів благоустрою.
- садіння дерев, кущів, квітів на газонах і клумбах; санітарна обрізка та обробка їх отрутохімікатами.
- упорядкування намогильних споруд, що перебувають на державному обліку.
- ремонт покриття проїздів та пішохідних доріжок.
- упорядкування інвентарю, прибиральних машин і механізмів.
- ремонт зовнішніх мереж електропостачання, водопостачання і каналізації.

4.13. Інші роботи з утримання об'єктів благоустрою населених пунктів
- сторожова та пожежна охорона об'єктів, утримання в справному стані протипожежних, освітлювальних, сигнальних, рятувальних та запобіжних пристроїв.
- проведення технічної інвентаризації та паспортизації об'єктів.
- технічний нагляд за функціонуванням об'єктів благоустрою населених пунктів.
- екологічна паспортизація асфальтобетонних заводів, виробничих баз, полігонів для твердих побутових відходів, сміттєперевантажувальних станцій, сміттєспалювальних заводів, підземних переходів та інших об'єктів міського благоустрою.
- загальних питань благоустрою.
- дотримання Правил благоустрою.
- проведення паспортизації та інвентаризації об'єктів благоустрою населених пунктів територіальної громади.
- створення безбар'єрного середовища для інвалідів та інших маломобільних груп населення шляхом обладнання елементів благоустрою відповідними спеціальними і допоміжними засобами, в тому числі ( уніфікованою візуальною та звуковою інформацією; спеціальними покажчиками біля об'єктів, що будуються або ремонтуються; пандусами і бильцями на сходинках біля входів у будинки, зупинок маршрутних транспортних засобів та місць посадки і висадки пасажирів; пологими спусками на тротуарах у місцях наземних переходів вулиць, доріг та зупинок громадського транспорту загального користування, в тому числі - доріжками зі зміненим покриттям для інвалідів з вадами зору (тактильною інформацією); спеціальними покажчиками маршрутів руху інвалідів територіями загального користування тощо.
- благоустрій пам’ятників культурної та історичної спадщини.
- утримання вулично-дорожньої мережі та паркування транспортних засобів.
- ремонт і утримання вулично-дорожньої мережі.
- обладнання закритої дощової каналізації існуючої вулично-дорожньої мережі.
- облаштування та утримання майданчиків для паркування транспортних засобів відповідно до законодавства.
- утримання, поточний ремонт та обслуговування об'єктів зовнішнього освітлення міста;реконструкція зовнішнього освітлення міста з використанням сучасних енергозберігаючих технологій.
- утримання зелених насаджень: захист зелених насаджень населених пунктів територіальної громади від шкідників та збудників хвороб; відновлення клумб, газонів, квітників;
- організація прибирання території населених пунктів територіальної громади та вивіз твердих побутових відходів.
- інженерного захисту територій: організація відведення поверхневого стоку; укріплення берегів, зсувних ділянок з метою запобігання підтопленню територій та пошкодженню об'єктів благоустрою.
- залучення громадськості до здійснення заходів у сфері благоустрою.
- навчально-виховні та інформаційно-рекламні заходи, спрямовані на активізацію участі населення у сфері благоустрою.
- систематичне висвітлювання в засобах масової інформації проблемних питань та шляхів реформування і розвитку сфери благоустрою населених пунктів територіальної громади.

Програма розроблена для здійснення ефективних і комплексних заходів з:

  • утримання території громади в належному санітарному стані, поліпшення її естетичного вигляду;
  • утримання та поточного ремонту об’єктів дорожнього господарства, дитячих та спортивних майданчиків, зовнішнього освітлення, трансформаторних підстанцій комунальної власності та інших об’єктів благоустрою  територіальної громади.

Проблеми утримання в належному стані територіальної громади, його озеленення, відновлення об’єктів благоустрою потребують комплексного вирішення.
Забезпечення технічного стану доріг у значній мірі залежать витрати на їх поточний ремонт, економічні втрати від дорожньо-транспортних пригод.
Програма визначає загальний порядок планування, ремонту, утримання і фінансування комплексного благоустрою територіальної громади, а також встановлює певний перелік заходів щодо суттєвого та якісного покращення благоустрою та санітарного стану.
Основна проблема полягає в тому, що транспортно-експлуатаційний стан автомобільних доріг на території Бориспільської міської територіальної громади не в повній мірі забезпечує швидкий, комфортний, економічний і безпечний руху транспортних засобів.
Способи розв'язання проблеми полягають у значному збільшенні обсягів ремонту автомобільних доріг та інженерних споруд на них. Які будуть виконуватися відповідно до наказу Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово – комунального господарства України № 54 від 14.02.2012 «Про затвердження Технічних правил ремонту і утримання вулиць та доріг населених пунктів» із змінами та доповненнями, наказу Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово – комунального господарства України № 296 від 08.11.2017 «Про затвердження Правил утримання технічних засобів регулювання дорожнього руху вулично-дорожньої мережі населених пунктів».

5. Шляхи і способи розв’язання проблеми, строк виконання Програми.
Розв’язання проблем та досягнення мети Програми планується забезпечити шляхом:
5.1. Виконання напрямків діяльності по виконанню Програми в частині утримання об’єктів благоустрою територіальної громади:
5.1.1. Послуги по утриманню вулично-дорожньої мережі (послуги з замітання вулиць, прибирання снігу; посипання сіллю, піском доріг і тротуарів; чищення доріг і громадських місць та інші послуги; послуги з обслуговування об’єктів світлофорного регулювання дорожнього руху на перехрестях вулиць; оплата послуг із технічного обслуговування обладнання та автобусних зупинок).
5.1.2. Забезпечення та утримання на належному рівні зелені зони територіальних громад (послуги по утриманню об’єктів озеленення; послуги по догляду за деревами і кущами: підживлення, поливання, обрізання крон дерев і кущів, вирізування сухих суків і гілок, знешкодження омели, обробка отрутохімікатами, утеплення кореневої системи, штикування ґрунту в ямах, розкриття і розв'язування кущів неморозостійких порід, обрізка живої огорожі (газонного бордюру), видалення аварійних дерев; проведення паспортизації та інвентаризації об’єктів благоустрою (зелених насаджень).
5.1.3. Забезпечення функціонування мереж зовнішнього освітлення (послуги по технічному обслуговуванню та утриманню в належному стані мереж вуличного освітлення територіальної громади; витрати на оплату за спожиту електроенергію лініями зовнішнього освітлення; придбання обладнання для вуличного освітлення).
5.1.4. Забезпечення утримання дитячих, спортивних майданчиків; систем водопониження та зливової каналізації; роботи по поточному та капітальному ремонту дитячих, спортивних майданчиків).
5.1.5. Забезпечення утримання фонтанів та бюветів територіальної громад (послуги по технічному обслуговуванню та утриманню в належному стані бюветів та фонтанів; витрати на постачання води для бюветів, фонтанів та для поливу зелених насаджень).
5.1.6. Забезпечення заходів по утриманню місць поховання та надання послуг з поховання самотніх громадян (послуги по похованню невідомих та безрідних громадян; послуги по обслуговуванню та утриманню в належному стані кладовищ; поточний ремонт елементів благоустрою на кладовищах).
5.1.7. Забезпечення утримання в належному стані об'єктів, задіяних в прийомі поверхневих стоків в дощову каналізацію, штучних споруд (послуги з обслуговуванню та утриманню в належному стані зливовоприймальних та оглядових колодязів, колекторів та відкритих водовідних каналів; мереж зливової каналізації).
5.2. Виконання напрямків діяльності по виконанню Програми в частині утримання об’єктів дорожнього господарства територіальної громади:
5.2.1. Підвищення рівня безпеки дорожнього руху (придбання і встановлення дорожніх знаків та елементів для безпеки дорожнього руху; придбання матеріалів для посипання доріг нанесення дорожньої розмітки; виготовлення проекту (схеми) організації дорожнього руху).
5.3. Утримання трансформаторних підстанцій комунальної власності (послуги по утриманню трансформаторних підстанцій комунальної власності).
5.4. Фінансування Програми здійснюватиметься в межах асигнувань, передбачених міським бюджетом, та інших джерел, не заборонених законодавством.
5.5. У ході реалізації заходів Програми можливі корегування, зміни, уточнення, доповнення, пов’язані з фактичним надходженням коштів на реалізацію розділів Програми, уточненням обсягів робіт виходячи з реальних можливостей бюджету.
5.6. Напрямки діяльності та заходи програми (додаток 1 до Програми).

6. Очікуванні результати реалізації Програми.
У ході виконання Програми очікується досягнення наступних показників:
6.1. Поліпшення санітарного та естетичного стану Бориспільської міської територіальної громади.
6.2. Проведення паспортизації та інвентаризації об’єктів благоустрою (зелених насаджень) наддасть можливість скласти кадастр зелених насаджень Бориспільської міської територіальної громади. Оцінка їх стану дасть можливість скласти плани реконструкції парків і скверів, інших зелених зон з використанням зелених насаджень, стійких до екологічних та природних умов.
6.3. Забезпечення безперебійної роботи зовнішнього освітлення вулиць, парку, площі та скверів Бориспільської міської територіальної громади в нічний час в належному утриманні та технічному обслуговуванні електромереж зовнішнього освітлення.
6.4. Збільшення терміну придатності елементів благоустрою, зовнішнього освітлення та інших об'єктів благоустрою за рахунок виконання робіт із капітального ремонту та послуг із технічного обслуговування.
6.5. Створення належних умов для проживання населення, забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя, активізації мешканців Бориспільської міської територіальної громади у виконанні заходів Програми.
6.6. Збереження існуючої мережі доріг комунальної власності від руйнування.
6.7. Вчасну ліквідацію незадовільних умов руху автотранспорту, у тому числі маршрутів загального користування, на аварійних ділянках шляхом проведення на них ремонтних робіт.
6.8. Виконання заходів з енергозбереження та поліпшення екологічного стану в галузі комунальної теплоенергетики, водопостачання та водовідведення підвищить якість надання даних послуг.
6.9. Належне утримання та експлуатація об’єктів комунальної теплоенергетики водопостачання та водовідведення, шляхом модернізації та реконструкції малоефективного діючого обладнання, забезпечить економію енергетичних ресурсів.
6.10. Виконання комплексів організаційних та економічних заходів, спрямованих на здійснення збереження, підтримки, утримання в належному стані комунального майна, покращить їх інвестиційну привабливість.
6.11. Виконання реконструкції електромереж територіальної громади і системи електропостачання з введенням нових електропідстанцій в мікрорайонах громади (на умовах співфінансування з міського та інші джерела не заборонені законодавством), мінімізувати аварійні відключення електроенергії. Що підвищить ступінь роботи для надійного та якісного забезпечення споживачів електричною енергією, покращення інвестиційної привабливості територіальної громади.

7. Порядок визначення вартості робіт з утримання об'єктів благоустрою населених пунктів.
7.1. Вартість утримання об'єктів благоустрою розраховується на підставі економічно обґрунтованих планових витрат, визначених на підставі державних і галузевих нормативів (норм), витрат ресурсів, техніко-економічних розрахунків та кошторисів, ставок податків і зборів (обов'язкових платежів та цін у плановому періоді, установлених на підставі прогнозних індексів підприємства).
7.2. Ціни на матеріальні ресурси враховуються на рівні цін, установлених при проведенні закупівель на конкурсній основі за участю підприємств-виробників.
7.3. Проведення технічної інвентаризації та паспортизації об'єктів благоустрою, інструментальний контроль за станом покриттів проїзної частини вулично-дорожньої мережі, обстеження та випробування мостів та шляхопроводів, діяльність, пов'язана з поводженням з тваринами в населених пунктах, здійснюються за рахунок бюджетних коштів на утримання об'єктів благоустрою та/або інших джерел фінансування, передбачених законом.

8. Ресурсне забезпечення Програми.
(тис. грн)


Обсяг коштів, які пропонується залучити на виконання програми

Етапи виконання програми

Усього витрат на виконання програми

І
2022 рік

ІІ
2023 рік

ІІІ
2024 рік

1

2

3

4

5

За рахунок коштів бюджету  Бориспільської міської територіальної громади

96 570,00

110 000,00

120 000,00

326 570,00

9. Координація та контроль за ходом виконання Програми.
9.1. Виконання заходів Програми організовують: головне управління житлово-комунального господарства виконавчого комітету міської ради, управління капітального будівництва міської ради, управління містобудування та архітектури міської ради, управління культури міської ради та управління молоді та спорту міської ради.
9.2. Контроль за виконанням заходів Програми покладається на постійну комісію міської ради з питань житлово-комунального господарства, приватизації та благоустрою та з питань планування бюджету, економічної реформи.
9.3. Управлінню капітального будівництва міської ради, управлінню містобудування, архітектури міської ради, управління культури міської ради та управління молоді та спорту міської ради щорічно до 01 березня інформувати міську раду про хід виконання Програми.
9.4. Головному управлінню житлово-комунального господарства виконавчого комітету міської ради щорічно до 01 квітня інформувати міську раду про хід виконання Програми.

 

Додаток 1
до програми утримання та поточного ремонту
об'єктів благоустрою та озеленення
комунальної власності
Бориспільської міської
територіальної громади на 2022-2024 роки
(пункт 4)
ЗАВДАННЯ І ЗАХОДИ
з виконання цільової програми утримання та поточного ремонту об'єктів благоустрою та озеленення комунальної власності
Бориспільської міської територіальної громади
на 2022-2024 роки
0116030 « Організація благоустрою населених пунктів»


Найменування завдань

Найменування заходу

Головний розпорядник бюджетних коштів

Виконавець Програми

фінансування (місцевий  бюджет, інші джерела

 

Значення показники тис. грн

Усього

Прогнозний обсяг фінансових ресурсів для виконання завдань, тис. грн

2022

2023

2024

 

 

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

 

 

Завдання 1. Утримання та поточний ремонт вулично-дорожньої мережі населених пунктів

 

Поточний ремонт вулично - дорожньої мережі ( доріг, тротуарів)

ГУ ЖКГ

КП «ВУКГ», КП «Благоустрій» 

Місцевий  бюджет 

 

17 400

 

 

 

 

Утримання доріг та тротуарів  в зимовий період

ГУ ЖКГ

КП «ВУКГ», КП «Благоустрій» 

Місцевий  бюджет 

 

7 300

 

 

 

 

Утримання доріг та тротуарів в літний період

ГУ ЖКГ

КП «ВУКГ», КП «Благоустрій» 

Місцевий  бюджет 

 

7 200

 

 

 

 

Разом по розд.1

 

 

104 900

31 900

35 000

38 000

 

 

Завдання 2. Утримання та поточний ремонт технічних засобів регулювання дорожнього руху вулично-дорожньої мережі населених пунктів

 

Утримання технічних засобів регулювання дорожнього руху вулично-дорожньої мережі населених пункт

ГУ ЖКГ

КП «ВУКГ», КП «Благоустрій» 

Місцевий  бюджет 

 

 

 

 

 

 

Поточний ремонт технічних засобів регулювання дорожнього руху вулично-дорожньої мережі населених пункт

ГУ ЖКГ

КП «ВУКГ», КП «Благоустрій» 

Місцевий  бюджет 

 

 

 

 

 

 

Разом по розд.2

 

 

7 200

2 200

2 400

2 600

 

 

Завдання 3. Утримання та поточний ремонт спортивних та дитячих  майданчиків

 

Поточний ремонт та огородження дитячих та спортивних майданчиків

ГУ ЖКГ

КП «ВУКГ», КП «Житлове ремонтно-експлуатаційне управління» , Управляюче муніципальне комунальне підприємство-1

Місцевий  бюджет 

 

4 000

 

 

 

 

Утримання та обслуговування дитячих та спортивних майданчиків

ГУ ЖКГ

КП «ВУКГ», КП «Житлове ремонтно-експлуатаційне управління» , Управляюче муніципальне комунальне підприємство-1

Місцевий  бюджет 

 

5 300

 

 

 

 

Разом по розд.3

 

 

30 700

9 300

10 200

11 200

 

 

Завдання 4. Утримання та поточний ремонт штучних споруд

 

Послуги з обслуговування та утримання в належному в стані зливоприймальних та оглядових колодязів, колекторів та відкритих водовідних каналів              

ГУ ЖКГ

КП «ВУКГ»

Місцевий  бюджет 

 

1 500

 

 

 

 

Ремонт та впорядкування дощової каналізації та відкритих водопровідних каналів та узбиччя на вулицях                     

ГУ ЖКГ

КП «ВУКГ»

Місцевий  бюджет 

 

1 300

 

 

 

 

 

Поточний ремонт інших штучних споруд

ГУ ЖКГ

КП «ВУКГ»

Місцевий  бюджет 

 

 

 

 

 

 

 

Утримання інших штучних споруд

ГУ ЖКГ

КП «ВУКГ»

Місцевий  бюджет 

 

 

 

 

 

 

Разом по розд.4

 

 

9 100

2 800

3 000

3 300

 

 

Завдання 5.Утримання та поточний ремонт побутового та комунального обладнання території житлової забудови

 

Поточний ремонт сміттєвих майданчиків             

ГУ ЖКГ

КП «ВУКГ», КП «Житлове ремонтно-експлуатаційне управління» , Управляюче муніципальне комунальне підприємство-1

Місцевий  бюджет 

 

1 500

 

 

 

 

Послуги з утримання та обслуговування (прибирання) контейнерних майданчиків від сміття                       

ГУ ЖКГ

КП «ВУКГ», КП «Житлове ремонтно-експлуатаційне управління» , Управляюче муніципальне комунальне підприємство-1

Місцевий  бюджет 

 

4 100

 

 

 

 

Разом по розд.5

 

 

18 400

5 600

6 100

6 700

 

 

Завдання 6. Утримання зелених насаджень

Завдання 6. Утримання зелених насаджень

 

Догляд за деревами та кушами

ГУ ЖКГ

КП «ВУКГ»

Місцевий  бюджет 

 

4 200

 

 

 

 

Утримання, догляд, викошування газонів

ГУ ЖКГ

КП «ВУКГ»

Місцевий  бюджет 

 

9 000

 

 

 

 

Посадка та догляд за квітами

ГУ ЖКГ

КП «ВУКГ»

Місцевий  бюджет 

 

1 000

 

 

 

 

Догляд за Книшовим меморіально  парковим комплексом

ГУ ЖКГ

КП «ВУКГ»

Місцевий  бюджет 

 

400

 

 

 

 

 

Механізовини послуги з утримання зелених насаджень

ГУ ЖКГ

КП «ВУКГ»

Місцевий  бюджет 

 

2 500

 

 

 

 

Разом по розд.6

 

 

56 400

17 100

18 800

20 500

 

 

Завдання 7. Утримання та поточний ремонт малих архітектурних споруд

 

Утримання малих архітектурних споруд

ГУ ЖКГ

КП «ВУКГ»

Місцевий  бюджет 

 

 

 

 

 

 

Поточний ремонт малих архітектурних споруд

ГУ ЖКГ

КП «ВУКГ»

Місцевий  бюджет 

 

 

 

 

 

 

Встановлення та ремонт елементів благоустрою на площах, в парках, скверах (лавок, урн та інш)

ГУ ЖКГ

КП «ВУКГ»

Місцевий  бюджет 

 

900

 

 

 

 

Очищення урн від сміття                 ;

ГУ ЖКГ

КП «ВУКГ»

Місцевий  бюджет 

 

800

 

 

 

 

Разом по розд.7

 

 

5 400

1 700

1 800

1 900

 

 

Завдання 8. Утримання та поточний ремонт вуличного освітлення та зовнішніх електромереж

 

 

 

 

 

 

 

 

Поточний ремонт вуличного освітлення з застосуванням енергосберегающих технологій, заміною опор               

ГУ ЖКГ

КП «ВУКГ»

Місцевий  бюджет 

 

2 500

 

 

 

 

Послуги з технічного обслуговування та утримання в належному стані мереж вуличного освітлення                      

ГУ ЖКГ

КП «ВУКГ»

Місцевий  бюджет 

 

5 500

 

 

 

 

Разом по розд.8

 

 

26 400

8 000

8 800

9 600

 

 

Завдання 9. Утримання споруд очищення та прибирання населених пунктів

 

 

 

 

 

 

 

 

Утримання споруд очищення та прибирання населених пунктів

ГУ ЖКГ

КП «ВУКГ»

Місцевий  бюджет 

 

 

 

 

 

 

Разом по розд.9

 

 

 

 

 

 

 

 

Завдання 10. Утримання та поточний ремонт споруд водопостачання

Місцевий  бюджет 

 

 

 

 

 

 

 

Утримання споруд водопостачання

ГУ ЖКГ

 

Місцевий  бюджет 

 

 

 

 

 

 

Поточний ремонт споруд водопостачання

ГУ ЖКГ

 

Місцевий  бюджет 

 

 

 

 

 

 

Разом по розд.10

 

 

 

 

 

 

 

 

Завдання 11. Утримання озер ,  пляжів  та переправ

 

 

 

 

 

 

 

 

Утримання газонів на територіях біля озер

ГУ ЖКГ

КП «ВУКГ»

Місцевий  бюджет 

 

1 100

 

 

 

 

Викошування території озер                      

ГУ ЖКГ

КП «ВУКГ»

Місцевий  бюджет 

 

1 900

 

 

 

 

Утримання пляжів та переправ

ГУ ЖКГ

КП «ВУКГ»

Місцевий  бюджет 

 

 

 

 

 

 

Разом по розд.11

 

 

12 900

3 000

3 300

6 600

 

 

Завдання 12. Утирання кладовищ/ місць поховань

 

Утримання кладовищ та догляд за ними та інші послуги з утримання кладовищ         

ГУ ЖКГ

КП «ВУКГ»

Місцевий  бюджет 

 

3 500

 

 

 

 

 

Поточний ремонт елементів благоустрою (огорож, освітлення та ін.) на кладовищах

ГУ ЖКГ

КП «ВУКГ»

Місцевий  бюджет 

 

1 000

 

 

 

 

Разом по розд.12

 

 

14 800

4 500

4 900

5 400

 

 

Завдання 13. Інші роботи з утримання об'єктів благоустрою населених пунктів

Утримання доріжки між будинками (літо)                       

КП «Житлове ремонтно-експлуатаційне управління» , Управляюче муніципальне комунальне підприємство-1», 

Місцевий  бюджет 

 

3 800

 

 

 

 

Утримання доріжки між будинками( зима)                      

КП «Житлове ремонтно-експлуатаційне управління» , Управляюче муніципальне комунальне підприємство-1

Місцевий  бюджет 

 

1 700

 

 

 

 

Утримання зупинок, бюветів, карманів для стоянки автомобілів

КП «ВУКГ»

Місцевий  бюджет 

 

500

 

 

 

 

Демонтаж малих архітектурних споруд (гаражі)             

КП «ВУКГ»

Місцевий  бюджет 

 

600

 

 

 

 

Прибирання дільниць від випадкового сміття                  

КП «ВУКГ»

Місцевий  бюджет 

 

700

 

 

 

 

Прибирання схійних сміттєзвалищ           

КП «ВУКГ»

Місцевий  бюджет 

 

2 000

 

 

 

 

Очищення дошок оголошень та опор                    

КП «ВУКГ»

Місцевий  бюджет 

 

300

 

 

 

 

Інші обєкти               

КП «ВУКГ»

 

 

1 100

 

 

 

 

Разом по розд.13

 

 

35 400

10 700

11 800

12 900

 

 

ВСЬОГО по Програмі

 

 

326 570

96 570

110 000

120 000

 

 

 

 

Додаток 2
до програми утримання та поточного ремонту
об'єктів благоустрою та озеленення
комунальної власності
Бориспільської міської
територіальної громади на 2022-2024 роки

ПОРЯДОК
фінансування заходів утримання та поточного ремонту  об'єктів, елементів благоустрою та озеленення комунальної власності Бориспільської міської територіальної громади
на 2022 рік

1.1. Цей Порядок визначає механізм використання коштів, передбачених головним управлінням житлово-комунального господарства виконавчого комітету Бориспільської міської ради, як головного розпорядника коштів міського бюджету Бориспільської міської територіальної громади на 2022 рік по загальному та спеціальному фондах для покриття витрат підприємств-балансоутримувачів по утриманню та поточному ремонту об’єктів , елементів благоустрою та озеленення комунальної власності Бориспільської міської територіальної громади.
1.2.Основні терміни, що вживаються в цьому Порядку:
Бюджетні кошти – кошти, які передбачені головному управлінню житлово-комунального господарства виконавчого комітету Бориспільської міської ради у місцевому бюджеті по загальному та спеціальному фондах на покриття витрат підприємств-балансоутримувачів по утриманню та поточному ремонту об’єктів, елементів благоустрою та озеленення комунальної власності  Бориспільської міської територіальної громади.
Головний розпорядник бюджетних коштів – головне управління житлово-комунального господарства виконавчого комітету Бориспільської міської ради (далі – ГУ ЖКГ).
Одержувач бюджетних коштів – Комунальне підприємство «Виробниче управління комунального господарства» (код 03363720), Комунальне підприємство «Благоустрій» Бориспільської міської ради (код 37417038),  Комунальне підприємство «Житлове ремонтно-експлуатаційне управління» (код 03803774), Управляюче муніципальне комунальне підприємство-1 (код 05447786), Комунальне підприємство теплових мереж "Бориспільтепломережа" (код 13712452), Комунальне підприємство водопровідно-каналізаційного господарства «Бориспільводоканал» (код 20578712), (далі – КП ).
2. Мета та напрямки спрямування бюджетних коштів
2.1. Основною метою спрямування бюджетних коштів є досягнення результату з розвитку благоустрою території Бориспільської  міської територіальної громади та створення умов, сприятливих для життєдіяльності Бориспільської територіальної громади.
2.2. Бюджетні кошти спрямовуються на покриття витрат підприємств-балансоутримувачів по утриманню та поточному ремонту об’єктів, елементів благоустрою та озеленення комунальної власності Бориспільської міської територіальної громади.
3. Порядок використання бюджетних коштів.
3.1. Бюджетні кошти використовуються ГУ ЖКГ у межах бюджетних призначень, передбачених бюджетом Бориспільської  міської територіальної громади на 2022 рік на утримання та поточний ремонт об’єктів, елементів благоустрою та озеленення комунальної власності Бориспільської міської територіальної громади до Програми утримання та поточного ремонту  об'єктів, елементів благоустрою та озеленення комунальної власності  Бориспільської міської територіальної громади на 2022 – 2024 роки та заходів визначених у додатку 1 до Програми.
Розподіл проводиться у межах виділених асигнувань згідно кошторису по проведенню заходів з утримання та поточного ремонту об’єктів, елементів благоустрою та озеленення комунальної власності Бориспільської міської територіальної громади та доводиться до КП. Фінансування КП здійснюється на підставі планів використання бюджетних коштів, складених підприємствами з дотриманням вимог чинного законодавства.
3.2. Операції з коштами місцевого бюджету здійснюються відповідно до Порядку казначейського обслуговування місцевих бюджетів, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 23.08.2012 № 938, із внесеними до нього змінами.
3.4. Фінансування із загального та спеціального фондів місцевого бюджету, проводиться шляхом зарахування коштів на рахунок підприємств, відкритий в управлінні Державного казначейства.
На цих рахунках здійснюються виключно господарські операції за коштами, отриманими на фінансування заходів утримання та поточного ремонту об'єктів, елементів благоустрою та озеленення комунальної власності  Бориспільської міської територіальної громади за рахунок коштів місцевого бюджету.
4. Закупівля товарів, робіт, послуг та проведення інших платежів
4.1. Закупівля товарів, робіт , послуг Одержувачем бюджетних коштів проводиться відповідно до Закону України «Про публічні закупівлі» через систему закупівель « ProZorro».
4.2. Не підлягають забезпеченню за рахунок коштів місцевого бюджету витрати комунальних підприємств:
на заробітну плату та відповідні нарахування на ії фонд працівників , які не задіяні в реалізації заходів Програми;
на премії та інші стимулюючі виплати, передбачені колективними договорами (окрім винагород за ліквідацію аварій та наслідків стихійного лиха)
на відрахування профспілковим організаціям для проведення культурно-масової і фізкультурної роботи;
- на сплату податку на прибуток, частини чистого прибутку (доходу), що вилучається до бюджету, за оренду нежитлових приміщень, штрафних санкцій і пені;
- на надання спонсорської і благодійної допомоги;
- на інші непродуктивні витрати, які безпосередньо не пов’язані із основним напрямком діяльності підприємства, який передбачений Статутом підприємств та відповідає меті і завданням Програми.
5. Критеріями визначення Одержувача фінансування заходів утримання та поточного ремонту об'єктів, елементів благоустрою та озеленення комунальної власності Бориспільської міської територіальної громади за рахунок місцевих бюджетних коштів  є наявність:
обґрунтування кошторисів на утримання та поточний ремонт  об'єктів, елементів благоустрою та озеленення комунальної власності  Бориспільської міської територіальної громади , у тому числі із фінансово-економічним розрахунком, поданого отримувачем фінансування;
затвердженого фінансового плану комунального підприємства на поточний рік, з врахуванням реалізації заходів з утримання та поточного ремонту об'єктів, елементів благоустрою та озеленення комунальної власності  Бориспільської міської територіальної;
затверджених для відповідного комунального підприємства виконавчим комітетом Бориспільської міської ради цін/ тарифів/ калькуляцій  на надання послуг.
6. Звітність про використання та контроль за використанням бюджетних коштів.
6.1. Керівники КП надають на погодження до ГУ ЖКГ перспективні щомісячні плани виконання заходів з утримання  та поточного ремонту об’єктів, елементів благоустрою та озеленення розрахунки витрат, пов’язаних із безпосереднім виконанням заходів.
Щомісячні плани та розрахунки витрат надаються до початку місяця, не пізніше 25 числа попереднього місяця. Плани повинні бути складені у межах помісячного плану кошторисних призначень і враховувати - вартість утримання  та поточного ремонту об’єктів,  елементів благоустрою та озеленення :
- прямі матеріальні витрати;
- прямі витрати на оплату праці;
- амортизацію виробничих основних засобів та нематеріальних активів;
- інші прямі витрати, у тому числі витрати з придбанням електричної енергії (включаючи реактивну).
По кожному виду заходів з утримання та поточного об’єктів , елементів благоустрою та озеленення, вартість утримання визначається окремо за відповідними нормативними документами.
6.2. Інформація щодо обсягу витрат по утриманню та поточному ремонту об’єктів ,елементів благоустрою  та озеленення надається керівниками КП до ГУ ЖКГ не пізніше 5 числа наступного місяця, у вигляді звіту про фактичні витрати, який повинен бути складений в межах помісячного плану кошторисних призначень, встановлених Програмою, а також дислокації виконання заходів, відповідно до кошторисів по проведенню заходів з утримання  поточного ремонту об’єктів , елементів благоустрою та озеленення  та  поданих первинних бухгалтерських документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансових звітів та інших документів за вимогою розпорядника коштів для підтвердження цільового використання бюджетних коштів відповідно до фінансового плану.
6.3.ГУ ЖКГ у межах бюджетних асигнувань проводить фінансування заходів з утримання поточного ремонту об’єктів ,елементів благоустрою та озеленення на підставі підписаного керівником та головним бухгалтером КП звіту виконання помісячних планів та фактичних витрат на їх виконання, заявки на фінансування, встановленої форми
6.4. Керівник КП  несе персональну відповідальність за:
- виконання затверджених  заходів у повному обсязі;
- ефективне, раціональне та цільове використання коштів місцевого бюджету, згідно діючого законодавства;
- своєчасне та достовірне надання до ГУ ЖКГ перспективних помісячних планів виконання заходів, звітів про фактичні витрати.
6.5. Складання та подання фінансової звітності про використання бюджетних коштів до органів Державного казначейства, а також контроль за їх цільовим використанням здійснюється у встановленому діючим законодавством порядку.
7. Узагалений звіт про результати діяльності комунальних підприємств, які є Одержувачами фінансування  з місцевого бюджету відповідно до Програми, з висновками та пропозиціями надається на розгляд постійної бюджетної  комісії Бориспільської міської ради .
8. ГУ ЖКГ у разі змін або перерозподілу кошторисних призначень може вносити пропозиції щодо змін Заходів.
9. Контроль за цільовим використанням бюджетних коштів та виконанням фінансових планів комунальних підприємств забезпечує виконавчий комітет Бориспільської міської ради та головний розпорядник коштів місцевого бюджету.
10. Використання коштів з іншою метою, яка не відповідає цьому Порядку, є нецільовим використанням бюджетних коштів, що тягне за собою відповідальність згідно з чинним законодавством України.
11. Відповідно до ст. 8 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність України» керівник комунального підприємства несе персональну відповідальність за організацію бухгалтерського обліку та забезпечення фіксування фактів здійснення всіх господарських операцій у первинних документах, збереження оброблених доку-ментів, регістрів і звітності.

 

 

 

 

 

Додаток 3
до програми утримання та поточного ремонту
об'єктів благоустрою та озеленення
комунальної власності
Бориспільської міської
територіальної громади на 2022-2024 роки

ПЕРЕЛІК
додатків для закріплення за підприємствами, організаціями і установами та навчальними закладами Бориспільської територіальної громади  об'єктів, елементів благоустрою та озеленення комунальної власності  з метою утримання та поточного ремонту

1

Закріплення ділянок доріг та тротуарів, що підлягають прибиранню, утриманню в належному стані, за підприємствами, організаціями, установами  та для розчищення їх в зимовий період за підприємствами, організаціями і установами та навчальними закладами Бориспільської територіальної громади

2

Закріплення міжквартальних (міжбудинкових) доріг та тротуарів, що підлягають прибиранню,  утриманню в належному стані та для розчищення їх в зимовий період за підприємствами, організаціями, установами та навчальними закладами Бориспільської територіальної громади

3

Перелік автопавільйонів на зупинках громадського транспорту розташованих на території населених пунктів Бориспільської територіальної громади та закріплення за підприємствами, організаціями, установами  Бориспільської міської ради  для утримання, ремонту і догляду за ними      

4

Перелік дитячих та спортивних майданчиків  розташованих на території населених пунктів Бориспільської територіальної громади  та закріплення їх для утримання і догляду за підприємствами, організаціями та установами   

5

Перелік скверів розташованих на території населених пунктів Бориспільської територіальної громади  та  закріплення  їх  для утримання і догляду за підприємствами, організаціями та установами

6

Перелік братських могил, монументів  розташованих на території населених пунктів Бориспільської територіальної громади  та закріплення їх для утримання і догляду за підприємствами, організаціями, установами Бориспільської міської рад

7

Перелік  водних об'єктів та прибережних захисних смуг населених пунктів Бориспільської територіальної громади та закріплення  для утримання і догляду за підприємствами, організаціями, установами Бориспільської міської ради

8

Закріплення прилеглих територій місцевих кладовищ для утримання і догляду за підприємствами, організаціями, установами і закладами Бориспільської міської ради

9

Заходи щодо комплексу робіт з облаштування  місць збору і тимчасового зберігання побутових відходів в населених пунктах територіальної громади (контейнерних майданчиків) відповідно до санітарних вимог      

10

Пропозиції щодо першочергового утримання доріг , тротуарів в 2022-2024 роках

11

Пропозиції щодо першочергового утримання  мереж  зовнішнього (вуличного)  освітлення  вулиць,  провулків, скверів, парків і інших місць масового відпочинку в населених пунктах Бориспільської територіальної громади