З метою залучення інвестиційних ресурсів для соціально-економічного розвитку громади, підвищення рівня життя населення, відповідно до Законів України «Про інвестиційну діяльність», «Про режим іноземного інвестування», «Про захист іноземних інвестицій на Україні», «Про зовнішньоекономічну діяльність», «Про стимулювання інвестиційної діяльності у пріоритетних галузях економіки з метою створення нових робочих місць», п. 22 ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», відповідно до пп.1 п. а) ст.27, Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», виконавчий комітет міської ради ВИРІШИВ:
1. Схвалити програму сприяння залученню інвестицій у Бориспільську міську територіальну громаду на 2022-2024 роки (далі – Програма), що додається.
2. Обсяг фінансування Програми складає 105 тис. грн, термін виконання: 2022 – 2024 роки. Головний розпорядник коштів – виконавчий комітет міської ради.
3. Координацію робіт, пов’язаних із виконанням Програми покласти на відділ економічної та інвестиційної політики виконавчого комітету міської ради.
4. Відділу економічної та інвестиційної політики виконавчого комітету міської ради в установленому порядку подати Програму на розгляд Бориспільської міської ради.
5. Контроль за виконанням цього рішення покласти на заступника міського голови Матяш Т.О..
Міський голова Володимир БОРИСЕНКО
СХВАЛЕНО
Рішення виконавчого комітету
міської ради
21.02.2022 № 136
Програма сприяння залученню інвестицій
у Бориспільську міську територіальну громаду на 2022-2024 роки
1. Паспорт Програми
|
1. |
Ініціатор розроблення Програми |
виконавчий комітет Бориспільської міської ради |
|
2. |
Дата, номер і назва розпорядчого документа про розроблення Програми |
Доручення міського голови від 16.12.2021 №25-1 |
|
3. |
Розробник Програми |
відділ економічної та інвестиційної політики виконавчого комітету |
|
4. |
Співрозробники Програми |
- |
|
5. |
Відповідальний виконавець Програми |
відділ економічної та інвестиційної політики виконавчого комітету |
|
6. |
Учасники Програми |
структурні підрозділи виконавчого комітету міської ради |
|
7. |
Термін реалізації Програми |
2022-2024 роки |
|
8. |
Перелік місцевих бюджетів, які беруть участь у виконанні Програми |
місцевий бюджет Бориспільської міської територіальної громади |
|
9. |
Загальний обсяг фінансових ресурсів, необхідних для реалізації Програми, |
105,0 тис.грн |
|
9.1. |
коштів місцевого бюджету |
105,0 тис.грн |
2. Визначення проблеми, на розв’язання якої спрямована Програма
Прийняття Програми сприяння залученню інвестицій у Бориспільську міську територіальну громаду на 2022-2024 роки обумовлено необхідністю створення умов для активізації інвестиційної діяльності, спрямованої на поліпшення середовища для ведення ділової та економічної діяльності, забезпечення сталого соціально- економічного розвитку.
Стабільний соціально-економічний розвиток та зростання рівня життя населення вимагає відповідних капітальних вкладень у виробничу і соціальну сферу. Приватні інвестиції, особливо іноземні, належать до небагатьох ключових факторів економічного розвитку. Крім фінансових ресурсів та створених робочих місць вони надають місцевій економіці нові технології, відкривають нові ринки, впроваджують нові управлінські навички та створюють нові можливості для розвитку місцевих підприємств. Таким чином формується комплекс соціально-економічних ефектів, які є рушієм зростання економіки.
Інвестиції є інструментом вирішення багатьох проблем, що постають перед громадою у сфері економічного розвитку.
Підприємства Бориспільської громади активно включені в міжнародний рух товарів та послуг, чому сприяє промисловий потенціал та наявна транспортна інфраструктура.
Географічна структура зовнішньої торгівлі товарами підприємств громади представлена 65 країнами. Так, експорт товарів здійснюють 39 підприємств-експортерів до 65 країни світу, найбільші обсяги поставок товарів відбуваються до Німеччини, Польщі, Чехії, Румунії та Індії. Імпорт товарів здійснюють 108 підприємств-імпортерів з 60 країн світу, серед яких найбільші обсяги товарів поставляються з Польщі, Німеччини, Норвегії, Литви, Туреччини та Китаю.
Серед основних груп експортних товарів: олія соняшникова, готові харчові продукти, інші вироби з заліза або сталі, труби, трубки і шланги та їх фітинги, вироби з пластмаси для транспортування та пакування товарів. Обсяг експорту товарів за 2021 рік (орієнтовні дані) склав 844,9 млн грн , що становить 22,4% порівняно з показником 2020 року ( 3 778,1 млн грн).
Серед основних товарів, що імпортуються :гігієнічні товари для жінок та дітей, риба морожена, риба свіжа або охолоджена, поверхнево активні речовини, машини та обладнання для промислового приготування або виробництва харчових продуктів чи напоїв. Обсяг імпорту товарів за 2021 рік склав 6 086,3 млн грн(орієнтовні дані) , що становить 62,2 % порівняно з показником 2020 року (9789,7 млн грн).
Серед основних причин падіння експорту-імпорту:
- військові дії на території України та обмеження доступу до російського ринку;
- падіння економічного розвитку через пандемію та карантинні обмеження;
- зростання собівартості продукції через постійне здорожчання сировини та енергоресурсів;
- висока вартість позичкового капіталу не дає можливості суб’єктам господарювання швидко і ефективно реагувати на зміну кон’юнктури і реалізовувати інвестиційні проєкти, що суттєво знижує їх конкурентність на міжнародних ринках товарів, робіт і послуг.
Створення сприятливого інвестиційного клімату – першочергове завдання сьогодення, адже завдяки цьому громада отримує важливі ресурси для подальшого розвитку.
Поліпшення інвестиційного іміджу громади, зростання поінформованості потенційних інвесторів про можливості інвестування також сприятиме збільшенню надходжень капіталу в економіку громади.
Позитивне сприйняття Бориспільської міської територіальної громади міжнародними організаціями, іншими державами та громадянами є фактором, який безпосередньо впливає на інвестиційну привабливість та розвиток території, розв'язання внутрішніх соціально-економічних проблем, зокрема через залучення зовнішніх ресурсів, у тому числі коштів міжнародної технічної допомоги та іноземних інвестицій.
Програма сприяння залученню інвестицій у Бориспільську міську територіальну громаду на 2022-2024 роки відображає прагнення зробити Бориспільську громаду конкурентною та успішною, залучити до спільної роботи всі зацікавлені сторони з метою пошуку необхідних ресурсів для подальшого розвитку громади.
Важливу роль у забезпеченні стабільного розвитку економіки громади відіграють капітальні інвестиції. Найбільшу частку в структурі капітальних інвестицій становлять власні кошти підприємств та організацій, кошти населення на будівництво житла та кошти місцевого бюджету.
Громада може посилити свою конкурентоспроможність на міжрегіональному та міжнародному рівнях завдяки ефективному використанню своїх конкурентних переваг, таких як геостратегічне положення, міжнародні зв'язки, створення сприятливого клімату для інвестицій і постійного вдосконалення системи управління громадою в цілому
Фактори, що впливають на залучення інвестицій
Сильні сторони |
Слабкі сторони |
|
1 |
2 |
|
1.Вигідне економіко-географічне розташування, розвинена транспортно-логістична інфраструктура ( аеропорт, залізниця, автомагістралі національного та міжнародного значення, наявність митного поста) |
1. Нестабільність економічної ситуації, що спричинена пандемією та карантинними обмеженнями, нестабільність національної валюти , недосконалість законодавства |
|
Можливості |
Загрози |
|
1.Збільшення пропозиція земельних ділянок громади в результаті об’єднання |
1. Нестабільність політичної ситуації |
3. Мета Програми
Мета програми полягає у збільшенні обсягів залучення інвестицій для зміцнення і розвитку соціально-економічного потенціалу громади, створення нових робочих місць та підвищення життєвого рівня населення.
Для досягнення мети програми необхідно забезпечити:
- підготовку інвестиційних продуктів;
- створення позитивного інвестиційного іміджу громади;
- підвищення якості інвестиційного супроводу.
4. Обґрунтування шляхів і засобів розв'язання проблеми, обсягів та джерел фінансування та строки виконання Програми
Незважаючи на труднощі і перешкоди, що існують, Бориспільська громада може розраховувати на суттєве збільшення обсягів іноземних інвестицій. Природно-ресурсний потенціал та зручне економіко-географічне положення становлять міцну основу для втілення в життя інвесторами низки бізнес-проектів, направлених на розвиток та реконструкцію існуючих на території громади об’єктів, а також на створення нових - промислового, логістичного, житлового та соціально-культурного призначення. Необхідно активізувати заходи з забезпечення поінформованості потенційних інвесторів про інвестиційні можливості Бориспільської громади.
На рівні громади першочерговим залишається завдання з формування інвестиційного продукту, оскільки будь-які інвестиції є локальними і здебільшого розміщуються не у столиці, а у конкретних населених пунктах на всій території країни. Продукти для інвестицій - конкретні земельні ділянки або об’єкти нерухомості, які можуть зацікавити потенційних інвесторів з точки зору розміщення на них свого бізнесу.
Забезпечити інформованість потенційних інвесторів щодо актуальних інвестиційних можливостей міста неможливо без встановлення та підтримки каналів комунікації з ними. Мінімально необхідний комплекс маркетингових заходів повинен передбачати:
підготовку та періодичне поновлення якісних інформаційних матеріалів у друкованому та електронному форматах і декількома мовами;
розповсюдження інвестиційних пропозицій у спеціалізованих виданнях, за допомогою сучасних інструментів у мережі Інтернет, на виставково-ярмаркових заходах, бізнес-форумах, конференціях, зустрічах з потенційними інвесторами;
створення та забезпечення діяльності спеціалізованого веб- порталу (розділу на сайті міської ради) для презентації інвестиційних можливостей міста;
активізацію співробітництва з інвестиційними компаніями, міжнародними та вітчизняними інвестиційними фондами та фінансово-кредитними установами.
Вирішення проблем буде здійснюватися шляхом реалізації комплексу заходів з промоції громади та її інвестиційних продуктів, формування сприятливого інвестиційного клімату, підготовки інвестиційних пропозицій, надання інформаційної підтримки суб’єктам підприємництва тощо.
Фінансове забезпечення виконання заходів Програми здійснюється за рахунок коштів місцевого бюджету, в межах наявного фінансового ресурсу, а також залучення коштів підприємств і організацій та інших джерел фінансування, що не суперечить чинному законодавству України.
Виконання Програми передбачається протягом 2022-2024 років.
5. Перелік завдань і заходів Програми та результативні показники
Основними завданнями програми є:
- організаційне та інформаційне забезпечення інвестиційної діяльності, насамперед, через діяльність спеціалізованих структур із залучення інвестицій;
- забезпечення активної взаємодії органів місцевого самоврядування з діючими та потенційними учасниками інвестиційного процесу з метою підтримки сприятливого інвестиційного середовища;
- сприяння інвесторам шляхом комплексного їх супроводу;
- забезпечення ефективної промоції Бориспільської громади, розкриття переваг і представлення її як надійного та ефективного партнера;
- підготовка інвестиційних продуктів і поширення інформації про них серед потенційних інвесторів;
- створення бази даних інвестиційних проектів та пропозицій;
- реалізація комплексу заходів, спрямованих на документальне затвердження можливостей реалізації нових інвестиційних проектів на етапі планування розвитку (через схеми планування територій, генеральні плани населених пунктів, плани зонування території, паспорти земельних ділянок тощо);
- підвищення фахового рівня керівників підрозділів та спеціалістів органів місцевого самоврядування, до компетенції яких належать питання реалізації державної інвестиційної політики.
Перелік завдань і заходів програми, орієнтовні обсяги фінансування та очікувані результати наведені у додатку1до Програми.
Результативні показники програми наведені у додатку 2 до Програми.
6. Ресурсне забезпечення Програми
тис.грн
Обсяг коштів, що пропонується залучити на виконання програми |
2022 |
2023 рік |
2024 рік |
Усього витрат на виконання Програми |
|
Обсяг ресурсів усього, у тому числі: |
55,00 |
40,00 |
10,00 |
105,00 |
|
за рахунок коштів міського бюджету |
55,00 |
40,00 |
10,00 |
105,00 |
7. Координація та контроль за ходом виконання Програми
Виконання заходів Програми організовує та координує відділ економічної та інвестиційної політики виконавчого комітету міської ради. За результатами виконання заходів програми можливе коригування програми шляхом внесення змін і доповнень.
Контроль за виконанням заходів Програми покладається на постійні комісії міської ради з питань планування бюджету, економічної реформи, з питань промисловості, будівництва, архітектури та інвестиційної діяльності.
Відділу економічної та інвестиційної політики виконавчого комітету міської ради щорічно інформувати міську раду про хід виконання Програми до 01 березня року, що слідує за звітним.
______________________________
Додаток 1 до Програми
(розділ 5)
Перелік завдань і заходів програми, орієнтовні обсяги фінансування
|
Назва напряму діяльності |
Перелік заходів програми |
Строк виконання |
Виконавці |
Орієнтовні обсяги фінансування |
Очікувані результати |
||
|
2022 |
2023 |
2024 |
|||||
|
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
7 |
8 |
|
1. Створення позитивного інвестиційного іміджу громади |
1.1. |
2022-2024 |
Відділ економічної та інвестицій-ної політики, структурні підрозділи |
50,0 |
5,0 |
5,0 |
Актуалізація інформації про інвестиційні можливості громади, презентація її як успішного і надійного економічного партнера та перспективної території для інвестування |
|
1.2. Участь у |
2022-2024 |
Відділ економіч-ної та |
- |
- |
- |
Налагодження нових зв’язків з інвесторами, |
|
Продовження додатку 1
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
7 |
8 |
|||||||||||
|
|
1.3. Налагодження співпраці з інвестиційними інституціямиз метою промоції інвестиційних пропозицій громади та пошуку інвестицій |
2022-2024 |
Відділ економічної та інвестиційної політики |
- |
- |
- |
Залучення бюджетних та кредитних коштів для фінансування проектів розвитку міста |
|||||||||||
|
|
1.4 Організація прийомів офіційних та міжнародних організацій, вирішення питань співробітництва |
2022-2024 |
Структурні підрозділи та управління міської ради
|
5,0 |
5,0 |
5,0 |
Співробітниц-тво з міжнародними організаціями, фондами, установами |
|||||||||||
|
2.Підготовка інвестиційних продуктів |
2.1. Постійне оновлення реєстру інвестиційних проектів та |
2022-2024 |
Відділ економічної та інвестиційної політики, |
- |
- |
- |
Актуалізація інформації про інвестиційні пропозиції громади |
|||||||||||
|
|
2.2. Підготовка інформаційних та презентаційних матеріалів про пріоритетні інфраструктурні проекти громади |
2022-2024 |
Відділ економічної та інвестиційної політики, управління капітального будівництва |
- |
- |
- |
Залучення співфінансування для реалізації інфраструктурних проектів |
|||||||||||
|
|
2.3 Створення інтерактивної карти інвестиційних пропозицій на сайті міської ради |
2022-2024 |
Відділ економічної та інвестиційної політики, підрядна організація |
- |
30,0 |
- |
Інформування зацікавлених сторін щодо можливостей інвестування
|
|||||||||||
|
|
2.4. Підготовка та реєстрація проєктів на платформі ДФРР , подання проєктів до Мінрегіону |
2022-2024 |
Відділ економічної та інвестиційної політики |
- |
- |
- |
Залучення коштів ДФРР для фінансування проектів розвитку |
|||||||||||
|
|
2.5. Подання проектів розвитку до обласних цільових програм, Плану заходів з реалізації Стратегії розвитку області |
2022-2024 |
Відділ економічної та інвестиційної політики, управління капітального будівництва |
- |
- |
- |
Залучення коштів державного та обласного бюджетів для фінансування проектів розвитку міста |
|||||||||||
|
3.Створення умов для залучення інвестицій |
3.1.Підготовка та поширення інформації щодо діяльності підприємств громади, в тому числі на сайті міської ради |
2022-2024 |
Відділ економічної та інвестиційної політики, |
- |
- |
- |
Популяризація місцевих товаровиробників |
|||||||||||
|
|
3.2. Проведення зустрічей з інвесторами, підприємницькими колами щодо обговорення проблемних питань та пошуку шляхів їх вирішення |
2022-2024 |
Відділ економічної та інвестиційної політики, управління архітектури та містобудування, управління капітального будівництва |
- |
- |
- |
Оперативне та якісне обслуговування та супровід інвестора |
|||||||||||
|
|
3.3. Активізація роботи в частині залучення в економіку коштів міжнародної технічної допомоги |
2022-2024 |
Відділ економічної та інвестицій |
- |
- |
- |
Участь у грантових конкурсах, програмах, залучення інвестиційних коштів |
|||||||||||
|
|
3.4. Відчуження об’єктів нерухомого майна та передача в оренду об’єктів комунальної власності суб’єктам підприємництва |
2022-2024 |
Головне управління житлово-комунального господарст-ва |
- |
- |
- |
Впровадження інвестиційних проектів та створення нових робочих місць |
|||||||||||
|
|
3.5. Навчання фахівців органів місцевого самоврядування, відповідальних за роботу з питань залучення інвестицій |
2022-2024 |
Відділ економічної та інвестицій |
- |
- |
- |
Підвищення рівня кваліфікації спеціалістів, які займаються залученням інвестицій. |
|||||||||||
|
4.Промоція та підтримка підприємств громади |
4.1.Проведення заходів з підтримки місцевих товаровиробників (ярмарків, виставкових заходів тощо), поширення інформації щодо їх діяльності на сайті міської ради |
2022-2024 |
Відділ торгівлі та підприємництва, відділ економічної та інвестиційної політики |
- |
- |
- |
Підтримка розвитку малого та середнього бізнесу, інформування громади щодо товарів та послуг місцевих виробників |
|||||||||||
|
5.Сприяння розвитку зовніш-ньо-економічної діяльнос-ті підприємств громади та розширення ринків збуту |
5.1.Постійне сприяння місцевим підприємствам у пошуку партнерів та інвесторів шляхом інформуван-ня щодо міжнародних заходів, виставок, бізнесових турів, участі у міжнародних програмах та |
2022-2024 |
Відділ економічної та інвестиційної політики, відділ інформаційної діяльності та комуніка-цій з громадсь-кістю |
- |
- |
- |
Збільшення міжнародних контактів, розвиток місцевого підприємниц-тва |
|||||||||||
|
|
5.2. Організація прийомів офіційних делегацій, представни-ків міжнародних організацій, фінансових інституцій для вирішення можливих питань співробітництва |
2022-2024 |
Структурні підрозділи та управління міської ради
|
- |
- |
- |
Співробітниц-тво з міжнародними організаціями, фондами, установами |
|||||||||||
|
6.Залучення фінансо |
6.1. Налагодження співпраці з інвестиційними інституціямиз метою промоції інвестиційних пропозицій громади та пошуку інвестицій |
2022-2024 |
Відділ економічної та інвестиційної політики |
- |
- |
- |
Залучення коштів державного та обласного бюджетів для фінансування проектів розвитку міста |
|||||||||||
|
|
6.2. Інформацій-но-консультативна підтримка |
2022-2024 |
Відділ економічної та |
- |
- |
- |
Участь у грантових конкурсах, програмах з метою |
|||||||||||
|
|
ВСЬОГО |
|
|
55,0 |
40,0 |
10,0 |
|
|||||||||||
Начальник відділу економічної
та інвестиційної політики Ірина ГОНЧАРЕНКО
Додаток 2 до Програми
(розділ 5)
Результативні показники
Програми сприяння залучення інвестицій у Бориспільську міську територіальну громаду на 2022-2024 роки
№ п/п |
Назва показника |
Одиниця виміру |
Вихідні дані на початок дії Програми |
Очікувані результати |
Всього за період дії Програми) |
||||
|
2022 |
2023 |
2024 |
|||||||
|
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
7 |
8 |
||
|
І. Показники продукту Програми |
|||||||||
|
1 |
Кількість підготовлених та наданих інвестиційних проектів (пропозицій) для співфінансування |
один. |
2 |
5 |
5 |
4 |
14 |
||
|
2 |
Кількість підготовлених інвестиційних пропозицій (земельних ділянок, об’єктів, тощо) |
один. |
3 |
4 |
5 |
5 |
14 |
||
|
3 |
Кількість підготовлених друкованих презентаційних матеріалів |
один. |
0 |
1 |
0 |
1 |
2 |
||
|
|
ІІ. Показники ефективності Програми |
|
|||||||
|
1 |
Створено нових робочих місць |
один. |
705 |
750 |
800 |
900 |
2450 |
||
|
|
ІІІ. Показники якості Програми |
||||||||
|
1 |
Реалізовано проектів за допомогою залучених коштів |
один. |
0 |
1 |
2 |
2 |
5 |
||
Начальник відділу економічної
та інвестиційної політики Ірина ГОНЧАРЕНКО





















