Розглянувши звернення військового комісара Бориспільського об’єднаного міського територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 13.10.2022№ 2/3/1024, з метою підвищення рівня мобілізаційної підготовки та проведення мобілізації на території громади, проведення чергових призовів на строкову військову службу та військову службу за контрактом, задоволення потреб оборони держави і захисту її території, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2016 № 921 «Про затвердження Порядку організації та ведення військового обліку призовників та військовозобов’язаних», Законів України «Про оборону України», «Про військовий обов’язок і військову службу», «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», враховуючи пропозиції постійної комісії міської ради з питань планування бюджету, економічної реформи, відповідно до пункту 22 частини 1 статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» міська рада ВИРІШИЛА:
1. Затвердити програму заходів з мобілізаційної підготовки та мобілізації на території Бориспільської міської територіальної громади на 2023-2025 роки (далі – Програма), що додається.
2. Обсяг фінансування Програми складає 1 425 600,00 грн, термін виконання: 2023-2025 роки.
3. Контроль за виконанням даного рішення покласти на постійну комісію міської ради з питань планування бюджету, економічної реформи.
Міський голова Володимир БОРИСЕНКО
ЗАТВЕРДЖЕНО
Рішення міської ради
16 грудня 2022 року
№ 2208-33-VIII
Програма
заходів з мобілізаційної підготовки та мобілізації на території Бориспільської міської територіальної громади на 2023-2025 роки
- Паспорт Програми
|
1. |
Ініціатор розроблення Програми |
Виконавчий комітет Бориспільської міської ради |
|
2. |
Дата, номер і назва розпорядчого документа про розроблення Програми |
Доручення міського голови від 01.11.2022 |
|
3. |
Розробник Програми |
Відділ економічної та інвестиційної політики виконавчого комітету міської ради |
|
4. |
Співрозробники Програми |
Бориспільський районний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки |
|
5. |
Головний розпорядник коштів |
Виконавчий комітет Бориспільської міської ради |
|
6. |
Відповідальний виконавець Програми |
Виконавчий комітет Бориспільської міської ради |
|
7. |
Учасники програми |
Відділ з питань надзвичайних ситуацій та цивільного захисту населення, Бориспільський об’єднаний міський територіальний центр комплектування та соціальної підтримки , фінансове управління, управління юридично-кадрового забезпечення, відділ бухгалтерського обліку та звітності |
|
8. |
Термін реалізації Програми |
2023-2025 роки |
|
9. |
Перелік бюджетів, які беруть участь у фінансуванні Програми |
Місцевий бюджет Бориспільської міської територіальної громади |
|
10. |
Загальний обсяг фінансування, в т.ч.: |
1 425 600,00 грн |
|
10.1 |
кошти місцевого бюджету |
1 425 600,00 грн |
- Визначення проблеми, на розв’язання якої спрямована програма
З метою підтримання бойової і мобілізаційної готовності Збройних Сил України на рівні, що гарантує адекватне реагування на загрози національній безпеці держави, територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки спільно з місцевими органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування проводиться постійна робота щодо мобілізаційної підготовки, налагодження чіткої системи військового обліку, накопичення якісних мобілізаційних ресурсів для проведення мобілізації.
Для забезпечення повноцінної роботи територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки з питань мобілізаційної підготовки, готовності до проведення мобілізації, існує потреба в забезпеченні військових комісаріатів за тими напрямами, де спостерігається дефіцит ресурсів з державного бюджету.
Програма заходів з мобілізаційної підготовки та мобілізації на 2023-2025 роки (далі-Програма) розроблена відповідно до Законів України «Про оборону України», «Про військовий обов’язок і військову службу», «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», «Про місцеве самоврядування в Україні», постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2016 № 921 «Про затвердження Порядку організації та ведення військового обліку призовників та військовозобов’язаних».
Відповідно до статті 36 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», до відання виконавчих органів об’єднаним територіальним громадам належать делеговані повноваження щодо сприяння організації призову громадян на військову службу за призовом осіб офіцерського складу, строкову військову та альтернативну (невійськову) службу, а також їх мобілізації, підготовці молоді до служби в Збройних Силах України, організації навчальних (перевірочних) та спеціальних військових зборів; забезпечення доведення до підприємств, установ та організацій незалежно від форм власності, а також населення наказу військового комісара про оголошення мобілізації.
Відповідно до Законів України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» і «Про військовий обов’язок і військову службу» встановлено правові основи мобілізаційної підготовки й мобілізації в Україні, а також здійснення військової служби і виконання військового обов’язку, визначено засади організації та порядок ведення даної роботи, обов’язки та відповідальність органів державної влади й органів місцевого самоврядування, а також їх повноваження та функції у проведенні цієї діяльності.
Успішне вирішення постійно зростаючого обсягу завдань для Бориспільського об’єднаного міського територіального центру комплектування та соціальної підтримки, пов’язаних з веденням військового обліку, підготовкою молоді до військової служби, проведенням медичних оглядів військовозобов’язаних громадян, призовом молоді на військову службу, мобілізацією військовозобов’язаних до Збройних Сил, інших військових формувань України, відправкою призовників та військовозобов’язаних до обласного збірного пункту, бронювання певних категорій працівників міста, соціальної підтримки мобілізованих до Збройних Сил та інших військових формувань України осіб, для забезпечення їх гідного існування, вирішення проблем матеріально-технічного, соціально-побутового, культурно-масового характеру у сучасних економічних умовах, потребує фінансування з місцевого бюджету.
Прийняття Програми обумовлене необхідністю розв’язання нагальних проблем забезпечення повноцінної роботи військових комісаріатів з питань мобілізаційної підготовки, готовності до проведення мобілізації, організації і виконання завдань територіальної оборони.
3. Мета Програми
Метою Програми є забезпечення заходів, пов’язаних з реалізацією державної політики з питань організації військової служби, виконання військового обов’язку, мобілізаційної підготовки і територіальної оборони.
4. Обґрунтування шляхів і засобів розв’язання проблеми, обсягів та джерел фінансування, строки та етапи виконання програми
З метою розв’язання даної проблеми слід скоординувати зусилля Бориспільської міської територіальної громади, правоохоронних органів, підприємств, установ, організацій, незалежно від форм власності і забезпечити:
підвищення рівня готовності Бориспільської міської територіальної громади, установ, підприємств та організацій незалежно від форм власності до проведення мобілізації на території громади в особливий період та під час оголошення мобілізації людських та транспортних ресурсів;
точний і оперативний військовий облік військовозобов’язаних та призовників в установах, організаціях та на підприємствах міста незалежно від форм власності згідно з вимогами чинного законодавства України;
виконання розпоряджень і завдань по проведенню приписки юнаків до призовної дільниці Бориспільського районного територіального центру комплектації та соціальної підтримки, призову на строкову військову службу, військову службу за контрактом.;
виділення паливно-мастильних матеріалів на забезпечення заходів мобілізації і призову на строкову військову службу та військову службу за контрактом;
сповіщення про виклик призовників для проходження медичного огляду та призовної комісії;
забезпечення роботи призовної комісії необхідними бланками документів та іншими витратними матеріалами.
Фінансування Програми здійснюється в межах фінансових можливостей бюджету територіальної громади та інших джерел фінансування, не заборонених діючим законодавством України
Ресурсне забезпечення Програми
тис.грн
Обсяги коштів, які пропонується залучити на виконання Програми |
Обсяг |
Усього витрат на виконання Програми (тис. грн.) |
||
|
2023 рік |
2024 рік |
2025 рік |
||
|
Кошти місцевого бюджету територіальної громади : |
1425,6 |
453,1 |
452,5 |
520,0 |
|
Всього |
1425,6 |
453,1 |
452,5 |
520,0 |
5. Перелік завдань і заходів програми
У рамках виконання заходів програми передбачається:
підвищення якості мобілізаційної підготовки та рівня мобілізаційної готовності територіальної громади, підприємств, установ і організацій виконавців мобілізаційних завдань;
забезпечення захисту стратегічних об'єктів та жителів громади від терористичних загроз, а також підтримка новостворених загонів територіальної оборони;
якісна підготовка громадян до військової служби, своєчасне проведення приписки, призову та мобілізації, забезпечення ведення військового обліку відповідно до законодавства України.
Перелік завдань і заходів програми та орієнтовні обсяги фінансування наведені у додатку до програми.
6. Очікувані результати
В результаті виконання заходів Програми буде забезпечено:
покращення функціонування системи військового обліку військовозобов’язаних і призовників ;
вдосконалення системи управління проведенням мобілізації в особливий період та під час військового стану, вдосконалення роботи військово-облікових і мобілізаційних органів;
своєчасне та якісне, у встановлені строки, проведення приписки громадян України до призовної дільниці, забезпечення їх призову, мобілізації людських та інших ресурсів до Збройних Сил України;
належний рівень захисту стратегічних об'єктів та громадян територіальної громади від терористичних та інших загроз;
функціонування загону територіальної оборони;
бронювання військовозобов’язаних за підприємствами, установами і організаціями на період мобілізації та на воєнний час;
підготовку керівників підприємств, установ і організацій до дій у разі мобілізації;
сприяння територіального центру комплектування та соціальної підтримки у його роботі в мирний час та під час мобілізації;
контроль за станом мобілізаційної підготовки підприємств, установ і організацій міста, які залучаються до виконання мобілізаційних завдань (замовлень);
покращено стан системи оповіщення військовозобов’язаних під час мобілізації;
виконання на території громади законів України та інших нормативно-правових актів з питань мобілізаційної підготовки та мобілізації;
проведено висвітлення в засобах масової інформації актуальних питань мобілізаційної підготовки та мобілізації.
Результативні показники програми
|
№ |
Показники |
Один. |
Джерело |
Очікувані результати |
||
|
2023 |
2024 |
2025 |
||||
|
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
7 |
|
1. |
Затрат |
|
|
|
|
|
|
1.1. |
Обсяги фінансування Програми |
тис. грн |
Обґрунтування програми |
453,1 |
452,5 |
520,0 |
|
2. |
Продукту |
|
|
|
|
|
|
2.1. |
Кількість осіб, що перебувають на обліку |
од |
Дані центру комплектації |
18000 |
18500 |
19000 |
|
2.2. |
Кількість осіб, призваних по мобілізації |
од |
Дані центру комплектації |
3000 |
|
|
|
2.6 |
Кількість паливно-мастильних матеріалів |
л |
Дані центру комплектації |
3000 |
3000 |
3000 |
|
2.8 |
Кількість закупленої оргтехніки |
од |
прогнозний розрахунок |
4 |
- |
- |
|
2.9 |
Кількість медичних оглядів позаштатною військово-лікарською комісією, призивною комісією, комісією з питань приски |
од |
Дані центру комплектації |
3900 |
3600 |
3600 |
|
3. |
Ефективності |
|
|
|
|
|
|
3.1. |
Середня вартість придбання оргтехніки |
грн |
прогнозний розрахунок |
|
|
|
|
|
Середня вартість придбання ПММ |
грн |
прогнозний розрахунок |
50,00 |
55,00 |
60,00 |
|
4. |
Якості |
|
|
|
|
|
|
4.1.
|
Відсоток підприємств, установ та організацій, які охоплені заходами з мобілізаційної підготовки до загальної кількості |
% |
прогнозний розрахунок
|
100 |
100 |
100 |
7. Координація та контроль за ходом виконання програми
Координація та контроль за ходом виконання Програми покладається на головного спеціаліста з питань оборонно-мобілізаційної роботи виконавчого комітету міської ради та Бориспільський районний територіальний центр комплектації та соціальної підтримки, які щорічно, до 01 березня, інформують Бориспільську міську раду про хід виконання програми.
_______________________________
Додаток до Програми
(розділ 5)
Перелік завдань і заходів програми, орієнтовні обсяги фінансування
|
№ |
Назва напрямку діяльності (пріоритетні завдання або проекти розвитку) |
Перелік заходів програми |
Термін виконання заходу |
Виконавці |
Джерела фінансу |
Орієнтовні обсяги фінансування (вартість), грн, |
Очікуваний |
||
|
2023 рік |
2024 рік |
2025 рік |
|||||||
|
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
7 |
8 |
9 |
10 |
|
1. |
Забезпечення функціонування військового обліку військовозобов’язаних і призовників |
1.1.Друкування типографських бланків установлених форм |
2023-2025 |
Головний спеціаліст з питань оборонно-мобілізаційної роботи, фінансове управління, відділ бухгалтерського обліку та звітності, Бориспільський РТЦК та СП, управління юридично-кадрового забезпечення |
Кошти бюджету |
52,00 |
60,00 |
70,00 |
Створення належних умов для функціонування системи військового обліку |
|
2. |
Планування, організація та забезпечення мобілізаційної підготовки та мобілізації на території Бориспільської МТГ |
2.1. Підготовка апарату посилення, проведення занять із адміністраціями дільниць оповіщення, пунктів збору та відправки мобілізаційних ресурсів |
|
Бориспільський РТЦК та СП, головний спеціаліст з питань оборонно-мобілізаційної роботи, |
Кошти місцевого бюджету |
376,1 |
307,5 |
385,0 |
Належна організація, управління оборонною та мобілізаційною підготовкою та мобілізацією |
|
|
|
2.6.Забезпечення поліграфічними послугами проведення заходів з мобілізаційної підготовки: |
|
|
|
|
|
|
|
|
3. |
Здійснення контролю за станом мобілізаційної підготовки та готовності |
Виділення за запитами Бориспільського об’єднаного міського територіального центру комплектування та соціально підтримки необхідну кількість автомобілів для проведення контрольного оповіщення, вручення часткових нарядів керівникам підприємств, які мають мобілізаційне завдання на поставку техніки |
2023-2025 |
Бориспільський РТЦК та СП, головний спеціаліст з питань оборонно-мобілізаційної роботи, фінансове управління виконавчого комітету міської ради |
Кошти місцевого бюджету |
25,0 |
30,0 |
35,0 |
Мобілізаційна готовність підприємств, установ і організацій, які залучаються до виконання мобілізаційних завдань (замовлень), |





















