З метою зменшення фінансового навантаження на населення та уникнення збитковості комунальних підприємств Бориспільської міської ради, відповідно до пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 23.05.2018 № 420 «Про затвердження переліку послуг, що становлять загальний економічний інтерес» та постанови Кабінету Міністрів України від 15.09.2021 № 977 «Про затвердження методики визначення заборгованості з різниці в тарифах», статті 31 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», статей 9, 15 Закону України «Про ціни і ціноутворення», Закону України «Про питну воду, питне водопостачання та водовідведення», Закону України «Про заходи, спрямовані на врегулювання заборгованості теплопостачальних та теплогенеруючих організацій та підприємтсв централізованого водопостачання і водовідведення», статей 7, 91 Бюджетного кодексу України, пункту 22 частини 1 статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» міська рада ВИРІШИЛА:
1. Затвердити Програму відшкодування різниці між розміром тарифу на житлово-комунальні послуги для населення, що затверджувалися або погоджувалися рішенням виконавчого комітету Бориспільської міської ради та розміром економічно обґрунтованих витрат на їх виробництво комунальним підприємствам Бориспільської міської ради, які надають послуги, з місцевого бюджету на 2023 рік (далі – Програма), що додається.
2. Обсяг фінансування Програми складає 22 000,0 тис. грн, строк виконання: 2023 рік.
3. Головному управлінню житлово-комунального господарства виконавчого комітету міської ради щорічно до 01 травня звітуватися перед міською радою про хід виконання Програми.
4. Контроль за виконанням цього рішення покласти на постійну комісію міської ради з питань житлово-комунального господарства, приватизації, благоустрою та екології.
Міський голова Володимир БОРИСЕНКО
ЗАТВЕРДЖЕНО
Рішення міської ради
20 січня 2023 року
№ 2288-34-VIII
Програма відшкодування різниці між розміром тарифу на житлово-комунальні послуги для населення, що затверджувалися або погоджувалися рішенням виконавчого комітету Бориспільської міської ради та розміром економічно обґрунтованих витрат на їх виробництво комунальним підприємствам Бориспільської міської ради, які надають послуги, з місцевого бюджету на 2023 рік
|
1. |
Ініціатор розроблення Програми |
Виконавчий комітет Бориспільської міської територіальної громади |
|
2. |
Дата. Номер і назва розпорядчого документу про ініціювання розроблення програми |
Доручення Бориспільського міського голови від 01.11.2022 року № 9-1. |
|
3. |
Розробник Програми |
Головне управління житлово-комунального господарства виконавчого комітету Бориспільської міської ради |
|
4. |
Співрозробник Програми |
Комунальні підприємства Бориспільської міської ради (далі – КП) |
|
5. |
Головний розпорядник бюджетних коштів |
Головне управління житлово-комунального господарства виконавчого комітету Бориспільської міської ради |
|
6. |
Відповідальний виконавець програми |
Головне управління житлово-комунального господарства виконавчого комітету Бориспільської міської ради |
|
7. |
Учасники Програми |
Комунальні підприємства, надають послуги з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення для населення Бориспільської міської територіальної громади Бориспільської міської ради (далі – КП) |
|
7. |
Терміни реалізації Програми |
2023 рік |
|
8. |
Загальний обсяг фінансових ресурсів, необхідних для реалізації Програми |
22 000 000,00 грн. |
|
8.1 |
кошти місцевого бюджету |
22 000 000,00 грн. |
2. Визначення проблеми, на розв’язання якої спрямовані заходи Програми
Прийняття Програми зумовлено тим, що виконавчий комітет міської ради, з метою зменшення фінансового навантаження на одержувачів житлово-комунальних послуг на території Бориспільської міської територіальної громади, які отримують на сім'ю незначний сукупний дохід і разом з цим не мають права на одержання житлових субсидій, затверджує тарифи комунальному підприємству у розмірі, нижче економічно-обґрунтованих витрат на виробництво (надання) таких послуг, що призводить до отримання збитків та погіршення фінансового стану виробника та надавача послуг, а саме: Комунального підприємства водопровідно-каналізаційного господарства «Бориспільводоканал», Комунального підприємства «Комунальне господарство «Любарецьке комунальне господарство» (далі – КП).
Згідно із ст. 7 Бюджетного кодексу України та ст. 61 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» органи місцевого самоврядування мають право самостійно визначати напрями використання бюджетних коштів відповідно до законодавства України.
Відповідно до п. 5, 21 ст. 91 Бюджетного кодексу України місцеві бюджети можуть здійснювати видатки на програми розвитку житлово-комунального господарства та благоустрою населених пунктів та інші програми, пов’язані з виконанням власних повноважень.
Пунктами 1-3 статті 3 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» від 09.11.2017 № 2189-VІІI (далі – Закон № 2189-VІІI) (зі змінами від 07.06.2018 №2454-VIII), Закону України «Про внесення змін до розділу IV «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання» щодо термінів застосування фінансових санкцій за порушення законодавства у сфері комерційного обліку теплової енергії та водопостачання та до розділу VI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про житлово-комунальні послуги» щодо уточнення порядку введення в дію Закону»), що введений в дію з 01.05.2019, визначено, що державна політика у сфері житлово-комунальних послуг ґрунтується на принципах, а саме:
- забезпечення раціонального використання наявних ресурсів та сталого розвитку населених пунктів;
- створення та підтримання конкурентного середовища при виробленні та наданні житлово-комунальних послуг, забезпечення контролю у сфері діяльності природних монополій;
- забезпечення функціонування підприємств, установ та організацій, що виробляють, виконують та/або надають житлово-комунальні послуги, на умовах самофінансування, досягнення рівня економічно обґрунтованих витрат на виробництво таких послуг;
- регулювання цін/тарифів на житлово-комунальні послуги у випадках, визначених законом, з урахуванням досягнутого рівня соціально-економічного розвитку, природних особливостей відповідного регіону та технічних можливостей.
Підпунктом 2 п. 3 ст .4 Закону № 2189-VІІI визначено, що до повноважень органів місцевого самоврядування належать встановлення цін/тарифів на комунальні послуги.
Статтею 15 Закону України «Про ціни і ціноутворення» визначено, що органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування, які встановили державні регульовані ціни на товари в розмірі, нижчому від економічно обґрунтованого розміру, зобов’язані відшкодувати суб’єктам господарювання різницю між такими розмірами за рахунок коштів відповідних бюджетів.
Установлення Кабінетом Міністрів України, органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування державних регульованих цін на товари в розмірі, нижчому від економічно обґрунтованого розміру, без визначення джерел для відшкодування різниці між такими розмірами за рахунок коштів відповідних бюджетів, не допускається і може бути оскаржено в судовому порядку.
Відсутність відшкодовування витрат комунальних підприємств в розмірі різниці між фактичними витратами та нарахуваннями за надані послуги відповідно до діючих тарифів, ставить під загрозу стабільність забезпечення населення житлово-комунальними послугами належної якості, і може призвести до:
припинення або суттєвого обмеження надання цих послуг;
збільшення заборгованості за спожиту електроенергію і інші товарно-матеріальні цінності;
виникнення заборгованості із заробітної плати;
нарахування підприємствам штрафних санкцій і пені за несвоєчасні і неповні розрахунки за енергоносії та несвоєчасну оплату податкових зобов’язань.
Таким чином, виділення коштів з міського бюджету на відшкодування різниці між розміром тарифу та розміром економічно обґрунтованих витрат на їх виробництво для Комунального підприємства водопровідно-каналізаційного господарства «Бориспільводоканал», Комунального підприємства «Комунальне господарство «Любарецьке комунальне господарство» у 2023 році є найбільш реальним джерелом забезпечення фінансової діяльності даних підприємств в період встановлення тарифів у розмірі меншому, ніж економічно обґрунтований, та на період до встановлення нових тарифів.
Враховуючи вищезазначене, відшкодування міською радою різниці між розміром тарифу послуги централізованого опалення, послуги з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення та розміром економічно обґрунтованих витрат на їх виробництво можливе за рахунок коштів міського бюджету за умови прийняття відповідної Програми.
Ця Програма розроблена з дотриманням вимог Бюджетного кодексу України, Законів України «Про місцеве самоврядування в Україні», «Про житлово-комунальні послуги», «Про питну воду, питне водопостачання та водовідведення», постанови Кабінету Міністрів України від 01.06.2011 №869 «Про забезпечення єдиного підходу до формування тарифів на житлово-комунальні послуги».
3. Мета та завдання Програми
Прийняття Програми має за мету:
прогнозування та виділення з міського бюджету коштів для відшкодування різниці між розміром тарифу та розміром економічно обґрунтованих витрат на їх виробництво;
забезпечення беззбиткової діяльності комунальних підприємтсв відповідно до вимог чинного законодавства України;
збереження кількості і покращення якості послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення населенню міста;
забезпечення своєчасного розрахунку за надані послуги;
гарантування своєчасної сплати податків, зборів та інших платежів, належного виконання зобов’язань роботодавця перед працівниками комунальних підприємтсв з оплати праці.
Основними завданнями Програми є:
надання фінансової підтримки комунальним підприємтсвам, що надають послуги на території Бориспільської міської територіальної громади з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення населенню за тарифами, затвердженими рішенням виконавчого комітету Бориспільської міської ради, які є нижчими від економічно обґрунтованих витрат на її виробництво і транспортування;
сприяння стабільній роботі комунальних підприємтв, покращенню його матеріально-технічної бази;
підвищення якості послуг, які надаються населенню міста.
4. Напрямки діяльності та заходи Програми
Перелік напрямів, завдань і заходів Програми та результативні показники Програми наведено у додатках 1 - 2.
5. Фінансове забезпечення Програми та джерела фінансування
Фінансове забезпечення Програми здійснюється за рахунок коштів міського бюджету у межах сум, затверджених на відшкодування різниці між розміром тарифу на послуги з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення та розміром економічно обґрунтованих витрат на їх виробництво на відповідний бюджетний рік відповідно до Порядку розрахунків, обліку та відшкодування різниці в тарифах комунальним підприємтсва на послуги з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення для населення Бориспільської міської територіальної громади. Затвердженого рішенням міської ради. Загальний обсяг фінансування на 2023 рік становить 22000,0 тис. грн.
6. Координація та контроль за ходом виконання Програми
Виконання заходів Програми організовує головне управління житлово-комунального господарства виконавчого комітету міської ради.
Контроль за виконанням заходів Програми покладається на постійну комісію міської ради з питань житлово-комунального господарства, приватизації, благоустрою та екології.
____________________________________
Додаток 1 до Програми
(розділ 4)
Напрямки діяльності та заходи Програми
|
№з/п |
Назва напрямку діяльності (пріоритетні завдання або проекти розвитку) |
Перелік заходів програми |
Термін виконання заходу |
Виконавці |
Джерела фінансування |
Орієнтовні обсяги фінансування (вартість), тис. грн, |
Очікуваний результат |
|
2023 рік |
|||||||
|
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
7 |
8 |
|
1 |
1.1. Відшкодування різниці між розміром тарифу та розміром економічно обґрунтованих витрат на їх виробництво |
1.1.1. Відшкодування різниці між розміром тарифу та розміром економічно обґрунтованих витрат на їх виробництво |
2023 |
ГУ ЖКГ |
Кошти місцевого бюджету |
22000,0 |
Забезпечення беззбиткової роботи комунальних підприємств |
|
РАЗОМ ПО ПРОГРАМІ: |
|
|
|
22000,0 |
|
||
Додаток 2 до Програми
(розділ 4)
Результативні показники Програми
|
Показники |
2023 |
|
|
Міський бюджет |
|
|
|
1 |
2 |
|
|
Відшкодування різниці між розміром тарифу та розміром економічно обґрунтованих витрат на їх виробництво |
||
|
Затрат |
|
|
|
Обсяг фінансування (тис. грн) |
22000,0 |
|
|
Продукту |
|
|
|
Кількість комунльних підприємтсв яким планується відшкодування різниці між розміром тарифу та розміром економічно обґрунтованих витрат на їх виробництво, од. |
2 |
|
|
Ефективність |
|
|
|
Середня вартість відшкодування різниці між розміром тарифу та розміром економічно обґрунтованих витрат на їх виробництво, тис. грн |
11000,0 |
|
|
Якості |
|
|
|
Питома вага кількості комунальних підприємтсв яким планується відшкодування різниці між розміром тарифу та розміром економічно обґрунтованих витрат на їх виробництво, % |
100,0 |
|





















