Розглянувши лист Товариства з обмеженою відповідальністю ««Комунально-експлуатаційне господарство» від 10.07.2023 р. № 41, з метою зменшення фінансового навантаження на населення, відповідно до пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 23.05.2018 № 420 «Про затвердження переліку послуг, що становлять загальний економічний інтерес» та постанови Кабінету Міністрів України від 15.09.2021 № 977 «Про затвердження методики визначення заборгованості з різниці в тарифах», статті 31 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», статей 9, 15 Закону України «Про ціни і ціноутворення», Закону України «Про питну воду, питне водопостачання та водовідведення», Закону України «Про заходи, спрямовані на врегулювання заборгованості теплопостачальних та теплогенеруючих організацій та підприємств централізованого водопостачання і водовідведення», статей 20, 91 Бюджетного кодексу України, пп. 1 п. а) ст. 27 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» виконавчий комітет міської ради ВИРІШИВ:
1. Схвалити Програму відшкодування різниці між розміром тарифу на житлово-комунальні послуги для населення, що затверджувалися або погоджувалися рішенням виконавчого комітету Бориспільської міської ради та розміром економічно обґрунтованих витрат на їх виробництво підприємствам водопостачання та водовідведення Бориспільської міської територіальної громади, які надають послуги, з місцевого бюджету на 2024 рік.
2. Заступнику міського голови Горкуну В.В. в установленому порядку організувати подання Програми міській раді.
3. Контроль за виконанням цього рішення залишаю за собою.
Заступник міського голови Віталій ГОРКУН
СХВАЛЕНО
Рішення виконавчого комітету
міської ради
_______________ № ________
Програма відшкодування різниці між розміром тарифу на житлово-комунальні послуги для населення, що затверджувалися або погоджувалися рішенням виконавчого комітету Бориспільської міської ради та розміром економічно обґрунтованих витрат на їх виробництво підприємствам водопостачання та водовідведення Бориспільської міської територіальної громади, які надають послуги, з місцевого бюджету на 2024 рік
1. | Ініціатор розроблення програми | Головне управління житлово-комунального господарства виконавчого комітету міської ради |
2. | Дата, номер і назва розпорядчого документу про ініціювання розроблення програми* | Доручення міського голови від 20 липня 2023 року № 5-1/2023 |
3. | Розробник програми | Головне управління житлово-комунального господарства виконавчого комітету міської ради |
4. | Співрозробники програми | - |
5. | Головний розпорядник коштів | Головне управління житлово-комунального господарства виконавчого комітету міської ради |
6. | Відповідальний виконавець програми | Головне управління житлово-комунального господарства виконавчого комітету міської ради |
7. | Співвиконавці програми | Комунальні підприємства (далі – КП), товариства з обмеженою відповідальністю (далі – ТОВ), що надають послуги з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення для населення Бориспільської міської територіальної громади Бориспільської міської ради |
8. | Термін реалізації програми | 2024 рік |
9. | Загальний обсяг фінансових ресурсів, необхідних для реалізації програми , всього, у тому числі: | 34000000,0 |
9.1. | коштів місцевого бюджету | 34000000,0 |
9.2. | коштів інших джерел |
2. Визначення проблеми, на розв’язання якої спрямовані заходи Програми
Прийняття Програми зумовлено тим, що виконавчий комітет міської ради, з метою зменшення фінансового навантаження на одержувачів житлово-комунальних послуг на території Бориспільської міської територіальної громади, які отримують на сім'ю незначний сукупний дохід і разом з цим не мають права на одержання житлових субсидій, затверджує тарифи комунальному підприємству, товарству з обмеженою відповідальністю у розмірі, нижче економічно-обґрунтованих витрат на виробництво (надання) таких послуг, що призводить до отримання збитків та погіршення фінансового стану виробників та надавачів послуг, а саме: КП ВКГ «Бориспільводоканал», КП «Любарецьке комунальне господарство», ТОВ «Комунально-експлуатаційне господарство
Згідно із ст. 7 Бюджетного кодексу України та ст. 61 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» органи місцевого самоврядування мають право самостійно визначати напрями використання бюджетних коштів відповідно до законодавства України.
Відповідно до п. 5, 21 ст. 91 Бюджетного кодексу України місцеві бюджети можуть здійснювати видатки на програми розвитку житлово-комунального господарства та благоустрою населених пунктів та інші програми, пов’язані з виконанням власних повноважень.
Пунктами 1-3 статті 3 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» від 09.11.2017 № 2189-VІІI (далі – Закон № 2189-VІІI) (зі змінами від 07.06.2018 №2454-VIII), Закону України «Про внесення змін до розділу IV «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання» щодо термінів застосування фінансових санкцій за порушення законодавства у сфері комерційного обліку теплової енергії та водопостачання та до розділу VI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про житлово-комунальні послуги» щодо уточнення порядку введення в дію Закону»), що введений в дію з 01.05.2019, визначено, що державна політика у сфері житлово-комунальних послуг ґрунтується на принципах, а саме:
- забезпечення раціонального використання наявних ресурсів та сталого розвитку населених пунктів;
- створення та підтримання конкурентного середовища при виробленні та наданні житлово-комунальних послуг, забезпечення контролю у сфері діяльності природних монополій;
- забезпечення функціонування підприємств, установ та організацій, що виробляють, виконують та/або надають житлово-комунальні послуги, на умовах самофінансування, досягнення рівня економічно обґрунтованих витрат на виробництво таких послуг;
- регулювання цін/тарифів на житлово-комунальні послуги у випадках, визначених законом, з урахуванням досягнутого рівня соціально-економічного розвитку, природних особливостей відповідного регіону та технічних можливостей.
Підпунктом 2 п. 3 ст .4 Закону № 2189-VІІI визначено, що до повноважень органів місцевого самоврядування належать встановлення цін/тарифів на комунальні послуги.
Статтею 15 Закону України «Про ціни і ціноутворення» визначено, що органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування, які встановили державні регульовані ціни на товари в розмірі, нижчому від економічно обґрунтованого розміру, зобов’язані відшкодувати суб’єктам господарювання різницю між такими розмірами за рахунок коштів відповідних бюджетів.
Установлення Кабінетом Міністрів України, органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування державних регульованих цін на товари в розмірі, нижчому від економічно обґрунтованого розміру, без визначення джерел для відшкодування різниці між такими розмірами за рахунок коштів відповідних бюджетів, не допускається і може бути оскаржено в судовому порядку.
Відсутність відшкодовування витрат на підприємствах в розмірі різниці між фактичними витратами та нарахуваннями за надані послуги відповідно до діючих тарифів, ставить під загрозу стабільність забезпечення населення житлово-комунальними послугами належної якості, і може призвести до:
припинення або суттєвого обмеження надання цих послуг;
збільшення заборгованості за спожиту електроенергію і інші товарно-матеріальні цінності;
виникнення заборгованості із заробітної плати;
нарахування підприємствам штрафних санкцій і пені за несвоєчасні і неповні розрахунки за енергоносії та несвоєчасну оплату податкових зобов’язань.
Таким чином, виділення коштів з міського бюджету на відшкодування різниці між розміром тарифу та розміром економічно обґрунтованих витрат на їх виробництво для Комунального підприємства водопровідно-каналізаційного господарства «Бориспільводоканал», Комунального підприємства «Комунальне господарство «Любарецьке комунальне господарство», Товариства з обмеженою відповідальністю «Комунально-експлуатаційне господарство» у 2024 році є найбільш реальним джерелом забезпечення фінансової діяльності даних підприємств в період встановлення тарифів у розмірі меншому, ніж економічно обґрунтований, та на період до встановлення нових тарифів.
Враховуючи вищезазначене, відшкодування міською радою різниці між розміром тарифу послуги централізованого опалення, послуги з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення та розміром економічно обґрунтованих витрат на їх виробництво можливе за рахунок коштів міського бюджету за умови прийняття відповідної Програми.
Ця Програма розроблена з дотриманням вимог Бюджетного кодексу України, Законів України «Про місцеве самоврядування в Україні», «Про житлово-комунальні послуги», «Про питну воду, питне водопостачання та водовідведення», постанови Кабінету Міністрів України від 01.06.2011 №869 «Про забезпечення єдиного підходу до формування тарифів на житлово-комунальні послуги».
3. Мета Програми
Прийняття Програми має за мету:
прогнозування та виділення з міського бюджету коштів для відшкодування різниці між розміром тарифу та розміром економічно обґрунтованих витрат на їх виробництво;
забезпечення беззбиткової діяльності комунальних підприємтсв, товариств з обмеженою відповідальністю відповідно до вимог чинного законодавства України;
збереження кількості і покращення якості послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення населенню територіальної громади;
забезпечення своєчасного розрахунку за надані послуги.
4. Обґрунтування шляхів і засобів розв’язання проблеми
З метою врахування інтересів як споживачів комунальних послуг, так і підприємств-надавачів послуг з централізованого водопостачання та водовідведення на території Бориспільської міської територіальної громади, вирішення проблеми пропонується здійснити шляхом прийняття рішення міської ради «Про затвердження Програми відшкодування різниці між розміром тарифу на житлово-комунальні послуги для населення, що затверджувалися або погоджувалися рішенням виконавчого комітету Бориспільської міської ради та розміром економічно обґрунтованих витрат на їх виробництво комунальним підприємствам Бориспільської міської ради, які надають послуги, з місцевого бюджету на 2024 рік».
Фінансове забезпечення Програми здійснюється за рахунок коштів міського бюджету у межах сум, затверджених на відшкодування різниці між розміром тарифу на послуги з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення та розміром економічно обґрунтованих витрат на їх виробництво на відповідний бюджетний рік відповідно до Порядку розрахунків, обліку та відшкодування різниці в тарифах комунальним підприємства на послуги з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення для населення Бориспільської міської територіальної громади. Затвердженого рішенням міської ради. Загальний обсяг фінансування на 2024 рік становить 34000,0 тис. грн.
5. Ресурсне забезпечення Програми Ресурсне забезпечення програми
Обсяг коштів, які пропонується залучити на виконання програм | Етапи виконання програми | Усього витрат на виконання програми |
2024 | ||
Обсяг ресурсів усього, | 34000000,0 | 34000000,0 |
Місцевий бюджет | - | - |
Інші джерела | - | - |
6. Напрямки діяльності та заходи Програми
Основними завданнями Програми є:
надання відшкодування різниці між розміром тарифу на житлово-комунальні послуги для населення, що затверджувалися або погоджувалися рішенням виконавчого комітету Бориспільської міської ради та розміром економічно обґрунтованих витрат на їх виробництво комунальним підприємствам Бориспільської міської ради, які надають послуги, з місцевого бюджету на 2024 рік, комунальним підприємствам, товариствам з обмеженою відповідальністю, що надають послуги на території Бориспільської міської територіальної громади з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення населенню за тарифами, затвердженими рішенням виконавчого комітету Бориспільської міської ради, які є нижчими від економічно обґрунтованих витрат на її виробництво і транспортування;
сприяння стабільній роботі комунальних підприємств, товариств з обмеженою відповідальністю, покращенню їх матеріально-технічної бази;
підвищення якості послуг, які надаються населенню Бориспільської міської територіальної громади.
Перелік напрямів, завдань і заходів Програми наведено у додатку 1.
7.Індикатори Програми
Індикатори* результативності виконання Програми.
№№ № з/п з/ | Назва індикатора | Одиниця | Значення індикатора за роками |
2024 рік | |||
1 | Частка відшкодування різниці між розміром тарифу та розміром економічно обґрунтованих витрат на їх виробництво для населення | % | 100 |
* Індикатор результативності Програми визначено до прийняття рішення про затвердження Стратегії розвитку Бориспільської міської територіальної громади до 2030 року
8. Координація та контроль за ходом виконання Програми
Виконання заходів Програми організовує головне управління житлово-комунального господарства виконавчого комітету міської ради.
Контроль за виконанням заходів Програми покладається на постійну комісію міської ради з питань житлово-комунального господарства, приватизації, благоустрою та екології.
____________________________________
Додаток 1 до програми
(розділ 6)
Перелік завдань і заходів програми та очікувані результати
Оперативна ціль Стратегії розвитку громади |
Завдання програми | Заходи програми | Термін | Виконавці | Джерела фінансування | Обсяги фінансування за роками, тис. грн | Очікуваний результат (результативні показники) | |||
Назва показника * | 2024 | |||||||||
1 | 3 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | ||
| 1. Відшкодування різниці між розміром тарифу та розміром економічно обґрунтованих витрат на їх виробництво | 1.1. Відшкодування різниці між розміром тарифу та розміром економічно обґрунтованих витрат на їх виробництво підприємствам водопостачання та водовідведення | 2024 | Головне управління ЖКГ | Кошти місцевого бюджету | Всього - 34000,0 | витрат: обсяг видатків, тис. грн | 34000,0 | ||
продукту: кількість підприємств, що приймають участь в програмі, од | 3 | |||||||||
ефективності: середня вартість відшкодування одному підприємству різниці між розміром тарифу та розміром економічно обґрунтованих витрат на їх виробництво, тис.грн | 11333,3 | |||||||||
якості: питома вага кількості комунальних підприємств, товариств з обмеженою відповідальністю яким планується відшкодування різниці між розміром тарифу та розміром економічно обґрунтованих витрат на їх виробництво, до кількості що їх потребують % | 100 | |||||||||
| ||||||||||
Разом по програмі | Всього 34000,0 | Витрат, тис. грн: | 34000,0 | |||||||
Продукту, од: | 3 | |||||||||
Ефективності, тис. грн: | 11333,3 | |||||||||
Якості, %: | 100 | |||||||||
_________________________________________________________




















