З метою стабілізації екологічної ситуації у Бориспільській міської територіальній громаді, відтворення природних ресурсів, формування безпечних умов для життя і здоров’я населення, враховуючи пропозиції постійних комісій міської ради з питань житлово-комунального господарства, приватизації, благоустрою та екології, з питань планування бюджету, економічної реформи, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 17.09.1996 № 1147 «Про затвердження переліку видів діяльності, що належать до природоохоронних заходів», пункту 5 Кабінету Міністрів України «Про реалізацію експериментального проекту щодо створення сприятливих умов для забезпечення ефективного споживання електричної енергії населенням в Україні» від 10.01.2023 № 25 (зі змінами)статей 7, 91 Бюджетного кодексу України, Законів України «Про охорону навколишнього природного середовища», «Про охорону земель», статей 20, 91 Бюджетного кодексу України, пп. 1 п. а) ст. 27 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» виконавчий комітет міської ради ВИРІШИВ:
1. Схвалити проєкт програми охорони навколишнього природного середовища Бориспільської міської територіальної громади на 2024-2026 роки (далі – Програма).
2. Заступнику міського голови Горкуну В.В. в установленому порядку організувати подання проєкту Програми на затвердження Бориспільській міській раді.
3. Контроль за виконанням цього рішення покласти на заступника міського голови Горкуна В.В.
Заступник міського голови Віталій ГОРКУН
СХВАЛЕНО
Рішення виконавчого комітету
міської ради
_______________ № ________
Проєкт Програма охорони навколишнього природного середовища Бориспільської міської територіальної громади
на 2024-2026 роки
1. | Ініціатор розроблення програми | Головне управління житлово-комунального господарства виконавчого комітету міської ради |
2. | Дата, номер і назва розпорядчого документу про ініціювання розроблення програми* | Доручення міського голови від 20 липня 2023 року № 5-1/2023 |
3. | Розробник програми | Головне управління житлово-комунального господарства виконавчого комітету міської ради |
4. | Співрозробники прграми | - |
5. | Головний розпорядник коштів | Головне управління житлово-комунального господарства виконавчого комітету міської ради |
6. | Відповідальний виконавець програми | Головне управління житлово-комунального господарства виконавчого комітету міської ради |
7. | Співвиконавці програми | - |
8. | Термін реалізації програми | 2024 - 2026 роки |
9. | Загальний обсяг фінансових ресурсів, необхідних для реалізації програми , всього, у тому числі: | 30 783 500,0 |
9.1. | коштів місцевого бюджету | 9 784 500,0 |
9.2. | кошти державного, обласного бюджету, інших джерел | 19 257 000,0 |
2. Визначення проблеми, на розв’язання якої спрямовані заходи Програми
Охорона навколишнього природного середовища, раціональне використання природних ресурсів, забезпечення екологічної безпеки життєдіяльності людини - невід'ємна умова сталого економічного та соціального розвитку міста Борисполя.
З цією метою місто здійснює на своїй території екологічну політику, спрямовану на збереження безпечного для існування живої і неживої природи навколишнього середовища, захисту життя і здоров'я населення від негативного впливу, зумовленого забрудненням навколишнього природного середовища, досягнення гармонійної взаємодії суспільства і природи, охорону, раціональне використання і відтворення природних ресурсів.
Екологічна ситуація на території громади характеризується відносною стабільністю показників - однак багато проблем потребують вирішення:
2.1. Водопостачання та водовідведення. До основних проблем підприємств ВКГ слід віднести: незадовільний технічний стан та високий рівень зношеності основних фондів систем питного водопостачання й водовідведення; застосування застарілих технологій та обладнання у водопровідно-каналізаційних системах; низький рівень використання установлених виробничих потужностей централізованих систем, що потребує їх оптимізації та модернізації; підвищення рівня аварійності систем та інфраструктурних мереж; висока енергоємність наданих послуг із водопостачання та каналізаційних стоків; надмірне енергоспоживання, високий рівень витоків та неврахованих втрат води та інші. Відтак, на сьогодні 5 населених пунктів Бориспільсьої міської територіальної громади має централізоване водопостачання (м.Бориспіль, с.Рогозів, с.Іванів, с.Кучаків, с.Сеньківка) проте не скрізь наявне централізоване водововідведення, й відсутні або перебувають в незадовільному стані очисні споруди.Тому, одним з пріорітетних напрямів є реконструкція та побудова системи водовідведення в селах територіальної громади.
Найскладнішим у фінансовому відношенні є питання будівництва, реконструкції та капітального ремонту каналізаційних мереж, об’єктів зливової каналізації, які належать до комунального майна. Ця природоохоронна інфраструктура експлуатується здебільшого спеціалізованими комунальними підприємствами з ознаками природного монополізму. Через невідповідність тарифів на водовідведення реальним затратам у найближчий час малоперспективним є залучення в цю галузь приватного капіталу. У зв’язку з цим, основними джерелами фінансування заходів із забезпечення нормативної якості водних ресурсів залишаються бюджетні кошти у відповідному пайовому співвідношенні, запозичення органів місцевого самоврядування з можливістю їх компенсації через міжнародні гранти, а також пайова участь окремих водокористувачів на договірних умовах з місцевими радами. Очищення промислових зворотних вод має забезпечуватися виключно водокористувачами з можливим залученням коштів бюджетів у випадках обслуговування ними населених пунктів.
2.2. Стан озеленення на території Бориспільської міської територіальної громади потребує подальшого розширення та коригування.
Зелені насадження формують ландшафт населених пунктів, є місцем повсякденного відпочинку населення, вони покращують природне середовище.
Стан зеленої зони територіальної громади такий, що значна частина зелених насаджень досягла вікової межі і потребує негайної заміни в зв’язку із тим, що більшість із них фаутні, напівсухі і знаходяться в аварійному стані; загрожують безпеці людей, будівель та автотранспорту.
«Останнім часом все помітнішим стають темпи поширення омели білої (Viscum album L.), амброзії полинолистої (Ambrosia artemisiifolia), гірчака рожевого (повзучий) (Acroptilon repens), Борщівника Сосновського (H. sosnowskyi Manden), ценхрусу якірцевого (малоквітковий) (Cenchrus pauciflorus), паслін колючий (Solanum rostratum), сорго алепського (гумай) (Sorghum halepense) та 15 видів повитиць (Cuscuta sp.sp.), з яких найвідомішими та поширенішими є повитиця польова (Cuscuta campestris) і Лемана (C.Lehmanniana).
Дана проблема є актуальною, тому що ситуація з поширенням карантинних рослин є мало не надзвичайною і загрожує екологічним лихом.
Найпростішим і найбільш поширеним методом боротьби є:
з омелою білою - обрізання уражених гілок, або навіть цілих дерев;
з іншими карантинними рослинами, що мають кореневу систему: механічний метод – систематичне (3-4 рази) скошування рослин з початку вегетації (квітень-травень) до цвітіння (кінець липня – початок серпня) або виривання з корінням; хімічний метод – застосування для обприскування рослин на засмічених ділянках безпечних засобів, які інгібують ріст та розвиток рослин або гербіцидів відповідно до Переліку пестицидів і агрохімікатів, дозволених до використання в Україні; потенційна небезпека гербіцидів, їх накопичення та забруднення довкілля викликає необхідність пошуку нових безпечних для навколишнього середовища та здоров’я людини засобів боротьби з карантинними рослинами.
Розвиток зеленого господарства виконується переважно за рахунок створення локальних зелених зон: паркових насаджень, скверів, фруктових садів.
Актуально на сьогодні: забезпечення обслуговування зелених насаджень в межах жилої забудови (прибудинкових територій житлових масивів, територія міського басейну вздовж вулиць та доріг населених пунктів; оновлення існуючих насаджень і створення нових скверів та зеленої зони; ліквідація сухостою, аварійних , фаутних та уражених омелою дерев.
2.3. Несанкціоноване розміщення твердих побутових відходів населення є суттєвим чинником негативного впливу на земельні та водні ресурси громади і здоров’я людей. Накопичення побутового сміття в лісозахисних смугах вподовж автомобільних доріг, в лісонасадженнях, поблизу річок та водоймищ, в зоні житлової забудови - є одним із потенційних джерел забруднення довкілля і являють собою велику загрозу навколишньому природному середовищу та підлягає утилізації. Тому одним із пріоритетних питань захисту навколишнього природного середовища на території міської територіальної громади є охоплення максимальної кількості населення міської ради послугами по вивозу відходів та локалізація стихійних звалищ. Зростанню кількості твердих побутових відходів (далі – ТПВ) сприяють товари одноразового використання; товари народного споживання з короткочасним терміном служби людині, які ми купуємо, споживаємо та викидаємо не дивлячись на їх залишкову вартість.
Сприяє росту потоку сміття і тара, яка до того ж видозмінює його. Так за останні п'ятдесят років в твердих побутових відходах зменшилась кількість скла та металічних банок, в той же час значно зросла кількість пластику та інших полімерних матеріалів. На сучасному етапі розвитку суспільства кожна людина за даними статистики в середньому за одну добу створює до 1,5 кг твердих побутових відходів. І мають тенденцію до постійного зростання, що змушує муніципальну владу всіх міст постійно шукати оптимальні шляхи утилізації відходів своїх громадян. Згідно затвердженої «Схеми санітарного очищення території Бориспільської міської територіальної громади» річні об’єми утворення побітових відходів протягом наступних 10 років зростуть більше ніж на 30%.
№ | Рік | Тверді побутові відходи, тис.м3 | Великогабаритні відходи, тис.м3 | Ремонтні відходи, тис.м3 | Небезпечні відходи, тис.м3 | Рідкі відходи, тис.м3 | Разом, тис.м3 | %, |
1 | 2022 | 274,6 | 11,0 | 4,14 | 1,47 | 562,7 | 853,91 | 100 |
2 | 2026 | 296,6 | 12,1 | 4,55 | 1,62 | 585,4 | 900,27 | 105,4291 |
3 | 2036 | 349,2 | 14,7 | 5,52 | 1,96 | 685,7 | 1057,08 | 130,5138 |
Тому, необхідно здійснити виконання «Схеми санітарного очищення території Бориспільської міської територіальної громади» та запровадити систему роздільного збирання ТПВ, забезпечити недостатню кількість контейнерів та машин для перевезення і складування ТПВ, у зв’язку із збільшенням кількості вулиць, що обслуговуються.
Пріоритетом у поводженні з відходами має стати діяльність, спрямована на зменшення утворення відходів, роздільне збирання твердих побутових відходів і залучення відходів у процеси виробництва як ресурсів сировини та енергії. Важливим завданням є будівництво другої черги полігону твердих побутових відходів, а також залучення інвесторів для будівництво сортувальної лінії ТПВ, будівництво нового сміттєпереобного заводу.
Також, з метою реалізації експериментального проєкту щодо створення сприятливих умов для забезпечення ефективного споживання електричної енергії в Україні необхідно передбачити збирання, перевезення та утилізацію твердих побутових відходів (в тому числі ламп розжарювання, батарейок тощо), а також збирання, перевезення та утилізація небезпечних відходів (в тому числі утилізація ртуті).
2.4.Поліпшення технічного стану озер. На території Бориспільської міської територіальної громади налічується понад 15 водойм. Робота щодо відновлення і підтримання сприятливого гідрологічного режиму та санітарного стану водойм, а також заходи для боротьби з шкідливою дією вод (біологічна меліорація водних об’єктів, винесення водоохоронних зон в натуру, упорядкування джерел, очищення русел від дерев, трави; заходи для поліпшення кисневого рівня водойм тощо), зменшення викидів забруднених стічних вод у водойми.
3. Мета Програми
Мета програми полягає в досягненні ресурсно-екологічної безпеки та раціоналізації природокористування, охорони навколишнього природного середовища на підвідомчих територіях сільської ради, забезпеченні конституційних прав громадян на сприятливе навколишнє середовище, створенні передумов переходу до сталого розвитку останніх. Реалізація цієї мети базується на:
3.1. Встановленні збалансованого розвитку природно-сировинної бази та соціально-економічного комплексу для задоволення потреб територіальної громади у паливно-енергетичних, мінеральних, водних, лісових, біологічних та інших ресурсах.
3.2. Подоланні суперечностей між соціально-економічним розвитком, раціональним природокористуванням та цілісним існуванням наявних екосистем.
3.3. Програма спрямована на запобігання забруднення довкілля і зменшення його шкідливого впливу на навколишнє середовище та здоров’я людей, раціональне використання природних ресурсів, розширення, відтворення та збереження територій і об’єктів рекреаційних, водних та інших природних комплексів і унікальних територій, формування на їх основі регіональної екологічної мережі, дотримання екологічної безпеки на території міської ради, створення умов для переходу до сталого розвитку територій громади.
4. Обгрунтування шляхів і засобів розв’язання проблеми
Враховуючи сучасну екологічну ситуацію та стан основних галузей охорони довкілля підвідомчих територій громади, першочерговими завданнями для реалізації основних пріоритетів екологічної політики є:
4.1. Будівництва та реконструкції очисних споруд, із залученням коштів з державного, обласного чи інших джерел, в тому числі кошти міжнародних організацій.
4.2. Охорона і раціональне використання земель:
4.2.1. рекультивація порушених земель та територій полігонів твердих побутових відходів;
4.2.2. охорона земель водного фонду, у тому числі винесення в натуру водоохоронних зон та прибережних захисних смуг водних об’єктів.
4.3. Охорона і раціональне використання природних рослинних ресурсів:
4.3.1. заходи з озеленення населених пунктів громади та створення захисних лісових насаджень об’єктів;
4.3.2. проведення заходів з виявлення запасів природних рослинних ресурсів, затрати на їх охорону та відтворення, а також придбання посадкового матеріалу для проведення природоохоронних заходів на підвідомчих територіях;
4.3.3. виконання комплексних захисних фітосанітарних заходів із боротьби з поширенням шкідливих інвазійних (чужорідних) видів рослин.
4.4. Раціональне використання і зберігання відходів виробництва і побутових відходів:
4.4.1. будівництво, розширення та реконструкція споруд, придбання та впровадження установок, обладнання та машин для збору, транспортування, перероблення, знешкодження та складування побутових та промислових відходів виробництва;
4.4.2. забезпечення роздільного збирання та вторинної переробки відходів виробництва та побутових відходів шляхом будівництва, розширення та реконструкції установок, виробництв, цехів для одержання сировини або готової продукції;
4.4.3. в разі необхідності будівництво та облаштування нового полігону твердих побутових відходів, сміттєзвалищ та худобомогильників, сміттєпереробного заводу на підвідомчій території територіальної громади;
4.4.4. забезпечення екологічно безпечного збирання, перевезення, зберігання, оброблення, утилізації, видалення, знешкодження і захоронення відходів.
4.5. Поліпшення технічного стану водойм Бориспільської міської територіальної громади:
4.5.1. розробка проєктів та виконання робіт з благоустрою водних об’єктів,
4.5.2. проведення санітарних та протиепідеміологічних заходів на водних об’єктах тощо.
4.5.3. паспортизація водних об’єктів.
Фінансове забезпечення Програми здійснюється за рахунок коштів міського бюджету у межах наявного фінансового ресурсу. Загальний обсяг фінансування на 2024 -2026 роки становить 30 783 500,0 тис. грн.
5. Ресурсне забезпечення Програми Ресурсне забезпечення програми
Обсяг коштів, які пропонується залучити на виконання програм | Етапи виконання програми | Усього витрат на виконання програми, грн | ||
2024 | 2025 | 2026 | ||
Обсяг ресурсів усього грн,, | 29 041 500,0 | 871 000,0 | 871 000,00 | 30 783 500,0 |
Місцевий бюджет, грн | 9 784 500,0 | 871 000,0 | 871 000,00 | 11 526 500,0 |
Кошти державного, обласного бюджету та інші джерела, грн | 19 257 000,0 | - | - | 19 257 000,0 |
6. Перелік заходів і завдань Програми результативні показники
Основними завданнями Програми є:
будівництва та реконструкції очисних споруд;
охорона і раціональне використання природних рослинних ресурсів;
раціональне використання і зберігання відходів виробництва і переробки побутових відходів;
поліпшення технічного стану та благоустрою водойм на території Бориспільської міської територальної громади.
Перелік напрямів, завдань і заходів Програми та результативні показники наведено у додатку.
7.Індикатори Програми
Індикатори* результативності виконання Програми.
№№ № з/п з/ | Назва індикатора | Одиниця | Значення індикатора за роками | ||
2024 рік | 2025 рік | 2026 рік | |||
1 | Рівень забезпечення очисними спорудами населені пункти (%) | % | 20 | 40 | 50 |
2 | Частка водних об’єктів територіальної громади, на яких здійснено поліпшення технічного стану водойми та проведено благоустрій прилеглої території | % | 33,33 | 66,7 | 100 |
* Індикатор результативності Програми визначено до прийняття рішення про завтердження Стратегії розвитку Бориспільської міської територіальної громади до 2030 року
8. Координація та контроль за ходом виконання Програми
Виконання заходів Програми організовує головне управління житлово-комунального господарства виконавчого комітету міської ради.
Контроль за виконанням заходів Програми покладається на постійну комісію міської ради з питань житлово-комунального господарства, приватизації, благоустрою та екології.
____________________________________
Додаток до програми
(розділ 6)
Перелік завдань і заходів програми та очікувані результати
Оперативна ціль Стратегії розвитку громади |
Завдання програми | Заходи програми | Термін | Виконавці | Джерела фінансування | Обсяги фінансування за роками, тис. грн |
Очікуваний результат | |||||||
Назва показника * | 2024 | 2025 | 2026 | |||||||||||
1 | 3 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | ||||
| 1. Будівництва та реконструкції очисних споруд | 1.1. Проектування і будівництво очисних споруд | 2024 | Головне управління ЖКГ, | Кошти місцевого бюджету | Всього ____ 2026 рік ____ | витрат: обсяг фінансування заходів, тис. грн. | - | - | - | ||||
продукту: кількість очисних споруд, од | - | - | - | |||||||||||
ефективності: середня вартість, тис.грн | - | - | - | |||||||||||
якості: рівень готовності очисних споруд до експлуатації, % | - | - | - | |||||||||||
Кошти державного, обласного бюджету, інших джерел | 19257,0 | витрат: обсяг фінансування заходів, тис. грн. | 19257,0 | - | - | |||||||||
продукту: кількість очисних споруд, од | 1 | - | - | |||||||||||
ефективності: середня вартість, тис.грн | 19257,0 | - | - | |||||||||||
|
|
|
|
|
|
| якості: рівень готовності очисних споруд до експлуатації, % | 100 | - | - |
| |||
| 2. Охорона і раціональне використання природних рослинних ресурсів | 2024-2026 | Головне управління ЖКГ | Кошти місцевого бюджету | Всього 150,0 | витрат: обсяг фінансування заходів, тис. грн. | 50,0 | 50,0 | 50,0 |
| ||||
продукту: кількість зелених насаджень (дерева), що планується оновити, од | 30 | 30 | 30 |
| ||||||||||
продукту: кількість зелених насаджень (кущі), що планується оновити, од | 50 | 50 | 50 |
| ||||||||||
ефективності: середні витрати на озеленення (дерева), тис. грн | 1,00 | 1,00 | 1,00 |
| ||||||||||
ефективності: середні витрати на озеленення (кущі), тис. грн | 0,40 | 0,40 | 0,40 |
| ||||||||||
якості: рівень виконання заходу, % | 100 | 100 | 100 |
| ||||||||||
2024-2026 | Головне управління ЖКГ | Кошти місцевого бюджету | Всього 143,0 | витрат: обсяг фінансування заходу, тис. грн | 123,00 | 10,00 | 10,00 |
| ||||||
продукту: площа території, що обробляється тричі на рік, га | 1 | 1 | 1 |
| ||||||||||
ефективності: середні витрати однієї фітасанітарної обробки на 1 га, тис. грн | 40,91 | 3,33 | 3,33 |
| ||||||||||
|
|
|
|
|
|
| якості: рівень виконання заходу, % | 100 | 100 | 100 | ||||
| 3. Раціональне використання і зберігання відходів виробництва і переробки побутових відходів | 3.1. Придбання великогабаритних контейнерів (в т.ч. цистерн, резервуарів, вмістищ металевих тощо) | 2024-2026 | Головне управління ЖКГ | Кошти місцевого бюджету | Всього 1800,0 | витрат: обсяг фінансування заходу, тис. грн | 900,0 | 450,0 | 450,0 | ||||
продукту: кількість цистерн, резервуарів, контейнерів, од | 100 | 50 | 50 | |||||||||||
ефективності: середні витрати на 1 цистерну, резервуар, контейнер, тис. грн | 9,0 | 9,0 | 9,0 | |||||||||||
якості: рівень виконання заходу, % | 100 | 100 | 100 | |||||||||||
|
| 3.2. Виконання робіт з ліквідації радіаційних аварій на території громади, а саме радіологічне обстеження виявлених в незаконному обігу радіоактивних матеріалів, їх експертиза, транспортування, зберігання та ліквідація (утилізація) | 2024-2026 | Головне управління ЖКГ | Кошти місцевого бюджету | Всього 30,0 | витрат: обсяг фінансування заходу, тис. грн | 10,0 | 10,0 | 10,0 | ||||
продукту: кількість ліквідованих аварій, од | 1 | 1 | 1 | |||||||||||
ефективності: середня вартість ліквідації аварії, тис. грн | 10,0 | 10,0 | 10,0 | |||||||||||
якості: рівень виконання заходу, % | 100 | 100 | 100 | |||||||||||
3.3. Збирання, перевезення та утилізація твердих побутових відходів (в т.ч. ламп розжарювання) | 2024-2026 | Головне управління ЖКГ | Кошти місцевого бюджету | Всього 200,0 | витрат: обсяг фівнансування заходу, тис. грн | 100,0 | 50,0 | 50,0 | ||||||
продукту: кількість утилізованих ламп розжарювання, од | 124000 | 62000 | 62000 | |||||||||||
|
|
|
|
|
|
| ефективності: середня вартість 1 лампи, тис. грн | 0,0806 | 0,0806 | 0,0806 | ||||
якості: рівень виконання заходу, % | 100 | 100 | 100 | |||||||||||
3.4.Збирання, перевезення та утилізація небезпечних відходів | 2024-2026 | Головне управління ЖКГ | Кошти місцевого бюджету | Всього 3,5 | витрат: обсяг фінансування заходу, тис. грн | 1,50 | 1,00 | 1,00 | ||||||
продукту: обсяг вивезених та утилізованих небезпечних відходів, утилізованого (батарейки тощо), кг | 15 | 10 | 10 | |||||||||||
ефективності: середня вартість 1 кг утилізованих небезпечних відходів, тис. грн | 0,10 | 0,10 | 0,10 | |||||||||||
якості: рівень виконання заходу, % | 100 | 100 | 100 | |||||||||||
3.5. Придбання та впровадження установок, обладнання та машин для збору, транспортування, перероблення, знешкодження та складування побутових та промислових відходів виробництва | 2024 - 2026 | Головне управління ЖКГ | Кошти місцевого бюджету | Всього 8000,0 | витрат: обсяг фінансування заходу, тис. грн | 8000,0 | 250,0 | 250,0 | ||||||
продукту: кількість придбаних установок, машин, од | 1 | 1 | 1 | |||||||||||
ефективності: середня вартість машини, тис. грн | 8000,0 | 0,0 | 00,0 | |||||||||||
ефективності: середня вартість однієї установки, тис. грн | 0,0 | 250,0 | 250,0 | |||||||||||
якості: рівень виконання заходу, % | 100 | 100 | 100 | |||||||||||
| 4. Роботи, пов’язані з поліпшенням технічного стану та благоустрою водойм | 4.1.Поліпшення технічного стану водойм Бориспільської міської територіальної громади (в т.ч. розробка проекту, виконання робіт, експертиза тощо), паспортизація водних об’єктів (в т.ч. санітарні та протиепідеміологічні заходи на водних об’єктах) | 2024-2026 | Головне управління ЖКГ | Кошти місцевого бюджету | Всього 700,0 | витрат: обсяг фінансування заходу, тис. грн | 600,0 | 50,0 | 50,0 | ||||
продукту: кількість об’єктів | 5 | 5 | 5 | |||||||||||
ефективності: середні витрати вартості робіт тис. грн | 120,0 | 10,0 | 10,0 | |||||||||||
якості: рівень виконання заходу, % | 100 | 100 | 100 | |||||||||||
| ||||||||||||||
РАЗОМ ПО ПРОГРАМІ: | Всього 30783,5 |
|
| |||||||||||
|
| |||||||||||||
|
| |||||||||||||
|
| |||||||||||||
_______________________________________________________________________________________________________




















