З метою удосконалення організації повноцінного відпочинку, оздоровлення дітей, враховуючи пропозиції постійних комісій міської ради з питань планування бюджету, економічної реформи, з питань освіти, культури, сім’ї, молоді, спорту, у справах релігії, соціального захисту населення та охорони здоров’я, відповідно до Закону України «Про оздоровлення та відпочинок дітей», пункту 22 статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» міська рада ВИРІШИЛА:
1. Затвердити програму відпочинку та оздоровлення дітей Бориспільської міської територіальної громади на 2024-2026 роки (далі Програма), що додається.
2. Осяг фінансування Програми з усіх джерел складає 7739,30 тис. грн. Термін виконання Програми: 2024-2026 роки.
3. Службу у справах дітей та сім’ї міської ради визнати головним розпорядником коштів та відповідальним виконавцем.
4. Службі у справах дітей та сім’ї міської ради щорічно до 01 лютого звітуватися перед міською радою про хід виконання Програми.
5. Контроль за виконанням цього рішення покласти на постійну комісію міської ради з питань освіти, культури, сім’ї, молоді, спорту, у справах релігії, соціального захисту населення та охорони здоров’я.
Секретар міської ради Владислав БАЙЧАС
ЗАТВЕРДЖЕНО
Рішення міської ради
16 лютого 2024 року
№ 3206-51-VIII
Програма відпочинку та оздоровлення
дітей Бориспільської міської територіальної громади на 2024-2026 роки
- Паспорт Програми
|
1. |
Ініціатор розроблення Програми |
Служба у справах дітей та сім’ї Бориспільської міської ради |
|
2. |
Дата, номер і назва розпорядчого документа органу виконавчої влади про розроблення Програми |
доручення міського голови № 5-1 від 20.07.2023 року |
|
3. |
Розробник Програми |
Служба у справах дітей та сім’ї Бориспільської міської ради |
|
4. |
Співрозробники Програми |
|
|
5. |
Головний розпорядник коштів |
Служба у справах дітей та сім’ї Бориспільської міської ради |
|
6. |
Відповідальний виконавець Програми |
Служба у справах дітей та сім’ї Бориспільської міської ради |
|
7. |
Співвиконавці Програми |
Структурні підрозділи Бориспільської міської ради та виконавчого комітету, установи та організації |
|
8. |
Термін реалізації Програми |
2024 - 2026 роки |
|
9. |
Загальний обсяг фінансових ресурсів, необхідних для реалізації Програми, всього, у тому числі: |
7739,30 тис. гривень |
|
9.1 |
коштів місцевого бюджету |
1981,8 тис. гривень |
|
9.2 |
коштів інших джерел |
5757,5 тис. гривень |
2. Визначення проблеми, на розв’язання якої спрямована Програма
Конвенцією ООН про права дитини, ратифікованою Верховною Радою України, проголошено, що діти мають не тільки особливі потреби, а й громадські, політичні, соціальні, культурні та економічні права. Одним із найважливіших завдань нашої держави в забезпеченні соціального захисту дитинства є реалізація права кожної дитини на оздоровлення та відпочинок. Важливим чинником, що також впливає на забезпечення дітей якісним оздоровленням та відпочинком, є належне і своєчасне фінансування за рахунок коштів державного, обласного, місцевого бюджетів та інших джерел, не заборонених законодавством.
Разом з тим, упродовж останніх років у громаді зберігається тенденція до погіршення стану здоров’я дітей, зумовлена негативними факторами соціально-економічного, екологічного та психоемоційного характеру. Вплив постійних діючих факторів ризику, в тому числі стресові перевантаження, зокрема у шкільному віці, призводить до порушення механізму саморегуляції фізіологічних функцій і сприяє розвитку у дітей хронічних захворювань.
На першому місці захворюваності – це органи дихання, на другому – кістковом’язова система, на третьому – хвороби очей, на четвертому – хвороби нервової системи, на п’ятому – хвороби ендокринної системи.
Залишається високим рівень інвалідності серед дітей, що є одним з найбільш несприятливих явищ у комплексі характеристик стану здоров’я та соціального благополуччя населення. Не вдається уникнути тенденції до зниження кількості дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування.
Програма відпочинку та оздоровлення дітей Бориспільської міської територіальної громади на 2024-2026 роки (далі - Програма) розроблена відповідно до Конституції України, Сімейного кодексу України, Законів України «Про охорону дитинства», «Про оздоровлення та відпочинок дітей» та інших нормативно-правових актів.
Програма створена для забезпечення комплексу заходів щодо належних умов для організації якісного оздоровлення та відпочинку дітей міста, зокрема дітей, які потребують особливої соціальної уваги та підтримки, (таких категорій дітей на сьогоднішній день збільшено).
Подальше завдання полягає у необхідності консолідації зусиль всіх зацікавлених органів, відомств, організацій щодо забезпечення поліпшення стану здоров'я дітей, реалізації права кожної дитини на оздоровлення та відпочинок шляхом запровадження комплексу заходів соціального, виховного, медичного, гігієнічного, спортивного характеру, спрямованих на поліпшення та зміцнення стану здоров'я дітей та організацію змістовного відпочинку.
З цією метою управлінням освіти Бориспільської міської ради щороку оновлюється кількісний банк даних та списки дітей шкільного віку (за наявності документів, що підтверджують їх статус), які оздоровлюватимуться та відпочиватимуть за рахунок коштів державного і місцевого бюджетів, з метою їх оперативного направлення у дитячі заклади оздоровлення та відпочинку і санаторно-курортні заклади області та поза її межі, зокрема дітей, які потребують особливої соціальної уваги і підтримки (за наявності документів, що підтверджують їх статус), у тому числі:
- діти-сироти, діти, позбавлені батьківського піклування;
- діти осіб, визнаних учасниками бойових дій відповідно до пункту 19 частини першої статті 6 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту";
- діти, один із батьків яких загинув (пропав безвісти) або помер внаслідок поранення, контузії чи каліцтва, одержаних під час захисту Батьківщини у районі проведення військових дій, здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії або виконання інших обов’язків військової служби (службових обов’язків), а також внаслідок захворювання, пов’язаного з перебуванням на фронті або одержаного в період проходження військової служби (у тому числі на території інших держав) під час воєнних дій та збройних конфліктів;
- діти, один із батьків яких загинув під час масових акцій громадянського протесту або помер внаслідок поранення, контузії чи каліцтва, одержаних під час масових акцій громадянського протесту;
- діти, зареєстровані як внутрішньо переміщені особи;
- діти, які проживають у населених пунктах, розташованих на лінії зіткнення;
- рідні діти батьків-вихователів або прийомних батьків, які проживають в одному дитячому будинку сімейного типу або в одній прийомній сім’ї;
- діти, взяті на облік службами у справах дітей як такі, що перебувають у складних життєвих обставинах;
- діти з інвалідністю;
- діти, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи;
- діти, які постраждали внаслідок стихійного лиха, техногенних аварій, катастроф;
- діти з багатодітних сімей;
- діти з малозабезпечених сімей;
- діти, батьки яких загинули від нещасного випадку на виробництві або під час виконання службових обов’язків, у тому числі діти журналістів, які загинули під час виконання службових обов’язків;
-діти, одному з батьків яких встановлено інвалідність I або II групи;
- діти, які перебувають на диспансерному обліку;
- талановиті та обдаровані діти - переможці міжнародних, всеукраїнських, обласних, міських, районних олімпіад, конкурсів, фестивалів, змагань, спартакіад, відмінники навчання, лідери дитячих громадських організацій;
- діти - учасники дитячих творчих колективів та спортивних команд;
- діти працівників агропромислового комплексу та соціальної сфери села.
3. Мета і пріоритети Програми
3.1. Забезпечення рівності прав кожної дитини на оздоровлення та відпочинок.
3.2. Створення оптимальних умов для безпечного та ефективного перебування дітей у дитячих закладах оздоровлення та відпочинку.
3.3. Створення умов для зміцнення фізичного та психічного стану здоров’я дітей шляхом належної організації оздоровлення та відпочинку.
3.4. Надання послуг з оздоровлення та відпочинку дітям, які потребують особливої соціальної уваги та підтримки.
3.5. Надання адресної допомоги з державного та міського бюджетів для оздоровлення та відпочинку дітей.
4. Обгрунтування шляхів і засобів розв’язання проблеми
Під час виконання Програми передбачається:
4.1. Збільшення кількості дітей, охоплених організованими формами відпочинку та оздоровлення, перш за все дітей, які потребують особливої соціальної уваги та підтримки.
4.2. Надання якісних послуг з організацій оздоровлення та відпочинку дітей.
4.3. Залучення коштів підприємств, устав та організацій, професійних спілок та фондів, добровільних внесків юридичних та фізичних осіб, батьків інших джерел, не заборонених законодавством для оздоровлення та відпочинку дітей.
4.4. Зміцнення кадрового потенціалу педагогічних працівників, які супроводжують групи дітей до дитячих закладів оздоровлення та відпочинку.
4.5. Забезпечення своєчасне проведення тендерних процедур із оздоровлення та відпочинку дітей.
4.6. Сприяння організації в дитячих закладах оздоровлення та відпочинку змістовного дозвілля: проведення культурно-масових, фізкультурно-спортивних заходів тощо.
4.7. Залучення молодіжних та дитячих громадських організацій до участі в патріотично-виховній, культурно-просвітницькій, спортивній та краєзнавчій роботі з дітьми в дитячих закладах оздоровлення та відпочинку.
4.8. Поновлення банку даних дітей пільгових категорій, зокрема тих, які потребують оздоровлення та відпочинку.
Програма реалізується в межах загального обсягу видатків, передбачених у міському бюджеті на відповідні роки, фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, позабюджетних фондів, а також добровільних внесків юридичних і фізичних осіб, коштів батьків та інших джерел, не заборонених законодавством України. Головним розпорядником виділених коштів є служба у справах дітей та сім’ї Бориспільської міської ради.
5. Ресурсне забезпечення Програми
|
№ з/п |
Обсяг коштів, які пропонується залучити навиконання Програми |
Роки |
Усього витрат на виконання Програми |
||
|
2024 |
2025 |
2026 |
|||
|
|
Обсяг ресурсів усього, у тому числі: |
2305,6 |
2580,6 |
2853,1 |
7739,3 |
|
1. |
Місцевий бюджет |
655,6 |
660,6 |
665,6 |
1981,8 |
|
2. |
Інші джерела |
1650,0 |
1920,0 |
2187,5 |
5757,5 |
6. Перелік завдань і заходів Програми та очікувані результати (результативні показники) від їх впровадження
Виконання Програми дасть змогу:
6.1. Стабілізація відсотку дітей, які перебувають на диспансерному обліку, протягом наступних двох років, зменшенням на 2-3%.
6.2. Збереження мережі таборів з денним перебуванням та забезпечення роботи профільних відпочинкових змін.
6.3. Урізноманітнення та підвищення якості оздоровчих послуг, а саме:
забезпечити високий рівень фахової підготовки педагогічних працівників, які працюють з дітьми під час оздоровчої кампанії;
підвищення рівня науково-методичного та інформаційного забезпечення.
6.4. Збільшення кількості дітей, охоплених організованими формами оздоровлення та відпочинку.
Перелік завдань і заходів Програми та очікувані результати викладено у додатку до Програми.
7. Індикатори Програми
|
№ |
Назва показника |
Одиниця виміру |
Значення індикатора за роками |
||
|
2024 |
2025 |
2026 |
|||
|
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
|
1 |
Кількість дітей, охоплених оздоровленням та відпочинком |
осіб |
6277 |
6277 |
6277 |
|
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
|
2 |
Кількість придбаних путівок на оздоровлення та відпочинок дітей |
одиниць |
150 |
160 |
175 |
|
3 |
Відсоток дітей, які охоплені відпочинком за рахунок усіх джерел фінансування |
% |
70 |
71 |
72 |
8. Координація та контроль за ходом виконання програми
Реалізація, координація та контроль за ходом виконання Програми покладаються на службу у справах дітей та сім’ї Бориспільської міської ради. Заходи Програми також реалізуються структурними підрозділами Бориспільської міської ради та іі виконавчого комітету, іншими підприємствами, установами та організаціями незалежно від форми власності.
Виконавці Програми інформують службу у справах дітей та сім’ї Бориспільської міської ради про стан виконання заходів, визначених даною Програмою, щороку до 1 березня року наступного за звітним.
__________________________________
Додаток до Програми (розділ 6)
Перелік завдань і заходів Програми та очікувані результати
|
Оперативна ціль Стратегії розвитку громади
|
Завдання |
Заходи
|
Термін виконання заходу
|
Виконавці |
Джерела фінансування |
Обсяги фінансування за роками, тис. грн
|
Очікуваний результат |
|
|||||
|
Назва показника
|
2024 рік
|
2025 рік
|
2026 рік
|
|
|||||||||
|
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
7 |
8 |
9 |
10 |
11 |
|
||
|
1. Забезпечення організації оздоровлення та відпочинку дітей, які потребують особливої соціальної уваги та підтримки |
1.1. Всебічна підтримка і захист дітей, які потребують особливої соціальної уваги |
1.1.1 Забезпечити організацію оздоровлення та відпочинку дітей, які потребують особливої соціальної уваги та підтримки |
2024-2026 |
Служба у справах дітей та сім’ї, відділ кримінальної міліції у справах дітей, |
Місцевий бюджет Інші джерела
|
Всього –7557,5
|
витрат |
2250,0 |
2520,0 |
2787,5 |
|
||
|
2024 – 600,0 2024- 1650,0 |
продукту (кількість придбаних путівок, од.) |
150 |
160 |
165 |
|
||||||||
|
2025 – 600,0 2025 – 1920,0 |
ефективності ( середня вартість однієї
|
15,0 |
15,8 |
16,9 |
|
||||||||
|
|
|
|
|
|
|
|
путівки, придбана за кошти місцевого бюджету тис. грн.) |
|
|
|
|||
|
2026 – 600,0 2026 –2187,5 |
якості (питома вага дітей, які охоплені відпочинком до загальної чисельності дітей у громаді, %) |
2,5 |
3,0 |
3,3 |
|||||||||
|
|
|
1.1.2 Забезпечувати супровід груп дітей під час їх перевезення до місць оздоровлення та відпочинку, а також у зворотному напрямку з розрахунку: |
2025-2026 |
Служба у справах дітей та сім’ї, управління освіти і науки міської ради, |
Місцевий бюджет |
Всього - 165,0 |
витрат (обсяг видатків, тис.грн) |
50,0 |
55,0 |
60,0 |
|||
|
2024 – 50,0 |
продукту (середня кількість супроводжуючих осіб на одну поїздку, осіб) |
3 |
3 |
3 |
|||||||||
|
2025 – 55,0 |
ефективності (середні витрати коштів |
16,67 |
18,33 |
20,0 |
|||||||||
|
|
|
1 супроводжуючий на 15 дітей та на кожну групу від 30 до 45 дітей додатково 1 медичний |
|
медико-санітарної допомоги», патрульна поліція |
|
|
на одну супроводжуючу особу, тис. грн.) |
|
|
|
|||
|
2026 - 60,0 |
якості (відсоток освоєних коштів, %) |
100 |
100 |
100 |
|||||||||
|
|
|
1.1.3 Оплата вартості проїзду дітей, які потребують особливої соціальної уваги та підтримки під час перевезення їх для місця відпочинку, а також у зворотньому напрямку у разі |
2025-2026 |
Служба у справах дітей та сім’ї, управління освіти і науки міської ради, |
Місцевий бюджет |
Всього – 16,8 |
витрат (обсяг видатків, тис.грн.) |
5,6 |
5,6 |
5,6 |
|||
|
2024 – 5,6 |
продукту (кількість дітей, яким було придбано проїзні документи, осіб) |
7 |
7 |
7 |
|||||||||
|
2025 – 5,6 |
ефективності (середні витрати коштів у розрахунку на одну дитину, тис грн.) |
0,8 |
0,8 |
0,8 |
|||||||||
|
|
|
доукомплектування груп |
|
|
|
2025 – 5,6 |
якості (відсоток освоєних коштів, %) |
100 |
100 |
100 |
|||
|
Разом по програмі |
|
|
|
|
Всього- |
витрат |
2305,6 |
2580,6 |
2853,1 |
||||
|
|
|
|
|
|
В тому числі: |
|
|
|
|
|
|||
|
|
|
|
|
Місцевий бюджет |
|
|
655,6 |
660,6 |
665,6 |
||||
|
|
|
|
|
Інші джерела |
|
|
1650,0 |
1920,0 |
2187,5 |
||||




















