Розглянувши клопотання Служби у справах дітей та сімʼї Бориспільської міської ради від 23.04.2024 № 01-24-448 про невідкладене відібрання дитини у матері, відповідно до пункту 5 Порядку забезпечення соціального захисту дітей, які перебувають у складних життєвих обставинах, у тому числі дітей, які постраждали від жорстокого поводження, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.06.2020 № 585 «Про забезпечення соціального захисту дітей, які перебувають у складних життєвих обставинах», пункту 8 Порядку провадження органами опіки та піклування діяльності, пов’язаної із захистом прав дитини, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24.09.2008 № 866 «Питання діяльності органів опіки та піклування, пов'язаної із захистом прав дитини», статей 19, 170 Сімейного кодексу України, статей 11, 12, 15 Закону України «Про охорону дитинства», підпункту 4 пункту б) частини 1 статті 34 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», враховуючи рекомендації Комісії з питань захисту прав дитини (протокол від 25.04.2024 № 9 ) та Акт проведення оцінки рівня безпеки дитини від 23.04.2024 виконавчий комітет міської ради ВИРІШИВ:
1. Негайно відібрати малолітніх дітей ***, 2015 року народження,***, 2015 року народження, відносно яких існує реальна загроза їх життю та здоров’ю, у матері, громадянки ***.
2. Порушити питання у судовому порядку про відібрання у громадянки ***, малолітніх дітей ***, 2015 року народження,***, 2015 року народження, без позбавлення її батьківських прав.
3. Погодити висновок органу опіки та піклування про доцільність відібрання у громадянки ***, малолітніх дітей ***, 2015 року народження,***, 2015 року народження, без позбавлення її батьківських прав, що додається.
4. Доручити головному спеціалісту відділу соціально-правової роботи служби у справах дітей та сім’ї міської ради Коновал Дарії Борисівні виступати представником органу опіки та піклування у суді по цій справі у якості позивача.
5. Рішення набирає чинності з моменту його прийняття та може бути оскаржене до Бориспільського міськрайонного суду протягом 10 днів.
6. Контроль за виконанням цього рішення покласти на заступника міського голови Бистру Л.Г.
Секретар міської ради Владислав БАЙЧАС
ПОГОДЖЕНО
Рішення виконавчого комітету
міської ради
29.04.2024 № 473
Висновок органу опіки та піклування
про доцільність відібрання у громадянки ***,
малолітніх дітей ***, 2015 року народження та***, 2015 року народження, без позбавлення її батьківських прав
Громадянка ***, як одинока мати народила двійню ***, 2015 року народження, та ***, 2015 року народження. Діти зареєстровані за ч. 1 ст. 135 Сімейного кодексу України, про що були видані свідоцтва про народження І-БК №434369, І-БК № 434370.
Мати дітей, громадянка ***, 1983 року народження, мешканка Бориспільського району, села Кириївщина, вулиця ***, *, ніде не працює, не забезпечила належного догляду, харчування та виховання для малолітніх дітей ***, 2015 року народження, та ***, 2015 року народження, утримуючи помешкання у неналежних санітарно-гігієнічних умовах.
При відвідуванні родини за вказаною адресою було з’ясовано, що сім’я громадянки *** проживає в будинку громадянки ***, яка є матір’ю її співмешканця, громадянина ***.
Малолітні ***, та *** є учнями 2-го класу Рогозівського ліцею Бориспільської міської ради.
02.04.2024 під час відвідування родини громадянки *** за місцем проживання встановлено, що у помешканні, де проживає вищевказана родина бруд та безлад, невипрані речі розкидані, постільна білизна брудна, на підлозі сміття. Будинок не провітрюється, дуже брудно, відчутній стійкий запах диму від цигарок, плісняви, та різко відчутній запах екскрементів тварин, так як в одній із кімнат вбачалась велика кількість екскрементів тварин, побутового сміття та відходів, у зв’язку з чим, в приміщенні вбачалось багато комах. Подвір’я будинку не упорядковане, занедбане.
Також, у дітей відсутнє місце для навчання, сну та відпочинку, речі повсякденного вжитку занедбані та не доглянуті, на столі знаходилися рештки їжі та сміття, будь-які засоби гігієни відсутні. *** не забезпечила дітей належним харчуванням, для повноцінного розвитку малолітніх дітей.
*** неодноразово було наголошено щодо дотримання належних правил гігієни дітей, але мати не забезпечила власних дітей засобами особистої гігієни та належно облаштованими місцями для сну та відпочинку.
Зі слів мешканців села, діти часто харчуються у сусідів, які їх підгодовують та надають продукти харчування.
Крім того, *** не працевлаштована та не отримує відповідний стабільний заробіток, достатній для забезпечення потреб дітей.
З вищевказаного вбачається, що у громадянки *** відсутній материнський потенціал для належного виконання своїх батьківських обов’язків та забезпечення дітей увагою та материнською любов’ю, які відіграють вагому роль у подальшому розвитку малолітніх ***, 2015 року народження, та ***, 2015 року народження.
Родина *** перебуває під соціальним супроводом центру соціальної підтримки дітей та сімей служби у справах дітей та сім’ї міської ради від , як такі, що опинились в складних життєвих обставинах від 18.02.2021.
Працівники служби у справах дітей та сім’ї неодноразово проводили профілактичні бесіди з матір’ю громадянкою ***, роз’яснювались її права та обов’язки по відношенню до дітей відповідно до законодавства, але остання не реагувала та продовжувала нехтувати рекомендаціями фахівців.
Відповідно до медичних довідок малолітня ***, 2015 року народження, має захворювання очей, збіжна співдружна косоокість. В кінці 2022 року малолітній *** зробили операцію на оці, після чого були надані рекомендації лікарів щодо відновлення та покращення зору дитини, але мати дівчинки нехтує наданими рекомендаціями, що відображається на стані здоров’я малолітньої.
Таким чином, можна зробити висновок, що мати *** невзмозі забезпечити мінімальні потреби дітей, не турбується про фізичний і духовний розвиток, зокрема не забезпечуючи необхідного харчування, медичного догляду та лікування, не приділяючи достатньої уваги необхідному для нормального їх самоусвідомлення.
Відповідно до проведеної оцінки рівня безпеки малолітніх ***, 2015 року народження, та ***, 2015 року народження, від 23.04.2024 існує безпосередня загроза їх життю та здоров’ю, відповідно до підпункту 3 пункту 5 Порядку забезпечення соціального захисту дітей, які перебувають у складних життєвих обставинах, у тому числі дітей, які постраждали від жорстокого поводження, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.06.2020 № 585 «Про забезпечення соціального захисту дітей, які перебувають у складних життєвих обставинах», загрозою життю або здоров’ю дитини є незабезпеченням дитини належним харчуванням, необхідною медичною допомогою, відповідним для її віку доглядом;
Факт перебування дитини у складних життєвих обставинах установлюється за результатами оцінювання її потреб за формою, затвердженою Мінсоцполітики, у разі підтвердження умов чи обставин, що негативно впливають на життя, стан здоров’я, розвиток дитини та призводять до неналежного рівня задоволення її індивідуальних потреб відповідно до віку, статі, стану здоров’я, інвалідності, особливостей розвитку, життєвого досвіду, родинної, культурної належності та етнічного походження.
При цьому оцінювання потреб дитини, яка постраждала від жорстокого поводження або життю і здоров’ю якої загрожує небезпека, проводиться оцінки рівня безпеки такої дитини.
Для прийняття рішення про негайне відібрання дитини у батьків або осіб, які їх замінюють, служба у справах дітей негайно після отримання повідомлення про безпосередню загрозу життю або здоров’ю дитини разом з уповноваженим підрозділом органів Національної поліції, фахівцем із соціальної роботи, представниками закладу охорони здоров’я проводить оцінку рівня безпеки дитини .
У разі виявлення (підтвердження) за результатами оцінки рівня безпеки дитини фактів безпосередньої загрози її життю або здоров’ю та потреби у вжитті невідкладних заходів до забезпечення її безпеки дитина може бути невідкладно направлена до закладів охорони здоров’я для обстеження стану її здоров’я, надання необхідної медичної допомоги в стаціонарних умовах та документування фактів жорстокого поводження з нею.
Після вжиття невідкладних заходів до забезпечення безпеки дитини служба у справах дітей виконавчому органу міської клопотання про невідкладене відібрання дитини у батьків або осіб, які їх замінюють.
Про відібрання дитини у батьків або осіб, які їх замінюють, орган опіки та піклування того ж дня письмово інформує органи прокуратури за місцем проживання дитини та у семиденний строк після прийняття рішення звертається до суду з позовом про позбавлення батьків чи одного з них батьківських прав, про відібрання дитини в матері, батька без позбавлення батьківських прав.
Служба у справах дітей за участю інших структурних підрозділів виконавчого органу міської, районної у місті, сільської, селищної ради, у тому числі об’єднаної територіальної громади здійснює підготовку документів для звернення органу опіки та піклування до суду про позбавлення батьків чи одного з них батьківських прав або відібрання дитини у матері, батька без позбавлення їх батьківських прав.
Оскільки, в даному випадку *** неналежним чином виконує батьківськи обов’язки з власної волі та вини, така поведінка не є збігом життєвих обставин, які склалися навколо неї: необізнаність, відсутність коштів для утримання дітей, та інше, то є очевидним, відібрання малолітніх *** та *** без позбавлення батьківських прав матері слугуватиме якнайкращим інтересам дітей, забезпечить їм емоційно-стабільний та безпечний розвиток.
Враховуючи вищенаведене, з метою захисту законних прав та інтересів малолітніх дітей ***, 2015 року народження, та ***, *2015 року народження, на належне виховання, утримання, матеріальне забезпечення, орган опіки та піклування вважає доцільним відібрати у громадянки ***, малолітніх дітей ***, 2015 року народження, та ***, 2015 року народження, без позбавлення їх батьківських прав.
________________________________________________





















