Відповідно до пункту 5 Порядку забезпечення соціального захисту дітей, які перебувають у складних життєвих обставинах, у тому числі дітей, які постраждали від жорстокого поводження, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.06.2020 № 585, пункту 8 Порядку провадження органами опіки та піклування діяльності, пов’язаної із захистом прав дитини, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24.09.2008 № 866 «Питання діяльності органів опіки та піклування, пов'язаної із захистом прав дитини», статей 19, 170 Сімейного кодексу України, статей 11, 12, 15 Закону України «Про охорону дитинства», підпункту 4 пункту б) частини 1 статті 34 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», враховуючи рекомендації Комісії з питань захисту прав дитини (протокол від 07.05.2024 № 10) виконавчий комітет міської ради ВИРІШИВ:
1. Порушити питання у судовому порядку про відібрання у громадянки *** малолітніх дітей ***, 2016 року народження, та ***, 2021 року народження, у громадянина *** малолітнього ***, 2016 року народження, без позбавлення їх батьківських прав.
2. Погодити висновок органу опіки та піклування про доцільність відібрання у громадянки *** малолітніх дітей ***, 2016 року народження, ***, 2021 року народження, у громадянина *** малолітнього ***, 2016 року народження, без позбавлення їх батьківських прав, що додається.
3. Доручити головному спеціалісту відділу соціально-правової роботи служби у справах дітей та сім’ї міської ради Коновал Дарії Борисівні виступати представником органу опіки та піклування у суді по цій справі у якості позивача.
4. Рішення набирає чинності з моменту його прийняття та може бути оскаржене до Бориспільського міськрайонного суду протягом 10 днів.
5. Контроль за виконанням цього рішення покласти на заступника міського голови Бистру Л.Г.
Секретар міської ради Владислав БАЙЧАС
ПОГОДЖЕНО
Рішення виконавчого комітету
міської ради
27.05.2024 № 589
Висновок органу опіки та піклування
про доцільність відібрання у громадянки *** малолітніх дітей ***, 2016 року народження, та ***, 2021 року народження, у громадянина *** малолітнього ***, 2016 року народження,
без позбавлення їх батьківських прав.
Громадянка *** проживала у цивільному шлюбі з громадянином ***, який є батьком малолітнього ***, 2016 року народження.
Громадянка *** є одинокою матір’ю відносно малолітнього сина ***, 2021 року народження. Відомості про батька хлопчика в свідоцтві про народження дитини записані, відповідно до ч. 1 ст. 135 Сімейного кодексу України.
Родина *** проживає у приватному будинку за адресою: Київська область, місто Бориспіль, провулок ***, *, де не створені належні умови для життя, розвитку та відпочинку малолітніх дітей, відповідно до акту обстеження умов проживання від 04.03.2024 року.
Житло не опалюється зі стаціонарних джерел теплопостачання. У кімнаті використовується електрообігрівач. Мати має низький соціально та господарсько- побутовий потенціал. Стосунки з родичами незадовільні.
Крім того, у грудні 2021 року мати, громадянка ***, разом з двома малолітніми дітьми була поміщена до дитячого відділення ББЛІЛ, у зв’язку з незадовільним станом електричних мереж у будинку та неможливістю обігрівати житлове приміщення під час зимових морозів, де проживають малолітні діти.
Сім’я громадянки *** з 23.11.2021 року перебувала під соціальним супроводом у центрі підтримки дітей та сімей служби у справах дітей та сім’ї міської ради як така, що потрапила у складні життєві обставини.
З батьками, *** та *** проводилась постійна робота щодо створення ними належних умов проживання для малолітніх дітей ***, 2016 року народження, та ***, 2021 року народження, підвищення свого батьківського потенціалу та подолання складних життєвих обставин.
Під час здійснення соціального супроводу родини *** було лише мінімізовано наслідки складних життєвих обставин, але дана сім’я потребує безперервного надання соціальної підтримки.
Громадяни *** та *** неодноразово попереджалися про адміністративну відповідальність за статтею 184 КУпАП «невиконання батьками, або особами, які їх замінюють, обов’язків щодо виховання дітей».
Малолітній ***, 2016 року народження, з першого вересня 2022 року навчався у Бориспільському ліцеї «Лідер», але часто пропускав навчальні заняття, не виходив на онлайн уроки.
*** має низький рівень загального інтелекту, недостатньо розвинений фонематичний слух, з нормою техніки читання не справляється. Батьки не прислухаються до рекомендацій вчителів та не надають дитині допомоги у навчанні.
Батькам рекомендували звернутися до Бориспільського інклюзивно –ресурсного центру щодо визначення форми навчання для **, але ні мати ні батько не мали часу зайнятися дитиною, хоча ніде не працювали.
Відповідно до доповідної фахівця із соціальної роботи центру підтримки дітей та сімей Федоренко Д.І. від 31.08.2022 року, за весь час перебування родини *** під соціальним супроводом, вони систематично не виконують, без поважних причин заходи, передбачені планом соціального супроводу, батькам наголошено на необхідності належного виконання своїх батьківських обов’язків, посилення уваги та контролю за поведінкою та зайнятістю своїх дітей.
Відповідно до доповідної фахівця із соціальної роботи центру підтримки дітей та сімей Федоренко Д.І. від 07.11.2022 року, за результатами оцінювання потреб сім’ї ***, родина перебуває під впливом чинників, що можуть зумовити ускладнення життєвих обставин.
З вересня 2023 року батько, громадянин ***, залишив родину та проживав за іншою адресою, дітей не утримував, не займався їх вихованням та створенням для них належних умов для проживання.
Крім того, громадянин ***, немає паспорта громадянина України та не має наміру його відновити, тому малолітній *** немає реєстрації місця проживання.
Мати, громадянка ***, маючи низький батьківський потенціал та неспроможність без сторонньої допомоги виконувати свої батьківські обов’язки, стала зловживати спиртними напоями приводити до помешкання, де проживають малолітні діти, сторонніх осіб з сумнівною репутацією, ознаками вживання алкогольних та наркотичних речовин, що призвело до поглиблення складних життєвих обставин.
У ході спільного чергового рейду від 04.03.2024 разом з працівниками сектору ювенальної превенції, служби у справах дітей та сім’ї та фахівцями центру підтримки дітей та сімей була відвідана родина громадянки ***. Мати, була у стані сильного алкогольного сп’яніння, помешкання перебувало у край антисанітарному стані, діти сиділи на підлозі у брудному одязі та голодні, у будинку перебували сторонні особи у неадекватному стані, тому було прийнято рішення про вилучення з родини малолітніх дітей ***, 2016 року народження, та ***, 2021 року народження, де існувала реальна загроза життю та здоров’ю дітей.
*** та ** поміщені до дитячого відділення КНП ББЛІЛ, для обстеження та подальшого влаштування.
Малолітні ***, 2016 року народження, та ***, 2021 року народження, перебувають на обліку дітей, які потрапили у складних життєвих обставинах, відповідно до наказу служби у справах дітей та сім’ї від 04.03.2024 № 61.
Мати, громадянка ***, надала письмову заяву щодо поміщення малолітніх дітей ***, 2016 року народження, та ***, 2021 року народження, до центру соціально-психологічної реабілітації.
Наразі малолітні *** та *** перебувають у Київському обласному центрі соціально-психологічної реабілітації дітей «Оберіг» місто Богуслав.
З батьками, громадянами *** та **, проводилася виховно-роз’яснювальна та попереджувальна робота щодо належного виконання ними своїх батьківських обов’язків та неодноразово були попереджені про відповідальність та наслідки своєї асоціальної поведінки.
Служба у справах дітей та сім’ї за участю інших структурних підрозділів виконавчого органу міської, районної у місті, сільської, селищної ради, у тому числі об’єднаної територіальної громади здійснює підготовку документів для звернення органу опіки та піклування до суду про позбавлення батьків чи одного з них батьківських прав або відібрання дитини у матері, батька без позбавлення їх батьківських прав. У разі прийняття судом рішення про відібрання дитини у батьків без позбавлення їх батьківських прав служба у справах дітей протягом тижня інформує центр соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді за місцем проживання сім’ї для надання соціальних послуг сім’ї.
Результати проведеної центром соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді роботи враховуються службою у справах дітей під час підготовки висновку про доцільність поновлення або позбавлення батьків батьківських прав. Якщо протягом року після прийняття судом рішення про відібрання дитини у батьків не усунені причини, які перешкоджали належному вихованню дитини її батьками, служба у справах дітей за місцем походження дитини, позбавленої батьківського піклування, зобов'язана вжити заходів до позбавлення батьків їх батьківських прав.
Враховуючи вищенаведене, з метою захисту законних прав та інтересів малолітніх дітей ***, 2016 року народження, та ***, 2021 року народження, на належне виховання, утримання, матеріальне забезпечення, орган опіки та піклування вважає доцільним відібрати у громадянки *** малолітніх дітей ***, 2016 року народження, та ***, 2021 року народження, у громадянина ***, відібрати малолітнього ***, 2016 року народження, без позбавлення їх батьківських прав.
____________________________________________________





















