З метою підтримки громадських формувань з охорони громадського порядку щодо виконання ними завдань по забезпеченню громадського порядку і громадської безпеки, запобігання адміністративним правопорушенням і злочинам, протидії злочинності та правопорушенням на території Бориспільської міської територіальної громади, відповідно до Закону України «Про участь громадян в охороні громадського порядку та державного кордону», Указу Президента України «Про Положення про територіальну оборону України», пункту 22 статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» міська рада ВИРІШИЛА:
1. Затвердити Цільову програму підтримки громадських формувань з охорони громадського порядку на 2025-2027 роки (далі – Програма), що додається.
2. Обсяг фінансування Програми складає 900,00 тис. грн, термін виконання: 2025 – 2027 роки.
3. Виконавчий комітет міської ради визначити головним розпорядником коштів.
a 4. Координацію робіт, пов’язаних із виконанням Програми покласти на відділ з питань надзвичайних ситуацій та цивільного захисту населенням виконавчого комітету міської ради.
5. Відділу з питань надзвичайних ситуацій та цивільного захисту населення виконавчого комітету міської ради щорічно до 01 березня інформувати міську раду про хід виконання Програми.
6. Контроль за виконанням даного рішення покласти на постійну комісію міської ради з питань регламенту та депутатської етики, контролю за виконанням рішень ради, законності, правопорядку, взаємодії із засобами масової інформації.
Секретар міської ради Владислав БАЙЧАС
ЗАТВЕРДЖЕНО
Рішення міської ради
20 грудня 2024 року
№ 3962-60-VIII
Цільова програма підтримки громадських формувань
з охорони громадського порядку на 2025-2027 роки
1. ПАСПОРТ ПРОГРАМИ
(загальна характеристика міської програми)
|
1. |
Ініціатор розроблення програми |
Виконавчий комітет Бориспільської міської ради |
|
2. |
Дата, номер і назва розпорядчого документу про ініціювання розроблення програми |
Доручення міського голови № 10-2 від 30.09.2024р. |
|
3. |
Розробник програми |
Відділ з питань надзвичайних ситуацій та цивільного захисту населення виконавчого комітету міської ради |
|
4. |
Співрозробники програми |
Громадське формування з охорони громадського порядку «Сектор Безпеки» |
|
5. |
Головний розпорядник коштів |
Виконавчий комітет Бориспільської міської ради |
|
6. |
Відповідальний виконавець програми |
Відділ з питань надзвичайних ситуацій та цивільного захисту населення виконавчого комітету міської ради, ГФ «Сектор Безпеки» |
|
7. |
Учасники програми (співвиконавець) |
Служби, відділи, управління виконавчого комітету міської ради та міської ради,
Батальйон патрульної поліції в м. Бориспіль Управління патрульної поліції в Київській області департаменту патрульної поліції Національної поліції України |
|
8. |
Термін реалізації програми |
2025-2027 роки
|
|
9 |
Загальний обсяг фінансових ресурсів, необхідних для реалізації програми, всього |
900,0 тис. грн |
|
|
у тому числі: |
|
|
9.1. |
коштів місцевого бюджету |
900,0 тис. грн |
|
Коштів державного бюджету |
- |
2. ВИЗНАЧЕННЯ ПРОБЛЕМИ, НА РОЗВЯЗАННЯ ЯКОЇ СПРЯМОВАНА ПРОГРАМА
Цільова Програма підтримки громадських формувань з охорони громадського порядку Бориспільської міської територіальної громади на 2025 - 2027 роки (далі – Програма) розроблена у відповідності до Закону України від 22.06.2000 року № 1835-III “Про участь громадян в охороні громадського порядку та державного кордону”.
Відповідно до положень ст. 19 Закону України «Про участь громадян в охороні громадського порядку і державного кордону» органи місцевого самоврядування та місцеві державні адміністрації мають право вирішувати питання щодо забезпечення діяльності громадських формувань.
Положеннями ст. 18 цього Закону передбачено, що за активну участь у забезпеченні охорони громадського порядку члени громадського формування з охорони громадського порядку заохочуються органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування шляхом оголошення подяки або видачі цінного подарунка чи грошової винагороди.
Діяльність ГФ «Сектор Безпеки» протягом 2015-2024 років окреслила ряд факторів, що мають суттєвий вплив на загальний стан громадського порядку та дотримання безпеки в нічний час в Бориспільській міській територіальній громаді. Серед таких факторів основними є:
- вживання спиртних напоїв в громадських місцях;
- діяльність ігрових закладів.
За статистикою ГФ «Сектор Безпеки» понад 80% правопорушень скоєних на території Бориспільської міської територіальної громади, пов’язані зі вживанням спиртних напоїв, а саме:
- ст. 178 КУпАП – вживання спиртних, алкогольних напоїв та пива (крім алкогольного) в громадських місцях;
- ст. 185 ККУ – крадіжки;
- ст. 186 ККУ – грабежі;
- ст. 187 ККУ – розбої;
- ст. 173 КУпАП – хуліганство;
- ст. 173-2 КУпАП – вчинення насильства в сім'ї або невиконання захисного припису;
- ст. 166. ККУ – злісне невиконання обов'язків по догляду за дитиною або за особою, щодо якої встановлена опіка чи піклування.
Чинником масовості скоєння вищезазначених правопорушень є недостатня увага щодо порушників з боку правоохоронних органів, відсутність роботи щодо інформування населення про небезпечність вживання алкогольних напоїв в громадських місцях.
Наслідками порушення ст. 178 КУпАП є:
- Засмічення території Бориспільської міської територіальної громади пляшками з під алкоголю та продуктів харчування. Псування елементів благоустрою.
- Створення негативного прикладу для молоді. У підростаючого покоління формується думка, що гарний відпочинок дорослої людини пов’язаний лише зі вживанням спиртних та алкогольних напоїв.
- Відкрита демонстрація неповаги до Законів України. Саме цей фактор лежить в основі інших, більш тяжких злочинів – не притягнення до відповідальності за дрібні порушення створює відчуття безкарності та продукує думку про неспроможність правоохоронних органів виконувати покладені на них функції.
Ще одним важливим фактором є введення воєнного стану в Україні. Внутрішньо переміщені особи, обирають місцем проживання Бориспільську міську територіальну громаду та можуть створювати додаткове навантаження на органи місцевого самоврядування та на підрозділи Національної поліції.
Статистику проведеної роботи ГФ «Сектор Безпеки» за останні три роки відображено в таблиці нижче:
|
Найменування проведеної роботи |
2022 рік |
2023 рік |
9 міс |
|
Кількість проведених спільних рейдів з Бориспільським РУП ГУНП в Київській області, Батальйоном патрульної поліції в м. Бориспіль Управління патрульної поліції в Київській області департаменту патрульної поліції Національної поліції України |
130 |
150 |
110 |
|
Кількість автомобільних патрулювань (3 екіпажа) |
1095 |
1095 |
822 |
|
Кількість осіб яким вручені адміністративні протоколи |
12 |
15 |
8 |
|
Кількість членів громадського формування |
120 |
150 |
115 |
|
Кількість автомобільних патрулювань на один екіпаж |
365 |
365 |
274 |
|
Відсоток вручених адміністративних протоколів громадянам, що порушили громадський порядок до загальної кількості звернень |
10% |
30% |
5% |
*Дані за 2024 рік знизились за рахунок того, що більшість членів формування вступили до лав ЗСУ.
3. МЕТА ПРОГРАМИ
Метою програми є підтримка громадських формувань з охорони громадського порядку на виконання ними завдань по забезпеченню громадського порядку і громадської безпеки, запобіганню адміністративним правопорушенням і злочинам, запобіганню виникнення та існування умов, що сприяють вчиненню правопорушень, забезпеченні захисту конституційних прав та свобод людини, створення належних умов проведення ефективної правової і виховної роботи серед населення, охорони громадського порядку і громадської безпеки разом з працівниками поліції запобіганні і протидії злочинності та правопорушенням на території Бориспільської міської територіальної громади.
Діяльність ГФ «Сектор Безпеки» спрямована на наступні визначальні сфери:
- Боротьба з порушенням ст. 178 КУпАП, як таким, що є засадничим фактором скоєння більш тяжких злочинів.
- Залучення учасників бойових дій, активних громадян, які мають громадянську позицію до діяльності Громадського формування з метою підвищення ролі ветеранського руху в житті суспільства та реалізації місцевих програм реабілітації ветеранів.
Програма спрямована на підвищення ефективності реалізації узгоджених органами місцевого самоврядування превентивних та профілактичних заходів з Бориспільським РУП ГУНП в Київській області, Батальйоном патрульної поліції в м. Бориспіль Управління патрульної поліції в Київській області департаменту патрульної поліції Національної поліції України на території Бориспільської міської територіальної громади, щодо забезпечення безпеки громадян, усунення причин і умов, що зумовили вчинення правопорушень, захисту прав і законних інтересів фізичних і юридичних осіб шляхом фінансування з міського бюджету окремих напрямів і заходів, які впливають на стан правопорядку в місті та потребують матеріально-технічного забезпечення.
4. ОБГРУНТУВАННЯ ШЛЯХІВ І ЗАСОБІВ
РОЗВЯЗАННЯ ПРОБЛЕМИ
У рамках виконання Програми передбачається вирішити наступні завдання та здійснити заходи за такими основними напрямами:
надання підтримки громадським формуванням у забезпеченні ним громадського порядку і громадської безпеки, запобігання адміністративним проступкам і злочинам на території громади;
сприяння підрозділам Управління патрульної поліції у виявленні і розкритті злочинів, розшуку осіб, які їх вчинили, захисті громадян від злочинних посягань;
участь у забезпеченні безпеки дорожнього руху та боротьби з дитячою бездоглядністю і правопорушеннями неповнолітніх;
стабілізація криміногенної ситуації на території Бориспільської міської територіальної громади та створення умов атмосфери суспільної нетерпимості до злочинності;
залучення до охорони громадського порядку та громадської безпеки звільнених з військової служби;
підвищення рівня фахової підготовки та соціального захисту членів громадських формувань з охорони громадського порядку, що здійснюють практичні заходи щодо патріотичного виховання;
проведення заходів щодо інформування населення про наслідки порушень ст. 178 КУпАП зокрема та порушень громадського порядку загалом;
проведення спільних заходів із управлінням освіти і науки Бориспільської міської ради зі залученням учнів шкіл громади до семінарів, лекцій з метою профілактики вживання алкогольних напоїв, тютюнопаління та вживання наркотичних речовин;
проведення спільних зустрічей із управлінням молоді і спорту Бориспільської міської ради з молоддю з метою військово-патріотичного виховання та залучення до спорту.
5. РЕСУРСНЕ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ ПРОГРАМИ
Обсяг коштів, які пропонується залучити на виконання програм |
Етапи виконання програми |
Усього витрат на виконання програми |
||
|
2025 рік |
2026 рік |
2027 рік |
||
|
Обсяг ресурсів усього, у тому числі: |
277 000,00 |
304 500,00 |
318 500,00 |
900 000,00 |
|
Місцевий бюджет |
277 000,00 |
304 500,00 |
318 500,00 |
900 000,00 |
|
Інші джерела |
- |
- |
- |
- |
6. ПЕРЕЛІК ЗАВДАНЬ І ЗАХОДІВ ПРОГРАМИ
ТА РЕЗУЛЬТАТИВНІ ПОКАЗНИКИ
Перелік завдань і заходів програми та результативні показники наведені в додатку до Програми.
7. ІНДИКАТОРИ ПРОГРАМИ
№ з/п |
Назва індикатора |
Одиниця виміру |
Значення індикатора за роками |
||
|
2025 рік |
2026 рік |
2027 рік |
|||
|
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
|
1. |
Кількість громадських формувань, що потребують фінансової підтримки |
од. |
1 |
1 |
1 |
|
2. |
Кількість членів громадського формування |
чол. |
120 |
125 |
130 |
|
3. |
Кількість проведених спільних рейдів та патрулювань з Бориспільським РУП ГУНП в Київській області, Батальйоном патрульної поліції в м. Бориспіль Управління патрульної поліції в Київській області департаменту патрульної поліції Національної поліції України |
од. |
160 |
170 |
180 |
|
4. |
Кількість автомобільних патрулювань |
дн. |
1095 |
1095 |
1095 |
|
5. |
Кількість екіпажів, які здійснюють патрулювання |
од. |
3 |
3 |
3 |
|
6. |
Кількість автомобільних патрулювань на один екіпаж |
дн. |
365 |
365 |
365 |
|
7. |
Забезпечення потреби у придбанні паливо-мастильних матеріалів |
відсоток |
100 |
100 |
100 |
|
8. |
Забезпечення потреби на оплату комунальних послуг |
відсоток |
100 |
100 |
100 |
8. КООРДИНАЦІЯ ТА КОНТРОЛЬ ЗА ЗАХОДАМИ ВИКОНАННЯ ПРОГРАМИ
Координацію дій між виконавцями Програми, контроль за станом її виконання, визначення порядку взаємного інформування (із зазначенням конкретних строків), звітування, тощо здійснює відділ з питань надзвичайних ситуацій та цивільного захисту населення виконавчого комітету міської ради.
Відділ з питань надзвичайних ситуацій та цивільного захисту населення виконавчого комітету міської ради інформує міську раду про хід виконання Програми щорічно до 01 березня року, що слідує за звітним в межах своєї відповідальності .
При необхідності коригування Програми до неї можуть бути внесені зміни.
Додаток до Програми
Перелік завдань і заходів програми та очікувані результати
Оперативна ціль Стратегії розвитку громади |
Завдання програми |
Заходи програми |
Термін |
Виконавці |
Джерела фінансування |
Обсяги фінансування за роками, грн |
|
||||||||||||||
|
Очікуваний результат |
|||||||||||||||||||||
|
(результативні показники) |
|||||||||||||||||||||
|
Назва показника * |
2025 |
2026 |
2027 |
||||||||||||||||||
|
рік |
рік |
рік |
|||||||||||||||||||
|
1 |
3 |
3 |
4 |
5 |
6 |
7 |
8 |
9 |
10 |
11 |
|||||||||||
|
Охорона громадського порядку на території Бориспільської міської територіальної громади |
1. Патрулювання території Бориспільської міська територіальної громади |
1.1. Нічне патрулювання; реагування на звернення громадян у денний час. |
2025-2027 |
ГФ «Сектор Безпеки», |
Міський бюджет |
Всього |
витрат: |
194 000,00
3 |
213 000,00
3 |
223 500,00
3 |
|||||||||||
|
|
продукту: Кількість автомобільних патрулювань в рік, дні |
1095 |
1095 |
1095 |
|||||||||||||||||
|
|
Ефективності: Кількість автомобільних патрулювань на один екіпаж, дні |
365
2,95 |
365
3,24 |
365
3,40 |
|||||||||||||||||
|
|
якості: |
5
75
100
|
10
75
100
|
15
75
100
|
|||||||||||||||||
|
2.Створення належних умов для функціонування |
2.1.Забезпечення функціонування офісного приміщення. |
2025-2027 |
ГФ «Сектор Безпеки» |
Міський бюджет |
Всього: |
витрат: |
83000,00 |
91500,00 |
95000,00 |
||||||||||||
|
продукту: |
10 |
10 |
10 |
||||||||||||||||||
|
ефективності: |
8300,00- |
9150,00 |
9500,00 |
||||||||||||||||||
|
якості: |
100 |
100 |
100 |
||||||||||||||||||
|
|
3.Сприяння правоохоро-нним органам |
3.1. Спільне відпрацювання заходів з метою запобігання продажу алкогольних напоїв та тютюну неповнолітнім особам; боротьби з продажом наркотичних речовин; |
2025-2027 |
ГФ «Сектор Безпеки», |
Фінансува-ння не потребує |
-
|
витрат: кількість членів громадського формування |
120 |
125 |
130 |
|||||||||||
|
продукту: |
- |
- |
- |
||||||||||||||||||
|
ефективності: |
- |
- |
- |
||||||||||||||||||
|
якості: |
10 |
10 |
10 |
||||||||||||||||||
|
|
4.Сприяння органам місцевого самоврядування |
4.1.Спільне відпрацювання точок стихійної торгівлі, забезпечення громадського порядку під час демонтажу самовільно встановлених споруд, тощо. |
2025-2027 |
ГФ «Сектор Безпеки», |
Фінансува- |
-
|
витрат: |
- |
- |
- |
|||||||||||
|
продукту: |
- |
- |
- |
||||||||||||||||||
|
ефективності: |
100 |
100 |
100 |
||||||||||||||||||
|
4.3.Сприяння роботі у допомозі ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій та забезпечення громадського порядку при їх виникненні. |
відділ надзвичайних ситуацій виконавчого комітету Бориспільської міської ради |
якості: |
100 |
100 |
100 |
||||||||||||||||
|
|
5.Робота з дітьми, молоддю |
5.1.Підвищення рівня обізнаності неповнолітніх дітей у питаннях громадського порядку та відповідальності за його порушення; |
2025-2027 |
ГФ «Сектор Безпеки» |
Фінансува-ння не потребує |
-
|
витрат: |
- |
- |
- |
|||||||||||
|
продукту: |
- |
- |
- |
||||||||||||||||||
|
ефективності: |
- |
- |
- |
||||||||||||||||||
|
Якості: |
100
5 |
100
5 |
100
5 |
|||||||||||||||||
|
Разом по програмі |
|
|
|
|
|
Всього – |
|
|
|
|
|||||||||||





















