Заслухавши інформацію виконуючого обовۥязки начальника служби у справах дітей виконавчого комітету міської ради Величко І.П. щодо проведеної роботи у 2010 році, відповідно до статті 40 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» виконавчий комітет міської ради ВИРІШИВ:
1.Інформацію виконуючого обов’язки начальника служби у справах дітей виконавчого комітету міської ради Величко І.П. про результати роботи служби у справах дітей за 2010 рік прийняти до відома (додається).
2.До 28.02.2011 інформацію про результати роботи служби у справах дітей виконавчого комітету міської ради розмістити в засобах масової інформації та на сайті виконавчого комітету міської ради.
3.Контроль за виконанням цього рішення покласти на заступника міського голови Пасенко Л.В.
Міський голова А.С.Федорчук
Додаток
до рішення виконавчого
комітету міської ради
від 31.01.2011 № 103
ІНФОРМАЦІЯ
про результати роботи служби у справах дітей
виконавчого комітету міської ради за 2010 рік
Служба у справах дітей виконавчого комітету міської ради (далі – Служба) є структурним підрозділом виконавчого комітету міської ради, на який покладається здійснення функцій соціального захисту, в тому числі функції опіки, піклування та усиновлення, профілактики правопорушень серед дітей і підлітків та діє на правах відділу.
Служба у справах дітей утворена відповідно до рішення виконавчого комітету міської ради від 06.06.1995 № 248, на підставі Закону України «Про органи і служби у справах неповнолітніх та спеціальні установи, які здійснюють соціальний захист і профілактику правопорушень», відповідно до ст. 12 Закону України «Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування», рішенням міської ради від 31.08.2005 № 2582-ХХІХ-IV у складі служби у справах дітей створений окремий підрозділу по опіці і піклуванню. Відповідно до ст. 6 Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо органів і служб у справах неповнолітніх та спеціальних установ для неповнолітніх», відповідним рішенням міської ради від 26 квітня 2007 № 1330-16-V внесені зміни до назви служби у справах неповнолітніх виконавчого комітету міської ради на службу у справах дітей виконавчого комітету міської ради.
Служба у справах дітей виконавчого комітету міської ради виконує свої повноваження згідно з Положенням про службу у справах дітей виконавчого комітету міської ради, затвердженого відповідним рішенням виконавчого комітету міської ради від 29.01.2008 № 55.
Затверджені посадові інструкції головних спеціалістів Служби та підрозділу по опіці і піклуванню, де завдання розподілені за напрямками роботи.
Служба у своїй діяльності керується Конституцією України, Законами України «Про місцеве самоврядування в Україні», «Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування», «Про органи і служби у справах дітей та спеціальні установи для дітей», «Про охорону дитинства», постановами Кабінету Міністрів України від 08.10.2008 № 905 «Порядок провадження діяльності з усиновлення та здійснення нагляду за дотриманням прав усиновлених дітей», від 24.09.2008 № 866 «Питання діяльності органів опіки та піклування, пов’язаної із захистом прав дитини», іншими законодавчими актами щодо здійснення соціального захисту осіб, які не досягли 18-ти річного віку.
Питання опіки та піклування, усиновлення, захисту житлових та майнових прав дітей розглядаються на засіданні Комісії з питань захисту прав дитини при виконавчому комітеті міської ради, утвореній відповідним рішенням виконавчого комітету міської ради від 23.12.2008 № 1260.
Питання профілактики безпритульності, бездоглядності, правопорушень, злочинності, інших негативних проявів розглядаються на засіданнях Координаційної ради при Службі, затвердженій відповідним рішенням виконавчого комітету міської ради від 17.05.2008 № 485.
Служба підпорядкована міському голові та безпосередньо заступнику міського голови Пасенко Л.В.
Основними завданнями служби є:
Реалізація у місті державної політики з питань соціального захисту дітей, запобігання дитячій бездоглядності та безпритульності, вчиненню дітьми правопорушень.
Розроблення і здійснення самостійно або разом з відповідними місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами та організаціями усіх форм власності, громадськими організаціями заходів щодо захисту прав, свобод і законних інтересів дітей та здійснення контролю за виконанням цих заходів.
Координація зусиль місцевих органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, інших державних і правоохоронних органів, дотичних до питань дитинства, підприємств, установ та організацій усіх форм власності у вирішенні питань соціального захисту дітей та організації роботи із запобігання дитячій бездоглядності та безпритульності.
Забезпечення пріоритету форм сімейного виховання дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, із влаштуванням їх на виховання у сім’ї опікунів, піклувальників, усиновлення, у прийомні сім’ї, дитячий будинок сімейного типу та інші форми сімейного виховання.
Реформування інтернатних закладів для дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, згідно із державною Програмою реформування інтернатних закладів.
Захист житлових та майнових прав осіб, які не досягли 18-ти річного віку, в першу чергу – дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування.
Здійснення соціального супроводу та надання соціальних послуг кризовим сім’ям, сім’ям опікунів, піклувальників, дитячих будинків сімейного типу.
Здійснення контролю за умовами утримання і виховання дітей у закладах для дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, спеціальних установах і закладах соціального захисту для дітей усіх форм власності.
Ведення державної статистики щодо дітей.
Ведення обліку дітей, які опинилися у складних життєвих обставинах, дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, усиновлених, влаштованих до прийомних сімей, дитячого будинку сімейного типу.
Визначення пріоритетних напрямків у подоланні дитячої безпритульності та бездоглядності, запобіганню соціальному сирітству та створенню умов для всебічного розвитку та вихованню дітей.
Виконання соціальних програм та здійснення заходів спрямованих на забезпечення соціального захисту і профілактики безпритульності, бездоглядності та правопорушень серед дітей і підлітків.
Формування громадської думки щодо державної політики у сфері соціального і правового захисту дітей, боротьба із антигромадськими проявами у їхньому середовищі.
Проведення соціологічних досліджень та аналізу у сфері соціального захисту дітей уразливих категорій, їх прав та інтересів.
Організація оздоровлення дітей найбільш соціально-незахищених категорій.
У зв’язку із впровадженням системи управління якості у службі у справах дітей – надання якісних адміністративних, управлінських та інформаційних послуг відповідно до міжнародних стандартів ISO 9001:2008.
Забезпечення кадрового потенціалу для успішного здійснення покладених на Службу завдань.
Стан укомплектування Служби у справах дітей
кваліфікованими кадрами
Штатна чисельність працівників служби у справах дітей становить 5 посадових осіб. Відділ укомплектований згідно з вимогами чинного законодавства, а саме: начальник Служби та 4 головні спеціалісти, 2 – по опіці, піклуванню та усиновленню, 2 – по виховно-профілактичній роботі.
У відділі відсутня плинність кадрів, що позитивно впливає на якість та об’єм виконання завдань, поставлених перед Службою.
Профілактична робота Служби з дітьми, які опинились
у складних життєвих обставинах
Основними напрямками, по яких працює Служба щодо виконання завдань, покладених на неї, є:
здійснення соціального захисту дітей щодо забезпечення їх законних прав та інтересів на належне виховання у сім’ї батьками (особами, що їх замінюють – опікунами, піклувальниками), це профілактична робота з дітьми, які опинилися у складних життєвих обставинах, де основним напрямком роботи служби у справах дітей є своєчасне виявлення таких сімей та проведення з ними відповідної профілактичної роботи, досягнення неухильного зниження рівня соціального сирітства.
Станом на 28.12.2010 на обліку дітей, які опинилися в складних життєвих обставинах в Службі перебуває 39 дітей/ 25 сімей.
Поряд з цим, Службою до органів внутрішніх справ було направлено 37 клопотань щодо порушення провадження про притягнення до адміністративної відповідальності батьків, згідно з ст. 184 КУпАП, які неналежно виконують свої батьківські обов’язки, на цей час всі клопотання задоволені.
До судових органів в інтересах дітей направлено 2 позови про позбавлення батьківських прав та 1 заява про визнання особи недієздатною, в результаті задоволення позовних вимог неповнолітній віком 15 років набув соціально-правового статусу дитини, позбавленої батьківського піклування, відповідно 1 позов та 1 заява знаходяться на розгляді в Бориспільському міськрайонному суді.
1-на дитина влаштована у дитячий будинок сімейного типу, 7-ро дітей передані під опіку (піклування) у сім’ї громадян.
З метою організації належного ведення державної статистики щодо дітей та додержання конфіденційності інформації, в Службі створена єдина інформаційно-аналітична система «Діти» на електронних носіях та обліково-статистичні картки (ОСКД) на кожну дитину на паперових носіях, доступ до яких мають працівники Служби, згідно з відповідним наказом.
З усіма дітьми, схильними до девіантної поведінки, які перебувають на обліку, Службою проводиться індивідуальна виховно-профілактична та роз’яснювально-попереджувальна робота, спрямована на соціальну адаптацію дітей, оздоровлення обставин у їх сім’ях та недопущення повторних правопорушень та інших проявів асоціальної поведінки.
Протягом 2010 року:
обстежено житлово-побутових умов проживання дітей – 160;
проведено виховно-профілактичних бесід – 205.
Проведення профілактичних рейдів
З метою визначення пріоритетних напрямків по плануванню роботи Служби щодо подолання дитячої безпритульності, бездоглядності та профілактики правопорушень серед осіб, які не досягли 18-ти річного віку, однією із ефективних форм роботи залишається проведення спільних загальноміських цілеспрямованих рейдів «Діти вулиці», «Молодь і дозвілля», «Підліток», «Нічне місто», «Комп’ютерні клуби», «Канікули», «Здоровий побут», «Правопорядок», «Розшук», «Літо – 2010», які Служба проводить спільно із ВКМСД Бориспільського МВ; відділами у справах сім’ї, молоді та спорту; економіки; санітарно-епідеміологічною станцією; управлінням освіти і науки; соціальними педагогами шкіл міста; за участі депутатів міської ради; представників громадськості; місцевих засобів масової інформації.
Так, протягом 2010 року проведено 46 таких рейдів, у ході яких виявлено 15 дітей.
Поряд з цим, у ході рейдів проводяться обстеження житлово-побутових умов та умов виховання дітей в неблагополучних сім’ях. Крім того, під час проведення рейдів попереджено 89 батьків про відповідальність за невиконання ними своїх батьківських обов’язків. Проведено профілактично-роз’яснювальна та попереджувальна робота з 82-ма неповнолітніми, які перебувають на обліку.
Робота щодо контролю за дотриманням у розважальних закладах
м. Борисполя етичних норм стосовно дітей
Відповідно до статті 5 Закону України «Про охорону дитинства» та з метою попередження негативних проявів у дитячому та підлітковому середовищі, попередження бездоглядності та правопорушень, недопущення безпідставних пропусків уроків в школі, Службою спільно з представниками відділів у справах сім’ї, молоді та спорту; економіки; кримінальної міліції у справах дітей Бориспільського МВ; санітарно-епідеміологічною станцією; депутатами міської ради; місцевими засобами масової інформації проводилися спільні загальноміські цілеспрямовані рейди-перевірки, де здійснювався постійний контроль за дотриманням в ігрових залах, комп’ютерних клубах, відеотеках, дискотеках, інших розважальних закладах та громадських місцях правопорядку та етичних норм стосовно дітей та з метою перевірки організації дозвілля молоді у місцях їх масового збору у пізній вечірній та нічний час. Так, за звітний період проведено 46 рейдів, в ході яких перевірено 15 комп’ютерних клубів, 11 кафе, 8 барів-ресторанів, 7 дискотек.
Робота Служби щодо забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених
батьківського піклування
Станом на 31.12.2010 року на первинному обліку Служби перебуває 69 дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування із них:
перебуває під опікою (піклуванням) в сім’ї громадян –52;
виховуються в дитячому будинку сімейного типу – 5;
виховуються в будинках дитини – 1;
виховуються в дитячому будинку «Берегиня» – 4;
інтернатних закладах системи Міністерства освіти і науки – 6;
виховуються в інших закладах – 1.
З метою забезпечення реалізації прав дитини на життя, охорону здоров’я, освіту, соціальний захист, опіку, піклування та усиновлення, сімейне виховання та всебічний розвиток на захист житлових та майнових прав, а також інтегрування системи управління якістю у м. Борисполі, відповідно до Закону України «Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування», постанови Кабінету Міністрів України від 24.09.2008 № 866 «Питання діяльності органів опіки і піклування, пов’язаної із захистом прав дитини», рішенням виконавчого комітету міської ради від 23.12.2008 № 1260 створено Комісію з питань захисту прав дитини при виконавчому комітету міської ради та затверджено Положення комісії.
Відповідно до напрямків роботи та основних функцій Комісії з питань захисту прав дитини, Службою розроблено індивідуальні плани соціального захисту всіх дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, які перебувають на первинному обліку у службі у справах дітей, що складаються за формою, затвердженою Міністерством сім’ї молоді та спорту, і переглядаються не рідше одного разу на рік.
З 01.01.2008 функції соціального супроводу та надання соціальних послуг покладені на Службу. Здійснюється соціальний супровід сімей опікунів (піклувальників), дитячого будинку сімейного типу подружжя Соломахи, дітей, які опинилися в складних життєвих обставинах з наданням їм соціальних послуг, а також ведеться постійний системний контроль за виконанням опікунами (піклувальниками) обов’язків щодо збереження та управління майном та коштами дітей (пенсії, соціальні виплати, аліменти, оренда житла та інше) один раз на рік, а саме у лютому місяці опікуни (піклувальники) надають відповідні звіти. До того ж, один раз на рік служба у справах дітей із залученням відділу у справах сім’ї, молоді та спорту здійснює перевірки з відвідуванням по місцю проживання опікунів (піклувальників) виконання їх опікунських обов’язків, щодо виховання, утримання своїх підопічних та збереження їхнього житла та майна. Так само
здійснені перевірки щодо збереження житла та майна, належного дітям-вихованцям ДБ «Берегиня» у м. Борисполі.
Захист житлових та майнових прав дітей
З метою забезпечення захисту житлових та майнових прав дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування та забезпечення їх житлом, коли при набутті статусу діти та їх батьки не мали власного житла, відповідно до ст. 33 Закону України «Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування», ст. 46 Житлового кодексу України, прийняті рішення виконкому міської ради від 15.03.2005 № 142 «Про виділення соціального житла та забезпечення впорядкованим житлом дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування на 2005-2011р.р.» та від 07.11.2006 № 834 «Про внесення змін до рішення виконавчого комітету міської ради від 15 березня 2005 року № 142 «Про виділення соціального житла та забезпечення впорядкування житлом дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування на 2005-2011р.р.», дітям вказаної категорії по досягненню 18-ти річчя та прибуттю у м. Бориспіль надається соціальне житло у вигляді ліжко-місця у гуртожитках житлового фонду КП «ЖРЕУ», по вул. Дзержинського, 1, провулку Кірова, 23, з послідуючим поставленням на квартирний облік та позачерговим отриманням житла.
Так, соціальне житло у вигляді ліжко-місць у гуртожитках житлового фонду КП «ЖРЕУ» надане 1-й особі із числа дітей-сиріт, який повернувся після закінчення навчального закладу по 18-ти річчю у м. Бориспіль, а саме: Волову Максиму Володимировичу 26.08.1991 року народження.
Також, 1-й особі із числа дітей, позбавлених батьківського піклування по закінченню навчального закладу та по прибуттю у м. Бориспіль повернуте рівноцінне житло у вигляді 1-но кімнатної квартири, а саме Крижановському Максиму Сергійовичу 23.06.1992 року народження.
На виконання вимог ст. 71 Житлового кодексу України щодо збереження та закріплення неприватизованих приміщень, у тому числі, які знаходяться в іншій місцевості, за дітьми, які поміщені на виховання у дитячі заклади, до опікунів (піклувальників), прийомних сімей, дитячих будинків сімейного типу, у рішеннях виконавчого комітету міської ради, проекти яких готує Служба, що виконує функції опіки і піклування, про встановлення опіки (піклування) та призначення опікуна (піклувальника) або влаштування у прийомні сім’ї, дитячі будинки сімейного типу, або інші дитячі заклади, наступним пунктом рішення в обов’язковому порядку за дитиною закріплюється житло (майно) та визначається особа, яка відповідає за його збереження та використання, а також надається інформація до комунальних підприємств «ЖЕК-1», «ЖРЕУ», «Бориспільське БТІ», земельного відділу та
органів приватизації житла про призупинення безтерміново будь-яких дій щодо відчуження житла, майна, належного або яке знаходиться у користуванні дитини, до погодження із органом опіки та піклування.
Крім цього, прийняте рішення виконавчого комітет міської ради від 12.02.2008 № 121 «Про збереження житла, що закріплене за дітьми-сиротами та дітьми, позбавленими батьківського піклування» та створений Реєстр сирітського житла, відповідно до експериментальної програми «Житло дітям»/2008.
Стан реалізації Міської Програми подолання дитячої
безпритульності та бездоглядності на 2007-2011 роки
На виконання постанови Кабінету Міністрів України від 11.05.2006 № 623 «Про затвердження Державної програми подолання дитячої безпритульності і бездоглядності на 2006-2010 роки” та відповідної міської Програми на 2007-2011 роки, затвердженої відповідним рішенням міської ради від 29.12.2007 № 2911-26-V, з метою подолання дитячої безпритульності і бездоглядності, запобігання соціальному сирітству, створення умов для всебічного розвитку та виховання дітей, створення та поширення сімейних форм виховання дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, служба у справах дітей виконавчого комітету міської ради, координуючи зусилля всіх зацікавлених управлінь, відділів, служб виконавчого комітету, інших державних та правоохоронних органів, громадських організацій та об’єднань у м. Борисполі проводить роботу по розробленню та запровадженню ефективних форм роботи з профілактики дитячої безпритульності і бездоглядності, постійно та цілеспрямовано працюючи над виявленням на ранній стадії сімей, які неспроможні або не бажають виконувати виховні функції, та забезпечення захисту прав дітей, які проживають в таких сім’ях.
З метою запобігання дитячій безпритульності, бездоглядності, проституції, насильства, жебрацтва та попередження втягнення дітей в злочинну діяльність:
Розроблений та запроваджений ефективний механізм виявлення бездоглядних та безпритульних дітей, які жебракують, а також методику взаємодії служби у справах дітей, відділу кримінальної міліції у справах дітей, шкіл та навчальних закладів міста, громадських організацій щодо запобігання цим явищам.
Систематично перевіряються умови утримання та виховання дітей соціально-незахищених категорій у навчальних закладах міста, а саме школах, дитячих дошкільних закладах, професійно-технічному ліцеї.
Забезпечується своєчасне виявлення службою у справах дітей спільно із відділом кримінальної міліції у справах дітей функціонально-
неспроможних сімей, ведеться їх облік та здійснення систематичних перевірок умов утримання і виховання в них дітей, надання їм адресної матеріальної та гуманітарної допомоги.
Налагоджена співпраця всіх зацікавлених служб, відділів та управлінь місцевих органів виконавчої влади щодо соціально-правового захисту безпритульних і бездоглядних дітей та дітей, які повернулись із закладів соціальної реабілітації та місць позбавлення волі, щодо їх соціалізації, реабілітації та адаптації в суспільстві.
Здійснюється контроль за дотриманням культурно-розважальними закладами, ігровими залами, комп’ютерними клубами, нормативно-правових актів щодо порядку відвідування їх дітьми, заборони продажу алкогольних напоїв, тютюнових виробів, розповсюдження наркотиків, пропаганди проституції, насилля, жорстокості. Таких рейдів по м. Борисполю протягом 2010 року службою у справах дітей спільно із ВКМСД МВ, відділами освіти, молоді та економіки, санітарно-епідеміологічною станцією та депутатами міської ради проведено – 7.
Проводиться робота по забезпеченню здобуття повної загальної середньої освіти дітьми, які не навчалися тривалий час, на базі вечірньої школи та професійно-технічного ліцею.
З метою запобігання втягнення дітей до організованих злочинних угрупувань, проводяться профілактичні заходи серед дітей з асоціальною поведінкою, активізувати роботу з виявлення осіб, які втягують підлітків у злочинну діяльність.
Удосконалена система взаємного інформування між службою у справах дітей, відділом кримінальної міліції у справах дітей, управлінням освіти і науки, школами та професійно-технічним ліцеєм міста м. Борисполя стосовно дітей, які не навчаються, скоїли злочини, правопорушення, виявлені за вживання наркотичних речовин, алкогольних напоїв, бродяжництво, жебракування.
Реалізується оздоровча кампанія дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування у період літніх канікул.
Проведені благодійницькі акції до: Дня матері, Міжнародного дня сім’ї, Великодня, Міжнародного дня захисту дітей та благодійницької акції по наданню шефської допомоги дитячому будинку сімейного типу подружжя Соломах, Дня Святого Миколая, Новорічних та Різдвяних свят.
Із залученням спонсорських коштів проведені благодійницькі акції по наданню матеріальної, гуманітарної, адресної допомоги сім’ям з дітьми, які опинилися в складних життєвих обставинах.
На контролі в Службі постійно тримається питання залучення дітей з девіантними формами поведінки, з неблагополучних, багатодітних та малозабезпечених сімей до спортивних та культурно-масових заходів, гурткової, секційної роботи, підліткових клубів та об’єднань за інтересами.
Так, тільки у підліткових клубах «Ровесник», «Поєдинок», «Титан», «Ратоборець» задіяні 43 підлітків вказаних категорій.
Розвиток сімейних форм виховання дітей-сиріт та дітей,
позбавлених батьківського піклування
Пріоритетним напрямком в роботі Служби, її підрозділу по опіці і піклуванню є реалізація права дітей на сімейне виховання, насамперед біологічними батьками, або в прийомні сім’ї, дитячий будинок сімейного типу, або передача під опіку та на піклування в сім’ї опікунів та піклувальників, або на усиновлення, виключно громадянами України, тобто, спрямування роботи органів опіки і піклування з урахуванням пріоритетності впровадження сімейних форм влаштування дітей.
У результаті, за 2010 рік під опіку та на піклування передано 7-ро дітей, 7-ро дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, усиновлені громадянами України.
Профілактика негативних явищ у підлітковому
та молодіжному середовищі
Одним із важливих напрямків діяльності Служби сьогодні є профілактика негативних явищ у молодіжному та підлітковому середовищі. Особлива увага приділяється дітям та молоді, схильним до асоціальної поведінки, неповнолітнім, які перебувають на обліку в кримінальній міліції, а також неповнолітнім, які засуджені умовно та неповнолітнім, які звільнилися з місць позбавлення волі, безпритульним та бездоглядним дітям.
У профілактичній роботі Служби віддає перевагу масовим формам роботи. Практично кожен захід, організований службою, був присвячений профілактиці попередження шкідливих звичок серед неповнолітніх, а саме лекторії, розробка та розповсюдження інформаційно-рекламних буклетів профілактичного спрямування, з метою пропаганди правових знань серед дітей, підлітків, виступи на радіо, в телепередачах по формуванню і збереженню знань та навичок здорового способу життя.
Протягом 2010 року в освітніх закладах міста Борисполя Службою були проведені тематичні семінари, відвідані батьківські збори та проведені бесіди для батьків та учнів різних вікових груп щодо запобігання правопорушень серед неповнолітніх, розповсюдження наркотичних засобів і психотропних речовин, профілактики ВІЛ/СНІДу серед молоді, попередження насильства у сім»ї, протиалкогольної пропаганди, з використанням наглядної агітації. Так, протягом звітного періоду Службою було проведено 19 лекцій, засідань «круглих столів» та семінарів із
зазначених питань, виступи на класних та загальношкільних батьківських зборах у школах міста, ділові зустрічі та тематичні лекторії.
Проведено 3 перевірки щодо стану виховної роботи з дітьми в загальноосвітніх закладах міста, про що складені відповідні довідки для усунення вказаних недоліків.
Здійснення контролю за дотриманням
законодавства стосовно праці дітей
Служба постійно приймає участь у підготовці проекту рішення щодо бронювання робочих місць на підприємствах в установах міста усіх форм власності за неповнолітніми, створення для них додаткових, тимчасових, сезонних робіт. Служба тісно співпрацює із Бориспільським міськрайонним центром зайнятості населення, Державною територіальною інспекцією праці у Київській області та Бориспільською міжрайонною прокуратурою. Так, рішенням міської ради від 03.02.2009 № 5335-47-V «Про бронювання робочих місць на 2010 рік», де у 2010 році за неповнолітніми заброньовано 10 робочих місць. Бориспільським міськрайонним центром зайнятості населення за ініціативою Служби працевлаштовано 5-ро неповнолітніх.
Службою ведеться журнал обліку неповнолітніх, які працюють на підприємствах, в організаціях м. Борисполя, із зазначенням прізвища, ім’я по батькові дитини, дати її народження та домашньої адреси, місця роботи та наказу про зарахування на роботу, тривалість робочого дня, оплати та умов праці.
Здійснюється контроль за дотриманням законодавства стосовно праці неповнолітніх на підприємствах в організаціях, установах м. Бориспіль усіх форм власності. За звітний період службою у справах дітей разом з територіальною державною інспекцією праці у Київській області та представником Бориспільської міжрайпрокуратури здійснено 1-ну перевірку на підприємстві, де працює неповнолітня особа.
У результаті виявлено незначні порушення щодо дотримання законодавства про працю неповнолітніх у ФОП Полового Р.В. та направлена відповідна інформація до міжрайонної прокуратури для прийняття мір реагування.
Профілактична робота по попередженню насильства у сім’ї
Значна робота служби у справах дітей проводиться на виконання Закону України «Про попередження насильства в сім»ї», щодо попередження та запобігання психологічного, фізичного, економічного, сексуального насильства у сім’ї по відношенню до неповнолітніх дітей. По місту
Бориспіль відсутні випадки насильства у сім’ї, які призвели до смерті дитини.
Робота зі зверненнями громадян
Виконуючи основні завдання, покладені на службу у справах дітей, щодо здійснення соціального захисту, опіки, піклування та усиновлення, здійснення соціального супроводу, надання соціальних послуг та попередження бездоглядності, безпритульності та правопорушень серед осіб, які не досягли 18-ти річного віку, відповідно до Законів України «Про органи і служби у справах дітей та спеціальні установи для дітей», «Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування», «Про охорону дитинства», «Про попередження насильства у сім’ї», «Про соціальну роботу з дітьми та молоддю», служба у справах дітей виконавчого комітету міської ради проводить цілеспрямовану роботу щодо реалізації вимог Закону України «Про звернення громадян», Указів Президента України від 13.08.2002 «Про додаткові заходи щодо забезпечення реалізації громадян конституційного права на звернення» та від 14.04.2004 «Про невідкладні заходи з удосконалення організації прийому громадян органами державної влади, місцевого самоврядування та посадовими і службовими особами цих органів».
Відповідно до впровадження у виконавчому комітеті міської ради міжнародного стандарту системи управління якістю ISO 9001:2008, Служба у справах дітей надає:
17 адміністративних послуг мешканцям міста Борисполя;
дві управлінські послуги, на виконання міських Програм подолання дитячої безпритульності та бездоглядності на 2007-2011 роки та Міська комплексна Програма подолання дитячої бездоглядності, підтримки сімей з дітьми «Назустріч дітям» на 2010 – 2017 роки;
57 інформаційних послуг.
З метою більш якісного надання адміністративних послуг замовнику та його обслуговування, 23.02.2009 року відкритий інформаційно-довідковий центр служби у справах дітей.
Працівники служби у справах дітей є координаторами по впровадженню системи управління якості у закладах міста Борисполя, беруть участь у процесі створення та діяльності органів самоорганізації населення (ОСН).
Робота Служби систематично висвітлюється у засобах масової інформації та по місцевому телебаченню під тематичними рубриками щодо стану виконання соціальних програм, акцій щодо соціального захисту дітей.
Порівняльна таблиця про результати роботи служби у справах дітей
виконавчого комітету міської ради відповідно до критеріїв методики
по роботі із зверненнями громадян за 2009-2010 роки
| Ідентифікаційний номер критерію
| Назва критерію |
Ідентифікаційний |
Назва показника |
Докази щодо проведеної роботи |
Докази щодо проведеної роботи |
Оцінка |
| 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 |
| К 1 | Результативність | ОП 1.1 | Наявність затверд-женого реєстру з кількістю іденти-фікованих послуг | Реєстр послуг, | Реєстр послуг, | відповідає вимогам |
| ДП 1.2 | Кількість наданих послуг | 512 | 407 | вимірюється | ||
| ДП 1.2.1 | Адміністративних | 212 - фізичним особам, які звернулись до органу опіки і піклування; | 161 - фізичним особам, які звернулись до органу опіки і піклування; | вимірюється | ||
| ДП 1.2.2 | Управлінських | 8 управлінських послуг відповідно до | 9 управлінських послуг відповідно до | вимірюється |
| 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 |
|
|
|
|
| виконання програми благодійницькими акціями охоплено 452 дитини | комплексної Програми подолання дитячої бездоглядності, підтримки сімей з дітьми «На зустріч дітям». На виконання програм благодійницькими акціями охоплено 533 дитини |
|
| 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 |
|
|
|
|
|
| Миколая, Новорічних та Різдвяних свят; перевезення групи дітей на обласне свято Новорічної ялинки) |
|
| ДП 1.2.3 | Інформаційних | 215 | 215 | вимірюється | ||
| ДП 1.3 | Кількість ненаданих муніципальних послуг без пояснення причин | 0 | 0 | відповідає вимогам | ||
| ДП 1.3.1 | Адміністративних | 0 | 0 | відповідає вимогам | ||
| ДП 1.3.2 | Управлінських | 0 | 0 | відповідає вимогам | ||
| ДП 1.3.3 | Інформаційних | 0 | 0 | відповідає вимогам | ||
| ДП 1.4 | Кількість наданих адміністративних послуг з скороченням терміну виконання | 256 | 260 | вимірюється | ||
| ДП 1.5 | Кількість юридичних, фізичних осіб, що звернулись на прийом до начальника ССД | 311 | 236 | вимірюється | ||
| ДП 1.6 | Кількість юридичних, фізичних осіб, що звернулись на прийом до спеціалістів ССД | 50 | 88 | вимірюється | ||
| ОП 1.7 | Проведення аналітичної роботи зі зверненнями громадян (аналізу звернень громадян щодо виявлення найбільш актуальних проблем та | Згідно з розпорядженням міського голови від 02.03.2009 № 59 та від 10.11.2009 | Згідно з розпорядженням міського голови від 07.10.2010 № 298 | вимірюється |
| 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 |
|
|
|
| внесення пропозицій стосовно шляхів їх розв'язання; виявлення причин, що зумовлюють надходження повторних звернень громадян, безпідставної відмови в задоволенні законних вимог заявників тощо) | дослідження рівня задоволеності замовника» | задоволеності замовника» |
|
| ОП 1.8 | Проведення нарад, семінарів, засідань комісій тощо з питань звернень громадян | Питання зі звернень громадян розглядаються на нарадах служби | Питання зі звернень громадян розглядаються на нарадах служби | відповідає вимогам | ||
| ОП 1.9 | Систематичне інформування керівництва міської ради та її виконавчого комітету про стан роботи зі зверненнями громадян | Участь начальника у нарадах керуючого справами виконавчого комітету щопонеділка | Участь начальника у нарадах керуючого справами виконавчого комітету щопонеділка | відповідає вимогам | ||
| К 2 | Доступність
| ДП 2.1 | Кількість адміністративних послуг, для яких створено інформаційні картки | 17 | 17 | вимірюється |
| ОП 2.2 | Наявність розміщеного реєстру адміністративних послуг в Інтернеті | На веб-сайті виконавчого комітету міської ради | На веб-сайті виконавчого комітету міської ради | відповідає вимогам | ||
| ДП 2.3 | Кількість доступних інформаційних карток, формулярів | 17 | 17 | вимірюється |
| 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 |
|
|
|
| заяв та супровідних документів в Інтернеті |
|
|
|
| ДП 2.4 | Кількість формулярів заяв та супровідних документів у місцях прийому громадян | 17 | 17 | вимірюється | ||
| ДП 2.5 | Кількість заповнених зразків формулярів заяв у місцях прийому громадян | 17 | 17 | вимірюється | ||
| ДП 2.6 | Кількість додаткових заходів, які повинен зробити замовник | 2 заходи: | 2 заходи: | відповідає вимогам | ||
| ДП 2.7 | Кількість пунктів обслуговування замовників із зразками заяв та інформаційними картками | 1 | 1 | вимірюється | ||
| К 3 | Своєчасність | ОП 3.1 | Дотримання строку розгляду звернень громадян | Строки дотримуються | Строки дотримуються | відповідає вимогам |
| ДП 3.1
| Відсоток кількості послуг, по яким було прострочено терміни у відношенні до загальної кількості наданих адміністративних та інформаційних послуг | 0 | 0 | відповідає вимогам | ||
| ДП 3.2 | Кількість адміністративних послуг, по яких передбачено можливість прискореного розгляду послуги | 0 | 0 | вимірюється | ||
| ДП 3.3 | Кількість | 0 | 0 | відповідає | ||
| 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 |
|
|
|
| муніципальних послуг, наданих з порушенням терміну виконання |
|
| вимогам |
| ДП 3.3.1 | Адміністративних | 0 | 0 | відповідає вимогам | ||
| ДП 3.3.2 | Управлінських | 0 | 0 | відповідає вимогам | ||
| ДП 3.3.3 | Інформаційних | 0 | 0 | відповідає вимогам | ||
| ДП 3.4 | Кількість проектів рішень, поданих на розгляд засідання виконавчого комітету з порушенням термінів, визначених регламентом виконавчого комітету | 12 | 0 | не повністю відповідає вимогам | ||
| ДП 3.5 | Кількість проектів рішень, поданих на розгляд засідання міської ради з порушенням термінів, визначених регламентом міської ради | 0 | 0 | відповідає вимогам | ||
| ОП 3.6 | Дотримання строку та порядку пересилання звернень громадян іншим уповноваженим органам | Строки дотримуються відповідно до Закону України "Про звернення громадян" | Строки дотримуються відповідно до Закону України "Про звернення громадян" | відповідає вимогам | ||
| К 4 | Зручність | ДП 4.1 | Кількість місць прийому громадян | 5 | 5 | вимірюється |
| ДП 4.2 | Кількість інформаційно-довідкових центрів у місті. | 1 в ССД | 1 в ССД | вимірюється | ||
| ОП 4.2 | Наявність належним чином обладнаного приміщення для проведення особистого | Приміщення обладнані належним чином відповідно до пункту ОП 4.2. | Приміщення обладнані належним чином відповідно до пункту ОП 4.2. | відповідає вимогам |
| 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 |
|
|
|
| прийому громадян, розміщення актів законодавства, інформаційних буклетів, зразків оформлення звернень та інших документів, відомостей про посадових осіб, які ведуть особистий прийом, місце і час прийому, місце знаходження відповідних виконавчих органів міської ради, контактні телефони тощо | Вся інформація знаходиться на стендах інформаційно-довідкового центру | Вся інформація знаходиться на стендах інформаційно-довідкового центру |
|
| ДП 4.3 | Кількість наявних місць для обслуговування громадян з обмеженими можливостями | 0 | 0 | вимірюється | ||
| ДП 4.5 | Кількість наявних автостоянок | 1 | 1 | вимірюється | ||
| ДП 4.6 | Кількість доступних місць до Інтернету | 5 | 5 | вимірюється | ||
| ДП 4.7 | Кількість зв’язків із замовником через електронну пошту | 0 | 0 | вимірюється | ||
| ДП 4.8 | Кількість відвідувачів сайту виконавчого комітету | - | - | - | ||
| ДП 4.9 | Кількість отриманих послуг за допомогою Дозвільного центру | - | - | - | ||
| ДП 4.10 | Кількість виїзних прийомів начальником служби у справах дітей | - | - | - |
| 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 |
|
|
|
| Кількість обстежень житлово-побутових умов проживання та виховання дітей за участю начальника | 20 | 35 | вимірюється |
| Кількість проведених рейдів за участю начальника служби у справах дітей | 21 | 45 | вимірюється | |||
| Прийнято участь у судових засіданнях начальником служби у справах дітей | 7 | 9 | вимірюється | |||
| ДП 4.11 | Кількість виїзних прийомів керівного складу виконавчого комітету | - | - | - | ||
| Кількість обстежень житлово-побутових умов проживання та виховання дітей спеціалістів служби у справах дітей | 46 | 155 | вимірюється | |||
| Кількість проведених рейдів за участю спеціалістів служби у справах дітей | 21 | 46 | вимірюється | |||
| Прийнято участь у судових засіданнях спеціалістами служби у справах дітей | 70 | 98 | вимірюється | |||
| ОП 4.12 | Дотримання порядку реєстрації звернень громадян на реєстраційно-контрольних картках чи в | Згідно з номенклатурою реєстрація звернень громадян ведеться в | Згідно з номенклатурою реєстрація звернень громадян ведеться в | відповідає вимогам |
| 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 |
|
|
|
| журналах реєстрації, ведення карток (журналів) обліку особистого прийому громадян | журналі обліку особистого прийому громадян в Службі у справах дітей (номенклатура | журналі обліку особистого прийому громадян в Службі у справах дітей (номенклатура |
|
| ОП 4.13 | Дотримання порядку формування справ і картотек за зверненнями громадян та їх комплектація | Дотримується | Дотримується | відповідає вимогам | ||
| ОП 4.14 | Наявність затверджених графіка і порядку проведення особистого прийому громадян та їх дотримання | Є в наявності відповідно до розпорядження міського голови від 30.12.2008 | Є в наявності відповідно до розпорядження міського голови від | відповідає вимогам | ||
| ОП 4.15 | Наявність затвердженого графіка роботи телефонної | Розпорядження міського голови від 30.12.2008 | Розпорядження міського голови від 22.12.2009 | відповідає вимогам |
| 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 |
|
|
|
| "гарячої лінії", його дотримання, ведення обліку повідомлень громадян | № 437 «Про організацію особистого прийому громадян, виїзних прийомів, проведення «прямого телефонного зв’язку із населенням міста» | № 602 «Про організацію особистого прийому громадян, виїзних прийомів, проведення «прямого телефонного зв’язку із населенням міста у 2010 році» |
|
| ОП 4.16 | Планування роботи зі зверненнями громадян | План роботи служби у справах дітей на 2009 рік | План роботи служби у справах дітей на 2010 рік | відповідає вимогам | ||
| К 5 | Фаховість | ДП 5.1 | Кількість скарг щодо наданих послуг | 0 | 0 | відповідає вимогам |
| ДП 5.2 | Кількість документів з повторним циклом опрацювання | 0 | 0 | відповідає вимогам | ||
| ДП 5.3 | Кількість пропозицій щодо поліпшення надання послуг після проходження навчання | 0 | 2 | відповідає вимогам | ||
| ДП 5.4 | Кількість наставників | 0 | 0 | відповідає вимогам | ||
| К 6 | Прозорість | ДП 6.1 | Кількість публікацій у засобах масової інформації про надання муніципальних послуг | 9 | 7 | відповідає вимогам |
| 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 |
|
|
|
|
| від 2.10.2009 № 151-152 (про сімейні форми виховання); «Справедливість торжествує» від 20-26.08.2009 № 32 газета Вісті, «Щастя на чужому горі не побудуєш» від 18.08.2009 № 127-128 газета ТС; | му ДБСТ» (ТС від 18.05.2010 № 69-70); «Свято не заради свята» (ТС від 04.06.2010 № 79-80); «Увага! Нічне місто» (Форум-Експрес від 16.09.2010 № 29); «Постійно відкрита вакансія «мама» (ТС від 29.09.2010 № 135-138); «Від самого народження діти мають всі основні свободи та невід’ємні права кожної людини» (ТС від 26.11.2010 № 175-176) |
|
| ДП 6.2 | Кількість об’єктів зовнішньої реклами про надання муніципальних послуг | 0 | 0 | вимірюється | ||
| ДП 6.3 | Кількість заходів, висвітлених | 2 | 4 | відповідає вимогам |
| 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 |
|
|
|
| телерадіостудією |
|
|
|
| ДП 6.4 | Час трансляції про роботу установи, яка перевіряється | 20 хв. | 40 хв. | вимірюється | ||
| ДП 6.5 | Кількість наданої інформації громадянам через телерадіостудію | 2 | 4 | вимірюється | ||
| ДП 6.6 | Розміщення на веб-сайті виконавчого комітету міської ради узагальнених матеріалів про організацію роботи зі зверненнями громадян, графіка проведення особистого прийому громадян керівництвом, роз’яснень з найбільш актуальних питань громадян тощо | Інформацію розміщено на сайті, яка постійно поновлюється | Інформацію розміщено на сайті, яка постійно поновлюється | відповідає вимогам | ||
| К 7 | Залучення громадськості | ДП 7.1 | Кількість управлінських послуг, прийнятих з попередніми узгодженнями та залученням дорадчих, громадських організацій | 0 | 0 | вимірюється |
| ДП 7.2 | Кількість засідань Громадської Ради | 0 | 0 | вимірюється | ||
| ДП 7.3 | Кількість | 1 | 1 | вимірюється |
| 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 |
|
|
|
| громадських слухань, проведених за сприянням працівників виконавчого комітету (служби у справах дітей) |
|
|
|
| ДП 7.4 | Кількість створених місцевих інститутів за сприянням працівників виконавчого комітету(служби у справах дітей) | 0 | 0 | вимірюється | ||
| ДП 7.5 | Кількість органів самоорганізації населення, створених за сприянням працівників ССД | 2 - ОСНи | 0 | вимірюється | ||
| ДП 7.6 | Кількість створених об’єднань співвласників багатоквартирних будинків | 0 | 0 | вимірюється | ||
| ДП 7.7 | Кількість проведених заходів із залученням громадськості | 0 | 0 | вимірюється | ||
| К 8 | Справедливість | ДП 8.1 | Кількість звернень фізичних та юридичних осіб щодо дискримінації у наданні послуг (нацментальність, гендерна політика) | 0 | 0 | відповідає вимогам |
| ОП 8.2 | Дотримання порядку розгляду звернень пільгової категорій громадян (інвалідів Великої Вітчизняної війни, Героїв України, | Порядок розгляду звернень громадян дотримується відповідно до Закону | Порядок розгляду звернень громадян дотримується відповідно до Закону» | відповідає вимогам |
| 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 |
|
|
|
| Героїв Радянського Союзу, Героїв Соціалістичної праці, жінок, яким присвоєно почесне звання "Мати-героїня") | України» «Про звернення громадян | України «Про звернення громадян |
|
| К 9 | Мінімальна (справедлива) вартість | ДП 9.1 | Кількість скарг на необґрунтовано високу вартість адміністративних послуг | Послуги надаються безкоштовно | Послуги надаються безкоштовно | відповідає вимогам |
| ДП 9.2 | Наявність адміністративних актів, які встановлюють розмір плати за надання послуг | 0 | 0 | відповідає вимогам | ||
| ДП 9.3 | Кількість місць для оплати та їх віддаленість від місць прийому громадян | 0 | 0 | відповідає вимогам | ||
| 10 | Ефективність | ДП 10.1 | Кількість працюючих на кількість наданих послуг | П’ять працівників надає 18 адміністративних послуг | П’ять працівників надає 17 адміністративних послуг та є учасником 644 процесів | відповідає вимогам |
| ДП 10.2 | Фінансові ресурси на кількість наданих послуг | 208 930 – заробітна плата, канцтовари, марки, оренда | 256 590, 63 – | вимірюється | ||
| ДП 10.3 | Кількість проведених заходів із кількістю залучених позабюджетних коштів | 0 | 0 | вимірюється |
| 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 |
|
|
| ДП 10.4 | Кількість партнерів по обміну досвідом функціонування системи управління якістю | м. Українка | м. Українка, | відповідає вимогам |
| К 11 | Економічність | ДП 11.1 | Відсоток зменшення системних одиниць у 2010 році порівняно з попередніми роком | 0 % | 0 % | вимірюється |
| ДП 11.2 | Відсоток збільшення адміністративних, інформаційних послуг без збільшення кількості штатних одиниць | 0 | 0 | вимірюється |
Виконуючий обовۥязки
начальника служби у справах дітей І.П. Величко





















