З метою врегулювання порядку сплати збору за місця для паркування транспортних засобів та розвиток мережі місць для паркування, враховуючи пропозиції постійних комісій міської ради з питань транспорту та зв’язку, з питань житлово-комунального господарства, приватизації та благоустрою, відповідно до Податкового кодексу України, постанови Кабінету Міністрів України від 03.12.2009 № 1342 «Про затвердження Правил паркування транспортних засобів», законів України «Про благоустрій населених пунктів», «Про автомобільні дороги», «Про дорожній рух» та пункту 31 частини 1 статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» міська рада ВИРІШИЛА:
1. Затвердити Положення про паркування транспортних засобів у місті Борисполі (додається).
2. Уповноважити виконавчий комітет міської ради координувати діяльність у сфері паркування транспортних засобів.
3. Збір за місця для паркування транспортних засобів застосовувати з 01.01.2012.
4. Визнати таким, що втратило чинність рішення міської ради від 27.07.2010 № 8239-68-V «Про затвердження Положення про організацію мережі таксомоторних стоянок у місті Борисполі».
5. Контроль за виконанням цього рішення покласти на постійну комісію міської ради з питань транспорту та зв’язку.
Міський голова А.С.Федорчук
м. Бориспіль
від ______________ року
№ ______________
ЗАТВЕРДЖЕНО
рішення міської ради
від ____________ № ______
від ______________ року
№ ______________
ЗАТВЕРДЖЕНО
рішення міської ради
від ____________ № ______
ПОЛОЖЕННЯ
про паркування транспортних засобів у місті Борисполі
про паркування транспортних засобів у місті Борисполі
1. Загальні положення
Положення про паркування транспортних засобів у місті Борисполі (надалі – Положення) визначає єдиний порядок розміщення місць паркування та їх функціонування на території міста відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 03.12.2009 № 1342 «Про затвердження Правил паркування транспортних засобів», законів України «Про благоустрій населених пунктів», «Про автомобільні дороги», «Про дорожній рух», «Про місцеве самоврядування в Україні», Податкового кодексу України та розроблено з метою:
підвищення рівня безпеки дорожнього руху, дисципліни водіїв та культури паркування автотранспортних засобів;
поліпшення умов дорожнього руху шляхом впорядкування місць паркування, розвантаження центральних вулиць міста, збільшення пропускної спроможності їх проїжджої частини;
урегулювання порядку сплати збору за місця для паркування транспортних засобів.
2 . Основні терміни, використані у Положенні
2.1. Абонемент на паркування – документ, який засвідчує сплату за користування місцем паркування на певний період у певному місці паркування, на якому відсутній паркувальний автомат або автоматичний в’їзний та виїзний термінал.
2.2. Автоматичний в’їзний та виїзний термінал – система пристроїв, яка призначена для пропуску (випуску) транспортних засобів на місця (з місць) паркування і може бути обладнана приладом для сплати за користування місцем паркування.
2.3. Вартість послуг з утримання майданчика для платного паркування– економічно обґрунтовані витрати оператора під час надання послуг з утримання майданчика для платного паркування.
2.4. Майданчик для паркування – площа території, визначена рішенням міської ради, для платного паркування транспортних засобів, розміщена в межах проїжджої частини вулиці, дороги або тротуару та обладнана відповідно до вимог законодавства, цього Положення.
2.5. Збір за паркування – місцевий збір за місця для паркування транспортних засобів відповідно до чинного законодавства.
2.6. Конкурсний комітет - постійний орган, утворений виконавчим комітетом міської ради, з метою визначення на конкурсних засадах оператора паркування.
2.7. Користувач – водій, який розміщує транспортний засіб на майданчику для паркування.
2.8. Місце паркування – місце стоянки одного транспортного засобу на майданчику для паркування, позначене дорожньою розміткою відповідно до Правил дорожнього руху.
2.9. Оператор паркування – суб’єкт господарювання, який організовує та провадить діяльність із забезпечення паркування транспортних засобів на майданчиках для платного паркування і є платником збору за місця для паркування транспортних засобів.
2.10. Паркування – розміщення транспортного засобу на майданчику для паркування.
2.11. Паркувальний автомат – технічний пристрій, призначений для сплати за користування місцем паркування за допомогою спеціальних платіжних карток та готівкою.
2.12. Плата за користування місцем паркування – сплачується користувачем за можливість розміщення транспортного засобу на майданчику для паркування.
2.13. Платіжний документ – паркувальний талон або фіскальний чек, який посвідчує сплату за користування місцем паркування.
2.14. Спеціальна платіжна картка – багаторазовий платіжний засіб, за допомогою якого здійснюється сплата за користування місцем паркування відповідно до п. 7.2 Положення.
2.15. Спеціально обладнаний майданчик для паркування – місце для платного паркування транспортних засобів, яке знаходиться за межами проїжджої частини вулиці, дороги або тротуару та обладнане відповідно до вимог законодавства, цього Положення.
3. Порядок улаштування спеціально обладнаних майданчиків для паркування
3.1. Виконавчий комітет міської ради готує паспорти спеціально обладнаних майданчиків для паркування, погоджені з головним управлінням житлово-комунального господарства виконавчого комітету міської ради, управлінням містобудування та архітектури міської ради, ВДАІ по обслуговуванню Бориспільського району при УДАІ ГУ МВС України в Київській області, ротою ДПС із забезпечення супроводження та заходів в аеропорту «Бориспіль» при УДАІ ГУ МВС України в Київській області та оголошує конкурс із визначення оператора паркування.
3.2. Суб'єкти господарювання, які мають наміри здійснити організацію спеціально обладнаних майданчиків для паркування, повинні дотримуватися вимог чинного законодавства та цього Положення.
3.3. Спеціально обладнані майданчики для паркування:
можуть бути наземними, підземними, можуть мати контрольно-пропускний пункт, приміщення для обслуговуючого персоналу, туалет тощо;
позначаються дорожніми знаками та розміткою.
3.4. Підземні спеціально обладнані майданчики для паркування повинні мати на в’їзді схему розміщення місць паркування, в’їздів та виїздів, у тому числі розміщення місць паркування транспортних засобів загального призначення, якими керують інваліди, або транспортних засобів спеціального призначення, що їх перевозять.
Підземні спеціально обладнані майданчики забезпечуються автоматичними установками пожежогасіння та пожежною сигналізацією.
3.5. Не обладнуються автоматичними в’їзними та виїзними терміналами спеціально обладнані майданчики для платного паркування у разі їх призначення виключно для користувачів, які сплачують за користування місцем паркування у безготівковій формі за договором про паркування протягом визначеного терміну, але не менш як один місяць.
3.6. Спеціально обладнані майданчики для паркування визначаються рішенням міської ради.
4. Порядок улаштування майданчиків для паркування
4.1. Організацію і функціонування майданчиків для паркування на території міста забезпечує виконавчий комітет міської ради.
4.2. Забороняється влаштування майданчиків для паркування на визначених земельних ділянках закладів охорони здоров'я, дошкільних та загальноосвітніх навчальних закладів, кладовищ, установ органів місцевого самоврядування, виконавчої влади, внутрішніх справ, судів, прокуратур, податкових органів, інших служб міста, які здійснюють погоджувальні та дозвільні процедури, в місцях розвороту та відстою пасажирського транспорту загального користування у кінцевих зупиночних пунктах, на вулицях із двома смугами руху завширшки менш як 7,5 метра.
4.3. Майданчик для паркування позначається дорожніми знаками та суцільною синьою (блакитною) смугою на проїжджій частині і бордюрі, який відокремлює проїжджу частину від пішохідної.
4.4. Майданчики для паркування визначаються рішенням міської ради.
4.5. Виконавчий комітет міської ради готує паспорти майданчиків для паркування, погоджені з головним управлінням житлово-комунального господарства виконавчого комітету міської ради, управлінням містобудування та архітектури міської ради, ВДАІ по обслуговуванню Бориспільського району при УДАІ ГУ МВС України в Київській області, ротою ДПС із забезпечення супроводження та заходів в аеропорту «Бориспіль» при УДАІ ГУ МВС України в Київській області та оголошує конкурс із визначення оператора паркування.
5. Порядок визначення операторів паркування транспортних засобів на майданчиках для паркування та спеціально обладнаних майданчиках для паркування
5.1. Конкурс із визначення оператора паркування здійснюється відповідно до Положення про конкурсний комітет та умови проведення конкурсів (додаток).
5.2. Виконавчий комітет міської ради заключає договір на організацію та провадження діяльності із забезпечення паркування транспортних засобів на майданчиках для паркування та спеціально обладнаних майданчиках для паркування з суб’єктом господарювання – переможцем конкурсу.
5.3. Суб’єкт господарювання – переможець конкурсу заключає договір з комунальним підприємством «Виробниче управління комунального господарства» на прибирання території.
5.4. Дія договору на організацію та провадження діяльності із забезпечення паркування транспортних засобів на майданчиках для паркування та спеціально обладнаних майданчиках для паркування може бути достроково припинена виконавчим комітетом міської ради на підставі рішення конкурсного комітету у випадках виконання робіт із ремонту, реконструкції вулично-дорожньої мережі, зміни схеми організації руху або містобудівної ситуації, порушення оператором умов договору та вимог цього Положення, про що виконавчий комітет міської ради терміново сповіщає оператора паркування, фінансове управління виконавчого комітету міської ради, Бориспільську об’єднану державну податкову інспекцію.
6. Збір за місця для паркування транспортних засобів
6.1. Платниками збору за місця для паркування транспортних засобів є юридичні особи, їх філії (відділення, представництва), фізичні особи-підприємці, які згідно з рішенням виконавчого комітету міської ради організовують та провадять діяльність із забезпечення паркування транспортних засобів на майданчиках для платного паркування.
6.2. Об’єктом оподаткування є територія, визначена рішенням міської ради, для забезпечення паркування транспортних засобів на автомобільних дорогах загального користування, тротуарах або інших місцях, а також комунальні гаражі, стоянки, паркінги (будівлі, споруди, їх частини), які побудовані за рахунок коштів місцевого бюджету.
6.3. Базою оподаткування є площа території, визначена рішенням міської ради, для забезпечення паркування транспортних засобів, а також площа комунальних гаражів, стоянок, паркінгів (будівель, споруд, їх частин), які побудовані за рахунок коштів місцевого бюджету.
6.4. Ставки збору встановлюються за кожний день провадження діяльності із забезпечення паркування транспортних засобів у гривнях за 1 квадратний метр площі території, визначеної рішенням міської ради, для забезпечення паркування транспортних засобів, у розмірі 0,11 відсотка мінімальної заробітної плати, установленої законом на 1 січня податкового (звітного) року.
6.5. Збір сплачується до місцевих бюджетів авансовими внесками до 30 числа (включно) кожного місяця (у лютому до 28 (29) включно) за місцем розташування майданчиків для паркування та спеціально обладнаних майданчиків для паркування. Остаточна сума збору, обчислена відповідно до податкової декларації за податковий (звітний) квартал (з урахуванням фактично внесених авансових платежів), сплачується у строки, визначені для квартального податкового періоду.
6.6. Платник збору, який має підрозділ без статусу юридичної особи, що провадить діяльність із забезпечення паркування транспортних засобів на території не за місцем реєстрації такого платника збору, зобов’язаний зареєструвати такий підрозділ як платника збору в органі державної податкової служби за місцезнаходженням території.
6.7. Базовий податковий (звітний) період дорівнює календарному кварталу.
7. Вартість послуг з утримання майданчиків для платного паркування
7.1. Вартість послуг з утримання майданчиків для платного паркування:
є платою за утримання та обслуговування місць паркування (утримання персоналу, встановлення та експлуатація дорожніх знаків, табличок, нанесення дорожньої розмітки, прибирання території тощо);
погоджується виконавчим комітетом міської ради;
сплачується користувачами на місцях паркування з отриманням єдиного платіжного документа;
може стягуватися у готівковій або безготівковій формі.
7.2. Плата за користування місцем паркування включає готівкові та безготівкові форми розрахунків:
придбання паркувального талона з визначеною тривалістю паркування, в якому зазначається дата та час розміщення транспортного засобу на майданчику для платного паркування;
отримання єдиного платіжного документа, який засвідчує плату за користування місцем паркування;
використання послуг операторів мобільного зв’язку або спеціальної платіжної картки, якою здійснюється сплата через паркувальний автомат чи автоматичний в’їзний та виїзний термінали.
7.3. Безготівкова плата за користування місцем паркування може здійснюватися за узгодженням з оператором паркування шляхом попереднього перерахування коштів на його рахунок з обов’язковою видачею абонемента на паркування.
8. Пільги щодо користування місцями паркування
8.1. На спеціально обладнаних майданчиках для паркування обов’язково облаштовуються місця передбаченого стандартами розміру (в обсязі 10 відсотків від загальної кількості, але не менш як одне місце), позначені дорожніми знаками та розміткою для паркування транспортних засобів загального призначення, якими керують інваліди, або транспортних засобів спеціального призначення, що їх перевозять.
Відстань від в’їзду на спеціально обладнаний майданчик для паркування до найближчого такого місця не повинна перевищувати 50 метрів.
8.2. На місцях для паркування транспортних засобів загального призначення, якими керують інваліди, або транспортних засобів спеціального призначення, що їх перевозять, не можуть бути розміщені інші транспортні засоби.
8.3. У разі паркування на місцях, призначених для паркування транспортних засобів загального призначення, якими керують інваліди, або транспортних засобів спеціального призначення, що їх перевозять, інших транспортних засобів користувачі цих засобів несуть відповідальність згідно із законодавством.
8.4. Від плати за користування місцем паркування звільняються особи, яким відповідно до законодавства надані пільги щодо безоплатного паркування, при наявності відповідних документів.
9. Контроль та відповідальність
9.1. Виконавчий комітет міської ради:
залучає суб’єктів господарювання (операторів паркування) до організації та провадження діяльності із забезпечення паркування транспортних засобів на майданчиках для паркування та спеціально обладнаних майданчиках для паркування на конкурсних засадах;
розглядає пропозиції від суб’єктів господарювання щодо організації нових майданчиків для паркування;
погоджує режим роботи майданчиків для паркування приватним операторам паркування;
погоджує операторам паркування тариф на послуги з утримання майданчиків для платного паркування, у порядку і межах, визначених законодавством.
9.2. ВДАІ по обслуговуванню Бориспільського району при УДАІ ГУ МВС України в Київській області, рота ДПС із забезпечення супроводження та заходів в аеропорту «Бориспіль» при УДАІ ГУ МВС України в Київській області:
погоджують паспорти майданчиків для паркування та спеціально обладнаних майданчиків для паркування в межах своїх повноважень;
контролюють в межах своєї компетенції виконання цього Положення, Правил дорожнього руху;
накладають адміністративні стягнення на порушників вимог чинного законодавства у межах своїх повноважень.
9.3. Оператори паркування:
забезпечують своєчасну сплату збору за паркування та інших відрахувань згідно з чинним законодавством та цим Положенням;
використовують місця паркування за призначенням та обладнують їх відповідно до вимог цього Положення, Правил дорожнього руху, норм, нормативів і стандартів з урахуванням безпеки дорожнього руху;
у доступному для користувачів місці зазначають режим роботи майданчиків для паркування, розміщують інформацію про оператора паркування (найменування, адреса, контактні телефони), розмір плати за користування місцем паркування, спосіб оплати (готівковий або безготівковий);
інформують користувачів щодо необхідності дотримання ними цього Положення;
утримують територію та під’їзні шляхи до місць паркування у належному технічному та санітарному стані;
дотримуються вимог чинного законодавства, цього Положення, умов договору на організацію та провадження діяльності із забезпечення паркування транспортних засобів;
повідомляють виконавчий комітет міської ради, ВДАІ по обслуговуванню Бориспільського району при УДАІ ГУ МВС України в Київській області та роту ДПС із забезпечення супроводження та заходів в аеропорту «Бориспіль» при УДАІ ГУ МВС України в Київській області про наявність порушень та необхідність реагування з їх боку;
організовують навчання робітників, які обслуговують місця паркування, безоплатно забезпечують їх спеціальним одягом з метою забезпечення безпеки під час виконання ними службових обов’язків, а також безпеки дорожнього руху. Зразки спеціального одягу затверджує Міністерство житлово-комунального господарства України;
вживають заходів до неплатників за користування місцями паркування відповідно до чинного законодавства;
не відповідають за збереження транспортних засобів, розміщених на майданчиках для паркування;
організовують в’їзд, виїзд і паркування транспортних засобів відповідно до Правил дорожнього руху, не створюючи завад рухомому транспорту, не завдаючи пошкоджень дорожньому покриттю.
9.4. Користувач зобов’язаний:
дотримуватися вимог цього Положення, Правил дорожнього руху, нормативно-правових актів у сфері паркування та благоустрою, санітарних норм на території майданчиків для паркування;
своєчасно здійснювати оплату за користування місцем паркування та протягом 10 хвилин після закінчення оплаченого часу паркування звільнити місце паркування;
поставити транспортний засіб на місце паркування відповідно до дорожньої розмітки та дорожніх знаків з дотриманням вимог Правил дорожнього руху;
розмістити у лівому нижньому куті лобового скла транспортного засобу платіжний документ так, щоб забезпечити його видимість для перевірки.
9.5. Користувач, який порушує Правила дорожнього руху, Правила благоустрою у м. Борисполі, відмовляється від виконання вимог працівників оператора паркування, обумовлених цим Положенням, притягується до відповідальності згідно з чинним законодавством.
9.6. Відповідальність за повноту і правильність обчислення, своєчасність подання податкового розрахунку та перерахування збору за паркування до місцевого бюджету покладається на суб'єктів господарювання-операторів паркування відповідно до чинного законодавства України, контроль щодо сплати збору – на Бориспільську об’єднану державну податкову інспекцію.
________________________
Додаток
до Положення про
паркування транспортних
засобів у місті Борисполі
Положення
про конкурсний комітет та умови проведення конкурсів
1. Основні засади роботи конкурсного комітету з визначення операторів паркування
1.1. Положення про конкурсний комітет та умови проведення конкурсів (надалі – Положення) визначає порядок роботи зазначеного комітету та проведення конкурсів із визначення операторів паркування.
1.2. У своїй діяльності конкурсний комітет керується Положенням про паркування транспортних засобів у місті Борисполі, іншими нормативно-правовими актами у сфері паркування та благоустрою.
1.3. Поняття, що використовуються у Положенні, мають таке значення:
конкурс - конкурентний спосіб визначення суб’єкта господарювання для організації та провадження діяльності із забезпечення паркування транспортних засобів на майданчиках для платного паркування;
об'єкт конкурсу – майданчик для паркування або спеціально обладнаний майданчик для паркування;
претендент - суб'єкт господарювання, який офіційно подав свої пропозиції для участі у конкурсі.
1.4. Склад конкурсного комітету затверджується рішенням виконавчого комітету міської ради, який призначає голову конкурсного комітету, його заступника та секретаря.
Головою конкурсного комітету призначається заступник міського голови відповідно до розподілу обов’язків.
1.5. До складу конкурсного комітету обов’язково входять начальник головного управління житлово-комунального господарства виконавчого комітету міської ради, начальник управління містобудування та архітектури міської ради, начальник фінансового управління виконавчого комітету міської ради, голова постійної комісії міської ради з питань транспорту і зв’язку (за згодою), начальник управління з юридично-кадрового забезпечення виконавчого комітету міської ради, начальник ВДАІ по обслуговуванню Бориспільського району при УДАІ ГУ МВС України в Київській області, командир роти ДПС із забезпечення супроводження та заходів в аеропорту «Бориспіль» при УДАІ ГУ МВС України в Київській області, представник Бориспільської об’єднаної державної податкової інспекції, головний спеціаліст відділу з питань надзвичайних ситуацій та цивільного захисту населення виконавчого комітету міської ради (який відповідає за питання автотранспорту).
Не можуть входити до складу конкурсного комітету представники суб'єктів господарювання, які є учасниками конкурсів або діють на ринку надання послуг із паркування і можуть впливати на прийняття рішень конкурсним комітетом.
1.6. Роботою конкурсного комітету керує його голова, який:
скликає та проводить його засідання, затверджує перелік питань для розгляду на них;
має вирішальний голос при рівному розподілі голосів членів конкурсного комітету;
здійснює інші повноваження відповідно до цього Положення.
У разі відсутності голови конкурсного комітету його обов'язки виконує заступник, у разі відсутності останнього - один із членів конкурсного комітету, призначений головою.
1.7. Секретар конкурсного комітету:
за дорученням його голови сповіщає членів про проведення засідань конкурсного комітету та порядок денний;
реєструє подані на конкурс документи у журналі обліку;
веде реєстрацію вхідної та вихідної документації;
готує матеріали, необхідні для проведення конкурсу;
має право проводити перевірку достовірності інформації, наданої претендентами для участі у конкурсі;
оформлює протоколи його засідань.
1.8. Основним завданням конкурсного комітету є визначення на конкурсній основі суб’єкта господарювання для організації та провадження діяльності із забезпечення паркування транспортних засобів на майданчиках для платного паркування.
1.9. Конкурсний комітет у межах покладених на нього завдань має право:
організовувати перевірку достовірності наданої на конкурс претендентами інформації та документації;
одержувати у визначеному законодавством порядку від органів місцевого самоврядування, суб’єктів господарювання інформацію, необхідну для виконання завдань, покладених на нього;
у разі необхідності організовувати проведення конференцій, нарад із питань проведення конкурсу, надавати пропозиції щодо внесення змін та доповнень до Положення про паркування транспортних засобів у місті Борисполі;
достроково припиняти або тимчасово забороняти експлуатацію майданчиків для паркування транспортних засобів у випадках виконання робіт із ремонту, реконструкції вулично-дорожньої мережі, зміни схеми організації руху або містобудівної ситуації, порушення оператором умов договору на організацію та провадження діяльності із забезпечення паркування транспортних засобів на майданчиках для платного паркування та вимог цього Положення;
1.10. Оголошення про проведення конкурсу готується виконавчим комітетом міської ради та розміщується у громадсько-політичній міськрайонній газеті «Трудова Слава», на офіційній сторінці виконавчого комітету міської ради в мережі Інтернет не пізніше ніж за 30 днів до початку проведення конкурсу і повинно містити таку інформацію:
найменування та основні характеристики об'єкта конкурсу;
основні умови проведення конкурсу;
термін подання та адресу, за якою надаються документи на конкурс;
місце, дату і час проведення конкурсу;
телефон для довідок із питань проведення конкурсу.
1.11. Для участі у конкурсі суб’єкт господарювання подає наступні документи:
письмову заяву на участь у конкурсі на ім’я голови конкурсного комітету;
копії засновницьких документів;
інформацію про фінансовий стан (довідку з Бориспільської об’єднаної державної податкової інспекції про відсутність заборгованості щодо платежів до бюджету).
1.12. Конкурсний комітет зобов'язаний надавати претендентам- учасникам конкурсу (на їх звернення) у письмовій формі роз'яснення з питань його проведення.
1.13. На засідання конкурсного комітету, крім його членів, можуть бути запрошені інші особи, яких стосуються питання, що розглядаються.
1.14. Засідання конкурсного комітету є правомочним, якщо на ньому присутні не менше половини членів його складу.
1.15. Будь-яка інформація щодо зміни умов конкурсу, яка надсилається конкурсним комітетом будь-кому з претендентів, повинна бути одночасно доведена до всіх інших претендентів.
1.16. До участі у конкурсі не допускаються претенденти:
визнані банкрутами або щодо яких порушено справу про банкрутство чи ліквідацію як суб’єкта господарювання;
які подали до участі в конкурсі документи, що містять недостовірну інформацію;
що подали документи пізніше терміну, зазначеного в оголошенні про проведення конкурсу.
1.17. На засідання конкурсного комітету запрошуються всі претенденти, у присутності яких оголошуються конкурсні пропозиції. Претендентам надається право обґрунтування запропонованих ними та внесення нових конкурсних пропозицій.
1.18. Рішення про результати конкурсу приймаються конкурсним комітетом на закритому засіданні у присутності не менше ніж половини його складу відкритим голосуванням простою більшістю голосів. У разі рівного розподілу голосів вирішальним є голос голови конкурсного комітету.
1.19. Переможець конкурсу оголошується в день його проведення.
1.20. Рішення конкурсного комітету оформляється у вигляді протоколу, який підписується головою комітету та секретарем, у разі відсутності голови комітету - його заступником.
1.21. Переможцем конкурсу визнається претендент, який набрав більшість голосів членів конкурсного комітету та посів перше місце. У 10-денний термін із моменту прийняття рішення конкурсним комітетом із переможцем конкурсу укладається договір на відповідний об’єкт конкурсу. У разі відмови цього претендента договір може бути укладено з претендентом, який посів друге місце. У разі відмови претендента, який посів друге місце, від укладення договору, конкурс вважається таким, що не відбувся.
1.22. Спори, що виникають за результатами конкурсу, розв'язуються у визначеному законодавством порядку.
2. Умови проведення конкурсу з визначення оператора паркування
2.1. При проведенні конкурсу конкурсним комітетом враховується:
здатність претендента організувати діяльність із забезпечення паркування транспортних засобів на майданчиках для платного паркування;
досвід роботи претендента з надання послуг паркування транспортних засобів;
вартість плати за користування місцями на території майданчика для платного паркування, запропонована претендентом;
пропозиції щодо використання сучасних методів організації місць паркування, забезпечення належного санітарного стану.
2.2. З переможцем конкурсу укладається договір на організацію та провадження діяльності із забезпечення паркування транспортних засобів на майданчиках для платного паркування терміном дії 2 роки.




















