Заслухавши пропозиції постійної комісії міської ради з питань регламенту та депутатської етики, контролю за виконанням рішень ради, законності, правопорядку, взаємодії із засобами масової інформації, відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 26 та п. 13 ст. 46 Закону України “Про місцеве самоврядування у Україні” міська рада ВИРІШИЛА:
1.Затвердити Регламент Бориспільської міської ради VI скликання (додається).
2.Визнати таким, що втратило чинність рішення міської ради від 23 листопада 2010 року № 73-2-VI «Про затвердження Регламенту міської ради VI скликання».
.
Міський голова А.С.Федорчук
ЗАТВЕРДЖЕНО
рішення міської ради
від _______________ року
№ ________________
Регламент
Бориспільської міської ради VІ скликання
(нова редакція)
Розділ І
Загальні положення
1. Бориспільська міська рада (далі – рада) – виборчий представницький орган місцевого самоврядування, який складається з депутатів мажоритарного виборчого округу та депутатів від політичних партій, наділених правом представляти інтереси територіальної громади і приймати від її імені рішення та здійснювати в її інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, законами України «Про місцеве самоврядування в Україні», «Про статус депутатів місцевих рад», «Про доступ до публічної інформації», «Про інформацію», Європейською хартією місцевого самоврядування, іншими нормативно-правовими актами ради та цим регламентом.
2. Регламент Бориспільської міської ради VІ скликання (нова редакція) (надалі – Регламент) має силу нормативного акту та встановлює порядок скликання, проведення та роботи першої та подальших чергових та позачергових сесій ради, а також визначає порядок:
- прийняття рішень ради про затвердження порядку денного сесії;
- призначення і оприлюднення інформації про пленарні засідання ради та узгоджених проектів рішень, які вносяться на розгляд пленарного засідання;
- підготовки і розгляду питань на пленарних засіданнях сесії ради;
- оприлюднення на сайті ради узгоджених проектів рішень, які вносяться на розгляд сесії ради;
- складання та підписання протоколу засідань сесії ради;
- формування та організація роботи постійних комісій ради;
- формування та організації роботи тимчасової контрольної комісії ради;
- формування та організації роботи лічильної комісії;
- затвердження структури виконавчих та інших органів ради, їх формування, обрання та затвердження посадових осіб;
- створення депутатських фракцій та груп, їх участь у роботі ради.
Стаття 2. Встановлення державних символів та символіки територіальної громади міста.
1. На будинку, де працює міська рада та її виконавчий комітет, в залі пленарних засідань ради встановлюється на постійний термін Державний Прапор України та символіка територіальної громади міста: прапор і герб.
2. При відкритті пленарних засідань сесії ради та після її закінчення виконується Державний Гімн України та Гімн територіальної громади міста.
Стаття 3. Мова ведення засідань та діловодства, використання технічних засобів
1. Рада проводить пленарні засідання у актовому залі будинку ради (місто Бориспіль, Київської області, вул. Київський шлях, 72).
2. Сесійні засідання ради, виступи, запитання, доповіді та діловодство ради ведеться українською мовою, у тому числі запрошеними особами, та особами яким надано слово.
3. Для забезпечення документування діяльності міської ради, депутатів , постійних комісій ради, використовуються печатка з найменуванням ради та зображенням Державного Герба України, інші штампи і бланки міської ради, бланки для депутатів, для постійних та інших комісій ради, що виготовлені за зразком, затвердженим міським головою, порядок використання яких встановлюються розпорядженням міського голови «Про порядок обліку, зберігання, використання документів, справ, видань та інших матеріальних носіїв інформації, які містять конфіденційну інформацію, що є власністю держави» та «Про затвердження Інструкції з діловодства у міській раді та її виконавчому комітеті, управліннях, відділах, службах міської ради та виконавчого комітету» (далі – Інструкція з діловодства).
4. Промовець, що є іноземцем або особою без громадянства, який не володіє державною українською мовою, може виступати іншою мовою із забезпеченням, у разі необхідності, перекладу його державною українською мовою.
5. З метою фіксації ходу проходження засідань ради, виступів депутатів, заслуховування доповідачів, фіксації результатів окремого депутата та ради в цілому, відділ забезпечення роботи міської ради здійснює:
- електронний запис всього ходу проходження засідань із записом в спеціальний файл, на основі якого здійснюється виготовлення стенограми засідання;
- відеозйомку засідання ради комунальним підприємством «ТелеРадіоСтудія «Бориспіль»;
- фотозйомку кореспондентом газети «Трудова Слава», іншими кореспондентами засобів масової інформації.
1. Робота ради та усіх її органів є відкритою та гласною, за винятком розгляду питань, що становлять державну таємницю або належать до конфіденційної інформації, яка є власністю держави, а також є інформацією з обмеженим доступом з грифом «Для службового використання».
2. Відкритість і гласність засідань ради забезпечується шляхом допуску на них в установленому порядку представників територіальної громади міста та засобів масової інформації: журналістів, телебачення.
3. Присутність запрошених осіб, почесних гостей і членів територіальної громади регулюється процедурами встановленими цим регламентом.
4. Організація висвітлення діяльності ради, її органів та посадових осіб покладається на відділ забезпечення роботи міської ради.
5. Рада забезпечує гласність у роботі ради та її органів, обговорення громадянами проектів рішень ради, важливих питань місцевого значення, вивчення громадської думки, шляхом оприлюднення в засобах масової інформації - газеті «Трудова Слава», радіомовлення та на інтернет сайті ради планів роботи ради, комісій та її виконавчих органів, а також шляхом публікації проеків рішень ради включно з усіма додатками та довідкових матеріалів до них, не пізніш як за 10 днів до їх розгляду.
6. Відкритість та гласність роботи ради забезпечується завчасним оприлюдненням проектів рішень ради, з метою їх громадського обговорення та внесення можливих пропозицій, не пізніш як за 20 робочих днів до дати їх розгляду на черговій сесії ради.
Вказані проекти рішень підлягають обов’язковому розміщенню на офіційному сайті ради, а також можуть публікуватися в газеті «Трудова Слава», оприлюднюватися на каналі місцевого телебачення та радіо”.
8. Під час засідань ради та її органів проводиться в залі фото- і відеозйомка, відео-, звукозапис, а також за рішенням ради транслювання засідань по радіо і телебаченню, через гучномовці за межі приміщення та будинку ради.
9. Рішення ради набирають чинності з дня їх офіційного оприлюднення, якщо радою не встановлено інший строк введення цих рішень у дію. Рішення ради опубліковуються не пізніше як у 5-денний термін після їх прийняття на офіційному сайті ради.
10. Інформаційне висвітлення роботи ради та її виконавчих органів здійснюється шляхом оприлюднення інформаційних повідомлень з засідань ради, постійних та тимчасових депутатських комісій, зустрічей депутатів з виборцями, подання репортажів про виконання депутатами доручень виборців, про хід реалізації прийнятих міською радою рішень, заяв, звернень та підтриманих депутатських запитів, протокольних доручень ради, а також шляхом розміщення депутатами текстових та фото- звітів, інтерв’ю, коментарів на інтернет сайті ради.
Контроль за здійсненням інформаційного висвітлення покладається на постійну комісію ради з питань регламенту та депутатської етики, контролю за виконанням рішень ради, законності, правопорядку, взаємодії із засобами масової інформації.
Стаття 5. Порядок розгляду запитів на інформацію
1. Запит на інформацію - це прохання особи до ради та її органів надати публічну інформацію, що знаходиться у їх володінні.
2. Запит на інформацію може бути індивідуальним або колективним, подаватись в усній, письмовій чи в іншій формі (поштою, факсом, телефоном, електронною поштою).
3. Відповідь на запит на інформацію має бути надана не пізніше п’яти робочих днів з дня отримання запиту.
5. У разі якщо запит стосується надання великого обсягу інформації або потребує пошуку інформації серед значної кількості даних, строк розгляду такого запиту може бути продовжений до 20 робочих днів з обґрунтуванням такого продовження. У цьому разі особа, що подала запит, має бути повідомлена у письмовій формі про продовження розгляду запиту не пізніше п’яти робочих днів з дня отримання запиту.
Стаття 6. Розміщення депутатів і запрошених осіб у залі засідань ради
1. Місця для депутатів ради відводяться в залі засідань ради на рядах окремо від місць для інших осіб, присутніх на засіданні, і не можуть бути зайняті іншими особами.
Під час засідання ради особи, які не є її депутатами, за винятком працівників відділу забезпечення роботи ради, не повинні знаходитися у частині сесійного залу, що призначена для розміщення депутатів.
2. Головуючий на пленарному засіданні повідомляє депутатів про запрошених осіб, почесних гостей та кількість присутніх членів територіальної громади, зачитуючи список та оголошуючи цифру присутніх.
3. Місця для запрошених осіб, почесних гостей та присутніх членів територіальної громади визначаються головуючим, якщо інше рішення не було прийняте депутатами.
4. Право члена територіальної громади бути присутнім на пленарному засіданні може бути обмежено лише за повної відсутності вільного місця, або лише у випадку розгляду на пленарному засіданні, відповідно до закону, державної чи іншої таємниці, що охороняється законом.
5. На закритому пленарному засіданні ради мають право бути присутніми особи, присутність яких визнана радою необхідною.
6. На пленарні засідання сесії ради запрошуються, при необхідності, керівники управлінь, відділів, служб виконавчого комітету ради, підприємств, організацій, установ різних форм власності, розташованих на території міста Бориспіль або які знаходяться в адміністративно-господарському підпорядкуванні.
6. Виклик запрошених на пленарне засідання ради здійснюється відділом забезпечення роботи міської ради за попереднім погодженням з міським головою.
7. На вимогу ради та її посадових осіб керівники розташованих або зареєстрованих на території міста підприємств, установ та організацій незалежно від форм власності зобов’язані прибути на пленарне засідання ради або її органів для надання інформації з питань, віднесених до відання ради та її органів, відповідей на запити депутатів.
Розділ II
Депутати представники інтересів територіальної громади.
Посадові особи і органи ради.
Глава 1. Депутати
Стаття 7. Діяльність та права депутатів у раді та її органах
1. Депутати ради в своїй діяльності керуються Законами України «Про місцеве самоврядування в Україні», «Про статус депутатів місцевих рад», Положенням про постійні комісії ради, Положенням про помічника-консультанта та цим Регламентом. Депутат ради наділяється всією повнотою прав, забезпеченням реалізації яких займаються виконавчі органи ради та інші органи, засновником чи співзасновником яких виступила рада.
2. Діяльність (обов’язки) депутата під час пленарного засідання сесії ради включає:
- участь в пленарних засіданнях ради;
- участь в засіданнях постійних комісій ради, їх підкомісій та робочих чи підготовчих груп;
- виконання доручень голови і секретаря ради та її органів;
- роботу в мажоритарному виборчому окрузі міста з виборцями.
3. Участь у засіданнях ради є підставою для відкладення депутатом усіх інших службових справ.
4. Депутат зобов'язаний:
перед початком пленарного засідання сесії зареєструватися і бути присутнім на пленарних засіданнях сесії та засіданнях постійної комісії, до якої його обрано;
брати участь в голосуванні за винятком випадків, коли приймається окреме рішення щодо нього персонально.
5. Відсутність депутата на пленарних засіданнях сесій ради, засіданнях постійних комісій допускається лише з поважних причин.
Поважною причиною відсутності депутата на пленарному засіданні сесії, на засіданні постійної комісії вважається тимчасова непрацездатність, відпустка, виконання доручень міського голови, секретаря ради, доручень постійних та інших комісій ради, виконання інших, передбачених законодавством, державних обов'язків, а також наявність дозволу ради для відсутності у зв'язку з виконанням невідкладних службових чи виробничих обов'язків та у разі виникнення непередбачених обставин.
6. Депутат, який не може взяти участь в одному чи кількох пленарних засіданнях сесії ради, повинен письмово, із зазначенням причин, повідомити завчасно про це міського голову, секретаря ради, а про неможливість бути присутнім на засіданні постійної комісії - голову постійної комісії.
7. Дані про відсутність депутатів на сесіях ради, засіданнях постійних комісій без поважних та з невідомих причин періодично аналізуються секретарем ради для підготовки і прийняття відповідного рішення, яке доводиться до відома депутатів на сесіях ради.
8. У разі невиконання депутатом своїх обов'язків у раді та її органах, систематичного порушення ним встановленого порядку їх роботи, рада, за попередніми висновками визначених радою комісій, відповідно до Законів України «Про місцеве самоврядування в Україні», «Про статус депутатів місцевих рад» та в порядку, встановленому цим регламентом, може прийняти рішення про:
- повідомлення виборців про ставлення депутата до виконання своїх обов'язків;
- звернення до виборців відповідного виборчого округу з пропозицією про відкликання такого депутата у встановленому законом порядку.
9. Депутат користується правом ухвального голосу з усіх питань, що розглядаються на пленарному засіданні сесії ради та засіданні постійної комісії, до складу якої він входить. Кожний депутат у раді має один голос.
10. Депутат в порядку, визначеному цим регламентом, має право:
- обирати і бути обраним до органів ради;
- пропонувати питання для розгляду радою та її органами;
- вносити пропозиції і зауваження щодо порядку денного засідання ради та її органів, порядку розгляду обговорюваних питань та їх суті;
- вносити для розгляду постійних комісій ради проекти рішень, інших документів, що приймаються радою або її органами, поправки до них;
- висловлювати думку щодо персонального складу утворюваних радою органів і кандидатур посадових осіб, які обираються, призначаються, в тому числі по контракту або затверджуються радою;
- порушувати питання про недовіру міському голові, розпуск органів, утворених радою, їх керівникам, а також особам, яких обрано, призначено або затверджено радою та звільнення посадових осіб місцевого самоврядування;
- брати участь у дебатах, звертатися із запитами, ставити запитання доповідачам, співдоповідачам, з процедурних питань - головуючому на засіданні;
- вносити пропозиції про заслуховування па пленарному засіданні ради звіту чи інформації керівника будь-якого органу, підзвітного чи підконтрольного раді, а також з питань, що входять до компетенції ради, інших органів і посадових осіб, які діють на території ради;
- депутат ради має право порушувати перед органами і організаціями, їх посадовими особами, керівниками правоохоронних та контролюючих органів питання, що зачіпають інтереси виборців, та вимагати їх вирішення;
- виступати з обгрунтуваннями своїх пропозицій та з мотивів голосування, давати довідки;
- оголошувати на засіданнях ради та її органів тексти звернень, заяв, скарг громадян чи їх громадських об'єднань, якщо вони мають суспільне значення;
- знайомитися з будь-якими документами, які зберігаються у відповідних органах місцевого самоврядування, та робити виписки, копіювання цих документів;
- мати інші права, що випливають із законодавства України та рішень ради.
11. Якщо депутат вважає, що права його порушено під час проведення пленарного засідання чи під час роботи в раді чи на окрузі, він має право на окремий виступ та розгляд питання радою під час найближчого пленарного засідання чергової чи позачергової сесії, зокрема шляхом оприлюднення на пленарному засіданні (між розглядом депутатських запитів та питань порядку денного) факту порушення його прав та оголошення депутатом пропозицій, щодо усунення порушень в подальшому.
12. Депутат з обговорюваного на сесії ради питання може передати головуючому тексти свого не виголошеного виступу, пропозицій і зауважень для включення до протоколу засідання ради чи її органу, в якому він бере участь.
13. Депутат забезпечується інформацією про суспільно-політичні заходи, які проводяться у межах територіальної громади міста.
14. Депутату видається посвідчення депутата ради та нагрудний знак.
15. Депутат ради може мати помічників – консультантів для роботи в мажоритарному виборчому окрузі, діяльність яких регламентується відповідним рішенням сесії ради та затвердженим Положенням про помічника-консультанта депутата ради.
Стаття 8. Депутатський запит, звернення, запитання
1. Депутатський запит - це заявлена попередньо або на пленарному засіданні ради вимога депутата до міського голови, секретаря ради, заступників міського голови, керівників виконавчих органів ради, а також до керівників розташованих на території ради підприємств, установ та організацій незалежно від форм власності вирішити питання, дати офіційне роз'яснення або викласти позицію з питань, що мають суспільне значення і належать до відання ради.
2. Депутатський запит вноситься депутатом або групою депутатів у письмовій формі і подається секретареві ради не пізніше, як за дві години до пленарного засідання ради. Разом із запитом депутат може подати подання про бажання включити обговорення запиту на пленарному засіданні ради для прийняття відповідного рішення, проект якого додається до подання.
3. Депутатський запит оголошується на пленарному засіданні і повинен містити коротку характеристику фактичного стану справи, що є предметом запиту, також проблеми, що виникають з цього стану та суть вимоги щодо дій особи, до якої звернено запит. Запити, щодо яких є подання, оголошуються в обов'язковому порядку.
4. Головуючий на засіданні ради інформує раду про депутатські запити, внесені і не оголошені на засіданні по закінченню розгляду питань порядку денного пленарного засідання сесії ради.
5. Запит, внесений письмово безпосередньо на пленарному засіданні, оголошується на сесії депутатом чи головуючим, у разі необхідності даються пояснення автором запиту і визначається порядок його розгляду.
6. Для розгляду депутатського запиту запрошуються на пленарне засідання посадові особи, до яких звернуто запит. Якщо є необхідність, за результатами його обговорення, приймається рішення або інформація береться до відома.
7. Якщо запит оголошено на пленарному засіданні, на якому присутня особа, до якої звернено запит, вона може дати обґрунтовану відповідь на цьому ж засіданні. Якщо депутат чи рада не задоволені усною відповіддю особи на запит, орган або посадова особа, до яких звернуто запит, зобов'язані у 10-денний або інший встановлений радою термін надіслати письмово відповідь на ім’я міського голови та депутата, який його вніс.
8. Відповідь на депутатський запит, зроблений в міжсесійний період, оголошується головуючим на пленарному засіданні і може бути обговорена, якщо на цьому наполягає депутат.
9. Депутатський запит, внесений в міжсесійний період, реєструється у загальному відділі виконавчого комітету ради, передається на резолюцію міському голові для організації виконання та відповіді депутату.
10. Депутатські запити, які висловлені або подані в письмовій формі на пленарному засіданні сесії ради , надсилаються, згідно з протокольним дорученням ради, відділом забезпечення роботи міської ради виконавцям для вжиття заходів та відповіді депутатам в 10-денний термін але не пізніш як в місячний термін, якщо інше не встановлено радою та повідомляється міському голові про хід їх розгляду.
11. Депутатське звернення – це викладена в письмовій формі вимога депутата місцевої ради з питань, пов’язаних з його депутатською діяльністю, до ради, її органів, виконавчого комітету ради та їх посадових осіб, а також керівників правоохоронних та контролюючих органів, підприємств, установ та організацій незалежно від форми власності, розташованих на території ради здійснити певні дії, вжити заходів та дати офіційне роз’яснення з питань, віднесених до їх компетенції.
12. Органи та посадові особи, яким було адресовано депутатське звернення, зобов’язані у 10-денний термін розглянути порушене питання та надати депутату відповідь, а в разі необхідності додаткового вивчення чи перевірки – дати йому відповідь не пізніш як у місячний термін.
13. Депутат має право взяти безпосередню участь у розгляді свого звернення. При цьому депутат повинен висловити своє бажання у письмовій формі (в тексті самого звернення), а особи, яким адресовано звернення, повинні повідомити йому дату і час розгляду не пізніш як за 5 календарних днів до дати розгляду.
14. Якщо депутатське звернення з об’єктивних причин не може бути розглянуто у встановлений термін, особи, яким воно адресоване, зобов’язані письмово повідомити депутата про таку неможливість та навести обґрунтовані мотиви необхідності продовження строку розгляду.
15. Якщо депутат не задоволений результатами розгляду свого звернення, або особи, до яких звернулися, ухиляються від вирішення питання у встановлений строк, він має право внести на сесії ради відповідно до встановленої процедури депутатський запит.
16. Депутатські звернення депутатів до виконавчого комітету ради, подані в письмовій формі в міжсесійний період, реєструються в загальному відділі виконавчого комітету ради і направляються міському голові для резолюції та надання доручення виконавцям.
17. Депутатське запитання - це засіб одержання депутатом інформації або роз'яснення з тієї чи іншої проблеми.
18. Запитання до керівних осіб ради, її виконавчих органів можуть бути поставлені депутатом усно під час його виступу на сесії ради, або подані письмово через секретаря ради.
19. Відповідь на депутатське запитання може бути оголошена на пленарному засіданні ради або дана депутатові особисто.
20. Запитання не включається до порядку денного сесії, не обговорюється і рішення щодо нього не приймається.
21. Запитання депутатів, які висловлені або подані в письмовій формі на сесію, надсилаються згідно з протокольним дорученням ради відділом забезпечення роботи міської ради виконавцям для вжиття заходів та відповіді депутатам в місячний термін, якщо інше не встановлено радою.
Стаття 9. Дострокове припинення повноважень депутата ради
1. Дострокове припинення повноважень депутата ради здійснюється по праву, без прийняття рішення радою з моменту оголошення на пленарному засіданні ради міським головою, чи особою, що його в цей час замінює та юридичних актів, що засвідчують підстави, передбачені Законом України "Про статус депутатів місцевих рад".
2. У випадку наявності підстав, передбачених пп. 1-2 ч. 2 ст. 5 Закону України "Про статус депутатів місцевих рад" рішення приймається більшістю голосів від складу ради за висновком постійної комісії ради з питань регламенту та депутатської етики, контролю за виконанням рішень ради, законності, правопорядку, взаємодії із засобами масової інформації ради.
3. Дострокове припинення повноважень депутата може бути здійснено шляхом його відкликання відповідно до Закону України «Про статус депутатів місцевих рад».
Глава 2
Депутатські групи, фракції, створення депутатської більшості ради
Стаття 10. Добровільні об'єднання депутатів ради
1. Депутати ради мають право на об'єднання, відповідно до норм цього регламенту, у депутатські групи та фракції та створювати депутатську більшість в раді.
2. Депутати ради з метою більш ефективної діяльності в округах можуть добровільно об'єднуватися в депутатські групи за умови, якщо до складу кожної з них входить не менш як п'ять депутатів, виборчі округи яких межують між собою чи об'єднані спільними елементами міської інфраструктури.
3. Депутати ради, на основі єдності поглядів та/або партійного членства, можуть об'єднуватися в депутатські фракції за умови, якщо до їх складу входить не менше п'яти депутатів ради.
4. Депутатська група, що за кількістю членів групи утворює більшість в раді (далі – депутатська більшість) – це засноване на єдності поглядів об’єднання депутатів в зареєстрованих депутатських фракціях на основі приєднання до Угоди про співпрацю між депутатами Бориспільської міської ради VІ скликання з міським головою та створена відповідно до Положення про депутатську групу «Порядок- Стабільність- Розвиток» в Бориспільській міській раді VІ скликання, що за кількістю членів групи утворює більшість.
5. Порядок роботи депутатської групи/фракції, умови вступу депутата до них, його виходу чи виключення з них визначаються відповідною депутатською групою чи фракцією.
6. Депутат не може входити до складу більш як однієї зареєстрованої депутатської групи та фракції.
7. Реорганізація та формування нових депутатських групи/фракції можуть проводитися протягом повноважень ради.
8. Забезпечення організації діяльності депутатських груп/фракцій, депутатської більшості покладається на секретаря ради та відділ забезпечення роботи міської ради.
9. Секретар ради та відділ забезпечення роботи міської ради забезпечують депутатські групи/фракції, депутатську більшість приміщеннями для проведення їх засідань, необхідним обладнанням, організаційно-технічними засобами тощо, для здійснення ними передбачених законами та цим регламентом функцій.
10. За зверненням голови, а в разі відсутності, заступника голови депутатської групи/фракції, за погодженням із секретарем ради, відділ забезпечення роботи міської ради поширює серед депутатів підготовлені нею матеріали як офіційні від депутатської групи/фракції.
11. Повна та скорочена назва депутатської фракції має збігатися з назвою відповідної політичної партії/партій, представники яких утворили фракцію.
12. Членство депутатів в депутатській групі, що за кількістю членів групи утворює більшість в раді припиняється на підставі письмової заяви депутата або рішення 2/3 частини депутатської більшості у разі порушення депутатом умов Угоди про співпрацю між депутатами Бориспільської ради VІ скликання з міським головою та Положення про депутатську групу «Порядок- Стабільність- Розвиток» в Бориспільській міській раді VІ скликання, що за кількістю членів групи утворює більшість.
Стаття 11. Утворення депутатських груп, фракцій, депутатської групи, що за кількістю членів групи утворює більшість в раді
1. Депутатські групи/фракції утворюються на засіданні депутатів, що виявили бажання створити групу/фракцію.
2. Рішення про утворення групи/фракції, обрання осіб, що уповноважені представляти групу/фракцію, оформляється протоколом Установчих зборів про утворення депутатської групи/фракції, який підписують депутати-засновники групи/фракції.
3. Депутатська більшість в раді формується на основі депутатських фракцій, які зареєстровані на момент підписання Угоди про співпрацю між депутатами Бориспільської ради VІ скликання з міським головою. Вступ до та вихід із депутатської більшості окремих депутатів здійснюється шляхом вступу до існуючої фракції ради та протокольно затверджується на засіданні Ради депутатської більшості.
4. Приєднання до депутатської більшості здійснюється на основі протокольно оформлених рішень депутатських фракцій та особистого підпису кожним депутатом Угоди про співпрацю між депутатами Бориспільської ради VІ скликання з міським головою.
5. Після затвердження депутатської більшості секретар ради оголошує на пленарному засіданні сесії ради про формування депутатської більшості через підписання Угоди про співпрацю між депутатами Бориспільської ради VІ скликання з міським головою.
6. Членство депутатів в депутатській більшості в раді припиняється на підставі письмової заяви депутата або рішення 2/3 частини депутатської більшості у разі порушення депутатом умов Угоди про співпрацю між депутатами Бориспільської ради VІ скликання з міським головою та Положення про депутатську групу «Порядок- Стабільність- Розвиток» в Бориспільській міській раді VІ скликання,
7. Діяльність депутатської більшості в раді може бути припинена на підставі закінчення терміну повноважень складу Бориспільської ради VІ скликання або зменшення кількості членів депутатської більшості до кількості, що становить менше половини від загального складу ради про що секретар ради повідомляє на пленарному засіданні сесії ради.
Стаття 12. Реєстрація депутатських груп/фракцій
1. З метою реєстрації депутатської групи/фракції уповноважена особа від групи/фракції, подає секретареві ради подання (письмове повідомлення) про утворення депутатської групи/фракції, додатками до якого є протокол Установчих зборів про створення депутатської групи/фракції, Положення про депутатську групу/фракцію, відомості про персональний склад депутатської групи/фракції, партійну належність депутатів-членів групи/фракції, прізвища осіб, уповноважених представляти групу/фракцію.
2. Головуючий або секретар ради на пленарному засіданні інформує депутатів про реєстрацію депутатської групи/фракції, її кількісний склад, голову депутатської групи/фракції та членів групи/фракції. У такому ж порядку повідомляється про зміни у складі відповідної депутатської групи/фракції перед початком розгляду депутатських запитів.
3. З моменту оголошення депутатська група/фракція вважається зареєстрованою.
4. Інформаційні матеріали про депутатську групу/фракцію після її реєстрації поширюються серед депутатів.
5. У разі, коли склад депутатської групи/фракції стає меншим від встановленого, вона після двотижневого терміну вважається розпущеною, про що секретар ради інформує депутатів на найближчому пленарному засіданні ради.
6. Розпуск (саморозпуск) депутатської групи/фракції не є підставою для перегляду персонального складу органів ради.
7. З метою реєстрації депутатської групи, що складає більшість в раді уповноважена особа від Ради депутатської більшості подає секретареві ради подання (письмове повідомлення) про утворення депутатської більшості в раді, додатками до якого є протокол Установчих зборів про створення депутатської більшості в раді, Положення про депутатську більшість «Порядок- Стабільність- Розвиток» в Бориспільській міській раді VІ скликання, Угоди про співпрацю між депутатами Бориспільської ради VІ скликання з міським головою, відомості про персональний склад депутатської більшості, партійну належність депутатів-членів депутатської більшості, прізвища осіб, уповноважених представляти депутатську більшість.
Стаття 13. Права депутатських групп, фракцій, депутатської більшості в раді
1. Депутатські групи/фракції мають право на пропорційне представництво в постійних та тимчасових комісіях ради.
2. Депутатські групи/фракції можуть попередньо обговорювати кандидатури осіб, які пропонуються для обрання, затвердження, призначення або погодження радою із запрошенням цих осіб на засідання відповідної групи/фракції.
3. Депутатські групи/фракції мають право обов'язкового виступу представника з будь-якого питання, що розглядається радою.
4. Депутатська група/фракція не має права виступати від імені територіальної громади.
5. Депутати і депутатські групи/фракції можуть вільно співпрацювати між собою шляхом утворення депутатських об'єднань і неформальних груп, які не підлягають реєстрації і не мають прав, встановлених цим регламентом.
6. Депутатські фракції мають право об'єднувати зусилля з іншими групами, фракціями для створення депутатської більшості в раді чи опозиції.
7. Депутатські групи/фракції проводять свої засідання відкрито і гласно. За рішенням депутатської групи може бути проведено закрите засідання.
8. Керівництво депутатської групи/фракції може в письмовій формі доручити виконання закріплених за представником групи/фракції цим регламентом функцій будь-кому з членів відповідної депутатської групи/фракції.
10. Члени депутатської більшості в раді мають право приймати участь у роботі, засіданнях, вносити пропозиції щодо розгляду питань на Загальних зборах і засіданнях Ради депутатської більшості з правом дорадчого голосу.
Глава 3
Постійні комісії ради. Лічильна комісія. Погоджувальна рада
Стаття 14. Загальні положення про постійні комісії
1. Постійні комісії ради (далі – комісії) є її органами, що утворюються для попереднього розгляду та підготовки питань, які належать до її відання, а також здійснення контрольних повноважень щодо виконання рішень ради, діяльності виконавчих органів ради у сфері компетенції комісії.
2. Кількісний склад членів комісії не може бути меншим чотирьох але не більшим п’яти депутатів ради, окрім постійної комісії: з питань планування бюджету, економічної реформи; з питань промисловості, будівництва та архітектури; комісії з питань індивідуального будівництва та землекористування, кількість членів яких не може бути більшою ніж шість депутатів. Повноваження комісій ради, порядок їх створення та діяльності визначаються чинним законодавством, цим регламентом та Положенням про постійні комісії міської ради.
3. Письмовий виклик або телефонограма депутатові для участі в засіданні комісії направляється відділом забезпечення роботи міської ради і є підставою для звільнення депутата від виконання ним виробничих чи службових обов'язків.
4. Рішення про запрошення на засідання постійних та інших комісій посадових осіб чи окремих спеціалістів приймається як головою відповідної комісії, так і самою комісією.
5. Голови комісій, у разі неодноразової неявки депутата на засідання комісії, інформують про це постійну комісію ради з питань регламенту та депутатської етики, контролю за виконанням рішень ради, законності, правопорядку, взаємодії із засобами масової інформації та можуть ставити питання про виведення депутата зі складу комісії.
6. Комісії виконують свої повноваження та функціональні обов’язки згідно із Положенням про постійні комісії міської ради, діють на рівноправній основі та не можуть впливати на роботу інших комісій, є підзвітними раді та відповідальними перед нею.
Стаття 15. Утворення постійних комісій
1. Постійні комісії ради обираються радою із числа її депутатів на першій (другій) сесії ради нового скликання на строк її повноважень ускладі голови і членів комісії.
2. В міській раді утворюються 9 постійних депутатських комісій за наступним переліком:
- з питань регламенту та депутатської етики, контролю за виконанням рішень ради, законності, правопорядку, у справах релігії та взаємодії із засобами масової інформації;
- з питань планування бюджету, економічної реформи;
- з питань транспорту та зв’язку;
- з питань індивідуального будівництва, землекористування та екології;
- з питань охорони здоров’я, екології та соціального захисту населення;
- з питань житлово-комунального господарства, приватизації та благоустрою;
- з питань захисту прав споживачів, торгівельного та побутового обслуговування населення;
- з питань освіти, культури, сім’ї, молоді та спорту;
- з питань промисловості, будівництва та архітектури.
3. Рада приймає рішення про кількість та найменування постійних комісій, затверджує їх кількісний та персональний склад.
4. Перелік, функціональна спрямованість і порядок організації роботи постійних комісій визначається даним Регламентом і Положенням про постійні комісії Бориспільської міської ради (далі – Положення), прийнятим більшістю депутатів від загального складу ради на пленарному засіданні.
5. Персональний склад комісії визначається особистим бажанням депутата, пропозиціями депутатських груп/фракцій та вимогами щодо мінімальної чисельності депутатів у комісії.
6. У разі необхідності може бути створено нові постійні комісії, скасовано або реорганізовано раніше створені, перевибрано персональний склад, за умови дотримання норм цього регламенту.
8. До складу постійних комісій ради не можуть бути обрані міський голова, секретар ради.
Стаття 16. Обрання голів постійних комісій
1. Кандидатури для обрання голів постійних комісій ради висуваються міським головою з урахуванням пропозицій депутатських груп/фракцій пропорційно їх представництву та з урахуванням згоди кандидатів.
2. Голови постійних комісій обираються шляхом відкритого голосування на першому (другому) засіданні ради за пропозицією міського голови та депутатів від мажоритарних виборчих округів та від політичних партій, які увійшли до складу ради.
3. У разі внесення міським головою узгодженого з депутатськими групами/фракціями списку голів постійних комісій, за процедурним рішенням ради, голосування здійснюється за списком у цілому, при цьому обговорення кандидатур на пленарному засіданні не проводиться.
4. Список для обрання голів постійних комісій ради повинен містити:
- назви всіх постійних комісій;
- прізвища, імена та по батькові кандидатів на посади голів відповідних комісій;
- дані про їх партійну належність;
- назви груп/фракцій, які висунули відповідних кандидатів.
5. У разі, коли голосування за списком голів постійних комісій не привело до їх обрання, міський голова вносить кандидатури на посади голів комісій, яких обирають таємним голосуванням по персональним кандидатурам.
6. Кожному кандидату на посаду голови постійної комісії надається слово для виступу та відповідей на запитання.
7. У разі вибуття голови постійної комісії за поданням групи/фракції, від якої висувався цей голова комісії, пропонує кандидатуру на цю посаду ця група/фракція ради.
8. Заступник голови та секретар комісії обираються шляхом відкритого голосування на першому засіданні відповідної постійної комісії.
Стаття 17. Відкликання голови постійної комісії
1. Голова постійної комісії може бути в будь-який час відкликаний радою.
2. Пропозиції про відкликання голови постійної комісії ради вносяться:
- міським головою;
- за рішенням відповідної постійної комісії ради, прийнятим на її засіданні більшістю голосів членів цієї комісії (без врахування голосу самого голови постійної комісії);
- не менш як третиною депутатів від їх фактичної кількості.
3. Якщо питання про відкликання порушено за рішенням постійної комісії, рада заслуховує доповідь з цього питання одною з членів комісії, визначеного нею.
4. Голова постійної комісії доповідає про свою діяльність на цій посаді та організацію і стан справ з питань, віднесених до його відання та відповідає на запитання депутатів.
5. Голосування за відкликання голови постійної комісії здійснюється таємним голосуванням, якщо не прийнято інше рішення відповідно до норм цього регламенту.
6. Рішення ради про відкликання голови постійної комісії повинно містити відомості про причини відкликання.
7. Якщо рішення про відкликання з посади голови постійної комісії не прийнято, наступного разу подання про відкликання може виноситися на голосування не раніше наступної сесії.
Стаття 18. Лічильна комісія
1. Лічильна комісія обирається для організації голосувань депутатами ради і визначення їх результатів. Лічильна комісія підраховує голоси під час голосування, а також розглядає звернення депутатів, пов’язаних з порушенням порядку голосування чи іншими перешкодами в голосуванні.
2. Лічильна комісія обирається радою з числа депутатів ради з урахуванням принципу пропорційного представництва депутатських фракцій, груп за пропозицією головуючого шляхом відкритого поіменного голосування за списком без його обговорення. Підрахунок голосів при обранні лічильної комісії здійснюється головуючим.
3. Лічильна комісія обирає зі свого складу голову, заступника і секретаря. Засідання лічильної комісії проводиться гласно і відкрито, крім випадків таємного голосування.
4. Голосування депутатів здійснюється шляхом підняття рук або таємним голосуванням.
5. У роботі лічильної комісії не можуть брати участь депутати, кандидатури яких включені до бюлетенів для таємного голосування.
6. Рішення лічильної комісії приймається більшістю голосів членів комісії.
7. Після підрахунку голосів за результатами відкритого голосування голова лічильної комісії оголошує кількість депутатів, що голосували "за", "проти" чи "утримались", а також прийнято рішення чи ні.
8. Таємне голосування проводиться бюлетенями.
9. Голова лічильної комісії перед таємним голосуванням представляє депутатам форму бюлетеня, його зміст і роз'яснює порядок його заповнення.
10. Лічильна комісія самостійно робить підрахунок голосів, оформлює відповідні протоколи й оголошує результати голосування на пленарному засіданні.
11. Час, відведений на проведення голосування за допомогою бюлетенів, визначається за рішенням більшості депутатів, присутніх на пленарному засіданні сесії ради.
Стаття 19. Відділ забезпечення роботи міської ради
1. Відділ забезпечення роботи міської ради утворюється за рішенням ради. Його структура, чисельність, витрати на утримання встановлюються радою за поданням секретаря ради.
2. Координує роботу відділу забезпечення роботи міської ради безпосередньо секретар ради.
3. Відділ забезпечення роботи міської ради здійснює організаційне, правове, інформаційне, аналітичне, матеріально-технічне забезпечення діяльності ради, її органів, депутатів, сприяє здійсненню радою взаємодії з її виконавчими органами, інформаційне повідомлення комісій про внепланові засідання та забезпечення їх проектами рішень та додатковими документами розробників, здійснює контрольні та інші функції передбачені Положенням про відділ забезпечення роботи Бориспільської міської ради та цим регламентом.
Стаття 20. Погоджувальна рада
1. Погоджувальна рада створюється як постійний консультативно-дорадчий орган ради. З метою покращення роботи та врахування громадської думки, рада може створювати тимчасові громадські консультативно-дорадчі органи ради.
2. До складу погоджувальної ради входять секретар ради, голови депутатських груп/фракцій, депутатської більшості, голови постійних комісій з правом ухвального та дорадчого голосу.
У разі відсутності голови депутатської групи/фракції, депутатської більшості, голови постійної комісії у засіданні погоджувальної ради бере участь відповідно заступник голови депутатської групи/фракції, депутатської більшості, постійної комісії з правом відповідно ухвального чи дорадчого голосу.
3. Головує на засіданнях погоджувальної ради секретар ради, а в разі його відсутності – вибраний поміж присутніх з правом ухвального голосу простою більшістю голосів керівник однієї з груп/фракцій, депутатської більшості.
4. Депутати мають право бути присутніми на засіданнях погоджувальної ради, брати участь у обговоренні питань, вносити свої пропозиції щодо проектів порядку денного сесії.
У засіданнях погоджувальної ради можуть брати участь автори проектів рішень сесії, якщо вони не є депутатами.
5. Погоджувальна рада проводить свою роботу у формі засідань. Засідання погоджувальної ради є правомочним за умови присутності на ньому не менше половини її складу з правом ухвального голосу.
6. Засідання погоджувальної ради скликаються секретарем ради або за ініціативою представників не менше половини депутатських груп/фракцій, депутатської більшості.
7. Робота погоджувальної ради здійснюється гласно, її засідання є відкритими.
8. На кожному засіданні погоджувальної ради працівники секретаріату ради ведуть протокол.
9. Пропозиції погоджувальної ради ухвалюються такою кількістю голосів членів погоджувальної ради з правом ухвального голосу, яка у сумарному підрахунку голосів членів відповідних депутатських груп/фракцій, депутатської більшості є достатньою для прийняття позитивного рішення при голосуванні питання у залі засідань.
10. Ухвалені пропозиції направляються депутатським групам/фракціям, органам та особам, яких вони стосуються, не пізніше наступного дня після засідання погоджувальної ради.
11. Пропозиції, для розгляду на черговому засіданні погоджувальної ради подаються секретарю ради постійними комісіями, депутатами.
12. Члени погоджувальної ради, а також інші особи, які запрошуються на її чергові засідання інформуються про питання, які плануються до розгляду на черговому засіданні, та отримують необхідні матеріали.
13. Погоджувальна рада може:
- розглядати та ухвалювати пропозиції раді щодо проекту порядку денного сесії та проектів рішень;
- вносити міському голові пропозицію щодо скликання позачергового пленарного засідання ради, місця та дати його проведення;
- розглядати питання про вжиття заходів щодо забезпечення виконання обов’язків депутатом в раді та окрузі, реалізації інших обов’язків депутатів;
- розглядати інші пропозиції з організації роботи ради
Глава 4
Посадові особи ради
Стаття 21. Міський голова, його повноваження
1. Міський голова є головною посадовою особою територіальної громади міста і обирається відповідною територіальною громадою на основі загального, рівного, прямого виборчого права шляхом таємного голосування в порядку, визначеному законом, і здійснює свої повноваження на постійній основі. Строк повноважень міського голови, обраного на чергових місцевих виборах, визначається Конституцією України.
2. Повноваження міського голови починаються з моменту оголошення відповідною міською територіальною виборчою комісією на пленарному засіданні ради рішення про його обрання і закінчуються в момент вступу на цю посаду іншої обраної відповідно до Закону України особи, крім випадків дострокового припиненим його повноважень.
3. Міський голова очолює міську раду та її виконавчий комітет, головує на їх засіданнях, підписує їх рішення і протоколи.
4. Міський голова не може бути депутатом будь-якої ради, суміщати свою службову діяльність з іншою посадою, в тому числі на громадських засадах (крім викладацької, наукової та творчої роботи у позаробочий час), займатися підприємницькою діяльністю, одержувати від цього прибуток.
5. На міського голу поширюються повноваження та гарантії депутатів ради, передбачені законом про статус депутатів рад, якщо інше не встановлено законом.
6. Міський голова може зупинити рішення ради протягом 5-денного терміну з моменту його прийняття і внести на повторний розгляд ради з обґрунтуванням зауважень до цього рішення.
7. Рада зобов'язана у 2-тижневий термін повторно розглянути свої рішення. Якщо міськрада на своєму пленарному засіданні відхилить зауваження міського голови і 2/3 від загального складу ради підтвердить початкове рішення, воно набирає чинності з цього моменту.
8. Міський голова, в межах своїх повноважень видає розпорядження.
9. Міський голова своїм розпорядженням може зупинити дію рішення виконавчого комітету і внести його на розгляд ради.
10. Рішення виконавчого комітету ради з питань, віднесених до власної компетенції виконавчих органів ради, може бути скасовано рішенням ради.
11. Міський голова не рідше ніж один раз у рік звітує про свою роботу перед територіальною громадою міста на відкритій зустрічі з громадянами.
12. Міський голова звітується перед радою про роботу виконавчих органів ради, за вимогою не менш половини депутатів ради у встановлений ними термін.
13. Рада більшістю голосів може зажадати позачергового звіту міського голови, якщо за це проголосувало понад половини від складу ради і від попереднього звіту пройшло не менше як три місяці.
Стаття 22. Дострокове припинення повноважень міського голови
1. Повноваження міського голови достроково припиняються у разі:
1.1. його звернення з заявою до ради про складення ним повноважень міського голови і вважаються припиненими з моменту проголошення ним на пленарному засіданні Бориспільської ради заяви про складення ним повноважень міського голови. При цьому обговорення та голосування радою не проводиться.
1.2. припинення громадянства України;
1.3. набрання законної сили обвинувальним вироком щодо нього;
1.4. визнання його судом недієздатним, безвісно відсутнім або оголошеним таким, що помер;
1.5. його смерті;
1.6. порушення ним вимог щодо обмеження сумісності його діяльності з іншою роботою (діяльністю), встановлених Законом.
1.7. порушення ним Конституції, Законів України, права і свободи громадян;
1.8. не забезпечує здійснення наданих йому повноважень;
2. Повноваження міського голови з підстав, визначених пунктами 1.2. – 1.5. цієї статті, вважаються припиненими з моменту оголошення на пленарному засіданні ради юридичного акта, що підтверджує настання факту вказаної підстави. При цьому обговорення та голосування радою не проводиться.
3. У випадку, коли з різних причин, міський голова не може особисто зачитати заяву на пленарному засіданні ради, рада може доручити постійній комісії з питань регламенту та депутатської етики, контролю за виконанням рішень ради, законності, правопорядку, взаємодії із засобами масової інформації зустрітися з міським головою, з'ясувати суть справи та виступити з відповідною доповіддю на пленарному засіданні ради. У разі, якщо у комісії не виникає сумнівів щодо справді добровільності власноручного написання заяви міським головою, повноваження міського голови вважаються припиненими з моменту оголошення доповіді вищезазначеної постійної комісії. При цьому обговорення та голосування радою не проводиться.
4. У випадку настання підстав, визначених пунктом 1.6 цієї статті, рада вправі зажадати від міського голови додаткових пояснень щодо порушення ним норм закону стосовно обмеження сумісності діяльності та доручити комісії з питань регламенту та депутатської етики, контролю за виконанням рішень ради, законності, правопорядку, взаємодії із засобами масової інформації провести перевірку факту порушення міським головою цих вимог, або запропонувати міському голові протягом двох днів розв'язати це питання.
Не пізніше, як за два дні від призначення перевірки пункту 1.6 цієї статті постійна комісія ради з питань регламенту та депутатської етики, контролю за виконанням рішень ради, законності, правопорядку, взаємодії із засобами масової інформації доповідає раді про наявність чи відсутність підстав, визначених пунктом 1.6 цієї статті. За наявності таких підстав, повноваження міського голови вважаються припиненими з моменту проголошення доповіді постійної комісії на пленарному засіданні ради. При цьому обговорення та голосування радою не проводиться.
Стаття 23. Особливості процедури дострокового припинення повноважень міського голови
1. Дострокове припинення повноважень міського голови з підстав, визначених ч.2. 3 статті 79 Закону України "Про місцеве самоврядування" здійснюється:
1.1. за рішенням міського референдуму у порядку, визначеному законодавством України;
1.2. за рішенням ради у порядку зазначеному цим регламентом.
2. Рішення про припинення повноваження міського голови може ініціюватися:
2.1. не менш як третиною депутатів від загального складу ради;
2.2. не менш як однією десятою частиною громадян, то мають право вибору міського голови (для прийняття рішення ради про проведення референдуму).
3. Пропозиція про включення до порядку денного пленарного засідання сесії ради питання про дострокове припинення повноважень міського голови з підстав, визначених пунктами 1.1 -1.2 цієї статті регламенту подається секретарем ради в строки та порядку, визначеному цим регламентом і має бути підтримана підписами не менш як третини депутатів ради або не менш як однією десятою громадян, мешканців міста, що мають право голосу на місцевих виборах.
4. До проекту рішення ради про дострокове припинення повноважень міського голови додаються: юридичні документи, що підтверджують настання підстав, визначених цим регламентом, обґрунтування необхідності дострокового припинення повноважень міського голови з інших підстав, якщо це ініціатива громадян міста.
Оформлення проекту рішення та підписні листи громадян мають відповідати нормам цього регламенту та законодавства про місцеві референдуми.
Після реєстрації подання про включення питання до порядку денного воно вважається таким, що включене в порядок денний чергової сесії ради і не підлягає додатковому затвердженню.
5. Після оголошення питання про дострокове припинення повноважень міського голови до розгляду, головування на сесії покладається на секретаря ради, а у випадку його відмови на іншою депутата, обраного радою процедурним рішенням. Обговорення питання відбувається у такому порядку:
- головуючий інформує депутатів про суть подання, зачитує проект рішення ради та юридичні документи, що підтверджують настання підстав, необхідних для дострокового припинення повноважень міського голови;
- надається слово міському голові, який має право на спростування звинувачень, надання додаткових пояснень щодо питання, яке розглядається, загальний час виступу міського голови не може перевищувати 60 хвилин;
- надається час для запитань депутатів та відповідей міського голови на них-до 60 хвилин;
- обговорення з обов'язковим наданням слова усім бажаючим взяти участь у ньому депутатів.
6. Після обговорення, рада, більшістю голосів від складу ради, приймає рішення про доручення постійній комісії з питань регламенту та депутатської етики, контролю за виконанням рішень ради, законності, правопорядку, взаємодії із засобами масової інформації підготувати проект рішення з висновками про дострокове припинення повноважень міського голови для внесення його на голосування.
7. Якщо ініціатива про припинення повноважень міського голови належала депутатам ради, але рішення не було проголосоване, ініціатива про припинення повноважень вважається відхиленою. Нова подібна ініціатива не може розглядатися раніше ніж після півроку від дня цього розгляду.
8. Постійна комісія ради з питань регламенту та депутатської етики, контролю за виконанням рішень ради, законності, правопорядку, взаємодії із засобами масової інформації або тимчасова контрольна комісія надає раді висновки щодо проекту рішення про припинення повноважень міського голови чи проект нового рішення, яке може містити такі варіанти рішення:
- призначити місцевий референдум про припинення повноважень міського голови;
- припинити повноваження міського голови та призначити вибори міського голови у строки передбачені виборчим законодавством.
9. У випадку прийняття рішення про призначення місцевого референдуму за ініціативою ради, міський голова має право на включення до бюлетеня питання про дострокове припинення повноважень ради.
10. Рішення про дострокове припинення повноваження міського голови вважається прийнятим, якщо за це проголосувало не менше двох третин депутатів від загального складу ради.
11. У випадку дострокового припинення повноважень міського голови по праву чи за рішенням ради, міська рада призначає вибори міського голови, до обрання якого його повноваження виконують секретар ради відповідно до положень ст. 50 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні".
Стаття 24. Секретар ради, його функціональні обов’язки
1. Секретар ради обирається за пропозицією міського голови радою з числа її депутатів та працює в раді на постійній основі. Повноваження секретаря ради можуть бути достроково припинені за рішенням ради.
2. Секретар ради:
2.1. у випадках, передбачених чинним законодавством та регламентом:
- скликає сесії ради;
- веде засідання ради;
- підписує протоколи сесії та її рішення;
- координує роботу відділу забезпечення роботи міської ради.
2.2. організовує підготовку сесій ради, питань, що вносяться на розгляд ради;
2.3. повідомляє депутатам і доводить до відома населення інформацію про час і місце проведення сесії ради, питання, які передбачається внести на розгляд ради;
2.4. забезпечує своєчасне доведення рішень ради до виконавців і населення, організовує контроль за їх виконанням;
2.5. за дорученням міського голови координує та контролює діяльність постійних та інших комісій ради, дає їм доручення, сприяє організації виконання їх рекомендацій;
2.6. сприяє депутатам ради у здійсненні їх повноважень;
2.7. організовує за дорученням ради відповідно до законодавства здійснення заходів, пов'язаних з підготовкою та проведенням референдумів і виборів до органів державної влади та місцевого самоврядування;
2.8. забезпечує зберігання у раді офіційних документів, пов'язаних з місцевим самоврядуванням територіальної громади, забезпечує доступ до них осіб, яким це право надано у встановленому законодавством порядку;
2.9. вирішує за дорученням міського голови або ради інші питання, пов'язані з діяльністю ради та її органів, здійснює інші повноваження, що випливають із Закону України "Про місцеве самоврядування в Україна" та цього регламенту.
3. У разі дострокового припинення повноваження міського голови чи неможливості виконання ним своїх повноважень повноваження міського голови здійснює секретар ради відповідно до частини першої статті 42 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні".
4. Секретар ради за пропозиціями відповідних постійних комісій ради організовує планування роботи з підготовки проектів рішень ради і, враховуючи висновки постійних комісій про готовність проектів рішень та інших актів до розгляду, вносить відповідні пропозиції на розгляд міського голови.
Стаття 25. Обрання секретаря ради
1. Секретар ради обирається таємним голосуванням з числа депутатів ради.
2. Кандидатуру секретаря пропонує депутатам ради міський голова.
Стаття 26. Відкликання секретаря
1. Секретар ради може бути в будь-який час відкликаний радою.
2. Пропозиції про відкликання секретаря ради вносяться:
- міським головою;
- не менш як третиною депутатів від їх фактичної кількості.
3. Проект рішення ради про відкликання секретаря готує ініціатор подання, який і виступає з доповіддю про причини подання. Рішення ради про відкликання секретаря повинно містити відомості про причини відкликання.
4. Секретар ради має право гарантованого виступу до 15 хвилин при обговоренні подання про його відкликання.
5. Голосування за відкликання секретаря здійснюється таємним голосуванням.
Якщо рішення про відкликання з посади секретаря ради не прийняте, наступний раз подання про відкликання може виноситися на голосування не раніше наступної сесії.
Розділ ПІ
Організація роботи ради
Глава 1. Сесії та пленарні засідання міської ради
Стаття 27. Форми роботи міської ради
1. Міська рада проводить свою роботу сесійно. Сесія складається з пленарних засідань ради, а також засідань постійних комісій ради. Сесії є чергові та позачергові.
2. Кожна сесія ради починається і закінчується виконанням у залі засідань ради Державного Гімну України та Гімну громади міста Борисполя.
3. Перша сесія новообраної міської ради скликається міською територіальною виборчою комісією не пізніш як через два тижні після реєстрації новообраних депутатів ради в кількості, яка забезпечує повноважність складу ради за умови обрання не менш як двох третин депутатів від загального складу ради.
4. Наступні сесії ради скликаються міським головою.
5. Сесія ради скликається в міру необхідності, але не менше одного разу на квартал, а з питань відведення земельних ділянок - не рідше ніж один раз на місяць.
6. У разі немотивованої відмови міського голови або неможливості його скликати сесію ради сесія скликається секретарем міської ради.
У цих випадках сесія скликається:
1) якщо сесія не скликається міським головою у передбачені строки;
2) якщо міський голова без поважних причин не скликав сесію у двотижневий строк після настання умов, передбачених частиною сьомою цієї статті.
7. Сесія міської ради повинна бути також скликана за пропозицією не менш як однієї третини депутатів від загального складу ради.
8. У разі якщо посадові особи, зазначені у частинах четвертій та шостій цієї статті, у двотижневий строк не скликають сесію на вимогу суб'єктів, зазначених у частині сьомій цієї статті або у разі якщо такі посади є вакантними, сесія може бути скликана депутатами відповідної ради, які становлять не менш як одну третину складу ради, або постійною комісією ради.
9. Рішення про скликання сесії ради доводиться до відома депутатів і населення не пізніш як за 10 днів до сесії, а у виняткових випадках - не пізніш як за день до сесії із зазначенням часу скликання, місця проведення та питань, які передбачається внести на розгляд ради.
10. Сесію міської ради відкриває і веде міський голова, а у випадках, передбачених частиною шостою цієї статті, - секретар ради. У випадку, передбаченому частиною восьмою цієї статті, сесію відкриває за дорученням групи депутатів, з ініціативи якої скликана сесія, один з депутатів, що входить до її складу, а веде за рішенням ради - один з депутатів цієї ради.
11. Сесія ради є повноважною, якщо в її пленарному засіданні бере участь більше половини депутатів від загального складу ради.
12. Пропозиції щодо питань на розгляд ради можуть вноситися міським головою, постійними комісіями, депутатами, виконавчим комітетом ради, загальними зборами громадян. Пропозиції щодо прийняття рішень, які відповідно до закону є регуляторними актами, вносяться з урахуванням вимог Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності».
13. Не пізніш як на другій сесії затверджується регламент роботи міської ради, а також положення про постійні комісії ради.
15. Протоколи сесій міської ради, прийняті нею рішення підписуються особисто міським головою, у разі їх відсутності - секретарем міської ради, а у випадку, передбаченому частинами сьомою та восьмою цієї статті, - депутатом ради, який за дорученням депутатів головував на її засіданні.
16. Сесії ради проводяться відкрито та гласно. У разі необхідності рада може прийняти рішення про проведення закритого пленарного засідання.
Стаття 28. Чергові сесії міської ради
1. Чергові сесії ради, скликаються міським головою щомісячно відповідно до плану проведення сесій, затвердженого радою, доводиться до відома кожного депутата не пізніш як за 10 днів до сесії, публікується в газеті «Трудова Слава», інформується по місцевому радіомовленню та на сайті міської ради.
2. Рада процедурним рішенням може доручити окремим постійним комісіям чи тимчасовій спеціальній комісії ради продовжити роботу після закінчення чергової сесії ради.
3. Продовжити роботу після закінчення чергової сесії постійна комісія чи тимчасова спеціальна комісія можуть також за власною ініціативою, якщо за це проголосувало більше половини членів відповідної постійної комісії, тимчасової спеціальної комісії від їх складу, затвердженого радою. Про прийняте рішення постійна комісія, тимчасова спеціальна комісія інформують міського голову, а у разі його відсутності – секретаря ради.
Стаття 29. Позачергові сесії ради
1. Позачергові сесії ради, із зазначенням порядку денного, скликаються міським головою. Вмотивовані вимоги про скликання позачергової сесії ради, підписані їх ініціаторами, разом з проектами документів, які пропонуються для розгляду, надсилаються міському голові, при цьому підписи ініціаторів не відкликаються.
2. Позачергова сесія ради скликається не пізніш як у семиденний строк після дня реєстрації у відділі забезпечення роботи міської ради вимоги ініціаторів про її скликання. Розпорядження міського голови про скликання позачергової сесії ради публікується у газеті «Трудова Слава», інформується по місцевому радіомовленню та на сайті міської ради не пізніш як за три дні до її відкриття із зазначенням питань, які пропонуються розглянути на позачерговій сесії ради.
3. Документи, які пропонуються розглянути на позачерговій сесії ради, надаються депутатам не пізніш як за три дні до відкриття позачергової сесії ради.
4. У разі оголошення надзвичайного стану рада збирається на позачергову сесію не пізніш як у дводенний строк без скликання і працює до скасування надзвичайного стану. Міський голова, а у разі його відсутності, секретар ради визначає місце і час проведення засідання ради, про що терміново повідомляється депутатам.
Стаття 30. Закриті пленарні засідання ради
1. На закритому пленарному засіданні ради мають право бути присутніми особи, присутність яких визнана радою необхідною. Головуючий на закритому пленарному засіданні повідомляє депутатів про запрошених на це засідання осіб.
2. Прийняття рішень та підготовка протоколу закритого пленарного засідання ради здійснюються у порядку, встановленому окремим рішенням ради у межах чинного законодавства України.
3. Особам, які беруть участь у закритому пленарному засіданні ради, забороняється використовувати фото-, кіно-, відеотехніку, засоби зв’язку, звукозапису та обробки інформації.
4. Наприкінці закритого пленарного засідання рада після скороченого обговорення приймає рішення щодо необхідності публікації прийнятого рішення та інших відомостей щодо цього засідання.
5. Підготовка протоколу закритого пленарного засідання ради здійснюється відділом забезпечення роботи ради в режимі, що не унеможливлює розголошення обговорюваних на засіданні питань.
Глава 2
Перша сесія ради нового скликання
Стаття 31. Відкриття першої сесії новообраної ради
1. Перше пленарне засідання першої сесії відкриває голова зазначеної територіальної виборчої комісії, який інформує раду про підсумки виборів депутатів, а також про підсумки виборів міського голови. З моменту визнання повноважень депутатів ради нового скликання та новообраного міського голови головує на пленарних засіданнях ради першої сесії новообраний голова.
У разі якщо на час проведення першої сесії міський голова не обраний, про що на сесії ради інформує голова територіальної виборчої комісії, рада обирає тимчасову президію з числа депутатів ради в кількості трьох-п’яти осіб. Члени тимчасової президії почергово головують на пленарних засіданнях ради до обрання секретаря ради. З часу обрання секретаря ради він головує на пленарних засіданнях ради до обрання міського голови.
2. До початку першого пленарного засідання першої сесії ради, міська територіальна виборча комісія за участю відділу забезпечення роботи ради та працівників виконавчого комітету ради попереднього скликання здійснює реєстрацію новообраних депутатів, які прибули для участі в пленарному засіданні.
3. Після складання присяги депутатами, міський голова приступає до подальшого ведення пленарного засідання.
4. На першій сесії ради депутати обирають секретаря ради, лічильну комісію та голів постійних комісій ради.
Стаття 32. Порядок складання присяги головою та депутатами міської ради. Присяга
1. Після оголошення інформації про результати і підсумки виборів депутатів міської ради та міського голови голова міської територіальної виборчої комісії приводить до присяги новообраного міського голову та депутатів. Міський голова та депутати, які склали присягу, підписують її текст.
2. Після складання присяги депутатами міський голова приступає до подальшого ведення пленарного засідання.
3. Новообраний міський голова складає присягу такого змісту:
«Усвідомлюючи свою високу відповідальність, урочисто присягаю, що буду вірно служити громаді міста Бориспіль та народові України, неухильно дотримуватися Конституції України та законів України, сприяти втіленню їх у життя, охороняти права, свободи і законні інтереси громадян, сумлінно виконувати свої посадові обов’язки».
4. Міський голова приносить присягу, тримаючи Конституцію України, Статут територіальної громади та Святе Євангеліє.
5. Новообрані депутати міської ради складають таку присягу:
«Присягаю на вірність Україні. Присягаю діяти згідно з Конституцією та Законами України, виконувати обов’язки депутата в інтересах громади міста Бориспіль. І нехай у цьому мені допомагає Господь!».
6. Від імені депутатів міської ради текст присяги зачитує найстарший за віком депутат міської ради, тримаючи руку на Конституції України, Статуті територіальної громади та Святому Євангеліє. Інші депутати вголос повторюють текст присяги.
Стаття 33. Лічильна комісія
1. Лічильна комісія обирається для організації голосувань депутатами ради і визначення їх результатів. Лічильна комісія підраховує голоси під час голосування, а також розглядає звернення депутатів, пов’язаних з порушенням порядку голосування чи іншими перешкодами в голосуванні.
2. Лічильна комісія обирається радою з числа депутатів ради з урахуванням принципу пропорційного представництва депутатських фракцій, груп за пропозицією головуючого шляхом відкритого поіменного голосування за списком без його обговорення. Підрахунок голосів при обранні лічильної комісії здійснюється головуючим.
3. Лічильна комісія обирає зі свого складу голову, заступника і секретаря. Засідання лічильної комісії проводиться гласно і відкрито.
4. Голосування депутатів здійснюється шляхом підняття рук.
5. У роботі лічильної комісії не можуть брати участь депутати, кандидатури яких включені до бюлетенів для таємного голосування.
6. Рішення лічильної комісії приймається більшістю голосів членів комісії.
7. Після підрахунку голосів за результатами відкритого голосування голова лічильної комісії оголошує кількість депутатів, що голосували "за", "проти" чи "утримались", а також прийнято рішення чи ні.
8. Голосування проводиться бюлетенями.
9. Голова лічильної комісії перед голосуванням представляє депутатам форму бюлетеня, його зміст і роз'яснює порядок його заповнення.
10. Лічильна комісія самостійно робить підрахунок голосів, оформлює відповідні протоколи й оголошує результати голосування на пленарному засіданні.
11. Час, відведений на проведення голосування за допомогою бюлетенів, визначається за рішенням більшості депутатів, присутніх на пленарному засіданні сесії ради.
Стаття 34. Створення тимчасової контрольної комісії ради
1. Тимчасова контрольна комісія міської ради утворюється шляхом прийняття відповідного рішення, якщо за це проголосувало не менше 1/3 депутатів від загального складу депутатів ради.
2. Рішення міської ради про створення тимчасової спеціальної комісії повинно визначати:
- назву комісії, її завдання та кількісний склад;
- обраного радою голову (співголів) комісії;
- персональний склад членів комісії;
- термін діяльності комісії (на заздалегідь визначений час або на час виконання певної роботи);
- додаткові права у межах чинного законодавства (якщо це необхідно), надані радою цій комісії;
- обсяг коштів (та їх джерела), попередньо виділених у розпорядження комісії для оплати робіт чи послуг, виконаних або наданих юридичними і фізичними особами, залученими комісією для виконання завдання;
- заходи щодо кадрового, матеріально-технічного, інформаційного, організаційного забезпечення роботи комісії.
3. Головою або членом тимчасової контрольної комісії ради не може бути депутат, щодо якого може мати місце конфлікт інтересів, а саме: комісія розглядає питання, що стосується діяльності депутата, пов'язаних з ним осіб в розумінні українського законодавства або юридичних осіб, до керівництва якими чи щодо власності над якими він або пов'язані з ним особи мають безпосереднє відношення.
4. Тимчасова контрольна комісія обирається з числа депутатів міської ради, які дали на це згоду і які відповідають вимогам частини третьої цієї статті. У складі тимчасової контрольної комісії мають бути представлені за їх бажанням усі депутатські фракції та групи ради.
5. Голосування щодо утворення та персонального складу кожної тимчасової контрольної комісії здійснюється окремо.
6. На підставі заяви депутата, який входить до складу тимчасової контрольної комісії, він може звільнятися секретарем ради від обов'язку бути присутнім на засіданнях постійної комісії ради, членом якої він є, і його відсутність з цієї причини не впливає на кворум у постійній комісії.
7. У разі необхідності на час роботи в тимчасовій контрольній комісії депутат може тимчасово звільнятись від виконання своїх обов'язків за основним місцем роботи з відповідною компенсацією, передбаченою законодавством за участь у роботі ради та її органах.
Стаття 35. Припинення тимчасової контрольної комісії
1. Тимчасова контрольна комісія у визначений радою термін подає звіт про виконану роботу, а також підготовлені нею проекти рішень та інші матеріали, які поширюються серед депутатів.
2. Після обговорення результатів роботи тимчасової контрольної комісії в постійних комісіях ради та на пленарному засіданні рада приймає щодо цих результатів остаточне рішення або доручає комісії продовжити роботу і визначає для цього новий термін.
3. Повноваження тимчасової контрольної комісії припиняються з прийняттям радою остаточного рішення щодо результатів роботи цієї комісії, а також у разі припинення повноважень ради, яка створила цю комісію.
Глава 3
Підготовка та організація розгляду питань на сесії ради
Стаття 36. Порядок денний сесії ради
1. Порядок денний сесії включає два розділи:
перший - питання, які повністю підготовлені для розгляду на пленарних засіданнях сесії. До першого розділу переліку питань порядку денного сесії включаються інше і ті питання, проект рішень щодо яких підготовлені згідно з вимогами цього Регламенту і додержані терміни забезпечення депутатів відповідними матеріалами;
другий - питання, що вносяться при затвердженні порядку денного і підготовку та доопрацювання яких при необхідності здійснюють постійні комісії та галузеві відділи виконавчого комітету ради відповідно до вимог Регламенту.
2. Проект порядку денного ради, не пізніше як за сім днів до дати проведення пленарного засідання ради, формує міський голова на основі:
- затвердженого радою плану роботи ради на поточний рік;
- пропозицій депутатських груп та фракцій, постійних комісій, депутатів ради не пізніш як за 10 днів до засідання;
- пропозицій, внесених у порядку місцевих ініціатив та громадських слухань, не пізніш як за 10 днів до засідання;
- пропозицій виконавчого комітету, його структурних підрозділів не пізніш як за 10 днів до засідання.
3. Не рідше одного разу в квартал до порядку денного сесії вносяться питання про заслуховування інформації:
- про роботу виконавчою комітету та виконавчих органів ради;
- про виконання бюджету та рух коштів у позабюджетних фондах;
- про роботу комунальних підприємств міста та рух коштів на їх рахунках;
- про роботу постійних комісій;
- про виконання рішень ради;
- про виконання доручень виборців, що були включені радою в перелік доручень, що піддягають виконанню.
4. Пропозиція щодо кожною питання, яке пропонується включити до проекту порядку денного сесії, подається з проектом рішення, підготовленим згідно з вимогами Регламенту.
5. Міська рада може окремим рішенням попередньої сесії визначити обов'язкові питання порядку денного наступної сесії ради.
6. Проект порядку денного пленарного засідання ради з основних питань повідомляється депутатам не пізніше як за 3 дні до дати проведення пленарного засідання, а у виняткових випадках – не пізніше як за день до дати проведення пленарного засідання.
7. До проекту порядку денного позачергової сесії вносяться лише ті питання, розгляд яких визначено у пропозиціях про скликання позачергової сесії.
8. Проект порядку денного пленарного засідання сесії та проекти рішень до них попередньо розглядаються та погоджується на Погоджувальній раді.
9. Проект порядку денного сесії ради надається депутатам під час їх реєстрації на початку чергової сесії.
Стаття 37. Затвердження порядку денного
1. Проект порядку денного підлягає затвердженню на початку пленарного засідання сесії ради, для чого головуючий оголошує розгляд питання "Про порядок денний сесії ради" у такій послідовності:
- внесення та обговорення пропозицій про вилучення окремих питань з розгляду;
- внесення та обговорення пропозицій про можливість включення до проекту порядку денного додаткових питань, якщо вони підготовлені відповідно до вимог цього регламенту;
- голосування проекту порядку денного за основу – більшістю голосів від загального складу ради;
- вилучення окремих питань з розгляду - більшістю голосів від загального складу ради;
- включення додаткових питань до розгляду, якщо вони підготовлені відповідно до вимог цього регламенту - більшістю голосів від загального складу ради;
- затвердження порядку денного в цілому - більшістю голосів від загального складу ради.
Наприкінці розгляду порядку денного пленарного засідання ради відводиться не більше однієї години на оголошення, заяви, пропозиції та інше.
3. Після прийняття проекту порядку денного "за основу" головуючий ставить на голосування пропозиції, доповнення та зміни до проекту порядку денного, депутатські запити у порядку їх надходження на пленарному засіданні сесії ради. Після голосування по кожній пропозиції, доповненню, змінам, депутатському запиту, що надійшли, головуючий ставить проект порядку денного на голосування "в цілому". Якщо проект порядку денного "в цілому" не приймається, він ставиться на голосування "по пунктах". Порядок денний, сформований з прийнятих пунктів, вважається прийнятим "в цілому".
4. Рішення про перенесення розгляду питання на наступну сесію, приймається лише 1 раз щодо одного і того ж питання порядку денного.
5. Порядок денний сесії не може змінюватись після початку розгляду питань по суті.
6. Щодо пропозицій порядку денного, що були подані в порядку місцевої ініціативи, то вони вважаються включеними в порядок денний без голосування.
Стаття 38. Розгляд питань порядку денного
1. Питання затвердженого порядку денного сесії ради, як правило, розглядаються у тій черговості, у якій вони були затверджені.
2. В окремих випадках черговість розгляду питань може бути змінено за рішенням ради, прийнятим більшістю голосів від загального складу ради після обговорення за скороченою процедурою. При цьому заслуховується виступ ініціатора такої пропозиції з його обґрунтуванням, опонента пропозиції, а також заслуховується виступ з цього питання секретаря ради і представника відповідної постійної комісії.
3. Виключення питання із затвердженого порядку денного приймається більшістю голосів від загального складу ради.
4. Під час роботи сесії пропозиції про зміни її порядку денного можуть вноситись:
- міським головою;
- секретарем ради;
- головою постійної комісії або її членів;
- депутатською групою або фракцією, депутатською більшістю в раді;
5. При неможливості розглянути порядок денний протягом одного пленарного засідання, рішенням ради розгляд питань порядку денного розбивається на два і більше пленарних засідань.
6. Одноразово може бути прийняте процедурне рішення про продовження розгляду питань на пленарному засіданні до вичерпання порядку денного.
Глава 4
Організація та ведення пленарних засідань ради
Стаття 39. Реестрація учасників та ведення пленарних засідань ради
1. Участь депутатів в пленарному засіданні визначається за їх підписами при реєстрації, яка проводиться перед початком засідання працівниками відділу забезпечення роботи міської ради.
2. Дані щодо реєстрації депутатів оголошуються головуючим на початку засідання.
3. У разі відсутності необхідної кількості депутатів головуючий може перенести початок пленарного засідання на годину для виклику відсутніх депутатів або переносить проведення засідання на інший, встановлений ним день, але не більше, ніж на два тижні.
Стаття 40. Обов’язки головуючого на пленарному засіданні ради
1. Головуючий на пленарному засіданні ради:
- дотримується норм Конституції України, Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» та цього Регламенту і вживає заходів щодо їх дотримання всіма присутніми на пленарному засіданні;
- повідомляє про результати реєстрації депутатів та про кількість депутатів, відсутніх на пленарному засіданні з поважних причин;
- відкриває, веде та закриває пленарні засідання, оголошує перерви в пленарному засіданні;
- попереджає присутніх на закритому пленарному засіданні про процедуру проведення закритого пленарного засідання;
- оголошує повну назву та ініціаторів внесеного на обговорення проекту рішення;
- оголошує списки осіб, які записалися на виступ, та надає слово для виступу;
- створює рівні можливості депутатам, депутатським групам, фракціям, депутатській більшості в раді для участі в обговоренні питань відповідно до положень цього Регламенту;
- утримується від коментарів та оціноє щодо промовців та їх виступів, крім випадків порушення норм депутатської етики;
- вживає заходів для підтримання порядку на пленарному засіданні;
- організовує розгляд питань відповідно до норм цього Регламенту;
- оголошує результати голосування та про прийняте рішення;
- оголошує офіційні повідомлення та запити депутатів;
- оголошує перерву на 30 хвилин на вимогу депутатських груп або фракцій, за умови використання цього права депутатською групою чи фракцією впродовж одного пленарного засідання;
Стаття 41. Права головуючого на пленарному засіданні ради
1. Головуючий на пленарному засіданні ради має право:
- вносити пропозиції з процедурних питань щодо ходу пленарного засідання, які ставляться на голосування першими;
- об’єднувати обговорення кількох пов’язаних між собою питань порядку денного пленарного засідання ради;
- ставити уточнюючі запитання промовцю на пленарному засіданні щодо фактичних помилок, допущених у його виступі;
- зачитувати або доручити секретарю ради зачитувати письмові пропозиції та інші документи щодо обговорюваного питання;
- оголошувати повідомлення до початку розгляду питань порядку денного пленарного засідання ради, а в окремих термінових випадках – у ході пленарного засіданні, але не перериваючи виступ промовця або процедуру голосування;
- продовжувати засідання сесії на 15 хвилин понад визначений час;
- давати розпорядження секретаріату ради про надання депутатам під час пленарного засідання додаткових матеріалів з питань, включених до порядку денного пленарного засідання ради;
Глава 5
Розгляд питань. Порядок виступів і надання слова на пленарних засідання ради
Стаття 42. Процедура розгляду питань на пленарному засіданні ради
1. Обговорення питання на засіданні ради включає:
1.1 доповідь, запитання доповідачу і відповіді на них;
1.2 співдоповіді (у разі необхідності), запитання співдоповідачам і відповіді на них;
1.3 виступи депутатів з оголошенням та обґрунтуванням окремої думки, якщо вона є додатком до поправок чи рекомендацій комісій, з приводу яких виступали доповідач і співдоповідачі, за умови, що окрема думка не була поширена серед депутатів разом з документами відповідної комісії;
1.4 голосування проекту рішення за основу;
1.5 внесення, виступ ініціатора внесення поправки й обговорення поправки;
1.6 виступи по одному представнику від постійних комісій, які бажають виступити;
1.7 виступи представників від кожної зареєстрованої фракції, які бажають виступити;
1.8 виступи депутатів, що записались на виступ;
1.9 оголошення головуючим на засіданні про припинення;
1.10 уточнення і оголошення головуючим на засіданні поправок, які надійшли щодо обговорюваного питання і будуть ставитися на голосування;
1.11 виступ з мотивів голосування депутата - ініціатора внесення поправки, що розглядається, якщо він не використав права на виступ перед оголошенням припинення обговорення;
1.12 виступи з мотивів голосування по одному представнику від кожної зареєстрованої фракції, які бажають виступити;
1.13 голосування за проект в цілому.
2. Якщо список бажаючих виступити вичерпано або якщо ніхто не подав заяву про надання слова, а також у разі закінчення визначеного для обговорення часу чи прийняття процедурного рішення про скорочення обговорення, головуючий на засіданні оголошує про припинення обговорення.
Стаття 43. Надання слова та тривалість часу виступів на пленарному засіданні
1. На пленарному засіданні депутат має право виступити з доповіддю, співдоповіддю, в порядку обговорення, із запитанням тощо.
2. Для доповіді надається час тривалістю 15 хвилин;
співдоповіді – 10 хвилин;
тим, хто виступає в обговоренні – 5 хвилин;
для повторних виступів в обговоренні – 3 хвилини;
за процедурою скороченого обговорення – 3 хвилини;
для виступів щодо постатейного голосування проектів рішень – 3 хвилини;
для заяв, внесення запитів, резолюцій, виступів із заявами, зверненнями – 3 хвилини;
для виступів щодо кандидатур, з процедури та з мотивів голосування – 2 хвилини;
для пояснень, зауважень, запитань, пропозицій, повідомлень і довідок, внесення поправок – 2 хвилини.
3. Головуючий може надати промовцю триваліший час, якщо ніхто з присутніх депутатів не заперечує. При наявності заперечень триваліший час може надаватися за прийнятим без обговорення процедурним рішенням.
4. Якщо виступ промовця був перерваний, наданий для виступу час продовжується на відповідний час.
5. За рішенням ради слово може надаватися також присутнім гостям, виборцям, представникам громадських організацій.
Стаття 44. Запис для запитань і виступів
1. Запис на виступ і для запитань проводиться шляхом підняття рук.
2. Після доповіді та співдоповіді з обговорюваного питання головуючим оголошується список осіб, які записалися на виступ з обговорення питання, що розглядається.
3. Головуючий на засіданні також надає слово уповноваженим особам депутатських фракцій для висловлення узагальнених позицій фракції.
Стаття 45. Право депутатської фракції на запитання доповідачам
1. Кожна з фракцій та постійних комісій має гарантоване право на запитання доповідачу, а також на виступ уповноваженого представника з питання чи пропозиції, які мають ставитися на голосування.
2. Депутату, який вніс пропозицію чи поправку, на його прохання надається слово для виступу.
3. За процедурним рішенням ради головуючий може також надати слово для виступу з обговорюваного питання:
3.1 керівникам структурних підрозділів виконавчих органів ради;
3.2 керівникам комунальних підприємств, установ та організацій;
3.3 особам, запрошеним на засідання.
Стаття 46. Черговість виступів доповідачів
1. На пленарному засіданні ніхто не може виступати без дозволу головуючого на засіданні. Головуючий на засіданні надає слово депутатам з дотриманням черговості.
2. Депутату, який не зареєструвався, слово для будь-яких виступів, крім заяви, не надається.
Стаття 47. Передача права на виступ
1. Депутат у будь-який момент може відмовитися від свого виступу, передати своє право на виступ іншому депутатові або помінятися з ним чергою, повідомивши про це головуючого.
2. У разі відсутності депутата у момент надання йому слова вважається, що він відмовився від слова, якщо він не передав свого права на виступ іншому депутату.
Стаття 48. Вимоги до виступів на пленарному засіданні ради
1. Промовець повинен виступати тільки з того питання, з якого йому надано слово, та дотримуватися тривалості часу, наданого для виступу. За таких обставин виступ промовця не переривається.
2. Депутат (крім міського голови, секретаря ради, голів постійних комісій ради, представника від фракції, доповідача) може виступити на засіданні ради з одного й того ж питання чи поправки, які будуть ставитися на голосування, тільки один раз, не рахуючи внесення поправок у ході засідання. Повторно слово депутату може надаватися тільки у разі необхідності процедурним рішення ради, прийнятим без обговорення.
3. Запитання доповідачам і співдоповідачам ставляться письмово або усно. Запитання формулюються коротко і чітко відповідно до регламенту. Головуючий на засіданні оголошує письмові запитання та надає слово для одного запитання депутату по черзі на засадах рівності. Депутат, який поставив запитання, може уточнити та доповнити його, а також оголосити, чи задоволений він відповіддю. Тим, хто виступає в обговоренні, запитання не ставляться.
4. Якщо депутат вважає, що виступаючий або головуючий на засіданні неправильно тлумачать його слова або дії, він може звернутися до головуючого з проханням надати йому слово для пояснень чи зауважень. Слово надається відразу після звернення.
Стаття 49. Оголошення доповідей та співдоповідей
1. Доповіді та співдоповіді виголошуються з трибуни.
2. За звичайних обставин виступ промовця не переривається, окрім випадків порушення регламенту чи депутатської етики.
3. Якщо головуючий на засіданні не представив промовця під час надання йому слова, промовець представляється на початку виступу, а у разі виступу від депутатської групи, фракції чи комісії ради зазначає їх назву.
Стаття 50. Закінчення обговорення питань
Після закінчення обговорення головуючий повідомляє депутатів про перехід до голосування, виголошуючи: «Переходимо до голосування». З цього моменту слово може надаватися тільки щодо процедурних питань способу чи порядку голосування і тільки до моменту заклику головуючого до голосування, яке виголошується словами: «Голосуємо».
Стаття 51. Скорочене обговорення питань
Деякі питання порядку денного можуть за рішенням сесії розглядатися за скороченою процедурою, яка включає:
а) голосування за основу;
б) виступи депутатів, виступи ініціаторів з внесенням і обговоренням поправок;
в) виступ голови або представника профільної комісії, якщо приймається рішення щодо питання, яке має рекомендації цієї комісії;
г) оголошення головуючим поправок, які надійшли та будуть ставитися на голосування, уточнення їх за необхідністю;
д) голосування за проект в цілому.
Стаття 52. Перерви для узгодження позицій фракцій
1. Після обговорення питання порядку денного до початку голосування головуючий, голова постійної комісії чи керівник фракції може внести вмотивовану пропозицію про перерву у засіданні для узгодження позицій не більше 10 хвилин.
Така пропозиція ставиться на голосування без обговорення і приймається простою більшістю голосів.
Стаття 53. Види та способи голосування
1. Рішення ради приймаються відкритим або таємним голосуванням у порядку, визначеному цим регламентом.
2. Форма голосування визначається радою шляхом прийняття рішення.
3. Відкрите голосування здійснюється:
3.1 шляхом підняття руки;
3.2 шляхом поіменного голосування за окремим процедурним рішенням ради.
4. Поіменне голосування проводиться головуючим шляхом поіменного опитування депутатів за списком. Кожен депутат при зачитуванні його прізвища оголошує своє рішення щодо питання, яке ставиться а голосування. Дані про результати поіменного голосування заносяться до протоколу пленарного засідання.
Стаття 54. Пропозиції і поправки до проектів рішень
1. На голосування ставляться всі пропозиції і поправки.
2. Якщо окрема думка депутата містить поправки щодо обговорюваного питання, головуючий на засіданні оголошує ці поправки і ставить їх також на голосування.
3. Головуючий на засіданні може відмовити ініціатору пропозиції чи поправки поставити на голосування запропонований ним текст, якщо текст сформульований нечітко або не стосується обговорюваного питання, суперечить раніше прийнятим рішенням, повторює по суті відхилений радою текст. Процедурне рішення з цього приводу може прийматися радою без обговорення.
Стаття 55. Альтернативні поправки та пропозиції
1. У разі, коли дві або більше пропозицій чи поправок до тексту, що стосуються одного й того ж питання, виключають одна одну (альтернативні пропозиції чи поправки), рада, якщо вона не прийме іншого рішення, проводить голосування пропозицій у порядку їх внесення і виявляє з них ту, яка є прийнятною для подальшого розгляду за її суттю. Результатом вибору однієї з таких пропозицій є відхилення інших і решта на голосування не ставиться. Однією з альтернатив може бути прийняття проекту рішення за основу і відправлення проекту на доопрацювання у комісіях ради.
2. Якщо до пропозиції, визнаної голосуванням прийнятною для подальшого розгляду, не надійшло жодної поправки, вона вважається прийнятою у цілому; в інших випадках її подальше обговорення і голосування щодо неї здійснюються на загальних засадах без врахування голосування про її прийнятність для розгляду.
3. Якщо серед кількох альтернативних пропозицій є пропозиція, внесена Погоджувальною радою, вона ставиться на голосування першою.
Стаття 56. Поправки до пропозицій
1. Внесена до пропозиції поправка ставиться на голосування раніше, ніж сама пропозиція.
2. Якщо ж результатом прийняття однієї поправки буде відхилення іншої альтернативної поправки, остання на голосування не ставиться. Після голосування поправок до пропозиції на голосування у цілому ставиться пропозиція з внесеними до неї поправками.
Стаття 57. Голосування пропозицій та поправок
1. Тексти пропозиції чи поправки, що будуть ставитися на голосування, повинні оголошуватися; при цьому називається депутат, що ініціював внесення тексту.
2. Після голосування всіх поправок проект рішення голосується у цілому.
3. Після закінчення голосування головуючий на засіданні оголошує його повні результати і прийняте рішення.
4. Після оголошення головуючим на засіданні початку голосування ніхто не може переривати голосування. З початку процедури голосування і до оголошення його результатів слово нікому не надається.
5. У разі порушення процедури голосування або виникнення перешкод під час його проведення негайно проводиться повторне голосування без обговорення.
6. Якщо результат голосування викликає обгрунтовані сумніви, рада може прийняти процедурне рішення про переголосування.
Глава 6
Акти ради та її посадових осіб. Проекти рішень, порядок їх підготовки та розгляд постійними комісіями ради
Стаття 58. Нормативні акти ради та її посадових осіб
1. Рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі:
рішення – акт міської ради, прийнятого у межах її компетенції, відповідно до вимог Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні” для досягнення певної цілі, що спричинює певні юридичні наслідки;
доручення – акт міської ради, що стосується органу чи посадової особи ради і містить зобов’язання або повноваження до одноразової дії, або сукупність певних дій протягом певного проміжку часу;
звернення – акт міської ради, звернене до не підпорядкованих раді суб’єктів із закликом до певних дій та ініціатив;
заяви – акт міської ради, що містить в собі виявлення позиції ради з певних питань;
процедурного рішення – акт, прийнятий радою з процедурних питань відповідно до цього регламенту.
2. Рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради. При встановленні результатів голосування до загального складу депутатів ради включається міський голова, якщо він бере участь у пленарному засіданні ради, і враховується його голос.
3. Рішення ради приймається відкритим або таємним голосуванням.
4. Рішення ради у п'ятиденний строк з моменту його прийняття може бути зупинено міським головою і внесено на повторний розгляд відповідної ради із обґрунтуванням зауважень. Рада зобов'язана у двотижневий строк повторно розглянути рішення. Якщо рада відхилила зауваження міського голови підтвердила попереднє рішення двома третинами депутатів від загального складу ради, рішення ради набирає чинності.
5. Рішення ради нормативно-правового характеру набирають чинності з дня їх офіційного оприлюднення, якщо радою не встановлено більш пізній строк введення цих рішень у дію.
6. Рішення виконавчого комітету ради з питань, віднесених до власної компетенції виконавчих органів ради, можуть бути скасовані радою.
7.Акти органів та посадових осіб ради з мотивів їхньої невідповідності Конституції або законам України визнаються незаконними в судовому порядку.
8. Акти органів та посадових осіб ради доводяться до відома населення. На вимогу громадян їм може бути видана копія відповідних актів органів та посадових осіб ради.
9. Акти органів та посадових осіб ради, які відповідно до закону є регуляторними актами, розробляються, розглядаються, приймаються та оприлюднюються у порядку, встановленому Законом України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності».
Стаття 59. Порядок підготовки проектів рішень
1. Підготовку питань, що вносяться на розгляд ради організовує секретар ради через відділ забезпечення роботи міської ради.
2. Проекти рішень на основі поданих документів розробником проекту готують управління, відділи, служби виконавчого комітету міської ради.
3. Проект рішення, що планується винести на розгляд ради, подається відділу забезпечення роботи міської ради у друкованій та електронній формах не пізніш як за 11 днів до пленарного засідання сесії ради.
4. До проекту рішення додається пояснювальна записка, в якій вказується:
- характеристика стану речей у сфері, яку врегульовує це рішення;
- потреба і мета прийняття рішення;
- прогнозовані суспільні, економічні, фінансові та юридичні наслідки прийняття рішення;
- механізм виконання рішення.
5. Проект рішення повинен мати такі реквізити та візи:
- Державний герб України, розміщений в центрі бланку;
- назва установи (автора документа) – Бориспільська міська рада VІ скликання Київської області;
- назва виду документа – РІШЕННЯ;
- назва проекту рішення, розміщена в центрі бланку;
- текст проекту рішення;
- підпис посадової особи, яка підписує документ після прийняття рішення радою;
- місце створення документа, дата прийняття рішення та його реєстраційний номер (в нижньому лівому кутку аркуша), який заповненню
- погодження проекту рішення посадовими особами і постійними комісіями ради виводиться на зворотню сторону останнього аркуша проекту рішення міської ради, за поданим нижче зразком:
Секретар міської ради підпис/призвіще, ініціали
Голова постійної комісіїз питань регламенту підпис/призвіще, ініціали
Голова постійної комісії (профільної) підпис/призвіще, ініціали
Заступник міського голови підпис/призвіще, ініціали
Начальник управління містобудування
та архітектури підпис/призвіще, ініціали
Начальник фінансового управління підпис/призвіще, ініціали
Начальник управління юридично-кадрового
забезпечення підпис/призвіще, ініціали
Начальник відділу забезпечення роботи
міської ради підпис/призвіще, ініціали
Начальник управління (відділу) – розробник підпис/призвіще, ініціали
6. Текст проекту рішення повинен складатися з таких частин:
- мотивуючої, в якій містяться посилання на закон, інший нормативний акт, обставини, якими викликана необхідність прийняття рішення та назва постійної комісії, яка розглядала цей проект рішення;
- резолютивної, в якій конкретно і чітко формулюються рішення, виконавці поставленого завдання;
- заключної, в якій вказана посадова особа або постійна комісія, на яких покладається контроль за виконанням рішення.
-. До проекту рішення додаються передбачені текстом додатки в оригіналі, а при необхідності – висновки та рекомендації постійних комісій ради.
8. До проекту рішення додаються копії документів, на які є посилання у проекті рішення. При розгляді питань за заявами громадян – акти обстежень або пропозиції депутата відповідного виборчого округу.
9. В проекті рішення не допускається вживання невстановлених скорочень. Проекти рішень готуються згідно вимог затвердженої розпорядженням міського голови «Інструкції з діловодства».
10. Проект рішення візується всіма посадовими особами, яких стосується проект рішення на зворотній стороні першого примірника останнього аркуша проекту рішення. Секретар ради ставить візу останній і надає дозвіл на оприлюднення проекту на сайті міської.
11. Оприлюднення проекту передбачає надсилання проекту рішення на електронну пошту депутатам ради не пізніш як за десять днів до пленарного засідання сесії ради, а у випадках проведення позачергової сесії, – не пізніш як за день до пленарного засідання.
12. Зауваження, рекомендації до проекту рішення, окрім пропозицій з викладення окремих частин рішень в іншій редакції, викладаються на окремих аркушах і подаються відділу забезпечення роботи міської ради і стають невід'ємною частиною проекту рішення та оприлюднюються відповідно до п.8 і п.9 даної статті.
13. У разі внесення на розгляд сесії міської ради проекту регуляторного акта без аналізу регуляторного впливу відповідна постійна комісія міської ради приймає рішення про направлення проекту регуляторного акта на доопрацювання виконавчому комітету чи особі, яка внесла цей проект. 3а мотивованим поданням депутата міської ради, постійної комісії міської ради, відповідна постійна комісія міської ради може прийняти рішення про забезпечення підготовки експертного висновку щодо регуляторного впливу проекту регуляторного акта.
Стаття 60. Розгляд проектів рішень постійними комісіями та внесення їх на розгляд Погоджувальної ради для формування порядку денного засідання ради
1. Рада забезпечує попереднє обговорення постійними комісіями згідно Положення про постійні комісії ради, а також науковцями, громадськістю через оприлюднення проектів рішень, що виносяться на розгляд ради розміщуючи їх на сайті ради. Проекти рішень ради, які плануються розглянути під час сесії, надсилаються електронною поштою представникам громадських організацій, професійних спілок, партій, ОСББ, кооперативів, ОСН тощо, які заявили про своє бажання ознайомлюватися з проектами рішень ради та подали в секретаріат свою електронну адресу, не пізніше ніж за 9 днів, до проведення пленарного засідання з їх розгляду.
2. Узагальнення пропозицій (поправок) з викладення окремих частин проекту рішення в іншій редакції, виключення окремих положень, доповнення тощо, покладається на ініціаторів проекту і за потребою можуть бути додатково розглянуті на спільних засіданнях постійних комісій ради.
3. Проекти рішень, погоджені (завізовані) посадовими особами виконавчого комітету міської ради в порядку, передбаченому статтею 61 цього Регламенту, подаються секретарю міської ради для внесення їх на розгляд постійних комісій.
4. Постійна комісія ради протокольно проводить засідання за поданими до розгляду проектами рішень і своїм візуванням даного проекту вносить його на розгляд Погоджувальної ради для включення в порядок денний пленарного засідання ради.
5. На підставі завізованих постійними комісіями міської ради проектів рішень та розглянутих на Погоджувальній раді, відділом забезпечення роботи міської ради формується порядок денний сесії ради.
6. Висновки і рекомендації постійних комісій щодо проекту рішення подаються у письмовій формі. Обговорення кожного проекту рішення у постійних комісіях триває не більше двох тижнів.
Глава 7
Прийняття, підписання рішень ради. Спеціальні процедури.
Стаття 61. Порядок прийняття рішення ради
1. Рішення ради приймається відкритим голосуванням більшістю голосів "ЗА" від загального складу депутатів ради за винятком випадків, зазначених у регламенті.
2. Проект рішення або пропозиція, які не отримали необхідної більшості голосів на підтримку, вважаються відхиленими. Таке відхилення проекту рішення заноситься до протоколу пленарного засідання як рішення міської ради, яке потребує доопрацювання розробником та після додаткового розгляду на відповідній постійній комісії повторно нею вноситься на розгляд наступного пленарного засідання ради.
Якщо на пленарному засіданні ради цей проект рішення не приймається, тоді цей проект рішення знімається з подальшого розгляду на пленарному засіданні ради.
3. Депутат, що був відсутній під час голосування, не може подати свій голос після завершення голосування.
4. Прийняття рішень з процедурних та організаційних питань роботи міської ради, спрямованих на одноразове відхилення закріплених у регламенті положень, здійснюється двома третинами голосів депутатів від загального складу міської ради; такі рішення мають статус процедурних.
5. Рішення міської ради з будь-якого питання приймається після його обговорення. Рішення міської ради може прийматися без обговорення на пленарному засіданні, якщо жоден з депутатів не заперечує на пленарному засіданні проти цього.
Стаття 62. Спеціальні процедури
1. З ініціативи не менш як третини від загального складу ради може проводитися голосування про звільнення з посади секретаря ради; рішення приймається таємним голосуванням. Якщо рішення про звільнення з посади секретаря ради не прийняте, наступний раз воно може виноситись на голосування не раніше наступної сесії.
2. Голова постійної комісії може бути у будь-який час відкликаний радою з посади голови комісії. Пропозиції про відкликання голови постійної комісії ради вносяться:
- міським головою;
- секретарем ради;
- за рішенням відповідної постійної комісії ради, прийнятим на її засіданні (без врахування голосу самого голови постійної комісії);
- за ініціативою не менш як третини депутатів присутніх в залі, під час заслуховування комісії;
- за рішенням фракції або групи, членом якої є даний депутат.
3. Якщо питання про відкликання порушено за рішенням постійної комісії, рада заслуховує доповідь з цього питання одного з членів комісії, визначеного нею.
Голова постійної комісії доповідає про свою діяльність на цій посаді та організацію і стан справ з питань, віднесених до його компетенції. Рішення ради про відкликання голови постійної комісії повинно містити відомості про причини відкликання.
Стаття 63. Підписання прийнятих рішень
1. Рішення міської ради у п'ятиденний термін з моменту його прийняття підписується головуючим на засіданні ради.
2. Рішення міської ради протягом терміну визначеного частиною 1 цієї статті може бути зупинено міським і головою і внесено па повторний розгляд ради з обґрунтуванням зауважень для чого своїм розпорядженням міський голова має скликати пленарне засідання ради.
3. Рада зобов'язана у двотижневий термін з дня зупинення рішення повторно його розглянути.
4. Якщо міський голова у двотижневий термін не скликав пленарне засідання міської ради чи не вніс зупинене рішення на розгляд міської ради, а так само якщо рада відхилила зауваження міського голови і підтвердила попереднє рішення двома третинами голосів від загального складу депутатів ради, воно набирає чинності не залежно від підписання його міським головою.
5. У випадку, коли міський голова не підписує прийняті радою в межах її компетенції рішення, рада може поставити питання про незабезпечення міським головою наданих йому повноважень.
Стаття 64. Відкрите голосування
1. Відкрите голосування може бути поіменним.
2. Поіменне голосування проводиться за пропозицією будь-кого з депутатів, підтриманою не менш як третиною депутатів, зареєстрованих на засіданні.
3. Відкрите голосування проводиться підняттям рук за кожну альтернативу. Члени лічильної комісії проводять підрахунок голосів, голова лічильної комісії повідомляє результат голосування за кожну альтернативу.
4. Поіменне голосування проводиться шляхом зачитування головою лічильної комісії списку депутатів: кожен депутат при зачитуванні його прізвища оголошує своє рішення з варіантів, що ставляться на голосування.
5. Поіменне голосування проводиться за окремим списком із зазначенням прізвища, імені та по батькові депутата і граф для позначок "за", "проти", “утримався” навпроти кожного депутата.
6. Члени лічильної комісії проводять підрахунок голосів, голова лічильної комісії повідомляє результати голосування за кожен варіант, який заноситься до протоколу.
7. За процедурним рішенням, підтриманим понад третиною депутатів, зареєстрованих на засіданні, результати поіменного голосування можуть бути оприлюднені.
8. Результати поіменного голосування за рішенням ради можуть бути опубліковані в газеті “Трудова слава” та на офіційному сайті міської ради.
Стаття 65. Таємне голосування
1. Таємне голосування проводиться бюлетенями за процедурним рішенням ради та у випадках, передбачених регламентом та чинним законодавством України. При цьому депутат, що бере участь у голосуванні, відзначає у виданому йому бюлетені вибрані ним варіанти з тих, що виносяться на голосування.
2. Лічильна комісія встановлює і доводить до відома депутатів:
- час і місце проведення голосування;
- порядок заповнення бюлетеня;
- критерії визнання бюлетеня недійсним;
- порядок організації голосування.
3. Бюлетені для таємного голосування з питань, що поставлені на голосування, виготовляються відділом забезпечення роботи міської ради за формою, підготовленою і затвердженою процедурним рішенням ради.
4. Перед початком таємного голосування лічильна комісія:
- отримує від відділу забезпечення роботи міської ради складений в алфавітному порядку список всіх депутатів та бюлетені для таємного голосування.
- опломбовує скриньку для таємного голосування і забезпечує всі умови для повного дотримання таємниці голосування.
5. На підставі посвідчення депутата ради члени лічильної комісії видають кожному депутатові один бюлетень, за отримання якого депутат розписується.
Депутат заповнює бюлетень в окремо відведеному приміщенні чи частині приміщення; умови голосування повинні забезпечувати закритість процесу заповнення бюлетеня. Заповнені бюлетені опускаються у скриньку для таємного голосування.
6. Після закінчення голосування лічильна комісія відкриває скриньку для таємного голосування і здійснює підрахунок голосів.
7. Про результати таємного голосування лічильна комісія складає протокол, який підписують усі члени лічильної комісії. Голова комісії оголошує результати голосування. Протокол лічильної комісії затверджується радою.
Глава 8.
Спеціальні процедури затвердження членів виконавчого комітету міської ради. Відкликання з посад.
Стаття 66. Затвердження членів виконавчого комітету, заступників міського голови та керуючого справами виконавчого комітету ради
1. Для затвердження членів виконавчого комітету, заступників міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради та керуючого справами, міський голова подає постійним комісіям, депутатській групі/фракції пропозиції щодо кандидатур в порядку, передбаченому чинним законодавством.
2. Постійні комісії та депутатські групи/фракції, які обговорюють кандидатури посадових осіб до складу виконавчого комітету, не пізніше як за 9 днів до свого засідання повинні отримати через відділ забезпечення роботи міської ради інформаційні матеріали щодо цих кандидатур.
3. Претенденти на посади заступників міського голови, керуючого справами виступають на пленарному засіданні, відповідають на запитання та обговорюються депутатами на пленарному засіданні.
4. В обговоренні кандидатур на посади заступників міського голови, керуючого справами можуть брати участь тільки депутати.
5. Усі кандидатури міський голова вносить на розгляд сесії виключно на її пленарних засіданнях.
6. Голосування по внесених міським головою кандидатурах проводяться відкритим (поіменним) або таємним.
7. Рада приймає рішення про голосування щодо кожної кандидатури окремо чи списком.
8. Якщо запропонована міським головою кандидатура не дістала підтримки необхідної більшості депутатів, міський голова представляє раді іншу кандидатуру, щодо якої проводиться нове голосування.
9. Питання про звільнення із займаних посад заступників міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради та керуючого справами, керівників утворених радою органів підлягає розгляду і обговоренню не раніше як через тиждень і не пізніше як через два тижні з моменту включення до порядку денного. Під час розгляду цього питання заступникам міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради та керуючого справами і керівникам вказаних органів повинно бути надане слово дня виступу.
Стаття 67. Відкликання з посад за власним бажанням
1. Будь-яка посадова особа, обрання чи призначення якої передбачено цим регламентом, у будь-який час може скласти свої повноваження за власним бажанням шляхом подання відповідної заяви на ім'я міського голови.
2. Рішення про задоволення заяви вважається прийнятим з моменту оголошення цієї заяви особою, що її подала на пленарному засіданні ради, при цьому голосування не проводиться.
3. В інших випадках, коли особа не може сама оголосити заяву на засіданні Бориспільської міської ради, голосування про відкликання особи з посади за її заявою є обов’язковим і може проводитися відкритим голосуванням, якщо з цього приводу прийнято процедурне рішення міської ради.
Стаття 68. Підготовка, затвердження та звіт про виконання бюджету міської ради
1. Підготовка проекту бюджету на наступний рік здійснюється фінансовим управлінням виконавчого комітету міської ради у співпраці з постійними комісіями ради.
2. Після затвердження звіту про виконання бюджету за 9 місяців поточного року на основі інформації про виконання поточного бюджету та прогнозів про соціально-економічний розвиток, рада приймає рішення про основні напрямки бюджетної політики на наступний рік.
Проект рішення виноситься на засідання ради міським головою із врахуванням пропозицій постійних комісій ради.
3. Проект бюджету має бути розроблений на основі рішення про основні напрямки бюджетної політики на наступний рік, відхилення від неї повинні бути зазначені окремо і грунтовно вмотивовані.
4. Проект бюджету повинен бути розданий депутатам не пізніше як за два тижні до визначеного Погоджувальною радою терміну закінчення розгляду проекту у постійних комісіях. Засідання постійних комісій відбуваються за участю керівника фінансового управління і керівників відповідних виконавчих органів ради. Постійні комісії передають свої вмотивовані поправки до проекту бюджету у постійну комісію з питань планування бюджету та економічної реформи.
5. Поправки постійних комісій можуть бути лише такого змісту:
скоротити статтю видатків (доходів);
виключити статтю видатків (доходів);
збільшити статтю видатків (доходів);
додати нову статтю видатків (доходів).
6. Протягом не більше тижня на засіданнях постійної комісії з питань планування бюджету та економічної реформи розглядаються поправки, що надійшли у визначений термін. Про час цих засідань офіційно повідомляються інші постійні комісії.
8. Управління фінансів готує доповідь про бюджет, а постійна комісія з питань планування бюджету та економічної реформи готує співдоповідь про підтримані поправки і перелік відхилених поправок, врахування у проекті бюджету висновків і пропозицій постійних комісій. Якщо такий проект не підтримується, рада приймає рішення або про повернення проекту на доопрацювання у постійні комісії, або про розгляд на пленарному засіданні всіх поправок, що надійшли до постійної комісії з питань планування бюджету та економічної реформи з дотриманням вимог, зазначених у цій статті.
9. Виконавчий комітет ради протягом двох тижнів доопрацьовує проект бюджету відповідно до доручення ради і подає доопрацьований проект на затвердження сесії ради.
Стаття 69. Дотримання дисципліни та норм етики депутатами на пленарному засіданні ради
1. Під час засідання ради особи, присутні на пленарному засіданні, не повинні заважати промовцям і слухачам діями, які перешкоджають викладенню або сприйманню виступу (вигуками, оплесками, вставанням тощо). Якщо присутня на пленарному засіданні особа своєю поведінкою заважає проведенню засідання ради, головуючий на засіданні попереджає її персонально і закликає до порядку. Після повторного попередження протягом дня процедурним рішенням рада може запропонувати цій особі залишити зал до кінця засідання. Якщо особа відмовляється залишити зал, головуючий на засіданні припиняє засідання до виконання цією особою вимоги головуючого.
Головуючий на засіданні може оголосити перерву або закрити засідання, оголосивши час проведення наступного.
2. Якщо промовець перевищує час, відведений для виступу, або висловлюється не з обговорюваного питання, або виступає не з тих підстав, з яких йому надано слово, головуючий на засіданні після двох попереджень позбавляє його слова. Частина виступу промовця, виголошена після позбавлення його слова, не включається до запису та протоколу засідання.
3. Якщо депутат вважає, що промовець або головуючий на засіданні неправильно тлумачать його слова або дії, він може у письмовій формі звернутися до головуючого на засіданні з проханням надати йому слово для пояснень чи зауважень. За таким зверненням головуючий на засіданні надає депутату слово відразу або у кінці обговорення, але до голосування; в останньому випадку головуючий на засіданні відразу повідомляє депутатів про надходження такого звернення від депутата і про час, коли йому буде надано слово.
4. У разі оголошення перерви або закриття засідання у зв'язку з обставинами, зазначеними у п.1 та п.2 цієї статті, рада збирається у наступний за розкладом пленарних засідань день, або наступного дня в цей же час, якщо інший термін не буде оголошений головуючим.
Стаття 70. Санкції до депутата за порушення регламенту
1. Значне порушення депутатом даного регламенту і загально прийнятих норм моралі та етики може бути підставою для позбавлення радою його права брати участь у подальшій роботі засідання. Рішення дисциплінарного характеру приймається радою як процедурне. У випадку його прийняття винний має залишити зал засідання ради.
2. Депутат міської ради, до якого рада вжила захід дисциплінарного впливу, може опротестувати рішення у письмовій формі, подавши письмовий протест голові міської ради. Рада на наступному своєму засіданні повертається до розгляду цього питання. Попередньо депутату надається право короткого виступу для відповідних пояснень.
3. Рада може продовжити термін заборони на участь депутата в пленарних засіданнях ради на декілька сесійних днів. Протягом терміну дії цього рішення депутат, якому заборонено брати участь у пленарних засіданнях сесії, не позбавляється права на роботу в складі постійної комісії ради.
Стаття 71. Дострокове припинення повноважень ради
1. Повноваження міської ради можуть бути достроково припинені у випадках:
якщо рада прийняла рішення з порушенням Конституції України, цього та інших законів, прав і свобод громадян, ігноруючи при цьому вимоги компетентних органів про приведення цих рішень у відповідність із законом;
якщо сесії ради не проводяться без поважних причин у строки, встановлені Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні», або рада не вирішує питань віднесених до її відання.
2. Повноваження міської ради за наявності підстав, передбачених частиною першою цієї статті, та в інших випадках можуть бути припинені достроково за рішенням місцевого референдуму. Порядок проведення місцевого референдуму щодо дострокового припинення повноважень ради визначається законом про місцеві референдуми.
3. Питання про дострокове припинення повноважень міської ради за рішенням місцевого референдуму може бути порушене міським головою, а також не менш як однією десятою частиною громадян, що проживають на відповідній території і мають право голосу.
4. За наявності підстав, передбачених частиною першою цієї статті, рішення суду про визнання актів ради незаконними, висновків відповідного комітету Верховної Ради Верховна Рада України може призначити позачергові вибори міської ради. Питання про призначення Верховною Радою України позачергових виборів міської ради може порушуватись перед Верховною Радою України міським головою.
5. Порядок проведення позачергових виборів рад визначається законом про вибори.
6. Міська рада, щодо якої місцевим референдумом прийнято рішення про дострокове припинення повноважень, а також місцева рада, щодо якої Верховна Рада України прийняла рішення про призначення позачергових виборів,продовжує діяти до обрання нового складу відповідної ради.
Глава 10
Протокол, запис, архів засідань ради
Стаття 72. Протокол засідання міської ради
1. Засідання ради протоколюються відділом забезпечення роботи міської ради. Робочі протоколи засідань ради є внутрішнім робочим документом, використовується лише для складання протоколу засідання і зберігається у відділі забезпечення роботи міської ради відповідно до номенклатури справ до закінчення строку повноважень ради та після відповідного оформлення передається на постійне зберігання в архівний відділ міської ради.
2. Протокол засідання ради складається протягом десяти робочих днів з дня засідання і підписується головуючим.
3. У протоколі засідання ради зазначаються: дата, час і місце проведення засідання, кількість присутніх на засіданні депутатів, порядок денний засідання, прізвища головуючого на засіданні і промовців; при винесенні на голосування питання і пропозиції, спосіб їх вирішення і прийняті рішення.
4. До протоколу засідання міської ради додаються дані про реєстрацію присутніх на засіданні депутатів, протокол засідання лічильної комісії ради, прийняті радою рішення та документи до них.
5. Рішення ради по процедурних питаннях відображаються в тексті протоколів засідання міської ради.
6. За правильність записів у протоколі засідання міської ради відповідає відділ забезпечення роботи міської ради і головуючий на пленарному засіданні.
7. Відповідальність за своєчасне оформлення протоколів й інших матеріалів несе секретар міської ради.
Стаття 73. Запис засідання
1. Засідання ради можуть записуватись у повному обсязі на магнітну стрічку або інший електронний носій інформації.
2. За процедурним рішенням міської ради, запис окремих засідань може розшифровуватись та друкуватись на папері як додаток до протоколу засідання.
Стаття 74. Зберігання протоколів та записів
1. Запис і протокол засідання міської ради є офіційними документами, що підтверджують процес обговорення та прийняття рішення радою.
2. Протоколи засідань зберігаються протягом усього скликання міської ради у секретаря міської ради і передаються до архіву з початком роботи міської ради нового скликання.
3. Протокол закритого засідання зберігається у порядку встановленому для документів з обмеженим доступом.
4. Запис засідання зберігається у секретаря міської ради протягом одного року від дати його проведення і передається до архіву.
5. Депутати забезпечуються витягами з протоколу чи копіями з уривків запису за їх особистими заявами до секретаря міської ради.
6. Записи та протоколи засідань міської ради надаються депутатам міської ради для ознайомлення за їх зверненням.
7. Матеріали засідання надаються для ознайомлення за дорученням секретаря міської ради, відповідно до вимог законів України «Про доступ до публічної інформації» та « Про інформацію».
Глава 11
Контрольні функції Бориспільської міської ради
Стаття 75. Контрольні функції міської ради
1. Раз у квартал рада заслуховує звіт міського голови про виконання міського бюджету.
2. Один раз на рік рада заслуховує звіт міського голови про соціально-економічну ситуацію у місті.
3. Рада може періодично заслуховувати звіт про виконання окремих своїх рішень.
Глава 12
Прикінцеві положення
Стаття 76. Порядок прийняття регламенту. Внесення змін і доповнень до регламенту
1. Регламент міської ради, зміни і доповнення до нього затверджуються рішенням, прийнятим більшістю депутатів від загального складу міської ради.
2. Контроль за дотриманням регламенту покладається на міського голову, секретаря ради, постійну комісію міської ради з питань регламенту та депутатської етики, контролю за виконанням рішень ради, законності, правопорядку, взаємодії із засобами масової інформації. Під час пленарного засідання ради контроль за дотриманням регламенту покладається на головуючого на пленарному засіданні.
3. Зміни та доповнення до регламенту ради вносяться на розгляд пленарного засідання ради у порядку, передбаченому цим регламентом. У випадку, якщо зміни і доповнення не були підтримані депутатами, регламент залишається в попередній редакції.
4. У випадку прийняття змін до регламенту ради, оголошується перерва для підписання рішення про внесення змін до регламенту, щоб в подальшому рада могла використовувати оновлений текст регламенту.
____________________________





















