Відповідно до ст.ст. 34, 35 Закону України «Про охорону праці», п.п.1 п. б) ч. 1 ст. 34 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» виконавчий комітет міської ради В И Р І Ш И В:
2.Заступнику міського голови Ковальовій Л.О. у встановленому порядку організувати подання проекту Програми на розгляд Бориспільській міській раді.
3.Контроль за виконанням цього рішення покласти на заступника міського голови Ковальову Л.О.
Міський голова А.С.Федорчук
СХВАЛЕНО
рішенням виконавчого комітету
міської ради
від _______________ № _____
Проект Програми поліпшення стану безпеки,
гігієни праці та виробничого середовища
в м. Борисполі на 2012-2016 роки
Програма поліпшення стану безпеки, гігієни праці та виробничого середовища в місті Борисполі на 2012-2016 роки (далі - Програма) розроблена відповідно до Законів України “Про охорону праці” та „ Про місцеве самоврядування”.
- Паспорт Програми.
1. Ініціатор розроблення Програми.
Фонд соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України, управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету міської ради.
2. Дата, номер і назва розпорядчого документа органу виконавчої влади про розроблення Програми.
3. Розробник Програми.
Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету міської ради.
4. Співрозробники Програми.
Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в Бориспільському районі, виконавчий комітет міської ради, управління освіти та науки міської ради.
5. Відповідальний виконавець Програми.
Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету міської ради.
6. Учасники Програми.
Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету міської ради, відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в Бориспільському районі, виконавчий комітет міської ради, управління освіти і науки, Бориспільська районна санепідемстанція, керівники підприємств, голови профспілок, управління містобудування та архітектури.
7. Термін реалізації Програми.
2012-2016 роки.
8. Загальний обсяг фінансових ресурсів, необхідних для реалізації Програми, всього, у тому числі:
8.1. коштів місцевого бюджету.
8.2. коштів інших джерел.
- Обґрунтування необхідності Програми.
- На сучасний стан охорони праці в місті в значній мірі впливають структурні зміни в економіці, збільшення кількості суб’єктів господарської діяльності різних форм власності, особливо у середньому та малому бізнесі. Це значно ускладнює управління охороною праці та контроль за станом охорони праці у суб’єктів господарювання. У зв’язку з тим, що виконання функцій з охорони праці передані безпосередньо суб’єктам господарювання, досягти головної мети у сфері охорони праці – забезпечення охорони життя, здоров'я, працівників у процесі трудової діяльності – можливо, в тому числі, за умов цілеспрямованої, скоординованої діяльності соціальних партнерів – роботодавця, працівника та влади.
Результати аналізу стану охорони праці, причин нещасних випадків на виробництві свідчать, що ряд керівників підприємств міста недостатньо приділяють увагу виконанню нормативно-правових актів з охорони праці. Тому рівень виробничого травматизму, в т.ч., зі смертельними наслідками, залишається високим. У 2011 році в місті було травмовано на виробництві 10 осіб, з них 2 - зі смертельними наслідками. 2010 рік характеризувався нижчими показниками: травмовано 6 осіб без смертельних наслідків. Проте, до прийняття даної Програми стан виробничого травматизму характеризувався вкрай високими показниками: в 2006 році травмовано 26 працівників, з яких 1 – смертельно, в 2007 році – 27 працівників, в т.ч., 2 – смертельно. Найвищій рівень ризику загибелі та травмування людей на виробництві - у будівельній та транспортній галузях.
В 2010 році фондом соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань витрачено на відшкодування шкоди , заподіяної працівникові внаслідок ушкодження здоров’я або у разі його смерті, 1219,2 тис.грн., на медичну, професійну та соціальну реабілітацію потерпілих на виробництві відшкодовано 58,4 тис.грн. За 7 місяців 2011 року на відшкодування шкоди витрачено 659,3 тис.грн., на медичну, професійну та соціальну реабілітацію – 101,5 тис.грн.
Негативно позначаються на стані охорони праці такі фактори:
- недостатнє фінансування заходів з охорони праці;
- відсутність служб охорони праці на багатьох підприємствах міста;
- зношеність основних засобів виробництва;
- незадовільні умови праці;
-недостатнє забезпечення працюючих засобами індивідуального та колективного захисту;
- низька кваліфікація та некомпетентність персоналу з питань охорони праці;
- недостатня організація роботи з інформаційного забезпечення з охорони праці;
- відсутність належного контролю за станом охорони праці на підприємствах, в т.ч., і зі сторони органів державного нагляду, що призводить до безвідповідальності власників підприємств та уповноважених ними органів за стан охорони праці на виробництві.
- Мета Програми
- 3.1. Реалізація заходів щодо здійснення державної політики з охорони праці.
- 3.2. Поліпшення стану охорони праці, його контрольованості та прогнозованості, зменшення кількості аварій, нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань; зниження рівня виробничого травматизму та професійної захворюваності працівників.
3.3. Усунення важких, шкідливих та небезпечних умов праці, підвищення соціальної захищеності працюючих в несприятливих умовах.
3.4. Забезпечення ефективного організаційно-методичного управління охороною праці; сприяння створенню дієвих систем управління охороною праці на підприємствах міста, запровадження ефективного багаторівневого контролю за станом охорони праці у суб’єктів господарювання.
3.5. Широке впровадження у практичну діяльність позитивного досвіду у сфері охорони праці, максимальне використання досягнень вітчизняної та світової науки.
3.6. Налагодження співробітництва між роботодавцями та профспілками (представниками трудових колективів) в прийнятті рішень з охорони праці.
- Завдання Програми
- Основними завданнями Програми є:
- 4.1. Забезпечення дотримання суб’єктами господарювання нормативно-правових актів з питань охорони праці.
- 4.2. Налагодження дієвого контролю за охороною праці на всіх організаційних рівнях.
- 4.3. Забезпечення функціонування системи управління охороною праці на кожному підприємстві, установі та організації.
- 4.4 Забезпечення реалізації державної політики щодо питань соціального захисту працівників, зайнятих на роботах зі шкідливими та важкими умовами праці.
- 4.5. Приведення до нормативних (обмеження впливу) шкідливих і небезпечних факторів на робочих місцях шляхом впровадження новітніх безпечних технологій, нових видів засобів індивідуального та колективного захисту.
- 4.6. Зниження рівня виробничих ризиків, безпека виробничих об’єктів, устаткування та запобігання аварій на об’єктах підвищеної небезпеки.
- 4.7. Підвищення рівня знань з охорони праці, поширення передового досвіду.
- Фінансове забезпечення
- Фінансування заходів Програми здійснюватиметься у передбаченому чинним законодавством порядку за рахунок коштів підприємств, установ та організацій, коштів Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України, коштів місцевого бюджету, а також інших джерел, не заборонених чинним законодавством.
- Програма включає заходи щодо реалізації завдань з поліпшення стану безпеки, гігієни праці та виробничого середовища на 2012-2016 роки. Виконання визначених заходів сприятиме комплексному розв’язанню проблем охорони праці, пріоритету життя і здоров’я працівників по відношенню до результатів виробничої діяльності підприємства, їх соціального захисту і включає в себе актуальність проблеми поліпшення стану охорони праці, усунення причин виробничого травматизму, професійних захворювань і аварій на виробництві.
Заходи
щодо поліпшення стану безпеки, гігієни праці та виробничого
середовища в м. Борисполі на 2012 – 2016 роки
Найменування заходу | Відповідальні виконавці | Термін виконання | Фінансове забезпечення | Очікуваний результат |
1 | 2 | 3 | 4 | 5 |
І. Організаційні заходи | ||||
1.1. Проведення комплексних перевірок стану безпеки, гігієни праці та виробничого середовища на підприємствах, в установах, організаціях всіх форм власності, приділення особливої уваги підприємствам та об’єктам з високим рівнем виробничого травматизму та професійної захворюваності | Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету міської ради (далі – УПСЗН), територіальне управління Держпромгірнагляду в Київській області, відділення виконавчої дирекції фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань в Бориспільському районі (далі – ВД ФССНВВ), Бориспільська районна санітарно-епідеміологічна станція ( далі- СЕС) | 2012-2016 | Не потребує | Створення умов для безпечної організації роботи |
1.2. Щорічно розробляти комплекс заходів з урахуванням виявлених шкідливих чинників та зниження їх дії на працюючих, поліпшення умов праці, скорочення кількості працюючих в шкідливих умовах праці шляхом впровадження нової техніки та технологій, вдосконалення існуючої техніки, впровадження колективних та індивідуальних засобів захисту для працюючих | Власники (керівники) підприємств, голови профспілок | 2012-2016 | Не потребує | Поліпшення умов праці, приведення робочих місць у відповідність |
1.3. Активізувати діяльність Ради з питань безпечної життєдіяльності населення у відповідності з положенням “Про раду виконавчого комітету Бориспільської міської ради з питань безпечної життєдіяльності населення” | Голова ради з питань безпечної життєдіяльності населення | 2012-2016 | Не потребує | Опрацювання відповідних рішень та поліпшення профілактичної роботи |
1.4. Забезпечити систематичний розгляд на засіданнях Ради з питань безпечної життєдіяльності населення обставин та причин смертельних нещасних випадків на виробництві, проводити щоквартальний аналіз виробничого травматизму, розробляти заходи по усуненню причин та профілактики виробничого травматизму | Голова ради з питань безпечної життєдіяльнос | 2012-2016 | Не потребує | Профілактика виробничого травматизму |
1.5. Сприяти створенню служб по охороні праці на підприємствах, в установах та організаціях незалежно від форм власності відповідно типового положення “Про службу охорони праці” та вимог ст.13,15 Закону України “Про охорону праці” | УПСЗН, | 2012-2016 | Не потребує | Створення безпечних умов праці, підвищення профілактичної роботи по профілактиці травматизму |
1.6. Надавати організаційну, методичну допомогу керівникам підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності та підпорядкованості у проведенні атестації робочих місць за умовами праці відповідно до постанови КМУ від 01.08.1992 | УПСЗН | 2012-2016 | Не потребує | Приведення робочих місць у відповідність з вимогами нормативно-правових актів про охорону праці |
1.7. Забезпечити проведення міських нарад, семінарів з питань охорони праці за участю представників державних органів нагляду за охороною праці (держгірпромнагляду, СЕС, МЧС, ФССНВ) | УПСЗН, | 2012-2016 | Місцевий бюджет | Поширення передового досвіду та підвищення рівня знань з питань охорони праці |
1.8. Провести організаційно-методичну роботу по впровадженню наказу МОЗ від 21.05.2007 № 246 “Про затвердження порядку проведення медичного огляду працівників певних категорій” та забезпечити виконання наказу в повному обсязі | Власники (керівники) підприємств, районна СЕС, УПСЗН | 1-й кв-л | Не потребує | Попередження професійних захворювань |
1.9. В колективних договорах передбачити вирішення найважливіших питань запобігання аварійності, виробничого травматизму та професійній захворюваності, а також передбачити кошти для обладнання кімнат гігієни жінок, кімнати психоемоційного розвантаження, кімнат просушування спецвзуття та спецодягу (будівельні організації) | Власники (керівники) підприємств | 2012-2016 | Не потребує | Створення безпечних умов праці для працюючих на підприємствах, в органіхаціях та установах незалежно від форм власності |
1.10. Створити і впровадити в повсякденну практику заходи соціально-економічного стимулювання і підтримки здорового способу життя | Власники (керівники) | 2012-2016 | Не потребує | Збільшення кількості працюючих, зорієнтованих на ведення здорового способу життя |
1.11. Забезпечити постійне вдосконалення СУОП проведення оперативного контролю всіх ступеней за станом охорони праці на підприємстві, підвищення вимог по додержанню трудової та технологічної дисциплін, дотримання норм робочого часу, передбачених трудовим законодавством. | Власники (керівники) підприємств | 2012-2016 | Не потребує | Створення необхіднмх умов |
1.12. Обладнання кабінету з питань безпечної життєдіяльності згідно вимог типового положення про кабінет охорони праці для закладів освіти на базі ЗОЗ №6,
| Управління освіти і науки, | 2012-2016 | Кошти ВД ФССНВВ | Створення передумов |
1.13. Провести паспортизацію санітарно-технічного стану підприємств, установ і організацій. Розробляти заходи, спрямовані на приведення цехів виробництв, машин і механізмів у відповідність вимогам нормативно-правових актів, | Власники (керівники) підприємств Управління освіти і науки
| 2012-2016 | Не потребує | Приведення санітарно-технічного стану підприємств, приміщень у відповідність з вимогами нормативних актів з охорони праці |
1.14. Виявляти та виводити з експлуатації виробничі будівлі та споруди, які за своїм станом не відповідають вимогам будівельних норм, і у випадку аварії можуть становити загрозу для життя і здоров”я працюючих і населення | Управління містобудування та архітектури, | 2012-2016 | Не потребує | Приведення будівель і споруд у відповідність вимогам діючих будівельних норм |
1.15.Здійснювати контроль щодо підвищення безпеки дорожнього руху, перш за все у місцях розташування та на територіях промислових підприємств і закладів освіти, зменшення рівня травматизму серед водіїв, підприємств, установ і організацій, а саме: | Власники (керівники) підприємств, | 2012-2016 | Не потребує | Профілактика травматизму пов”я- |
1.16. Надавати методичні рекомендації громадським організаціям щодо поліпшення контролю за дотриманням законодавства по охороні праці роботодавцями, захисту працівників від виробничого травматизму та професійних захворювань
| УПСЗН | 2012-2016 | Не потребує | Сприяння вирішення питань охорони праці в місті |
ІІ. Пріорітетні напрями аналітично-організаційних розробок | ||||
2.1. Аналізувати стан забезпечення засобами індивідуального і колективного захисту працюючих на предмет підготовки рекомендацій роботодавцям щодо поліпшення безпеки виробництва. | УПСЗН | 2012-2016 | Не потребує | Створення безпечних умов |
2.2. На підставі даних підприємств, матеріалів перевірок виявляти несприятливі умови праці, порівнювати їх з діючими обгрунтованими показниками, вживати заходів щодо ліквідації шкідливих та небезпечних факторів і умов, що призводять до їх виникнення | УПСЗН | 2012-2016 | Не потребує | Здійснення заходів |
ІІІ. Забезпечення працюючих засобами індивідуального та колективного захисту і контролю | ||||
3.1. Забезпечити працівників спецодягом, спецвзуттям та іншими засобами індивідуального захисту згідно Типових галузевих норм (обов”язковий мінімум безплатного забезпечення спецодягом, спецвзуттям та ЗІЗ), а також поза нормами з урахуванням вимог технологічних процесів і нормативних актів про охорону праці. | Власники (керівники) підприємств, | 2012-2016 | Кошти підприємств | Створення безпечних умов праці працівників підприємств. |
3.2. Забезпечити контроль за правильністю та своєчасністю забезпечення працівників засобами індивідуального захисту власниками (керівниками) підприємств | УПСЗН | 2012-2016 | Не потребує | Здійснення заходів щодо забезпечення |
ІV. Навчання та поширення досвіду з питань охорони праці | ||||
4.1. Проводити дні спеціаліста, міські семінари з питань поширення передового досвіду у галузі охорони праці, зокрема, за результатами комплексних обстежень | УПСЗН, виконавчий комітет | 2012-2016 | Місцевий бюджет | Поширення передового досвіду в питаннях охорони праці |
4.2. Забезпечити дієву роботу постійно діючої комісії з перевірки знань з питань охорони праці згідно вимог Типового положення “Про навчання з питань охорони праці” | Голова комісії з перевірки знань з питань охорони праці
| 2012-2016 | Не потребує | Підвищення рівня знань посадових осіб з питань охорони праці. |
4.3. Надавати фінансову підтримку підприємствам для оснащення кабінетів охорони праці нормативно-законодавчими актами, методичною і довідковою літературою, навчальними програмами, програмним забезпеченням для персональних комп”ютерів, посібниками, приладдям (плакати, стенди, схеми, макети та ін.) для поліпшення проведення організаційно-методичної роботи щодо навчання працівників з питань охорони праці | ВД ФССНВВ | 2012-2016
| Кошти ВД ФССНВВ | Підвищення рівня
|
4.4.Забезпечити фінансування витрат, по”язанних з організацією навчання та перевіркою знань посадових осіб підприємств, організацій бюджетної сфери, | ВД ФССНВВ | 2012-2016
| Кошти ВД ФССНВВ | Підвищення рівня підготовки посадових |
V. Інформаційне забезпечення охорони праці | ||||
5.1. Висвітлювати у друкованих засобах масової інформації питання охорони праці (газета “Трудова слава”, міське радіомовлення) | УПСЗН, | 2012-2016 | Кошти ВД ФССНВВ | Сприяння профілактики травматизму, пропаганда передового досвіду |
5.2. Забезпечувати методичною літературою з питань охорони праці відділ праці управління праці та соціального захисту населення | ВД ФССНВВ | 2012-2016 | Кошти ВД ФССНВВ | Сприяння профілактики травматизму |
5.3.Рекомендувати керівникам підприємств забезпечити передплату на журнал “Охорона праці”
| Власники (керівники) підприємств | 2012-2016 | Кошти підприємств | Пропаганда передового досвіду |
VІ. Співробітництво в галузі охорони праці | ||||
6.1. Вивчати досвід створення безпечних і нешкідливих умов праці, контрольної діяльності органів виконавчої влади міст України | УПСЗН | 2012-2016 | Не потребує | Підвищення ефективності управління охороною праці |
6.2. Брати участь у проведенні семінарів, нарад, виставок, тощо з питань охорони праці на державному рівні | УПСЗН | 2012-2016 | Кошти місцевого бюджету | Підвищення ефективності управління охороною праці |




















