З метою поліпшення стану охорони праці, зниження рівня виробничого травматизму та професійних захворювань працівників підприємств міста, відповідно до ст.ст. 34, 35 Закону України «Про охорону праці», пп.1 п. б) ч. 1 ст. 34 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» міська рада ВИРІШИЛА:
1. Затвердити Програму поліпшення стану безпеки, гігієни праці та виробничого середовища міста Борисполя на 2012-2016 роки (далі – Програма), що додається.
2. Фінансовому управлінню виконавчого комітету міської ради, управлінню праці та соціального захисту населення виконавчого комітету міської ради разом із управліннями, відділами, службами виконавчого комітету міської ради, установами, організаціями, задіяними у виконанні Програми забезпечити безумовне виконання Програми та щорічно до 15 грудня надавати пропозиції постійній комісії міської ради з питань планування бюджету, економічної реформи, щодо фінансування Програми на наступний рік.
3. Координацію робіт, пов’язаних з виконанням Програми, покласти на управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету міської ради та щорічно до 20 грудня інформувати міську раду про хід її виконання.
4. Контроль за виконанням цього рішення покласти на постійну комісію міської ради з питань охорони здоров’я, екології та соціального захисту населення.
Міський голова А.С.Федорчук
ЗАТВЕРДЖЕНО
рішенням міської ради
від 22 листопада 2011 року
№ 1326-18-VI
Програма поліпшення стану безпеки, гігієни праці
та виробничого середовища в місті Борисполі на 2012-2016 роки
Програма поліпшення стану безпеки, гігієни праці та виробничого середовища в місті Борисполі на 2012-2016 роки (далі – Програма) розроблена відповідно до законів України «Про охорону праці», «Про місцеве самоврядування в Україні».
1. Паспорт Програми
1.1. Ініціатор розроблення Програми:
управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету міської ради, Фонд соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в Бориспільському районі.
1.2. Розробник Програми:
управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету міської ради.
1.3. Співрозробники Програми:
відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в Бориспільському районі;
виконавчий комітет міської ради;
управління освіти і науки міської ради.
1.4. Відповідальний виконавець Програми:
управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету міської ради.
1.5. Учасники Програми:
управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету міської ради;
відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в Бориспільському районі;
виконавчий комітет міської ради;
управління освіти і науки міської ради;
Бориспільська районна санітарно-епідеміологічна станція;
управління містобудування та архітектури міської ради;
керівники підприємств, профспілкові комітети організацій та установ міста Борисполя.
1.6. Термін реалізації Програми: 2012 – 2016 роки.
1.7. Загальний обсяг фінансових ресурсів, необхідних для реалізації Програми:
всього – 30,6 тис. грн, у тому числі:
коштів місцевого бюджету - 8,6 тис. грн,
коштів інших джерел (ВД ФССНВВ) – 22,0 тис. грн.
2. Обґрунтування необхідності розроблення
та прийняття Програми
На сучасний стан охорони праці в місті в значній мірі впливають структурні зміни в економіці, збільшення кількості суб’єктів господарської діяльності різних форм власності, особливо у середньому та малому бізнесі. Це значно ускладнює управління охороною праці та контроль за станом охорони праці у суб’єктів господарювання. У зв’язку з тим, що виконання функцій з охорони праці передані безпосередньо суб’єктам господарювання, досягти головної мети у сфері охорони праці – забезпечення охорони життя, здоров'я працівників у процесі трудової діяльності можливо, в тому числі, за умов цілеспрямованої, скоординованої діяльності соціальних партнерів – роботодавця, працівника та влади.
Результати аналізу стану охорони праці, причин нещасних випадків на виробництві свідчать, що ряд керівників підприємств міста недостатньо приділяють увагу виконанню нормативно-правових актів з охорони праці, тому рівень виробничого травматизму, в тому числі зі смертельними наслідками, залишається високим. У 2011 році в місті було травмовано на виробництві 10 осіб, з них – 2 зі смертельними наслідками. 2010 рік характеризувався нижчими показниками: травмовано 6 осіб без смертельних наслідків.
У 2010 році фондом соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань витрачено на відшкодування шкоди, заподіяної працівникові внаслідок ушкодження здоров’я або у разі його смерті – 1219,2 тис. грн, на медичну, професійну та соціальну реабілітацію потерпілих на виробництві відшкодовано 58,4 тис. грн. За 7 місяців 2011 року на відшкодування шкоди витрачено 659,3 тис.грн, на медичну, професійну та соціальну реабілітацію – 101,5 тис. грн.
Негативно позначаються на стані охорони праці такі фактори, як недостатнє фінансування заходів з охорони праці, відсутність служб охорони праці на багатьох підприємствах міста, зношеність основних засобів виробництва, незадовільні умови праці, недостатнє забезпечення працюючих засобами індивідуального та колективного захисту, низька кваліфікація та некомпетентність персоналу з питань охорони праці, недостатня організація роботи з інформаційного забезпечення з охорони праці, відсутність належного контролю за станом охорони праці на підприємствах, в тому числі і зі сторони органів державного нагляду, що призводить до безвідповідальності власників підприємств та уповноважених ними органів за стан охорони праці на виробництві.
3. Мета Програми
3.1. Реалізація заходів щодо здійснення державної політики з охорони праці.
3.2. Поліпшення стану охорони праці, його контрольованості та прогнозованості, зменшення кількості аварій, нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань; зниження рівня виробничого травматизму та професійної захворюваності працівників.
3.3. Усунення важких, шкідливих та небезпечних умов праці, підвищення соціальної захищеності працюючих в несприятливих умовах.
3.4. Забезпечення ефективного організаційно-методичного управління охороною праці, сприяння створенню дієвих систем управління охороною праці на підприємствах міста, запровадження ефективного багаторівневого контролю за станом охорони праці у суб’єктів господарювання.
3.5. Широке впровадження у практичну діяльність позитивного досвіду у сфері охорони праці, максимальне використання досягнень вітчизняної та світової науки.
3.6. Налагодження співробітництва між роботодавцями та профспілками (представниками трудових колективів) в прийнятті рішень з охорони праці.
4. Завдання Програми
4.1. Забезпечення дотримання суб’єктами господарювання нормативно-правових актів з питань охорони праці.
4.2. Налагодження дієвого контролю за охороною праці на всіх організаційних рівнях.
4.3. Забезпечення функціонування системи управління охороною праці на кожному підприємстві, установі та організації.
4.4. Забезпечення реалізації державної політики щодо питань соціального захисту працівників, зайнятих на роботах зі шкідливими та важкими умовами праці.
4.5. Приведення до нормативних (обмеження впливу) шкідливих і небезпечних факторів на робочих місцях шляхом впровадження новітніх безпечних технологій, нових видів засобів індивідуального та колективного захисту.
4.6. Зниження рівня виробничих ризиків, безпека виробничих об’єктів, устаткування та запобігання аварій на об’єктах підвищеної небезпеки.
4.7. Підвищення рівня знань з охорони праці, поширення передового досвіду.
5. Фінансове забезпечення Програми
Фінансування заходів Програми здійснюватиметься у передбаченому чинним законодавством порядку за рахунок коштів підприємств, установ та організацій, коштів Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України, коштів місцевого бюджету, а також інших джерел, не заборонених чинним законодавством.
Програма включає заходи щодо реалізації завдань з поліпшення стану безпеки, гігієни праці та виробничого середовища на 2012 – 2016 роки.
Виконання визначених заходів сприятиме комплексному розв’язанню проблем охорони праці, пріоритету життя і здоров’я працівників по відношенню до результатів виробничої діяльності підприємства, їх соціального захисту і включає в себе актуальність проблеми поліпшення стану охорони праці, усунення причин виробничого травматизму, професійних захворювань і аварій на виробництві.
6. Заходи щодо поліпшення стану безпеки, гігієни праці та виробничого
середовища в місті Борисполі на 2012 – 2016 роки
| Найменування заходу | Відповідальні виконавці | Термін виконання | Фінансове забезпе-чення | Орієнтовні обсяги фінансу-вання | Очікуваний результат |
| 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | |
| І. Організаційні заходи | ||||||
| 1.1. Проведення комплексних перевірок стану безпеки, гігієни праці та виробничого середовища на підприємствах, в установах, організаціях всіх форм власності, приділення особливої уваги підприємствам та об’єктам з високим рівнем виробничого травматизму та професійної захворюваності | Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету міської ради (далі – УПСЗН), територіальне управління Держпромгірнагля-ду в Київській області, відділення виконавчої дирекції фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань в Бориспільському районі (далі – ВД ФССНВВ), Бориспільська районна санітарно-епідеміологічна станція ( далі- СЕС) | 2012-2016 | За рахунок коштів на утримання установи | - | Створення умов для безпечної організації роботи | |
| 1.2. Забезпечення діяльності Ради з питань безпечної життєдіяльності населення. | УПСЗН | 2012-2016 | Не потребує | - | Опрацювання відповідних рішень та поліпшення профілактичної роботи
| |
| 1.3. Забезпечення систематичного розгляду обставин та причин смертельних нещасних випадків на виробництві | УПСЗН | Що-кварта-льно | Не потребує | - | Профілактика виробничого травматизму | |
| 1.4. Проведення щоквартального аналізу виробничого травматизму | УПСЗН | Що-кварта-льно | Не потребує | - | Профілактика виробничого травматизму | |
| 1.5. Розроблення заходів по усуненню причин та профілактики виробничого травматизму | УПСЗН | Що-кварта-льно | Не потребує | - | Профілактика виробничого травматизму | |
| 1.6. Впровадження та забезпечення функціонування систем управління охороною праці на підприємствах, установах та організаціях міста | керівники підприємств, установ і організацій | 2012-2016 | Кошти підприємств | - | Створення умов для безпечної праці, профілактика виробничого травматизму | |
| 1.7. Здійснення організаційно-методичного забезпечення та контролю за впровадженням систем управління охороною праці на підприємствах, установах та організаціях міста | УПСЗН,
ВД ФССНВ,
| 2012-2016 | Не потребує | - | Забезпечення якісного контролю за станом охорони праці, що сприятиме зменшенню кількості аварій, нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань
| |
| 1.8. Надання організаційної, методичної допомоги керівникам підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності та підпорядкованості у проведенні атестації робочих місць за умовами праці відповідно до постанови КМУ від 01.08.1992 | УПСЗН | 2012-2016 | Не потребує | - | Приведення робочих місць у відповідність з вимогами нормативно-правових актів про охорону праці | |
| 1.9. Здійснення постійного контролю за проведенням атестації робочих місць з важкими, шкідливими умовами праці та приведенням їх у відповідність до вимог нормативних актів про охорону праці | УПСЗН,
керівники підприємств, установ та організацій усіх форм власності | 2012-2016 | Не потребує | - | Приведення робочих місць у відповідність до вимог нормативних актів про охорону праці, забезпечення соціального захисту працюючих у несприятливих умовах | |
| 1.10. Щорічне розроблення комплексу заходів з урахуванням виявлених шкідливих чинників та зниження їх дії на працюючих. Забезпечити поліпшення умов праці, скорочення кількості працюючих в шкідливих умовах шляхом впровадження нових технологій, вдосконалення існуючого технологічного обладнання, впровадження колективних та індивідуальних засобів захисту для працюючих | Керівники підприємств, установ, організацій,
профспілкові комітети підприємств, установ, організацій | 2012-2016 | Не потребує | - | Поліпшення умов праці, приведення робочих місць у відповідність | |
| 1.11. Забезпечення на об’єктах комунальної власності проведення обстеження технічного стану, паспортизації будівель і споруд, що мають ознаки аварійності | УПСЗН,
управління житлово-комунального господарства виконавчого комітету міської ради | 2012-2016 | Не потребує | - | Належне утримання будівель та споруд, забезпечення вимог щодо охорони праці працівників | |
| 1.12. Сприяння створенню служб з охорони праці на підприємствах, в установах та організаціях незалежно від форм власності відповідно типового положення “Про службу охорони праці” та вимог ст.13,15 Закону України “Про охорону праці” | УПСЗН,
керівники | 2012-2016 | Не потребує | - | Створення безпечних умов праці, підвищення профілактичної роботи по профілактиці травматизму | |
| 1.13. Проведення організаційно-методичної роботи по виконанню наказу МОЗ від 21.05.2007 № 246 “Про затвердження порядку проведення медичного огляду працівників певних категорій” та забезпечити виконання наказу в повному обсязі
| Керівники підприємств,
районна СЕС,
УПСЗН | 1-й кв. | Не потребує | - | Попередження професійних захворювань | |
| 1.14. Включення в колективні договори питань щодо запобігання аварійності, виробничого травматизму та профілактиці професійних захворювань, а також виділення коштів для обладнання санітарно-побутових кімнат, кімнат гігієни жінок, кімнат просушування спецвзуття та спецодягу (будівельні організації) | Керівники | 2012-2016 | Не потребує | - | Створення безпечних умов праці для працюючих на підприємствах, в організаціях та установах незалежно від форм власності | |
| 1.15. Проведення паспортизації санітарно-технічного стану підприємств, установ і організацій. Здійснення заходів, спрямованих на приведення цехів виробництв, машин і механізмів у відповідність до вимог нормативно-правових актів; проведення паспортизації навчальних кабінетів з підвищеним рівнем вимог до охорони праці (кабінети інформатики, хімії, фізики, трудового навчання) | Керівники
управління освіти і науки
| 2012-2016 | Не потребує | - | Приведення санітарно-технічного стану підприємств, приміщень у відповідність з вимогами нормативних актів з охорони праці | |
| 1.16. Виявлення та вилучення з експлуатації виробничих будівель та споруд, які за своїм станом не відповідають вимогам будівельних норм, і у випадку аварії можуть становити загрозу для життя і здоров’я працюючих і населення | Управління містобудування та архітектури,
керівники | 2012-2016 | Не потребує | - | Приведення будівель і споруд у відповідність вимогам діючих будівельних норм | |
| 1.17. Визначення об’єктів з високим рівнем виробничого травматизму та забезпечення цілеспрямованого контролю за ними | УПСЗН, |
| Не потребує | - | Запобігання виробничого травматизму | |
| 1.18. Здійснення контролю за підвищенням безпеки дорожнього руху, в т.ч., на територіях промислових підприємств і в місцях розташування навчально-виховних закладів.
| Керівники
8-ме МРВ ДАІ УДАІ ГУ МВС в Київській області | 2012-2016 | Не потребує | - | Профілактика травматизму, пов’язаного з використанням транспортних засобів | |
| ІІ. Пріорітетні напрями аналітично-організаційних розробок | ||||||
| 2.1. Аналізувати стан забезпечення засобами індивідуального і колективного захисту працюючих на предмет підготовки рекомендацій роботодавцям щодо поліпшення безпеки виробництва | УПСЗН | 2012-2016 | Не потребує | - | Створення безпечних умов | |
| 2.2. Проведення аналітичної роботи на підставі даних підприємств, матеріалів перевірок щодо виявлених несприятливих умов праці для вжиття відповідних заходів по їх усуненню | УПСЗН | 2012-2016 | Не потребує | - | Здійснення заходів | |
| ІІІ. Навчання, підвищення кваліфікації та поширення досвіду з питань охорони праці | ||||||
| 3.1. Проведення семінарів, нарад та конференцій з питань поширення передового досвіду в галузі охорони праці для роботодавців і керівників служб охорони праці підприємств, організацій та установ усіх форм власності в т.ч., за участю представників державних органів нагляду за охороною праці (Держгірпромнагляду, СЕС, МНС, ФССНВ) | УПСЗН,
виконавчий комітет міської ради | 2012-2016 | Не потребує | - | Поширення передового досвіду та підвищення рівня знань з питань охорони праці | |
| 3.2. Забезпечити дієву роботу постійно діючої комісії з перевірки знань з питань охорони праці згідно вимог Типового положення “Про навчання з питань охорони праці” | Голова комісії з перевірки знань з питань охорони праці
| 2012-2016 | Не потребує | - | Підвищення рівня знань посадових осіб з питань охорони праці. | |
| 3.3. Забезпечення підприємств для оснащення кабінетів охорони праці нормативно-законодавчими актами, методичною і довідковою літературою, навчальними програмами, посібниками, приладдям (плакати, стенди, схеми, макети та ін.) для поліпшення проведення організаційно-методичної роботи щодо навчання працівників з питань охорони праці | ВД ФССНВВ | 2012-2016
| Кошти | В межах кошторису | Підвищення рівня
| |
| 3.4. Забезпечення фінансування витрат, пов’язаних з організацією навчання та перевіркою знань посадових осіб підприємств, організацій бюджетної сфери, | ВД ФССНВВ | 2012-2016
| Кошти ВД ФССНВВ | 2012 рік – 2,0
2013 рік – 4,0
2014 рік – 4,0
2015 рік – 2,0
2016 рік – 4,0 | Підвищення рівня підготовки посадових | |
| 3.5. Проведення „Тижня з охорони праці”. Відзначення кращих спеціалістів з питань охорони праці | УПСЗН,
виконавчий комітет міської ради | 2012-2016 | Місцевий бюджет | 2012 рік – 0,6
2013 рік – 0,7
2014 рік – 0,7
2015 рік – 0,8
2016 рік – 0,8
| Поліпшення профілактичної роботи | |
| ІV. Інформаційне забезпечення | ||||||
| 3.1. Висвітлення в засобах масової інформації питань щодо охорони праці, безпеки життєдіяльності населення, запобігання травматизму та професійним захворюванням | УПСЗН,
ВД ФССНВВ | 2012-2016 | Кошти ВД ФССНВВ | 2012 рік – 1,2
2013 рік – 1,2
2014 рік – 1,2
2015 рік – 1,2
2016 рік – 1,2 | Доведення актуальних питань з охорони праці до широких верств населення. | |
| 3.2. Забезпечення методичною літературою з питань охорони праці відділ праці управління праці та соціального захисту населення | ВД ФССНВВ | 2012-2016 | Кошти ВД ФССНВВ | В межах кошторису | Доведення актуальних питань з охорони праці до широких верств населення.
| |
| 3.3. Проведення передплати науково-виробничих журналів "Охорона праці”, „Пожежна безпека” для спеціалістів з охорони праці управління праці та соціального захисту населення
| УПСЗН | 2012-2016 | Місцевий бюджет | 2012 рік – 0,7
2013 рік – 0,7
2014 рік – 0,7
2015 рік – 0,8
2016 рік – 0,8 | Підвищення кваліфікації спеціалістів з охорони праці. Пропаганда передового досвіду | |
| VІ. Співробітництво в галузі охорони праці | ||||||
| 4.1. Вивчення досвіду управлінь охорони праці в інших регіонах України щодо створення здорових і нешкідливих умов виробництва з метою впровадження його на підприємствах, в установах, організаціях міста | УПСЗН,
ВД ФССНВВ,
керівники
| 2012-2016 | Не потребує | - | Підвищення ефективності управління охороною праці на основі передових досягнень | |
| 4.2. Забезпечення координації діяльності органів місцевого самоврядування, структурних підрозділів органів виконавчої влади, співробітництва з соціальними партнерами під час вирішення завдань у сфері охорони праці та безпечної життєдіяльності населення | УПСЗН | 2012-2016 | Не потребує | - | Підвищення ефективності управління охороною праці, концентрація зусиль на розв’язанні проблем охорони праці | |
| 4.3. Забезпечення участі у проведенні семінарів, нарад, виставок тощо з питань охорони праці на державному рівні | УПСЗН | 2012-2016 | Кошти місцевого бюджету | 2012 рік – 0,2
2013 рік – 0,2
2014 рік – 0,3
2015 рік – 0,3
2016 рік – 0,3 | Підвищення ефективності управління охороною праці | |
7. Ресурсне забезпечення Програми поліпшення стану безпеки,
гігієни праці та виробничого середовища
в місті Борисполі на 2012 – 2016 роки
| Обсяг коштів, які пропонується залучити на виконання програми |
Етапи виконання програми | Усього витрат | ||||
| 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | ||
| Обсяг ресурсів усього (тис. грн), | 4,7 | 6,8 | 6,9 | 5,1 | 7,1 | 30,6 |
| Місцевий бюджет (грн)
| 1,5 | 1,6 | 1,7 | 1,9 | 1,9 | 8,6 |
| Кошти не бюджетних джерел
| 3,2 | 5,2 | 5,2 | 3,2 | 5,2 | 22,0 |





















